1997 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығындарды қаржыландыру ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жыл 10 ақпандағы N 186
"1997 жылға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi шараларының кең ауқымды Жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 желтоқсандағы N 1533 P961533_ қаулысымен бекiтiлген 1997 жылға арналған реформаларды
тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi шараларының кең
ауқымды Жоспарының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының
Үкiметi қаулы етедi:
1997 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығындарды
қаржыландыру ережелерi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жыл 10 ақпандағы
N 186 қаулысына
қосымша
1997 жылға арналған республикалық
бюджетте көзделген шығындарды қаржыландырудың
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Осы Ереже 1997 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығындарды қаржыландырудың тәртiбiн және кезектiлiгiн айқындайды.
2. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн Қазақстан Республикасының өзге де орталық атқарушы органдары, басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдар (бұдан әрi - ұйымдар) функционалдық топтары, функциялар, қосымша функциялар және мекемелер бойынша республикалық бюджет шығындарының бекiтiлген шектеулi мөлшерлерi негiзiнде бюджеттiк сыныптаманың барлық буындары бойынша айлық бөлiнiспен қоса қаржылық жылға арналған шығындардың сметасын жасап, оларды республикалық бюджет шығындарының кестесiн құру үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне тапсырады.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық республикалық бюджеттiң Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен шығындарының кестесiне сәйкес, сондай-ақ қолда бар қаржы ресурстарының шегiнде ұйымдарға "Қаржылық жоспар құру және қолдағы ақшаның ағымын болжау жөнiндегi" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 18 қыркүйектегi N 239 нұсқаулығында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1996 жылғы 5 маусымдағы N 130 бұйрығымен енгiзiлген өзгерiстерде айқындалған тәртiпте қазыналық рұқсаттар бередi.
Республикалық бюджеттi құрудың және орындаудың Ережелерiне сәйкес республикалық бюджеттiң үлестiк қаржыларын бөлуге өзгертулер енгiзу кезiнде оларды секвестициялауды қоса, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Қазынашылық республикалық бюджет шығындарының өзгерген кестесi бойынша шығындарды қаржыландыруды жүзеге асырады.

Об утверждении Правил финансирования расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 1997 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 1997 г. N 186
В соответствии с пунктом 9 развернутого Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1997 год, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 1996 г. N 1533 P961533_ "О развернутом Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1997 год", Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить Правила финансирования расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 1997 год (прилагаются).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 1997 г. N 186
ПРАВИЛА
финансирования расходов, предусмотренных
в республиканском бюджете на 1997 год
1. Настоящие Правила определяют порядок и очередность финансирования расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 1997 год.
2. Министерства, государственные комитеты, иные центральные исполнительные органы Республики Казахстан, не входящие в состав Правительства Республики Казахстан, другие государственные органы и организации (далее - государственные органы и организации) на основании утвержденных предельных размеров расходов республиканского бюджета по функциональным группам, функциям, подфункциям и учреждениям составляют сметы расходов на финансовый год с месячным распределением по всем реквизитам бюджетной классификации и представляют их в Министерство финансов Республики Казахстан для формирования росписи расходов республиканского бюджета.
3. Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан в соответствии с росписью расходов республиканского бюджета, утверждаемой Министром финансов Республики Казахстан, а также в пределах имеющихся финансовых ресурсов выдает государственным органам и организациям казначейские разрешения в порядке, определенном приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 18 сентября 1995 г. N 239 V950109_ "Об утверждении Инструкции по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности" и внесенными в него изменениями приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 130 "О внесении изменений и дополнений в Инструкцию по составлению финансового плана и прогнозированию потока наличности".
При внесении в соответствии с Правилами составления и исполнения республиканского бюджета изменений в распределение ассигнований республиканского бюджета, включая их секвестрирование, Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан осуществляет финансирование расходов по измененной росписи расходов республиканского бюджета.

4. Ұйымдарды республикалық бюджеттiң қаржылары есебiнен қаржыландыру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық беретiн рұқсаттың негiзiнде айына бiр рет /2-шi жұлдызынан кейiн/ жүргiзiледi. Бұл орайда шығындарды экономикалық сыныптаудың, несиелеудiң және жабудың барлық түрлерi бойынша қаржыларды басымдылықпен бөлу тәртiбi орнатылады.
Бiрiншi кезекте секвестицияға жатпайтын шығындар /еңбек ақы төлеу, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жарналары, стипендиялар, зейнетақылар мен тамаққа арналған шығыстар/, сондай-ақ басқа да бiрiншi кезектегi және айрықша шығыстар /дәрi-дәрмектер мен орап-байлау заттарын сатып алу; электр энергиясы мен жылуға ақы; облыс бюджеттерiнiң трансферттерi; ұзақ мерзiмдi, орта мерзiмдi және қысқа мерзiмдi мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша борышты өтеу жөнiндегi; iшкi займдар бойынша проценттердiң төлемдерi; сыртқы займдар бойынша проценттердiң төлемдерi; халықаралық қаржы ұйымдарының борышын өтеу; шет мемлекеттер үкiметтерiнiң борышын өтеу; халықаралық даму ұйымдарының борышын өтеу; сыртқы борыштың әртүрлi өтемдерi/.
Екiншi кезекте шығындардың келесi түрлерi қаржыландырылады: ғылыми-зерттеу, жобалау-iздестiру ұйымдарының және есептеу орталықтарының қызметтерi; елден сыртқары iссапарлар мен қызмет бабындағы жүрiстер, елдiң iшiндегi iссапарлар мен қызмет бабындағы жүрiстер; жұмсақ мүкәммал мен арнаулы киiмдердi сатып алу; негiзгi жабдықтарды сатып алу; байланыс қызметiне ақы төлеу; ағымдағы және күрделi шығыстардың басқа да түрлерi.
5. Жобаларды сыртқы займдардың есебiнен жүзеге асыру жөнiндегi шығыстарды қаржыландыру займ сомаларының түсу шамасына қарай жүзеге асырылады. Шығыстардың түрлерi бойынша қаражат бөлудың басымдылығы займ шарттарымен айқындалады.
6. Қаржыландырудың лимиттерiн айқындауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Қазынашылық республикалық бюджетке қаржылардың болжамды /күтiлiмдi/ түсiмдерi негiзiнде жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы тиiстi қаржы жылына арналған шығыстардың сметасы тапсырылмаған, бөлiнген қаржылар мақсатсыз немесе тиiмсiз пайдаланылған жағдайда, бюджеттiк қаржыларды бөлмеуге, оларды қайтып алуға және тыйым салуға құқы бар, сондай-ақ республикалық бюджеттiң шығындарын оған түскен түсiмдерге байланысты бөлудiң бiркелкiлiгiн реттейтiн шаралар қолдануға құқы бар.
Ағымдағы жылдың iшiнде шығыстар кiрiстен, болжамдағыға /күтiлiмдегiге/ қарағанда, асып кеткен жағдайда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi шығындардың белгiлi бiр түрлерiн, олардың бюджеттiк қаржымен қамтамасыз етудiң басымдылық сипатын ескере отырып, қаржыландыруды тоқтата тұру жөнiнде шаралар қолданады.
Бiрыңғай қазынашылық есепте қаражат жеткiлiксiз болған кезде дебеттiк сальдоның пайда болуына жол бермеу мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнен заңда белгiленген тәртiппен несие алуға құқылы.

4. Финансирование расходов организаций за счет средств республиканского бюджета производится один раз в месяц (после 2-го числа) на основании разрешения, выдаваемого Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан. При этом устанавливается приоритетность выделения средств по видам расходов экономической классификации расходов, кредитования и погашения.
В первую очередь финансируются расходы, не подлежащие секвестрированию (выплата заработной платы, взносы на обязательное социальное страхование, стипендии, пенсии и расходы на питание), а также другие первоочередные и особые расходы (на приобретение медикаментов и перевязочных средств; оплата за электроэнергию и тепло; трансферты бюджетам областей; по погашению долга по долгосрочным, среднесрочным и краткосрочным государственным ценным бумагам; выплаты процента по внутренним займам; выплаты процента по внешним займам; погашение долга международным финансовым организациям; погашение долга правительствам иностранных государств; погашение долга международным организациям развития; различные погашения внешнего долга).
Во вторую очередь финансируются следующие виды расходов: услуги научно-исследовательских, проектно-изыскательских организаций и вычислительных центров; командировки и служебные разъезды за пределы страны; командировки и служебные разъезды внутри страны; на приобретение мягкого инвентаря и обмундирования; приобретение основного оборудования; по оплате услуг связи; другие виды текущих и капитальных расходов.
5. Финансирование расходов по реализации проектов за счет внешних займов осуществляется по мере поступления сумм займов. Приоритетность выделения средств по видам расходов определяется условиями займа.
6. Определение лимитов финансирования осуществляется Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан на основании прогнозных (ожидаемых) поступлений средств в республиканский бюджет. Казначейство при Министерстве финансов Республики Казахстан имеет право не выделять бюджетные средства, отзывать и запрещать их расходование в случае непредоставления сметы расходов на соответствующий финансовый год, нецелевого или неэффективного использования выделенных средств, а также имеет право принимать меры, регулирующие равномерность распределения расходов республиканского бюджета относительно поступлений в него.
В случае провизорного (ожидаемого) возникновения превышения расходов над доходами в течение текущего месяца Министерство финансов Республики Казахстан принимает меры по приостановке финансирования тех или иных видов расходов, с учетом приоритетности обеспечения их бюджетными средствами.
При недостаточности средств на Едином казначейском счете, в целях недопущения образования дебетового сальдо Министерство финансов Республики Казахстан вправе получить кредит у Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.

7. Республикалық бюджеттiң қаражатын пайдалану қатаң мақсатты арналым бойынша жүзеге асырылады. Республикалық бюджет бойынша ұйымдарға келесi айға арналған шығыстар үшiн қазынашылық рұқсаттар бiрыңғай қазыналық есепте қалған басы бос қаржыларды және пайдаланылмаған лимиттердi ескере отырып жүргiзiледi.
8. Республикалық бюджет шығындарының белгiлi бiр түрлерiн дереу қаржыландыруды талап ететiн ахуал пайда болған жағдайда Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi секвестицияға жататын шығыстарды қаржыландыру кезегiнiң тәртiбiн өзгертуге құқығы бар.
9. "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 24 желтоқсандағы N 52-1 Z960052_ Заңының 28-бабына сәйкес республиканың аумағына төтенше бюджет енгiзген кезде 1997 жылға арналған республикалық бюджетке көзделген шығыстарды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң айрықша шешiмiне сәйкес жүргiзiледi.

7. Использование средств республиканского бюджета осуществляется строго по целевому назначению. Выдача организациям казначейских разрешений на расходы по республиканскому бюджету на следующий месяц производится с учетом остатка свободных средств на Едином казначейском счете и остатка неиспользованных лимитов.
8. В случае возникновения обстоятельств, требующих безотлагательного финансирования определенных видов расходов республиканского бюджета, Министр финансов Республики Казахстан имеет право изменить порядок очередности финансирования расходов, подлежащих секвестрированию.
9. При введении на территории республики чрезвычайного бюджета в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан от 24 декабря 1996 г. N 52-1 "О бюджетной системе" финансирование расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 1997 год, производится в соответствии с особым решением Правительства Республики Казахстан.