Пәтер иелерiнiң тұтыну кооперативтерiнiң қызметiн қолдау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 17 сәуiрдегi N 570
Тұрғын үй-коммуналдық саланы реформалау жөнiндегi бұрын қабылданған үкiмет шешiмдерiн жүзеге асырудың баяу қарқынына байланысты, сондай-ақ пәтер иелерiнiң тұтыну кооперативтерiн табысты дамыту үшiн жағдай жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Тиiстi орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың назары тұрғын үй-коммуналдық саланы реформалау мәселелерiндегi жұмыстың жеткiлiксiздiгiне аударылсын.
2. Жергiлiктi атқарушы органдар:
бiр ай мерзiм iшiнде пәтер иелерiнiң тұтыну кооперативтерiне (бұдан әрi - тұтыну кооперативi) үйлердiң үй iшiндегi желiлерiнiң жобалық-сметалық құжаттамасын қоса алғанда түгендеу iстерiн тегiн беру жөнiнде шаралар қабылдасын;
<*>
тұрғын үйлердегi тұрғын емес үй-жайларды жалға алушылармен шарттарға үйлердi тұтыну кооперативтерiмен бiрлесiп ұстау жөнiндегi шығыстарға жалға алушылардың қатысуы жөнiндегi ережелердi кiргiзу, ал жасалған шарттар бойынша - оларға тиiстi толықтырулар енгiзу жөнiнде шаралар қабылдасын;
тұтыну кооперативтерiнiң қызметкерлерiн орналастыру үшiн белгiленген тарифтiк ставкалар бойынша жалға алу шартымен үй-жай бөлуге жәрдем көрсетсiн.
Ескерту. 2-тармақтың 3 абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1997.09.12. N 1332 қаулысымен. P971332_
3. Тұрғын үйлердегi жекешелендiрiлмеген үй-жайлар (үйлердiң "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес ортақ меншiк құқығымен мекен-жай иелерiне тиесiлi бөлiктерiн қоспағанда) мемлекеттiк меншiк болып табылады және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жекешелендiруге жатады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3 жаңа тармақпен толықтырылды, 3,4,5,6-тармақтар
тиiсiнше 4,5,6,7-тармақтар болып саналды - ҚРҮ-нiң
1997.09.12. N 1332 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика және сауда министрлiгi:
1997 жылдың 1 маусымына дейiн белгiленген тәртiппен олардың құрамынан жөндеу-құрылыс, жөндеу-пайдалану бөлiмшелерiн, үй басқармаларын, есеп айырысу-есептеу орталықтарын, авариялық қызметтердi, қатты тұрмыстық қалдықтарды әкету қызметтерiн, жайластыру учаскелерiн, антенна цехтарын, лифт шаруашылықтарын дербес заңды тұлға ретiнде бөлу жолымен тұрғын үй-коммуналдық сала ұйымдарын қайта ұйымдастыруды аяқтасын;
тұрғын үй-коммуналдық сала ұйымдарының қайта ұйымдастырылуына орай тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық кәсiпорындарының мемлекеттiк меншiктегi объектiлерiн немесе акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн ашық конкурстарда сату үшiн беретiн болсын.

О мерах по поддержке деятельности потребительских кооперативов собственников квартир
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 1997 г. N 570
В связи с медленными темпами реализации ранее принятых правительственных решений по реформированию жилищно-коммунальной сферы, а также с целью создания условий для успешного развития потребительских кооперативов собственников квартир Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Обратить внимание соответствующих центральных и местных исполнительных органов на недостаточную работу в вопросах реформирования жилищно-коммунальной сферы.
2. Местным исполнительным органам:
в месячный срок принять меры по бесплатной передаче потребительским кооперативам собственников квартир (далее - потребительские кооперативы) инвентарных дел домов, включая проектно-сметную документацию на внутридомовые сети;
принять меры по включению в договоры найма с арендаторами нежилых помещений в жилых домах условий по участию арендаторов в расходах по совместному содержанию дома с потребительскими кооперативами, а по заключенным договорам - внесению в них соответствующих дополнений;
оказать содействие в выделении помещений для размещения работников потребительских кооперативов на условиях аренды по установленным тарифным ставкам. <*>
Сноска. Абзац третий исключен - постановлением Правительства РК от 12 сентября 1997 г. N 1332 P971332_ .
3. Установить, что неприватизированные нежилые помещения в жилых домах (за исключением тех частей дома, которые в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" принадлежат собственникам помещений на праве общей собственности) являются государственной собственностью и подлежат приватизации в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Дополнен пункт 3, пункты 3,4,5,6 считать соответственно пунктами 4,5,6 и 7 - постановлением Правительства РК от 12 сентября 1997 г. N 1332 P971332_ .
3. Министерству финансов, Министерству экономики и торговли Республики Казахстан:
до 1 июня 1997 года завершить в установленном порядке реорганизацию организаций жилищно-коммунальной сферы путем выделения из их состава ремонтно-строительных, ремонтно-эксплуатационных подразделений, домоуправлений, расчетно-вычислительных центров, аварийных служб, служб вывоза твердых бытовых отходов, участков благоустройства, антенных цехов, лифтовых хозяйств в качестве самостоятельных юридических лиц;
по мере реорганизации организаций жилищно-коммунальной сферы передать объекты государственной собственности предприятий жилищно-коммунального хозяйства или государственные пакеты акций для продажи на открытых конкурсах.
4. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан совместно с заинтересованными центральными исполнительными органами и с участием местных исполнительных органов в двухмесячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения по приборному учету коммунальных услуг.

5. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi мүдделi орталық атқарушы органдармен бiрлесiп және жергiлiктi атқарушы органдардың қатысуымен екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне коммуналдық қызметтерге приборлық есеп жүргiзу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Үкiметiне "Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 U952717_ Заң күшi бар Жарлығына жер құқық қатынастары субъектiлерiне жерге орналастыру жұмыстарына ақы төлеу жөнiнде жеңiлдiктер беру бөлiгiнде өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
7. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Министерству экономики и торговли совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан внести предложения в Правительство Республики Казахстан по внесению изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 22 декабря 1995 г. N 2717 U952717_ "О земле" в части предоставления льгот по оплате землеустроительных работ субъектам земельных правоотношений.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экономики и торговли Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан