1996 жылғы құрғақшылықтан зиян шеккен Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының ауыл шаруашылығы тауарларының өндiрушiлерiне жәрдемдесу шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 5 қыркүйек N 1089
Биылғы жылғы құрғақшылықтың салдарынан Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының көптеген шаруашылықтарында төтенше жағдай туды. Келеңсiз зардаптарды жою және құрғақшылықтан зиян шеккен ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге жәрдем көрсету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Ауыл шаруашылығы қаржылық қолдаудың мемлекеттiк қоры құрғақшылықтан едәуiр зиян шеккен Ақтөбе облысының Байғанин және Шалқар аудандарының, Батыс Қазақстан облысының Тайпақ, Жалпақтал, Жәнiбек, Казталов және Жаңақала аудандарының шаруашылықтарына мал қыстатуға дайындық және мал қыстату жөнiндегi кезек күттiрмейтiн шараларды өткiзуге тиiсiнше 40 (қырық) және 60 (алпыс) млн. теңгенi шығыстардың жалпы сметасының есебiнен қайтарусыз бөлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi үстiмiздегi жылдың 20 қыркүйегiне дейiн Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне операциялық шығыстар жөнiндегi берешектi өтеуге республикалық бюджетте 1996 жылға аталған мақсаттар үшiн көзделген қаражат шегiнде қаржы бөлсiн.
Қазақстан республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi осы қаражаттың ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне уақтылы жетуiн және оның мақсатқа сай пайдалануын қамтамасыз етсiн.
3. Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың мемлекеттiк қорының Республикалық ведомствоаралық кеңесi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қордың республикалық бюджеттен түсетiн қаражатын бөлген кезде олардың бiрiншi кезекте Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге жiберiлуiн көздесiн. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы мақсат үшiн қажеттi қаржы қаражатын бөлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және Ақтөбе, Батыс Қазақстан облыстарының өкiмдерiмен бiрлесiп 1996 жылдың 15 қыркүйегiне дейiнгi мерзiмде аталған облыстардың ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерiне кредиттiк ресурстар беру мүмкiндiктерi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзу ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Искров топтық су құбырының Орда ауданының "Құрманғазы" кооперативiне дейiнгi бөлiгiнiң (15 км) құрылысын аяқтау мен оны пайдалануға берудi 1997 жылдың инвестициялық бағдарламасына енгiзу мүмкiндiгiн қарастырсын.

О мерах по оказанию помощи сельскохозяйственным товаропроизводителям Актюбинской и Западно-Казахстанской областей, пострадавшим от засухи 1996 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 1996 г. N 1089
В результате засухи в текущем году во многих хозяйствах Актюбинской и Западно-Казахстанской областей создалась чрезвычайная ситуация. В целях преодоления негативных последствий и оказания помощи пострадавшим от засухи сельскохозяйственным товаропроизводителям Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственному фонду финансовой поддержки сельского хозяйства за счет общей сметы расходов выделить безвозмездно хозяйствам Байганинского и Шалкарского районов Актюбинской области, Тайпакского, Жалпакталского, Джаныбекского, Казталовского и Джангалинского районов Западно-Казахстанской области, наиболее пострадавшим от засухи, для проведения неотложных мер по подготовке и проведению зимовки скота соответственно 40 (сорок) и 60 (шестьдесят) млн. тенге.
2. Министерству финансов Республики Казахстан до 20 сентября текущего года принять меры по выделению Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан ассигнований на погашение задолженности по операционным расходам в пределах средств, предусмотренных на 1996 год в республиканском бюджете на указанные цели.
Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить своевременное доведение до сельскохозяйственных товаропроизводителей этих средств и целевое их использование.
3. Республиканскому межведомственному совету Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан при распределении средств Фонда, поступающих из республиканского бюджета, предусматривать направление их в первоочередном порядке сельскохозяйственным товаропроизводителям Актюбинской и Западно-Казахстанской областей. Министерству финансов Республики Казахстан выделить для этой цели необходимые финансовые средства.
4. Рекомендовать Национальному Банку совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и акимами Актюбинской и Западно-Казахстанской областей в срок до 15 сентября 1996 года внести в Правительство Республики Казахстан предложение о возможном предоставлении кредитных ресурсов сельскохозяйственным товаропроизводителям указанных областей.
5. Министерству экономики Республики Казахстан рассмотреть возможность включения в инвестиционную программу 1997 года окончание строительства и ввод в эксплуатацию отрезка (15 км) Искровского группового водопровода до производственного кооператива "Курмангазы" Урдинского района.

6. Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясы:
мемресурстардан Ақтөбе облысының шаруашылықтарына 17,4 мың тонна және Батыс Қазақстан облысының шаруашылықтарына 21,2 мың тонна дәндi дақылдар тұқымын несиеге бөлсiн;
мемресурстардан Ақтөбе облысының мал шаруашылығын қолдауға
30.0 мың тонна жемдiк астық, оның iшiнде 20.0 мың тоннасын несиеге және 10.0 мың тоннасын ақыға, Батыс Қазақстан облысына 50 мың тонна жемдiк астықты несиеге босатсын.
7. Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының әкiмдерi:
астық жинауды, жемшөп дайындауды қамтамасыз ету жөнiнде қосымша шаралар қабылдасын, 1995-1996 жылдарда алынған вексельдер мен несиелер бойынша астықпен есеп айырысу үшiн iшкi резервтердi барынша жұмылдырсын, қысқы кезеңде селоларда мектептердiң, ауруханалардың және басқа да әлеуметтiк-мәдени тұрмыс объектiлерiнiң жұмыс iстеуiне ерекше көңiл бөлсiн, шалғайдағы аудандар халқының азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларымен қамтамасыз етiлуiн жеке бақылауына алсын;
бөлiнген астық ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын, 1995-1996
жылдардың вексельдерi бойынша астықпен есеп айырысуды қамтамасыз
етсiн, сондай-ақ 1997 жылдың 1 желтоқсанына дейiнгi мерзiмде барлық
астық несиесiнiң берешегiн өтесiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

6. Государственной продовольственной контрактной корпорации:
выделить из госресурсов в ссуду хозяйствам Актюбинской области 17,4 тыс. тонн и Западно-Казахстанской - 21,2 тыс. тонн семян зерновых культур;
отпустить из госресурсов для поддержки животноводства Актюбинской области 30,0 тыс. тонн зернофуража, в том числе в ссуду 20,0 тыс. тонн и в продажу 10,0 тыс. тонн, Западно-Казахстанской - 50 тыс. тонн фуражного зерна в ссуду.
7. Акимам Актюбинской и Западно-Казахстанской областей:
принять дополнительные меры по обеспечению уборки урожая, заготовки кормов, привлечь максимально внутренние резервы для расчета зерном по полученным векселям и ссудам в 1995-1996 годах, уделить особое внимание функционированию в зимний период на селе школ, больниц и других объектов соцкультбыта, взять под личный контроль обеспеченность населения отдаленных районов продовольственными и промышленными товарами;
обеспечить эффективное использование выделенных ресурсов зерна, а также в срок до 1 декабря 1997 года погасить задолженность всех зерновых ссуд и расчеты зерном по векселям 1995-1996 годов.
Премьер-Министр
Республики Казахстан