Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 89
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттар мақұлдансын.
2. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар:
республиканың, аймақтардың және экономика салаларының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын қалыптастыру кезiнде Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттарда көзделген шараларды барынша ескерсiн;
2000 жылға дейiн кезеңде өндiрiстегi еңбек қорғау және техникалық қауiпсiздiк жөнiндегi нормативтiк құжаттамаларды әзiрлеудi аяқтасын;
жыл сайын, 15 ақпаннан кешiктiрмей, Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттардың жүзеге асырылуы туралы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне ақпарат беретiн болсын.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметiне әр жылдың
қорытындысы бойынша 1 сәуiрге Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң осы
қаулысын орындаудың барысы туралы ақпарат берудi қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 21 қаңтардағы
N 89 қаулысымен
Мақұлданған
Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында
еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi
1997-2000 жылдарға арналған
Негiзгi бағыттар
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттар "Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 22 қаңтардағы N 1915-ХII қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 17 желтоқсандағы N 1270 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Негiзгi бағыттар құқықтық, ұйымдық-техникалық және әлеуметтiк-экономикалық шараларды әзiрлеу мен жүзеге асырудың есебiнен өндiрiсте еңбектiң қолайлы жағдайларын қамтамасыз етудi, өндiрiстiк жарақаттануды ескерту мен алдын алуды, еңбек процесiнде адамның өмiрi мен денсаулығын сақтауды көздейдi.
Статистикалық деректер көрсеткендей, Қазақстан Республикасы экономикасының салаларында санитарлық-гигиеналық нормативтерге жауап бермейтiн жағдайларда барлық қызметкерлердiң 13,5%-i жұмыс iстейдi, жыл сайын өндiрiсте 15 мыңға жуық бақытсыз жағдайлар болып тұрады, бұл ретте орташа алғанда 600 адам, олардың 70%-тен астамы - агроөнеркәсiп кешенi, құрылыс, көлiк, энергетика, өнеркәсiп және сауда ұйымдары мен шаруашылықтарында, қазаға ұшырайды. Кәсiби аурулардың деңгейi ұдайы өсiп келедi. Бақытсыз жағдайлар мен кәсiби аурулардың әлеуметтiк және материалдық зардаптары өте жоғары. Жыл сайын өндiрiстiк жарақаттану 1,5-2,0 мың адамның мүгедектiгiне себепкер болуда. Жарақаттың салдарынан күн сайын 2-3 мың адам жұмысқа шықпайды. 1995 жылы жеңiлдiктер мен өтемақыларды төлеуге 15,0 млрд. астам теңге бөлiндi (1 қосымша, 1-5 кестелер).
Еңбектi қорғаудағы қалыптасқан жағдай республикада "Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қанағаттанғысыз жүзеге асырылуының салдары болып табылады. Экономиканың барлық салаларында еңбектi қорғауға арналған шығындардың күрт қысқаруы байқалуда, күрделi құрылыс, техникалық қайта жабдықтау құлдилауда, өндiрiстiң техникалық жарақтану деңгейi төмендеуде. Ұйымдар қауiпсiздiк аспаптарымен, санитарлық-тұрмыстық мекен-жаймен, арнаулы киiммен, жеке басты қорғау құралдарымен мейлiнше жеткiлiксiз қамтамасыз етiлген.

Об основных направлениях по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 89
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемые Основные направления по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы.
2. Министерствам, государственным комитетам, иным центральным и местным исполнительным органам:
при формировании индикативных планов социально-экономического развития республики, регионов и отраслей экономики максимально учитывать мероприятия, предусмотренные в Основных направлениях по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы;
завершить разработку нормативной документации по охране труда и технической безопасности на производстве в период до 2000 года;
ежегодно, не позднее 15 февраля, представлять информацию о реализации Основных направлений по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить представление информации о ходе выполнения настоящего постановления Правительству Республики Казахстан к 1 апреля по итогам каждого года.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Одобрены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 89
Основные направления
по улучшению условий и охраны труда в отраслях
экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы
Введение
Основные направления по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы разработаны в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 декабря 1993 г. N 1270 P931270_ "О реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 22 января 1993 г. N 1915-ХII "О введении в действие Закона Республики Казахстан "Об охране труда".
Основные направления предусматривают обеспечение благоприятных условий труда на производстве, предупреждение и профилактику производственного травматизма, сохранение жизни и здоровья человека в процессе труда за счет подготовки и реализации правовых, организационно-технических и социально-экономических мер.
Как показывают статистические данные, в отраслях экономики Республики Казахстан в условиях, не отвечающих санитарно-гигиеническим нормативам, занято 13,5% всех работников, ежегодно на производстве происходит около 15 тыс. несчастных случаев, при этом погибает в среднем 600 человек, из них более 70% - в организациях и хозяйствах агропромышленного комплекса, строительства, транспорта, энергетики, промышленности и торговли. Неуклонно растет уровень профессиональной заболеваемости. Недопустимо высоки социальные и материальные последствия несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
Ежегодно производственный травматизм становится причиной инвалидности 1,5-2,0 тыс. человек. Вследствие травм не выходят на работу ежедневно 2-3 тыс. человек. На выплату льгот и компенсаций в 1995 году выделено более 15,0 млрд. тенге (приложение 1, таблицы 1-5).
Сложившееся положение с охраной труда является следствием неудовлетворительной реализации в республике Закона Республики Казахстан Z933000_ "Об охране труда". Во всех отраслях экономики наблюдается резкое сокращение затрат на охрану труда, сворачивается капитальное строительство, техническое перевооружение, снижается уровень технической оснащенности производств. Организации крайне недостаточно обеспечиваются приборами безопасности, санитарно-бытовыми помещениями, спецодеждой, средствами индивидуальной защиты.

Бұл негiзгi өндiрiстiк қордың тозуы өнеркәсiпте 46,6%, көлiкте - 37,5%, машина жасауда - 47,6% құраумен байланысты болып отыр. Еңбек қорғау жөнiнде мамандарды кәсiби даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру мәселелерiне көңiл бөлу әлсiредi. Қаржыландырудың болмауынан бiрқатар салалық министрлiктерде бiлiктiлiктi арттыру институттары жұмыс iстемей тұр, жоғары оқу орындарында "Еңбек қорғау" пәнiн оқытуға бөлiнген оқыту бағдарламалары мен сағаттары қысқартылған. Тау-кен өнеркәсiбiндегi жұмыстың қауiпсiздiгi жөнiндегi Қазақ мемлекеттiк ғылыми-зерттеу институты (ҚазТӨЖҚҒЗИ), Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының жанындағы Қазақ агроөнеркәсiп кешенiнде еңбектi қорғау және экология ғылыми-зерттеу институты жабылудың алдында.
Қазақ гигиена және кәсiби аурулар ғылыми-зерттеу институты көптеген қиындықтарды бастан өткеруде. Аталған институттар еңбек қорғау саласында iргелi зерттеулермен айналыспастан ұйымдармен жасалған шарттар бойынша жекелеген жұмыстарды орындайды.
Еңбек қорғауды басқару мен бақылаудың бұрын болған мемлекеттiк жүйелерiнiң ыдырауы жағдайында ұйымдарда тiкелей алдын алу жұмыстарының күрт нашарлауы байқалуда, барлық жерде еңбек және өндiрiстiк тәртiп деңгейi төмендеуде. Осы салада құқықтық, ұйымдық және экономикалық қатынастарды әлеуметтiк қорғау жүйесi жетiлдiрiлмеген және мемлекеттiк саясаттың мәнi болған жоқ. Барлық жерде, әсiресе экономиканың мемлекеттiк емес секторларында қызметкерлердiң еңбегiн қорғауға, оларға келтiрiлген жарақаттардың немесе кәсiби аурулардың залалын өтеуге арналған құқықтарын көптеген бұзулар нормаға айналып барады.
Экономиканың салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды түбегейлi жақсарту тек құқықтық, ұйымдық, техникалық және басқа да шаралардың бүтiндей кешенiн жүзеге асырған кезде ғана мүмкiн болатындығының нәтижесiнен "Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын табысты жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы экономикасының салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттар әзiрлендi.
I. Еңбек қорғауды құқықтық және
нормативтiк қамтамасыз ету
Осы бөлiмдегi шаралардың басты мақсаты "Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыруды қамтамасыз ету үшiн құқықтық және нормативтiк базаларды жетiлдiру болып табылады (2-қосымша). Олардың iшiнде жұмыс берушiлердiң еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсартуға арналған жауапкершiлiктерiн, еңбек процесiне қатысатын қызметкерлердiң еңбек қорғауға және әлеуметтiк қорғаудың қажеттi деңгейiнiң құқықтарына мемлекеттiк кепiлдiктердi күшейтетiн шаралар көзделдi.
1997-2000 жылдар iшiнде еңбек қорғау жөнiндегi орталық атқарушы органдар актiлерiнiң қолданылып жүргендерiн қайта қарау және жаңаларын әзiрлеу жөнiнде шаралар жоспарланды.
Бiр мезгiлде бұрынғы КСРО министрлiктерi мен ведомстволары бекiткен, көпшiлiгi өзiнiң құқықтық маңызын жоғалтқан, қазiргi талаптарға жауап бермейтiн еңбек қорғау жөнiндегi салааралық және салалық ережелердi, нұсқаулықтарды және басқа да жетекшi құжаттарды қайта өңдеу көзделуде.
Арнаулы бағдарламалар мен кестелер бойынша еңбек қауiпсiздiгi, гигиеналық нормативтер, санитарлық нормалар мен ережелер, технологиялық процестердi ұйымдастыру мен өндiрiстiк жабдықтарға гигиеналық талаптар саласындағы Қазақстан Республикасының стандарттарын әзiрлеу жүргiзiлетiн болады.
Еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн өндiрiстiң сапасын сертификациялаудың мемлекеттiк жүйесiн жасау алда тұр.
II. Өндiрiстiк жарақаттану мен кәсiби аурулардың
алдын алуды техникалық қамтамасыз ету
Жарақаттанудың алдын алу техникалық қамтамасыз ету қол және ауыр дене еңбегiнiң үлесiн қысқартуға, еңбек қауiпсiздiгi мен гигиенасының деңгейiн арттыруға бағытталған, жұмыс iстеп тұрған өндiрiстi қайта жарақтандыру және қайта жаңғырту жөнiндегi инженерлiк-техникалық шаралар кешенiн жүзеге асыруды көздейдi. 1997-2000 жылдар кезеңiнде техникалық қайта жарақтандыру мен қайта жаңғыртуға меншiктiң барлық нысанындағы ұйымдар өндiрiстегi санитарлық-гигиеналық жағдайды жақсартуды: өрт, жарылу қауiпсiздiгiнiң деңгейiн арттыруды, жұмыс орындарындағы шаңданудың, газданудың, шудың және дiрiлдiң деңгейiн нормативтiк талаптарға дейiн төмендетудi қамтамасыз ететiн өз қаржыларын қарастырулары қажет.
Мүдделi министрлiктерге, меншiктiң барлық нысандарындағы ұйымдарға санитарлық-гигиеналық сипаттамасы жақсартылған жаңа машиналар мен тетiктердi құрастыру жөнiнде зерттеулер жүргiзiлетiн болады. Иондаушы сәулелену көздерi бар жұмыстардың қауiпсiздiгiн, адамдарды статистикалық электрдiң әсерiнен қорғауды, сондай-ақ тиiмдi желдетудi, жұмыс аймағынан зиянды заттарды ұстауды және алып тастауды қамтамасыз ететiн жаңа әдiстер мен құралдарды әзiрлеу және пайдалану белгiленiп отыр. Негiзгi бағыттармен Қазақстан Республикасының ұйымдары үшiн қажеттi жабдықтардың тiзбесi көзделедi (3-қосымша).

Это обусловлено тем, что износ основных производственных фондов в промышленности составил 46,6%, на транспорте - 37,5%, в машиностроении - 47,6%. Ослаблено внимание к вопросам профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов по охране труда. Из-за отсутствия финансирования имеющиеся в ряде отраслевых министерств институты повышения квалификации бездействуют, сокращены программы обучения и часы, отводимые на изучение дисциплины "Охрана труда" в высших учебных заведениях. На грани закрытия Казахский государственный научно-исследовательский институт по безопасности работ в горной промышленности (КазНИИБГП), Казахский научно-исследовательский институт охраны труда и экологии в АПК при Министерстве науки - Академии наук Республики Казахстан.
Большие затруднения испытывает Казахский научно-исследовательский институт гигиены и профессиональных заболеваний. Указанные институты выполняют отдельные работы по договорам с организациями, не занимаясь фундаментальными исследованиями в области охраны труда.
В условиях распада существовавшей ранее государственной системы управления и контроля за охраной труда наблюдается резкое ослабление профилактической работы непосредственно в организациях, повсеместно снижается уровень трудовой и производственной дисциплины. Несовершенна и еще не стала предметом государственной политики система социальной защиты в этой сфере в правовом, организационном и экономическом отношениях. Становятся нормой, особенно в негосударственных секторах экономики, многочисленные нарушения прав работников на охрану труда, на возмещение ущерба, причиненного им увечьем или профессиональным заболеванием.
Вследствие того, что коренное улучшение условий, охраны труда в отраслях экономики возможно лишь при осуществлении целого комплекса правовых, организационных, технических и других мер, и разработаны Основные направления по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы для успешной реализации Закона Республики Казахстан "Об охране труда".
I. Правовое и нормативное обеспечение охраны труда
Главной целью мероприятий данного раздела является совершенствование правовой и нормативной базы для обеспечения реализации Закона Республики Казахстан Z933000_ "Об охране труда" (приложение 2). В их числе предусмотрены меры, усиливающие ответственность работодателей за улучшение условий и охраны труда, государственные гарантии права на охрану труда и необходимый уровень социальной защиты работников, участвующих в трудовом процессе.
В течение 1997-2000 годов запланированы мероприятия по пересмотру действующих и разработке новых актов центральных исполнительных органов по охране труда.
Одновременно предусматривается переработка межотраслевых и отраслевых правил, инструкций, положений и других руководящих документов по охране труда, утвержденных министерствами и ведомствами бывшего СССР, многие из которых утратили свое правовое значение, не соответствуют современным требованиям.
По специальным программам и графикам будет проводиться разработка стандартов Республики Казахстан в области безопасности труда, гигиенических нормативов, санитарных норм и правил, гигиенических требований к организации технологических процессов и производственному оборудованию.
Предстоит разработать государственную систему сертификации качества производства, обеспечивающую безопасность труда.
II. Техническое обеспечение профилактики
производственного травматизма и
профессиональных заболеваний
Техническое обеспечение профилактики травматизма предусматривает осуществление комплекса инженерно-технических мероприятий по перевооружению и реконструкции действующих производств, направленных на сокращение доли ручного и тяжелого физического труда, повышения уровня безопасности и гигиены труда. На период 1997-2000 годов на техническое перевооружение и реконструкцию организации всех форм собственности должны предусмотреть собственные средства, обеспечивающие улучшение санитарно-гигиенической обстановки на производстве: повышение уровня пожаро-, взрывобезопасности, снижение уровня запыленности, загазованности, шума и вибрации на рабочих местах до нормативных требований.
Заинтересованными министерствами, организациями всех форм собственности будут проведены исследования по конструированию новых машин и механизмов с улучшенными санитарно-гигиеническими характеристиками. Намечается разработать и использовать новые методы и средства, обеспечивающие безопасность работ с источниками ионизирующих излучений, защиту людей от влияния статического электричества, а также эффективное проветривание, улавливание и удаление вредных веществ из рабочей зоны. Основными направлениями предусматривается перечень оборудования, необходимого для организаций Республики Казахстан (приложение 3).

Меншiктiң барлық нысандарындағы ұйымдар жаңадан санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар салуға және олардың қолда барын кеңейтуге, жұмыс iстеп тұрған ұйымдарда жеке басты қорғау құралдарын шығаруға назар аударуы тиiс. (4,5-қосымшалар).
Мүгедектер, зағиптар, саңыраулар қоғамдарының өндiрiстiк ұйымдарында, протез-ортопедия заводтарында, интернат-үйлердiң жанындағы емдеу-өндiрiстiк шеберханаларында, сондай-ақ, мүгедектердiң еңбегiн қолданатын еңбек жағдайлары әдеттегiдей ұйымдарда еңбектiң қауiпсiздiгi мен оны қорғау жөнiндегi инженерлiк-техникалық шаралардың кешенi көзделетiн болады. Мүгедектер еркiн кiре және пайдалана алатын арнаулы жабдықталған жұмыс орындарымен қамтамасыз етiлетiн болады. Оның үстiне мүгедектердiң әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне баруы және оларды пайдалану үшiн арнаулы құралдар жасалады және енгiзiледi.
III. Еңбектi қорғауды ғылыми қамтамасыз ету
Бөлiмдегi шаралардың басты мақсаты еңбек қорғау саласындағы ғылыми-зерттеулердiң көлемiн кеңейту мақсатында республикада қажеттi ғылыми-техникалық база құру болып табылады (6-қосымша).
Негiзгi бағыттар мынадай шараларды:
мамандануын ескере отырып олардың қызметiн айқындау үшiн еңбек қорғау саласындағы сақталып келген ғылыми кадрлардың және маманданған ұйымдардағы ғылыми-зерттеу базаларының әлеуетiн зерделеудi;
еңбек қорғау жөнiндегi жұмыс iстеп тұрған институттардың бiреуiнiң базасында бөлiнген қаражаттардың шегiнде еңбек қорғау саласындағы ғылыми зерттеулердi үйлестiру жөнiнде Республикалық орталық ұйымдастыруды;
2000 жылға дейiн зерттеулердiң жоғары ғылыми деңгейiн және ғылымның өндiрiспен кiрiгуiн қамтамасыз ету үшiн әртүрлi бағыттағы ғалымдарды тарта отырып еңбек қорғау жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарының мақсатты бағдарламасын әзiрлеудi жүзеге асыруды көздейдi.
Меншiктiң барлық нысанындағы ұйымдар объектiлердi жобалау, машиналарды, тетiктердi, жабдықтарды құрастыру, технологиялық процестердi, әзiрлеу, өндiрiс пен еңбектi ұйымдастыру кезiнде зерттеулердiң нәтижелерiн пайдалануы керек.
IV. Мамандарды кәсiби даярлау және еңбек қорғау
жөнiнде оқыту. Кәсiби iрiктеу
Өндiрiстегi бақытсыз жағдайлардың себептерiн талдау, олардың жартысынан көбi төмен кәсiби даярлықтың, зардап шеккендердiң еңбектi қорғау жөнiндегi ережелердi, жұмыстарды қауiпсiз жүргiзудiң әдiстерiн нашар бiлуiнiң немесе мүлде бiлмеуiнiң, сондай-ақ ұйымдардың басшылары мен инженер-техникалық қызметкерлерiнiң бұл саладағы бiлiм деңгейiнiң жеткiлiксiздiгiнiң салдарынан болатынын көрсеттi. Бұл қазiргi кезде республикада еңбек қорғау жөнiндегi бiлiм жүйесiнiң iс жүзiнде жоқтығына байланысты. Жоғары мектеп жүйесiнде лабораториялардың жеткiлiксiз қаржылануынан, техникалық нашар жарақтануынан, ғылыми-педагогикалық кадрлардың жоқтығынан туындаған "Еңбек қорғау" пәнiн оқытуға бөлiнген сағаттарды азайту тенденциясы, лабораториялық практикумды жою, курс бойынша емтихандарды сынақтармен ауыстыру байқалады. Салалық министрлiктер мен ведомстволардың еңбек қорғау бойынша мамандар даярлау мен қайта даярлау жөнiндегi жұмыстарды тоқтатылды, бұрын жұмыс iстеген бiлiктiлiктi арттыру институттарының жұмыстары тоқтап тұр. Осы проблема жөнiнде қабылданған Үкiметтiң қаулылары орындалмай келедi.
Негiзгi бағыттарда мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде республиканың жоғарғы оқу орындарында еңбек қорғау жөнiнде мамандар даярлау көзделген. Қазiргi кезде "Эргономика және еңбек қорғау" мамандығы бойынша студенттердi даярлау Қазақ сәулетқұрылыс академиясында, Шығыс Қазақстан техникалық университетiнде, Қарағанды техникалық университетiнде жүргiзiледi. Экономиканың әртүрлi салаларындағы мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру ұйымдастырылатын жоғары оқу орындары мен орталықтардың тiзбесi айқындалды.
Бiлiм министрлiгi жоғары бiлiмнiң оқу сағаттарының көлемi айтарлықтай кеңейтiлген "Эргономика және еңбектi қорғау" мамандығы көздейтiн мемлекеттiк стандартты әзiрлеуде. Айрықша қауiптi жұмыстармен айналысатын қызметкерлердi еңбектiң қауiпсiз тәсiлдерiне бағдарламалық үйретудiң жүйесi мен психологиялық даярлаудың әдiстерi әзiрленетiн және күшiне енгiзiлетiн болады. Кәсiби iрiктеу мәселелерiне, әсiресе қауiптiлiгi жоғары жұмыстарды орындау кезiнде, маңызды мән берiледi (7-қосымша).
V. Жұмыс берушiлердiң салауатты және қауiпсiз
еңбек жағдайын жасау жөнiндегi қызметiн
ынталандыру тетiгiн қалыптастыру
Шаруашылық жүргiзудiң жаңа жағдайларында экономикалық тұтқаларды қолданбай еңбек қорғауды тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету iс жүзiнде мүмкiн емес. Осыған байланысты шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге қамтамасыз ету саласындағы олардың қызметiн ынталандыратын, ықпал етудiң экономикалық тетiгiн құру өзектi мiндет болып отыр.
"Еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұйымдардың еңбек қорғау жөнiндегi талаптарды қамтамасыз етпегенi үшiн, нормативтiк талаптарға жауап бермейтiн өндiрiстiк тұрғыдағы өнiмдердi шығарғаны және өткiзгенi үшiн, қызметкерлерге жарақаттанумен, кәсiби аурулармен немесе өзгедей денсаулығын зақымдаумен келтiрiлген зиян үшiн ұйымдардың экономикалық жауапкершiлiгi жөнiнде бiрқатар заң және нормативтiк актiлер әзiрлеу белгiленiп отыр. Лауазымды тұлғаларды әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту және кәсiпорындарға айыппұлдар салу шаралары көзделуде. Жобада - мамандандырылған және жобалау-құрастыру ұйымдарының өндiрiс құралдары мен жаңа технологиялардың жобаларын еңбектi қорғау нормалары мен жаңа талаптарын бұза отырып әзiрлегенi үшiн залалды өтеу жөнiнде нормативтiк акт дайындау.
Жұмыс берушiге экономикалық әсер ету шараларын жүзеге асыру үшiн еңбек жағдайлары ахуалы мен өндiрiстiк жарақаттанудың деңгейiне байланысты сақтандыру жарнасының жекелеген тарифтерiн енгiзуге мүмкiндiк беретiн ұйымдарды өндiрiстiк тәуекелдiк сыныптары бойынша топтау жүйесi қажет.
VI. Негiзгi бағыттарды жүзеге асырудың
күтiлiп отырған нәтижелерi
Негiзгi бағыттардың шаралары өндiрiстiк жарақаттану мен кәсiби аурулардың алдын алуға, өндiрiсте салауатты және қауiпсiз еңбек жағдайларын жасауға бағдарланған. Оларды жүзеге асырудың нәтижесiнде өндiрiстi қайта жаңарту мен техникалық қайта жарақтандырудың және жұмыс берушiлердiң салауатты және қауiпсiз еңбек жағдайын туғызуға мүдделiгi мен жауапкершiлiгiн арттырудың есебiнен жұмыс iстеушiлерге зиянды және қауiптi факторлардың әсерлерiн едәуiр төмендету күтiлуде.
Негiзгi бағыттардың шараларын жүзеге асыру:
нарықтық экономиканың талаптарын ескере отырып, еңбектi қорғауды қамтамасыз етудiң принциптi жаңа заңдар және нормативтiк базасын құруға;
мемлекеттiк басқару органдары мен кәсiпкерлердiң еңбектi қорғау саласындағы ықпалының экономикалық және құқықтық тетiктерiн жолға қоюға;
өндiрiстiк жарақаттану мен кәсiби аурулардың алдын алу үшiн қажеттi база құруға, еңбектi қорғауды жақсартудың басты шарттарының бiрi ретiнде өндiрiстiң техникалық деңгейiн көтеруге;
еңбек қорғау мен ғылыми жетiстiктердi өндiрiске енгiзу саласында ғылыми зерттеулердiң көлемiн кеңейтудi қамтамасыз етуге;
еңбек қорғау жөнiндегi мамандарды және инженерлiк-техникалық қызметкердi даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiн қалпына келтiруге, еңбек қорғау жөнiнде кәсiби iрiктеудiң және оқытудың тиiмдiлiгiн арттыруға;
республикада, басқа мемлекеттерден сатып алумен бiр мезгiлде қауiпсiздiк пен бақылаудың жаңа техникалық құралдары мен аспаптары өндiрiсiн ұйымдастыруға;
жұмыс iстеушiлердi арнаулы киiмдермен, арнаулы аяқ киiмдермен және басқа да жеке басты қорғау құралдарымен қамтамасыз етудi және оларды шығаруды жолға қоюға, еңбекшiлерге арналған жаңа санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар салуды және жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейтудi ұйымдастыруға мүмкiндiк бередi.
Бағдарлы есептер көрсетiп отырғанындай, белгiленген шараларды
жүзеге асыру санитарлық-гигиеналық нормативтерге жауап бермейтiн
жағдайларда жұмыс iстейтiндердiң санын азайтуға мүмкiндiк бередi.
Экономикалық жағынан алып қарағанда негiзгi бағыттарды жүзеге
асырудың нәтижелерi жұмыс уақытын өндiрiстiк емес шығындардың,
денсаулыққа келтiрiлген залал мен зиянды еңбек жағдайында жұмыс
iстегенi үшiн қосымша ақы мен өтемақының айтарлықтай қысқаруынан,
өндiрiсте зардап шеккендердi емдеу мен оңалту шығыстарының қысқаруынан
көрiнетiн болды.
1-Қосымша
1 кесте
Қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс iстейтiн
қызметкерлердiң саны (1995 жылы)
___________________________________________________________________
Облыс          |Сала          |Тiзiмдiк саны|Еңбек жағдайлары
|              | (мың адам)  |
|              |_____________|_________________
|              |бар.  |оның  |қолайыз |қолайсыз
|              |лығы  |iшiнде|еңбек   |еңбек
|              |      |жұмыс.|жағдай. |жағдайын.
|              |      |шылар |ларында |дағы жұмыс
|              |      |      |жұмыс   |орындары
|              |      |      |iстейтiн|(мың
|              |      |      |қызмет. |бiрлiк)
|              |      |      |керлер  |
|              |      |      |(мың    |
|              |      |      |бiрлiк) |
____________________________________________________________________

Организациями всех форм собственности должно уделяться внимание строительству новых и расширению имеющихся санитарно-бытовых помещений, выпуску средств индивидуальной защиты в действующих организациях (приложения 4, 5).
Будет предусмотрен комплекс инженерно-технических мер по безопасности и охране труда в производственных организациях обществ инвалидов, слепых, глухих, на протезно-ортопедических заводах, в лечебно-производственных мастерских при домах-интернатах, а также в организациях с обычными условиями труда, применяющих труд инвалидов. Последние будут обеспечены специально оборудованными рабочими местами со свободным доступом и пользованием ими. Кроме того, будут разработаны и внедрены специальные приспособления для посещения и использования инвалидами объектов социальной инфраструктуры.
III. Научное обеспечение охраны труда
Главной целью мероприятий раздела является создание в республике необходимой научно-технической базы с целью расширения объема научных исследований в области охраны труда (приложение 6).
Основные направления предусматривают осуществить следующие мероприятия:
изучить сохранившийся потенциал научных кадров и научно-исследовательской базы в специализированных организациях в области охраны труда для определения их деятельности с учетом специализации;
организовать на базе одного из действующих институтов по охране труда Республиканский центр по координации научных исследований в области охраны труда в пределах выделенных ассигнований;
разработать до 2000 года целевую программу научно-исследовательских работ по охране труда с привлечением ученых различных направлений для обеспечения высокого научного уровня исследований и интеграции науки с производством.
Результаты исследований должны быть использованы организациями всех форм собственности при проектировании и объектов, конструировании машин, механизмов, оборудования, разработке технологических процессов, организации производства и труда.
IV. Профессиональная подготовка специалистов
и обучение по охране труда.
Профессиональный отбор
Анализ причин несчастных случаев на производстве показывает, что более половины из них происходит вследствие низкой профессиональной подготовки, слабого знания или полного незнания пострадавшими правил по охране труда, методов безопасного ведения работ, а также недостаточного уровня знаний в этой области руководителей и инженерно-технических работников организаций. Это обусловлено тем, что в настоящее время в республике практически отсутствует система образования по охране труда. В системе высшей школы наблюдается тенденция к уменьшению часов, отводимых на изучение дисциплины "Охрана труда", ликвидация лабораторного практикума, замене экзаменов по курсу на зачет, что вызвано недостаточным финансированием, слабым техническим оснащением лабораторий, отсутствием научно-педагогических кадров. Прекращены работы по подготовке и переподготовке специалистов по охране труда отраслевыми министерствами и ведомствами, практически приостановлена работа действовавших ранее институтов повышения квалификации. Не выполняются принятые по данной проблеме постановления Правительства.
Основными направлениями предусматривается организация подготовки специалистов по охране труда в вузах республики в рамках государственного заказа. В настоящее время по специальности "Эргономика и охрана труда" подготовка студентов проводится в Казахской архитектурно-строительной академии, Восточно-Казахстанском техническом университете, Карагандинском техническом университете. Определен перечень высших учебных заведений и центров, где будет организовано повышение квалификации специалистов различных отраслей экономики.
Министерством образования разрабатывается государственный стандарт высшего образования, предусматривающий специальность "Эргономика и охрана труда" со значительным расширением объема учебных часов. Будет разработана и введена в действие система программированного обучения безопасным приемам труда и методов психологической подготовки работников, занятых в особо опасных работах. Важное значение придается вопросам профессионального отбора, особенно при выполнении работ с повышенной опасностью (приложение 7).
V. Формирование механизма стимулирования
деятельности работодателей по созданию
здоровых и безопасных условий труда
В новых условиях хозяйствования обеспечить эффективное управление охраной труда без применения экономических рычагов практически невозможно. В связи с этим становится актуальной задача создания экономического механизма воздействия на хозяйствующие субъекты, который бы стимулировал их деятельность в области улучшения условий труда и обеспечения его безопасности.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране труда" намечена разработка ряда законодательных и нормативных актов по экономической ответственности организаций за необеспечение требований по охране труда, за выпуск и сбыт продукции производственного назначения, не отвечающей нормативным требованиям, за вред, причиненный работникам увечьем, профессиональным заболеванием либо иным повреждением здоровья. Предусматриваются меры привлечения должностных лиц к административной ответственности и наложения штрафов на организации. В проекте - подготовка нормативного акта по возмещению специализированными и проектно-конструкторскими организациями ущерба за разработку проектов средств производства и новой технологии с нарушениями норм и требований охраны труда.
Для реализации мер экономического воздействия на работодателя необходима система классификации организаций по классам производственного риска, что позволит ввести дифференцированные тарифы страховых взносов в зависимости от состояния условий труда и уровня производственного травматизма.
VI. Ожидаемые результаты реализации Основных
направлений
Мероприятия Основных направлений ориентированы на профилактику производственного травматизма и профессиональной заболеваемости, создание на производстве здоровых и безопасных условий труда. В результате их реализации ожидается значительное снижение воздействия вредных и опасных производственных факторов на работающих за счет реконструкции и технического перевооружения производства и повышения заинтересованности и ответственности работодателей в создании здоровых и безопасных условий труда.
Осуществление мероприятий Основных направлений позволит:
создать с учетом требований рыночной экономики принципиально новую законодательную и нормативную базу обеспечения охраны труда;
отладить экономический и правовой механизм воздействия в области охраны труда государственных органов управления и предпринимателей;
создать необходимую базу для профилактики производственного травматизма и профессиональной заболеваемости, повысить технический уровень производства как одного из главных условий улучшения охраны труда;
обеспечить расширение объема научных исследований в области охраны труда и внедрение научных достижений в производство;
восстановить систему подготовки и повышения квалификации специалистов по охране труда и инженерно-технических работников, повысить эффективность профессионального отбора и обучения по охране труда;
организовать в республике, одновременно с приобретением из других государств, производство новых технических средств и приборов безопасности и контроля;
наладить выпуск и улучшить обеспечение работающих спецодеждой, спецобувью и другими средствами индивидуальной защиты, организовать строительство новых и расширение действующих санитарно-бытовых помещений для трудящихся.
Как показывают ориентировочные расчеты, реализация намеченных мероприятий позволит уменьшить численность работающих в условиях, не отвечающих санитарно-гигиеническим нормативам. В экономическом плане результаты реализации Основных направлений проявятся в
значительном сокращении непроизводительных потерь рабочего времени,
доплат и компенсаций за ущерб здоровью и за работу во вредных
условиях труда, уменьшении расходов на лечение и реабилитацию
пострадавших на производстве.
Приложение 1
Таблица 1
Численность работников, занятых в неблагоприятных
условиях труда (за 1995 год)
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Область    і  Отрасль  і Списочная    і     Условия труда
і           ічисленность   іДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
і           і(тыс. чел.)   іработники, ірабочие места
і           іДДДДДДДДДДДДДДізанятые в  іс неблагопри-
і           івсего ів том  інеблагопри-іятными
і           і      ічисле  іятных      іусловиями
і           і      ірабочиеіусловиях   ітруда (тыс.
і           і      і       ітруда (тыс.іед.)
і           і      і       ічел.)      і
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД

1          |       2      |  3   |   4  |    5   |    6
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы              3600,8  2472,4  486,3   190,9
1.Өнеркәсiп    1351,8  1042,7  343,6   129,5
2.Көлiк және
байланыс     598,5   427,0   33,3    12,0
3.Құрылыс      344,2   263,7   38,2    16,7
4.Кеңшарлар    663,1   544,9   22,0    15,7
5.Денсаулық
сақтау       643,2   194,1   49,2    17,0
Ақмола                              255,2   181,5   21,4    8,3
Ақтөбе                              155,3   105,1   10,8    4,2
Алматы                              121,3   83,6    6,5     2,1
Алматы қаласы                       247,5   125,5   18,4    7,8
Атырау                              111,6   79,8    8,8     2,2
Шығыс Қазақстан                     215,7   147,0   59,0    33,9
Жамбыл                              201,0   135,5   16,5    6,3
Жезқазған                           139,9   106,2   26,7    8,1
Батыс Қазақстан                     94,2    59,0    12,1    2,3
Қарағанды                           353,3   259,9   101,7   44,8
Қызылорда                           100,1   65,1    4,6     4,1
Көкшетау                            195,2   140,0   15,6    8,0
Қостанай                            224,7   160,1   28,2    12,7
Маңғыстау                           97,0    63,8    18,9    6,1
Павлодар                            276,5   185,4   59,7    16,5
Солтүстiк Қазақстан                 175,9   118,7   17,1    4,9
Семей                               108,5   70,8    21,5    5,0
Талдықорған                         85,7    53,3    7,3     2,5
Торғай                              75,3    51,5    6,6     4,7
Оңтүстiк Қазақстан                  356,6   245,9   25,0    6,3
2-кесте
Республика экономикасының салаларындағы жеңiлдiктер
мен өтемдер (1995 жылы)
___________________________________________________________________
Облыс          |Сала         |  Жеңiлдiктер мен өтемдер
|             |_______________________________
|             |қосым.|жеңiлдiктi     |жеңiлдiк.
|             |ша    |зейнетақыға    |тер мен
|             |дема. |құқық          |өтемдерге
|             |лыстар|_______________|жұмсалған
|             |мың   |N 1    |N 2    |жалпы
|             |адам  |тiзiм  |тiзiм  |сома,
|             |      |бойынша|бойынша|млн.теңге
|             |      |мың    |мың    |
|             |      |адам   |адам   |
____________________________________________________________________
1          |       2     |  3   |   4  |    5   |    6
____________________________________________________________________

1        і     2     і   3  і   4   і    5      і       6
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Республика
Казахстан                   3600,8  2472,4   486,3      190,9
1. Промыш-
ленность   1351,8  1042,7   343,6      129,5
2. Транс-
порт и
связь       598,5   427,0    33,3       12,0
3. Строи-
тельство    344,2   263,7    38,2       16,7
4. Совхозы  663,1   544,9    22,0       15,7
5. Здраво-
охранение   643,2   194,1    49,2       17,0
Акмолинская                  255,2   181,5    21,4        8,3
Актюбинская                  155,3   105,1    10,8        4,2
Алматинская                  121,3    83,6     6,5        2,1
г. Алматы                    247,5   152,5    18,4        7,8
Атырауская                   111,6    79,8     8,8        2,2
Восточно-
Казахстанская                215,7   147,0    59,0       33,9
Жамбылская                   201,0   135,5    16,5        6,3
Жезказганская                139,9   106,2    26,7        8,1
Западно-
Казахстанская                 94,2    59,0    12,1        2,3
Карагандинская               353,3   259,9   101,7       44,8
Кзыл-Ординская               100,1    65,1     4,6        4,1
Кокшетауская                 195,2   140,0    15,6        8,0
Кустанайская                 224,7   160,1    28,2       12,7
Мангистауская                 97,0    63,8    18,9        6,1
Павлодарская                 276,5   185,4    59,7       16,5
Северо-
Казахстанская                175,9   118,7    17,1        4,9
Семипалатинская              108,5    70,8    21,5        5,0
Талдыкорганская               85,7    53,3     7,3        2,5
Тургайская                    75,3    51,5     6,6        4,7
Южно-
Казахстанская                356,6   245,9    25,0        6,3
Таблица 2
Льготы и компенсации в отраслях экономики республики
(за 1995 год)
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Область    і  Отрасль  і      Льготы и компенсации
і           іДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
і           іДополни-іПраво на льготные  іОбщая сумма
і           ітельные і     пенсии        ізатрат на
і           іотпуска,іДДДДДДДДДДДДДДДДДДДільготы и
і           ітыс.    іпо Спискуіпо Спискуікомпенсации,
і           ічел.    іN 1, тыс.іN 2, тыс.імлн. тенге
і           і        ічел.     ічел.     і
і           і        і         і         і
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1        і     2     і   3    і     4   і    5    і     6
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Республика

|1993 |1994 |1995  |1993 |1994 |1995
|жыл  |жыл  |жыл   |жыл  |жыл  |жыл
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы     25982  18478  13511  4,5   3,44  2,89
Ақмола                     2178   1429   1198   6,5   4,73  3,99
Ақтөбе                     1057   675    463    4,0   2,87  2,13
Алматы                     743    519    234    3,1   2,48  1,16
Алматы қаласы              937    646    488    2,4   1,76  1,25
Атырау                     190    169    145    1,3   0,85  0,99
Шығыс Қазақстан            1802   1265   1163   5,2   3,92  3,93
Жамбыл                     690    603    359    2,2   1,73  1,48
Жезқазған                  457    362    438    2,8   2,26  3,05
Батыс Қазақстан            1187   830    571    4,9   3,80  2,91
Қарағанды                  5014   4310   3117   9,4   9,40  7,09
Қызылорда                  173    67     93     1,0   0,48  0,44
Көкшетау                   1591   1117   1034   6,5   4,88  4,92
Қостанай                   2117   1454   983    5,0   3,77  2,85
Маңғыстау                  226    128    154    1,7   1,24  1,55
Павлодар                   1552   1084   839    4,4   3,57  3,07
Солтүстiк Қазақстан        2258   1752   882    9,5   5,53  4,67
Семей                      1258   938    555    4,6   3,31  3,29
Талдықорған                1223   402    225    4,7   1,98  1,26
Торғай                     665    353    298    7,1   3,85  3,17
Оңтүстiк Қазақстан         660    375    272    1,2   0,77  0,66
5-кесте
Облыстар бойынша өндiрiстегi бақытсыз жағдайлар
кезiнде қайтыс болғандар саны (адам)
___________________________________________________________________
Облыс                |     Барлығы      |   1000 жұмыс
|                  | iстеушiге шаққанда
|__________________|____________________
|1993 |1994 |1995  |1993 |1994 |1995
|жыл  |жыл  |жыл   |жыл  |жыл  |жыл
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы      894    784   549   0,156  0,149  0,118
Ақмола                      60     38    40    0,178  0,125  0,133
Ақтөбе                      58     52    26    0,213  0,190  0,119
Алматы                      24     47    20    0,100  0,213  0,099
Алматы қаласы               51     38    22    0,130  0,149  0,056
Атырау                      36     18    21    0,243  0,120  0,143
Шығыс Қазақстан             49     36    33    0,140  0,110  0,112
Жамбыл                      24     35    19    0,078  0,127  0,078
Жезқазған                   48     43    26    0,295  0,340  0,182

і 1993 і 1994 і 1995 і 1993 і 1994 і 1995
і год  і год  і год  і год  і год  і год
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Республика Казахстан     25982   18478  13511   4,5    3,44  2,89
Акмолинская               2178    1429   1198   6,5    4,73  3,99
Актюбинская               1057     675    463   4,0    2,87  2,13
Алматинская                743     519    234   3,1    2,48  1,16
г. Алматы                  937     646    488   2,4    1,76  1,25
Атырауская                 190     169    145   1,3    0,85  0,99
Восточно-Казахстанская    1802    1265   1163   5,2    3,92  3,93
Жамбылская                 690     603    359   2,2    1,73  1,48
Жезказганская              457     362    438   2,8    2,26  3,05
Западно-Казахстанская     1187     830    571   4,9    3,80  2,91
Карагандинская            5014    4310   3117   9,4    9,40  7,09
Кзыл-Ординская             173      67     93   1,0    0,48  0,44
Кокшетауская              1591    1117   1034   6,5    4,88  4,92
Кустанайская              2117    1454    983   5,0    3,77  2,85
Мангистауская              226     128    154   1,7    1,24  1,55
Павлодарская              1552    1084    839   4,4    3,57  3,07
Северо-Казахстанская      2258    1752    882   9,5    5,53  4,67
Семипалатинская           1258     938    555   4,6    3,31  3,29
Талдыкорганская           1223     402    225   4,7    1,98  1,26
Тургайская                 665     353    298   7,1    3,85  3,17
Южно-Казахстанская         660     375    272   1,2    0,77  0,66
Таблица 5
Количество погибших при несчастных случаях
на производстве в разрезе областей (чел.)
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Область          і       Всего        і На 1000 работающих
іДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДіДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
і 1993 і 1994 і 1995 і 1993 і 1994 і 1995
і год  і год  і год  і год  і год  і год
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Республика Казахстан      894    784    549    0,156  0,149  0,118
Акмолинская                60     38     40    0,178  0,125  0,133
Актюбинская                58     52     26    0,213  0,190  0,119
Алматинская                24     47     20    0,100  0,213  0,099
г. Алматы                  51     38     22    0,130  0,149  0,056
Атырауская                 36     18     21    0,243  0,120  0,143
Восточно-Казахстанская     49     36     33    0,140  0,110  0,112
Жамбылская                 24     35     19    0,078  0,127  0,078
Жезказганская              48     43     26    0,295  0,340  0,182

Батыс Қазақстан             36     35    9     0,150  0,163  0,046
Қарағанды                   116    122   80    0,219  0,275  0,182
Қызылорда                   19     20    4     0,110  0,161  0,032
Көкшетау                    40     16    21    0,164  0,080  0,100
Қостанай                    60     63    55    0,143  0,170  0,159
Маңғыстау                   19     21    6     0,142  0,180  0,061
Павлодар                    63     46    47    0,179  0,155  0,172
Солтүстiк Қазақстан         26     25    25    0,109  0,111  0,132
Семей                       40     39    28    0,221  0,160  0,165
Талдықорған                 24     25    19    0,092  0,130  0,107
Торғай                      39     18    21    0,418  0,196  0,223
Оңтүстiк Қазақстан          62     47    27    0,109  0,098  0,066
2-Қосымша
Еңбек қорғау жөнiндегi атқару және нормативтiк
актiлердi әзiрлеу бойынша шаралар
___________________________________________________________________
Шаралар                        |Орындауға       | Орындау
|жауаптылар      |мерзiмдерi, жыл
____________________________________________________________________
1                  |       2        |       3
____________________________________________________________________
1. Атқару актiлерiн әзiрлеу мен оларды
қарауға және бекiтуге енгiзу
Өнеркәсiптегi қауiпсiздiк туралы    Өнеркәсiпсаудаминi,    1997
ереже                               Еңбекәлеуметминi
Қауiптi заттар туралы ереже         Денсаулықминi          1997
Салалық әскерилендiрiлген тау-кен   Мүдделi министрлiктер, 1997
құтқару, фонтанға қарсы және        ведомстволар
газдан құтқару бөлiмдерi туралы
ереже
2. Өндiрiстiк қызмет қауiпсiздiгiнiң құқықтық
негiздерiн қамтамасыз ететiн еңбек қорғау
жөнiндегi нормативтiк актiлердi әзiрлеу
және бекiту
Жеңiлдiк берiлген зейнетақымен      Еңбекәлеуметминi,     1997-1998
қамтамасыз етуге құқық беретiн      Денсаулықминi
өндiрiстердiң, жұмыстардың,
лауазымдық мамандықтардың және
көрсеткiштердiң тiзiмi (N 1 және
N 2 тiзiмдер)
Жұмысшылар мен қызметшiлерге        Еңбекәлеуметминi,     2000
арнайы киiмдердi, аяқ киiмдердi     Денсаулықминi,
және басқа да дербес қорғаныс       мүдделi
құралдарын тегiн берудiң            министрлiктер,
салалық үлгi нормалары              ведомстволар
Әйелдер еңбегiн қолдануға тыйым     Еңбекәлеуметминi,     1997-1998
салынған ауыр және зиянды еңбек     Денсаулықминi,
жағдайлары бар өндiрiстердiң,       мүдделi министрлiктер,
мамандықтар мен жұмыстардың         ведомстволар
тiзiмi
18 жасқа толмағандардың еңбегiн     Еңбекәлеуметминi,     1998
қолдануға тыйым салынған ауыр       Денсаулықминi
және зиянды еңбек жағдайлары бар
өндiрiстердiң, мамандықтар мен
жұмыстардың тiзiмi

Западно-Казахстанская      36     35      9    0,150  0,163  0,046
Карагандинская            116    122     80    0,219  0,275  0,182
Кзыл-Ординская             19     20      4    0,110  0,161  0,032
Кокшетауская               40     16     21    0,164  0,080  0,100
Кустанайская               60     63     55    0,143  0,170  0,159
Мангистауская              19     21      6    0,142  0,180  0,061
Павлодарская               63     46     47    0,179  0,155  0,172
Северо-Казахстанская       26     25     25    0,109  0,111  0,132
Семипалатинская            40     39     28    0,221  0,160  0,165
Талдыкорганская            24     25     19    0,092  0,130  0,107
Тургайская                 39     18     21    0,418  0,196  0,223
Южно-Казахстанская         62     47     27    0,109  0,098  0,066
Приложение 2
Мероприятия по подготовке исполнительных
и нормативных актов по охране труда
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Мероприятие             і  Ответственные за    іСрок
і    исполнение        іисполнения,
і                      ігод
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1                  і           2          і     3
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1. Разработать и внести на рассмотрение и утверждение
исполнительные акты:
Положение о безопасности в         Минпромторг, Минтруда   1997
промышленности                     и соцзащиты
Положение об опасных веществах     Минздрав                1997
Положение об отраслевых            Заинтересованные        1997
военизированных горноспасательных, министерства, ведомства
противофонтанных и
газоспасательных частях
2. Разработать и утвердить нормативные акты по охране труда,
обеспечивающие правовые основы безопасности производственной
деятельности:
Список производства, работ,        Минтруда и соцзащиты,   1997-1998
профессий, должностей и            Минздрав
показателей, дающих право на
льготное пенсионное обеспечение
(Списки N 1 и 2)
Типовые отраслевые нормы           Минтруда и соцзащиты,   2000
бесплатной выдачи рабочим и        Минздрав,
служащим спецодежды, спецобуви     заинтересованные
и других средств индивидуальной    министерства, ведомства
защиты
Список производств, профессий и    То же                   1997-1998
работ с тяжелыми и вредными
условиями труда, на которых
запрещается применение труда
женщин
Список производств, профессий и    Минтруда и соцзащиты,   1998
работ с тяжелыми и вредными        Минздрав
условиями труда, на которых
запрещается применение труда
лиц моложе 18 лет

Жұмыстары қосымша демалыс пен       Еңбекәлеуметминi,     1997-2000
қысқартылған жұмыс күнiн алуға      Денсаулықминi
құқық беретiн еңбектiң зиянды
жағдайлары бар өндiрiстердiң,
мамандықтар мен лауазымдардың
тiзiмi
Жұмыстары еңбектiң өте зиянды       Денсаулықминi,        1998
жағдайларымен байланысты, ақысыз    Еңбекәлеуметминi,
емдеу-профилактикалық тағамдарды    мүдделi министрлiктер,
алуға құқық беретiн өндiрiстердiң,  ведомстволар
мамандықтардың және лауазымдардың
тiзбесi
Жұмыс iстеушiлердi өндiрiстегi      Еңбекәлеуметминi,     1997-1998
бақытсыз жағдайлардан және кәсiби   Денсаулықминi,
аурулардан әлеуметтiк сақтандыру    Кәсiподақтар
кезiнде сақтандыру жарналарының     Федерациясының
тарифтерiн саралау үшiн             Кеңесi
кәсiпорындарды өндiрiстiк тәуекел
сыныптары бойынша жiктеу
тәртiптерi туралы ереже
Өрт қауiпсiздiгiнiң қамтамасыз      Iшкiiсминi            1998
етумен байланысты жұмыстар мен
көрсетiлетiн қызметтердi
лицензиялау туралы ереженiң
жобасын әзiрлеу және заңдық
тәртiппен енгiзу
Еңбек қорғау саласында Мамандар     Еңбекәлеуметминi,     1997
даярлаудың, қайта даярлаудың        Денсаулықминi,
және олардың бiлiктiлiгiн           Бiлiмминi
арттырудың тәртiптерi туралы
ереже
Зиянды және қауiптi химиялық        Еңбекәлеуметминi,     1997
жаңа заттарды шығару, сату,         Денсаулықминi,
пайдалану және кәдеге жарату        Мемстандарт
тәртiптерi туралы ереже
3. Еңбек қорғау жөнiндегi қолданылып жүрген
нормалар мен тәртiптердi қайта қарау және
жаңаларын әзiрлеу:
Қазақстан Республикасының еңбек     Мүдделi министрлiктер 1997-2000
қауiпсiздiгi саласындағы            ведомстволар,
стандарттары                        кәсiпорындар
технологиялық процестердi,          Денсаулықминi,        1997-2000
жабдықтарды, құрал-саймандарды      Мүдделi
ұйымдастыруға қойылатын             министрлiктер,
санитарлық тәртiптер мен            ведомстволар
нормалар, гигиеналық талаптар
өндiрiс ортасының физикалық,        Бұл да                1997-1998
химиялық, биологиялық факторлары
әсерiнiң жол берiлетiн дозасының
гигиеналық нормативтерi
электр қауiпсiздiгi тәртiптерi      Энергиякөмiрминi      1997-1998
еңбек қорғау жөнiндегi тәртiптер,   Еңбекәлеуметминi,     1997-2000
ережелер, салааралық мәнi бар       Денсаулықминi
еңбектiң жағдайлары мен оны
қорғау жөнiндегi нұсқаулар,
әдiстемелер, ұсыныстар және
басқа да нормативтiк құжаттар
3-Қосымша
Қауiпсiздiк жабдықтары мен аспаптарының
ТIЗБЕСI
___________________________________________________________________
NN |       Қауiпсiздiк жабдықтарының, аспаптарының атаулары
р/с|
___________________________________________________________________

Список производств, профессий и    Минтруда и соцзащиты,   1997-2000
должностей с вредными условиями    Минздрав
труда, работа в которых дает
право на дополнительный отпуск
и сокращенный рабочий день
Перечень производств, профессий и  Минздрав, Минтруда и    1998
должностей, работа в которых дает  соцзащиты,
право на бесплатное получение      заинтересованные
лечебно-профилактического питания  министерства,
в связи с особо вредными           ведомства
условиями труда
Положение о порядке классификации  Минтруда и соцзащиты,   1997-1998
предприятий по классам             Минздрав, Совет
производственного риска для        Федерации профсоюзов
дифференциации тарифов страховых
взносов при социальном
страховании работающих от
несчастных случаев на
производстве и профессиональных
заболеваний
Подготовить и внести в             МВД                     1998
законодательном порядке проект
положения о лицензировании работ
и услуг, связанных с обеспечением
пожарной безопасности
Положение о порядке подготовки,    Минтруда и соцзащиты,   1997
переподготовки и повышения         Минздрав,
квалификации специалистов в        Минобразования
области охраны труда
Положение о порядке производства,  Минтруда и соцзащиты,   1997
продажи, использования и           Минздрав, Госстандарт
утилизации вредных и опасных
химических веществ
3. Пересмотреть действующие и разработать новые нормы
и правила по охране труда:
стандарты Республики Казахстан в   Заинтересованные        1997-2000
области безопасности труда         министерства, ведомства,
предприятия
санитарные правила и нормы,        Минздрав,               1997-1998
гигиенические требования к         заинтересованные
организации технологических        министерства, ведомства
процессов, оборудованию,
инструментам
гигиенические нормативы допустимых То же                   1997-1998
доз воздействия физических,
химических, биологических
факторов производственной среды
правила электробезопасности        Минэнергоугольпром      1997-1998
правила по охране труда,           Минтруда и соцзащиты,   1997-2000
положения, инструкции,             Минздрав
методические указания,
рекомендации и другие
нормативные документы по
условиям и охране труда
межотраслевого назначения
Приложение 3
Перечень оборудования и приборов безопасности
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
N і        Наименование оборудования, приборов безопасности
п/пі
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД