Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 23 мамыр N 876. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.11.20. N 1622 қаулысымен
"Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының жүйесiн реформалау жөнiндегi кезектi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3377 Жарлығының U973377_ негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгi
туралы ереже;
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң
қарауындағы мекемелер мен ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар
министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы 14 қарашадағы N 1385 қаулысының (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 46, 447-құжат) күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 23 мамырдағы
N 876 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экология және
биоресурстар министрлiгi (Экобиоресурстарминi) туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) қоршаған ортаны қорғау мен табиғат ресурстарын пайдалануға мемлекеттiк ведомстволық басқару мен бақылаудың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи ортаның гидрометеорологиясы мен мониторингi жөнiндегi орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Министрлiк аумақтық органдар мен ведомство қарамағындағы мекемелер мен ұйымдарды басқарады.
3. Министрлiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Министрлiк және оның аумақтық органдарының өз құзыретi шегiнде қабылдаған шешiмдерi Қазақстан Республикасының барлық министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерi мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының, ұйымдарының, олардың ведомстволық бағыныштылығы мен меншiк нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
5. Министрлiк заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бюджеттiк банкiнде бюджеттiк және ағымдағы шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.

Об утверждении Положения о Министерстве экологии и биоресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 1997 г. N 876. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 ноября 1997 г. N 1622 ~P971622
На основании Указа Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 3377 U973377_ "Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Министерстве экологии и биоресурсов Республики Казахстан;
перечень учреждений и организаций, находящихся в ведении Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 1996 г. N 1385 P961385_ "Об утверждении Положения о Министерстве экологии и биоресурсов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 46, ст. 447).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 г. N 876
Положение
О Министерстве экологии и биоресурсов
Республики Казахстан
(Минэкобиоресурсов)
I. Общие положения
1. Министерство экологии и биоресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом, осуществляющим государственное управление и контроль в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, а также по гидрометеорологии и мониторингу природной среды на территории Республики Казахстан.
2. Министерство руководит территориальными органами и подведомственными учреждениями и организациями.
3. Министерство в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Решения Министерства и его территориальных органов, принятые в пределах их компетенции, обязательны для исполнения всеми министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами, организациями Республики Казахстан, юридическими, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, и физическими лицами.
5. Министерство является юридическим лицом, имеет бюджетные и текущие счета в государственном Бюджетном банке Республики Казахстан, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках.

11. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi мен оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң бiрыңғай жүйесiн құрайды.
12. Мемлекеттiк экологиялық бақылауын, сондай-ақ жануарлар дүниесiн (соның iшiнде балықтар мен басқа да су жануарларын) қорғау, ұлғайту мен пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды тiкелей жүзеге асыратын министрлiк жүйесiнiң қызметкерлерi айырым белгiлерi бар киiм-кешекпен және бiрыңғай үлгiдегi қызметтiк куәлiктерiмен қамтамасыз етiледi.
13. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiн Министр басқарады, Министрдi Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Министрдiң орынбасары - Вице-Министр болады, оны Министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
14. Вице-Министр Министр болмаған уақытта орнын басады, Министр оған жүктеген министрлiктiң орталық аппаратындағы және ведомстволар қызметiн үйлестiрiп, өзге де мiндеттердi жүзеге асырады.
15. Министр:
министрлiктiң қызметiн ұйымдастырып, оған басшылық етедi және министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуына әрi оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауап бередi;
өз орынбасарының, агенттiктер директорларының және орталық аппараттың құрылымдық бөлiмдерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiк аясын белгiлейдi;
бұйрықтар шығарады, нұсқаулар бередi, олардың орындалуын тексередi;
Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгi орталық аппаратының штаттық кестесiн, облыстық экология және биоресурстар басқармаларының құрылымдары мен олар туралы ережелердi бекiтедi;
министрлiктiң орталық аппаратының белгiленген адам саны және қызметкерлерге еңбек ақы төлеу қоры шегiнде үстемелердiң, сыйлықтардың және ынталандыру сипатындағы басқа да төлемдердiң мөлшерiн белгiлейдi;
бөлiмшелердiң есептерiн және министрлiк жүйесi бойынша балансты бекiтедi әрi қызмет нәтижелерi бойынша қажеттi шешiмдер қабылдайды;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Министрлiктiң орталық аппаратының қызметкерлерiн, облыстық, Алматы қалалық экология және биоресурстар басқармалары басшыларын, орынбасарларын, биоресурстарды қорға, ұлғайту мен пайдалану жөнiндегi бассейндiк (облысаралық) басқармаларының бастықтарын, ғылыми және өндiрiстiк ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын лауазымға тағайындайды және одан босатады;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.

11. Министерство и его территориальные органы образуют единую систему Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
12. Работники системы Министерства, непосредственно осуществляющие государственный экологический контроль, а также государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (в том числе рыб и других водных животных), обеспечиваются форменным обмундированием со знаками различия и служебными удостоверениями единого образца.
13. Министерство возглавляет Министр. Министр назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Министр имеет заместителя (вице-Министра), назначаемого на должность и освобождаемого от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
14. Вице-Министр замещает Министра во время его отсутствия, координирует деятельность ведомств и центрального аппарата в Министерстве, осуществляет иные обязанности, возложенные на него Министром.
15. Министр:
организует и руководит деятельностью Министерства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций;
определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя, директоров агентств и руководителей структурных подразделений центрального аппарата;
издает приказы, дает указания, проверяет их исполнение;
утверждает штатное расписание центрального аппарата Министерства, структуры и положения об областных управлениях экологии и биоресурсов;
устанавливает размеры надбавок, премий и других выплат стимулирующего характера в пределах установленной численности и фонда оплаты труда работникам центрального аппарата Министерства;
утверждает отчеты подразделений и баланс по системе Министерства и принимает необходимые решения по результатам деятельности;
назначает и освобождает от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан работников центрального аппарата Министерства, руководителей областных, Алматинского городского управлений экологии и биоресурсов и их заместителей, начальников бассейновых (межобластных) управлений по охране, воспроизводству и использованию биоресурсов, руководителей научных и производственных организаций;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

16. Биологиялық ресурстарды мемлекеттiк экологиялық бақылау, қорғау, ұлғайту және пайдалану жөнiндегi агенттiктiң директоры қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк инспекторы, облыстық /қалалық/ биологиялық ресурстарды мемлекеттiк экологиялық бақылау, қорғау, ұлғайту және пайдалану жөнiндегi экобиоресурстар басқармаларының бастықтары тиiсiнше облыстың /қаланың/ бас мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.
17. Министрлiктiң лауазымы бойынша сараптама бөлiмшесiнiң жетекшiсi Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк экологиялық сарапшысы болып табылады. Сараптама бөлiмшелерiнiң жетекшiлерi ауданның, қаланың, облыстың бас мемлекеттiк экологиялық сарапшылары
болып табылады.
18. Министрлiк жанынан консультациялық-кеңесшi орган - алқа
құрылады, оның шешiмдерi Министрдiң бұйрықтарымен iске асырылады.
Алқаның сандық құрамын Үкiмет бекiтедi. Алқаның дербес құрамын
Министр бекiтедi.
19. Қоршаған ортаның келелi мәселелерiн қарау мақсатында
министрлiк ғылыми-техникалық кеңес, мемлекеттiк экологиялық сараптама
кеңесiн, басқа да кеңестер мен жұмыс топтарын құрады.
Кеңестер туралы ережелердi және олардың дербес құрамын Министр
бекiтедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 23 мамырдағы
N 876 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар
министрлiгiнiң жүйесiне кiретiн мекемелер
мен ұйымдар
ТIЗБЕСI
"Қазмеханобр" қолданбалы экологияның мемлекеттiк
ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгi, Алматы қаласы
Кiшiгiрiм кемелер жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы
"Атамекен" газетiнiң редакциясы
"Экологический курьер" газетiнiң редакциясы

16. Директор Агентства по государственному экологическому контролю, охране, воспроизводству и использованию биологических ресурсов является Главным государственным инспектором Республики Казахстан по охране окружающей среды, начальники областных (городского) управлений экологии и биоресурсов по государственному экологическому контролю, охране, воспроизводству и использованию биологических ресурсов являются соответственно главными государственными инспекторами области (города).
17. Главным государственным экологическим экспертом Республики Казахстан является руководитель экспертного подразделения Министерства по должности. Руководители экспертных подразделений являются главными государственными экологическими экспертами района, города, области.
18. При Министерстве образуется консультативно-совещательный орган - коллегия, решения которой проводятся в жизнь приказами Министра. Количественный состав коллегии утверждается Правительством. Персональный состав коллегии утверждается Министром.
19. В целях рассмотрения проблемных вопросов охраны окружающей среды Министерство может создавать научно-технический совет, совет государственной экологической экспертизы, другие советы и рабочие группы.
Положения о советах и их персональный состав утверждаются Министром.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 мая 1997 г. N 876
Перечень
учреждений и организаций, находящихся в ведении
Министерства экологии и биоресурсов
Республики Казахстан
Государственное научно-производственное объединение прикладной
экологии "Казмеханобр", г. Алматы
Государственная инспекция по маломерным судам
Редакция газеты "Атамекен"
Редакция газеты "Экологический курьер"