Астықты және оны қайта өңдеу өнiмдерiн экспорттау және iшкi сату кезiнде қажеттi құжаттарды ресiмдеудiң тәртiбiн оңайлату туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 8 қаңтардағы N 21 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен (P050124)
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау, астықты және оны қайта өңдеу өнiмдерiн экспорттау кезiнде құжаттамалар рәсiмiн реттеу және оңайлату, сондай-ақ осы өнiмдердiң экспортына және оны республиканың iшiнде сату кезiнде рұқсат ететiн құжаттарды ресiмдеушi ұйымдардың қызметiне ақы төлеудiң көрсетiлген тарифтерiн белгiлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Астықтың және оны қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспортын кедендiк ресiмдеу үшiн мынадай құжаттар:
белгiленген тәртiппен тiркелген тауар өндiрушiге (сатушыға) және тұтынушыға (сатып алушыға) тәуелсiз ұйымдар (зертханалар) беретiн сапа сертификаты; <*>
қажет жағдайларда, сондай-ақ тиiстi контрактiлерде, әкететiн елде қолданылып жүрген ережелерде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық мiндеттемелерiнде көзделген талаптарды көрсету кезiнде:
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi, ал олар сынақ орталықтарын тiркегеннен кейiн - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Қазагрэкс" республикалық мемлекеттік кәсіпорны немесе оның облыстардағы бөлiмшелерi беретiн сәйкестiк сертификаты, сондай-ақ белгiленген тәртiппен тiркелген басқа да сынақ лабораторияларымен (орталықтарымен);<*>
Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсiп палатасы немесе оның облыстық бөлiмшелерi беретiн шығу тегi сертификаты мiндеттi деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ сөздермен толықтырылды - ҚРҮ-нiң
1997.09.16. N 1341  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2001.05.23. N 700
қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2002.01.11. N 38
қаулысымен .
2. Республиканың iшкi рыногында сатылатын астықтың және оны қайта өңдеу өнiмдерiнiң сапасын бақылауды күшейту мақсатында барлық, оның iшiнде тауар биржалары мен көтерме сауда базаларында жасалған сауда мәмiлелерi кезiнде сатушыда сатылатын партияға белгiленген тәртiппен тiркелген тауар өндiрушiге (сатушыға) және тұтынушыға (сатып алушыға) тәуелсiз ұйымдар (зертханалар) беретiн сапа сертификаты, бөлiмшелерi беретiн сапа сертификаты болуы мiндеттi. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.04.04.
N 477  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2001.05.23. N 700
қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2002.01.11. N 38
қаулысымен .

Об упрощении порядка оформления необходимых документов при экспорте и внутренней реализации зерна и продуктов его переработки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 января 1997 г. N 21. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях защиты прав потребителей, упорядочения и упрощения процедуры оформления документации при экспорте зерна и продуктов его переработки, а также установления фиксированных тарифов на оплату услуг организаций, оформляющих разрешительные документы на экспорт этой продукции и при реализации ее внутри республики, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Установить обязательными для таможенного оформления экспорта зерна и продуктов его переработки следующие документы:
сертификат качества, выдаваемый не зависимыми от товаропроизводителя (продавца) и потребителя (покупателя) организациями (лабораториями), аккредитованными в установленном порядке;
в необходимых случаях, а также при фиксировании требований в соответствующих контрактах, в действующих в стране ввоза правилах или предусмотренных международными обязательствами Республики Казахстан:
сертификат соответствия, выдаваемый Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан, а после аккредитации им испытательных центров - не зависимыми от товаропроизводителя (продавца) и потребителя (покупателя) организациями (лабораториями), аккредитованными в установленном порядке;
сертификат происхождения, выдаваемый Торгово-промышленной палатой Республики Казахстан или ее областными подразделениями.<*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 16 сентября 1997 г. N 1341 P971341_ ; от 23 мая 2001 г. N 700 P010700_ ; от 11 января 2002 г. N 38 Р020038_ .
2. В целях усиления контроля за качеством реализуемого зерна и продуктов его переработки на внутреннем рынке республики установить, что при всех торговых сделках, в том числе совершаемых на товарных биржах и оптовых рынках, продавец обязан иметь на реализуемую партию сертификат качества, выдаваемый не зависимыми от товаропроизводителя (продавца) и потребителя (покупателя) организациями (лабораториями), аккредитованными в установленном порядке. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 1997 г. N 477 P970477_ ; от 23 мая 2001 г. N 700 P010700_ ; от 11 января 2002 г. N 38 Р020038_ .

3. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi 1997 жылдың 25 қаңтарына дейiнгi мерзiмде қорғалу дәрежесi бар сапа және сәйкестiк сертификаттарының нысандарын бекiтсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң жанындағы Республикалық астық инспекциясы 1997 жылдың 25 қаңтарына дейiнгi мерзiмде сынақ орталықтарын құрсын және оларды белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi кейiннен тiркеуi үшiн қауiпсiздiк көрсеткiштерi бойынша сертификациялық сынақтар жүргiзуге арналған қажеттi арнаулы жабдықтармен жарақтандырсын.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң жанындағы Өсiмдiктердiң карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекциясы, "Агрохим" республикалық ғылыми-технологиялық орталығы және оның химияландыру жобалау-зерттеу станциялары, Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсiп палатасы 1997 жылдың 25 қаңтарына дейiнгi мерзiмде астық инспекциялары сынақ орталықтарының жанынан фитосанитарлық куәлiк, ауыр металдар тұздары мен пестицидтердiң бар-жоғы туралы куәлiк және шығу тегi туралы сертификат беру жөнiнде бөлiмше ұйымдастырсын.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң жанындағы Республикалық астық инспекциясы бұл бөлiмшелердiң жұмысын ұйымдастыру үшiн жұмыс орынжайын ұсынсын.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi тек мал азықтық астыққа ғана мал дәрiгерлiк сертификат берудi жүзеге асырсын.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінiң 2001.05.23. N 700
қаулысымен .
7. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi оларды ресiмдеуге кететiн шығынның нақты деңгейiне сүйенiп, астықтың және оны қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспортына арналған рұқсат ету құжаттарын беруге үстемдiктi құқы бар ұйымдардың қызметiне ақы белгiлеудiң тәртiбi туралы әдiстеменi бекiтсiн және 1997 жылдың 25 қаңтарына дейiнгi мерзiмде бекiтiлген әдiстемеге сәйкес бұл қызметтерге тарифтер енгiзсiн.
8. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi 1997 жылдың 25 қаңтарына дейiнгi мерзiмде астықтың және оны қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспорты үшiн қажеттi мiндеттi құжаттардың тiзбесiн жергiлiктi жерлердегi кеден органдарына беретiн болсын.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі астық сапасы сертификатының нысанын, оны берудің және қолданудың тәртібін бекітсін.<*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінiң 2001.05.23. N 700  қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары

3. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан в срок до 25 января 1997 года утвердить формы сертификатов качества и соответствия, имеющие степени защиты.
4. Республиканской хлебной инспекции при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан в срок до 25 января 1997 года создать испытательные центры и оснастить их необходимым специальным оборудованием для проведения сертификационных испытаний по показателям безопасности, для последующей их аккредитации Комитетом стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан в установленном порядке.
5. Главной государственной инспекции по карантину растений при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, Республиканскому научно-технологическому центру "Агрохим" и его проектно-изыскательским станциям химизации, Торгово-промышленной палате Республики Казахстан в срок до 25 января 1997 года организовать при испытательных центрах хлебных инспекций подразделения по выдаче фитосанитарного свидетельства, свидетельства о наличии солей тяжелых металлов и пестицидов и сертификата происхождения.
Республиканской хлебной инспекции при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан предоставить рабочие помещения для организации работы этих подразделений.
6. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан осуществлять выдачу ветеринарного сертификата только на фуражное зерно. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 мая 2001 г. N 700 P010700_ .
7. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике разработать и утвердить методику о порядке установления платы на услуги организаций, имеющих монопольное право на выдачу разрешительных документов на экспорт зерна и продуктов его переработки, исходя из фактического уровня затрат на их оформление, и в срок до 25 января 1997 года ввести тарифы на эти услуги в соответствии с утвержденной методикой.
8. Таможенному комитету Республики Казахстан в срок до 25 января 1997 года довести до таможенных органов на местах перечень обязательных документов, необходимых для экспорта зерна и продуктов его переработки.
9. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан утвердить форму сертификата  качества зерна, порядок его выдачи и применения. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 9 - постановлением Правительства РК от 23 мая 2001 г. N 700  P010700_ .
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан