Об утверждении Положения о нагрудном знаке "Алтын Белгi" и аттестате особого образца для выпускников средней общеобразовательной школы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1997 г. N 1146. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 августа 1999 г. N 1219 ~P991219.
В целях развития интеллектуального потенциала Республики, воспитания и обучения одаренных детей и молодежи Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить для учащихся средней общеобразовательной школы, показавших отличные знания в обучении и большие успехи при сдаче выпускных экзаменов за курс средней общеобразовательной школы, нагрудный знак "Алтын белгi" ("Золотой знак").
2. Утвердить прилагаемые:
положение о нагрудном знаке "Алтын белгi" ("Золотой знак") и
аттестате особого образца для выпускников средней
общеобразовательной школы;
описание нагрудного знака "Алтын белгi" ("Золотой знак").
3. Министерству образования и культуры по согласованию с
Национальным Банком Республики Казахстан изготовить необходимое
количество нагрудных знаков "Алтын белгi" и аттестатов особого
образца согласно заявкам в пределах ассигнований, предусмотренных
Министерству образования и культуры Республики Казахстан на
содержание учреждений образования.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 1997 г. N 1146
ПОЛОЖЕНИЕ
о нагрудном знаке "Алтын белгi" и аттестате
особого образца для выпускников
средней общеобразовательной школы
1. Нагрудным знаком "Алтын белгi" награждаются выпускники средней общеобразовательной школы, особо отличившиеся в учебе с 5 по 11 класс, а также являющиеся призерами республиканских и международных олимпиад, показавшие при сдаче выпускных экзаменов отличные успехи, отличное поведение и оценку "5" по всем предметам учебного плана средней общеобразовательной школы.
2. Аттестат особого образца изготовляется из лидерина с твердой обложкой голубого цвета с надписью "Алтын белгi". На лицевой стороне аттестата, сверху располагается рельефно-выштампованный Государственный герб Республики Казахстан, посредине слова "Казахстан Республикасынын Бiлiм жане мадениет министрлiгi", "Министерство образования и культуры Республики Казахстан", ниже - слово "Аттестат".
3. Тексты аттестата на внутренней стороне печатаются на плотной бумаге со степенями защиты, имеющей Государственный герб Республики Казахстан на всех листах сверху. На левой стороне листа печатается текст на казахском языке, а на правой - на русском языке. Слова "Алтын белгi" печатаются бронзовыми буквами.

Жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлерге арналған кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсi мен ерекше үлгiдегi аттестат туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 шiлде N 1146. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.08.23. N 1219 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.08.23. N 1219
қаулысымен. P991219_
Республиканың интеллектуалдық әлеуетiн дамыту, дарынды балалар мен жастарды тәрбиелеу және оқыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Оқуда өте жақсы бiлiм және жалпы бiлiм беретiн орта мектептiң курсы үшiн оқу бiтiру емтихандарын тапсыруы кезiнде үлкен жетiстiктер көрсеткен жалпы бiлiм беретiн орта мектептердiң оқушылары үшiн кеудеге тағатын "Алтын белгi" ("Золотой знак") белгiсi белгiленсiн.
2. Қоса берiлiп отырған:
жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлерге арналған кеудеге
тағатын "Алтын белгi" белгiсi мен ерекше үлгiдегi аттестат туралы ереже;
кеудеге тағатын "Алтын белгi" ("Золотой знак") белгiсiнiң
сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. Бiлiм және мәдениет министрлiгi Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Бiлiм және
мәдениет министрлiгiне бiлiм беру мекемелерiн ұстауға көзделген
қаржының шегiнде, өтiнiмдерге сәйкес кеудеге тағатын "Алтын белгi"
белгiсi мен ерекше үлгiдегi аттестаттардың қажеттi санын жасап
шығарсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 шiлдедегi
N 1146 қаулысымен
бекiтiлген
Жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлерге
арналған кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсi мен
ерекше үлгiдегi аттестат туралы
ЕРЕЖЕ
1. Кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсiмен 5 сыныптан бастап 11 сыныпқа дейiн оқуда ерекше көзге түскен, сондай-ақ республикалық және халықаралық олимпиадалардың жүлдегерi болып табылатын, оқу бiтiру емтихандарын тапсыру кезiнде өте жақсы жетiстiктер, өте жақсы мiнез құлық пен жалпы бiлiм беретiн орта мектептiң оқу жоспарының барлық пәндерi бойынша "5" деген бағаны көрсеткен жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлер марапатталады.
2. Ерекше үлгiдегi аттестат "Алтын белгi" деген жазуы бар көгiлдiр түстi қатты мұқабасы барлидериннен жасалады. Аттестаттың бет жағына, жоғарыға бедерлi-басылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы, ортасына "Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi", "Министерство образования и культуры Республики Казахстан" деген сөздер, төменгi жағына "Аттестат" деген сөз орналасады.
3. Аттестаттың iшкi жағындағы мәтiнi барлық парақтарында жоғары жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бар қорғау дәрежелi тығыз қағазға басылады. Парақтың сол жағына қазақ тiлiнде, ал оң жағына - орыс тiлiнде мәтiн жазылады. "Алтын белгi" сөзi қола әрiптермен басылады.

4. Нагрудный знак "Алтын белгi" и аттестат особого образца присуждаются Министерством образования и культуры Республики Казахстан по представлению областных, Алматинского городского управлений образования.
Нагрудные знаки и аттестаты особого образца вручаются награжденным директором школы на торжественном собрании по окончании выпускных экзаменов.
5. Награжденные знаком "Алтын белгi" имеют право поступления в высшие учебные заведения Республики Казахстан, финансирующиеся за счет средств государственного бюджета, без сдачи вступительных экзаменов.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 1997 г. N 1146
ОПИСАНИЕ
нагрудного знака "Алтын белгi"
Знак "Алтын белгi" имеет вид круга, прикрепленного цепочками к основанию в виде четырехугольной планки, внутри которого на голубом фоне имеется надпись - "Казахстан. Алтын белгi", диаметром 40 мм, толщиной 2,5 мм, изготовляется из специального сплава металлов (меди и цинка) - Л 80.
На лицевой стороне знака на голубом фоне изображены восходящее солнце и его лучи, раскрытая книга, обрамленная золотым контуром. Ниже этих изображений выступает золотая надпись "Алтын белгi" и контуры знака выступают вперед на 1,0 мм в виде рельефа, затем выступают рельеф книги и его лучи на 0,5 мм, а желтый контур книги выступает на 0,2 мм.
Контуры знака, надписи "Казахстан", "Орта мектеп", "Алтын белгi", восходящее солнце и обрамление книги позолочены.

4. Кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсi мен ерекше үлгiдегi аттестатты облыстық, Алматы қалалық бiлiм басқармаларының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi бередi.
Кеудеге тағатын белгiлер мен ерекше үлгiдегi аттестаттарды марапатталғандарға бiтiру емтихандары аяқталған кездегi салтанатты жиналыста мектептiң директоры тапсырады.
5. Кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталғандардың мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен қаржыландырылатын Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдау емтихандарын тапсырмастан түсуге құқығы бар.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 шiлдедегi
N 1146 қаулысымен
бекiтiлген
Кеудеге тағатын "Алтын белгi" белгiсiнiң
СИПАТТАМАСЫ
"Алтын белгi" белгiсi төрт бұрышты планка түрiндегi негiзге шынжырмен бекiтiлген, iшiнде көгiлдiр фонда - "Қазақстан. Алтын белгi" деген жазулары бар, диаметрi 40 мм, қалыңдығы 2,5 мм дөңгелек түрiнде болады, металдардың (мыс пен мырыштың) арнайы қорытпасынан - Л 80 жасалады.
Белгiсiнiң бет жағында көгiлдiр фонда шығып келе жатқан күн мен оның сәулелерi, алтын контурмен жиектелген ашық кiтап бейнеленген. Бұл бейнелерден төменде "Алтын белгi" деген алтынмен жазылған жазу шығыңқырап тұрады және белгiнiң контуры бедер түрiнде 1,0 мм алға шығып тұрады, одан кейiн кiтаптың бедерi мен оның сәулелерi 0,5 мм шығып тұрады, ал кiтаптың сары контуры 0,2 мм шығыңқырап тұрады.
Белгiнiң контуры, "Қазақстан", "Орта мектеп", "Алтын белгi" жазулары, шығып келе жатқан күн және кiтаптың жиектерi алтындатылған.