Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлiк есеп пен аудит әдiстемесi департаментi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1777. Күші жойылды - ҚРҮ нің 1999.03.06. N 207 қаулысымен. ~P990207
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жығы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына сәйкес (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 45, 410-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлiк
есеп пен аудит әдiстемесi департаментi туралы қоса берiлiп отырған
Ереже бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi сарапшылық кеңес туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1758 қаулысы;
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлiк есеп
пен аудит методологиясы департаментi туралы ереженi бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 27 маусымдағы N 1026
P971026_
қаулысының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
1997 ж., N 29, 259-құжат).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1777 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Бухгалтерлiк есеп пен аудит әдiстемесi
департаментi (Қаржыминiнiң Бухесеп пен аудит
департаментi) туралы
ЕРЕЖЕ
МИССИЯСЫ
Бухгалтерлiк есеп пен аудит саласындағы мемлекеттiк стратегияның
мiндеттерiн iске асыру.
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлiк есеп пен аудит әдiстемесi департаментi (бұдан әрi - Департамент) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құрамына кiретiн, заңды тұлға мәртебесi бар, Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есеп беру жүйесiн реттейтiн, есеп жүргiзудiң негiзгi принциптерi мен жалпы ережелерiн, iшкi бақылау мен сыртқы аудит жөнiндегi талаптарды белгiлейтiн мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Департамент облыстар бойынша оның құрылымына енетiн басқармаларымен бiрге Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен аудиттi реттеудiң бiртұтас жүйесiн құрайды.
3. Департаменттi және оның аумақтық органдарын қаржылық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету Қаржы министрлiгi аппаратының Инспекторлық-ұйымдастыру жұмысы департаментi арқылы республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiн ұстау үшiн көзделген шығыстар шегiнде жүзеге асырылады.
4. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметi мен Премьер-Министрiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

Об утверждении Положения о Департаменте методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1777. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 марта 1999 г. N 207 ~P990207.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 45, ст. 410) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1758 P961758_ "Об Экспертном совете по бухгалтерскому учету";
пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 июня 1997 г. N 1026 P971026_ "Об утверждении Положения о Департаменте методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 29, ст. 259).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1777
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте методологии бухгалтерского учета и аудита
Министерства финансов Республики Казахстан
(Департамента бухучета и аудита Минфина)
МИССИЯ
Реализация задач государственной стратегии в области
бухгалтерского учета и аудита.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Департамент методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент) является государственным органом, входящим в состав Министерства финансов Республики Казахстан, имеющим статус юридического лица, регулирующим систему бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Республике Казахстан, устанавливающим основные принципы и общие правила учета, требования по внутреннему контролю и внешнему аудиту.
2. Департамент с входящими в его структуру управлениями по областям образует единую систему регулирования бухгалтерского учета и аудита в Республике Казахстан.
3. Финансовое и материально-техническое обеспечение Департамента и его территориальных органов осуществляется через Департамент инспекторско-организационной работы аппарата Министерства финансов в пределах расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Президента, Правительства и Премьер-Министра Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

5. Департаменттiң бухгалтерлiк есеп пен аудит саласында қабылданған нормативтiк құқықтық актiлерi Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын, заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын барлық заңды және жеке тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген резидент еместердiң филиалдары мен өкiлдiктерiнiң орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
6. Департаменттiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi, ал облыстар бойынша басқармаларының құрылымы мен штат санын осы органдардың басшылары өздерi белгiлеген штат саны мен еңбек ақы төлеу қорының шегiнде айқындайды.
II. ДЕПАРТАМЕНТ ҚЫЗМЕТIНIҢ БАСЫМДЫҚТАРЫ
7. Департамент қызметiнiң негiзгi басымдықтары мыналар болып табылады:
республикада бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту және оларды халықаралық есеп жүйесiмен кiрiктiру;
бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамытудың және олардың
әдiстемесiнiң экономиканың барлық салаларына арналған қаржылық
есептiлiктiң тұжырымдамалық мәселелерiн белгiлеу;
бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi нормативтiк құқықтық
актiлердiң сақталуын бақылау жүйесiн әзiрлеу;
бухгалтерлiк есеп пен аудит мамандарының бiлiктiлiк деңгейiн
арттыру мақсатында кәсiби бухгалтерлер институтының құрылуын
ынталандыру;
бухгалтерлiк қызмет көрсетулер мен аудиттiң қол жетерлiк
өркениеттi рыногын қалыптастыруға жағдай жасау.
III. НЕГIЗГI МIНДЕТТЕРI, ФУНКЦИЯЛАРЫ МЕН
ҚҰҚЫҚТАРЫ
Мiндеттерi
8. Департаменттiң өз қызметiнiң саласындағы негiзгi мiндеттерi
мыналар болып табылады:
жалпыұлттық мемлекеттiк даму стратегиясын әзiрлеу мен iске
асыруға қатысу;
бухгалтерлiк есеп пен аудит саласындағы заң жобасы жұмыстары, бухгалтерлiк есеп пен аудит саласында заңдарды қолдану тәжiрибесiн қорытындылау, оның жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;
бухгалтерлiк есеп пен аудит мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi қамтамасыз ету және қабылдау;
бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту және жетiлдiру;
экономика салаларының ұйымдары үшiн бухгалтерлiк есеп пен аудиттiң жай-күйiн зерттеу, талдау мен бақылау жүргiзу;
заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеуге қатысу, оларды Үкiметтiң қарауына енгiзу;
аудиторлық қызметтi лицензиялау;
республикада кәсiби бухгалтерлердi сертификаттау (аттестациялау).
Функциялары
9. Жүктелген мiндеттерге сәйкес Департамент:
Қазақстан Республикасы экономикасының барлық саласы үшiн бухгалтерлiк есеп пен аудиттiң әдiстемесiн әзірлейдi;
бухгалтерлiк есептiң стандарттарына сәйкес бухгалтерлiк есеп пен аудиттiң стандарттарын, қаржы-шаруашылық қызметтi бухгалтерлiк есепке алу шоттарының қаржылық есептiлiк форматтарын бекiтедi, өзгертедi және алып тастайды;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен аудиторлық қызметтi лицензиялауды жүзеге асырады;
кәсiби бухгалтер сертификатын бередi;
бухгалтерлер мен аудиторлардың кәсiби қызметiнiң жаңа түрлерiн, сондай-ақ олардың қызметiнiң ережелерiн белгiлейдi;
сараптық, ғылыми-зерттеу жұмыстарын және консультацияларды жүзеге асыру үшiн осы мақсаттарда бюджеттiк және бюджеттен тыс қаражатты пайдалана отырып, мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың, оның iшiнде шетелдiк ұйымдардың мамандары мен сарапшыларын тарта алады;
бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң орындалуына бақылау жасайды;
өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша түсiнiктемелер бередi;
бухгалтерлiк есеп пен аудит қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
өз құзыретiнiң шегiнде халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеуге қатысады, бухгалтерлiк есеп пен аудит саласында халықаралық ұйымдармен өзара бiрлескен iс-қимыл жасайды және ынтымақтастықта болады;
өзiне заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Құқықтары

5. Нормативные правовые акты Департамента, принятые в области бухгалтерского учета и аудита, обязательны для исполнения всеми юридическими и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, являющимися резидентами Республики Казахстан, а также филиалов и представительств нерезидентов, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
6. Структура и штатная численность Департамента определяются Министром финансов Республики Казахстан, а управлений по областям - руководителями этих органов в пределах установленной ими штатной численности и фонда оплаты труда.
II. ПРИОРИТЕТЫ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЕПАРТАМЕНТА
7. Основными приоритетами в деятельности Департамента являются:
развитие бухгалтерского учета и аудита в республике и их интегрирование с международной системой бухгалтерского учета;
определение концептуальных вопросов развития и методологии
бухгалтерского учета и аудита, финансовой отчетности для всех
отраслей экономики;
разработка системы контроля за соблюдением нормативных правовых
актов по бухгалтерскому учету и аудиту;
стимулирование создания института профессиональных бухгалтеров
с целью повышения уровня квалификации специалистов бухгалтерского
учета и аудита;
создание условий по формированию доступного цивилизованного
рынка бухгалтерских услуг и аудита.
III. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ, ФУНКЦИИ И ПРАВА
Задачи
8. Основными задачами Департамента в сфере его деятельности
являются:
участие в разработке и реализации общенациональной
государственной стратегии развития;
законопроектная работа в области бухгалтерского учета и аудита, анализ и обобщение практики применения законодательства в области бухгалтерского учета и аудита, разработка предложений по его совершенствованию;
обеспечение и принятие нормативных правовых актов по вопросам
бухгалтерского учета и аудита;
развитие и совершенствование бухгалтерского учета и аудита;
проведение исследований, анализа и контроля состояния
бухгалтерского учета и аудита для организаций отраслей экономики;
участие в подготовке проектов законодательных и иных
нормативных правовых актов, внесение их на рассмотрение
Правительства;
лицензирование аудиторской деятельности;
сертификация (аттестация) профессиональных бухгалтеров в
республике.
Функции
9. В соответствии с возложенными задачами Департамент:
разрабатывает методологию бухгалтерского учета и аудита для
всех отраслей экономики Республики Казахстан;
утверждает, изменяет и отменяет стандарты бухгалтерского учета и аудита, план счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности, форматы финансовой отчетности согласно стандартам бухгалтерского учета;
осуществляет лицензирование аудиторской деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
выдает сертификат профессионального бухгалтера;
определяет новые виды профессиональной деятельности бухгалтеров и аудиторов, а также правила их деятельности;
привлекает для осуществления экспертных, научно-исследовательских работ и консультаций специалистов и экспертов государственных органов, организаций, в том числе зарубежных, с использованием в этих целях бюджетных и внебюджетных средств;
осуществляет контроль за исполнением нормативных правовых актов
по бухгалтерскому учету и аудиту;
дает разъяснения по вопросам, относящимся к его компетенции;
организует повышение квалификации работников бухгалтерского
учета и аудита;
в пределах своей компетенции участвует в подготовке проектов
международных договоров и соглашений, взаимодействует и сотрудничает
с международными организациями в области бухгалтерского учета и
аудита;
осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством.
Права

10. Өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыруда және мiндеттердi орындау барысында Департаменттiң:
бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк, аудит саласында заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер шығаруға;
заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың бухгалтерлiк есеп пен аудиттi жүргiзуiн бақылауға және қолданылып жүрген заңдарға көзделген шараларды қабылдауға;
өзiнiң құзыретi шеңберiнде мемлекеттiк кәсiпорындарды және өзге де ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
заңдарда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындардың құрылтайшысы болуға, олардың жарғыларын бекiтуге, кәсiпорынды мемлекеттiк басқарушы орган болуға, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыруға, олардың басшыларын тағайындауға;
мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан заңдарда белгiленген тәртiппен ақпараттар сұратуға және алуға;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметiне, орталық атқарушы органдарға Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен аудит мәселелерi жөнiндегi заңдарына қайшы келетiн нормативтiк актiлердiң қолданылуын тоқтата тұру немесе күшiн жою туралы ұсыныстар енгiзуге;
заңдарда белгiленген тәртiппен аудиторлық қызметтi лицензиялауды жүзеге асыруға;
аудиторлық қызметтi лицензиялау мәселелерi бойынша түсiнiктемелер беруге;
бухгалтерлiк есеп стандарттарын қараудың объективтiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында министрлiктер мен ведомстволардың, ұйымдардың мамандарынан және ғалымдардан тұратын Бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi сараптық кеңес құруға;
Үкiметтiң тапсырмасы бойынша бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi халықаралық кәсiби ұйымдардың жұмысына қатысуға және оларға мүше болуға;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес басқа да құқықтарды пайдалануға құқығы бар.
IV. ДЕПАРТАМЕНТТIҢ ҚЫЗМЕТIН ҰЙЫМДАСТЫРУ
11. Департаменттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
12. Департамент директорының Департамент директорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
Департамент директорының орынбасары Департаменттiң директоры болмаған кезде оның орнында қалады, Департаменттiң қызметiн үйлестiредi және өзiне Директор жүктеген өзге де мiндеттердi жүзеге асырады.

10. Департамент при осуществлении возложенных на него задач и
выполнении обязанностей имеет право:
издавать нормативные правовые акты в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности, аудита, подлежащие обязательному исполнению юридическими и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица;
осуществлять контроль по ведению бухгалтерского учета и аудита юридическими и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, и принимать меры, предусмотренные действующим законодательством;
в пределах своей компетенции вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных предприятий и иных организаций;
в установленном законодательством порядке выступать учредителем государственных предприятий, утверждать их уставы, быть органом государственного управления предприятием, осуществлять в отношении их функции субъекта права государственной собственности, назначать их руководителей;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан;
в соответствии с законодательством Республики Казахстан вносить предложения в Правительство Республики Казахстан, центральные исполнительные органы о приостановлении действия или отмене нормативных актов, противоречащих законодательству Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита;
осуществлять лицензирование аудиторской деятельности в порядке,
установленном законодательством;
давать разъяснения по вопросам лицензирования аудиторской
деятельности;
в целях обеспечения объективности рассмотрения стандартов
бухгалтерского учета имеет право образовать Экспертный совет по
бухгалтерскому учету и аудиту из специалистов министерств и
ведомств, организаций и ученых;
по поручению Правительства принимать участие в работе и быть
членом международных профессиональных организаций по бухгалтерскому
учету и аудиту;
пользоваться другими правами в соответствии с действующим
законодательством.
IV. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЕПАРТАМЕНТА
11. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
12. Директор Департамента имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
Заместитель Директора Департамента замещает Директора Департамента во время его отсутствия, координирует деятельность Департамента и осуществляет иные обязанности, возложенные на него Директором.

13. Департамент директоры Департаменттiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруына жеке жауап бередi.
Осы мақсатта Департамент директоры:
өз орынбасарының және Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының, сондай-ақ Департаменттiң облыстық басқармалары басшыларының мiндеттерi мен жауаптылық дәрежесiн белгiлейдi;
өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Департаменттi бiлдiредi;
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен аудит мәселелерi жөнiндегi мүдделерiн халықаралық деңгейде бiлдiредi, бухгалтерлiк есеп пен аудит бойынша конференциялар ұйымдастырады және оларға қатысады;
Департаменттiң бухгалтерлiк есеп пен аудит мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi, анықтамалық-әдiстемелiк және ақпараттық материалдарды басып шығаруға басшылық жасайды;
бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi заңдық және нормативтiк құқықтық актiлердiң енгiзiлуiне және орындалуына бақылауды ұйымдастырады;
көмек көрсету және консультациялар беру үшiн бухгалтерлiк есеп пен аудит саласындағы мамандарды тартады;
аудиторлық қызметтi лицензиялау және кәсiби бухгалтердiң сертификатын беру жөнiндегi басшылықты жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен лауазымдар номенклатурасына сәйкес Департамент қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар, өкiмдер шығарады;
Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның облыстық басқармалары туралы ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiне кiретiн басқа мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
14. Департаментте оның мамандары арасынан бухгалтерлiк есеп пен аудит мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi қарайтын және бекiтетiн Кеңес құрылады. Кеңестiң құрамын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiтедi.
15. Департамент пен оның аумақтық органдары заңды тұлғалар болып табылады, олардың бланкiлерi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттiк тiлде өз атауы жазылған мөрi болады.
Департаменттiң аумақтық органдарының банктерде тиiстi шоттары болады.
16. Департаменттi тарату және қайта ұйымдастыру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.

13. Директор Департамента организует и осуществляет руководство работой Департамента и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций. В этих целях Директор Департамента:
определяет обязанности и степень ответственности своего заместителя и руководителей структурных подразделений Департамента, а также руководителей областных управлений Департамента;
в пределах своей компетенции представляет Департамент в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
в установленном порядке представляет интересы Республики Казахстан на международном уровне по вопросам бухгалтерского учета и аудита, организует и участвует в конференциях по бухгалтерскому учету и аудиту;
руководит изданием Департаментом нормативных правовых актов по вопросам бухгалтерского учета и аудита, справочно-методических и информационных материалов;
организует контроль за внедрением и соблюдением законодательных и нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и аудиту;
для оказания помощи и предоставления консультаций привлекает специалистов в области бухгалтерского учета и аудита;
осуществляет руководство по лицензированию аудиторской деятельности и выдачи сертификата профессионального бухгалтера;
назначает на должность и освобождает от должности работников Департамента в соответствии с номенклатурой должностей, утвержденной Министерством финансов Республики Казахстан;
в пределах своей компетенции издает приказы, распоряжения;
утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и его областных управлений;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
14. В Департаменте создается Совет из его специалистов, который рассматривает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета и аудита. Состав Совета утверждается Министром финансов Республики Казахстан.
15. Департамент и его территориальные органы являются юридическими лицами и имеют бланки и печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке.
Территориальные органы Департамента имеют соответствующие счета в банках.
16. Ликвидация и реорганизация Департамента осуществляется в соответствии с действующим законодательством.