Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың мемлекеттiк қоры туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 17 қараша N 1590. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.07.09. N 650 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың мемлекеттiк қоры туралы
қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. "Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың Мемлекеттiк қорын құру
туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 22
желтоқсандағы N 1447
P941447_
қаулысының 2-тармағының (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 48, 542-құжат) күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 17 қарашадағы
N 1590 қаулысымен
бекiтiлген
Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың мемлекеттiк
қоры туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң жанындағы Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың мемлекеттiк қоры (бұдан әрi - Қор) ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қаржылық сауықтыру, ауыл шаруашылығын дамыту бағдарламаларын орындау жөнiндегi және оны машина жасау өнiмiмен лизинг негiзiнде жабдықтау жөнiндегi шараларды жүзеге асырады.*
Ескерту: Қорға бөлiнетiн қаражат сатылатын ауыл шаруашылығы
өнiмiнiң бағасын қолдауға жұмсалуға тиiс.
2. Өз қызметiнде Қор Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қор мекеме нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған дөңгелек мөрi болады және ол қолданылып жүрген заңдарға сәйкес банктерде шоттар ашуға және филиалдар ашуға құқылы.
4. Қордың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
ауыл шаруашылығы секторында жүргiзiлiп жатқан құрылымдық өзгерiстердi, асыл тұқымдандыру iсiн, тұқым тануды дамытуды, жануарлар мен өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi шараларды, шағын және орташа агробизнестiң, селодағы нарықтық инфрақұрылым объектiлерiнiң қалыптасуын қаржылық қолдау;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн сауықтыру шараларын қаржыландыру;
сауықтыруға жататын ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң қаржылық мiндеттемелерiн есепке алу және оларды сауықтырудың тәртiбiн айқындау;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қайтарымды негiзде бұрын берiлген қаражаттың Қордың балансына уақтылы түсудiң қамтамасыз ету және бюджетке қайтарылуға жататын қаражатты аудару;
Ауыл шаруашылығын машина жасау өнiмiмен лизинг негiзiнде жабдықтау тәртiбiн әзiрлеу;
қаржыландыруға қабылданған шаралардың орындалуына және ауыл шаруашылығында лизингтi ұйымдастыруға бөлiнетiн қаражаттың мақсатқа сай жұмсалуына бақылау жасау;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң директивтi және орталықтандырылған несиелер бойынша Қордың балансына қабылданған берешектерiн есепке алу және олардың республикалық бюджетке қайтарылуын қамтамасыз ету.

Об утверждении Положения о Государственном фонде финансовой поддержки сельского хозяйства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 1997 г. N 1590. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 июля 1998 г. N 650 ~P980650
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном фонде финансовой поддержки сельского хозяйства.
2. Признать утратившим силу пункт 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1994 г. N 1447 P941447_ "О создании Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 48, ст. 542).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 ноября 1997 г. N 1590
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственном фонде финансовой
поддержки сельского хозяйства
1. Государственный фонд финансовой поддержки сельского хозяйства при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Фонд), осуществляет меры по проведению финансового оздоровления сельскохозяйственных товаропроизводителей, выполнению программ развития сельского хозяйства и по его обеспечению продукцией машиностроения на лизинговой основе .
Сноска. Средства, выделяемые Фонду, не могут быть направлены на поддержку цен реализуемой сельскохозяйственной продукции.
2. В своей деятельности Фонд руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Фонд является юридическим лицом в форме учреждения, имеет самостоятельный баланс, круглую печать со своим наименованием на казахском и русском языках и вправе открывать счета в банках в соответствии с действующим законодательством и филиалы.
4. Основными задачами Фонда являются:
финансовая поддержка структурных преобразований, проводимых в сельскохозяйственном секторе, развития племенного дела, семеноводства, мер по защите животных и растений, становления малого и среднего агробизнеса, объектов рыночной инфраструктуры на селе;
финансирование оздоровительных мероприятий сельскохозяйственных товаропроизводителей;
учет финансовых обязательств сельскохозяйственных товаропроизводителей, подлежащих оздоровлению, и определение порядка их оздоровления;
обеспечение своевременного поступления на баланс Фонда средств, выданных ранее сельскохозяйственным товаропроизводителям на возвратной основе и перечисление подлежащих возврату в бюджет средств;
разработка Порядка обеспечения сельского хозяйства продукцией машиностроения на лизинговой основе;
осуществление контроля за выполнением принятых к финансированию мероприятий и целевым расходованием средств, выделяемых на организацию лизинга в сельском хозяйстве;
учет и обеспечение возврата в республиканский бюджет принятых на баланс Фонда задолженностей сельскохозяйственных товаропроизводителей по директивным и централизованным кредитам.

5. Қорды Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi тағайындайтын Директор басқарады.
6. Қордың Директоры:
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне және Қаржы министрлiгiне Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдаудың мемлекеттiк қорынан қаражат төлеудiң тәртiбiн келiсуге енгiзедi;
аталған тәртiптiң негiзiнде нақты ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қайтарымды (лизинг бойынша) және қайтарусыз негiзде қаржылық көмек көрсету мәселелерiн шешедi;
Қор есепке алған берешектердi өтеу, жүзеге асырылатын шараларды қаржылық қамтамасыз етудiң көлемдерi туралы ұсыныстар енгiзедi;
бұйрықтар шығарады;
шарттар, оның iшiнде еңбек шарттарын жасасады;
банктерде шоттар ашады;
белгiленген тәртiппен есепке алу мен есептiлiктi ұйымдастырады;
Қордың мүдделерiн бiлдiредi;
Қордың қызметiмен байланысты басқа да мәселелердi шешедi.
7. Республикалық бюджет қаражаты, ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен Қордың қаражатын пайдаланғаны үшiн алынатын проценттер, Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да түсiмдер Қорды қалыптастыру көздерi болып табылады.
8. Қордың қаржыландыру Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырылады және ол мыналарды көздейдi:
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң төлем қабiлетiн қалпына келтiру және олардың тиiмдi шаруашылық қызметiн қолдау;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн санациялау жөнiндегi шаралар шеңберiнде қаржылық көмек көрсету;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн машина жасау өнiмiмен лизинг шарты бойынша жабдықтау.
Қайтаруға жататын қаражатты лизинг бойынша төлеу Қордың, лизинг берушiлердiң және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң арасында жасалатын шарттардың негiзiнде жүргiзiледi.
9. 4-тармақта көрсетiлген шараларды қаржыландыру қайтарымды (лизинг бойынша) және қайтарусыз негiзде Қордан қаражат төлеу тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
10. Қордың:
Қорға берешегi бар ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен қажеттi ақпарат пен есеп алуға, қолданылып жүрген заңдардың шеңберiнде борышты төлеттiру жөнiндегi шаралардың тәртiбiн белгiлеу және оларды қабылдау, қажет болған жағдайда борышкерлердiң есебiнен олардың қызметiне және бөлiнген қаражаттың, оның iшiнде лизинг негiзiнде бөлiнген қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуына аудиторлық тексерулер мен тексерiстер тағайындауға;
меншiк иесi Қордың балансына берген мүлiктi жедел басқаруға құқығы бар.
11. Жекелеген ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң Қордың 4-тармақта көрсетiлген шараларды қаржыландыруға бөлiнген қаражатының мақсатқа сай пайдаланылмауына жол бергенi, борыштық мiндеттемелердi өтеу кестесiн орындамағаны, сондай-ақ олардың алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзе алмайтыны анықталған кезде Қор оларға қаржылық көмек көрсетудi тоқтатады және бұрын бөлiнген қаражатты және ол бойынша проценттердi қайтару жөнiнде шаралар қабылдайды.

5. Возглавляет Фонд директор, назначаемый Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Директор Фонда:
вносит в Министерство сельского хозяйства и Министерство финансов Республики Казахстан на согласование Порядок выплаты средств из Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства;
решает на основе указанного порядка вопросы оказания финансовой помощи на возвратной (по лизингу) и безвозвратной основе конкретным сельскохозяйственным товаропроизводителям;
вносит предложения о погашении задолженности, учитываемой Фондом, объемах финансового обеспечения осуществляемых мероприятий;
издает приказы;
заключает договоры, в том числе трудовые;
открывает счета в банках;
организует учет и отчетность в установленном порядке;
представляет интересы Фонда;
решает иные вопросы, связанные с деятельностью Фонда.
7. Источниками формирования Фонда являются средства республиканского бюджета, проценты, получаемые от сельскохозяйственных товаропроизводителей за пользование его средствами, другие поступления, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
8. Финансирование из Фонда осуществляется в порядке, определяемом Министерством сельского хозяйства совместно с Министерством финансов Республики Казахстан, и предусматривает:
восстановление платежеспособности и поддержку эффективной хозяйственной деятельности сельскохозяйственных товаропроизводителей;
оказание финансовой помощи в рамках мер по проведению санации сельскохозяйственных товаропроизводителей;
обеспечение сельскохозяйственных товаропроизводителей продукцией машиностроения на условиях лизинга.
Выплата средств по лизингу, подлежащих возврату, производится на основе договоров, заключаемых между Фондом, лизингодателями и сельскохозяйственными товаропроизводителями.
9. Финансирование мероприятий, указанных в пункте 4, производится на возвратной (по лизингу) и безвозвратной основе согласно порядку выплаты средств из Фонда.
10. Фонд имеет право:
получать от сельскохозяйственных товаропроизводителей, имеющих задолженность Фонду, необходимую информацию и отчетность, определять порядок и принимать в рамках действующего законодательства меры по взысканию долгов, назначать при необходимости за счет должников аудиторские проверки и ревизии их деятельности и целевого использования выделенных средств, в том числе на лизинговой основе;
оперативного управления имуществом, переданным собственником на баланс Фонда.
11. При допущении отдельными сельскохозяйственными товаропроизводителями нецелевого использования средств Фонда, выделенных на финансирование мероприятий, указанных в пункте 4, невыполнении графика погашения долговых обязательств, а также установлении невозможности достижения ими поставленных целей Фонд приостанавливает их финансовую поддержку и принимает меры по возврату ранее выделенных средств и процентов по ним.

12. Қор өз қызметi туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң алдында тоқсан сайын есеп бередi.
13. Осы Ережемен реттелмеген мәселелердi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметiмен келiсе отырып шешедi.

12. Фонд ежеквартально отчитывается о своей деятельности перед Министерством финансов Республики Казахстан.
13. Вопросы, не урегулированные настоящим Положением, разрешаются Министерством сельского хозяйства по согласованию с Правительством Республики Казахстан.