Ипотекалық кредиттердi қамтамасыз ету үшiн жер учаскелерi және жер пайдалану құқығы кепiлiнiң тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 6 маусымдағы N 711. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы  Заңына және Қазақстан Республикасы Президентінің "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы  N 2723 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Ведомостары, 1995 ж., N 24, 165-бап) Заң күші бар Жарлығына және "1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл жоспары және 1996 жылға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi шараларының кең ауқымды жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 қаңтардағы  N 56 қаулысына сәйкес (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 3, 17-бап) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:<*>
Қоса берiлiп отырған Ипотекалық кредиттердi қамтамасыз ету үшiн жер учаскелерiнiң және жер пайдалану құқығы кепiлiнiң Тәртiбi, сондай-ақ Ипотекалық кредиттiк қамтамасыз ету үшiн жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының кепiлi туралы Шарттың нысандары кепiл ретiнде берiлген жер учаскесiне немесе жер пайдалану құқығына Ипотекалық куәлiгi бекiтiлсiн.
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.29.  N 1125
қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 маусымдағы
N 711 қаулысымен
Бекiтiлген
Ипотекалық кредиттердi қамтамасыз ету үшiн жер
учаскелерi және жер пайдалану құқығы кепiлiнiң
Тәртiбi
1. Осы Тәртiп ипотекалық кредиттердi қамтамасыз ету үшiн жер учаскелерi мен жер пайдалану құқығының кепiлiн белгiлейдi.
2. Кепіл берушіге жеке меншік құқығымен немесе жер пайдалану құқығымен тиесілі жер учаскесі кепіл болуы мүмкін;<*>
Сервитут қиындығы түскен жер учаскесiне меншiк құқығы немесе пайдалану құқығы кепiл алушыға көшуi кезiнде сервитут белгiленген қамтамасыз ету құқығымен бiрге оған ауысады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.29.  N 1125
қаулысымен.
3. Жалпы пайдаланудағы:
қорғаныс мұқтажына берiлген;
ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының;
қызметтiк жер үлесiнiң жерлерiне қатысты жер учаскелерiнiң немесе жер пайдалану құқығының кепiлiне жол берiлмейдi.
Жер учаскелерiнде кепiлсiз орналасқан үйлер мен ғимараттардың жер учаскелерi немесе жер пайдалану құқығының, сондай-ақ жер учаскесi немесе жер пайдалану құқығы бөлiгiнiң, егер бұл бөлiгi дербес учаске ретiнде нысаналы мақсатқа сәйкес пайдаланылмаса, жер учаскесiнiң сол бөлiгiнiң кепiлiне рұқсат етiлмейдi.

Об утверждении порядка залога земельных участков и прав землепользования в обеспечение ипотечных кредитов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 711. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Законом Республики казахстан от 24 января 2001 года Z010152_ "О земле" и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2723 U952723_ "Об ипотеке недвижимого имущества" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 165) и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 января 1996 г. N 56 P960056_ "О Плане действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы и развернутом Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996 год" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 3, ст. 17) Правительство Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1125 P011125_ .
Утвердить прилагаемые Порядок залога земельных участков и прав землепользования в обеспечение ипотечных кредитов, а также формы Договора о залоге земельного участка или права землепользования в обеспечение ипотечного кредита, Ипотечного свидетельства на земельный участок или права землепользования, переданного в качестве залога.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1996 г. N 711
П О Р Я Д О К
залога земельных участков и прав землепользования
в обеспечение ипотечных кредитов
1. Настоящий Порядок регламентирует залог земельных участков и прав землепользования в обеспечение ипотечных кредитов.
2. Предметом залога может быть земельный участок, принадлежащий залогодателю на праве частной собственности или праве землепользования.
При переходе права собственности на земельный участок или права пользования, обремененного сервитутом к залогодержателю, сервитут переходит вместе с правом, для обеспечения которого он установлен. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1125 P011125_ .
3. Залог земельных участков или прав землепользования не допускается по отношению к землям:
общего пользования;
предоставленным для нужд обороны;
особо охраняемых природных территорий;
служебного земельного надела.
Не допускается залог земельных участков или прав землепользования без залога расположенных на них зданий или сооружений, а также части земельного участка или права землепользования на часть земельного участка, если эта часть не может быть в соответствии с целевым назначением использована в качестве самостоятельного участка.

4. Жер учаскелерiне жеке меншiк құқығы бар жеке адамдар мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдар;
жер учаскелерiнде жер пайдалану құқығы бар жеке адамдар мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдар кепiл берушi бола алады.
Мемлекеттiк жер пайдаланушылар өздерiнiң тұрақты жер пайдаланудағы құқығын, осы жер учаскесiнде орналасқан үйдi немесе ғимаратты және осы үйдiң немесе ғимараттың, оған қызмет көрсетуге арналған бiр бөлiгiн кепiлге айналдырған жағдайда, кепiлге беруге құқылы.
5. Жеке адамдар мен заңды ұйымдар кепiл алушы бола алады.
6. Жалпы бiрлескен меншiктегi немесе жалпы бiрлескен жер пайдаланудағы бөлiнбейтiн жер учаскесiнiң кепiлiне жалпы меншiктiң немесе жалпы жер пайдаланушылардың барлық қатысушыларының жазбаша келiсiмi болғанда рұқсат етiледi.
7. Жер учаскесiне жалпы үлестiк меншiктiң немесе жалпы үлестiк жер пайдаланудың қатысушысы "жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2733 Жарлығының 5-бабының 2 тармағына сәйкес өз үлесiн кепiлге қоюға құқылы.
8. Шартты жер үлесi кепiлдiң дербес көзi бола алмайды.
9. Шартты жер және мүлiктiк үлестердi бiрiктiру нәтижесiнде құрылған ауыл шаруашылығы ұйымдары шартты жер үлестерi иелерiнiң жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде жер пайдалану құқығына кепiлге қоя алады.
10. Жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының кепiлi үшiн жеке адамдар мен заңды ұйымдар әлеуеттi кепiл алушыға:
жер учаскесiне оның құқығын куәландыратын құжаттарды (жер учаскесiне меншiк құқығын, тұрақты жер пайдалану құқығын беретiн акттi; жер учаскесiн уақытша пайдалану туралы шартты; сатып алу-сату, сыйға тарту, заңды көзделген өзге де негiздердi);
жалпы бiрлескен меншiк немесе жалпы бiрлескен жер пайдалану қатысушыларының жазбаша келiсiмiн;
жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының бағалау құнының актiн;
жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын мүлiктiң бағалау құнының актiн;
жер учаскесiнiң жоспарын (схемасын);
шарт жасау сәтiндегi кепiл берушiге ипотека көзiне үшiншi жақтың барлық құқығының тiзбесiн (кепiл, пайдалану, жалдау, сервитуттар құқығы, жер учаскесiне немесе жер пайдалану құқығына түскен басқа да қиындықтар);
жер учаскесi бойынша сенiмдi мәлiметтердi анықтауға қажеттi басқа да материалдарды ұсынады.
Жер учаскесiнiң бөлiгiн немесе жер пайдалану құқығын кепiлге беру кезiнде онда жалпы алғанда кепiлге беру көзделген жер учаскесiнiң бөлiгi көрiнiс табуы керек.

4. Залогодателями могут быть:
физические и негосударственные юридические лица, имеющие на правах частной собственности земельные участки;
физические и негосударственные юридические лица, обладающие правом землепользования на земельные участки.
Государственные землепользователи вправе передавать в залог принадлежащее им право постоянного землепользования лишь в том случае, когда они обращают в залог здания или сооружения, расположенные на данном земельном участке, и в той его части, которая занята этим зданием или сооружением и предназначена для его обслуживания.
5. Залогодержателями могут быть физические и юридические лица.
6. Залог неделимого земельного участка, находящегося в общей совместной собственности или в общем совместном землепользовании, допускается при наличии письменного согласия всех участников общей собственности или общего землепользования.
7. Участник общей долевой собственности на земельный участок или общего долевого землепользования вправе заложить свою долю в соответствии с пунктом 2 статьи 5 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2723 "Об ипотеке недвижимого имущества".
8. Условная земельная доля не является самостоятельным предметом залога.
9. Сельскохозяйственные организации, созданные в результате объединения условных земельных и имущественных долей, могут заложить право землепользования на основании решения общего собрания обладателей условных земельных долей.
10. Для залога земельного участка или права землепользования физические и юридические лица представляют потенциальному залогодержателю:
документы, удостоверяющие его право на земельный участок (акт на право собственности на земельный участок, право постоянного землепользования; договора о временном пользовании земельным участком, о купле-продаже, дарении, иные основания, предусмотренные законодательством);
письменное согласие участников общей совместной собственности или общего совместного землепользования;
акт оценочной стоимости земельного участка или права землепользования;
акт оценочной стоимости недвижимого имущества, расположенного на земельном участке;
план (схему) земельного участка;
перечень всех известных залогодателю к моменту заключения договора прав третьих лиц на предмет ипотеки (права залога, пользования, аренды, сервитуты, другие обременения на земельный участок или на право землепользования);
другие материалы, необходимые для установления достоверных данных по земельному участку.
При передаче в залог части земельного участка или права землепользования на него на общем плане должна быть отражена та часть земельного участка, которая предусмотрена к передаче в залог.

11. Жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының бағалау құнының актiсiн, сондай-ақ жер учаскесiнiң жоспарын жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық органдары, жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын мүлiктiң бағалау құнының актiсiн - техникалық түгендеу, сәулет және қала құрылысы органдары, ал жер учаскесiне немесе жер пайдалану құқығына түскен қиындықтардың болуы (болмауы) туралы мәлiметтердi - жылжымайтын мүлiкке құқықты және олармен мәмiленi тiркеу органдары белгiленген тәртiппен бередi.<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.29.  N 1125
қаулысымен.
12. Негiзгi мiндеттемелерге көзделiп отырған сомаларды қамтамасыз ету үшiн жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының құны жөнiнде екi жақты келiсiмге қол жеткен жағдайда, кепiл берушi мен кепiл алушы арасында жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының кепiлi жөнiнде екi дана шарт толтырылады.
Ипотекалық кредиттi қамтамасыз ету үшiн жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының кепiлi жөнiндегi Шартқа осы учаске шекарасы сызбасының көшiрмесi тiгiлуi қажет.
Ипотекалық кредиттi қамтамасыз ету үшiн жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының кепiлi туралы шарттың нысаны "Ипотекалық кредиттердi қамтамасыз ету үшiн жер учаскелерi және жер пайдалану құқығы кепiлiнiң Тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 6 маусымдағы N 711 қаулысымен бекiтiлген.
13. Ипотека туралы шартта жер учаскесiн немесе жер пайдалану құқығын кредиторға немесе үшiншi жаққа беру, оның мақсатына, сәйкес ипотека шарты бойынша кепiлге қойылған жеке меншiктегi немесе жер пайдаланудағы жер учаскелерiн пайдалану жөнiндегi кепiл берушiнiң және (немесе) үшiншi жақтың құқығын шектеу, сондай-ақ осы учаскеден жемiс пайда табу мәселесi көзделмейдi.
14. Кепiл берушi кепiл алушының талабы бойынша оның ипотекалық куәлiк беру құқығын бекiте алады, бұл орайда кепiл туралы шарттың барлық данасына оны беру жөнiнде тиiстi жазу жазылады.
Ипотекалық куәлiк бiр дана етiп толтырылып, кепiл алушыға берiледi.
Кепiл ретiнде берiлген жер учаскесiне немесе жер пайдалану құқығына ипотекалық куәлiк нысаны осы Тәртiптiң 12-тармағында көрсетiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген.
15. Жер учаскесiне құқықты немесе жер пайдалануға құқықты куәландыратын құжаттар, кепiл туралы шартта басқаша белгiленбесе, кепiл алушыға немесе сенiмдi адамға берiледi.
16. Ипотека құқығы жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша жылжымайтын мүлiкке құқықты және онымен жасалған мәмiленi тiркейтiн органдарда кепiл туралы шартты және ипотекалық куәлiктi мемлекеттiк тiркеуден өткiзген сәттен бастап туындайды.

11. Акт оценочной стоимости земельного участка или права землепользования, а также план земельного участка выдаются территориальными органами центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами, акт оценочной стоимости недвижимого имущества, расположенного на земельном участке, - органами технической инвентаризации, архитектуры и градостроительства, а сведения о наличии (отсутствии) обременений на земельный участок или на право землепользования - органами регистрации права на недвижимое имущество и сделок с ним в установленном порядке.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1125 P011125_ .
12. По достижении двустороннего соглашения о стоимости земельного участка или права землепользования в обеспечение намечаемой суммы основного обязательства составляется договор о залоге земельного участка или права землепользования между залогодателем и залогодержателем в двух экземплярах.
К Договору о залоге земельного участка или права землепользования в обеспечение ипотечного кредита должна прикладываться копия чертежа границ этого участка.
Форма договора о залоге земельного участка или права землепользования в обеспечение ипотечного кредита утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 711 "Об утверждении Порядка залога земельных участков и прав землепользования в обеспечение ипотечных кредитов".
13. В договоре об ипотеке не могут предусматриваться передача земельного участка или права землепользования кредитору или третьим лицам, ограничения права залогодателя и (или) третьих лиц по пользованию находящимся в собственности или землепользовании земельным участком, заложенным по договору об ипотеке, в соответствии с его назначением, а также извлекать из этого участка плоды и доходы.
14. Залогодатель по требованию залогодержателя может подтвердить его право выдачей ипотечного свидетельства, при этом на всех экземплярах договора о залоге делается соответствующая запись о его выдаче.
Ипотечное свидетельство составляется в одном экземпляре и выдается залогодержателю.
Форма ипотечного свидетельства на земельный участок или права землепользования, переданного в качестве залога, утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан, указанным в пункте 12 настоящего Порядка.
15. Документы, удостоверяющие право на земельный участок или право землепользования, передаются залогодержателю или доверенному лицу, если иное не установлено договором о залоге.
16. Право ипотеки возникает с момента государственной регистрации договора о залоге и ипотечного свидетельства в органах, регистрирующих права на недвижимое имущество и сделки с ним, по месту расположения земельного участка.

17. Борышқор негiзгi мiндеттеменi орындамаған жағдайда кепiл алушы өз талабын "Жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2723 Заң күшi бар Жарлығының 20-бабына сәйкес қанағаттандыруға құқылы.
Нысан
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 маусымдағы
N 771 қаулысымен
Бекiтiлген
Ипотекалық кредиттi қамтамасыз ету үшiн жер
учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының
кепiлi туралы
Шарт
199__ж. " "_________________                    N_______________
___________________облысы,_______________қаласы (поселкесi, селосы)
Бiз, төменде қол қоюшылар _________________________________________
(Ф.А.Т. немесе заңды ұйымның атауы)
___________________________________________________________________
бұдан әрi "Кепiл берушi" деп аталады, бiр жағынан және
___________________________________________________________________
(Ф.А.Т. немесе заңды ұйымның атауы)
екiншi жақтан, бұдан әрi "Кепiл алушы" деп аталады,
мына төмендегiлер жөнiнде Шарт жасасты:
1. Шарт заты
1.1. Кепiл берушi Кепiл алушыға _____________________________
(кепiл заты)
өзiне тиесiлi _____________________________________________________
(құжаттың атауы және оның тiркелген күнi және N)
___________________________________________________________________
орналасқан ________________________________________________________
(жер учаскесiнiң сипаттамасы және оның орналасқан жерi)
___________________________________________________________________
негiзiнде _________________________________________________________
___________________________________________________________________
жалпы алаңы ______________ гектар, оның iшiнде: ___________________
гектар ауыл шаруашылығы жерлерiн (айдалған жерлер ______________га,
көпжылдық көшеттер________га, пiшендiктер_______га,
жайылымдар________га,) құрылыс салуға_______________га, ___________
___________________________________________________________________
(жер учаскесiне орналасқан құрылыстардың, ғимараттардың тiзбесi)
жердi осы Шартқа қоса тiркелетiн жер учаскесiнiң жоспары шегiнде
бередi.
1.2. Кепiл затының бағалық құны______________________________,
(кепiл сомасы)
___________________________________________________________________
оның iшiнде жер учаскесiнiң немесе жер пайдалану құқығының
құны ______________________________________________________________

17. В случае неисполнения должником основного обязательства залогодержатель вправе удовлетворить свои требования в соответствии со статьей 20 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2723 "Об ипотеке недвижимого имущества".
Форма
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1996 г. N 711
Д О Г О В О Р
о залоге земельного участка или права землепользования
в обеспечение ипотечного кредита
от "____"____________199__г.            N ____________
Город (поселок, село) _________________________________________
___________________________________________________________ области.
Мы, нижеподписавшиеся,______________________________________________
(Ф. И. О.
____________________________________________________________________
или наименование юридического лица)
____________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем "Залогодатель", с одной стороны, и
____________________________________________________________________
(Ф. И. О.)
____________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем "Залогодержатель", с другой стороны,
заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. Залогодатель передает Залогодержателю ____________________
(предмет залога)
принадлежащий (ее) Залогодателю на основании _______________________
(наименование и N
____________________________________________________________________
документа, дата и N его регистрации)
расположенный ______________________________________________________
(описание земельного участка и место его
____________________________________________________________________
расположения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
общей площадью ______ га, из них: сельскохозяйственных угодий ______
_______га, (пашни ___________га, многолетних насаждений __________га,
сенокосов____________________га, пастбищ ________________________ га),
под постройками___________________________________________________га
____________________________________________________________________
(перечень построек, сооружений, расположенных
____________________________________________________________________
на земельном участке)
в границах прилагаемого к настоящему Договору плана земельного
участка.
1.2. Оценочная стоимость предмета залога _____________________,
(сумма залога)
в том числе стоимость земельного участка или права
землепользования ___________________________________________________

1.3. Кепiл берушiнiң _________________________________________
(кепiлмен қамтамасыз етiлген талап
___________________________________________________________________
ету сомасы)
сомадағы ипотекалық несиенi төлеу туралы мiндеттемесi шарт затымен
қамтамасыз етiледi.
1.4. Кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi 199__ж, " "__________________ бiтедi.
негiзгi мiндеттеменi бөлiп-бөлiп орындаған жағдайда мерзiмдердi
немесе тиiстi төлемдердiң кезеңдiлiгiн көрсету қажет.
1.5. Негiзгi мiндеттеме проценттерi ___________________________
____________________________құрайды.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
2.1.Кепiл берушi:
кепiл туралы шарттың мемлекеттiк тiркеуiн өз есебiнен
қамтамасыз етуге;
Кепiл алушының келiсiмiнсiз кепiл затын өзге тәсiлдермен
сатпауға және иеленбеуге;
кепiл затын кейiнгi кепiлдермен қиындатпауға;
кепiл затын сақтауға қажеттi шараларды қабылдауға;
кепiл затын қалпына келтiруге немесе оны Кепiл ұстаушының
келiсiмiмен құнына тең басқа затпен ауыстыруға;
үшiншi тұлғаның кепiл затына құқықтары туралы Кепiл алушыға
хабарлауға мiндеттi.
2.2. Кепiл берушi:
негiзгi мiндеттеменi орындауға әсерiн тигiзбейтiн болса, онда кепiл затын үшiншi тұлғаның иеленуi мен пайдалануына беруге;
кепiл затымен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi мерзiмiнен бұрын орындауға;
кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау арқылы кепiл затын сатуға дейiнгi кез-келген уақыт iшiнде кепiл затын сот шешiмiмен төлеттiрiп алуды тоқтатуға құқылы.
2.3. Кепiл алушы:
осы кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мөлшерiнен асатын кепiл затын сатудан түскен соманың айырмасын Кепiл алушыға қайтаруға мiндеттi.
2.4. Кепiл алушы:
егер кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау мерзiмдерi басталған кезге дейiн ол орындалмаған болса, онда кепiл затын өндiрiп алуға;
заңдарда көзделген жағдайларда кепiл затын мерзiмiнен бұрын төлеттiрiп алуға;
кепiлмен қамтамасыз етiлген барлық мiндеттемелердi Кепiл берушi толық орындағанға дейiн бастапқы көлемде кепiлдi сақтауға;
кепiл затын белгiленген заң тәртiбiмен сатуға;
кепiл затының нақты жағдайын тексеруге;
Кепiл берушiден кепiл затын сақтауға қажеттi шараларды қабылдауын талап етуге құқылы.
3. Қосымша ережелер
3.1. Сенiм бiлдiрген тұлға ___________________________________
(Ф.А.Т. немесе заңды
___________________________________________________________________
ұйымның атауы)
болып белгiленген.
3.2. Осы шартпен реттелмеген бөлiгiнде Қазақстан
Республикасының азаматтық заң нормалары қолданылады.
3.3. Қосымшалар: _____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1.3. Предметом договора обеспечиваются обязательства
Залогодателя об уплате ипотечного кредита в сумме __________________
(сумма требования,
____________________________________________________________________
обеспеченного залогом)
1.4. Срок исполнения обеспеченного залогом обязательства
истекает "____"____________________199___г.
В случае исполнения основного обязательства по частям необходимо
указать сроки или периодичность соответствующих платежей.
1.5. Проценты по основному обязательству составляют ___________
2. Права и обязанности сторон
2.1. Залогодатель обязан:
обеспечить за свой счет государственную регистрацию договора
о залоге;
не продавать и не распоряжаться иным способом предметом залога
без согласия Залогодержателя;
не обременять предмет залога последующим залогом;
принимать меры, необходимые для сохранения предмета залога;
восстановить предмет залога или с согласия Залогодержателя
заменить его другим предметом, равным по стоимости;
известить Залогодержателя о правах третьих лиц на предмет залога.
2.2. Залогодатель вправе:
передавать предмет залога во владение и пользование третьему лицу, если это не отражается на выполнение основного обязательства;
досрочно исполнить обязательство, обеспеченное предметом залога;
прекратить обращение взыскания на предмет залога по решению суда в любое время до его реализации посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства.
2.3. Залогодержатель обязан:
возвратить разницу Залогодателю от суммы, вырученной от реализации предмета залога, превышающий размер обеспеченного этим залогом обязательства.
2.4. Залогодержатель вправе:
обратить взыскания на предмет залога, если в момент наступления срока исполнения обязательства, обеспеченного залогом, оно не будет исполнено;
обратить взыскание на предмет залога досрочно в случаях, предусмотренных законодательством;
сохранять залог в первоначальном объеме до полного исполнения Залогодателем всех обеспеченных залогом обязательств;
реализовать, предмет залога в установленном законом порядке;
проверять фактическое состояние предмета залога;
требовать от Залогодателя принятия мер, необходимых для сохранения предмета залога.
3. Дополнительные положения
3.1. Доверенное лицо определено в лице ________________________
(Ф.И.О или наименование
____________________________________________________________________
юридического лица)
3.2. В части, не урегулированной настоящим договором,
применяются нормы гражданского законодательства Республики
Казахстан.
3.3. Приложения: ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3.4. Ипотекалық куәлiктi беру туралы белгi ___________________
___________________________________________________________________
(куәлiк деректемелерi)
___________________________________________________________________
Шарт екi дана етiп жасалған, оның бiр данасы Кепiл алушыға,
екiншi данасы Кепiл берушiге берiлген.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелерi:
Кепiл алушы:                    Кепiл берушi (заттай
тапсырушы)
___________________________           _____________________________
(Ф.А.Т)                                    (Ф.А.Т.)
___________________________           _____________________________
(немесе толық атауы)                   (немесе толық атауы)
Мекен-жайы:________________           _____________________________
___________________________           _____________________________
___________________________           _____________________________
Есеп айырысу шоты _________           _____________________________
___________________________           _____________________________
Жетекшi немесе басқа                 Жетекшi немесе басқа
уәкiлеттi тұлға____________           уәкiлеттi тұлға _____________
(қолы)                                  (қолы)
М.О.                                    М.О.
Борышкер_____________________
_____________________________
(Ф.А.Т.)
_____________________________
(немесе толық атауы)
Мекен-жайы___________________
_____________________________
_____________________________
(қолы)
М.О.
Тiркеу туралы белгi:
Нысан
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 маусымдағы
N 771 қаулысымен
Бекiтiлген
Кепiл ретiнде берiлген жер учаскесiнiң немесе
жер пайдалану құқығының
Ипотекалық куәлiгi
199__ж __________________                     N __________________
________________облысы, __________________қаласы__________________
(поселкесi, селосы)
1. Кепiл берушi (заттай тапсырушы)___________________________
__________________________________________________________________
(Ф.А.Т. немесе заңды ұйымның толық атауы, мекен-жайы)
2. Борышкер___________________________________________________
(Ф.А.Т. немесе заңды ұйымның толық
___________________________________________________________________
атауы, мекен-жайы)
3. Кепiл алушы _______________________________________________
(Ф.А.Т. немесе заңды ұйымның толық
___________________________________________________________________
атауы, мекен-жайы)
4. Жер учаскесiнiң сипаттамасы және тұрған жерi ______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

3.4. Отметка о выдаче ипотечного свидетельства ________________
(реквизиты
____________________________________________________________________
свидетельства)
Договор составлен в двух экземплярах, из которых один передан
Залогодержателю, другой экземпляр Залогодателю.
Юридические адреса и реквизиты сторон:
Залогодержатель                       Залогодатель (вещный
поручитель)
_____________________________       _____________________________
(Ф. И. О.)                             (Ф. И. О.)
_____________________________       _____________________________
(или полное наименование)              (или полное наименование)
Адрес _______________________       _____________________________
_____________________________       _____________________________
Р/счет ______________________       _____________________________
_____________________________       _____________________________
Руководитель или иное               Руководитель или иное
уполномоченное лицо _________       уполномоченное лицо _________
(подпись)                           (подпись)
М.П.                           М.П.
Должник
_____________________________
(Ф. И. О )
_____________________________
(или полное наименование)
Адрес _______________________
_____________________________
_____________________________
(подпись)
М.П.
Отметка о регистрации:
Форма
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1996 г. N 711
ИПОТЕЧНОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО
на земельный участок или право землепользования,
переданное в качестве залога
от "_____"________________199___г.     N _______________
Город (поселок, село) _________________________________________
___________________________________________________________ области.
1. Залогодатель (вещный поручитель) ________________________________
(Ф.И.О. или
____________________________________________________________________
полное наименование юридического лица, адрес)
2. Должник _________________________________________________________
(Ф.И.О. или
____________________________________________________________________
полное наименование юридического лица, адрес)
3. Залогодержатель _________________________________________________
(Ф.И.О. или
____________________________________________________________________
полное наименование юридического лица, адрес)
4. Описание и местонахождение земельного участка ___________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Ипотека заты болып табылатын жер учаскесiне Кепiл берушiнiң
құқығын куәландыратын құжаттың атауы, нөмiрi берiлген күнi _______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Негiзгi мiндеттеменiң сомасы ______________________________
__________________________________________________________құрайды.
7. Төленетiн проценттер мөлшерi _____________________________
__________________________________________________________құрайды.
8. Негiзгi мiндеттеменiң сомасын төлеу мерзiмi 199__ж.
" "_______________________жүзеге асырылады.
Тиiстi төлемдер кезеңдерi ____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Төленетiн проценттер мерзiмi 199__ж. " " __________________
жүзеге асырылады.
Тиiстi проценттердi төлеу кезеңдерi __________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
10. Мiндеттеменiң тиiстi бөлiктерiнiң орындалуы туралы
белгiлер___________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Кепiл затына арналған басқа да ипотекалық куәлiктердiң
белгiлерi мен деректемелерi _______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Қиындықтар________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
13. Ипотекалық куәлiктiң берiлген күнi 199__ж. " "____________
Кепiл берушi _________________________________
(Ф.А.Т.
__________________________________
немесе атауы)
__________________________________
(қолы)
М.О.
Тiркеу туралы белгi:
Ипотекалық куәлiктi беру туралы белгi:

5. Наименование, номер, дата выдачи документа, удостоверяющего право
Залогодателя на земельный участок, являющийся предметом
ипотеки ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Сумма основного обязательства составляет ________________________
____________________________________________________________________
7. Размер процентов, подлежащих уплате, составляет _________________
____________________________________________________________________
8. Срок уплаты суммы основного обязательства осуществляется на
момент "____"___________________199__г.
Периоды соответствующих платежей ______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Срок подлежащих уплате процентов осуществляется на момент
"____"_______________199___г.
Периоды выплаты соответствующих процентов _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Отметки об исполнении соответствующих частей обязательства
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Отметка и реквизиты других ипотечных свидетельств на предмет
залога: ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Обременения: ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Дата выдачи ипотечного свидетельства
"____"________________199___г.
Залогодатель
____________________________
(Ф. И. О.)
____________________________
или наименование)
____________________________
(подпись)
М.П.
Отметка о регистрации:
Отметка о передаче ипотечного свидетельства: