Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыруды қадағалау департаментi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсандағы N 1780. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655  Жарлығына  сәйкес (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 45, 410-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыруды қадағалау департаментi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыруды қадағалау департаментi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 23 маусымдағы N 1006  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 28, 253-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1780 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыруды қадағалау департаментi туралы
ЕРЕЖЕ
Миссиясы: сақтандыру саласында мемлекеттiк стратегияны әзiрлеу және iске асыру, сақтандыру ұйымдарының қызметiн мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыруды қадағалау департаментi (бұдан әрi - Департамент) сақтандыру қызметiн қадағалауды, сақтандыру туралы заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыратын сақтандыру субъектiлерiнiң сақтандыру қатынастарынан туындайтын заңды құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Департамент өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департаменттiң аппаратын ұстау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi орталық аппаратының жалпы сметасының есебiнен жүзеге асырылады.
4. Департаменттiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiтедi.
5. Департамент заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген мөрi болады.
II. Басымдықтары
6. Департамент өз қызметiнде мынадай басымдықтарды басшылыққа алады:
қоғам мен мемлекет өмiрiндегi сақтандырудың ролi мен маңызын ұдайы арттыру;
Қазақстан Республикасын дамытудың басым бағыттарын жүзеге асыруда сақтандыру институтын толыққанды пайдалану;
сақтандыру қызметтерiнiң толыққанды бәсекеге қабiлеттi қазақстандық рыногын қалыптастыруға жағдай тудыратын сақтандыру қызметiн реттейтiн бара-бар жүйелер құру;
сақтандырушылардың заңды құқықтары мен мүдделерiн қорғауға бағытталған шаралардың кешенiн әзiрлеу.
III. Негiзгi мiндеттерi, функциялары және құқықтары

Об утверждении Положения о Департаменте страхового надзора Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1780. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 U973655_  "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 45, ст. 410) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте страхового надзора Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 1997 г. N 1006 P971006_  "Об утверждении Положения о Департаменте страхового надзора Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 28, ст. 253).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. N 1780
ПОЛОЖЕНИЕ
О Департаменте страхового надзора
Министерства финансов Республики Казахстан
Миссия: разработка и реализация государственной стратегии в области страхования, осуществление государственного надзора за деятельностью страховых организаций.
I. Общие положения
1. Департамент страхового надзора Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент) является государственным органом, осуществляющим надзор за страховой деятельностью, контроль за соблюдением законодательства о страховании и обеспечивающим защиту законных прав и интересов субъектов страхования, вытекающих из страхового отношения.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами и актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Содержание аппарата Департамента осуществляется за счет общей сметы центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Структура и штатная численность Департамента утверждается Министерством финансов Республики Казахстан.
5. Департамент является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке.
II. Приоритеты
6. Департамент в своей деятельности руководствуется следующими приоритетами:
постоянное повышение роли и значения страхования в жизни общества и государства;
полноценное использование института страхования в реализации приоритетных направлений развития Республики Казахстан;
создание адекватной системы регулирования страховой деятельности, способствующей формированию полноценного, конкурентного казахстанского рынка страховых услуг;
выработка мер, направленных на защиту законных прав и интересов страхователей.
III. Основные задачи, функции и права

7. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
сақтандыру қызметi саласында мемлекеттiк сақтандыруды қадағалауды жүзеге асыру;
белгiленген құқықтық тәртiп бойынша сақтандыру қызметi саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
сақтандыру мәселелерi жөнiндегi халықаралық шарттар мен келiсiмдердi дайындауға және жүзеге асыруға қатысу, сондай-ақ Қазақстан сақтандыру ұйымдарының басқа елдердiң сақтандыру компанияларымен халықаралық ынтымақтастықты дамытуына жәрдемдесу болып табылады.
8. Департамент өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
белгiленген тәртiппен сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға лицензиялар берудi;
сақтандырушыларды есепке алуды, олардың бiрлестiктерi мен сақтандырушы делдалдарының тiзiлiмiн жүргiзудi;
сақтандыру тарифтерiнiң негiздiлiгiне бақылау жасауды және сақтандырушылардың қаржылық орнықтылығын қамтамасыз етудi;
сақтандырушылардың өз қаражаттары мен олар қабылдаған сақтандыру мiндеттемелерi арасындағы қатынастардың нормативтерiн сақтауды әзiрлеудi және бақылауды;
заңды және жеке тұлғалардың мiндеттi сақтандыру туралы заңдардың талаптарын орындауына бақылау жасауды;
сақтандырушылардың жасайтын сақтандыру шарттары мазмұнының заңдардың талаптарына сәйкес келуiн бақылауды;
сақтандыру қызметiнiң практикасын қорытындылауды, республикада сақтандыру рыногын дамыту туралы заңдарды жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды белгiленген тәртiп бойынша әзiрлеудi және ұсынуды;
сақтандыру мәселелерi жөнiндегi нұсқаулықтарды, әдiстемелiк нұсқауларды, ұсынымдарды, анықтамалық және өзге де материалдарды басып шығаруды;
сақтандыру саласында мамандарды кәсiби даярлау және қайта даярлау жөнiндегi шараларды жүргiзудi;
халықаралық шарттарды әзiрлеудi және оларға белгiленген тәртiппен қол қоюды;
басқа елдердiң қадағалау органдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сақтандыру ұйымдарының басқа елдердiң сақтандыру компанияларымен өзара iс-қимыл мен ынтымақтастықты жүзеге асырады.
9. Департамент өзiне жүктелген өкiлеттiктер мен функцияларды өз құзыретiнiң шегiнде жүзеге асыру үшiн:
Департамент Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң Статистика және талдау жөнiндегi комитетi белгiленген сақтандыру қызметi туралы сақтандырушылардан белгiленген есептемелердi сұрауға және алуға, жылдық баланстарды, пайдалар мен залалдарды жариялаудың мерзiмiн белгiлеуге;
сақтандырушылардың сақтандыру туралы заңдарды сақтауына тексерулер жүргiзуге;
шетелдiктер қатысатын кәсiпорындарды қоса алғанда, сақтанушылардың мiндеттi сақтандыру туралы заңдарды сақтауына тексеру жүргiзуге;
сақтандырушы лицензияны тоқтата тұру үшiн негiз болып табылатын мiндеттемелердi белгiленген мерзiмде орындамаған жағдайда лицензияны қайтып алу туралы талап-арызбен сотқа өтiнiш жасауға;
өз құзыретiнiң шегiнде шетелдiктер қатысатын ұйымдарды қоса алғанда, сақтандырушыларға, заңды тұлғалардың басшыларына сақтандыру не оның бұзылуын жою туралы заңдардың талаптарын сақтаудың қажеттiгi туралы атқарылуы мiндеттi ұйғарымдамалар беруге;
белгiленген тәртiппен сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына берiлген лицензиялардың күшiн тоқтата тұруға;
өз құзыретiнiң шегiнде сақтандыру ұйымдары үшiн кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi мамандандырылған ұйымдарды қоса алғанда, оқу орындарының барлық үлгiлерiнде сақтандыру жөнiндегi оқу бағдарламаларын сараптауға қатысуға;
уақытша кеңестер мен комиссиялар құруға, сақтандыру нарығын реттеу мәселелерiн талқылауға сарапшыларды тартуға құқығы бар.
IV. Департаменттiң қызметiн ұйымдастыру

7. Основными задачами Департамента являются:
осуществление государственного страхового надзора в сфере страховой деятельности;
участие в разработке и реализации государственной политики в области страховой деятельности в установленном законодательством порядке;
участие в подготовке и реализации международных договоров и соглашений по вопросам страхования, а также содействие развитию международного сотрудничества страховых организаций Казахстана со страховыми компаниями других стран.
8. Департамент в соответствии с возложенными на него задачами осуществляет:
в установленном порядке выдачу лицензий на осуществление страховой деятельности;
учет страховщиков, ведение реестров их объединений и страховых брокеров;
контроль за обоснованностью страховых тарифов и обеспечение финансовой устойчивости страховщиков;
разработку и контроль за соблюдением нормативов соотношения между собственными средствами страховщиков и принятыми ими страховыми обязательствами;
контроль за выполнением юридическими и физическими лицами требований законодательства об обязательном страховании;
контроль за соответствием содержания заключаемых страховщиками договоров страхования требованиям законодательства;
обобщение практики страховой деятельности, разработку и представление в установленном порядке предложений по совершенствованию законодательства о страховании и развитию страхового рынка в республике;
издание инструкций, методических указаний, рекомендаций, справочных и иных материалов по вопросам страхования;
проведение мероприятий по профессиональной подготовке и переподготовке специалистов в области страхования;
разработка и в установленном законодательством порядке подписание международных договоров;
взаимодействие и сотрудничество с надзорными органами других стран, а также страховых организаций Республики Казахстан со страховыми компаниями других стран.
9. Для реализации возложенных на него полномочий и функций Департамент имеет право в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать от страховщиков установленную Департаментом и Комитетом по статистике и анализу Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан отчетность о страховой деятельности, определять срок публикации ими годовых балансов, счетов прибылей и убытков;
производить проверки соблюдения страховщиками законодательства о страховании;
производить проверки соблюдения страхователями, включая предприятия с иностранным участием, законодательства об обязательном страховании;
в случае неустранения страховщиком в установленные сроки обязательств, явившихся основанием для приостановления лицензии, обратиться в суд с иском об отзыве лицензии;
в пределах своей компетенции давать страховщикам, руководителям юридических лиц, включая организации с иностранным участием, обязательные для исполнения предписания о необходимости соблюдения требований законодательства о страховании либо устранения его нарушений;
приостанавливать в установленном порядке действие лицензий на право осуществления страховой деятельности;
в пределах своей компетенции принимать участие в экспертизе учебных программ по страхованию во всех типах учебных заведений, включая специализированные организации по подготовке и повышению квалификации кадров для страховых организаций;
создавать временные советы и комиссии, привлекать экспертов к обсуждению вопросов регулирования рынка страхования.
IV. Организация деятельности Департамента

10. Департаменттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
11. Департаменттiң директоры:
Департаменттiң жұмысын ұйымдастырады және оны басқарады;
Департаментке жүктелген өкiлеттiктердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi, өз орынбасарының және тапсырылған жұмыс учаскелерi үшiн құрылымдық бөлiмшелер басшыларының жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Департаменттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
лауазымды тұлғалардың құқықтары мен мiндеттерiн айқындайтын нормативтiк құжаттарды бекiтедi;
өзiнiң құзыретi шегiнде бұйрықтар берiп, нұсқаулықтар шығарады, барлық сақтандырушылар үшiн орындалуы мiндеттi болып табылатын нұсқаулық бередi және олардың орындалуын тексерудi ұйымдастырады;
бұған қосымша өзiнiң құзыретiне жататын басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
12. Департаменттiң директоры сенiмхатсыз Департаменттiң атынан iс-қимыл жасайды, оның мүдделерiн бiлдiредi, шарттар (келiсiмдер) жасайды және өзiнiң өкiлеттiктерi шегiнде өзге де iс-қимыл жасайды.
13. Департамент директорының қызметке Департамент директорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын бiр орынбасары болады.
Департамент директорының орынбасары Департаменттiң директоры жоқ уақытта оның орнында болады, Департаменттiң қызметiн үйлестiредi және Департаментке жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асырады.
14. Департаменттiң лауазымды тұлғалары жеке басының пайдасы үшiн сақтандырушылардың коммерциялық құпиясын құрайтын қандай да бiр түрде мәлiметтердi пайдалануына және жария етуге құқығы жоқ.
15. Департаменттi тарату және қайта ұйымдастыру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.

10. Департамент возглавляет Директор, который назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
11. Директор Департамента:
организует и руководит работой Департамента;
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент полномочий, определяет степень ответственности своего заместителя и руководителей структурных подразделений за порученные участки работы;
назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Департамента;
утверждает нормативные документы, определяющие права и обязанности должностных лиц;
в пределах своей компетенции издает приказы и инструкции, дает указания, являющиеся обязательными для исполнения всеми страховщиками, и организует проверки их исполнения;
дополнительно принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
12. Директор Департамента без доверенности действует от имени Департамента, представляет его интересы, заключает договоры (соглашения) и совершает иные действия в рамках своих полномочий.
13. Директор Департамента имеет одного заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора Департамента.
Заместитель Директора Департамента замещает Директора Департамента во время его отсутствия, координирует деятельность Департамента и осуществляет иные обязанности, возложенные на него Директором.
14. Должностные лица Департамента не вправе использовать в корыстных целях и разглашать в какой-либо форме сведения, составляющие коммерческую тайну страховщиков.
15. Ликвидация и реорганизация Департамента осуществляются в соответствии с действующим законодательством.