Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 23 сәуiр N 645. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.11.22. N 1642 қаулысымен
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары жүйесiнiң реформалау жөнiндегi кезектi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3377 U973377_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар
министрлiгi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар
министрлiгi 5 мамырға дейiн мерзiмде таратылған министрлiктердiң
қызметiне байланысты құжаттамаларды қабылдауды және берудi қамтамасыз
етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 23 сәуiрдегi
N 645 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи
ресурстар министрлiгi (Энергетика және табиғиресурсминi)
туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрлiк электр энергетикасына, мұнай, газ, тау-кен және атом өнеркәсiбiне, жер қойнауын қорғау мен пайдалануға мемлекеттiк басқаруды, сондай-ақ заңдарда көзделген шектерде-салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады.
2. Министрлiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлiк аппаратын ұстау шығыстары республикалық бюджетте орталық атқарушы органдарды ұстауға көзделген қаржы есебiнен қаржыландырылады.
4. Министрлiктiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
5. Министрлiк заңды тұлға болып табылады, оның банкте шоттары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы бар мөрi болады.
II. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi, функциялары мен құқықтары
6. Министрлiктiң өз қызмет аясындағы негiзгi мiндеттерi:
электрэнергетикасын, мұнай, газ, тау-кен және атом өнеркәсiбiн дамытудың, сондай-ақ минералдық ресурстарды геологиялық зерделеудiң, ұтымды және кешендi пайдаланудың және жер қойнауын қорғаудың мемлекеттiк бағдарламасының негiзгi бағыттарын әзiрлеу мен iске асыру;
электр энергетикасының, мұнай, газ, тау-кен және атом өнеркәсiбiнiң тиiмдi жұмыс iстеуi, Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерделеу мен пайдалану үшiн қажеттi жағдайлар жасау мақсатында экономикалық реформалар жүргiзу;
стратегиялық дамудың және реттелетiн салалар объектiлерiн орналастырудың негiзгi параметрлерiн белгiлеу;
реттелетiн салалардағы қызметтi жүзеге асыратын меншiк нысанына қарамастан, кәсiпорындар мен ұйымдардың қызметiн үйлестiру;
отын-энергетика балансын әзiрлеу және оны iске асыруды қамтамасыз ету;
жер қойнауын мен геологиялық ақпараттың бiрыңғай мемлекеттiк қорын қалыптастыру, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарттарды мемлекеттiк тiркеу мен сақтау;
мемлекеттiк жер қойнауын қорын басқару және жер қойнауын қорғау;
пайдалы қазбалар қорларының бабын белгiлеу мен бекiту, жер қойнауы мен жер қойнауын пайдаланушылардың мониторингi;
жыл сайын Үкiмет бекiтетiн, жалпы кең таралған түрлерiн қоспағанда, пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерделеу мен игерудiң инвестициялық бағдарламаларының негiзiнде Қазақстан Республикасының мүдделерi мен оны табиғи ресурстарын қорғау мақсатында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзудi реттеу;
пайдалы қазбалардың барлық түрлерiнiң кен орындары әлеуетiн игеру мен тиiмдi пайдаланудың жағдайына бақылау жасау бойынша бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру;
реттелетiн салалардың жұмыс iстеуi үшiн құқықтық және нормативтiк базаны халықаралық тәжiрибе мен нарықтық экономиканың талаптарына сәйкес келтiру жөнiндегi әдiстемелiк басшылықты жүзеге асыру;
кәсiпорындар қызметiнiң мониторингi және нарық коньюнктурасын зерделеу;
реттелетiн салаларда кадр саясатын ұйымдастыру, кадрларды даярлау және қайта даярлау;
Министрлiкке жүктелген өзге де мiндеттер болып табылады.

Об утверждении Положения о Министерстве энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 1997 г. N 645. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 22 ноября 1997 г. N 1642
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 3377 U973377_ "Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Министерству энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан в срок до 5 мая обеспечить прием и передачу документации, связанной с деятельностью упраздненных министерств.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 апреля 1997 г. N 645
Положение
О Министерстве энергетики и природных
ресурсов Республики Казахстан
(Минэнерго и природных ресурсов)
I. Общие положения
1. Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан.
Министерство осуществляет государственное управление электроэнергетикой, нефтяной, газовой, горнорудной и атомной промышленностью, охраной и использованием недр, а также в пределах, предусмотренных законодательством, - межотраслевую координацию.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание аппарата Министерства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание центральных исполнительных органов.
4. Структура и штатная численность Министерства определяются Правительством Республики Казахстан.
5. Министерство является юридическим лицом, имеет счета в банке, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
II. Основные задачи, функции и права
Министерства
6. Основными задачами Министерства в сфере его деятельности являются:
разработка и реализация основных направлений государственных программ развития электроэнергетики, нефтяной, газовой, горнорудной и атомной промышленности, а также геологического изучения, рационального и комплексного использования минеральных ресурсов и охраны недр;
проведение экономических реформ с целью создания необходимых условий для эффективного функционирования электроэнергетики, нефтяной, газовой, горнорудной и атомной промышленности, геологического изучения и использования недр Республики Казахстан;
определение основных параметров стратегического развития и размещения объектов регулируемых отраслей;
координация деятельности предприятий и организаций независимо от форм собственности, осуществляющих деятельность в регулируемых отраслях;
разработка топливно-энергетического баланса и обеспечение его реализации;
формирование единого государственного фонда недр и геологической информации, а также государственная регистрация и хранение контрактов на недропользование;
управление государственным фондом недр и охрана недр;
установление кондиций и утверждение запасов полезных ископаемых, мониторинг недр и недропользователей;
регулирование проведения операций по недропользованию в целях защиты интересов Республики Казахстан и ее природных ресурсов на основе ежегодно утверждаемых Правительством инвестиционных программ геологического изучения и освоения недр Республики Казахстан по всем видам полезных ископаемых, кроме общераспространенных;
осуществление единой государственной политики по контролю за состоянием разработки и эффективного использования потенциала месторождений всех без исключения полезных ископаемых;
осуществление методического руководства по приведению правовой и нормативной базы для функционирования регулируемых отраслей в соответствие с международной практикой и требованиями рыночной экономики;
мониторинг за деятельностью предприятий и изучение конъюнктуры рынка;
организация кадровой политики в регулируемых отраслях, подготовка и переподготовка кадров;
иные задачи, возложенные на Министерство.

7. Министрлiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
мемлекет иелiгiнен алу, қайта құрылымдау, жекешелендiру және монополиялық қызметтi шектеу саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру үшiн қолайлы әлеуметтiк-экономикалық және құқықтық жағдайларды қамтамасыз етедi;
реттелетiн салалардың жұмыс iстеуi мен дамуы мәселелерi бойынша министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, ведомстволармен, жергiлiктi атқарушы органдармен және республиканың қоғамдық ұйымдарымен өзара бiрлесiп iс-қимыл жасайды;
экономиканы сауықтыру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеуге қатысады және ол бойынша шараларды жүзеге асырады;
кәсiпкерлiкке, шағын және орта бизнеске қолдау көрсетедi;
отын-энергетика ресурстарының ұтымды және үнемдi пайдаланылуын, электр және жылу энергиясының реттелетiн нарығын құруды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Үкiмет оның құзыретiне берген қызмет түрлерi бойынша лицензиар функциясын жүзеге асырады;
ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды және оларды iске асыру кезiндегi бақылау функцияларын қоса алғанда, мемлекет мұқтажы үшiн геологиялық зерттеулер жүргiзуге мемлекеттiк тапсырыс берушi функциясын жүзеге асырады;
лицензиялау мәселелерi Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланушылармен жалпы кең таралғандарын қоспағанда, пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша контрактiлер жасау мен оларды орындау бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыреттi органы функциясын атқарады;
жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды мемлекеттiк тiркеу мен сақтау жөнiндегi Үкiметтiң құзыреттi органы болып табылады;
энергияны үнемдеу, энергияның қайта жаңғыртылатын және дәстүрлi емес көздерiн пайдалану саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеудi және оны жүзеге асыруды ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау және техногендiк ықпалды төмендету, қондырғылар мен жабдықтарды пайдалануда сенiмдiлiк пен қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi саясатты жүргiзуге қатысады;
реттелетiн салалардың жұмыс iстеуi мен дамуы жөнiндегi ғылыми зерттеулер мен әзiрлемелердi, соның iшiнде басқа ведомстволар, консультациялық фирмалар әзiрлеген инвестициялық жобаларды сараптауды, сондай-ақ ақпаратты жинау, өңдеу және пайдалануды, статистика жөнiндегi зерттеулер жүргiзудi ұйымдастырады;
халықаралық ұйымдарда республика мүдделерiн бiлдiредi, өз құзыретi шегiнде халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеуге қатысады;
халықаралық ұйымдармен қарым-қатынас пен ынтымақтастықты ұйымдастырады;
шетелдiк несие мен инвестицияларды тарту және пайдалану жөнiнде белгiленген тәртiппен ұсыныстар жасайды;
квоталар мен лицензиялардың, шарттық қатынастар мен келiсiм-шарттардың қолданылып жүрген тетiктерiн қолданып, өнiмдi экспорттау мен импорттау, оны әкелу мен әкетудi реттеу саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзуге қатысады;
өз қызметiнiң аясында заңдардың қолданылу тәжiрибесiн талдап қорытындылайды, оны жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейдi, құқықтық және басқа да нормативтiк актiлердiң жобаларын дайындауға қатысады, оларды Үкiметтiң қарауына ұсынады;
Қазақстан нарығында материалдардың, жабдықтардың, қызмет көрсетiлердiң қазақстандық өндiрушiлерiнiң мүдделерiн қорғау тетiктерiн әзiрлейдi;
еңбек ұжымдары мен кәсiпорындардың меншiк иелерi арасындағы әлеуметтiк-экономикалық әрiптестiктi ұйымдастыруға қатысады;
Министрлiкке Қазақстан Республикасының заңдары, Президентi мен Үкiметi жүктеген басқа да функцияларды жүзеге асырады.

7. Министерство в соответствии с возложенными на него задачами:
обеспечивает благоприятные социально-экономические и правовые условия для реализации государственной политики в области разгосударствления, реструктуризации, приватизации и ограничения монополистической деятельности;
осуществляет взаимодействие с министерствами, государственными комитетами, ведомствами, местными исполнительными органами и общественными организациями республики по вопросам функционирования и развития регулируемых отраслей;
участвует в разработке предложений и осуществляет мероприятия по оздоровлению экономики;
оказывает поддержку предпринимательству, малому и среднему бизнесу;
обеспечивает рациональное и экономное использование топливно-энергетических ресурсов, создание регулируемого рынка электрической и тепловой энергии;
осуществляет функции лицензиара по видам деятельности, отнесенным к его компетенции Правительством в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществляет функции государственного заказчика на проведение геологических исследований для государственных нужд, включая научно-исследовательские, опытно-конструкторские работы, и контрольные функции при их реализации;
осуществляет функции компетентного органа Правительства Республики Казахстан по вопросам лицензирования, по заключению и исполнению контрактов с недропользователями в Республике Казахстан по всем видам полезных ископаемых, за исключением общераспространенных;
является уполномоченным органом Правительства по регистрации и хранению контрактов на недропользование;
организует разработку и реализацию государственной политики в области энергосбережения, использования возобновляемых и нетрадиционных источников энергии;
участвует в проведении политики по охране окружающей природной среды и снижению техногенного воздействия, обеспечению надежности и безопасности эксплуатации оборудования и установок;
организует проведение научных исследований и разработок по функционированию и развитию регулируемых отраслей, экспертизы инвестиционных проектов, в том числе разработанных другими ведомствами, консультационными фирмами, а также сбора, обработки и использования информации, исследований по статистике;
представляет интересы республики в международных организациях, в пределах своей компетенции участвует в подготовке проектов международных договоров и соглашений;
организует взаимодействие и сотрудничество с международными организациями;
в установленном порядке вносит предложения по привлечению и использованию иностранных кредитов и инвестиций;
участвует в проведении государственной политики в области экспорта и импорта продукции, регулировании ввоза и вывоза ее с применением действующего механизма квот и лицензий, договорных отношений и контрактов;
анализирует и обобщает практику применения законодательства в сфере своей деятельности, разрабатывает предложения по его совершенствованию, участвует в подготовке проектов законодательных и иных нормативных актов, вносит их на рассмотрение Правительства;
осуществляет разработку механизмов защиты интересов казахстанских производителей материалов, оборудования, услуг на рынке Казахстана;
участвует в организации социально-экономического партнерства между трудовыми коллективами и собственниками предприятий;
осуществляет иные функции, возложенные на Министерство законодательством, Президентом и Правительством Республики Казахстан.

8. Министрлiктiң өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асырған және мiндеттемелердi орындаған кезде мыналарға:
өз құзыретi шегiнде ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, барлық кәсiпорындар, ұйымдар мен басқа да шаруашылық жүргiзушi субъекттер үшiн орындауға мiндеттi бұйрықтар, нұсқаулар, әдiстемелiк нұсқаулар мен басқада нормативтiк актiлер шығаруға және олардың орындалуын тексеруге. Қажет болған жағдайларда басқа министрлiктермен және ведомстволармен бiрлескен актiлер шығаруға;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан, сондай-ақ меншiк нысанына қарамастан, кәсiпорындар мен ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан белгiленген тәртiппен құжаттар, қорытындылар, анықтамалық және басқа да материалдар мен ақпараттар сұратуға және алуға;
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен өзiне берiлген өкiлеттiктерге сәйкес мемлекеттiк меншiктегi мүлiкке иелiк етуге, оны пайдалануға және басқаруға;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының және басқа елдердiң кәсiпорындарымен, мекемелерiмен және ұйымдарымен келiссөздер жүргiзуге және келiсiмдер жасасуға;
заңдарда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан жер қойнауын пайдалану объектiлерiне конкурс жариялауға және жер қойнауы объектiлерi бойынша осы конкурстарды өткiзу мерзiмдерiн белгiлеуге;
экономикалық, экологиялық, құқықтық сараптамалардан кейiн ғана жалпы кең таралғандарынан басқа пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша жер қойнауын пайдалану жөнiндегi келiсiм-шарттарға Үкiмет атынан қол қоюға;
Үкiметтiң тапсырмасымен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына қол қоюға;
лицензияланатын қызмет аясында бiрыңғай техникалық саясат жүргiзуге;
өнiмнiң, қызмет көрсетулердiң бәсекелестiк қабiлетi бар, сапалы
және қауiпсiз түрлерiнiң нарығын қалыптастыруға және дамытуға
көмектесуге;
ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдардың қызметiне жалпы
басшылықты жүзеге асыруға;
энергияны үнемдеу бағдарламаларының жүзеге асырылуына бақылау
жасауға және Қазақстан Республикасындағы энергияны үнемдеу саясатын
жалпы үйлестiруге;
мемлекеттiк кәсiпорындар мен өзге де ұйымдарды құру, қайта құру
және тарату мәселелерi жөнiнде Үкiметке ұсыныстар енгiзуге;
жер қойнауын қорғау мен пайдалану жөнiндегi аймақтық басқармалар
құруға;
заңдарда көзделген басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқығы
бар.
III. Министрлiктiң қызметiн ұйымдастыру
9. Министрлiк пен оның аумақтық органдары Министрлiктiң бiртұтас
жүйесiн құрайды.
10. Министрлiктiң орталық аппараты Министрлiктiң қызметiн қамтамасыз ететiн департаменттер мен құрылымдардан тұрады. Департаменттердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Министрлiкте (оның жанында) комитеттер (агенттiктер) құрылуы мүмкiн.

8. Министерство при осуществлении возложенных на него задач и выполнении обязанностей имеет право:
в пределах своей компетенции издавать приказы, инструкции, методические указания и другие нормативные акты, обязательные для исполнения всеми предприятиями, организациями и другими хозяйствующими субъектами, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, проверять их исполнение. В необходимых случаях издавать совместные акты с другими министерствами и ведомствами;
запрашивать и получать в установленном порядке от центральных и местных исполнительных органов, а также предприятий и организаций независимо от форм собственности, должностных лиц и граждан документы, заключения, справочные и иные материалы и информации;
осуществлять владение, пользование и управление имуществом, находящимся в государственной собственности в соответствии с полномочиями, делегированными ему Правительством Республики Казахстан в установленном порядке;
вести переговоры и заключать соглашения с предприятиями, учреждениями и организациями Республики Казахстан и других стран в пределах своей компетенции;
объявлять в установленном законодательством порядке от имени Правительства Республики Казахстан конкурс на объекты недропользования и устанавливать сроки проведения этих конкурсов по объектам недропользования;
подписывать от имени Правительства контракты на недропользование по всем видам полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, только после экономической, экологической, правовой экспертизы;
подписывать по поручению Правительства международные договоры
Республики Казахстан;
проводить единую техническую политику в сфере лицензируемой
деятельности;
содействовать формированию и развитию рынка конкурентоспособных,
качественных и безопасных видов продукции, услуг;
осуществлять общее руководство деятельностью подведомственных
учреждений и организаций;
осуществлять контроль за реализацией программ энергосбережения
и общую координацию энергосберегающей политики в Республике
Казахстан;
вносить в Правительство предложения по вопросам создания,
реорганизации и ликвидации государственных предприятий и иных
организаций;
создавать территориальные управления по охране и использованию
недр;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством.
III. Организация деятельности Министерства
9. Министерство и его территориальные органы образуют единую
систему Министерства.
10. Центральный аппарат Министерства состоит из департаментов и структур, обеспечивающих деятельность Министерства. Перечень департаментов, являющихся юридическими лицами, утверждается Правительством Республики Казахстан. При (в) Министерстве могут быть образованы комитеты (агентства).

11. Оның қызмет аясындағы Департаменттiң негiзгi мiндеттерi Департамент директорының ұсынуы бойынша Министр бекiтетiн Департамент туралы ережеде белгiленедi. Заңды тұлға болып табылатын департаменттер мен комитеттер (агенттiктер) туралы ережелердi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
12. Департаменттi Министр қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады. Заңды тұлға болып табылатын Департаменттiң Директорын Министрдiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Департамент Директорының қызметке Департамент Директорының ұсынуымен Министр тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
Департаменттiң құрылымын Министр бекiтедi.
13. Департаменттiң Директоры Департамент жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Департаментке жүктелген мiндеттер мен оның өз функцияларын орындауы үшiн жеке жауап бередi.
14. Министрлiктi Министр басқарады.
Министрдi Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады. Министрдiң бiр орынбасары - вице-министрi болады, оны Министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
15. Министр Министрлiктiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Министрлiкке жүктелген мiндеттер мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауап бередi.
Осы мақсатта Министр:
өзiнiң орынбасарының, департаменттер директорларының,
Министрлiктiң басқа қызметкерлерiнiң мiндеттерi мен өкiлеттiктерiнiң
ауқымын белгiлейдi;
Министрлiк қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен
босатады;
Министрлiктiң қызметiн қамтамасыз ететiн құрылымдар туралы
ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiне жатқызылған басқа мәселелер бойынша шешiмдер
қабылдайды.
16. Министрлiкте құрамында Министр, оның орынбасары және
департамент басшылары бар алқа құрылады. Алқа құрамына басқа да
адамда кiруi мүмкiн.
Алқаның сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi
бекiтедi.
Алқаның жеке құрамын Министр бекiтедi.
17. Өз құзыретiндегi мәселелер бойынша Министрлiк шешiмдер
қабылдайды, олар орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың
орындауы үшiн мiндеттi болады.
Министрлiк қабылдаған шешiмдер Министрдiң бұйрығымен ресiмделедi.
18. Министрдiң орынбасары Министр болмаған жағдайда оның мiндетiн атқарады. Министр жүктеген басқа да мiндеттердi жүзеге асырады.

11. Основные задачи Департамента в сфере его деятельности определяются Положением о Департаменте, утверждаемым Министром по представлению директора Департамента. Положения о департаментах, являющихся юридическими лицами, и о комитетах (агентствах) утверждаются Правительством Республики Казахстан.
12. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Министром. Директор Департамента, являющегося юридическим лицом, назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
Директор Департамента имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром по представлению Директора Департамента.
Структура Департамента утверждается Министром.
13. Директор Департамента организует и осуществляет руководство работой Департамента и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
14. Министерство возглавляет Министр.
Министр назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан. Министр имеет одного заместителя - вице-Министра, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
15. Министр организует и руководит работой Министерства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций. В этих целях Министр:
определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя,
директоров департаментов, других работников Министерства;
назначает на должность и освобождает от должности работников
Министерства;
представляет Министерство во всех органах и организациях в
соответствии с действующим законодательством;
утверждает положения о структурах, обеспечивающих деятельность
Министерства;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.
16. В Министерстве образуется коллегия в составе Министра, его
заместителя и руководителей департаментов. В состав коллегии могут
входить и иные лица.
Численный состав коллегии утверждается Правительством
Республики Казахстан.
Персональный состав коллегии утверждается Министром.
17. По вопросам своей компетенции Министерство принимает
решения, обязательные для центральных и местных исполнительных
органов.
Решения, принимаемые Министерством, оформляются приказами
Министра.
18. Заместитель Министра замещает Министра во время его отсутствия, осуществляет иные обязанности, возложенные на него Министром.