Қазақстан Республикасының аумағында лотереяларды (мемлекеттiктен басқа) ұйымдастыру мен өткiзудiң Тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 31 қазан N 1326. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.07.08. N 939 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.07.08. N 939
қаулысымен. P990939_
Қазақстан Республикасының аумағында лотереяларды (мемлекеттiктен басқа) ұйымдастыруды және өткiзудi ретке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының аумағында лотереяларды
(мемлекеттiктен басқа) ұйымдастырудың және өткiзудiң қоса берiлiп
отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы Тәртiп
бекiтiлген уақыттан бастап 10 күндiк мерзiмде лотереяларды тiркеу және
оларды өткiзуге өздерiнiң лицензия алу қажеттiгi туралы қолданыстағы
лотереяларды ұйымдастырушыларды хабардар етсiн.
3. Берiлiп отырған тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 31 қазандағы
N 1326 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының аумағында
лотереяларды (мемлекеттiктен басқа)
ұйымдастыру мен өткiзудiң
ТӘРТIБI
1. Лотереяны өткiзу шартында мынадай мәлiметтер болуы керек:
лотереяны ұйымдастырушының атауы, лотереяны шығару мақсаты;
лотереяны өткiзудiң күнi мен орны (ұтыс таралымы);
лотереяның түрi мен үлгiсiнiң сипаттамасы;
лотереяны ұйымдастыру технологиясының сипаттамасы;
лотерея билеттерiн жасау мен сатудың тәртiбi;
шығарылған лотерея билеттерiнiң жалпы сомасы, оның iшiнде
ұтыстарды төлеуге бағытталатын сомасы мен процентi;
билеттер саны және олардың нөмiрленуi;
ойын аяғына дейiнгi тұрақты сома бойынша бiр билеттiң теңгедегi
құны;
таратушыларға берiлетiн делдалдық сыйақының мөлшерi (олардың
табыстары есебiнен ұйымдастырушылар айқындайды);
ұтыстар бойынша жүлделiк қорды бөлудiң тәртiбi;
заттай ұтыстардың атаулары, олардың саны мен құны;
ақшалай ұтыстардың саны мен сомасы;
ұтыстарды алудың тәртiбi мен мерзiмi;
заттай ұтыс иелерiне олардың қалаулары бойынша құнын қолма-қол
ақшалай алу құқығын беру;
сатуға шығарылған билеттердiң, сатылғандары мен сатылмағандарының
есебiн жүргiзу тәртiбi;
сатылмаған билеттердi кәдеге асырудың тәртiбi (жою, басқа
таралымдарда пайдалану);
алынбаған ұтыстарды сақтау және ұтыстарды алу мерзiмi бiтуi
бойынша оларды алу тәртiбi;
бақылаушы органдарға құжаттар ұсыну тәртiбi;
лотерея билеттерiн жасау, тасымалдау, сақтау процесiнде ұрланудан
сақтаудың тәртiбi;
ұрланған билеттердi ойынға қатыстырудан шығару тәртiбi; лотерея билеттерiн облыстар бойынша орналастырудың алдын ала жоспары.

О порядке организации и проведения лотерей (кроме государственных) на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 1996 г. N 1326. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 8 июля 1999 г. N 939 ~P990939
В целях упорядочения организации и проведения лотерей (кроме государственных) на территории Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок организации и проведения лотерей (кроме государственных) на территории Республики Казахстан.
2. Министерству финансов Республики Казахстан в 10-дневный срок со времени утверждения данного Порядка информировать организаторов действующих лотерей о необходимости регистрации лотерей и получении ими лицензий на их проведение.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 1996 г. N 1326
П О Р Я Д O K
организации и проведения лотерей (кроме государственных)
на территории Республики Казахстан
1. Условия проведения лотерей должны содержать следующие
сведения:
наименование организатора лотереи, цель выпуска лотереи;
дату и место проведения лотереи (тиража выигрышей);
описание вида и типа лотереи;
описание технологии организации лотереи;
порядок производства и реализации лотерейных билетов;
общую сумму выпуска лотерейных билетов, в том числе сумму и
проценты, направляемые на выплату выигрышей;
количество билетов, их нумерацию;
стоимость одного билета в тенге по твердой сумме до конца
розыгрыша;
размер комиссионного вознаграждения распространителям
(определяется организаторами за счет их доходов);
порядок распределения призового фонда по выигрышам;
наименование вещевых выигрышей, их количество и стоимость;
количество и сумму денежных выигрышей;
порядок и сроки получения выигрышей;
предоставление права владельцам вещевых выигрышей по желанию
получить по стоимости наличными деньгами;
порядок учета билетов, выпускаемых в продажу, реализованных и
нереализованных;
порядок утилизации нереализованных билетов (уничтожение,
использование в других тиражах);
порядок хранения невостребованных выигрышей и их востребования
по истечении сроков получения выигрышей;
порядок предъявления документации контролирующим органам;
порядок охраны лотерейных билетов от хищения в процессе их
производства, транспортировки, хранения;
порядок исключения из участия в розыгрыше похищенных билетов; предварительный план размещения билетов лотереи по областям.

2. Лотереяларды ұйымдастырушылар, егер сатылған билеттердiң саны немесе басқа жағдайлардан оның өткiзiлуiне мүмкiндiк болмаса, лотерея билеттерiнiң иелерiне сомаларды қайтару тәртiбiн ескеруi керек.
3. Азаматтардың мүдделерiн қорғау мақсатында, сатылған лотерея билеттерiнiң жалпы сомасының кем дегенде 50 процентi, қолданыстағы заңдарға сәйкес ұтыстарды алатын жерiне төлету арқылы ұтыстарды төлеу бойынша табыс салығын ұстай отырып ұтыстарды (жүлде қорын) төлеуге бағытталады.
Ұтыстарды төлеуге жiберiлген сома шегерiлген табысқа қолданыстағы заңдарға сәйкес салық салынады.
4. Халыққа лотерея билеттерiн сату қатаң ерiктi негiзде және лицензияда ескерiлген аумақ шегiнде жүргiзiледi.
5. Лотереяларды дайындау және өткiзу бойынша барлық ұйымдастыру шараларын, лотерея немесе олардың функцияларын атқаратын билеттердi сатуды аталған лотереяны өткiзу шарттарына сәйкес жауапты ұйымдастырушылар жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасының аумағында өткiзiлетiн лотереяларды (таралымды, бiр сәттiк) өткiзу мерзiмi мен орнын оны ұйымдастырушылар лицензия берушi органдардың келiсiмi бойынша айқындайды.
7. Таралымды лотереяларды өткiзу Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң "Қазақстан Республикасының аумағында лотереяларды (мемлекеттiктен басқа) өткiзу тәртiбi туралы" нұсқаулығына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Лотереяларды өткiзу және өткiзiлген лотереялар бойынша ұтыстарды төлеу жауапкершiлiгi лотереяларды ұйымдастырушы лауазымды тұлғаларға жүктеледi.
9. Ұтыс шыққан лотерея билеттерi бiр ай iшiнде сараптан өткiзiледi.
10. Лотерея шарттарына, оның тұжырымдамасы мен технологиясына нұқсан келмейтiн өзгерту енгiзу қажет болған жағдайда ұйымдастырушы лотереяның өзгерген шарттарын қайта тiркеуге мiндеттi.
11. Әр таралымды бөлек өткiзгендiгi туралы есептi лотереяны ұйымдастырушылар лицензия берушi органдарға тираж өткеннен бастап 15 күннен кешiктiрмей, бiр сәттiк лотереялар өткiзiлген жағдайда - ай сайын бередi (есеп беру нысаны Қазақстан Республикасының аумағында лотереяларды (мемлекеттiктен басқа) ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы Нұсқаулыққа сәйкес).
12. Сатылған лотерея билеттерiн лотереяны ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1994 жылғы 21 қазандағы N 63 "Лотерея өткiзу туралы мәлiметтер" қаулысына сәйкес бекiтiлген N 1-Л нысаны бойынша есепке алады.
13. Сатылмаған лотереяларды, егер ондайлар болса, сатушылар
лотереяны ұйымдастырушыларға қайтарады, олар есепке алуға және жоюға
жатады, ол құжатпен актiленiп расталады.

2. Организаторы лотереи должны учесть порядок возврата сумм владельцам лотерейных билетов, если количество проданных билетов или другие условия не позволяют ее провести.
3. В целях защиты интересов граждан предусмотреть, что от общей суммы реализованных лотерейных билетов не менее 50 процентов направляется на выплату выигрышей (призовой фонд) с удержанием подоходного налога с выплат по выигрышам у источника их выплаты в соответствии с действующим законодательством.
Доход за вычетом сумм, направленных на выплату выигрышей, подлежит налогообложению в соответствии с действующим законодательством.
4. Реализация лотерейных билетов населению производится на строго добровольных началах и в пределах оговоренной лицензией территории.
5. Все организационные мероприятия по подготовке и проведению лотерей, продаже лотерейных билетов или заменяющих их функций осуществляются ответственными организаторами в соответствии с условиями проведений указанной лотереи.
6. Сроки и место проведения лотерей (тиражных, мгновенных), проводимых на территории Республики Казахстан, определяются ее организаторами по согласованию с лицензирующим органом.
7. Проведение тиражных лотерей осуществляется в соответствии с инструкцией Министерства финансов Республики Казахстан "О порядке проведений лотерей (кроме государственных) на территории Республики Казахстан".
8. Ответственность за проведение лотерей и своевременную выплату выигрышей по проводимым лотереям возлагается на должностных лиц организаторов лотереи. Выдачу вещевых выигрышей производит непосредственно организатор лотереи согласно условиям проведения лотереи.
9. Выигрышные лотерейные билеты проходят экспертизу в течение месяца.
10. При необходимости изменения условий лотереи, не меняющих ее концепцию и технологию, организатор обязан перерегистрировать измененные условия лотереи.
11. Отчет о проведении каждого в отдельности тиража представляется организаторами лотерей в лицензирующий орган не позднее 15 дней со дня тиража, в случае проведения мгновенной лотереи - ежемесячно (форма отчета согласно Инструкции о порядке организации и проведения лотерей (кроме государственных) на территории Республики Казахстан).
12. Проданные лотерейные билеты учитываются организаторами лотерей по форме N 1-Л, утвержденной постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу от 21 октября 1994 г. N 63 "Сведения о проведении лотерей".
13. Непроданные лотерейные билеты, если таковые имеются, возвращаются реализаторами организаторам лотерей, подлежат учету и уничтожению, что документально подтверждается актом.

14. Қандай да болсын себептермен ойнатылмаған лотерея
билеттерiнiң сомасын қайтару осы лотерея билеттерi ойнатылмайтыны
құлақтандырылғаннан кейiн 20 күннен кешiктiрiлмей жүзеге асырылуы
керек.
15. Қандай да болсын себептермен өткiзiлмей қалған лотереяға
қатысушылардың ақшалай қаржыларын қайтаруға, өткiзiлетiн лотереяны
ұйымдастырушылар, оларға барлық қаржылық және заңдық жауапкершiлiк
жүктеле отырып, кепiлдiк беруге тиiс.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 31 қазандағы
N 1326 қаулысына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
күшi жойылған шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
1. "Қазақстан Республикасында лотереялар өткiзудiң тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 27 сәуiрдегi N 383 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 27 сәуiрдегi N 383 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 8 қарашадағы N 1103 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 43, 517-құжат).
3. "Республикада "Жолың болғай" спорттық лотерея ойынын және "Табыс сәтi" компьютерлiк ойынын өткiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 24 наурыздағы N 234 P930234_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 9, 112-құжат).
4. "Қазақстан Республикасында халықаралық Олимпиада лотереясын өткiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 21 сәуiрдегi N 321 P930321_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 13, 164-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 27 сәуiрдегi N 383 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 тамыздағы N 875 қаулысы.
6. "Қазақстан Республикасында "Спортлото" аймақтық кәсiпорындарының тұрақты ойналатын спорт лотереяларын өткiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 қаңтардағы N 22 P940022_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 1, 9-құжат).

14. Возврат сумм за лотерейные билеты, которые по каким-либо причинам не были разыграны, должен осуществляться не позднее чем через 20 дней после оповещения о том, что розыгрыш этих билетов отменяется.
15. Возврат денежных средств участникам лотерей, которые по каким-либо причинам не состоялись, должен быть гарантирован организаторами проводимых лотерей с возложением на них всей финансовой и юридической ответственности.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 1996 г. N 1326
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 апреля 1992 года N 383 "О порядке проведения лотерей в Республике Казахстан".
2. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 ноября 1993 года N 1103 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 апреля 1992 года N 383" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 43, ст. 517).
3. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 марта 1993 года N 234 "О проведении в республике спортивной игры-лотереи "Миг-удачи" и компьютерной игры "Момент удачи" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 9, ст. 112).
4. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 апреля 1993 года N 321 "О проведении международной олимпийской лотереи в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 13, ст. 164).
5. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 августа 1994 года N 875 "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 апреля 1992 года N 383".
6. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 января 1994 года N 22 "О проведении постоянно действующих спортивных лотерей зональными предприятиями "Спортлото" в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 1, ст. 9).