Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Өзбекстан Республикасы Премьер-Министрлерi Кеңесiнiң 1996 жылғы 5 сәуiрде Ташкент қаласында қабылданған Шешiмдерi мен Келiсiмдерiн орындау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 31 мамыр N 668
Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Өзбекстан Республикасы Премьер-Министрлерi Кеңесiнiң 1996 жылғы 5 сәуiрде Ташкент қаласында қабылданған Шешiмдерi мен Келiсiмдерiн орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiне, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiне мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге де орталық атқарушы органдармен бiрлесiп Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Өзбекстан Республикасы арасындағы 2000 жылға дейiнгi Экономикалық интеграция бағдарламасының орындалу барысына талдау жасау жүктелсiн. Экономикалық дамудың өзгерiп отырған жағдайларын, ынтымақтастықтың кеңейе түсуiн ескере отырып Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Өзбекстан Республикасы Мемлекетаралық Кеңесiнiң Атқарушы комитетiне 1996 жылғы 5 маусымға дейiн неғұрлым тиiмдi интеграциялық жобалар пысықталып, енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Әдiлет министрлiгi, Кеден комитетi Кеден одағы туралы келiсiмнiң қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасы және Өзбекстан Республикасының кеден заңдарын үйлестiру жөнiндегi жұмысты жалғастырсын.
2. Аймақтық экономикалық интеграция проблемаларын жан-жақты зерделеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасының мемлекеттiк емес құрылымдарының, шетелдiк компаниялар мен банктердiң инвестицияларын тарту мақсатында 1996 жылдың екiншi тоқсанында Алматы қаласында семинар-көрме өткiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Өнеркәсiп және сауда министрлiгi мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге де орталық атқарушы органдармен бiрлесiп iс-шаралар жоспарын әзiрлесiн әрi семинар-көрменiң өткiзiлетiн күнiн белгiлесiн.

О мерах по выполнению Решений и Соглашений, принятых Советом Премьер-Министров Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан 5 апреля 1996 года в г. Ташкенте
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. N 668
Во исполнение принятых Решений и Соглашений Советом Премьер-Министров Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан 5 апреля 1996 года в г. Ташкенте Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств, Министерству экономики, Министерству промышленности и торговли, Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами проанализировать ход выполнения Программы экономической интеграции между Республикой Казахстан, Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан до 2000 года. С учетом меняющихся условий экономического развития, расширения сотрудничества проработать и внести в Исполнительный комитет Межгосударственного Совета Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан до 5 июня 1996 года наиболее эффективные интеграционные проекты.
Государственному комитету Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств, Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству промышленности и торговли, Министерству юстиции, Таможенному комитету Республики Казахстан продолжить работу по гармонизации таможенного законодательства Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистана в соответствии с положениями Соглашения о Таможенном союза.
2. В целях всестороннего изучения проблем региональной экономической интеграции, а также привлечения инвестиций негосударственных структур Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан, иностранных компаний и банков провести во втором квартале 1996 года выставку-семинар в г. Алматы.
Государственному комитету Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств, Министерству экономики и Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами подготовить план-мероприятий и определить дату проведения выставки-семинара.

3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
1996 жылдың iшiнде бюджетте көзделген қаражат шегiнде Орталық Азия ынтымақтастық және даму банкiнiң жарғылық қорын түзу үшiн жарна сомасын аударатын болсын;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi табыс еткен шығыстар сметасына сәйкес 1996 жылғы 1 шiлдеге дейiн бiтiмгершiлiк батальонын уақтылы және сапалы материалдық-техникалық қамтамасыз ету үшiн қолайлы жағдайлар туғызу жөнiндегi жұмыстарды қаржыландыруды жүзеге асырсын.
4. Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Қазақстан Республикасының баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi iс комитетi отын-энергетикалық және су ресурстарын пайдаланудағы ортақ мүдделердi ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қырғыз Республикасының Үкiметi мен Өзбекстан Республикасы Үкiметiнiң арасындағы отын-энергетикалық және су ресурстарын пайдалану, Орталық Азия аймағында газ құбырларын салу, оларды пайдалану туралы Келiсiмнiң орындалуын қамтамасыз ету мақсатында:
1996 жылғы 25 маусымға дейiн Орталық Азия мемлекеттерiнiң отын-энергетикалық кешенi саласындағы экономикалық тұрғыдан негiзделген электр қуатын, газ, көмiр және мұнай өнiмдерiн Сырдария өзенi бассейнінiң су ресурстарын жер суландыру мақсатында неғұрлым тиiмдi пайдаланумен ұштастыра отырып өзара берiп тұруды ескеретiн ынтымақтастық бағдарламасын әзiрлейтiн болсын;
Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасының отын-энергетикалық кешенiнде баға және тариф саясатын жуықтастыру, сондай-ақ отын-энергетикалық ресурстардың сыртқы нарығына қатысты ортақ стратегияны қалыптастыру жөнiндегi мәселелердi шешудi қарастырсын;
су қоймалары каскадтарында, электр станциялары мен жүйеаралық электр тарату желiлерiндегi авариялық жағдайлар туралы ақпарат пен авариялық жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi өзара iс-қимылдар тәртiбiн әзiрлесiн;
авариялық жағдайларда пайдалану және жөндеу мұқтаждары үшiн, қатысушы мемлекеттердiң отын-энергетикалық және су шаруашылығы жүйелерiнiң кәсiпорындары үшiн қосалқы бөлшектердi, құрал-жабдықтарды, құрылыс конструкцияларын кедергiсiз және баж салығынсыз өзара әкету туралы ұсыныстар даярласын;
Нарын-Сырдария су қоймалары каскадының ұзақ мерзiмдi (жетi және одан да көп) жұмыс режимi туралы жобаны, электр қуатын өзара берiп тұру графигiн, сондай-ақ қатысушы мемлекеттердiң аумақтары арқылы су тасымалдау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлесiн;
республикалық су шаруашылығы объектiлерiн пайдалануға және жөндеуге жұмсалатын шығыстарды қаржыландыруға үлестiк қатысудың принциптерi мен тәртiбiн, сондай-ақ Қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасының тиiстi органдарымен келiсе отырып, барлық тараптар бекiткен энергия ресурстарын берiп тұру графигi мен су қоймалары каскадының жұмыс режимдерiн сақтамағаны немесе олармен келiсiлмеген өзгерiстердi енгiзгенi үшiн өзара жауапкершiлiк тәртiбiн әзiрлесiн;

3. Министерству финансов Республики Казахстан:
в течение 1996 года в пределах предусмотренных средств в бюджете перечислить суммы взноса для формирования уставного фонда Центральноазиатского банка сотрудничества и развития;
до 1 июля 1996 года осуществить финансирование работ по созданию благоприятных условий для своевременного и качественного материально-технического обеспечения миротворческого батальона в соответствии со сметой расходов, представленной Министерством обороны Республики Казахстан.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств, Министерству экономики, Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, Комитету по водным ресурсам Республики Казахстан, учитывая общность интересов в использовании топливно-энергетических и водных ресурсов, в целях обеспечения выполнения Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Узбекистан об использовании топливно-энергетических и водных ресурсов, строительстве, эксплуатации газопроводов Центральноазиатского региона:
разработать до 25 июня 1996 года Программу сотрудничества в области топливно-энергетического комплекса государств Центральной Азии, учитывающую взаимные экономически обоснованные поставки электроэнергии, газа, угля и нефтепродуктов в увязке с наиболее эффективным использованием гидроресурсов бассейна реки Сыр-Дарьи для ирригационных целей;
рассмотреть решение вопросов по сближению ценовой и тарифной политики в топливно-энергетическом комплексе Республики Казахстан и Республики Узбекистан, а также формированию общей стратегии в отношении внешнего рынка на топливно-энергетические ресурсы;
разработать порядок информации об аварийных ситуациях и взаимодействии по предупреждению и ликвидации аварийных ситуаций на каскадах водохранилищ, электростанциях и межсистемных линиях электропередач;
подготовить предложения о беспрепятственном и беспошлинном взаимовывозе запасных частей, оборудования, строительных конструкций, необходимых для эксплуатационных и ремонтных нужд в аварийных ситуациях, для предприятий топливно-энергетических и водохозяйственных систем государств-участников;
разработать проект о долгосрочном (на семь и более лет) режиме работы Нарын-Сырдарьинского каскада водохранилищ, график взаимопоставки электроэнергии, а также предложения по транзиту воды через территории государств-участников;
разработать принципы и порядок долевого участия в финансировании затрат на эксплуатацию и ремонт межреспубликанских водохозяйственных объектов, а также по согласованию с соответствующими органами Кыргызской Республики и Республики Узбекистан порядок взаимной ответственности за несоблюдение утвержденного всеми сторонами графика поставки энергоресурсов и режимов работы каскада водохранилищ или внесение в него не согласованных ими изменений;

Қазақстан Республикасының оңтүстiк облыстарын газбен жабдықтауды тұрақтандыру мақсатында Жамбыл қаласындағы КС-5 компрессор станциясы 1996 жылғы 1 қазанға дейiн қайта жаңартуды аяқтасын.
5. Есiрткiге бақылау жасау жөнiндегi мемлекеттiк комиссия Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Кеден комитетiмен, Денсаулық сақтау министрлiгiмен, Бас Прокуратурасымен келiсе отырып 1996 жылғы 7 маусымға дейiн ведомствоаралық жұмыс тобын құрсын және 1996 жылғы 20 маусымға дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қырғыз Республикасының Үкiметi және Өзбекстан Республикасының Үкiметi арасындағы есiрткi құралдары мен психотроптық заттардың заңсыз айналымына және оларды шектен тыс қолдануға қарсы күрестегi ынтымақтастық туралы Келiсiмнiң орындалуы жөнiнде нақты iс-шараларды әзiрлесiн.
6. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi қатысушы мемлекеттер арасында көлiк және коммуникациялар саласында келiсiлген саясат жүргiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Экология және биоресурстар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 5 маусымға дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қырғыз Республикасының Үкiметi мен Өзбекстан Республикасы Үкiметiнiң арасында қол қойылған:
Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасының БҰҰ аясындағы бiтiмгершiлiк операцияларында пайдалануға арналған бiтiмгершiлiк батальонын материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы;
жердi 1996-2000 жылдарға республикааралық жалға беру туралы;
шекарадан тыс әсер жасайтын тау жыныстарының қалдықтарын сақтау алаңдары мен үймелерiн қалпына келтiру жөнiндегi бiрлескен жұмыстар туралы Келiсiмдердiң;
"Орталыққазэлектрон" трансұлттық өнеркәсiп тобын құру туралы хаттамалық Шешiмнiң орындалуы жөнiнде қажеттi шаралар қолдансын.
8. Қазақстан Республикасының, қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасы Премьер-Министрлерiнiң Кеңесiнiң:
Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасы Мемлекетаралық Кеңесiнiң Атқарушы комитетiндегi қатысушы мемлекеттiң Өкiлеттi өкiлi туралы ереженi бекiткенi;
қатысушы мемлекеттердiң экономикалық интеграциясы, ұлттық экономикалары дамуының басым бағыттарын болжамдау проблемалары бойынша жыл сайынғы Халықаралық ғылыми-практикалық конференциялар өткiзу жөнiнде ұйымдастыру комитетiн құрғаны;
Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасының Премьер-Министрлерi Кеңесiнiң кезектi отырысын Алматы қаласында 1996 жылғы тамызға тағайындағандығы назарға алынсын.

в целях стабилизации газоснабжения южных областей Республики Казахстан завершить до 1 октября 1996 года реконструкцию компрессорной станции КС-5 в г. Жамбыле.
5. Государственной комиссии по контролю за наркотиками по согласованию с Государственным следственным комитетом, Министерством внутренних дел, Комитетом национальной безопасности, Таможенным комитетом, Министерством здравоохранения, Генеральной Прокуратурой Республики Казахстан до 7 июня 1996 года создать межведомственную рабочую группу и до 20 июня 1996 года разработать конкретные мероприятия по выполнению Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Узбекистан о сотрудничестве в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ и злоупотреблении ими.
6. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить проведение согласованной политики между государствами-участниками в области транспорта и коммуникаций.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств, Министерству обороны, Министерству финансов, Министерству промышленности и торговли, Министерству сельского хозяйства, Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству до 5 июня 1996 года принять необходимые меры по выполнению подписанных Соглашений между Правительством Республики Казахстан, Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Узбекистан:
о материально-техническом обеспечении миротворческого батальона Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан, предназначенного для использования в миротворческих операциях под эгидой ООН;
о межреспубликанской аренде земель на 1996-2000 годы;
о совместных работах по реабилитации площадей хвостохранилищ и отвалов горных пород, оказывающих трансграничное воздействие;
протокольного решения о создании транснациональной промышленной группы "Центразэлектрон".
8. Принять к сведению, что Совет Премьер-Министров Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан:
утвердил Положение о Полномочном представителе от государства-участника в Исполнительном комитете Межгосударственного Совета Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан;
создал организационный комитет по проведению ежегодных Международных научно-практических конференций по проблемам экономической интеграции, прогнозирования приоритетных направлений развития национальных экономик государств-участников;
назначил очередное заседание Совета Премьер-Министров Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан на август 1996 года в г. Алматы.

1996 жылғы 20 шiлдеге дейiн Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi мен өзге де орталық атқарушы органдары Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасы мен Өзбекстан Республикасының Премьер-Министрлерi Кеңесiнiң кезектi
отырысының күн тәртiбi мен материалдарының жобалары жөнiнде
ұсыныстар даярлап, енгiзетiн болсын.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары Н.Есенғаринге жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

До 20 июля 1996 года министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам Республики Казахстан подготовить и внести предложения по проектам повестки дня и материалам очередного заседания Совета Премьер-Министров Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Н. Исингарина.
Премьер-Министр
Республики Казахстан