Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi және ақпараттық қызмет көрсетулердi мемлекеттiк тiркеу үшiн ақы алудың тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 30 қазан N 1316. Күші жойылды - ҚР Үкіметінiң 2002.03.29. N 373 қаулысымен. ~P020373
"Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Заң күшi бар Жарлығын
U952727_
орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi
қаулы етедi:
Берiлiп отырған Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен
жасалатын мәмiлелердi және ақпараттық қызмет көрсетулердi
мемлекеттiк тiркеу үшiн ақы алудың тәртiбi туралы Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 30 қазандағы
N 1316 қаулысымен
бекiтiлдi
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу және ақпараттық қызмет көрсеткенi
үшiн төлем алу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже "жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 U952727_ Заң күшi бар Жарлығының 32 бабына сәйкес әзiрленiп, қолданылады.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалған мәмiлелердi, сондай-ақ ақпараттық қызмет көрсетудi тiркеудi Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң органдары (бұдан әрi - тiркеушi орган) жүзеге асырады.
2. Төлемшiлер
3. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалған мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу, сондай-ақ ақпараттық қызмет көрсеткенi үшiн, заңды және жеке тұлға төлем жасайды. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.04.08. N 505 қаулысымен. P970505_
3. Тiркегенi үшiн төлем жасаудан босату
4. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн төлем жасаудан Ұлы Отан соғысына қатысушылар, оларға теңестiрiлген тұлғалар, I және II топтағы мүгедектер және бөлек тұратын зейнеткерлер, сондай-ақ заң актiлерiне сәйкес тиiстi жеңiлдiктердi пайдаланатын өзге де адамдар босатылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.07.01. N 621
қаулысымен. P980621_
5. Прокуратура органдарының, құқық қорғау, сот және атқарушы органдардың сұрауы бойынша ақпаратты олардың құзырына сәйкес, тiркеушi орган ақысыз негiзде бередi. Бұл жағдайда талап етушi орган сұраған ақпараттарына негiздеме беруi тиiс.

Об утверждении Положения о порядке взимания платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним и оказание информационных услуг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 1996 г. N 1316 . Утратило силу постановлением Правительства РК от 29 марта 2002 г. N 373 ~P020373
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. N 2727 U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке взимания платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним и оказание информационных услуг.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 октября 1996 г. N 1316
Положение
о порядке взимания платы за государственную
регистрацию прав на недвижимое имущество
и сделок с ним и оказание
информационных услуг
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано и вводится в действие в соответствии со статьей 32 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 г. N 2727 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
2. Настоящее Положение действует на территории Республики Казахстан, где регистрация прав на недвижимое имущество, сделок с ним, а также оказание информационных услуг осуществляются органами Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - регистрирующий
орган).
2. Плательщики
3. Плата за государственную регистрацию прав на недвижимое
имущество и сделок с ним, а также за оказание информационных услуг
вносится юридическими и физическими лицами.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением
Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 года N 505
P970505_
.
3. Освобождение от внесения платы
за регистрацию
4. От внесения платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним освобождаются участники Великой Отечественной войны, приравненные к ним лица, инвалиды I и II групп и отдельно проживающие пенсионеры, а также иные лица, пользующиеся соответствующими льготами в соответствии с законодательными актами.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 1 июля 1998 г. N 621 P980621_ .
5. Информацию по запросам органов прокуратуры, правоохранительных, судебных и исполнительных органов в соответствии с их компетенцией регистрирующий орган выдает на бесплатной основе. При этом истребующий орган должен указать основания предоставления запрашиваемой информации.

4. Тiркегенi және ақпараттық қызмет көрсеткенi
үшiн төлем мөлшерi
6. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу және ақпараттық қызмет көрсеткенi үшiн төлем төленетiн күнi республикада белгiленген айлық есеп көрсеткiшi тұрғысынан саналатын мынадай мөлшерде төлем алынады:
жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн;
а) жеке тұлғалардан - жарты айлық есеп көрсеткiшi мөлшерiнде; <*>
б) заңды тұлғалардан - 10 айлық есеп көрсеткiшi мөлшерiнде; <*>
ақпараттық қызмет көрсеткенi үшiн жеке және заңды тұлғалардан жарты айлық есеп көрсеткiшi мөлшерiнде төлем алынады.
Ақпараттық қызмет көрсету тәртiбiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бекiтедi.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгертiлдi - ҚР Үкіметінiң 2000.01.05. N 12
қаулысымен. P000012_
Ескерту. 6-тармақтың а),б)-тармақшаларының күші 2001 жылғы 4 шілдеден
10 қазанға дейін тоқтатыла тұрсын - ҚР Үкіметінің
2001.06.01. N 751 қаулысымен. P010751_
5. Төлем төлеудiң тәртiбi мен мерзiмi
7. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу, сондай-ақ ақпараттық қызмет көрсеткенi үшiн төлем банк мекемесiне, тiркеу органына өтiнiш бергенге дейiн төленедi.
8. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу үшін ақыны есептеу жергілікті бюджеттердің кірісіне жүргізіледі.
Ақпараттық қызмет көрсеткені үшін ақы тіркеуші органның шотына есептеледі. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.04.08. N 505
қаулысымен. P970505_
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.15. N 1261
қаулысымен. P971261_
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 2000.01.05. N 12
қаулысымен. P000012_
9. Тiркеу органына жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу немесе ақпараттық қызмет көрсеткенi үшiн төлем төленгендiгi туралы түбiртек немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi берiледi.
10. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi осы Ереженiң 4-тармағында
анықталған жағдайлардан басқа төлем төлемей жүргiзуге тыйым салынады.
11. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеуден бас тартылса мынадай жағдайдан
басқаларға төленген төлем қайтарылмайды:
осы Ереже талабы бойынша үлкен мөлшердегi төленген төлемге;
тiркеудi жүргiзуге бас тартқан төлемдi төлеген тарапқа.
6. Төленген төлем үшiн жауапкершiлiк
12. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу, сондай-ақ ақпараттық қызмет
көрсеткенi үшiн төлемдi толығымен және уақтылы төлеуге жауапкершiлiк
тiркеу органына жүктеледi.

4. Размер платы за регистрацию
и оказание информационных услуг
6. За государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, а также за оказание информационных услуг взимается плата, исчисляемая, исходя из месячного расчетного показателя, установленного в республике на день уплаты, в следующих размерах:
за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним:
а) с физических лиц - в размере половины месячного расчетного показателя;
б) с юридических лиц - в размере 10-ти месячных расчетных показателей;
за оказание информационных услуг с физических и юридических лиц взимается плата в размере половины месячного расчетного показателя.
Порядок оказания информационных услуг утверждается Министерством юстиции Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 января 2000 г. N 12 P000012_ . Действие подпунктов а) и б) пункта 6 приостановлено с 4 июля по 4 октября 2001 г. - постановлением Правительства РК от 1 июня 2001 г. N 751 P010751_ .
5. Порядок и сроки внесения платы
7. Плата за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, а также за оказание информационных услуг вносится в учреждение банка до подачи заявления в регистрирующий орган.
8. Зачисление платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним производится в доход местных бюджетов.
Плата за оказание информационных услуг зачисляется на счет регистрирующего органа.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 5 января 2000 г. N 12 P000012_ .
9. В регистрирующий орган представляется квитанция или копия платежного поручения о внесении платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним или за оказание информационных услуг.
10. Запрещается осуществление государственной регистрации прав
на недвижимое имущество и сделок с ним без внесения платы, за
исключением случаев, определенных пунктом 4 настоящего Положения.
11. При отказе в государственной регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним внесенная плата возврату не подлежит, за
исключением случаев:
внесения платы в больших размерах, чем это требуется по
настоящему Положению;
отказа лиц, внесших плату, от совершения регистрационного
действия.
6. Ответственность за внесение платы
12. Ответственность за правильность и своевременность внесения
платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и
сделок с ним, а также за оказание информационных услуг возлагается
на регистрирующий орган.

7. Аударылған төлемге бақылау
13. Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу үшiн төлемдi жергiлiктi бюджет табысына толығымен және уақтылы аударуға бақылауды салық органдары жүзеге асырады.

7. Контроль за перечислением платы
13. Контроль за полнотой и своевременностью перечисления платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним в доход местного бюджета осуществляется налоговыми органами.