Қазақстан Республикасының бiлiм және мәдениет мекемелерiне есiмдер беру және оларды қайта атау туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 12 мамыр N 817
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Ақмола, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Қостанай, Қызылорда, Маңғыстау, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан, Оңтүстiк Қазақстан облыстары мен Алматы қаласы әкiмдерiнiң, Қазақстан Республикасының тиiстi министрлiктерiмен және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк ономастика комиссиясымен келiсiлген:
а) мына бiлiм және мәдениет мекемелерiне:
Ақмола облысы бойынша
Есiл ауданындағы N 145 орта мектепке - Таулы Қарабақта бiтiмгерлiк миссиясы құрамында мемлекеттiк тапсырманы орындау кезiнде қайтыс болған, Қазақстан Республикасы iшкi iстер министрiнiң бұрынғы орынбасары Сайлау Серiковтың;
Алматы облысы бойынша
Қапал ауданының Арасан селосындағы орта мектепке - Қазақстан Республикасының көрнектi заңгер-ғалымы, ағартушы - Барлыбек Сырттановтың;
Қапал ауданының Қапал селосындағы N 2 орта мектепке - Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген артисi, белгiлi театр және кино актерi Есболған Жайсаңбаевтың;
Панфилов ауданының Жаскент селосындағы мектеп-гимназияға - екi
мәрте Социалистiк Еңбек Ерi, колхоз өндiрiсiнiң iрi ұйымдастырушысы
Николай Головацкийдiң;
Атырау облысы бойынша
Атырау қаласындағы N 8 орта мектепке - белгiлi мемлекет
қайраткерi Өтешқали Атамбаевтың;
Батыс Қазақстан облысы бойынша
Қазталов ауданындағы Қараоба эстетикалық бейiндегi гимназияға -
ақын, ағартушы, философ Ғұмар Қараштың;
Батыс Қазақстан облыстық филармониясына - халық артисi,
композитор Ғарифолла Құрманғалиевтың;
Қостанай облысы бойынша
Жангелдин ауданындағы Қалам-Қарасу орта мектебiне - белгiлi ақын
Ғафу Қайырбековтiң;
Қызылорда облысы бойынша
Қызылорда қаласындағы N 144 орта мектепке - белгiлi журналист,
жазушы Сақтапберген Әлжiковтың;
Маңғыстау облысы бойынша
Маңғыстау ауданының Шетпе селосындағы орта мектепке - ғалым,
педагог Мекерия Атымұлының;
Павлодар облысы бойынша
Лебяжi ауданындағы Қызыл әскер орта мектебiне - белгiлi педагог, оқу-ағарту iсiнiң ұйымдастырушысы Сәдуақас Сатыбалдиннiң;
Павлодар қаласындағы N 4 балалар музыка мектебiне - Қазақстан Республикасының халық артисi Суат Әбусейiтовтың;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Сайрам ауданындағы N 82 орталау мектепке - жауынгер-интернационалист Бахадыр Нәметовтың;
Түркiстан ауданындағы Бiрлiк орта мектебiне - Социалистiк Еңбек Ерi Ергеш Изатуллаевтың;
Мақтаарал ауданындағы Талапты орта мектебiне - белгiлi ақын Сабырхан Асановтың;
Мақтаарал ауданындағы Бiрiншi мамыр орталау мектебiне - көрнектi педагог және Қазақстанның ағарту iсiнiң ұйымдастырушысы Ябек Есенбековтың;
Алматы қаласы бойынша
Медеу ауданындағы N 1 балалар көркем-сурет мектебiне - Қазақстан
Республикасының халық суретшiсi Әбiлхан Қастеевтiң;
Алатау ауданындағы N 123 қазақ орта мектебiне - ғалым-ойшыл Қожа
Ахмет Яссауидiң;
Алмалы ауданындағы N 136 қазақ орта мектебiне - қоғам
қайраткерi, ақын, журналист Мiржақып Дулатовтың;
N 2 республикалық спорт колледжiне - Қазақстан спортының
көрнектi ұйымдастырушысы Кәркен Ахметовтың есiмдерiн беру туралы;
б) мына бiлiм және мәдениет мекемелерiн:
Алматы облысы бойынша
Шелек ауданының Калинин атындағы орта мектебiн - ұйғыр халқының
қоғам қайраткерi, педагог, ауыл шаруашылығының ұйымдастырушысы, Ұлы
Отан соғысына қатысушы Әбiт Саттаров атындағы орта мектеп;
Атырау облысы бойынша
Құрманғазы ауданының Киров атындағы орталау мектебiн - Азғыр
орталау мектебi;
Қызылқоға ауданының Н.Крупская атындағы орта мектептi - ғалым,
қоғам қайраткерi Халел Досмұхамедұлы атындағы орта мектеп;
Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша
облыстық мемлекеттiк архивтiң Преснов филиалын - Мамлют филиалы;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Сайрам ауданының Чкалов атындағы орталау мектебiн - Сансызбай
Бекбосынов атындағы орталау мектеп;
Арыс қаласының Пушкин атындағы орта мектебiн - Жұмабек Тәшенов
атындағы орта мектеп;
Алматы қаласы бойынша
"Искра" кинотеатрын - Жамбыл Жабаев атындағы кинотеатр деп қайта
атау туралы ұсыныстары қабылдансын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

О присвоении имен и переименовании учреждений образования и культуры Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 1997 г. N 817
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Принять предложения акимов Акмолинской, Алматинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Кустанайской, Кзыл-Ординской, Мангистауской, Павлодарской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областей и г. Алматы, согласованные с соответствующими министерствами Республики Казахстан и Государственной ономастической комиссией при Правительстве Республики Казахстан:
а) о присвоении имен учреждениям образования и культуры;
по Акмолинской области
Сайлау Серикова - бывшего заместителя Министра МВД Республики Казахстан, погибшего при исполнении государственного задания в составе посреднической миссии в Нагорном Карабахе, - средней школе N 145 Есильского района;
по Алматинской области
Барлыбека Сырттанова - выдающегося ученого-правоведа, просветителя Казахстана - средней школе в с. Арасан Капальского района;
Есболгана Жайсанбаева - заслуженного артиста Республики Казахстан, известного актера театра и кино - средней школе N 2 села Капал Капальского района;
Николая Никитича Головацкого - дважды Героя Социалистического
Труда, крупного организатора колхозного производства - школе-гимназии
села Жаскент Панфиловского района;
по Атырауской области
Утешкали Атамбаева - известного государственного деятеля -
средней школе N 8 г. Атырау;
по Западно-Казахстанской области
Гумара Караша - поэта, просветителя, философа - Караобинской
гимназии с эстетическим уклоном Казталовского района;
Гарифуллы Курмангалиева - народного артиста, композитора -
Западно-Казахстанской областной филармонии;
по Кустанайской области
Гафу Каирбекова - известного поэта - Каламкарасуской средней
школе Жангильдинского района;
по Кзыл-Ординской области
Сактапбергена Альжикова - известного журналиста, писателя -
средней школе N 144 г. Кзыл-Орды;
по Мангистауской области
Мекерия Атымулы - ученого, педагога - средней школе N 6 села
Шетпе Мангистауского района;
по Павлодарской области
Садуакаса Сатыбалдина - известного педагога, организатора
просвещения - Кызыласкерской средней школе Лебяжинского района;
Суата Абусеитова - народного артиста Республики Казахстан -
детской музыкальной школе N 4 г. Павлодара;
по Южно-Казахстанской области
Бахадыра Наметова - воина-интернационалиста - неполной средней
школе N 82 Сайрамского района;
Ергеша Изатуллаева - Героя Социалистического Труда - Бирликской
средней школе Туркестанского района;
Сабырхана Асанова - известного поэта - Талаптинской средней
школе Махтааральского района;
Ябека Есенбекова - видного педагога и организатора просвещения Казахстана - Первомайской неполной средней школе Махтааральского района;
по г. Алматы
Абильхана Кастеева - народного художника Республики Казахстан - детской художественной школе N 1 Медеуского района;
Кожа Ахмета Яссауи - ученого-мыслителя - казахской средней школе N 123 Алатауского района;
Мыржакыпа Дулатова - общественного деятеля, поэта, журналиста - казахской средней школе N 136 Алмалинского района;
Каркена Ахметова - видного организатора казахстанского спорта - Республиканскому колледжу спорта N 2;
б) о переименовании учреждений образования и культуры:
по Алматинской области
среднюю школу имени Калинина Чиликского района - в среднюю школу имени Абита Саттарова - общественного деятеля уйгурского народа, педагога, организатора сельского хозяйства, участника Великой Отечественной войны;
по Атырауской области
неполную среднюю школу имени Кирова Курмангазинского района - в
Азгырскую неполную среднюю школу;
среднюю школу имени Н. Крупской Кызылкогинского района - в
среднюю школу имени Халела Досмухамедова - ученого, общественного
деятеля;
по Севере-Казахстанской области
Пресновский филиал областного государственного архива - в
Мамлютский Филиал;
по Южно-Казахстанской области
неполную среднюю школу имени Чкалова Сайрамского района - в
неполную среднюю школу имени Сансызбая Бекбосынова;
среднюю школу имени Пушкина г. Арысь - в среднюю школу имени
Жумабека Ташенова.
по г. Алматы
кинотеатр "Искра" - в кинотеатр имени Жамбыла Жабаева.
Премьер-Министр
Республики Казахстан