Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау режимi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 14 қазан N 1259
Ескерту. Қаулының атауы өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
Орталық Қазақстан орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен, өнеркәсiп және ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау көзi ретiнде Қаныш Сәтпаев атындағы каналды берiлетiн судың тиiстi сапасы мен оны пайдаланудың санитарлық сенiмдiлiгін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау режимi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн. <*>
Ескерту. Кіріспе және 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
2. Қазақ КСР Премьер-Министрiнiң 1991 жылғы 6 қарашадағы N 187 өкiмiнiң күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 14 қазандағы
N 1259 қаулысымен
Бекiтiлген
Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау
режимi туралы
ЕРЕЖЕ <*>
Ескерту. Ереже атауы өзгерді, бүкiл мәтiн бойынша сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
Осы Ережеде Орталық Қазақстанды орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен, өнеркәсiп және ауыл шаруашылығын сумен жабдықтаудың көзi ретiнде Қаныш Сәтпаев атындағы каналды берiлетiн судың тиiстi сапасы мен оны пайдаланудың санитарлық сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында каналды санитарлық қорғау режимiне қойылатын негiзгi талаптар белгiленедi.
1. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық
қорғау аймағы
1. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағы екi белдеу құрамында: бiрiншiсi - қатаң режим белдеуi, ал екiншiсi - шектеу белдеуi деп белгiленедi.
2. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының бiрiншi белдеуiнiң шекарасы:
а) Белая өзенiнiң тармағында қайнар көзiнен бастап су жинауға дейiнгi барлық ұзына бойына Белая өзенiнiң тармақталар сағасынан бастап енi сол жағалауы бойынша 0,25 шақырым, оң жағалауы бойынша 0,5 шақырым;
б) канал бойынша: барлық ұзына бойына 0,3 шақырым, канал сағасынан бастап 0,15 шақырымнан;
в) Екiбастұз және Тұзды су қоймасы бойынша 1-10 гидротораптары; жергiлiктi рельефтерге байланысты НПУ кезiндегi су деңгейiнен 0,1-ден 0,3 шақырымға дейiн белгiленедi.
3. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймақтарының бiрiншi белдеудiң шекаралары су жинау, елдi мекендер, канал арқылы өтетiн көпiрлер, қалқалаушы құрылыстар мен резервтiк су қоймалары (Тұзды, Екiбастұз) ауданында далалық үлгiдегi шарбақпен қоршалынады.

Об утверждении Положения о режиме санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 1996 г. N 1259
Сноска. В заголовке и преамбуле заменены слова - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
В целях обеспечения надлежащего качества подаваемой воды и санитарной надежности использования канала имени Каныша Сатпаева в качестве источника централизованного хозяйственно-питьевого, промышленного и сельскохозяйственного водоснабжения Центрального Казахстана Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о режиме санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
2. Признать утратившим силу распоряжение Премьер-Министра Казахской ССР от 6 ноября 1991 г. N 187.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 октября 1996 г. N 1259
ПОЛОЖЕНИЕ
о режиме санитарной охраны канала
имени Каныша Сатпаева <*>
Сноска. В заголовке и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
Настоящим Положением устанавливаются основные требования к режиму санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаевав целях обеспечения надлежащего качества подаваемой воды и санитарной надежности использования канала в качестве источника централизованного хозяйственно-питьевого, промышленного и сельскохозяйственного водоснабжения Центрального Казахстана.
1. Зона санитарной охраны канала
имени Каныша Сатпаева
1. Зона санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева устанавливается в составе двух поясов: первый - пояс строгого режима и второй - пояс ограничений.
2. Границы первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаеваустанавливаются:
а) на протоке реки Белой на всем протяжении от истока до водозабора шириной по левому берегу 0,25 км, по правому берегу - 0,5 км от оси протоки реки Белой;
б) по каналу: на всем протяжении шириной 0,3 км, по 0,15 км - от оси канала;
в) по водохранилищам 1-10 гидроузлов, Экибастузскому и Туздинскому: от 0,1 до 0,3 км от уровня воды при НПУ, в зависимости от рельефа местности.
3. Границы первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаеваограждаются забором полевого типа в районе водозабора, населенных пунктов, мостов через канал, перегораживающих сооружений и резервных водохранилищ (Туздинское, Экибастузское).

4. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуiнiң шекаралары осы Ережедегi қосымшаға сәйкес белгiленедi.
5. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының бiрiншi белдеудiң шекаралары белгiленген тәртiппен жер бөлiнiп берiлгеннен кейiн нақты аралық белгiмен, ал екiншi белдеудiң шекаралары айыру белгiлерiмен (темiр-бетон бағаналармен) бекiтiледi.
6. Орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтаудың қайнар көздерiн санитарлық қорғау аймағының мөлшерi және олардың аумағындағы санитарлық режимi (шаралары) қолданылып жүрген нормативтiк құжаттарға сәйкес қабылданады және мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi органдармен белгiленген тәртiп бойынша келiсiледi.
2. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау
аймағының бiрiншi белдеуiнiң санитарлық режимi
7. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының бiрiншi белдеуiнiң аумағында:
а) қандай да бiр объектiлердi, су жинау, су реттеуiш, қорғаныш және басқа да арнайы мақсаттағы ғимараттардан басқа;
б) сұйық отынмен жұмыс iстейтiн насос станцияларын пайдалануға;
в) адамдардың тұруына, кiр жууға, машиналар мен техниканы қоюға және жууға, су қорғау аймағының аумағын, канал мен су қоймаларының суын ластайтын басқа да әрекеттерге;
г) каналға және су қоймаларына коллекторлық-дренаждық суларды өнеркәсiптiк және шаруашылық-фекальды канализациялық сарқынды суларды, оларды тазарту дәрежесiне қарамастан, төгуге;
д) мал жаю үшiн, ұстауға, суаруға және тоғытуға, суға жүзетiн құстарға жем беруге, терiнi суға салуға және жүндi шаюға, жұқпалы ауруға шалдыққан малдарды канал арқылы өткiзуге;
е) улы химикаттардың, органикалық және минералды тыңайтқыштардың барлық түрлерiн қолдануға;
ж) тыңайтқыштарды, пестицидтердi, мұнай өнiмдерiн сақтауға арналған қоймаларды және су қорғау аймағының санитарлық жағдайына, каналдағы, су қоймалары мен Белая өзенi тармағындағы судың сапасына терiс әсер ететiн басқа да объектiлердi орналастыруға;
з) жер жыртуға, ағашты-бұталы өсiмдiктердi кесуге тыйым салынады.
8. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының бiрiншi белдеуiнiң санитарлық режимiмен мыналарға шектеулер белгiленедi:
а) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiмен (бұдан әрi - Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi), бассейндiк су шаруашылық басқармаларымен, қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармаларымен, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) келiсе отырып, канал су қоймалары мен Белая өзенi тармағы суының ластануын болдырмайтын, арнайы бөлiнген жерлерде демалыс аймақтарын ұйымдастыруға, суға шомылуға, әуесқойлық балық аулауға рұқсат етiледi; <*>
б) жұқпалы аурулардан сау малдар канал арқылы тек осы мақсатқа пайдалану үшiн Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiмен (бұдан әрi - Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi) келiсiлген көпiрлi өткелдер арқылы ғана өткiзiлуi мүмкiн; каналды пайдалану кезiнде арнаулы жұмыстарды орындауға арналған көпiрлi өткелдермен халықтың және техниканың жүрiп-тұруы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) келiсiм бойынша ғана iске асырылуы мүмкiн;
в) рекреациялық ғимараттарға бөлiнген учаскелерден басқа бiрiншi белдеудiң аумағында болуға тек каналды пайдалануға, аумақты көркейтуге, балықты кәсiпшiлiк аулауға және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) келiсiлген басқа да жұмыстарға байланысты адамдарға ғана, сондай-ақ мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын адамдарға рұқсат етiледi;
г) каналдар мен су қоймаларын балық шаруашылығы үшiн игеру, оны өсiру жөнiндегi шаралар "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны және онымен келiсiм бойынша басқа да ұйымдар, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті
және балық қорғау органдары арқылы жүргiзiледi;
д) сүзгiлер мен ауларды салуға, өнеркәсiптiк балық аулауға байланысты басқа да жұмыстарды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiмен (бұдан әрi - Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi) және Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) келiсiм бойынша арнаулы алаңдарда ғана жүргiзуге рұқсат етiледi, бұл орайда жағалар мен айдындарды балық кәсiпшiлiгi қалдықтарымен және жанар-жағармай материалдарымен ластауға жол-берiлмейдi.
Ескерту. 8-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .

4. Границы второго пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаеваустанавливаются согласно приложению к настоящему Положению.
5. Границы первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева после отвода земель в установленном порядке закрепляется в натуре межевыми знаками, а границы второго пояса - опознавательными знаками (железобетонными столбами).
6. Размеры зон санитарной охраны источников централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения и санитарный режим (мероприятия) на их территории принимаются в соответствии с действующей нормативной документацией и согласовываются с государственными органами по надзору в установленном порядке.
2. Санитарный режим первого пояса зоны
санитарной охраны канала
имени Каныша Сатпаева
7. На территории первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева запрещается:
а) строительство каких-либо объектов, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения;
б) использование насосных станций, работающих на жидком топливе;
в) проживание людей, стирка белья, стоянка и мытье машин и техники, другие действия, загрязняющие территорию водоохранной зоны, воду канала и водохранилищ;
г) сброс в канал и водохранилища коллекторно-дренажных вод, промышленных и хозяйственно-фекальных канализационных стоков, независимо от степени их очистки;
д) содержание, выпас, водопой и купание скота, откорм водоплавающей птицы, замачивание шкур и мытье шерсти, перегон через канал скота, неблагополучного по инфекционным заболеваниям;
е) применение всех видов ядохимикатов, органических и минеральных удобрений;
ж) размещение складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов и других объектов, отрицательно влияющих на санитарное состояние водоохранной зоны, качество воды в канале, водохранилищах и протоке реки Белой;
з) распашка земель, рубка древесно-кустарниковой растительности.
8. Санитарным режимом первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаеваустанавливаются следующие ограничения:
а) организация зон отдыха, купание, любительская рыбная ловля в специально отведенных местах, исключающих загрязнение воды канала, водохранилищ и протоки реки Белой, разрешается с согласия Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора), бассейновых водохозяйственных управлений, территориальных управлений охраны окружающей среды, Республиканского государственного предприятия "Канал имени Каныша Сатпаева" Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - предприятие "Канал имени Каныша Сатпаева");
б) перегон скота через канал, благополучного по инфекционным заболеваниям, может производиться только по мостовым переходам, согласованным для пользования в этих целях с предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева" и Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора; передвижение населения и техники по мостовым переходам, предназначенным для выполнения специальных работ при эксплуатации канала, может производиться только по согласованию с предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева";
в) пребывание людей на территории первого пояса, кроме участков, отведенных под рекреационные сооружения, разрешается лишь лицам, связанным с эксплуатацией канала, благоустройством территории, промысловым ловом рыбы и другими работами, согласованными с предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева", а также лицам, осуществляющим государственный контроль;
г) рыбохозяйственное освоение канала и водохранилищ, мероприятия по разведению рыбы производятся предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева" и другими организациями по согласованию с ним и Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора, и рыбоохраной;
д) опорожнение неводов и сетей, другие работы, связанные с промышленным ловом рыбы, разрешается производить только на специальных площадках по согласованию с Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора и предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева", не допуская при этом загрязнения берегов и водоемов рыбопромысловыми отходами и горюче-смазочными материалами. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.

9. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының бiрiншi белдеуiнiң санитарлық режимiмен мыналар:
а) жел алып келген қоқысты өсiмдiктерден каналды жүйелi түрде тазартып отыру;
б) шаруашылық ауыз-су мақсатындағы резервтiк су қоймаларын су және жартылай су өсiмдiктерiнен ұдайы тазартып отыру;
в) шыбын-шiркейдiң, масаның және басқа да қансорғыш жәндiктердiң көбеюiне қарсы күресу мақсатында су қоймаларында су деңгейiнiң маусымдық және көпжылдық дүркiндiлiкпен ауытқуын Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi талаптарынан туындайтын олардың жобалық режимдерi шегiнде жүзеге асыру;
г) сүзбе сулар мен ластанған жер бетiнiң сарқынды суларының тұрып қалуын болдырмау мақсатында дренаж жүйесi мен жоталы орларды дұрыс жағдайында ұстау;
д) канал мен су қоймаларының екi жағалауының бүкiл бойынан енi кем дегенде 50 метрлiк орман қорғау белдеулерiн жасау; ал эрозияға шалдыққан жерлерде орман қорғау белдеулерi каналдың санитарлық бiрiншi қорғау белдеуi бүкiл енi бойынша, ал қажет болған жағдайда осындай жерлерде екiншi белдеу шегiнде жасалады;
е) жер бетiнiң сарқынды суларын бiрiншi белдеу шегiнен тысқары бөлудi ұйымдастыра отырып су жинау және басқа да құрылыстар аумағын жер пайдаланушылармен және Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiгiнiң аумақтық органдарының келiсiмiн ескере отырып жоспарлау; <*>
ж) су қоймаларында балықтардың шөп қоректi және басқа түрлерiн өсiру көзделедi.
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
3. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау
аймағының екiншi белдеуiнiң санитарлық режимi
10. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуiнiң аумағында:
а) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiмен (бұдан әрi - Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi), бассейндiк су шаруашылық басқармаларымен, қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармаларымен, Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) келiспейiнше объектiлер салуға, жердi өңдеудiң топырақ қорғау технологиясын, ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалануды бұзуға, пайдалы қазбалардың барлық түрiн өндiру үшiн карьерлер жасауға, скважиналар бұрғылауға және басқа да жұмыстарға; <*>
б) бiрiншi белдеуден енi 2 шақырымға дейiн болатын, каналмен гидрологиялық байланысы бар аумақта суды тазарту жөнiндегi сарқынды суларды, булаушы тоғандарды және басқа да сүзгiш құрылғыларды пайдалану негiзiнде сүзу алқабын, суландыру алқабын ұйымдастыруға, екiншi белдеудiң қалған аумағында оларды орналастыру Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiмен (бұдан әрi - Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi), бассейндiк су шаруашылық басқармаларымен, қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармаларымен, Қаныш Сәтпаев атындағы канал" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнымен (бұдан әрi - "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны) келiсiледi; <*>
в) қоқыстарды, қатты тұрмыстық және өнеркәсiптiк қалдықтарды, көңдi төгетiн жер жасауға, сұйық заттарды жер астына көмуге, сондай-ақ өлген малды көмуге;
г) жазғы шошқа шаруашылығы лагерьлерiн ұйымдастыруға, жұқпалы аурулармен ауырған малды ұстауға, жаюға және айдауға;
д) өсiмдiктер мен балықтардың ауруларымен және зиянкестермен күресуге арналған, безгек масасын, шыбын-шiркейлер мен басқа да қансорғыш жәндiктердi құрту үшiн улы химикаттарды қолдануға тыйым салынады.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .

9. Санитарным режимом первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаевапредусматривается:
а) систематическая очистка канала от заносимой ветром отмершей сорной растительности;
б) периодическая очистка резервных водохранилищ хозяйственно-питьевого назначения от водной и полуводной растительности;
в) осуществление колебаний уровней воды в водохранилищах с сезонной и многолетней периодичностью в пределах их проектных режимов, обусловленных требованиями Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора), в целях борьбы с выплодом гнуса, комаров и других кровососущих насекомых;
г) содержание в исправном состоянии дренажной сети и нагорных канав с целью предотвращения застоя в них фильтрационных вод и загрязненных поверхностных стоков;
д) создание лесозащитных полос на всем протяжении обоих берегов канала и водохранилищ шириной не менее 50 м, а на подверженных эрозии землях защитно-лесные полосы создаются по всей ширине первого пояса санитарной охраны канала, а при необходимости на таких землях и в пределах второго пояса;
е) планировка территории водозаборных и других сооружений с организацией отвода поверхностного стока за пределы первого пояса с учетом согласования с землепользователем и территориальными органами Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами;
ж) зарыбление водохранилищ растительноядными и другими видами рыб.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
3. Санитарный режим второго пояса зоны санитарной
охраны канала имени Каныша Сатпаева
10. На территории второго пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаевазапрещается:
а) строительство объектов, нарушение почвозащитных технологий обработки земель и использование сельхозугодий, организация карьеров для добычи всех видов полезных ископаемых, бурение скважин и другие работы без согласования с Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора, бассейновыми водохозяйственными управлениями, территориальными управлениями охраны окружающей среды и предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева";
б) организация полей фильтрации, полей орошения на базе использования сточных вод, прудов-испарителей и других фильтрирующих сооружений по очистке вод на территории шириной до 2 км от первого пояса, имеющей гидрологическую связь с каналом, на остальной территории второго пояса их размещение согласуется с Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора, бассейновыми водохозяйственными управлениями, территориальными управлениями охраны окружающей среды и предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева";
в) устройство свалок мусора, твердых бытовых и промышленных отходов, навоза, подземное захоронение жидких веществ, а также скотомогильников;
г) организация летних свиноводческих лагерей, содержание, выпас и прогон скота, больного инфекционными заболеваниями;
д) применение ядохимикатов для борьбы с болезнями и вредителями растений и рыб, для обработки малярийного комара, гнуса и других кровососущих насекомых. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.

11. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуiнiң санитарлық режимiмен мынадай шектеулер белгiленедi:
а) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiмен (бұдан әрi - Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi) келiсiм бойынша бiрiншi белдеудiң шекарасынан 2 шақырымнан жақын емес аумақта, шошқа өсiретiн лагерьлерден басқа, жазғы мал ұстау лагерьлерiн ұйымдастыруға рұқсат етiледi; жазғы лагерьлер сарқынды су мен садыраны жинауға арналған ыдыстармен, сондай-ақ қи құрамындағы нәрселердiң сiңуiн болдырмайтын қи сақтағыштармен жабдықталуға тиiс;
б) мал суару арнайы жабдықталған суару алаңдарында ғана жүргiзiлуге тиiс;
в) жұқпалы аурулардан сау малды айдау мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық және мал дәрiгерлiк қадағалау бойынша ғана жүргiзiлуге тиiс;
г) зиянкестермен, өсiмдiктердiң ауруларымен және арамшөптермен күреске арналған улы химикаттардың, минералдық және органикалық тыңайтқыштардың орны, құрамы және енгiзiлу әдiстерi агрохимиялық қызметпен, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi органдарымен бассейндiк су шаруашылық басқармаларымен, қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармаларымен келiсiлуге тиiс. <*>
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
12. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуiнiң санитарлық режимi:
а) елдi мекендердiң, мал шаруашылығы фермаларының, өндiрiс алаңдарының және басқа да объектiлердiң аумақтарын сұйық және қатты тұрмыстық және өндiрiстiк қалдықтардан, қидан, көше және ауа қоқыстарынан жоспарлы-жүйелi тазартуды жүзеге асыруды;
б) өздерiнiң аумағынан каналға ластанған сарқынды сулардың түсу мүмкiндiгiн болдырмайтын сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйелерiн бiрiншi кезекте жарақтандыруды, елдi мекендердi, мал шаруашылық фермалары мен өндiрiстiк объектiлердi канализациялау мен көркейтудi;
в) емдеу-мал дәрiгерлiк мекемелерi мен ауру мал изоляторларын каналдың санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуiнен тысқары орналастыруды, ауырған малды дер кезiнде анықтауды, оқшаулауды және каналдың санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуiнiң аумағынан алып кетуге үнемi мал дәрiгерлiк және санитарлық бақылау жасауды көздейдi.
4. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау
аймақтарында байқау мен бақылауды ұйымдастыру
13. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағында және Белая өзенiнiң су қоймасы мен тармағында санитарлық режимiнiң сақталуына бақылау жасауды Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетi, Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi және олардың органдары, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi және "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .

11. Санитарным режимом второго пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаеваустанавливаются следующие ограничения:
а) организация летних лагерей содержания скота, кроме свиноводческих, разрешается на территории не ближе 2 км от границы первого пояса по согласованию с Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора; летние лагеря должны быть оборудованы емкостями для сбора стоков и жижи, а также навозохранилищами, исключающими фильтрацию их содержимого;
б) водопой скота должен производиться только на специально оборудованных водопойных площадках;
в) прогон скота, благополучного по инфекционным заболеваниям, производить только по постоянным маршрутам, согласованным с Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора и территориальными органами ветеринарного надзора;
г) место, состав и способы внесения ядохимикатов для борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками, минеральных и органических удобрении должны быть согласованы с агрохимической службой. Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора, бассейновыми водохозяйственными управлениями и территориальными управлениями охраны окружающей среды. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
12. Санитарным режимом второго пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаевапредусматривается:
а) осуществление планово-регулярной очистки территории населенных пунктов, животноводческих ферм, производственных площадей и других объектов от жидких и твердых бытовых и производственных отходов, навоза, уличного и дворового мусора;
б) первоочередное оборудование централизованных систем водоснабжения, канализации и благоустройство населенных мест, животноводческих ферм и производственных объектов, исключающих возможность поступления загрязненных стоков с их территории в канал;
в) размещение лечебно-ветеринарных учреждений и изоляторов больных животных за пределами второго пояса зоны санитарной охраны канала, постоянный ветеринарный и санитарный контроль за своевременным выявлением, изоляцией и удалением заболевших животных с территории второго пояса зоны санитарной охраны канала.
4. Организация наблюдения и контроля в зонах
санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева
13. Контроль за соблюдением санитарного режима в зоне санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева, водохранилищах и протоке реки Белой осуществляется Комитетом по водным ресурсам, Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан и их органами, Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора и предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева". <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.

14. Каналдағы су қоймаларын балық шаруашылығы үшiн игеру процесiнде олардың ластануын болдырмауға бақылау жасау аймақтық балық инспекцияларына, Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетiне, Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi мен олардың органдарына, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi және "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорнына жүктеледi.<*>
Ескерту. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
15. Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының екiншi белдеуi аумағының ауыл шаруашылық және өнеркәсiптiк мақсатта игерiлуiне бақылау жасау осы Ереженiң талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiгiнiң аумақтық органдарына, Су ресурстары жөнiндегi комитеттiң, Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң облыстық органдарына, Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетiне жүктеледi. <*>
Ескерту. 16-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .
16. "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны, сондай-ақ жалпы су пайдалануды жүзеге асыратын барлық заңды ұйымдар мен жеке адамдар Қазақстан Республикасы Су кодексiне және Қазақстан Республикасының "Қоршаған табиғи ортаны қорғау туралы" Заңына сәйкес Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау режимiнiң қамтамасыз етiлуi мен сақталуы үшiн жауапты болады.
17. Каналдағы, Белая өзенiнiң тармағындағы және су қоймаларындағы судың сапасына лабораториялық бақылау жасауды мына ұйымдар:
а) каналдың бүкiл бойында және Белая өзенiнiң тармағындағы судың сапасына санитарлық-лабораториялық бақылауды: "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны - тұрақты түрде, Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетi, Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi мен оның органдары - оқтын-оқтын; <*>
б) шаруашылық-ауыз суды пайдалану пункттерiндегi суды лабораториялық зерттеудi: су пайдаланушылар - тұрақты түрде;
в) шаруашылық-ауыз су және халық демалатын орындарда су пайдалану пункттерiнде: Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi - iрiктеп;
г) канал су және Белая өзенiнiң тармағында суды гидробиологиялық зерттеудi: "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны - тұрақты, Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетi мен Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi мен оның органдары оқтын-оқтын; <*>
д) балық қорларын қорғау жөнiндегi органдар: балық шаруашылығының су пайдалану пункттерiнде - iрiктеп жүзеге асырады;
е) кемiргiштер, жабайы және үй жануарлары арасындағы iндеттiк процестердiң жай-күйiн бақылауды белгiленген тәртiппен мал дәрiгерлiгiн қадағалаудың аумақтық органдары, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi, обаға қарсы аумақтық станциялар жүзеге асырады;
ж) Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағында жер заңдарының сақталуына бақылау жасауды Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiгiнiң аумақтық органдары жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 17-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1082 қаулысымен .

14. Контроль за предотвращением загрязнения водохранилищ на канале в процессе их рыбохозяйственного освоения возлагается на бассейновые зональные рыбные инспекции, Комитет по водным ресурсам, Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан, их органы, Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора и предприятие "Канал имени Каныша Сатпаева". <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
15. Контроль за сельскохозяйственным и промышленным освоением территории второго пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаевав соответствии с требованиями настоящего Положения возлагается на территориальные органы Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами, областные органы Комитета по водным ресурсам, Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан, Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.
16. Предприятие "Канал имени Каныша Сатпаева", а также все юридические и физические лица, осуществляющие общее водопользование, несут ответственность за обеспечение и соблюдение режима зон санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаевав соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей природной среды".
17. Лабораторный контроль за качеством воды в канале, протоке реки Белой и водохранилищах осуществляется следующими организациями:
а) санитарно-лабораторный контроль за качеством воды канала на всем его протяжении и в протоке реки Белой; постоянно - предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева", периодически - Комитетом по водным ресурсам, Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан и их органами;
б) лабораторное исследование воды в пунктах хозяйственно-питьевого водопользования: постоянно - водопользователями;
в) в пунктах хозяйственно-питьевого и рекреационного водопользования населения: выборочно - Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
г) гидробиологические исследования воды канала и в протоке реки Белой: постоянно - предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева", периодически - Комитетом по водным ресурсам, Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан и их органами;
д) органами по охране рыбных запасов: выборочно - в пунктах рыбохозяйственного водопользования;
е) контроль за состоянием эпизоотических процессов среди грызунов, диких и домашних животных осуществляется в установленном порядке территориальными органами ветеринарного надзора, Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора, территориальной противочумной станцией;
ж) контроль за соблюдением земельного законодательства в зонах санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева осуществляют Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами и его территориальные органы. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1082.

18. Канал қоршауларының, Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау аймағының бiрiншi белдеуiнiң шекарасында орнатылған аралық белгiлердiң мүлтiксiз сақталуына және дұрыс күйде болуына бақылау жасау - Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорнына, ал Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғаудың екiншi белдеуiнiң шекарасында орнатылған айырым белгiлерге (темiрбетон бағаналарға) бақылау жасау жер пайдаланушыларға және "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорнына жүктеледi.
19. Каналдың зақымдалған қоршауларын, аралық және айырым белгiлерiн қалпына келтiрудi заңдарда белгiленген тәртiппен "Қаныш Сәтпаев атындағы канал" кәсiпорны кiнәлi адамдар есебiнен жүргiзедi.
Қосымша
Қаныш Сәтпаев атындағы каналды санитарлық қорғау
аймағының II-белдеуiнiң шекаралары
____________________________________________________________________
Насос станцияларының, гидротораптар|Канал ортасына санитарлық қорғау
бөлiгiнiң, су қоймаларының         |аймағының екiншi белдеуi
орналасқан жерi (километрмен)      |шекарасының қашықтығы, метрмен
| алғанда
|_______________________________
|    солға        |   оңға
___________________________________________________________________

18. Контроль за сохранностью и исправным состоянием ограждений канала, межевых знаков, установленных на границе первого пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева, возлагается на предприятие "Канал имени Каныша Сатпаева", а опознавательных знаков (железобетонных столбов), установленных на границе второго пояса зоны санитарной охраны канала имени Каныша Сатпаева- на землепользователей и предприятие "Канал имени Каныша Сатпаева".
19. Восстановление поврежденных ограждений канала, межевых и опознавательных знаков производится предприятием "Канал имени Каныша Сатпаева" за счет виновных лиц в установленном законодательством порядке.
Приложение
Границы второго пояса зоны санитарной охраны
канала имени Каныша Сатпаева
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Местоположение (километраж)       і  Расстояние границы второго
насосных станций, плотин         і пояса зоны санитарной охраны
гидроузлов, водохранилищ         і    от оси канала в метрах
іДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
і     влево     і   вправо
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД

1                  |        2        |      3
___________________________________________________________________
Ертiс өзенiнен N 1 насос станциясына
дейiнгi Белая тармағының учаскесi
тiкелей алғанда учаскесiнiң ұзындығы
45 шақырым Тармақ өте иректелген,
көптеген ескi арналары бар. Белая
өзенi бойының сол жағалауында
орналасқан елдi мекендердiң шегiнде,
Қаныш Сәтпаев атындағы каналды
қорғау аймағы екiншi белдеуiнiң
шекарасы өзен бойынан 0,75-1,5
шақырымда, оң жағалау бойынша
1,0-2,0 шақырымда тұр
N 1 насос станциясы, шақырым
0                                    1000            1000
80                                   1150            1100
81                                   1070             950

1                і       2       і       3
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
В пределах населенных пунктов,
располагающихся на левом берегу
протоки реки Белой, граница второго
пояса зоны санитарной охраны
канала имени Каныша Сатпаева отстоит от
протоки на 0,75-1,5 км, по правому
берегу - 1,0-2,0 км
Насосная станция N 1, км
0                                  1000              1000
80                                 1150              1100
81                                 1070               950

82                                   1550
83,5                                                 1050
85                                                   1020
87                                   1050
89                                   1300            1050
99                                   1550            1000
105                                  1030            1050
108                                  1000            1000

82                                 1550
83,5                                                 1050
85                                                   1020
87                                 1050
89                                 1300              1050
99                                 1550              1000
105                                 1030              1050
108                                 1000              1000

119,5                                1125            1155
124                                  1015            1015
Екiбастұз су қоймасы бөгенi
128-шақырым                          1000            1000
128-шақырымнан 142-шақырымға дейiн   1000            1000
142-шақырым                          1000            1000
1-гидроторап бөгенi
173-шақырым                          1000            1000
1-гидроторап су қоймасы шегiнде           2000-ға         1800-ге
дейiн           дейiн
НС-7 192,6-шақырым                   1200            1000
НС-8 199,9-шақырым                   1000            1000
205-шақырым                     1000            1000
213-шақырым                     1000            1000
2-гидроторап бөгенi
213,5-шақырым                   2000            1000
214-шақырым                     1000            2000
216-шақырым                     1000            3000
216,5-шақырым                    750             750
3-гидроторап бөгенi                       1000            1000
3-гидроторап су қоймасы шегiнде
235-шақырымға дейiн             1500-3000       600-2000
240-шақырым                     1000            1000
4-гидроторап бөгенi НС-10
241,5-шақырым                   2500            1400
4-гидроторап су қоймасы шегiнде
247,5-шақырымға дейiн           750-2500        750-2000
245,5-тен 250-шақырымға дейiн        1000            750
НС-11 251,8-шақырым                  1875            875
5-гидроторап бөгенi
254-шақырым                    1100            900
5-гидроторап су қоймасы шегiнде
265-шақырымға дейiн            2500-ге         3500-ге
дейiн           дейiн
265-шақырым                    1000            1100
269-шақырым                    1250            625
271-шақырым                    2000            1200
6-гидроторап бөгенi
275-шақырым                    2000            1500
7-гидроторап бөгенi
282,3-шақырым                  2750            5650
7-гидроторап су қоймасы шегiнде
300-шақырымға дейiн            1000-4000       2750-6250
300-шақырым                    1500            5000
8-гидроторап бөгенi, НС-14
305,7-шақырым                  3000            8000
8-гидроторап су қоймасы шегiнде
320-шақырымға дейiн            1000-5000       2000-9000
320-шақырым                    850             2000
НС-15 327,1-шақырым                  2700            850
9-гидроторап бөгенi
331-шақырым                    3000            1500
9-гидроторап су қоймасы шегiнде

119,5                               1125              1155
124                                 1015              1015
Плотина Экибастузского водохранилища
128 км                              1000              1000
от 128 до 142 км                       1000              1000
142 км                              1000              1000
Плотина гидроузла 1
173 км                              1000              1000
В пределах водохранилища
гидроузла 1                   до 2000           до 1800
НС-7 192,6 км                       1200              1000
НС-8 199,9 км                       1000              1000
205 км                              1000              1000
213 км                              1000              1000
Плотина гидроузла 2
213,5 км                            2000              1000
214 км                              1000              2000
216 км                              1000              3000
216,5 км                             750               750
Плотина гидроузла 3                     1000              1000
В пределах водохранилища
гидроузла 3
до 235 км                          1500-3000          600-2000
240 км                             1000              1000
Плотина гидроузла 4, НС-10
241,5 км                           2500              1400
В пределах водохранилища
гидроузла 4
до 247,5 км                         750-2500          750-2000
от 245,5 до 250 км                    1000               750
НС-11 251,8 км                        1875               875
Плотина гидроузла 5
254 км                             1100               900
В пределах водохранилища
гидроузла 5
до 265 км                          до 2500           до 3500
265 км                             1000              1100
269 км                             1250               625
271 км                             2000              1200
Плотина гидроузла 6
275 км                             2000              1500
Плотина гидроузла 7
282,3 км                           2750              5650
В пределах водохранилища
гидроузла 7
до 300 км                           1000-4000         2750-6250
300 км                             1500              5000
Плотина гидроузла 8, НС-14
305,7 км                           3000              8000
В пределах водохранилища
гидроузла 8
до 320 км                           1000-5000         2000-9000
320 км                              850              2000
НС-15 327,1 км                        2700               850
Плотина гидроузла 9
331 км                             3000              1500
В пределах водохранилища
гидроузла 9

338-шақырымға дейiн            2500-ге         5000-ға
дейiн           дейiн
338-шақырым                    1500            3000
НС-16 338,8-шақырым                  1500            3000
10-гидроторап бөгенi
342-шақырым                    1500            5000
10-гидроторап су қоймасы шегiнде
353-шақырымға дейiн            1800-3500       2000-3500
353-шақырым                    2800            2000
354-шақырым                    2750            2250
11-гидроторап бөгенi
НС-17 375,3-шақырым                  4250            2500
Молодежный поселкесi,
357-362-шақырымдар                                   2200-4000
362-ден 376 шақырымға дейiн          600-1500
11-гидроторап су қоймасы шегiнде          8500-ге
дейiн
376-шақырым                          4800            1350
НС-19
387,9-шақырым                        4000            1500
397-шақырым                          3200            1200
Нс-20 405,1-шақырым                  3500            3000
Нс-22
441,6-шақырым                        1500            1200
425-шақырым                          1000            1500
Тұзды су қоймасы және Куу-Чек поселкесi
428-шақырымнан 437,2-шақырымға       500-10000       1000-3000
дейiн
Тұзды гидроторап бөгенi
437,2-шақырым                        5500            2000

до 338 км                          до 2500           до 5000
338 км                             1500              3000
НС-16 338,8 км                        1500              3000
Плотина гидроузла 10
342 км                             1500              5000
В пределах водохранилища
гидроузла 10
до 353 км                          1800-3500          2000-3500
353 км                             2800              2000
354 км                             2750              2250
Плотина гидроузла 11,
НС-17 357, 3 км                       4250              2500
пос. Молодежный 357-362 км                            2200-4000
от 362 до 376 км                    600-1500
В пределах водохранилища
гидроузла 11                 до 8500
376 км                          4800                 1350
НС-19
387,9 км                        4000                 1500
397 км                          3200                 1200
НС-20
405,1 км                        3500                 3000
НС-22
441,6 км                        1500                 1200
425 км                          1000                 1500
Туздинское водохранилище и
пос. Куу-Чек
от 428 до 437,2 км              500-10000             1000-3000
Плотина Туздинского гидроузла
437,2 км                        5500                 2000