Қазақстан Республикасында тұратын немiстердi этникалық қайта өрлету жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 23 сәуiр N 639
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасында тұратын немiстердi этникалық қайта
өрлету жөнiндегi қосымша шаралар (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Тиiстi министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де орталық
атқарушы органдар, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi
республикалық және жергiлiктi бюджеттерде көзделген қаражаттардың
есебiнен және шегiнде көрсетiлген шараларды жүзеге асыру жөнiнде
практикалық шаралар қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 23 сәуiрдегi
N 639 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасында тұратын немiстердi
этникалық қайта өрлету жөнiндегi
ҚОСЫМША ШАРАЛАР
______________________________________________________________________
N і          Шаралар          іОрындалуі      Орындауға        іЕскер-
р/і                           імерзiмi і      жауаптылар       ітулер
с і                           і        і                       і
______________________________________________________________________
1і           2               і    3   і        4              і   5
______________________________________________________________________
I. Ұйымдастыру шаралары
саласында:
1 Қазақстан немiстерiнiң III    1998    Бiлiм және мәдениетминi,
съезiн өткiзу                 жылы    "Қайта өрлеу" Қазақстан
қазан   немiстерiнiң ассоциациясы
(келiсiм бойынша),
Сыртқыiсминi
2 Қазақстан еңбек               1997    Бiлiм және мәдениетминi,
армияшыларының II съезiн      жылы    Ғылымминi - Ғылым академиясы,
өткiзу                        тамыз   Еңбекәлеуметқорғауминi,
"Қайта өрлеу" Қазақстан
немiстерiнiң ассоциациясы
(келiсiм бойынша)
3 Қазақстан мен Германия        үнемi   Бiлiм және мәдениетминi,
арасында жастар туризмiн              "Қайта өрлеу" Қазақстан
дамытуға, немiс жастар                немiстерiнiң ассоциациясы
топтарының шығармашылық               (келiсiм бойынша)
алмасуына жәрдем көрсету
4 Қазақстандағы немiс           1997    Бiлiм және мәдениетминi,
жастарының жиынын өткiзу      жылы    "Қайта өрлеу" Қазақстан
қазан   немiстерiнiң ассоциациясы
(келiсiм бойынша), Немiс
жастарының одағы (келiсiм
бойынша)
5 Бұрынғы қазақстандық          1997    Сыртқыiсминi, Экономика және
азаматтарды Қазақстан         жылы    саудаминi, Қаржыминiнiң
аумағындағы жобаларды                 жанындағы Сырттан
Германия бағдарламаларының            қарызға алу жөнiндегi
шеңберiнде жүзеге асыруға             комитет, Инвестмемкомы
тарту туралы келiсiм
қабылдау жөнiнде ГФР
Үкiметiмен келiссөз
процесiне бастамашылық
жасау
6 Немiстердiң экономикалық,     жыл     Бiлiм және мәдениетминi,
әлеуметтiк және демографиялық сайын   Экономика және саудаминi,
проблемаларын жүйелi түрде            Еңбекәлеуметқорғауминi,
талдау, көшi-қон процестерiн          облыстар мен Алматы
зерделеу, немiс ұлтты                 қаласының әкiмдерi,
азаматтарды тұрақтандыру және         "Қайта өрлеу" Қазақстан
оларды мәдени-тiлдiк арнайы           немiстерiнiң ассоциациясы
қанағаттандыру үшiн жағдай            (келiсiм бойынша)
жасау
II. Мәдениет саласында:

О дополнительных мероприятиях по этническому возрождению немцев, проживающих в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 1997 г. N 639
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить дополнительные мероприятия по этническому возрождению немцев, проживающих в Республике Казахстан (прилагаются).
2. Соответствующим министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам, акимам областей и г. Алматы принять практические меры по реализации указанных мероприятий за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 1997 г. N 639
Дополнительные мероприятия
по этническому возрождению немцев,
проживающих в Республике Казахстан
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
N і        Мероприятие          і   Срок   і  Ответственные  іПриме-
п/пі                             іисполненияі  за исполнение  ічание
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
1 і              2              і    3     і        4        і  5
ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
I. В области организационных мероприятий:
1  Провести очередной III съезд   октябрь   Минобразования и
немцев Казахстана              1998 года культуры, Ассоциация
немцев Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию), МИД
2  Провести II съезд              август    Минобразования и
трудармейцев Казахстана        1997 года культуры,
Миннауки-Академия
наук,
Минтрудсоцзащиты,
Ассоциация
немцев Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию)
3  Способствовать развитию        постоянно Минобразования и
молодежного туризма между                культуры, Ассоциация
Казахстаном и Германией,                 немцев Казахстана
творческому обмену немецких              "Возрождение" (по
молодежных групп                         согласованию)
4  Провести форум немецкой        октябрь   Минобразования и
молодежи Казахстана            1997 года культуры, Ассоциация
немцев Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию), Союз
немецкой молодежи
(по согласованию)
5  Инициировать переговорный      1997      МИД, Минэкономики и
процесс с Правительством ФРГ   год       торговли, Комитет по
по принятию Соглашения                   внешнему
о привлечении бывших                     заимствованию при
казахстанских граждан к                  Минфине,
осуществлению проектов на                Госкоминвест
территории Казахстана в
рамках германских программ
6  Систематически анализировать   ежегодно  Минобразования и
экономические, социальные и              культуры,
демографические проблемы                 Минэкономики и
немцев, изучать тенденции                торговли,
миграционных процессов, с                Минтрудсоцзащиты,
разработкой мер по                       акимы областей и
закреплению граждан                      г. Алматы,
немецкой национальности и                Ассоциация
созданию условий для                     немцев Казахстана
удовлетворения их                        "Возрождение" (по
специфических                            согласованию)
культурно-языковых запросов
II. В области культуры:

7 Республиканың немiс           1997    Немiстер iсi жөнiндегi
тұрғындарының мәдениетi       жылы    үкiметаралық
мен бiлiм алуы мәселелерiн            қазақстан-герман
шешу үшiн бiрлескен                   комиссиясының қазақстандық
уағдаластықтың шеңберiнде             бөлiгi
екi жақты жұмыс тобын
құру
8 Кездесу орталықтарына,        үнемi   Бiлiм және мәдениетминi,
мұражайларға, кiтапханаларға,         облыстар мен Алматы
тiл және мәдениет жөнiндегi           қаласының әкiмдерi
балалар жексенбiлiк
мектептерiне қажеттi үй-жай
бөлiнуiне жәрдемдесу
9 Немiс театрының, Немiс театр  1997-   Бiлiм және мәдениетминi,
академиясының, концерттiк     1998    Алматы қаласының әкiмi
ұйымының қатысуымен           жылдары
республикалық немiс мәдени
орталығын құру
10 Жамбыл облыстық тарихи -     1997-   Бiлiм және мәдениетминi,
өлкетану мұражайының жанынан  1998    Жамбыл облысының әкiмi,
немiс суретшiсi Л.Брюмердiң   жылдары "Қайта өрлеу" Қазақстан
халық мұражайын құру мәселесiн        немiстерiнiң ассоциациясы
пысықтау                              (келiсiм бойынша)
11 Солтүстiк Қазақстан            >>    Бiлiм және мәдениетминi,
облысының Петерфельд                 Солтүстiк Қазақстан және
селосындағы және Павлодар            Павлодар облыстарының
облысының Я.Геринг атындағы          әкiмдерi
ұжымшарындағы мұражайлардың
материалдық-техникалық
базасын нығайту жөнiнде
шаралар қабылдау
12 Қарағанды, Павлодар облыстық   >>    Бiлiм және мәдениетминi,
филармонияларының жанынан            Қарағанды  және
кәсiпқой концерттiк топтар           Павлодар облыстарының
құру туралы мәселенi пысықтау        әкiмдерi
13 Жыл сайын: республикалық     үнемi   Бiлiм және мәдениетминi,
және облыстық деңгейде               облыстық (қалалық) мәдениет
фестивальдар, конкурстар,            басқармалары, "Қайта
мәдениет күндерiн, немiс             өрлеу" Қазақстан
кәсiпқой және әуесқой                немiстерiнiң ассоциациясы
шығармашылық ұжымдарының,            (келiсiм бойынша)
ансамбльдерiнiң, топтары
мен әншiлерiнiң гастрольдерiн
немiс суретшiлерiнiң жеке
және топтық көрмелерiн,
немiс жазушылары мен
журналистерiне арналған
шығармашылық кездесулер
мен семинарлар, мәдениет
қызметкерлерiнiң
семинарларын,
конференцияларын, кездесулерiн
өткiзудi көздейтiн
бiрлескен жоспарлар
әзiрлеу және оларды
жүзеге асыру
14 Жыл сайын Немiс театр        >>      Бiлiм және мәдениетминi,
академиясына, музыкалық              Қостанай облысының
колледждердiң немiс топтарына        әкiмi, "Қайта өрлеу"
оқушылар қабылдауға                  Қазақстан немiстерiнiң
жәрдемдесу. Қостанай                 ассоциациясы (келiсiм
мәдениет және өнер                   бойынша)
колледжiнен немiс тобын
ашу
15 Қазақстан немiстерiнiң       >>      Ғылымминi - Ғылым
тарихы мен мәдениетiнiң              академиясы, Бiлiм және
зерттеушiлерi бiрлестiгiн            мәдениетминi, Мемлекеттiк
құру. Ғылыми-теориялық               архив, "Қайта өрлеу"
және ғылыми-тәжiрибелiк              Қазақстан немiстерiнiң
конференциялар, семинарлар           ассоциациясы (келiсiм
өткiзiп, Қазақстандағы               бойынша)
немiс ұйымдары архивiн
құру
16 Әдеби жинақтарды, көркем     үнемi   Бiлiм және мәдениетминi,
каталогтарды, әдiстемелiк            Баспасөз және бұқаралық
құралдарды, ғылыми жинақтар          ақпарат iстерi жөнiндегi
және мәдениет жөнiндегi түрлi        ұлттық агенттiк (келiсiм
жарнамаларды шығаруға                бойынша), "Қайта өрлеу"
жәрдемдесу                           Қазақстан немiстерiнiң
ассоциациясы (келiсiм
бойынша)
III. Бiлiм беру саласында:
17 Оқу орындарында немiс тiлiн  1997-   Бiлiм және мәдениетминi,
үзбей оқытуды дамытуға       1998    "Қайта өрлеу" Қазақстан
ықпал ету. Жалпы бiлiм       жылдары немiстерiнiң ассоциациясы
беретiн мектептер мен                (келiсiм бойынша)
балалар бақшаларында немiс
тiлiн тереңдетiп оқытатын
арнаулы сыныптар мен
топтарды ұйымдастыру
тәжiрибесiн тарату

7  В рамках совместной            1997 год  Казахстанская
договоренности для решения               часть
вопросов культуры и                      Межправительственной
образования немецкого                    казахстанско-
населения республики создать             германской комиссии
двусторонние рабочие группы              по делам немцев
8  Способствовать выделению       постоянно Минобразования и
помещений и оснащению                    культуры, акимы
необходимым оборудованием                областей и
центров встреч, музеев,                  г. Алматы
библиотек, детских
воскресных школ языка и
культуры
9  Создать республиканский        1997-     Минобразования и
немецкий центр культуры с      1998      культуры, аким
участием Немецкого театра,     годы      г. Алматы
Немецкой театральной
академии, концертной
организации
10 Проработать вопрос о           "         Минобразования и
создании народного музея                 культуры, аким
немецкого художника                      Жамбылской области,
Л. Брюмера при Жамбылском                Ассоциация
областном                                немцев Казахстана
историко-краеведческом музее             "Возрождение" (по
согласованию)
11 Принять меры по укреплению     "         Минобразования и
материально-технической базы             культуры, акимы
музеев в селе Петерфельд                 Северо-Казахстанской
Северо-Казахстанской                     и Павлодарской
области и колхоза им.                    областей
Я. Геринга Павлодарской
области
12 Проработать вопрос о           "         Минобразования и
создании при Карагандинской              культуры, акимы
и Павлодарской областных                 Карагандинской и
филармониях профессиональных             Павлодарской
концертных групп                         областей
13 Ежегодно разрабатывать и       постоянно Минобразования и
осуществлять совместные                  культуры, областные
планы, предусматривающие:                (городские)
проведение фестивалей,                   управления
конкурсов, дней культуры на              культуры,
республиканском и областном              Ассоциация немцев
уровнях;                                 Казахстана
гастроли немецких                        "Возрождение" (по
профессиональных и                       согласованию)
самодеятельных творческих
коллективов, ансамблей,
групп и солистов,
персональные и групповые
выставки немецких художников;
творческие встречи и
семинары для немецких
писателей и журналистов,
семинары, конференции,
встречи работников культуры
14 Способствовать ежегодному      постоянно Минобразования и
набору в Немецкую театральную            культуры, аким
академию, в немецкие группы              Кустанайской
музыкальных колледжей. Открыть           области,
немецкие группы в                        Ассоциация немцев
Кустанайском колледже культуры           Казахстана
и искусства                              "Возрождение" (по
согласованию)
15 Способствовать созданию        "         Миннауки-Академия
объединения исследователей               наук,
истории и культуры немцев                Минобразования и
Казахстана. Проводить                    культуры,
научно-теоретические                     Госсархив,
и научно-практические                    Ассоциация немцев
конференции, семинары,                   Казахстана
создать архив немецких                   "Возрождение" (по
организаций в Казахстане                 согласованию)
16 Способствовать изданию         "         Минобразования и
литературных сборников,                  культуры,
художественных каталогов,                Нацагентство по
методических пособий,                    делам печати и
научных сборников и                      массовой информации
различной рекламной продукции            (по согласованию),
по культуре                              Ассоциация немцев
Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию)
III. В области образования:
17 Способствовать развитию        1997-1998 Минобразования и
непрерывного изучения          годы      культуры,
немецкого языка в учебных                Ассоциация немцев
заведениях. Распространять               Казахстана
опыт организации                         "Возрождение" (по
специализированных классов и             согласованию)
групп с углубленным изучением
немецкого языка в
общеобразовательных школах и
детских садах

18 Немiс мәдени орталықтарының  1997    Бiлiм және мәдениетминi,
мектеп жасына дейiнгi        жыл     облыстар мен Алматы
және мектеп оқу орындарының          қаласының әкiмдерi "Қайта
жанынан тiл және мәдениет            өрлеу" Қазақстан
балалар жексенбiлiк                  немiстерiнiң ассоциациясы
мектептерiн ұйымдастыру              (келiсiм бойынша)
тәжiрибесiн жалғастыру.
Оларды қажеттi әдiстемелiк
және оқулық әдебиеттермен
қамтамасыз ету жөнiнде
шаралар қолдану
19 Ересек тұрғындарға арналған  үнемi   Бiлiм және мәдениетминi,
немiс тiлiнiң кешкi және             "Қайта өрлеу" Қазақстан
жексенбілiк курстарының              немiстерiнiң ассоциациясы
жұмысы үшiн жағдай                   (келiсiм бойынша),
туғызуға жәрдемдесу.                 облыстар мен Алматы
Оларды өткiзудiң                     қаласының әкiмдерi
әдiстемесiн жасау
20 Немiстердiң iсi жөнiндегi    үнемi   Немiстер iсi жөнiндегi
үкiметаралық қазақстан-              үкiметаралық қазақстан-
герман комиссиясының                 герман комиссиясының
келiссөздер процесiнiң               қазақстандық бөлiгi
негiзiнде бұрын
Қазақстаннан Германияға
тұрақты тұруға қоныс
аударған ГФР азаматтарын
немiс тiлiнiң мұғалiмдерi
ретiнде тартуға бастамашылық
жасау
21 Қазақстан немiстерiнiң       1997-   Бiлiм және мәдениетминi,
қатарынан Қазақстан мен      1998    "Қайта өрлеу" Қазақстан
Германия оқу орындарында     жылдары  немiстерiнiң ассоциациясы
жоғары бiлiмдi мамандар              (келiсiм бойынша)
даярлау жөнiнде бағдарлама
жасау
22 Қазақстан немiстерi          үнемi   Бiлiм және мәдениетминi,
қоғамдық бiрлестiктерiнiң            Ғылымминi - Ғылым
Ассоциациясы құрған                  академиясы, "Қайта өрлеу"
стипендиаттар тiзiмiнiң              Қазақстан немiстерiнiң
негiзiнде Қазақстан                  ассоциациясы (келiсiм
немiстерi үшiн Герман                бойынша)
академиялық айырбастау
қызметiмен бiрлескен
бағдарлама әзiрлеуге
бастамашылық жасау. Немiс
тiлiн жетiлдiру үшiн мектеп,
жастар және академиялық
алмасу жүйесiн кеңейтуге
жәрдемдесу
23 "Қазақстанның кәсiптiк-      1997-   Бiлiм және мәдениетминi,
техникалық бiлiм беруiне     1998    "Қайта өрлеу" Қазақстан
жәрдемдесу" қазақстан-       жылдары немiстерiнiң ассоциациясы
герман жобасын жүзеге асыру          (келiсiм бойынша)
барысына немiс тiлiн
тереңдетiп оқытатын қазақ-немiс
лицейлерi мен колледждерiн
құру жөнiндегi жұмысты
жандандыру
24 Немiстердiң бiлiм жағдайынан 1997-   Бiлiм және мәдениетминi,
деректер жинау, оны талдау   1998    Ғылымминi - Ғылым
мен болжау және олардың      жылдары академиясы, "Қайта өрлеу"
мәдени дамуына ықпал ету             Қазақстан немiстерiнiң
және Қазақстандағы немiс             ассоциациясы (келiсiм
ұлтты азаматтардың пайдасына         бойынша)
кеңейтiлген жұмыстар
жүргiзудiң герман-қазақстан
бағдарламаларын жүзеге асыру
жөнiндегi орталық құру жөнiнде
шаралар қабылдау
25 Арнаулы сыныптарда және тiл  үнемi   Бiлiм және мәдениетминi
курстарында жұмыс iстейтiн
немiс тiлi оқытушыларының
семинарларын өткiзудi
практикаға енгiзу
26 Германияда және ТМД-да       >>      Бiлiм және мәдениетминi,
шығатын, немiс тiлiн тереңдетiп      "Қайта өрлеу" Қазақстан
оқытатын арнаулы сыныптарға,         немiстерiнiң ассоциациясы
балалар бақшаларындағы               (келiсiм бойынша)
топтарға және жоғары және
арнаулы орта оқу орындарының
бөлiмдерiне арналған
оқулықтарды, оқу құралдарын,
әдiстемелiк және басқа да
әдебиеттердi алу үшiн
қаражат бөлудiң мүмкiндiгiн
қарастыру
27 Немiс тiлi бойынша мектеп    жылына  Бiлiм және мәдениетминi,
оқушыларының республикалық   бiр рет "Қайта өрлеу"Қазақстан
олимпиадасын өткiзу жөнiндегi        немiстерiнiң ассоциациясы
жұмысты жалғастыру                   (келiсiм бойынша)
IV. Экономика саласында:

18 Продолжить опыт организации    1997 год  Минобразования и
детских воскресных школ языка            культуры, акимы
и культуры при немецких                  областей и г.
культурных центрах, дошкольных           Алматы,
и школьных учебных заведениях.           Ассоциация немцев
Принять меры по обеспечению их           Казахстана
необходимой методической и               "Возрождение" (по
учебной литературой                      согласованию)
19 Способствовать созданию        постоянно Минобразования и
условий для работы вечерних              культуры,
и воскресных курсов немецкого            Ассоциация немцев
языка для взрослого населения.           Казахстана
Разработать методику их                  "Возрождение" (по
проведения                               согласованию),
акимы областей
и г. Алматы
20 На основе переговорного        "         Казахстанская часть
процесса Межправительственной            Межправительственной
казахстанско-германской                  казахстанско-
комиссии по делам немцев                 германской комиссии
инициировать привлечение в               по делам немцев
качестве преподавателей
немецкого языка граждан
ФРГ, выехавших ранее из
Казахстана в Германию на
постоянное место жительства
21 Разработать программу по       1997-1998 Минобразования и
подготовке специалистов с      годы      культуры,
высшим образованием из числа             Ассоциация немцев
немцев Казахстана в вузах                Казахстана
Казахстана и Германии                    "Возрождение" (по
согласованию)
22 Инициировать подготовку        постоянно Минобразования и
совместной программы с                   культуры,
Германской службой                       Миннауки-Академия
академических обменов для                наук,
казахстанских немцев на                  Ассоциация немцев
основе списков стипендиатов,             Казахстана
сформированных Ассоциацией               "Возрождение" (по
общественных объединений                 согласованию)
немцев Казахстана.
Содействовать расширению
системы школьных, молодежных
и академических обменов для
совершенствования немецкого
языка
23 В ходе реализации              1997-1998 Минобразования и
казахстанско-германского       годы      культуры,
проекта "Содействие                      Ассоциация немцев
профессионально-техническому             Казахстана
образованию Казахстана"                  "Возрождение" (по
активизировать работу по                 согласованию)
созданию казахско-немецких
лицеев и колледжей с
углубленным изучением
немецкого языка
24 Принять меры по созданию       1997-1998 Минобразования
центра по сбору данных,        годы      и культуры,
анализа и прогноза состояния             Миннауки-Академия
образования немцев и                     наук,
реализации                               Ассоциация немцев
германско-казахстанской                  Казахстана
программы содействия                     "Возрождение" (по
культурному развитию и                   согласованию)
проведения расширенной работы
в пользу граждан немецкой
национальности в Казахстане
25 Ввести в практику проведение   постоянно Минобразования и
семинаров преподавателей                 культуры
немецкого языка, работающих в
специализированных классах и
на языковых курсах
26 Предусматривать возможность    "         Минобразования и
выделения средств для                    культуры,
приобретения учебников,                  Ассоциация немцев
учебных пособий, методической            Казахстана
и другой литературы,                     "Возрождение" (по
издаваемых в Германии и СНГ,             согласованию)
для специализированных
классов, групп в детских
садах и отделений в высших и
средних учебных заведениях с
углубленным изучением
немецкого языка
27 Продолжить работу по           один раз  Минобразования и
проведению Республиканской     в год     культуры,
олимпиады школьников по                  Ассоциация немцев
немецкому языку                          Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию)
IV. В области экономики:

28 ГФР Үкiметiмен мына бағыттар 1997    Немiстер iсi жөнiндегi
бойынша: Германияның         жылы    үкiметаралық қазақстан-
азаматтарын - Қазақстанның           герман комиссиясының
бұрынғы азаматтарын                  қазақстандық бөлiгi
Қазақстандағы немiстер тығыз
тұратын жерлерде кәсiпкерлiк
қызмет жөнiндегi жобаларды
жүзеге асыруға тарту жөнiнде;
Қазақстандағы шағын және
орташа бизнестiң аясындағы
немiс кәсiпкерлерiнiң
жобаларын жүзеге асыру үшiн
экономикалық ынтымақтастық
және Германияны дамыту
жөнiндегi (BMZ) Германияның
Iшкi iстер федеральдық
министрлiгiнiң желiсi бойынша
қаржылық және техникалық
көмектердi пайдалану туралы
келiссөздер жүргiзу
29 Қазiр Германияда тұратын     1997    Экономика және саудаминi,
Қазақстанның бұрынғы         жылы    Инвестмемкомы, Қаржыминi,
азаматтарын шағын және               Сыртқыiсминi, "Қайта өрлеу"
орташа бизнестi дамытуға             Қазақстан немiстерiнiң
олардың қатысуын көздейтiн           ассоциациясы (келiсiм
қазақстандық жобаларды жүзеге        бойынша)
асыруға тарту жөнiнде
бағдарлама жасау
30 Орташа және шағын бизнес     >>      Экономика және саудаминi,
саласындағы жобаларды жүзеге         Инвестмемкомы, Қаржыминi,
асыру үшiн қаражат тартудың          "Қайта өрлеу" Қазақстан
кестесiн жасау                       немiстерiнiң ассоциациясы
(келiсiм бойынша)
Қазақстан Эксимбанкi
31 Даму жөнiндегi бiрлескен     >>      Экономика және саудаминi,
қоғам, Даму жөнiндегi                Инвестмемкомы, Қаржыминi,
банк және басқа да бiрлескен         "Қайта өрлеу" Қазақстан
инфрақұрылымдық объектiлер           немiстерiнiң ассоциациясы
құрудың мүмкiндiгiн қарау            (келiсiм бойынша)
Ұлттық банк (келiсiм бойынша)
32 Қаржыландыру үшiн ұсынылған  >>      Экономика және саудаминi,
басымдықты жобаларды анықтау         Инвестмемкомы, Қаржыминi,
үшiн тендерлiк комиссия құру         "Қайта өрлеу" Қазақстан
немiстерiнiң ассоциациясы
(келiсiм бойынша)
33 Қазақстандағы немiстер тығыз >>      Экономика және саудаминi,
тұратын жерлерде арнаулы             Инвестмемкомы, Қаржыминi,
экономикалық аймақтар құрудың        "Қайта өрлеу" Қазақстан
дұрыстығы мен мүмкiндiгi             немiстерiнiң ассоциациясы
туралы ұсыныстарды қарау             (келiсiм бойынша)
34 Қазақстан кәсiпкерлерiне     >>      Республикалық салааралық
(немiс ұлтты) арналған               бiлiктiлiк арттыру
Германия кәсiпорындарында            институты, Экономика
тәжiрибеден өткiзу арқылы            және саудаминi,
оқыту курстарын құру                 Инвестмемкомы, "Қайта
жөнiнде шаралар қабылдау             өрлеу" Қазақстан
немiстерiнiң ассоциациясы
(келiсiм бойынша),
Еңбекәлеуметқорғауминi
V. Денсаулық сақтау және әлеуметтiк көмек саласында:
35 Қазақстанда медициналық      >>      Денсаулықминi,
орталықтар, әлеуметтiк               Еңбекәлеуметқорғауминi,
қорғау станцияларын,                 Инвестмемкомы,
медициналық-сауықтыру                Қаржыминi, облыстардың
профилакторийлерiн және              және Алматы қаласының
өзге де медициналық                  әкiмдерi, "Қайта өрлеу"
мекемелер желiлерiн құру             Қазақстан немiстерiнiң
жөнiндегi герман                     ассоциациясы (келiсiм
бағдарламаларын жүзеге               бойынша)
асыруға, оларды штаттармен,
үй-жайлармен және қажеттi
дәрi-дәрмектермен әрi
техникамен қамтамасыз етуге
жәрдемдесу
VI. Бұқаралық ақпарат құралдары және баспа жұмыстары саласында:
36 Белгiленген тәртiппен        үнемi   Баспасөз және бұқаралық
Әл-Фараби атындағы Қазақтың          ақпарат iсi жөнiндегi
ұлттық университетi                  ұлттық агенттiк
журналистика факультетiнiң           (келiсiм бойынша), Бiлiм
жанынан немiс бұқаралық              және мәдениетминi,
ақпарат құралдары үшiн               Сыртқыiсминi, Әл-Фараби
кадрлар даярлау жөнiнде              атындағы Қазақ ұлттық
бөлiм ашу. Немiс бұқаралық           университетi
ақпарат құралдары
мамандарының тәжiрибеден
өтуi және олардың бiлiктiлiгiн
көтеру мәселелерi жөнiнде
келiссөз процестерiне
бастамашылық жасау
37 Республиканың немiс          1997-   Баспасөз және бұқаралық
бұқаралық ақпарат            1998    ақпарат iсi жөнiндегi
құралдарының материалдық-    жылдары ұлттық агенттiк (келiсiм
техникалық базасын нығайту           бойынша), "Қазақстан
жөнiнде шаралар қабылдау             теледидары және радиосы"
республикалық корпорациясы

28 Провести переговоры с          1997 год  Казахстанская
Правительством ФРГ                       часть
по следующим направлениям:               Межправительственной
казахстанско-
по привлечению граждан                   германской комиссии
Германии - бывших граждан                по делам немцев
Казахстана к осуществлению
проектов по
предпринимательской
деятельности в местах
компактного проживания
немцев в Казахстане;
об использовании финансовой
и технической помощи по
линии Федерального
Министерства внутренних дел
Германии по экономическому
сотрудничеству и развитию
Германии (BMZ) для реализации
проектов немецких
предпринимателей в сфере
малого и среднего бизнеса
в Казахстане
29 Разработать программу по       1997 год  Минэкономики и
привлечению бывших граждан               торговли,
Казахстана, ныне проживающих             Госкоминвест,
в Германии, к реализации                 Минфин, МИД,
казахстанских проектов,                  Ассоциация немцев
предусматривающих их                     Казахстана
участие в развитии малого                "Возрождение" (по
и среднего бизнеса                       согласованию)
30 Разработать схему привлечения  "         Минэкономики и
средств для реализации                   торговли,
проектов в области малого и              Госкоминвест,
среднего бизнеса                         Минфин,
Ассоциация немцев
Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию),
Эксимбанк Казахстан
31 Рассмотреть возможность        "         Минэкономики и
создания совместного общества            торговли,
по развитию, банка по развитию           Госкоминвест,
и других совместных                      Минфин,
инфраструктурных объектов                Ассоциация немцев
Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию),
Нацбанк (по
согласованию)
32 Для определения приоритетных   "         Минэкономики и
проектов, предлагаемых для               торговли,
финансирования, создать                  Госкоминвест,
тендерную комиссию                       Минфин,
Ассоциация немцев
Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию)
33 Рассмотреть предложения о      "         Минэкономики и
целесообразности и                       торговли,
возможности создания                     Госкоминвест,
специальных экономических                Минфин,
зон в местах компактного                 Ассоциация немцев
проживания немцев в                      Казахстана
Казахстане                               "Возрождение" (по
согласованию)
34 Принять меры по созданию       "         Республиканский
курсов обучения для                      межотраслевой
предпринимателей Казахстана              институт повышения
(немецкой национальности)                квалификации,
со стажировкой на                        Минэкономики и
предприятиях Германии                    торговли,
Госкоминвест,
Ассоциация немцев
Казахстана
"Возрождение" (по
согласованию),
Минтрудсоцзащиты
V. В области здравоохранения и социальной помощи:
35 Содействовать реализации       "         Минздрав,
германских программ в                    Минтрудсоцзащиты,
Казахстане по созданию сети              Госкоминвест,
медицинских центров, станций             Минфин, акимы
социальной защиты,                       областей и г.
медицинско-оздоровительных               Алматы,
профилакториев и иных                    Ассоциация немцев
медицинских учреждений,                  Казахстана
обеспечивать их штатами,                 "Возрождение" (по
помещениями и необходимыми               согласованию)
препаратами и техникой
VI. В области средств массовой информации и издательской работы:
36 В установленном порядке        постоянно Нацагентство по
открыть при факультете                   делам печати и
журналистики КазГНУ им.                  массовой информации
Аль-Фараби отделение по                  (по согласованию),
подготовке кадров для                    Минобразования и
немецких средств массовой                культуры, МИД,
информации. Инициировать                 КазГНУ им.
переговорный процесс по                  Аль-Фараби
вопросам стажировки и
повышения квалификации
специалистов немецких
средств массовой информации
37 Принять меры по дальнейшему    1997-1998 Нацагентство по
укреплению                     годы      делам печати и
материально-технической базы             массовой информации
немецких средств информации              (по согласованию),
республики                               Республиканская
корпорация
"Телевидение и
радио Казахстана"

38 Республикалық теледидар      1997    Баспасөз және бұқаралық
және радио бойынша           жылы    ақпарат iсi жөнiндегi
"Guten Abend" студиясы               ұлттық агенттiк (келiсiм
хабарларының уақыты мен              бойынша), "Қазақстан
қызметiн тұрақты негiзде             теледидары және радиосы"
кеңейту мәселесiн қарау              республикалық корпорациясы
39 Немiс тарапымен "АзияСАТ"    >>      Немiстер iсi жөнiндегi
жер серiгi арқылы теле-              үкiметаралық қазақстан-
радио арнасын құру мүмкiндiгi        герман комиссиясының
туралы келiссөз процесiн             қазақстандық бөлiгi,
жүзеге асыру                         Баспасөз және бұқаралық
ақпарат iсi жөнiндегi
ұлттық агенттiк (келiсiм
бойынша)

38 Рассмотреть вопрос расширения  1997 год  Нацагентство по
времени и действия на                    делам печати и
постоянной основе передач                массовой информации
студии "Guten Abend" по                  (по согласованию),
Республиканскому телевидению             Республиканская
и радио                                  корпорация
"Телевидение и
радио Казахстана"
39 Осуществить с немецкой         "         Казахстанская часть
стороной переговорный процесс            Межправительственной
о возможности создания                   казахстанско-
телерадиоканала посредством              германской комиссии
спутника "Аэия-САТ"                      по делам немцев,
Нацагентство по
делам печати и
массовой информации
(по согласованию)