Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 18 қарашадағы N 3223 өкiмiн жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 103. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.08.19. N 857 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында Ұлттық лотереяларды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 18 қарашадағы N 3223 өкiмiн орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының Ұлттық лотереясы туралы ереже;
Қазақстан Республикасында Ұлттық лотереяларды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi Кеңес (бұдан әрi - Кеңес) туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Лотереяларды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi қызмет түрлерiне лицензия алған ұйымдастырушылар - заңды және жеке тұлғалар 1997 жылдың 15 сәуiрiне дейiн өздерiнiң қызметтiң осы түрiне арналып бекiтiлген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн белгiленген тәртiппен бекiтсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп Кеңестiң қатысуымен кейбiр заң актiлерiнiң тиiстi лицензиясыз лотереялар өткiзуден алынған табыстарды алып қою бөлiгiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың жобасын әзiрлесiн;
үш ай мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағында лотереяларды ұйымдастыру мен өткiзу саласында жасалған жұмыстар туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне есеп тапсырсын.
4. Мемлекеттiк салық комитетi мен Кеден комитетi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесе отырып Кеңестiң қатысуымен ұлттық лотереяларды ұйымдастыру мен өткiзу жөнiнде шешiм қабылдануына байланысты "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 мамырдағы N  2235  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж, N 6, 43-құжат) және "Қазақстан Республикасындағы Кеден iсi туралы" 1995 жылғы 20 шiлдедегi N  2368  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж, N 13) Заң күшi бар Жарлықтарына енгiзiлетiн тиiстi өзгерiстер мен толықтырулардың жобасын әзiрлесiн.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Кеңеске оның қызметiн қамтамасыз ету мақсатында қажеттi үй-жай беретiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiне Кеңеспен бiрлесiп ұлттық лотереяны кеңiнен жарнамалауды ұйымдастыру ұсынылсын.
7. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және өзге де орталық және жергiлiктi атқару органдары ұлттық лотереяларды таратуда қажеттi жәрдем көрсетсiн.

О мерах по реализации распоряжения Президента Республики Казахстан от 18 ноября 1996 г. N 3223
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 г. N 103. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 августа 2005 года N 857 (P050857)
Bo исполнение распоряжения Президента Республики Казахстан от 18 ноября 1996 г. N 3223 N963223_ "О мерах по организации и проведению национальной лотереи в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о национальной лотерее в Республике Казахстан;
Положение о Совете по организации и проведению национальной лотереи в Республике Казахстан (далее - Совет).
2. Юридическим и физическим лицам - организаторам, получившим лицензию на вид деятельности по организации и проведению лотерей, в срок до 15 апреля 1997 года в установленном порядке подтвердить свое соответствие Квалификационным требованиям, утвержденным для этого вида деятельности.
3. Министерству финансов Республики Казахстан:
совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан при участии Совета подготовить проект изменений и дополнений в некоторые законодательные акты в части изъятия доходов, получаемых от проведения лотерей без соответствующих лицензий;
в трехмесячный срок представить Правительству Республики Казахстан отчет о проделанной работе в сфере организации и проведения лотерей на территории Республики Казахстан.
4. Государственному налоговому комитету и Государственному таможенному комитету совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан при участии Совета в связи с принятием решения об организации и проведении национальной лотереи подготовить в соответствующие проекты изменений и дополнений в Указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу Закона, от 24 мая 1995 г. N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43) и от 20 июля 1995 г. N 2368 "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 13).
5. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом предоставить Совету в целях обеспечения его деятельности требуемое помещение.
6. Рекомендовать Национальному агентству по делам печати и массовой информации Республики Казахстан совместно с Советом организовать широкую рекламу национальной лотереи.
7. Министерствам, государственным комитетам и иным центральным и местным исполнительным органам оказывать необходимое содействие в распространении национальной лотереи.

8. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 41, 515-құжат) 1-қосымшасына мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
реттiк нөмiрi 18 және 27 жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасының Республиканың барлық
Үкiметi аумағында лотереяларды
(мемлекеттiктен басқа)
ұйымдастыру және өткiзу;
27. Облыстардың және Алматы Қоғамдық тамақтандыру
қаласының әкiмдерi пункттерiнiң қызметi
Бас тiгулер мен казиноларды ұйымдастыру және
өткiзу
Май құю станцияларын ұстау және пайдалану".
9. "Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк лотереяларды өткiзу мен ұйымдастырудың тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 1 қарашадағы N 1344 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 27 қаңтардағы
N 103 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасындағы Ұлттық лотерея туралы
ЕРЕЖЕ
1. Ұлттық лотерея - бұл мемлекеттiк лотерея.
2. Жергілікті өкілді органдардың лотереялар өткізуінен алынатын кірістерден басқа, ұлттық лотереяларды өткізуден алынатын кірістер республикалық бюджетке есептеледі.<*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.04.13. N  565  қаулысымен.
3. Заңды және жеке, оның iшiнде шет елдiк тұлғалардан тартылған қаражаттар ұлттық лотереяларды өткiзу көзi болып табылады.
4. Ұлттық лотереяларды өткiзудiң нақты шарттарын Кеңес бекiтедi.
5. Ұлттық лотереяның мiндеттi деректемесi оның атауына "ұлттық" деген сөздiң болуы.
6. Ұлттық лотереяны, компьютерлiктi қоса, ұйымдастыру мен өткiзу Қазақстан Республикасында ұлттық лотереяларды ұйымдастыру мен өткiзу жөнiндегi Кеңестiң немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруымен - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ерекше құқығы болып табылады.
7. Ұйымдастырушы-инвесторлармен ұлттық лотереяларды, компьютерлiктi қоса, өткiзу жөнiндегi контрактiлер тек қана тендерлiк негiзде жасалады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 27 қаңтардағы
N 103 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасында Ұлттық лотереяларды
ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi Кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында Ұлттық лотереяларды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi Кеңес (бұдан әрi - Кеңес) Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық лотереяларды ұйымдастыру мен өткiзудi жүзеге асырады, ұлттық лотереяны өткiзетiн ұйымдардың қызметiне бақылау жасайды, лотереяға қатысушылардың құқықтары мен мүдделерiнiң қорғалуын қамтамасыз етедi, Ақмола қаласының құрылысы мен дамыту жөнiндегi шараларды қаржыландыруға, сондай-ақ Зейнетақы қорына арналған қосымша бюджеттен тыс қаражаттар тартады.

8. Внести в приложение 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894   P951894_  "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 41, ст. 515) следующие изменения:
строки, порядковые номера 18 и 27, изложить в следующей редакции:
"18. Правительство Республики   Организация и проведение
Казахстан                  лотерей (кроме государственных)
на всей территории республики
27. Акимы областей и г.        Деятельность пунктов
Алматы                     общественного питания
Организация и проведение
тотализаторов, казино
Содержание и эксплуатация
заправочных станций"
9. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 г. N 1344 "О порядке проведения и организации государственных лотерей на территории Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1997 г. N 103
ПОЛОЖЕНИЕ
о национальной лотерее в Республике Казахстан
1. Национальная лотерея - это государственная лотерея.
2. Доходы от проведения национальных лотерей, кроме доходов от проведения лотерей местными представительными органами, зачисляются в республиканский бюджет. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 13 апреля 2000 г. N 565 P000565_ .
3. Источниками проведения национальной лотереи являются привлеченные средства юридических и физических лиц, в том числе иностранных.
4. Конкретные условия проведения национальной лотереи утверждаются Советом.
5. Обязательным реквизитом национальной лотереи является присутствие в названии слова "национальная".
6. Организация и проведение национальной лотереи, включая компьютерные, является исключительным правом Совета по организации и проведению национальной лотереи в Республике Казахстан или по поручению Правительства Республики Казахстан - Министерства финансов Республики Казахстан.
7. Установить, что контракты с инвесторами-организаторами по проведению национальной лотереи, включая компьютерные, заключаются исключительно на тендерной основе.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1997 г. N 103
П О Л О Ж Е Н И Е
о Совете по организации и проведению
национальной лотереи в Республике Казахстан
I. Общие положения
1. Совет по организации и проведению национальной лотереи в Республике Казахстан (далее - Совет) осуществляет организацию и проведение национальной лотереи на территории Республики Казахстан, контролирует деятельность организаций, проводящих национальную лотерею, обеспечивает защиту прав и интересов участников лотерей, привлекает дополнительные внебюджетные средства для финансирования мероприятий по обустройству и развитию города Акмолы, а также в Пенсионный фонд.

2. Кеңес өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiн басшылыққа алады.
II. Кеңестiң мiндеттерi мен функциялары
3. Ұлттық лотереяны өткiзу саласындағы бiрыңғай саясатты жүзеге асыру кезiндегi Кеңестiң басты мiндетi:
ұлттық лотереяны өткiзудi ұйымдастыру;
ұлттық лотереяға қатысушылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау;
ұлттық лотереяны өткiзудi өз құзыретi шегiнде қамтамасыз ету болып табылады.
4. Жүктелген мiндеттерге сәйкес Кеңес мынадай функцияларды атқарады:
лотереяларды өткiзу мен ұйымдастыру саласындағы қатынастарды реттейтiн заңдар мен өзге де нормативтiк актiлердiң жобаларын әзiрлеуге қатысады;
ұлттық лотереяны ұйымдастырады және өткiзедi;
Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық лотереяларды ұйымдастыру мен өткiзу бақылау жасайды;
Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық лотереяларды өткiзу жағдайы мен дамытудың перспективасына талдау жасайды.
Ескерту. 4-тармақтың 5,6-абзацтары алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1998.12.23. N  1328  қаулысымен.
III. Кеңестiң құқықтары
5. Кеңес өзiне жүктелген мiндеттер мен орындайтын функцияларына сәйкес мынадай құқықтарға ие:
қажеттi қаржыландыру мен ұлттық лотереяларды өткiзу тәжiрибесiн алу мақсатында тендерлiк негiзде лотереялар өткiзуден әлемдiк тәжiрибесi бар шетелдiк әрiптестер таңдауды жүзеге асырады;
ұлттық лотереяларды өткiзуге қатысушылардың қызметiн реттейтiн мәселелер жөнiнде өз құзыретi шегiнде шешiм қабылдайды;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұлттық лотереяларды ұйымдастыру және дамыту мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетiн әрекеттердi тоқтату немесе актiлердi жою туралы ұсыныс енгiзедi;
мемқаржыбақылау органдарынан бақылау жұмысының нәтижелерi туралы өз құзыретi шегiнде мәлiметтер сұратады;
басқа мемлекеттердiң лотерея билеттерiн Қазақстан Республикасының аумағында тарату жағдайлары туралы құзыреттi органдармен келiссөздер жүргiзедi;
ұлттық лотереяларды өткiзудiң нақты шарттарын бекiтедi;
ұлттық лотереяларды өткiзуден түскен кiрiстi Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен Ақмола қаласының құрылысы мен Зейнетақы қорына бөлудi жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақтың 5,6-абзацтары алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1998.12.23. N  1328  қаулысымен.
IV. Кеңестiң қызметiн ұйымдастыру
6. Кеңестiң Кеңеске жүктелген мiндеттердi орындауға түгелдей толық өкiлеттiгi бар және жауапты төрағасы, екi орынбасары және алты Кеңес мүшесi болады. Кеңестiң құрамын Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.

2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
II. Задачи и функции Совета
3. Главными задачами Совета при осуществлении единой политики в области проведения национальной лотереи являются:
организация проведения национальной лотереи;
защита прав и интересов участников национальной лотереи;
обеспечение в пределах своей компетенции контроля за проведением национальной лотереи.
4. В соответствии с возложенными задачами Совет выполняет следующие функции:
участвует в подготовке проектов законов и иных нормативных актов, регулирующих отношения в области проведения лотерей;
организует и проводит национальную лотерею;
контролирует организацию и проведение национальной лотереи на территории Республики Казахстан;
анализирует состояние и перспективы развития проведения национальной лотереи на территории Республики Казахстан.<*>
Сноска. Абзацы пятый и шестой исключены - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1328 P981328_ .
III. Права Совета
5. Совет в соответствии с возложенными на него задачами и выполняемыми функциями имеет право:
осуществлять на тендерной основе подбор иностранных партнеров, имеющих мировой опыт проведения лотерей, с целью получения необходимого финансирования и опыта проведения национальных лотерей;
в пределах своей компетенции принимать решения по вопросам, регулирующим деятельность участников проведения национальной лотереи;
носить предложения Правительству Республики Казахстан о приостановлении действия или отмене актов, противоречащих законодательству Республики Казахстан по вопросам организации и развития лотерей;
запрашивать в органах госфинконтроля сведения о результатах контрольной работы в пределах своей компетенции;
проводить согласования с компетентным органом условий распространения на территории Республики Казахстан билетов лотерей других государств;
утверждать конкретные условия проведения национальной лотереи;
осуществлять распределение доходов от проведения национальной лотереи на обустройство и развитие города Акмолы и в Пенсионный фонд в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.<*>
Сноска. Абзацы пятый и шестой исключены - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1328 P981328_ .
IV. Организация деятельности Совета
6. Совет состоит из председателя, двух заместителей и шести членов Совета, обладающих всей полнотой полномочий и ответственности за выполнение задач, возложенных на Совет. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан.

7. Кеңестiң ұлттық лотерея мәселелерi жөнiндегi шешiмi Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiк даусымен қабылданады. Шешiм хаттама түрiнде ресiмделедi.
8. Кеңес өз қызметiн қамтамасыз ету мақсатында қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өз бақылауында болатын және оған есеп беретiн атқарушы орган құра алады.
Атқарушы органның басшысы Кеңестiң құрамына белгiленген тәртiппен лауазымы бойынша кiре алады.
9. Атқарушы орган, ол құрылған жағдайда, өз қызметiн Кеңес бекiткен смета бойынша жүзеге асырады.
10. Кеңестiң төрағасы:
Кеңес мүшелерiнiң өзара мiндеттерiн бөледi;
өз құзыретi шегiнде Кеңес мүшелерi, атқарушы органдар үшiн мiндеттi болып табылатын шешiмдер қабылдайды және олардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
мемлекет және Үкiмет басшылығымен, орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, сондай-ақ шет елдiк үкiметтiк және өзге де ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен қатысты Кеңес атынан шығады.
11. Кеңес мүшелерi немесе атқарушы органның қызметкерлерi өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру кезiнде қолданылып жүрген заңдарды басшылыққа алуға мiндеттi. Өз мiндеттерiн орындамағаны немесе немқұрайлы орындағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
12. Кеңеске берiлген немесе оған бекiтiлген мемлекеттiк мүлiкке иелiк ету немесе пайдалану құқығы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
V. Тарату немесе қайта ұйымдастыру
13. Кеңестi тарату немесе қайта ұйымдастыру белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.

7. Решения Совета по вопросам национальной лотереи принимаются большинством голосов членов Совета. Решения оформляются в виде протоколов.
8. В целях обеспечения своей деятельности Совет может создать подконтрольный и подотчетный ему исполнительный орган в соответствии с действующим законодательством.
В состав Совета в установленном порядке может быть введен по должности руководитель исполнительного органа.
9. Исполнительный орган, в случае его создания, осуществляет свою деятельность по смете, утвержденной Советом.
10. Председатель Совета:
распределяет обязанности между членами Совета;
в пределах своей компетенции принимает решения, обязательные для членов Совета, исполнительного органа, и осуществляет контроль за их исполнением;
представляет Совет в отношениях с руководством государства и Правительства, центральными и местными исполнительными органами, а также зарубежными правительственными и иными организациями, с юридическими и физическими лицами.
11. Члены Совета и сотрудники исполнительного органа при осуществлении возложенных на них задач обязаны руководствоваться действующим законодательством. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязанностей они несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Право владения и пользования государственным имуществом, переданным или закрепленным за Советом, осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
V. Ликвидация и реорганизация
13. Ликвидация и реорганизация Совета производится в установленном порядке.