Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Ұлттық аэроғарыш агенттiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 11 шiлде N 1096. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.05.04. N 397 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi
- Ғылым академиясының Ұлттық аэроғарыш агенттiгi туралы ереже
бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым
академиясы жанындағы Ұлттық аэроғарыш агенттiгi туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 3 сәуiрдегi N 382 қаулысының
P960382_
(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 14, 112-құжат)
күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 11 шiлдедегi
N 1096 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясының Ұлттық аэроғарыш агенттiгi
(Ғылымминi-Ғылым академиясының
ұлтаэроғарышагенттiгi) туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Ұлттық аэроғарыш агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстан Республикасының аэроғарыш қызметi саласындағы мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. Агенттiк Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының құзыретi шегiнде аэроғарыш қызметi саласында арнайы атқарушы және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ салааралық үйлестiрудi және мемлекеттiк басқарудағы аэроғарыш саласында басшылық жасауды дербес жүзеге асырады.
3. Агенттiктiң өз құзыретi шегiнде қабылдаған шешiмдерi барлық органдар, ұйымдар, лауазымды адамдар мен азаматтардың атқаруы үшiн мiндеттi болып табылады.
4. Агенттiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, Қазақстан Республикасының ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының шешiмдерiн, ғарыш және әуе кеңiстiгiн зерттеу мен пайдалану мәселелерi жөнiндегi халықаралық келiсiмдердi және шарттарды, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
5. Агенттiк шетелдiк әрiптестермен Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының құзыретi шегiнде аэроғарыштық жобаларды жүзеге асыру жөнiнде келiсiм-шарттар жасауға және оны атқаруға құқылы.
6. Агенттiктiң аппаратын ұстауға жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясын ұстауға көзделген қаржы есебiнен жүзеге асырылады.

Об утверждении Положения о Национальном аэрокосмическом агентстве Министерства науки-Академии наук Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июля 1997 г. N 1096. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 мая 1998 г. N 397 ~P980397
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Национальном аэрокосмическом агентстве Министерства науки-Академии наук Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 1996 г. N 382 P960382_ "О Национальном аэрокосмическом агентстве при Министерстве науки-Академии наук Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 112).
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июля 1997 г. N 1096
Положение
о Национальном аэрокосмическом агентстве
Министерства науки - Академии наук
Республики Казахстан
(Нацаэроагентство Миннауки-Академии наук)
I. Общие положения
1. Национальное аэрокосмическое агентство Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан (далее Агентство) является государственным органом Республики Казахстан в области аэрокосмической деятельности.
2. Агентство в пределах компетенции Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции в области аэрокосмической деятельности, а также межотраслевую координацию и руководство аэрокосмической подотраслью государственного управления.
3. Решения Агентства, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами, осуществляющими аэрокосмическую деятельность.
4. Агентство в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, решениями Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан, международными соглашениями и договорами по вопросам исследования и использования космического и воздушного пространства, а также настоящим Положением.
5. Агентство в пределах компетенции Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан имеет право заключать и исполнять контракты по реализации аэрокосмических проектов с иностранными партнерами.
6. Финансирование расходов на содержание аппарата Агентства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан.

7. Агенттiк заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, бюджеттiк жiктелу коды, фирмалық белгiсi, Қазақстан Республикасының елтаңбасы мен қазақ және орыс тiлдерiнде өзiнiң атауы бар мөрi болады.
8. Агенттiктiң штаттық санын Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Президентi айқындайды.
II. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi,
функциялары мен құқықтары
9. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi:
аэроғарыш қызметi саласында мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және жүзеге асыру;
ғарыш және әуе кеңiстiгiн пайдалану, аэроғарыш инфрақұрылымының объектiлерiн конверсиялау, диверсификациялау жөнiндегi мемлекеттiк, мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды жасау және жүзеге асыру;
1994 жылдың 10 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру Шарты жөнiндегi жұмыстарды, Ресей Федерациясы жалға алған "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн пайдалану жағдайына және сақталуына бақылау жүргiзудi қоса, үйлестiрудi жүзеге асыру;
"Байқоңыр" кешенiнiң мүлiктiк және шаруашылық мәселелерiн белгiленген тәртiппен шешу және Қазақстан Республикасының аэроғарыш инфрақұрылымы объектiлерiнiң, "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн қоса, сақталуын және тиiмдi пайдалануын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасында ғарыш кеңiстiгiн игеру, аэроғарыш техникасын пайдалану бойынша жүргiзiлiп жатқан жұмыстардың Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына, халықаралық құқық нормаларына, мемлекетаралық келiсiмдер мен шарттарға сәйкестiгiн бақылау;
ғарышкердi даярлауды, аэроғарыш саласы үшiн кадрлар даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
10. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
аэроғарыш саласының жай-күйiне және даму динамикасына талдау жасайды;
"Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн тиiмдi пайдалану жөнiндегi шараларды әзiрлеудi және жүзеге асыруды үйлестiредi;
Қазақстан Республикасындағы және басқа мемлекеттердегi ғарыш кеңiстiгiн зерттеу және пайдалану саласындағы орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, ұйымдармен өзара iс-қимыл жасайды;
ғарыш кеңiстiгiн зерттеу жөнiндегi мемлекеттiк, мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды жасайды және жүзеге асырады;
аэроғарыштық, ракеталық-ғарыштық, оның iшiнде әртүрлi ұшу мақсатындағы жүйелер мен аппараттарды жасауға және пайдалануға қатысатын ұйымдар мен кәсiпорындардың ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарын мемлекеттiк реттеу және үйлестiрудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасында аэроғарыш саласын дамыту үшiн қажеттi құқықтық, экономикалық, экологиялық және ұйымдық нормалар мен жағдайлар жасау жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
аэроғарыш саласының қызметiн құқықтық реттеу және осы саладағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру жөнiндегi нормативтiк құжаттарды әзiрлейдi;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп Ресей Федерациясы Үкiметi немесе уәкiлеттi органдары жыл сайын ұсынатын ракета-ғарыш техникаларын "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшыру жоспарларын қарайды және Қазақстан Республикасы Үкiметiне белгiленген тәртiппен ұсыныс енгiзедi;
аэроғарыш қызметiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады;
аэроғарыш ғылымы ашылымдарының, жаңалықтары мен жетiстiктерiнiң, перспективалық ғарыштық технологияның, техниканың және материалдарының ақпараттық-технологиялық банкiн құрады және жүргiзедi әрi олардың мемлекет экономикасын дамыту мүддесiне пайдаланылуына жәрдемдеседi;
бұқаралық ақпарат құралдары мен арнайы басылымдарда аэроғарыш ғылымы мен техникасының жетiстiктерiн Қазақстан Республикасының ғарыш және әуе кеңiстiгiн зерттеу мен пайдаланудағы мақсаттары мен жетiстiктерiн насихаттайды;
аэроғарыш қызметi саласындағы мемлекетаралық және халықаралық ұйымдарда, ғылыми және басқа форумдарда, саудада, аукциондарда, көрмелерде Қазақстан Республикасының мүддесiн бiлдiредi;
аэроғарыш техникаларын сертификаттауды және аэроғарыш қызметi саласында лицензиялауды ұйымдастырады және жүзеге асырады.

7. Агентство является юридическим лицом, имеет счета в банках, код бюджетной классификации, фирменный знак, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
8. Штатная численность Агентства определяется Министром науки - президентом Академии наук Республики Казахстан.
II. Основные задачи, функции и права Агентства
9. Основными задачами Агентства являются:
формирование и реализация государственной политики в области аэрокосмической деятельности;
формирование и реализация государственных, межгосударственных программ и проектов по использованию космического и воздушного пространства, конверсии, диверсификации объектов аэрокосмической инфраструктуры;
осуществление координации работ по Договору аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года, включая контроль за условиями эксплуатации и сохранения объектов комплекса "Байконур", арендуемых Российской Федерацией;
решение в установленном порядке имущественных и хозяйственных вопросов комплекса "Байконур" и обеспечение сохранности и рационального использования объектов аэрокосмической инфраструктуры Республики Казахстан, включая объекты комплекса "Байконур";
контроль за соответствием проводимых в Республике Казахстан работ по освоению космического пространства, использованию аэрокосмической техники требованиям законодательства Республики Казахстан, нормам международного права, межгосударственным соглашениям и договорам;
разработка предложений по организации подготовки космонавтов, подготовки и переподготовки кадров для аэрокосмической отрасли.
10. Агентство в соответствии с возложенными на него обязанностями:
проводит анализ состояния и динамики развития аэрокосмической подотрасли;
координирует разработку и реализацию мероприятий по эффективному использованию объектов комплекса "Байконур";
взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами, организациями Республики Казахстан и других государств в области исследования и использования космического пространства;
формирует и реализует государственные, межгосударственные программы и проекты по исследованию космического пространства;
организует государственное регулирование и координацию научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ организаций и предприятий, участвующих в создании и использовании аэрокосмических, ракетно-космических систем и аппаратов, в том числе летательных, различного назначения;
разрабатывает предложения по созданию необходимых правовых, экономических, экологических и организационных норм и условий для развития аэрокосмической подотрасли в Республике Казахстан;
разрабатывает нормативные документы по правовому регулированию деятельности аэрокосмической подотрасли и осуществлению государственной политики в этой области;
рассматривает совместно с центральными и местными исполнительными органами планы пусков ракетно-космической техники с космодрома "Байконур", ежегодно представляемых Правительством или уполномоченными органами Российской Федерации, и вносит в установленном порядке предложения в Правительство Республики Казахстан;
разрабатывает и осуществляет мероприятия по обеспечению безопасности аэрокосмической деятельности;
создает и ведет информационно-технологический банк открытий, новинок и достижений аэрокосмической науки, перспективных космических технологий, техники и материалов и содействует их использованию в интересах развития экономики государства;
пропагандирует достижения аэрокосмической науки и техники, цели и достижения Республики Казахстан в исследовании и использовании космического и воздушного пространства в средствах массовой информации и специальных изданиях;
представляет в установленном порядке интересы Республики Казахстан в межгосударственных и международных организациях, научных и других форумах, торгах, аукционах и выставках в области аэрокосмической деятельности;
организует сертификацию аэрокосмической техники и лицензирование в области космической деятельности;

11. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру және өзiнiң құзыретi шегiнде мiндеттердi атқарған кезде мыналарға:
"Байқоңыр" кешенi объектiлерiнiң, соның iшiнде Ресей Федерациясы жалға алғандарының пайдаланылу жағдайын және сақталуына бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға;
өз құзыретi шегiнде аэроғарыш саласында шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен арадағы даулы мәселелердi қарауға;
аэроғарыш саласының құрамына кiретiн ұйымдардың мемлекеттiк мүлiктi иелену, пайдалану және оған билiк ету құқығы мәселелерiн белгiленген тәртiпте шешуге;
Қазақстан Республикасының аэроғарыш қызметiне жататын мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан белгiленген тәртiппен ақпарат сұратуға және алуға;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайлар мен тәртiпте ғарыштық қызметтi лицензиялауды жүзеге асыруға;
мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысы бойынша уәкiлеттi орган ретiнде, олардың жарғыларын бекiтуге, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыруға, мемлекеттiк кәсiпорындардың басшыларын тағайындауға;
кәсiпорындардың, мекемелердiң және өзге де ұйымдардың ерiктi жарналары есебiнен құрылатын және аэроғарыш бағдарламалары мен жобаларын жүзеге асыруға, жаңа ғарыш технологиялары мен техникаларын жасауға бағытталған қорларды белгiленген тәртiппен ұйымдастыруға және қатысуға;
аэроғарыш қызметi саласындағы тұжырымдамаларды, бағдарламалар мен жобаларды әзiрлеуге ғалымдар мен мамандарды, соның iшiнде басқа мемлекеттерден де келiсiм-шарт негiзiнде тартуға;
аэроғарыш салаларының проблемалары бойынша ғылыми-техникалық және арнаулы форумдарға қатысуға және өткiзуге, олардың шешiмдерi мен материалдарын жариялауға;
аэроғарыш саласының маңызды проблемаларын талқылау және шешу үшiн ғылыми-техникалық кеңес құруға құқылы.
III. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру
12. Агенттiктi Қазақстан Республикасының Ғылым министрi - Ғылым академиясы президентiнiң ұсынысымен Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Директордың "Байқоңыр" ғарыш айлағының басқармасын басқаратын, қызметке Агенттiк Директорының ұсынысымен Қазақстан Республикасының Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
13. Директор Агенттiктiң жұмысын ұйымдастырады және басқаруды жүзеге асырады және Агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және өзiнiң функцияларын жүзеге асыруға жеке жауапкершiлiкте болады.
14. Директор:
орынбасары мен Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының арасындағы мiндеттердi бөледi;
Қазақстан Республикасының Ғылым министрi - Ғылым академиясының
Президентi айқындаған құрылымға және штат санына сәйкес штаттық
кестенi бекiтедi;
Агенттiк қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен
босатады;
тәртiптiк жазалар қолданады;
өзiнiң құзыретi шегiнде бұйрықтар шығарады;
"Байқоңыр" ғарыш айлағы басқармасы, Агенттiктiң құрылымдық
бөлiмшелерi туралы ережелердi және оған бағыныстағы мемлекеттiк
кәсiпорындардың жарғыларын бекiтедi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өз құзыретi шегiнде Агенттiктi
мемлекеттiк органдарда және ұйымдарда бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа мәселелер жөнiнде шешiмдер
қабылдайды.

11. Агентство при осуществлении возложенных на него задач и выполнении обязанностей имеет право в пределах своей компетенции:
осуществлять контроль и надзор за условиями эксплуатации и сохранением объектов комплекса "Байконур", в том числе арендуемых Российской Федерацией;
рассматривать спорные вопросы между хозяйствующими субъектами аэрокосмической подотрасли;
решать в установленном порядке вопросы прав владения, пользования и распоряжения государственным имуществом организаций, входящих в состав аэрокосмической подотрасли;
запрашивать и получать в установленном порядке информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан Республики Казахстан, относящуюся к аэрокосмической деятельности;
осуществлять лицензирование космической деятельности в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;
выступать уполномоченным органом по отношению к государственным предприятиям, утверждать их уставы, осуществлять в их отношении функции субъекта права государственной собственности, назначать руководителей государственных предприятий;
в установленном порядке организовывать и участвовать в фондах, создаваемых за счет добровольных взносов предприятий, учреждений и иных организаций и направленных на осуществление аэрокосмических программ и проектов, создание новых аэрокосмических технологий и техники;
привлекать на контрактной основе к разработке концепций, программ и проектов в области аэрокосмической деятельности ученых и специалистов, в том числе и из других государств;
участвовать и проводить научно-технические и специальные форумы по проблемам аэрокосмической отрасли, публиковать их решения и материалы;
создавать для обсуждения и решения важных проблем аэрокосмической подотрасли научно-технический совет.
III. Организация деятельности агентства
12. Агентство возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра науки - Президента Академии наук Республики Казахстан.
Директор имеет заместителя, который возглавляет Управление космодрома "Байконур", назначается на должность и освобождается от должности Министром науки - Президентом Академии наук Республики Казахстан по представлению Директора.
13. Директор организует и осуществляет руководство работой Агентства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих функций.
14. Директор:
распределяет обязанности между заместителем и руководителями структурных подразделений Агентства;
утверждает штатное расписание согласно структуре и штатной
численности, определенной Министром науки-Президентом Академии наук
Республики Казахстан;
назначает на должность и освобождает от должности работников
Агентства;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы;
утверждает положения об Управлении космодрома "Байконур",
структурных подразделениях Агентства и уставы подведомственных
государственных предприятий;
в пределах своей компетенции представляет Агентство в
государственных органах и организациях в соответствии с действующим
законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.

15. Агенттiк қабылдаған шешiмдер директордың бұйрығымен
ресiмделедi.
16. Агенттiктiң директоры Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының алқа мүшесi болып табылады.
17. Директор Агенттiктiң ғылыми-техникалық кеңесiн басқарады және Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының келiсiмi бойынша ол туралы Ереже мен оның құрамын бекiтедi.
18. Агенттiктi тарату мен қайта ұйымдастыру заңда белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.

15. Решения, принимаемые Агентством, оформляются приказами
Директора.
16. Директор Агентства является членом коллегии Министерства
науки - Академии наук Республики Казахстан.
17. Директор возглавляет научно-технический совет Агентства и по согласованию с Министерством науки - Академии наук Республики Казахстан утверждает положение о нем и его состав.
18. Ликвидация и реорганизация Агентства производится в установленном законодательством порядке.