Мемлекеттiк меншiктi басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 1 тамыздағы N 1207.
Қазақстан Республикасының Президентiндегi кеңесте Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, кәсiпорындары мен ұйымдарының басшы қызметкерлерiнiң қатысуымен қабылданған 1997 жылғы 19 маусымдағы N И-192 хаттамалық шешiмнiң 3-тармағына сәйкес, мемлекеттiк меншiктi және оның жекешелендiрiлу барысын жүйелi түрде есепке алу мен олардың мониторингiн, ақпаратты жинау мен өңдеу тәртiбiн жүйелеудi және әртүрлi мемлекеттiк органдар қалыптастыратын деректер базаларын бiрегейлендiрудi енгiзудi көздейтiн "1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл бағдарламасын" орындау мақсатында, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру және оның пайдаланылуына бақылау жасау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.03.21. N 246 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi (бұдан әрi - Департамент) Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекет қатысатын шаруашылық серiктестiктерiнiң тiзiлiмiн қалыптастыруға тартылған басқа мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып, 1997 жылдың 1 қазанына дейiн мерзiмде қолда бар деректер базасына түгендеу жүргiзсiн және жоғарыда аталған Тiзiлiмдi Ережеге сәйкес қалыптастырсын.
3. Министрлiктер, ведомстволар және Қазақстан Республикасының өзге де уәкiлеттi мемлекеттiк органдары ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк кәсiпорындар мен өзге де ұйымдардың жартыжылдықтардың нәтижесi бойынша қаржы шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы әрбiр кәсiпорынға (ұйымға) шаққандағы есебiн Департаментке және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетiне Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен нысан бойынша тұрақты түрде ұсынуын қамтамасыз етсiн.
Департамент акционерлер жиналысының қарауына акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi шаруашылық серiктестiктерiнiң қаржы шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы ақпаратты ұсыну туралы мәселенi белгiленген тәртiппен енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылдың 15 тамызына дейiн мерзiмде жоғарыда аталған есептердi ұсыну нысандарын бекiтiп, олар туралы министрлiктердi, ведомстволарды және өзге де уәкiлеттi мемлекеттiк органдарды хабардар етсiн.
4. Департамент және басқа да уәкiлеттi мемлекеттiк органдар Департаменттiң келiсiмi бойынша ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк кәсiпорындардың (ұйымдардың) бiрiншi басшыларымен кәсiпорындардың (ұйымдардың) қызметiнiң қаржылық көрсеткiштерiне және олардың республикалық бюджеттiң кiрiсiне жасаған аударымдарына (салық және өзге де мiндеттi төлемдердi қоспағанда) қарай оларға еңбекақы төлеудiң шарттарын белгiлей отырып, келiсiм-шарттар жасауды (бұрын жасалғандарын қайта қарауды) қамтамасыз етсiн.
Департамент акционерлер жиналысының қарауына осы тармақтан туындайтын өзгерiстердi акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi шаруашылық серiктестiктерiнiң бiрiншi басшыларымен жасалған өз күшiндегi келiсiм-шарттарға өзгерiс енгiзу туралы мәселенi белгiленген тәртiппен енгiзсiн және осындай әдiстi жаңадан сайланған басшылармен келiсiм-шарт жасасуда пайдалануды ұсынсын.

О повышении эффективности управления государственной собственностью
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 1997 г. N 1207
В соответствии с пунктом 3 протокольного решения от 19 июня 1997 года N И-192, принятого на совещании у Президента Республики Казахстан с участием руководящих работников министерств, ведомств, предприятий и организаций Республики Казахстан, в целях выполнения Программы действии Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы, предусматривающей внедрение системного учета и мониторинга государственной собственности и хода ее приватизации, унификации порядка сбора и обработки информации и идентификации баз данных, формируемых различными государственными органами, а также для повышения эффективности управления государственной собственностью и контроля за ее использованием, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. (Пункт 1 утратил силу - постановлением Правительства РК от 21 марта 1998 г. N 246  P980246_
2. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент) совместно с другими государственными органами, задействованными в формировании Реестра государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, в срок до 1 октября 1997 года произвести инвентаризацию имеющихся баз данных и сформировать вышеуказанный Реестр в соответствии с Положением.
3. Министерствам, ведомствам и иным уполномоченным государственным органам Республики Казахстан обеспечить регулярное представление отчетов о результатах финансово-хозяйственной деятельности подведомственных государственных предприятий и иных организаций по результатам полугодий в разрезе каждого предприятия (организации) в Департамент и Комитет финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан по форме, утвержденной Министерством финансов Республики Казахстан.
Департаменту в установленном порядке вынести на рассмотрение собраний акционеров вопрос о предоставлении информации о результатах финансово-хозяйственной деятельности хозяйственных товариществ, где контрольный пакет акций принадлежит государству.
Министерству финансов Республики Казахстан в срок до 15 августа 1997 года утвердить и довести до сведения министерств, ведомств и иных уполномоченных государственных органов формы представления вышеуказанных отчетов.
4. Департаменту и другим уполномоченным государственным органам по согласованию с Департаментом обеспечить заключение (пересмотр ранее заключенных) контрактов с первыми руководителями подведомственных государственных предприятий (организаций) с установлением условий оплаты их труда в зависимости от финансовых показателей деятельности предприятий (организаций) и произведенных ими отчислений (за исключением налогов и иных обязательных платежей) в доход республиканского бюджета.
Департаменту в установленном порядке вынести на рассмотрение собраний акционеров вопрос о внесении изменений, вытекающих из настоящего пункта, в действующие контракты с первыми руководителями хозяйственных товариществ, где контрольный пакет акций принадлежит государству, и рекомендовать использовать данный подход при заключении контрактов с вновь избираемыми руководителями.

5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.30. N 1504 қаулысымен.
6. Департамент Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi қызметкерлерiнiң шаруашылық серiктестiктерiнiң тексеру комиссияларының құрамына 3-қосымшаға сәйкес тұрақты негiзде қатысуын заңдарда белгiленген тәртiппен қамтамасыз етсiн.
Жоғарыда аталған шаруашылық серiктестiктерiнде жүргiзiлген әрбiр тексерудiң нәтижелерi туралы ақпарат Департаментке ұсынылуға тиiс деп көзделсiн.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi қызметкерлерiнiң мемлекет қатысатын шаруашылық серiктестiктерiнiң тексеру комиссиясының құрамында қатысу тәртiбi туралы ереженi әзiрлеп, бекiтсiн;
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекет қатысатын шаруашылық серiктестiктерiнiң тiзiлiмiн ұйымдастыру және оны жүргiзу жөнiндегi 1997 жылға арналған жұмыстарды қаржыландыруға қажеттi қаражатты қарастырсын;
1998 жылдан бастап тiзiлiм қызметтерiн қаржыландыруға қажеттi қаржыны бөлудi көздесiн.
8. Департамент Мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсе отырып, саудаластыққа бiрнеше рет қойылғаннан кейiн сатылмаған шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң тiзбесiн айқындап, "Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру мен тарату жөнiндегi агенттiк" акционерлiк қоғамының қатысуымен оларды қайта ұйымдастыру мен таратуды жүзеге асырсын.
9. Департамент тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiне осы қаулының орындалу барысы туралы есеп ұсынатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 1 тамыздағы
N 1207 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк қатысу үлесi бар шаруашылық серiктестiктерiнiң тiзiлiмi туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Күшi жойылды – ҚР Үкіметінiң 1998.03.21. N 246 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 1 тамыздағы
N 1207 қаулысына
2 қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.30. N 1504 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 1 тамыздағы
N 1207 қаулысына
3 қосымша
Тексеру комиссиясының құрамына мемлекеттiк өкiлдер енгiзiлетiн акционерлiк қоғамдардың тiзбесi
Ескерту. Тізбе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.06.28 N 702 қаулысымен.
1. "ҚазМұнайГаз" ҰК" ЖАҚ

5. (Пункт 5 утратил силу - постановлением Правительства РК от 30 сентября 1999 г. N 1504  P991504_
6. Департаменту обеспечить участие в установленном законодательством порядке работников Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан в составах ревизионных комиссий хозяйственных товариществ согласно приложению 3 на постоянной основе.
Предусмотреть, что информация о результатах каждой произведенной в вышеназванных хозяйственных товариществах ревизии должна быть представлена в Департамент.
7. Министерству финансов Республики Казахстан:
разработать и утвердить Положение о порядке участия работников Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан в составе ревизионных комиссий хозяйственных товариществ с участием государства;
изыскать средства, необходимые для финансирования работ по организации Реестра государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства и его ведению на 1997 год;
предусмотреть начиная с 1998 года выделение необходимых ассигнований для финансирования реестровых служб.
8. Департаменту по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами определить перечень нереализованных после неоднократного выставления на торги хозяйствующих субъектов и с участием акционерного общества "Агентство по реорганизации и ликвидации предприятий" осуществить их реорганизацию или ликвидацию.
9. Департаменту ежеквартально представлять отчет Правительству Республики Казахстан о ходе исполнения настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 1997 г. N 1207
Состав Межведомственной комиссии
по оперативному рассмотрению вопросов
управления государственной собственностью
Мынбаев С.М      - вице-Министр финансов Республики Казахстан,
председатель комиссии
Калмурзаев С.С.  - Директор Департамента управления государственным
имуществом и активами Министерства финансов
Республики Казахстан
Утепов Э.К       - Директор Департамента по приватизации
Министерства финансов Республики Казахстан
Ашимов И.С       - вице-Министр экономики и торговли Республики
Казахстан
Молдахметов Н.С. - вице-Министр юстиции Республики Казахстан
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 1997 г. N 1207
Перечень акционерных обществ, в составы ревизионных комиссий
которых будут включены представители государства <*>
Сноска. В Перечень внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 28 июня 2002 г. N 702   P020702_   .
1. ЗАО "НК "КазМунайГаз"

2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.06.28 N 702 қаулысымен.
3. "KEGOS" АҚ
4. "Эйр Қазақстан" ЖҮАҚ
5. "Шұбаркөл кенiшi" АҚ
6. "Борлы" АҚ
7. "Батыскөлiкгаз" АҚ
8. "Алаугаз" АҚ
9. "Павлодармұнайөңдеу заводы" АҚ
10. "Атакент" АҚ
11. "Заңғар" Сауда үйi" АҚ
12. "Балалар әлемi" "Әмбебап дүкенi" АҚ
13. "405 ГА авиажөндеу заводы" АҚ
14. "406 ГА авиажөндеу заводы" АҚ
15. "Өскемен титан-магний комбинаты" АҚ
16. "Үлбi металлургия заводы" АҚ
17. "Жезқазғантүстiмет" АҚ
18. "Оңтүстiк Топар кен басқармасы" АҚ
19. "Шалқия кен басқармасы" АҚ
20. "Соколов-Сарыбай КБӨП" АҚ
21. "Қостанайхимжiбек" АҚ
22. "Екiбастұзшахтықұрылыс" АҚ
23. "Жезкент КБК" АҚ
24. "Химфарм" АҚ
25. "Қазақстан алюминий" АҚ
26. "Қазхром" КҰҚ
27. "Целинный кен-химия комбинаты" АҚ
28. "Шығыс Қазақстан мыс-химия комбинаты" АҚ
29. "Ертiс химия-металлургия заводы" АҚ
30. "Ақбақай КБК" АҚ
31. "Суперфосфат заводы" АҚ
32. "Нодфос" АҚ
33. "Қаратау" АҚ
34. "Сарытас" АҚ
35. "Промтранс" АҚ
36. "Қазжөндеуэнерго" АҚ
37. "Ақтөбе ЖЭО" АҚ
38. "Талдықорған ЖЭО" АҚ
39. "Теплоцентраль (Қызылорда ЖЭО-6)" АҚ
40. "Шымкент ЖЭО" АҚ
41. "Ақтөбе ТЭК" АҚ
42. "Қызылорда ТЭК" АҚ
43. "Солтүстiк Қазақстан ТЭК" АҚ
44. "Батыс Қазақстан ТЭК" АҚ
45. "Жамбыл ТЭК" АҚ
46. "Маңғыстау ТЭК" АҚ
47. "Павлодар ТЭК" АҚ
48. "Талдықорған ТЭК" АҚ
49. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ
50. "Қазақстан Халықтық Банкi" АБ
51. "Тұран Әлем" АБ

2. (исключена - N 702 от 28.06.2002 г.)
3. АО "KEGOC"
4. АОЗТ "Эйр Казахстан"
5. АО "Шубаркольский разрез"
6. АО "Борлы"
7. АО "Батыстрансгаз"
8. АО "Алаугаз"
9. АО "Павлодарский нефтеперерабатывающий завод"
10. АО "Атакент"
11. АО "Торговый дом "Зангар"
12. АО "Универмаг "Детский мир"
13. АО "Авиаремонтный завод 405 ГА"
14. АО "Авиаремонтный завод 406 ГА"
15. АО "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат"
16. АО "Ульбинский металлургический завод"
17. АО "Жезказганцветмет"
18. АО "Южно-Топарское рудоуправление"
19. АО "Шалкиинское рудоуправление"
20. АО "Соколовско-Сарбайское ГОПО"
21. АО "Кустанайхимволокно"
22. АО "Экибастузшахтострой"
23. АО "Жезкентский ГОК"
24. АО "Химфарм"
25. АО "Алюминий Казахстана"
26. ТНК "Казхром"
27. АО "Целинный горно-химический комбинат"
28. АО "Восточно-Казахстанский медно-химический комбинат"
29. АО "Иртышский химико-металлургический завод"
30. АО "Акбакайский ГОК"
31. АО "Суперфосфатный завод"
32. АО "Нодфос"
33. АО "Каратау"
34. АО "Сары-Тас"
35. АО "Промтранс"
36. АО "Казремэнерго"
37. АО "Актюбинская ТЭЦ"
38. АО "Талдыкорганские ТЭЦ"
39. АО "Теплоцентраль" (Кызылординская ТЭЦ-6)
40. АО "Шымкентские ТЭЦ"
41. АО "Актюбинская РЭК"
42. АО "Кызылординская РЭК"
43. АО "Северо-Казахстанская РЭК"
44. АО "Западно-Казахстанская РЭК"
45. АО "Жамбылская РЭК"
46. АО "Мангистауская РЭК"
47. АО "Павлодарская РЭК"
48. АО "Талдыкорганская РЭК"
49. АО "Продовольственная контрактная корпорация"
50. АБ "Народный Банк Казахстана"
51. ЗАО "Банк ТуранАлем"