"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк аумақтық құрылысының өзгертiлуiне байланысты кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 23 мамырдағы N 3523 өкiмiн жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 26 мамырдағы N 880
"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысының өзгертiлуiне байланысты кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 23 мамырдағы N 3523 N973523_ өкiмiн жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп:
1997 жылға арналған облыстық бюджеттердi нақтылау кезiнде олардың жұмыс iстеуiнiң дотациясыз режимiн сақтай отырып жалпы республикалық және жергiлiктi салықтардан Арқалық, Жезқазған, Көкшетау, Семей және Талдықорған қалаларының бюджеттерiне аударулардың бұрын белгiленген нормативтерiнiң азаюына жол бермесiн;
мемлекеттiк органдардың аппараттарын қысқарту кезiнде босаған қаражатты зейнетақылар мен бюджеттiк ұйымдарға жалақы төлеу жөнiндегi берешектердi өтеуге бағыттасын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi мемлекеттiк жоғары оқу орындары мен соғыс және еңбек ардагерлерiне, зейнеткерлер мен мүгедектерге қызмет көрсетiге арналған әлеуметтiк сала мекемелерiне, сондай-ақ соттар мен құқық қорғау органдарына беру үшiн таратылған облыстар бойынша мемлекеттiк органдардың босаған үйлерiн тиiмдi пайдалану жөнiнде шаралар қолдансын.
3. Ақмола, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Солтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен, Бiлiм және мәдениет министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiмде таратылған облыстардың өзiнiң мәртебесi мен тиiстi қаржыландырылуын сақтаған мемлекеттiк денсаулық сақтау, бiлiм, спорт, мәдениет және өнер мекемелерiнiң тiзбесiн айқындасын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылдың 1 маусымына дейiн Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысындағы өзгерiстердi ескере отырып жергiлiктi атқару органдарының құрылымын, штаттық санын және оларды ұстауға арналған лимиттердi айқындасын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп таратылған облыстарға 1997 жылға көзделген инвестициялардың көлемiн сақтасын және оларды Арқалық, Жезқазған, Көкшетау, Семей және Талдықорған қалаларын элеуметтiк-экономикалық дамытудың перспективалық бағдарламаларын жүзеге асыру үшiн қосымша тарту жөнiнде шаралар қолдансын.

О реализации распоряжения Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 г. N 3523 "О некоторых мерах, связанных с изменением административно-территориального устройства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 1997 г. N 880
В целях реализации распоряжения Президента Республики Казахстан от 23 мая 1997 г. N 3523 N973523_ "О некоторых мерах, связанных с изменением административно-территориального устройства Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акимам Алматинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Кустанайской и Северо-Казахстанской областей совместно с Министерством финансов Республики Казахстан:
при уточнении областных бюджетов на 1997 год не допускать уменьшения ранее установленных нормативов отчислений от общереспубликанского и местных налогов в бюджеты городов Аркалыка, Жезказгана, Кокшетау, Семипалатинска и Талдыкоргана, сохранив бездотационный режим их функционирования;
направить высвобождающиеся при сокращении аппаратов государственных органов средства на погашение задолженностей по выплате пенсий и заработной платы бюджетным организациям.
2. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан принять меры по рациональному использованию высвобождающихся зданий государственных органов по упраздненным областям для передачи государственным высшим учебным заведениям и учреждениям социальной сферы, предназначенным для обслуживания ветеранов войны и труда, пенсионеров и инвалидов, а также судам и правоохранительным органам.
3. Акимам Акмолинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Северо-Казахстанской областей совместно с Министерством здравоохранения, Министерством образования и культуры Республики Казахстан в месячный срок определить перечень государственных учреждений здравоохранения, образования, спорта, культуры и искусства упраздненных областей, сохраняющих свой статус и соответствующее финансирование.
4. Министерству финансов Республики Казахстан до 1 июня 1997 года определить структуру, штатную численность и лимиты на содержание местных исполнительных органов с учетом изменений в административно-территориальном устройстве Республики Казахстан.
5. Министерству экономики и торговли Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям сохранить объемы инвестиций, предусмотренные на 1997 год упраздненным областям, и принять меры по дополнительному их привлечению для реализации перспективных программ социально-экономического развития городов Аркалыка, Жезказгана, Кокшетау, Семипалатинска и Талдыкоргана.

6. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi пен Экономика министрлiгi 1997 жылдың 1 маусымына дейiн бiрқатар аймақтарды таратуға байланысты жергiлiктi өкiлдi органдардың өтпелi кезеңге арналған өкiлеттiктерiн атқаруын қамтамасыз ететiн тиiстi өзгерiстердi көздейтiн Қазақстан Республикасының заңы жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
7. Ақмола, Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi:
1) 1997 жылдың 20 маусымына дейiн мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне таратылған облыстардағы босаған мемлекеттiк қызметкерлердi мемлекеттiк органдардағы бос лауазымдарға барынша пайдаланып еңбекке орналастыру және оларға көзделген жеңiлдiктер мен өтемақыларды ұсыну туралы ақпарат ұсынсын;
2) бiр ай мерзiм iшiнде Үкiметке:
әрбiр берiлетiн үйдiң мақсатты арналуы, тиiстi қайта жаңарту жүргiзу, қажеттi жабдықтармен жарақтандыру үшiн қаражат қажеттiлiгi және шығындарды тиiстi бюджеттердiң қаражаты есебiнен қаржыландырудың көздерi туралы;
таратылған облыстардағы қалалық атқарушы органдарды, ұлттық қауiпсiздiк, прокуратура, Тергеу комитетi және iшкi iстер органдарын материалдық нығайту жөнiндегi шаралар туралы;
таратылған облыстардағы мемлекеттiк органдардың көрсетiлген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттiк қажеттiлiк үшiн пайдалануы мүмкiн емес үйлерi мен басқа да объектiлерiн заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асыру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

6. Министерству юстиции и Министерству экономики Республики Казахстан представить до 1 июня 1997 г. в Правительство Республики Казахстан проект закона Республики Казахстан, предусматривающий соответствующие изменения, обеспечивающие исполнение полномочий местными представительными органами на переходной период в связи с упразднением ряда регионов.
7. Акимам Акмолинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Кустанайской и Северо-Казахстанской областей:
1) в срок до 20 июня 1997 года представить в Правительство Республики Казахстан информацию о трудоустройстве высвобождающихся государственных служащих в упраздненных областях, при максимальном использовании их на вакантных должностях в государственных органах и предоставлении им предусмотренных льгот и компенсаций;
2) в месячных срок внести в Правительство предложения:
о назначении каждого передаваемого здания, потребности в средствах для проведения соответствующей реконструкции, оснащении необходимым оборудованием и источниках финансирования затрат за счет средств соответствующих бюджетов;
о мерах по материальному укреплению городских исполнительных органов, органов национальной безопасности, прокуратуры, Следственного комитета и внутренних дел в упраздненных областях;
о реализации в установленном законом порядке зданий и других объектов государственных органов упраздненных областей, которые не могут быть использованы в указанных целях, а также, для государственных нужд.
Премьер-Министр
Республики Казахстан