"Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 шiлдедегi N 1148
"Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 14 шiлдедегi N 3593 Жарлығын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының уранды барлау, өндiру, қайта өңдеу және сату, атом энергетикасы станциялары үшiн ядролық отын өндiру мәселелерiндегi мүддесiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi заңдарда белгiленген тәртiппен:
Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде "Қазатомөнеркәсiп" ашық акционерлiк қоғамын мемлекеттiң жүз проценттiк үлесi бар жабық акционерлiк қоғам нысанындағы "Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясы (бұдан әрi - Компания) етiп қайта құрсын, құрылтай құжаттарын бекiтсiн және мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн;
Компанияның жарғылық қорына 1-қосымшаға сәйкес акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакетiн, сондай-ақ 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлiктiк кешендерiн берсiн;
Компанияға 3-қосымшаға сәйкес "Инкай" және "Катко" шаруашылық серiктестiктерiнiң жарғылық қорларындағы заңды тұлғалардың үлестерiне иелiк ету, оларды пайдалану және басқару құқықтарын беру туралы мәселенi қарасын;
Шығыс Қазақстан облысының әкiмiмен және Компаниямен бiрлесiп "Үлбi металлургия заводы" акционерлiк қоғамының тантал өндiрiсiн мүлiктiк жалға беру мүмкiншiлiгiн қарасын;
"Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясы" жабық үлгiдегi акционерлiк қоғамының басқармасын Алматы қаласында орналастыру туралы ұсынысқа келiсiм берiлсiн және Компанияны Алматы қаласында қажеттi қызметтiк үй-жайлармен қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінiң
1998.04.17. N 347 қаулысымен.
2. Компания "Қазатомөнеркәсiп" ашық акционерлiк қоғамының құқықтық мұрагерi болып табылады деп белгiленсiн.
3. Компанияның негiзгi мiндеттерi (мемлекеттiк мүдделердi қамтамасыз етуi кезiнде):
уран мен оның құрамаларын сирек кездесетiн металдарды барлауды, өндiрудi, қайта өңдеудi;
сирек кездесетiн металдардың экспортын және импортын;
уранды, оның құрамаларын және сирек кездесетiн металдарды өндiру процесiн сумен қамтамасыз ету үшiн жер асты суларын барлауды және өндiрудi;
атом энергетикасы станциялары үшiн ядролық отын өндiрудi;
атом-энергетика кешенiнiң өнiмдерiн дүниежүзiлiк рынокта сатуды;
ядролық материалдардың мемлекеттiк резервiн ұстауды және оған қызмет көрсетудi;
деректер банкiн пайдалану және оларды "Волковгеология" және "Степгеология" акционерлiк қоғамдарында орналастыру арқылы аймақтық орталықтар құру жолымен республиканың уран кен орындары жөнiндегi геологиялық ақпараттың мониторингiне және оның сақталуы мен таратылуына бақылау жасауға жәрдем көрсетудi;

Вопросы Национальной атомной компании "Казатомпром"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1997 г. N 1148
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. N 3593 "О создании Национальной атомной компании "Казатомпром", а также обеспечения интересов Республики Казахстан в вопросах разведки, добычи, переработки и реализации урана, производства ядерного топлива для атомных энергетических станций Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
совместно с Министерством энергетики и природных ресурсов, Министерством юстиции Республики Казахстан преобразовать в месячный срок открытое акционерное общество "Казатомпром" в Национальную атомную компанию "Казатомпром" (далее - Компания) в форме закрытого акционерного общества со стопроцентной долей государства, утвердить учредительные документы и обеспечить государственную регистрацию;
передать в уставный фонд Компании государственные пакеты акций акционерных обществ согласно приложению 1, а также имущественные комплексы государственных предприятий согласно приложению 2
рассмотреть вопрос о передаче Компании прав владения, пользования и управления долями юридических лиц в уставных фондах хозяйственных товариществ "Инкай" и "Катко" согласно приложению 3
совместно с акимом Восточно-Казахстанской области и Компанией рассмотреть возможность передачи танталового производства акционерного общества "Ульбинский металлургический завод" в имущественный найм;
согласиться с предложением о размещении правления акционерного общества закрытого типа "Национальная атомная компания "Казатомпром" в городе Алматы и обеспечить Компанию необходимыми служебными помещениями в городе Алматы.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 апреля 1998 г. N 347
2. Установить, что Компания является правопреемником открытого акционерного общества "Казатомпром".
3. Определить основными задачами Компании осуществление (при обеспечении интересов государства):
разведки, добычи, переработки урана и его соединений редких металлов;
экспорт и импорт редких металлов;
разведка и добыча подземных вод для водообеспечения процесса добычи урана, его соединений и редких металлов;
производства ядерного топлива для атомных энергетических станций;
реализации продукции атомно-энергетического комплекса на мировом рынке;
содержания и обслуживания государственного резерва ядерных материалов;
содействия мониторингу геологической информации по урановым месторождениям республики и контроля за ее сохранностью и распространением путем создания региональных центров с использованием банков данных и размещением их в акционерных обществах "Волковгеология" и "Степгеология";

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттары Сауда министрлiгiнiң арасында жасалған 1996 жылғы 16 қыркүйектегi "Қазақстаннан уран бойынша антидемпингтiк тексерудi тоқтата тұру туралы келiсiмнiң" және оған барлық толықтырулардың атқарылуына, сондай-ақ қазақстандық уранды АҚШ рыногына беру жөнiндегi квоталардың пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асыру болып айқындалсын.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.06. N 514 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетi:
заңдарда белгiленген тәртiппен Инкай-Мыңқұдық кен алқабы бойынша уранды барлауға және өндiруге арналған лицензияларды оған кен орнын бiрлесiп игеру жөнiндегi әрiптестiктi таңдау құқығын ұсына отырып Компанияға қайта ресiмдеу туралы ұсыныс енгiзсiн;
Компанияны ураны бар материалдарды барлауға өндiруге және қайта өңдеуге арналған лицензияларды беру туралы мәселелердi қараған кезде сараптама жасау үшiн мiндеттi түрде тартсын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi компаниямен бiрлесiп 1997 жылдың 10 тамызына дейiн Уран мен оның құрамаларының, атом энергетикасы станцияларына арналған ядролық отынның, арнаулы жабдықтар мен технологиялардың, қос қолданысты материалдардың экспорты мен импорты жөнiндегi ұлттық оператор туралы ереженiң жобасын әзiрлесiн және оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне енгiзсiн.
6.  алынып тасталды
Ескерту. 6-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінiң 1998.02.18. N 116 қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Компаниямен бiрлесiп Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулымен сәйкес келтiру туралы ұсыныс енгiзсiн.
8. Компания Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментiмен бiрлесiп тиiстi шешiмнiң жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыну арқылы Компанияға берiлетiн жекелеген кәсiпорындарды қаржылық сауықтырудың жолдары туралы ұсыныс әзiрлесiн.
9. Компания Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлiк есеп және аудит методологиясы департаментiмен, сондай-ақ Салық комитетiмен бiрлесiп "Үлбi металлургия заводы" акционерлiк қоғамында жинақталған ядролық-отындық материалдардың қоймалық қорларын өзiнiң айналымдық қаражатын арттыруға бағыттайтын бағалауға дейiнгi сомаларды салық салынбайтын кiрiске енгiзе отырып iс жүзiнде қалыптасқан нарықтық бағалардың деңгейiнде қайта бағалауды жүзеге асырсын.

контроля за исполнением "Соглашения о приостановке антидемпингового расследования по урану из Казахстана" от 16 сентября 1996 года, заключенного между Правительством Республики Казахстан и Министерством торговли Соединенных Штатов Америки, и всех дополнений к нему, а также использованием квот по поставкам казахстанского урана на рынок США.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 июня 2006 года N 514.
4. Комитету геологии, охраны и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан:
в установленном законодательством порядке внести предложение о переоформлении лицензии на разведку и добычу урана по Инкай-Мынкудукскому рудному полю на Компанию с предоставлением ей права выбора партнера по совместному освоению месторождения;
привлекать в обязательном порядке Компанию для экспертизы при рассмотрении вопросов о выдаче лицензий на разведку, добычу и переработку ураносодержащих материалов.
5. Министерству экономики и торговли, Министерству иностранных дел Республики Казахстан совместно с Компанией до 10 августа 1997 года разработать и внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проект Положения о национальном операторе по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения.
6.  (Пункт 6 утратил силу - постановлением Правительства РК от 18 февраля 1998 г. N 116)
7. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с Компанией внести предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
8. Компании совместно с Департаментом управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан разработать предложения о путях финансового оздоровления отдельных предприятий, передаваемых в Компанию, с представлением соответствующего проекта решения в Правительство Республики Казахстан.
9. Компании совместно с Департаментом методологии бухгалтерского учета и аудита, а также Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан осуществить переоценку складских запасов ядерно-топливных материалов, накопленных на акционерном обществе "Ульбинский металлургический завод", к уровню реально сложившихся рыночных цен с включением сумм дооценки в необлагаемый налогами доход, который направить на увеличение собственных оборотных средств.

10. Қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 шiлдедегi
N 1148 қаулысына
1-қосымша
Атом-энергетика өндiрiсi кешенiнде қызметiн
жүзеге асыратын, акцияларының мемлекеттiк пакетi
"Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясының
жарғылық қорына берiлетiн акционерлiк қоғамдардың
ТIЗБЕСI
____________________________________________________________________
Акционерлiк қоғамның атауы және  |  Акциялардың мемлекеттiк
оның орналасқан жерi             |   пакетiнiң шамасы,
|   проценттерде
______________________________________|_____________________________
"Волковгеология" АҚ, Алматы қаласы             90
"Үлбi металлургия заводы" АҚ,
Өскемен қаласы                                 90
"КАТЭП" АҚ, Алматы қаласы                      51
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 шiлдедегi
N 1148 қаулысына
2-қосымша
Атом-энергетика өндiрiсi кешенiнде қызметiн
жүзеге асыратын, мүлiктiк кешенi "Қазатомөнеркәсiп"
Ұлттық атом компаниясының жарғылық қорына берiлетiн
мемлекеттiк кәсiпорындардың
ТIЗБЕСI
Қызылорда облысының Шиелi поселкесiндегi N 6 кен басқармасы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Созақ ауданының Таукент
поселкесiндегi Орталық кен басқармасы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Созақ ауданының Степной поселкесiндегi Степной кен басқармасы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 шiлдедегi
N 1148 қаулысына
3-қосымша
"Инкай" және "Катко" шаруашылық серiктестiктерiнiң
жарғылық қорларындағы үлестерiне иелiк ету, оларды
пайдалану және басқару құқықтары "Қазатомөнеркәсiп"
Ұлттық атом компаниясына берiлетiн заңды тұлғалардың
ТIЗБЕСI
____________________________________________________________________
Шаруашылық серiктестiгiнiң атауы,|  Жарғылық қордағы заңды
оның орналасқан жерi             |  тұлғаның үлесi (%-те)
______________________________________|_____________________________
"Инкай" ЖШС, Алматы қаласы             "КАТЭП" АҚ - 33,33
"Катко" ЖШС, Оңтүстiк Қазақстан
облысы Созақ ауданының Таукент
поселкесi                              "КАТЭП" АҚ - 36
"Волковгеология" АҚ - 7
Орталық
кен басқармасы - 2
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 шiлдедегi
N 1148 қаулысына
4-қосымша
Ескерту. Қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінiң 1998.02.18. N 116 қаулысымен.

10. Контроль за выполнением постановления возложить на Министерство энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 1997 г. N 1148
ПЕРЕЧЕНЬ
акционерных обществ, осуществляющих деятельность
в атомно-энергетическом производственном комплексе,
государственные пакеты акций которых передаются в
уставный фонд Национальной атомной компании
"Казатомпром"
--------------------------------------------------------------------
Наименование акционерного общества, ! Величина государственного
его местонахождение                 ! пакета акций, в процентах
--------------------------------------------------------------------
АО "Волковгеология",  г. Алматы                   90
АО "Ульбинский металлургический                   90
завод", г. Усть-Каменогорск
АО "КАТЭП", г. Алматы                             51
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 1997 г. N 1148
ПЕРЕЧЕНЬ
государственных предприятий, осуществляющих деятельность
в атомно-энергетическом производственном комплексе,
имущественные комплексы которых передаются в уставный фонд
Национальной атомной компании "Казатомпром"
Рудоуправление N 6, п.Шиили Кзыл-Ординской области
Центральное рудоуправление, п.Таукент Сузакского района Южно-Казахстанской области
Степное рудоуправление, п.Степное Сузакского района Южно-Казахстанской области
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 июля 1997 г. N 1148
ПЕРЕЧЕНЬ
юридических лиц, чьи права владения, пользования и
управления долями в уставных фондах хозяйственных
товариществ "Инкай" и "Катко" передаются
Национальной атомной компании "Казатомпром"
--------------------------------------------------------------------
Наименование хозяйственного    ! Доля (в %) юридического лица
товарищества, его местонахождение  ! в Уставном фонде
--------------------------------------------------------------------
ТОО "Инкай",                        АО "КАТЭП" - 33,33
г.Алматы
ТОО "Катко",                        АО "КАТЭП" - 36
п. Таукент Сузакского района        АО "Волковгеология" - 7
Южно-Казахстанской области          Центральное
рудоуправление      - 2