Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн жер учаскелерiнiң бағалық құнын белгiлеу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 1 қазан N 1203. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына және "Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн жерлерi үшiн төлем ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 мамырдағы  N 576 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Ескерту. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16.  N 1463 қаулысымен.
Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн жер учаскелерiнiң бағалық құнын белгiлеудiң қоса берiлiп отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 1 қазандағы
N 1203 қаулысымен
Бекiтiлген
Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын немесе жер
пайдалануға беретiн жер учаскелерiнiң бағалық
құнын белгiлеу
ТӘРТIБI
Ескерту. Мәтін бойынша "Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитетінің", "жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі аумақтық комитетке", "жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі аумақтық комитеттер", "жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі аумақтық комитетінің" деген сөздер тиісінше "жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның", "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық комитетке", "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық комитеттер", "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық комитетінің" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2001.11.16.  N 1463 қаулысымен.
1. Осы Тәртiп "Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына және "Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн жерлерi үшiн төлем ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 мамырдағы N 576 қаулысына сәйкес әзiрленедi.<*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16.  N 1463
қаулысымен.
2. Жер учаскесiнiң бағалық құнын белгiлеу (жер пайдалану құқығы) азаматтар мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдар оларды меншiкке тегiн берудiң Жер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген нормалардан тыс мемлекеттен қосымша жер учаскелерiн (жер пайдалану құқығын) сатып алған кезде және жер учаскелерiн өзге заңмен тыйым салынбаған қажеттер үшiн жеке меншiкке сатқан кезде белгiленедi.<*>
Жер учаскесiнiң бағалық құнын (жер пайдалану құқығын) белгiлеу, сондай-ақ өзге де заңмен көзделген жағдайларда, не жер учаскесiнiң құны немесе жер пайдалану құқығы екi жақтың келiсiмiмен анықталмаған жағдайда жүргiзiлуi мүмкiн.
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16.  N 1463
қаулысымен.

Об утверждении Порядка определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 1 октября 1996 г. N 1203. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 1996 г. N 576 P960576_ "Об утверждении ставок платы за землю, продаваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользование государством" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1463 P011463_ .
Утвердить прилагаемый Порядок определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 октября 1996 г. N 1203
П о р я д о к
определения оценочной стоимости земельных участков
продаваемых в частную собственность или
предоставляемых в землепользование государством
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 1996 г. N 576 "Об утверждении ставок платы за землю, продаваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользование государством". <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1463 P011463_ .
2. Оценочная стоимость земельного участка (права землепользования) определяется при выкупе гражданами и негосударственными юридическими лицами у государства дополнительных земельных участков (права землепользования) сверх установленных Законом Республики Казахстан "О земле" норм бесплатного их предоставления в собственность и при продаже земельных участков в частную собственность для иных незапрещенных законодательством надобностей.
Определение оценочной стоимости земельного участка (права землепользования) может также производиться в иных предусмотренных законодательством случаях, либо когда стоимость земельного участка или права землепользования, не может быть определена соглашением сторон. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1463 P011463_ .

3. Жер учаскесiнiң құнын (жер пайдалану құқығын) белгiлеудi жергiлiктi атқару органдарының бастамашылығы, азаматтар мен заңды ұйымдардың өтiнiштерi бойынша жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық органдары жүргiзедi.<*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16.  N 1463
қаулысымен.
4. Өтiнiштер жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық комитетке жiберiледi. Өтiнiште бағаланатын учаскенiң бағалау мақсаты, орналасқан жерi және көлемi көрсетiледi.
5. Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе оның тапсыруы бойынша өндiрiстiк бөлiмшесi өтiнiш иесiнде жер пайдалану құқығы туралы құжаттардың бар-жоғын тексередi, бағаланатын учаскенiң нақты шекарасын және көлемiн анықтайды (қажет болса), жер учаскесiн сипаттайтын материалдарды талдайды.
6. Елді мекендердегі және одан тысқары ауыл шаруашылық емес мұқтаждар үшін жеке меншікке берілетін (берілген) нақты жер учаскесінің бағалау құны "Жер туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 8-бабына сәйкес базалық ставкаларға түзету (көтеретін немесе төмендететін) коэффициенттері қолданыла отырып белгіленеді.
Ауыл шаруашылық өндірісі берілетін (берілген) нақты жер учаскесінің бағалау құны базалық ставкаларға жердің сапалық жай-күйіне, сумен қамтамасыз етілуіне, оның орналасқан жеріне, қызмет көрсету саласының орталықтардан қашықтығына қарай түзету коэффициенттері қолданыла отырып жүзеге асырылады:<*>
Елді мекендердегі және одан тысқары ауыл шаруашылық емес мұқтаждар үшін жеке меншікке берілетін (берілген) нақты жер учаскесінің бағалау құны "Жер туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 8-бабына сәйкес базалық ставкаларға түзету (көтеретін немесе төмендететін) коэффициенттері қолданыла отырып белгіленеді.
Ауыл шаруашылық өндірісі берілетін (берілген) нақты жер учаскесінің бағалау құны базалық ставкаларға жердің сапалық жай-күйіне, сумен қамтамасыз етілуіне, оның орналасқан жеріне, қызмет көрсету саласының орталықтардан қашықтығына қарай түзету коэффициенттері қолданыла отырып жүзеге асырылады:
а) жер учаскесiнiң сапалық жай-күйi
Алқаптардың түрi мен топырақтардың үлгiсi бойынша жер учаскесiнiң сапалық жай-күйi жер-кадастр карталары, топырақ, геоботаника, топырақ-мелиорация және басқа зерттеулердiң материалдары негiзiнде анықталады.
Мелиорациялық жай-күйi мен жер қабатының ылдилығына қарай егiстiк құрамында пайдаланылатын жер учаскесiне жер пайдалану құқығының бағалық құнын белгiлеу үшiн төмендегiдей түзету коэффициенттерi қолданылады:
___________________________________________________________________
Көрсеткiштер                    |  Түзету коэффицентi
___________________________________________________________________
1                      |          2
___________________________________________________________________
Жерлердiң мелиорациялық жай-күйi:
жақсы - топырағы тұзды емес және сортаңдалмаған,
тасы жоқ, эрозияға ұшырамаған; жер асты
суларының тереңде жатуы; тұщы - 3 м астам,
минералды - 6 м астам                                1,1-1,3
қанағаттанарлық - топырағы аздап тұзды,
сортаң, ұсақ тасты, аздап эрозияланған; аз
минералды жер асты суларының тереңде жатуы
3-6 м                                                0,8-1
қанағаттанарлықсыз - топырағы орташа және
күштi тұзды, орта және күштi сортаңдалған,
тасты, орта және күштi эрозияға ұшыраған;
1 г/л астам минералданған жер асты суларының
тереңде жатуы - 3 м төмен                            0,5-0,7
Градуспен алғанда жер қабатының ылдилығы
2-ге дейiн                              1
2,1-5                                   0,95э
5,1-10                                  0,9
11-15                                   0,85
15-тен жоғары                           0,5
Учаскенiң сапалық жай-күйi мен жер қабатының ылдилығына қарай табиғи жем-шөптiк алқаптар (шабындық, жайылым) құрамында пайдаланылатын жер учаскесiне жер пайдалану құқығының бағалық құнын белгiлеу үшiн мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады:
____________________________________________________________________
Көрсеткiштер                    |  Түзету коэффицентi
___________________________________________________________________
1                      |          2
___________________________________________________________________
Шабындықтар үшiн
Жердiң жай-күйi:
жақсы - жер учаскесi ласталмаған, бұталар
өспеген, ағашы жоқ, тассыз, аймақтық
өсiмдiктердiң жақсы белгiлерi бар                   1,1-1,3
қанағаттанарлық - жер учаскесi ласталған,
бұталар, ағаш өскен, тасты, өсiмдiк құрамының
аймақтық құрылысы бұзылған. Аталған белгiлер
аумақтың 40 процентiне дейiнгi алаңынан
көрiнедi.                                           0,9-1қанағаттанарлықсыз - жер учаскесi ласталған,
ағаш, бұта өскен, тасты, өсiмдiк құрамының
аймақтық құрылымы бұзылған. Аталған белгiлер
аумақтың 40 процентiнен астам алаңынан
көрiнедi                                            0,5-0,8
Градуспен алғанда жер қабатының
ылдилығы
2-ге дейiн                              1
2,1 - 5                                 0,95
5,1 - 10                                0,9
11 - 15                                 0,85
15-тен жоғары                           0,5
Жайылымдар үшiн
Жердiң жай-күйi:
жақсы - жер учаскесi ласталмаған, бұталар
(азыққа жарамайтын бұталар) ағаш өспеген,
тасы жоқ, аймақтың өсiмдiктерiнiң жақсы
белгiлерi бар                                      1,1 - 1,3
қанағаттанарлық - жер учаскесi ласталған,
бұталар (азыққа жарамайтын бұталар),
ағаштар өскен, тасты, өсiмдiк қабатының
аймақтық құрылысы бұзылған, жайылымы қатты
тапталған, жалаңаштанған сор, сортаң
топырақты, тақыр. Аталған белгiлер аумақтың
40 процентiне дейiнгi алаңнан көрiнедi             0,9-1
қанағаттанарлықсыз - жер учаскесi ласталған,
бұталар (азыққа жарамайтын бұталар), ағаш
өскен, тасты, өсiмдiк қабатының аймақтық
құрылымы бұзылған, жайылымы қатты тапталған,
жалаңаштанған сор, сортаң топырақты, тақыр.
Аталған белгiлер аумақтың 40 процентiнен
астам алаңынан көрiнедi.                           0,5 -0,8
Градуспен алғанда жер қабатының
ылдилығы

3. Определение стоимости земельного участка (права землепользования) производится территориальными органами центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами по инициативе местных исполнительных органов, заявкам граждан и юридических лиц. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1463 P011463_ .
4. Заявки направляются в территориальный комитет по управлению земельными ресурсами. В заявке указывается цель оценки, местоположение и размер оцениваемого участка.
5. Территориальный комитет по управлению земельными ресурсами или по его поручению производственное подразделение центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами проверяет наличие у заявителя документов о праве на землю, уточняет (при необходимости) фактические границы и площадь оцениваемого участка, анализирует материалы, характеризующие земельный участок.
6. Оценочная стоимость конкретного земельного участка в населенных пунктах и за их пределами, предоставляемого (предоставленного) в частную собственность для несельскохозяйственных нужд, определяется с применением к базовым ставкам поправочных (повышающих или понижающих) коэффициентов в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан Z010152_ "О земле".
Оценочная стоимость конкретного земельного участка, предоставляемого (предоставленного) для сельскохозяйственного производства, осуществляется с применением к базовым ставкам поправочных коэффициентов в зависимости от качественного состояния земель, водообеспеченности, его местоположения, удаленности от центров сферы обслуживания:
а) качественное состояние земельного участка
Качественное состояние земельного участка по видам угодий и типам почв устанавливается на основании земельно-кадастровых карт, материалов почвенного, геоботанического, почвенно-мелиоративного и других изысканий.
Для определения стоимости права землепользования земельным участком, используемым в составе пашни, в зависимости от его мелиоративного состояния и уклона поверхности, применяются следующие поправочные коэффициенты:
____________________________________________________________
| Поправочный
Показатели                        | коэффициент
___________________________________________|_________________
__________________1________________________|_________2_______
Мелиоративное состояние земель:
хорошее - почвы незасоленные и                    1,1-1,3
несолонцеватые, некаменистые,
неэродированные; глубина залегания
грунтовых вод: пресных - более 3 м,
минерализованных - более 6 м
удовлетворительное - почвы                        0,8-1
слабозасоленные, слабосолонцеватые,
слабокаменистые, слабоэродированные;
глубина залегания слабоминерализованных
грунтовых вод 3-6 м
неудовлетворительное - почвы средне- и            0,5-0,7
сильнозасоленные, средне- и
сильносолонцеватые, каменистые, средне- и
сильноэродированные; глубина залегания
грунтовых вод с минерализацией более
1 г/л - менее 3 м
Уклон поверхности в градусах
До 2                                    1
2,1-5                                   0,95
5,1-10                                  0,9
11-15                                   0,85
Более 15                                0,5
Для определения стоимости права землепользования земельным участком, используемым в составе естественных кормовых угодий (сенокосы, пастбища), в зависимости от его качественного состояния и уклона поверхности участка, применяются следующие поправочные коэффициенты:
_____________________________________________________________________
| Поправочный
Показатели                       | коэффициент
_____________________________________________|__________________________
_______________1_____________________________|_______2__________________
Для сенокосов
Состояние земель:
хорошее - земельный участок незасоренный,          1,1-1,3
незакустаренный, незалесенный, некаменистый,
с хорошо выраженными признаками зональной
растительности
удовлетворительное - земельный участок             0,9-1
засоренный, закустаренный, залесенный,
каменистый, с нарушениями зональной
структуры растительного покрова.
Указанные признаки проявляются на
площади до 40 процентов территории
неудовлетворительное - земельный                   0,5-0,8
участок засоренный, залесенный,
закустаренный, каменистый, с
нарушениями зональной структуры
растительного покрова. Указанные
признаки проявляются на площади свыше
40 процентов территории
Уклон поверхности в градусах
До 2                                     1
2,1-5                                    0,95
5,1-10                                   0,9
11-15                                    0,85
Более 15                                 0,5
Для пастбищ
Состояние земель:
хорошее - земельный участок незасоренный,          1,1-1,3
незакустаренный (непоедаемыми кустарниками),
незалесенный, некаменистый, с хорошо
выраженными признаками зональной
растительности
удовлетворительное - земельный участок             0,9-1
засоренный, закустаренный (непоедаемыми
кустарниками), залесенный, каменистый, с
нарушениями зональной структуры растительного
покрова, с наличием сильносбитых пастбищ,
оголенных солончаков, солонцов, такыров.
Указанные признаки проявляются на площади
до 40 процентов территории
неудовлетворительное - земельный участок           0,5-0,8
засоренный, закустаренный (непоедаемыми
кустарниками), залесенный, каменистый, с
нарушениями зональной структуры
растительного покрова, с наличием
сильносбитых пастбищ, оголенных
солончаков, солонцов, такыров. Указанные
признаки проявляются на площади более
40 процентов территории
Уклон поверхности в градусах

12-ге дейiн                            1
13-20                                  0,8
20-дан жоғары                          0,6
б) жер учаскесiнiң суландырылуы
(сумен қамтамасыз етiлуi)
Жер учаскесiнiң суландырылуына (сумен қамтамасыз етiлуiне)
қарай жер пайдалану құқығының құнын белгiлеу үшiн мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады:
___________________________________________________________________
Көрсеткiштер                    |  Түзету коэффицентi
___________________________________________________________________           Суландырылуы:
суландыратын                                 1-1,2
суландырылмайтын                             0,5-0,8
в) жер учаскесiнiң орналасқан жерi
Шаруашылық жүргiзу орталығынан қашықтығы бойынша орналасқан жерiне қарай жер учаскесiнiң (жер пайдалану құқығы) құнын белгiлеу үшiн мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады:
___________________________________________________________________
Қашықтығы, шақырым                |  Түзету коэффицентi
___________________________________________________________________
5-ке дейiн                                     1,2
5-10                                           1
10-20                                          0,9
20-30                                          0,8
30-дан жоғары                                  0,7
г) жер учаскесiнiң қызмет көрсету саласы
орталықтарынан қашықтығы
Өткiзу нарығынан, жабдықтау базаларынан пайдаланылатын жердiң (жер учаскесiнiң) қашықтығына және жолдардың сапасына қарай жер учаскесiнiң (жер пайдалану құқығының) құнын белгiлеу үшiн мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады:
___________________________________________________________________
Қашықтығы,       | Тас жолдар   |Қиыршық тас    | Жай жолдар
шақырым         |              |төселген жолдар|
___________________________________________________________________
20-ға дейiн              1,4            1,1           0,7
21-40                    1,2            0,9           0,6
41-60                    1              0,7           0,5
61-80                    0,8            0,5
81-100                   0,6
100-ден жоғары           0,5
Нақты жер учаскесiне жер пайдалану құқығының бағалық құнын белгiлеудi арттыратын немесе кемiтетiн бiрнеше факторлар болған жағдайда коэффициенттер көбейтiледi. Ауыл шаруашылығы жерлерiнде аталған құқықтың бағалық құнын арттырудың немесе кемiтудiң жалпы мөлшерi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген төлем ставкаларының 50 процентiнен аспауы керек.
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16.  N 1463
қаулысымен.

До 12                                 1
13-20                                 0,8
Свыше 20                              0,6
б) обводненность (водообеспеченность)
земельного участка
Для определения стоимости права землепользования в зависимости от обводненности (водообеспеченности) земельного участка применяются следующие поправочные коэффициенты:
_____________________________________________________________________
|  Поправочный
Показатели                   |  коэффициент
____________________________________________|________________________
Обводненность:
обводненные                                   1-1,2
необводненные                                 0,5-0,8
в) местоположение земельного участка
Для определения стоимости земельного участка (права землепользования), в зависимости от его местоположения по отношению к хозяйственному центру, применяются следующие поправочные коэффициенты:
_____________________________________________________________________
Расстояние                      |  Поправочный
км                          |  коэффициент
____________________________________________|________________________
До 5                                          1,2
5-10                                          1
10-20                                         0,9
20-30                                         0,8
Свыше 30                                      0,7
г) удаленность земельного участка
от центров сферы обслуживания
Для определения стоимости земельного участка (права землепользования), в зависимости от удаленности землепользования (земельного участка) от рынка сбыта, баз снабжения и качества дорог, применяются следующие поправочные коэффициенты:
_____________________________________________________________________
Расстояние  | Дороги с твердым | Дороги с щебен.| Грунтовые
км      |   покрытием      |    покрытием   |   дороги
_________________|__________________|________________|_______________
До 20            1,4                 1,1              0,7
21-40            1,2                 0,9              0,6
41-60            1                   0,7              0,5
61-80            0,8                 0,5
81-100           0,6
Свыше 100        0,5
При наличии нескольких факторов, повышающих или понижающих оценочную стоимость права землепользования на конкретный земельный участок коэффициенты перемножаются. Общий размер повышения или понижения оценочной стоимости указанного права на сельскохозяйственных землях не должен превышать 50 процентов ставок платы, установленных Правительством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1463 P011463_ .

5. Жер учаскесiнiң бағалық құны (жер пайдалану құқығы)_____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(сомасы, жазба түрде)
______________аудандық (қалалық) жер қатынастары __________________
және жерге орналастыру жөнiндегi комитетiнiң төрағасы
" " ____________________199__жыл                 __________________
(қолы)
М.О.

5. Оценочная стоимость земельного участка (права
землепользования) составляет_________________________________________
(сумма прописью)
Руководитель ________ территориального комитета по
управлению земельными ресурсами
_______________________   "____"_______________199__г.
(подпись)
М.П.