Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1779. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.08.05. N 743 қаулысымен. ~P980743
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитет орталық
аппаратының құрылымы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитет аумақтық
органдары аппаратының шектi штат саны 423 адам болып және 15
қызметтiк жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1779 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң Баға және монополияға
қарсы саясат жөнiндегi комитетi (Монополияға қарсы
комитет) туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы - еркiн бәсекелестiктi ынталандыру, монополиялық қызметтi шектеу, адал емес бәсекелестiктiң жолын кесу, табиғи монополиялардың қызметiн мемлекеттiк реттеу, тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) - Қазақстан Республикасының дербес арнайы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен келiсiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитет - заңды тұлға болып табылады, Қазақстан
Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы
мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi бар.
4. Комитеттiң аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстауға
арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте орталық
атқарушы органдарды ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге
асырылады.
II. Басымдықтары

Вопросы Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1779. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 августа 1998 г. N 743 ~P980743
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
2. Утвердить структуру центрального аппарата Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан согласно приложению.
3. Установить предельную штатную численность аппарата территориальных органов Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в количестве 423 единицы и лимит служебных легковых автомобилей в количестве 15 единиц.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1779
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по ценовой и антимонопольной политике
Агентства по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан (Антимонопольный комитет)
МИССИЯ - стимулирование свободной конкуренции, ограничение монополистической деятельности, пресечение недобросовестной конкуренции, государственное регулирование деятельности естественных монополий, защита прав и интересов потребителей.
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Комитет по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим автономно специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, международными договорами и соглашениями Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом, имеет печать с
изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим
наименованием на государственном языке.
4. Финансирование расходов на содержание аппарата Комитета и
его территориальных органов осуществляется за счет ассигнований,
предусмотренных в республиканском бюджете на содержание центральных
исполнительных органов.
II. ПРИОРИТЕТЫ

5. Комитеттiң басымдықтары:
баға, бәсекелестiктi дамыту, монополистiк қызметтi шектеу,
тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау саласында мемлекеттiк
саясатты әзiрлеп, iске асыру;
монополияға қарсы заңның сақталуын қадағалау;
табиғи монополия субъектiлерi мен мемлекеттiк органдардың тауарларға, жұмыстар мен қызмет көрсетулерге бағалары мен тарифтерiн реттеу.
III. Негiзгi мiндеттерi
6. Комитеттiң өз қызметiнiң саласындағы негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
монополиялық қызметтiң, оның нарықтағы үстем жағдайын терiс пайдалануының алдын алу және оған жол бермеу, адал емес бәсекелестiктiң алдын алу және жолын кесу жөнiнде шаралар қолдану;
тауар және қаржы нарықтарында жекелеген шаруашылық субъектiлерiнiң үстем болу деңгейiн бақылау;
табиғи монополия және мемлекеттiк органдар көрсететiн қызметтер саласында баға мен тариф белгiлеудiң орынды әдiстерiн әзiрлеп, енгiзу;
тұтынушылардың мүдделерiн қорғау және тұрғын үй-коммуналдық реформалар жүргiзу жөнiнде заңдардың жобаларын және нормативтiк құқықтық актiлер енгiзу.
IV. Комитеттiң функциялары
7. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
үстем жағдайға ие, бәсекелестiктi шектейтiн және монополиялық қызметтi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiн анықтау мақсатында нарыққа талдау жүргiзедi;
нарық жұмысына және бәсекелестiктi дамытуға қатысты заң жобалары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге сараптаманы жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Президентiне, Қазақстан Республикасының Парламентiне, Қазақстан Республикасының Үкiметiне нарықтың жағдайы мен ондағы бәсекелестiк туралы баяндамалар, монополияға қарсы заңдар мен оларды қолданудың практикасын жетiлдiру туралы ұсыныстар жолдайды;
өзара алмастырылатын тауарлар мен қызмет көрсетулер нарықтары тұтынушыларының қолы жетерлiк шегiн айқындайды;
нарықта шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн iс жүргiзу ережелерiн әзiрлейдi және енгiзедi;
монополияға қарсы заңдардың сақталуын қадағалауды жүзеге асырады;
монополияланған тауар және қаржы нарықтарын монополиясыздандыру жөнiнде шаралар әзiрлейдi және iс жүзiне асырады;
табиғи монополия субъектiлерiн құрылымдық қайта ұйымдастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияшы-шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiн және Қазақстан Республикасының Монополияшы-шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастырады және жүргiзедi;
табиғи монополияшы кәсiпорындардың өнiмдерiне, жұмыстары мен қызмет көрсетулерiне және орталық, жергiлiктi атқарушы органдардың қызмет көрсетулерiне арналған бағалар мен тарифтердi реттеудi жүзеге асырады;
табиғи монополия субъектiлерiнiң iс жүзiндегi шығындарына бақылау жасайды;
ұдайы төлем жасау қабiлетi болмаған жағдайда, монополияшы шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге қатысты сауықтыру қызметiн тоқтату немесе банкроттық ресiмiн қолдану жобаларын келiседi;
кәсiпорындардың мүлiктерiн немесе акционерлiк қоғамдар акцияларының бақылау пакеттерiн, үлестерi мен пайларын сатып алуға, сондай-ақ сенiмдi басқаруға беруге қорытынды бередi;
нарықта монополияны болдырмау мақсатында акционерлiк қоғамдардың қосылуына қорытынды бередi;
мемлекеттiк және өзге де органдардың тұтынушылардың құқықтарын қорғау, тұрғын үй-коммуналдық реформаларын жүргiзу жөнiндегi iс-қимылын үйлестiредi, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөнiндегi заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
Комитеттiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша шет елдердiң мемлекеттiк органдарымен және үкiметтiк емес ұйымдармен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл мен ынтымақтастық ұйымдастырады;
Комитеттiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша халықаралық жобалар мен бағдарламаларды әзiрлеу мен оларды iс жүзiне асыруға қатысады.
V. Құқықтары

5. Приоритетами Комитета являются:
разработка и реализация государственной политики в области цен,
развития конкуренции, ограничение монополистической деятельности,
защиты прав и интересов потребителей;
надзор за соблюдением антимонопольного законодательства;
регулирование цен и тарифов на товары, работы и услуги субъектов естественной монополии и государственных органов.
III. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ
6. Основными задачами Комитета в сфере его деятельности являются:
принятие мер по предупреждению и недопущению монополистической деятельности, злоупотреблений доминирующим положением на рынке, предупреждение и пресечение недобросовестной конкуренции;
контроль за уровнем доминирования отдельных хозяйствующих субъектов на товарных и финансовых рынках;
разработка и внедрение недискриминационных методов установления цен и тарифов в сфере естественной монополии и услуг государственных органов;
разработка проектов законодательных и иных нормативных правовых актов по защите интересов потребителей и проведению жилищно-коммунальной реформы.
IV. ФУНКЦИИ КОМИТЕТА
7. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
проводит анализ рынка с целью выявления хозяйствующих субъектов, имеющих доминирующее положение, ограничивающих конкуренцию и осуществляющих монополистическую деятельность;
осуществляет экспертизу проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, касающихся функционирования рынка и развития конкуренции;
направляет в Парламент Республики Казахстан, Президенту Республики Казахстан, в Правительство Республики Казахстан доклады о состоянии рынка и конкуренции на нем, предложения о совершенствовании антимонопольного законодательства и практики его применения;
определяет границы доступных для потребителей рынков взаимозаменяемых товаров и услуг;
разрабатывает и вносит предложения по внедрению правил поведения на рынке для хозяйствующих субъектов;
осуществляет надзор за соблюдением антимонопольного законодательства;
разрабатывает и реализует меры по демонополизации монополизированных товарных и финансовых рынков;
разрабатывает предложения по структурной реорганизации субъектов естественной монополии;
формирует и ведет Государственный регистр хозяйствующих субъектов - естественных монополистов Республики Казахстан и Государственный реестр хозяйствующих субъектов - монополистов Республики Казахстан;
осуществляет регулирование цен и тарифов на продукцию, работы и услуги предприятий - естественных монополистов и услуги центральных и местных исполнительных органов;
осуществляет контроль за фактическими затратами субъектов естественной монополии;
согласовывает проекты санаций, прекращение деятельности или применение процедуры банкротства в отношении хозяйствующих субъектов-монополистов в случае их хронической неплатежеспособности;
дает заключения на приобретение имущества предприятий или контрольных пакетов акций, долей и паев акционерных обществ - монополистов, а также на передачу в доверительное управление;
дает заключение на слияние акционерных обществ с целью предотвращения монополизации рынка;
координирует действия государственных и иных органов по защите прав потребителей, проведению жилищно-коммунальной реформы, осуществляет контроль за соблюдением законодательства по защите прав потребителей;
организует взаимодействие и сотрудничество с государственными органами и неправительственными организациями зарубежных стран, а также с международными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
участвует в разработке и реализации международных проектов и программ по вопросам, относящимся к компетенции Комитета.
V. ПРАВА

8. Комитеттiң өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыруы кезiнде:
өз құзыретiнiң шегiнде нормативтiк құқықтық және ұйымдастырушылық - өкiмдiк актiлер шығаруға;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi монополияшылар деп тану туралы шешiм қабылдауға;
өз құзыретiнiң шегiнде монополияға қарсы заңдардың бұзылуы туралы iстерге тексеру жүргiзуге және қарауға, кiнәлiлердi әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге қолданылатын монополияға қарсы реттеу әдiстерi туралы шешiмдер қабылдауға;
табиғи монополияшы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң өнiмiне, қызмет көрсетулерiне және мемлекеттiк органдардың көрсететiн қызметтерiне бағалар мен тарифтер белгiлеуге;
табиғи монополияшылардың өнiмдерiне, жұмыстарына, қызмет көрсетулерiне бағаларды өзгерту мәселелерi бойынша көпшiлiк тыңдаулар жүргiзуге;
табиғи монополияшы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң материалдық құндылықтар сатып алуына тендерлер өткiзуге қатысуға;
мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды тұлғалар мен азаматтардан өзiнiң белгiленген мерзiмдерiне, оның мiндеттерi мен функцияларын iс жүзiне асыруға қажеттi ақпарат сұрауға және оны алуға;
Комитет құзыретiнiң шеңберiнде мемлекеттiк органдар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге заңдардың бұзылуын жою туралы орындалуға мiндеттi ұйғарымдамалар енгiзуге;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға монополияға қарсы заңдарды және тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңдарды бұзып, не оларға қайшы қабылданған актiлердiң күшiн жою немесе өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге;
Комитеттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қабылдаған шешiмдерiнiң заңда белгiленген тәртiппен толық немесе iшiнара күшi жоқ деп тануға;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң бағаның мемлекеттiк тәртiбiн бұзулары нәтижесiнде алған сомаларын бюджет кiрiсiне алу туралы шешiм қабылдауға;
Комитет алқасының мәжiлiстерiнде Комитеттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мемлекеттiк басқару органдарының, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң лауазымды тұлғаларын тыңдауға;
тексерiстер мен сараптамалар жүргiзуге басқа мекемелер мен ұйымдардан мамандар тартуға;
бағаның мемлекеттiк тәртiбiнiң, монополияға қарсы заңдардың, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөнiндегi заңдардың бұзылуын жою мақсатында сотта iс қозғауға, сондай-ақ үшiншi тұлғалардың талаптарын қолдауға;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша өз құзыретiнiң шегiнде халықаралық шарттар мен келiсiмдер жасауға;
өз өкiлеттiктерi мен функцияларының бiр бөлiгiн аумақтық органдарға беруге құқығы бар.
VI. Комитеттiң қызметiн ұйымдастыру

8. Комитет при осуществлении возложенных на него задач имеет право:
в пределах своей компетенции издавать нормативные правовые и организационно-распорядительные акты;
принимать решения о признании хозяйствующих субъектов монополистами;
проводить расследования и рассматривать дела о нарушениях антимонопольного законодательства в пределах своей компетенции и привлекать виновных к административной ответственности;
принимать решения о методах антимонопольного регулирования, применяемых к хозяйствующим субъектам;
устанавливать цены и тарифы на продукцию, работы и услуги хозяйствующих субъектов - естественных монополистов и услуги, оказываемые государственными органами;
проводить публичные слушания по вопросам изменения цен на продукцию, работы, услуги естественных монополистов;
участвовать в проведении тендеров на закупку материальных ценностей хозяйствующими субъектами - естественными монополистами;
запрашивать и получать в установленные им сроки от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан информацию, необходимую для реализации его задач и функций;
вносить государственным органам и хозяйствующим субъектам обязательные для исполнения предписания об устранении нарушений законодательства в пределах компетенции Комитета;
вносить предложения в центральные и местные исполнительные органы об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих либо противоречащих антимонопольному законодательству и законодательству о защите прав потребителей;
в установленном законодательством порядке признавать недействительными полностью или частично принятые центральными и местными исполнительными органами решения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
принимать меры по изъятию в доход бюджета сумм, полученных хозяйствующими субъектами в результате нарушения ими государственной дисциплины цен;
заслушивать на заседаниях коллегии Комитета должностных лиц органов государственного управления, хозяйствующих субъектов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других учреждений и организаций;
возбуждать в суде дела, а также поддерживать иски третьих лиц с целью устранения нарушений государственной дисциплины цен, антимонопольного законодательства, законодательства по защите прав потребителей;
по поручению Правительства Республики Казахстан заключать международные договоры и соглашения в пределах своей компетенции;
делегировать часть своих полномочий и функций территориальным органам.
VI. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ КОМИТЕТА

9. Комитеттi Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
10. Төрағаның Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң төрағасы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары - Атқарушы директоры болады.
11. Комитеттiң төрағасы:
Комитеттiң қызметiне басшылық жасайды және Комитетке жүктелген мiндеттердiң, оның бекiткен регламентiне сәйкес орындалуын қамтамасыз етедi;
Комитеттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша белгiленген тәртiппен нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң қарауына енгiзедi;
орынбасарының және аумақтық органдар басшыларының мiндеттерiн бөледi;
Комитет орталық аппаратының қызметкерлерiн, сондай-ақ Комитеттiң аумақтық органдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
қызметкерлер санының және еңбекақы қорының белгiленген шеңберiнде Комитеттiң штат кестесiн, бөлiнетiн қаржы шеңберiнде оны ұстауға арналған шығыстардың сметасын бекiтедi;
Комитет орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi туралы, сондай-ақ Комитеттiң аумақтық органдары туралы ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiнiң шеңберiнде бұйрықтар шығарады;
тәртiптiк жазалар қолданады;
заңда белгiленген тәртiппен Комитет орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерiн құру немесе тарату туралы ұсыныстар енгiзедi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өз құзыретiнiң шеңберiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Комитеттiң атынан өкiлдiк етедi;
Комитеттiң құзыретiне кiретiн барлық мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды, өз өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгiн Комитеттiң аумақтық органдарына бередi және Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуына жеке жауап бередi.
12. Комитет қызметiнiң аса маңызды мәселелерiн шешу үшiн Комитет төрағасы басқаратын алқа құрылады.
Алқаның шешiмдерi қаулылар нысанында шығарылады және оларға Комитет төрағасы қол қояды.
13. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес монополияға қарсы заңдарды бұзушылықтар туралы iстердi қарау үшiн Комитетте және оның аумақтық органдарында Әкiмшiлiк комиссиясы құрылады.
Әкiмшiлiк комиссиясының жеке құрамын тиiстi Комитеттiң төрағасы бекiтедi.
14. Облыстар мен Алматы қаласы бойынша Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитеттер (бұдан әрi - Монополияға қарсы комитеттер) Комитеттiң аумақтық органдары болып табылады.
Монополияға қарсы комитеттер аймақтарда Комитеттiң функцияларын орындайды, Комитет берген өкiлеттiктер көлемiндегi құқықтарды пайдаланады және оған есеп бередi.
Монополияға қарсы саясат комитеттерiнiң төрағаларын облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен келiсiп Комитеттiң төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

9. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
10. Председатель имеет заместителя - Исполнительного директора, назначаемого и освобождаемого от должности Председателем Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
11. Председатель Комитета:
руководит деятельностью Комитета и обеспечивает выполнение возложенных на Комитет задач в соответствии с утвержденным им регламентом;
вносит в установленном порядке на рассмотрение Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан проекты нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
распределяет обязанности заместителя и руководителей территориальных органов;
назначает на должность и освобождает от занимаемой должности работников центрального аппарата Комитета, а также руководителей территориальных органов Комитета;
утверждает штатное расписание Комитета в пределах установленной численности работников и фонда оплаты труда, смету расходов на его содержание в пределах выделяемых ассигнований;
утверждает положения о структурных подразделениях центрального аппарата Комитета, а также о территориальных органах Комитета;
в пределах своей компетенции издает приказы;
налагает дисциплинарные взыскания;
вносит предложения об образовании или упразднении структурных подразделений центрального аппарата Комитета в установленном законодательством порядке;
в пределах своей компетенции представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по всем вопросам, входящим в компетенцию Комитета, делегирует часть своих полномочий руководителям территориальных органов Комитета и несет персональную ответственность возложенных на Комитет задач.
12. Для решения наиболее важных вопросов деятельности Комитета образуется коллегия, возглавляемая Председателем Комитета.
Решения коллегии Комитета издаются в форме постановлений и подписываются Председателем Комитета.
13. В соответствии с законодательством Республики Казахстан для рассмотрения дел о нарушениях антимонопольного законодательства в Комитете и его территориальных органах создается Административная комиссия.
Персональный состав Административной комиссии утверждается Председателем соответствующего комитета.
14. Территориальными органами Комитета являются комитеты по ценовой и антимонопольной политике по областям и городу Алматы (далее - антимонопольные комитеты).
Антимонопольные комитеты выполняют функции Комитета в регионах, пользуются правами в объеме делегированных Комитетом полномочий и подотчетны ему.
Председатели антимонопольных комитетов назначаются на должность и освобождаются от занимаемой должности Председателем Комитета по согласованию с акимами областей и города Алматы.

15. Комитет жанында Комитет қызметiнiң барлық бағыттары бойынша,
оның iшiнде тексерiстер жүргiзуге көмек көрсету үшiн Сараптама
кеңестерi құрылуы мүмкiн.
Сараптама кеңестерiнiң жеке құрамы ғалымдар мен мамандардан,
Қазақстан Республикасы Комитетiнiң, басқа министрлiктер мен
ведомстволарының, қоғамдық ұйымдардың, халықаралық ұйымдардың
қызметкерлерiнен құрылады және оны Комитет төрағасы бекiтедi.
16. Комитет орталық аппаратының құрылымын Қазақстан
Республикасының Үкiметi бекiтедi.
17. Комитеттi тарату мен қайта ұйымдастыру заңдарда белгiленген
тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1779 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөнiндегi агенттiгi Баға және монополияға
қарсы саясат жөнiндегi комитетiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Монополияға қарсы заңдардың сақталуын қадағалау
басқармасы
Табиғи монополияларды реттеу басқармасы
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тұрғын үй реформалары
басқармасы
Ұйымдастыру-кадр жұмысы бөлiмi

15. При Комитете могут создаваться экспертные советы по всем направлениям деятельности Комитета, в том числе для оказания помощи в проведении проверок.
Персональный состав экспертных советов формируется из ученых и специалистов, работников Комитета, других министерств и ведомств Республики Казахстан, общественных организаций, международных организаций и утверждается Председателем Комитета.
16. Структура центрального аппарата Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан.
17. Ликвидация и реорганизация Комитета производятся в установленном законодательством порядке.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1779
Структура центрального аппарата
Комитета по ценовой и антимонопольной политике
Агентства по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Руководство
Управление надзора за соблюдением антимонопольного
законодательства
Управление регулирования естественных монополий
Управление защиты прав потребителей и жилищных реформ
Отдел организационно-кадровой работы