Қазақстан Республикасының шекаралық белгiлерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 1528 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 қарашадағы № 1181 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.11.2013 № 1181 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Шекаралық белгiлердiң нысаны, өлшемi және оларды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекараларына орнату тәртiбi (сипаттама қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Шекаралық белгiлердi дайындау заңда белгiленген тәртiппен берiлетiн лицензияға сәйкес жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1528 қаулысына
қосымша
Шекара белгiлерiнiң сипаттамасы және оларды Қазақстан
Республикасының мемлекеттiк шекарасына орнатудың
ТӘРТIБI
1. Негiзгi шекара белгiлерi
Негiзгi шекара белгiлерi бағандарының құрастырмасы
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында орнатылатын негiзгi шекара белгiлерiнiң бағандары екi түрде: құрама немесе құрама-тұтас құйылған темiр-бетоннан әзiрленедi.
Құрама шекара бағаны алты блоктан, iргетастан және темiрбетон қорғаныштан (төрт блоктан) тұрады.
Негiзгi шекара белгiсi бағанының нысаны
Негiзгi шекара белгiсi бағаны ұзындығы 264 см және қимасы 18х22 см темiр-бетон құрастырмасы. Бағанның жер бетiн биiктiгi 200 см, оның жоғарғы бөлiгi төрт қырлы пирамидалы нысанда. Бағанның түбiнде тiк бұрыш нысанды құрама темiр-бетон қорғаныш құрылады.
Шекара бағанының гиометриялық орталығын белгiлеу үшiн ұзындығы 70 см және диаметрi 16 мм кем емес металл бiлiк пайдаланылады. Бағанды орнатар алдында бұл бiлiк бағанның осi бойынша 82х78 см, тереңдiгi 104 см шұқырға 30 см тереңдiкке қағылады. Бiлiктiң қалған 40 см бөлiгiне бетон құйылады, оған шекара бағанының темiр-бетон құрастырмасы қондырылады.
Шекара белгiлерiнiң мемлекеттiк нышандамасы
Негiзгi шекара белгiлерiнiң барлық негiзгi бағандарына шектес мемлекет жағына қаратылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк гербi орнатылады. 22х22 см мөлшердегi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк гербiнiң белгiсi металдан немесе пластмассадан жасалады және бағанның кең қырына орнатылады. Негiзгi шекара белгiсiнiң бағаны Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк туына түстес келетiн бояумен боялады.
Негiзгi шекара белгiлерiнiң нөмiрленуi

О пограничных знаках Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года № 1528. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2013 года № 1181
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.11.2013 № 1181.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан Z937000_ "О государственной границе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить форму, размеры пограничных знаков и порядок их установки на государственной границе Республики Казахстан (описание прилагается).
2. Установить, что изготовление пограничных знаков осуществляется при наличии соответствующей лицензии, выдаваемой в установленном законодательством порядке.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 1996 г. N 1528
О П И С А Н И Е
пограничных знаков и порядок их установки
на государственной границе Республики Казахстан
1. Основные пограничные знаки
Конструкция столбов основных пограничных знаков
Столбы основных пограничных знаков, устанавливаемые на государственной границе Республики Казахстан, изготовляются из железобетона в двух модификациях: сборными и сборно-монолитными.
Сборный пограничный столб состоит из шести блоков, фундамента и железобетонной отмостки (из четырех блоков). Сборномонолитный столб состоит из двух блоков: одного железобетонного, одного фундаментного блока и железобетонной отмостки из четырех блоков.
Форма столба основного пограничного знака
Столб основного пограничного знака представляет собой железобетонную конструкцию длиной 264 см и сечением 18х22 см. Высота столба над поверхностью земли составляет 200 см, который в своей верхней части имеет четырехгранную пирамидальную форму. У основания столба оборудуется сборная железобетонная отмостка, имеющая прямоугольную форму.
Для обозначения геометрического центра пограничного столба используется металлический стержень длиной 70 см и диаметром не менее 16 мм. Перед установкой столба этот стержень забивается на глубину 30 см по оси столба в яму размером 82х78 см глубиной 104 см. Оставшаяся часть стержня 40 см заливается бетоном, на котором строго вертикально монтируется железобетонная конструкция пограничного столба.
Государственная символика пограничных знаков
На всех основных столбах пограничных знаков помещается знак Государственного герба Республики Казахстан, который обращен в сторону сопредельного государства. Знак Государственного герба Республики Казахстан размером 22х22 см выполняется из металла или пластмассы и помещается на широкой грани столба. Раскраска столба основного пограничного знака производится краской в цвета, соответствующие Государственному флагу Республики Казахстан.
Нумерация основных пограничных знаков

Шекара белгiлерiнiң өз реттiк нөмiрi болады. Шекара бағандарын белгiлеу үшiн араб цифрлары пайдаланылады. Бiрдей нөмiрлi екi шекара бағанынан тұратын шекара белгiлерiне олардың реттiк нөмiрлерiнiң астына төменде (1) және (2) цифрлар қосымша жазылады. Бiрдей нөмiрлi үш шекара бағанынан тұратын шекара белгiлерiне олардың реттiк нөмiрлерiнiң астына төменде (1), (2), (3) цифрлары қосымша жазылады. Нөмiрлер қара түстi бояумен боялады.
Мемлекеттiк герб пен реттiк нөмiрлер белгiлерiнен басқа қазақстандық шекара бағандарына басқа таңбалаулар көзделмейдi.
2. Аралық шекара белгiлерi
Аралық шекара белгiлерi бағандарының құрастырмасы
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында орнатылатын аралық шекара белгiлерiнiң бағандары екi түрде құрама және құрама-тұтас құйылған темiр-бетоннан дайындалады.
Құрама тұтас қойылған баған төрт сыртқы блоктан, iргетастан және темiр-бетон қорғаныштан (төрт блоктан) тұрады. Құрама тұтас құйылған баған екi блоктан: темiр-бетонды сыртқы және бетонды iргетасты блоктардан, сондай-ақ темiр-бетон қорғаныштан - төрт блоктан тұрады.
Аралық шекара белгiсi бағанының нысаны
Аралық шекара белгiсi бағаны ұзындығы 184 см және қимасы 18х22 см темiр-бетон құрастырмасы. Бағанның жер бетiнен биiктiгi 120 см. Оның жоғарғы бөлiгi төрт қырлы нысанда. Баған өзiнiң кең қырымен шектес мемлекет жаққа қараған.
Бағанның тұғырына құрылған темiр-бетон қорғанышы негiзгi шекара белгiсi бағанындағы секiлдi сондай нысан мен мөлшерде болады.
Аралық шекара белгiлерi бағандарын орнату технологиясы негiзгi шекара белгiлерi бағандарын орнату технологиясымен бiрдей.
Аралық шекара белгiлерi бағандарының бояуы
Аралық шекара белгiлерiнiң бағандары ақ түстi бояумен боялады.
Аралық шекара белгiлерi бағандарының нөмiрленуi
Нөмiрлер бағандарға қара түстi бояумен бөлшек сандармен жазылады. Бөлшектiң алымы негiзгi шекара белгiсiнiң нөмiрi, ал бөлгiшi аралық шекара белгiсi бағанының реттiк нөмiрi болып табылады.
Аралық шекара белгiлерi бағандары нөмiрлерiнiң өсуi негiзгi шекара белгiлерiнiң екi көршi бағандарының арасында орналасқан осы бағандардың санымен шектеледi.
3. Шекараны қолдан жасалған құралдармен белгiлеу
Қазақстан-қытай мемлекеттiк шекарасының жекелеген жер бетiндегi қиын-қыстау учаскелерiне (мұздықтар, таулы шатқалы учаскелерi) негiзгi және аралық шекара белгiлерiн жеткiзу мен орнату қиын және бұл демаркациялық жұмыстарды жүргiзуге қатысушылардың өмiрiне қауiп тудырады. Осыған байланысты жер бетiндегi қиын-қыстау учаскелерге шекара желiлерiн белгiлеу үшiн тастан, қиыршық тастан және басқа қолдан жасалған құралдардан әзiрленген қазулар, пирамидалар мен қорғандарды қолдану орынды.

Пограничные знаки имеют свой порядковый номер. Для обозначения пограничных столбов используются арабские цифры. На пограничные знаки, состоящие из двух пограничных столбов с одинаковым номером, добавляются цифры (1) и (2). На пограничные знаки, состоящие из трех пограничных столбов с одинаковым номером, внизу под их порядковым номером добавляются цифры (1), (2), (3). Номера наносятся краской черного цвета.
Кроме знаков Государственного герба и порядковых номеров на казахстанских пограничных столбах других обозначений не предусматривается.
2. Промежуточные пограничные знаки
Конструкция столбов промежуточных пограничных знаков
Столбы промежуточных пограничных знаков, устанавливаемые на государственной границе Республики Казахстан, изготавливаются из железобетона в двух модификациях: сборными и сборно-монолитными.
Сборный монолитный столб состоит из четырех наружных блоков, фундамента и железобетонной отмостки (из четырех блоков). Сборно-монолитный столб состоит из двух блоков: железобетонного наружного и бетонного фундаментного блоков, а также железобетонной отмостки из четырех блоков.
Форма столба промежуточного пограничного знака
Столб промежуточного пограничного знака представляет собой железобетонную конструкцию длиной 184 см и сечением 18х22 см. Высота столба над поверхностью земли составляет 120 см. Верхняя часть его имеет четырехгранную форму, своей широкой гранью столб обращен в сторону сопредельного государства.
Железобетонная отмостка, оборудуемая у основания столба, имеет такие же формы и размеры, как и у столба основного пограничного знака.
Технология установки столбов промежуточных пограничных знаков идентична технологии монтажа столбов основных пограничных знаков.
Окраска столбов промежуточных пограничных знаков
Окраска столбов промежуточных пограничных знаков производится краской белого цвета.
Нумерация столбов промежуточных пограничных знаков
Номера на столбы наносятся дробными числами краской черного цвета. Числитель дроби является номером основного пограничного знака, а знаменатель - порядковым номером столба промежуточного пограничного знака.
Возрастание нумерации столбов промежуточных пограничных знаков ограничивается количеством этих столбов, расположенных между двумя соседними столбами основных пограничных знаков.
3. Обозначение границы подручными средствами
На отдельные сухопутные труднодоступные участки (ледники, высокогорные участки) казахстанско-китайской границы доставка и установка основных и промежуточных пограничных знаков затруднена и сопряжена с опасностью для жизни участников производства демаркационных работ. В связи с этим для обозначения линии границы на сухопутных труднодоступных участках целесообразно применять копцы, пирамиды и курганы, изготавливаемые из камней, гравия и других подручных средств.