Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1783. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.09.16. N 903 қаулысымен. ~P980903
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына және "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 P971551_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк
сатып алу жөнiндегi департаментi туралы қоса берiлiп отырған Ереже
бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк
сатып алу жөнiндегi департаментiнiң құрылымы қосымшаға сәйкес
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1783 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментi туралы
ЕРЕЖЕ
МИССИЯСЫ
Қазақстан Республикасының республикалық және жергiлiктi бюджеттерiнiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттары есебiнен жүзеге асырылатын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алу процесiн реттеу.
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң (бұдан әрi - Департамент) құқықтық негiздерiн, қызметiн ұйымдастыру принциптерiн, жүйесiн және өкiлеттiгiн айқындайды.
2. Департамент республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттары есебiнен тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуы салааралық үйлестiру мақсатында өз қызметiн жүзеге асыратын, мемлекеттiк сатып алу процесiн реттеу жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган болып табылады.
3. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарды, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi туралы ереженi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Департамент заңды тұлға болып табылады, оның банкте шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттiк тiлде өз атауы жазылған мөрi мен бланкiлерi болады.

Об утверждении Положения о Департаменте по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1783. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 16 сентября 1998 г. N 903 ~P980903
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 года N 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 года N 1551 P971551_ "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 года N 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Утвердить структуру Департамента по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1783
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по государственным закупкам
Министерства финансов Республики Казахстан
МИССИЯ
Регулирование процесса государственных закупок товаров, работ и услуг, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан, а также внебюджетных фондов.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящее Положение определяет правовые основы, принципы организации деятельности, систему и полномочия Департамента по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Департамент).
2. Департамент является уполномоченным государственным органом по регулированию процесса государственных закупок, осуществляющим свою деятельность в целях межотраслевой координации государственных закупок товаров, работ и услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также средств внебюджетных фондов.
3. Департамент в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, Положением о Министерстве финансов Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Департамент является юридическим лицом, имеет счета в банке, печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.

5. Департаменттi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру
республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiн
ұстауға көзделген қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
II. БАСЫМДЫҒЫ
6. Мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi
сатып алуға бағытталған республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң,
сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттарының ұтымды жұмсалуын
қамтамасыз ету.
III. НЕГIЗГI МIНДЕТТЕРI
7. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, басқа да мемлекеттiк органдар, ұйымдар, жергiлiктi атқарушы органдар және бюджеттен тыс қорлардың басқармалары жүргiзетiн мемлекеттiк сатып алу процестерiн үйлестiру және оларға бақылау жасау;
мемлекеттiк сатып алу процестерiн реттейтiн нормативтiк-құқықтық базаны қалыптастыру болып табылады.
IV. ФУНКЦИЯЛАРЫ
8. Алға қойған мiндеттердi жүзеге асыру үшiн Департамент мынадай функцияларды жүзеге асырады:
бекiтiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттер және бюджеттен тыс қорлар сметаларының көрсеткiштерiнiң негiзiнде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердiң номенклатуралары мен көлемдерiн қалыптастыруға қатысу;
номенклатурасын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын бекiтiп отыратын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алу жөнiнде конкурстарды ұйымдастыру;
тiзбесiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын бекiтiп отыратын тапсырыс берушiлерге арналған конкурстарды ұйымдастыру;
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдары, ұйымдар, бюджеттен тыс қорлардың басқармалары өткiзетiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың қаражаттары есебiнен тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетуге арналған конкурстарға қатысу;
мемлекеттiк сыртқы заемдар мен гранттардың қаражаттарына тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алу бойынша конкурстар (тендерлер) өткiзуге қатысу;
мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыруды үйлестiру және оған бақылау жасау;
мемлекеттiк сатып алу процестерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң жобасын әзiрлеу және әдiстемелiк материалдарды әзiрлеу мен бекiту;
тапсырыс берушiлерге мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу мәселелерi бойынша әдiстемелiк және ұйымдастырушылық көмек көрсету.
V. ҚҰҚЫҚТАРЫ
9. Алға қойған мiндеттердi шешу және функцияларды жүзеге асыру үшiн Департамент:
мемлекеттiк сатып алуды, оның iшiнде мемлекеттiк сыртқы заемдар мен гранттардың қаражаттары есебiнен жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан заңдарда белгiленген тәртiппен ақпараттар сұратуға және алуға;
өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен жүргiзу мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi шешiмдердi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қабылдауға;
мемлекеттiк сатып алуларды ұйымдастыру мен жүргiзу бойынша тапсырысшылардың конкурстық комиссияларының жұмысына қатысуға;
мемлекеттiк сатып алулардың ұйымдастырылуы мен жүргiзiлуiне бақылау жасауға;
сараптамалар мен консультациялар өткiзу, конкурстық комиссияларға қатысу үшiн мемлекеттiк басқарудың орталық және жергiлiктi органдарының мамандарын ақысыз негiзде, ал мемлекеттiк қызметшiлер болып саналмайтын мамандарды-ақылы негiзде Қазақстан
Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тартуға;
өзiнiң құзыретi шегiнде шет елдердiң ұйымдарымен және
халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықта болуға құқылы.
VI. МIНДЕТТЕРI

5. Финансирование расходов на содержание Департамента осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства финансов Республики Казахстан.
II. ПРИОРИТЕТ
6. Обеспечение рационального расходования средств республиканского и местных бюджетов, а также внебюджетных фондов, направляемых на закупку товаров, работ и услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
III. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ
7. Основными задачами Департамента являются:
координация и контроль процессов государственных закупок, проводимых министерствами, государственными комитетами, иными государственными органами, организациями, местными исполнительными органами и правлениями внебюджетных фондов;
формирование нормативно-правовой базы, регулирующей процессы государственных закупок.
IV. ФУНКЦИИ
8. Для реализации поставленных задач Департамент осуществляет следующие функции:
участие в формировании номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ и услуг на основе показателей утвержденных республиканского и местных бюджетов и смет внебюджетных фондов;
организация конкурсов по закупкам товаров, работ и услуг, номенклатура которых ежегодно утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства финансов Республики Казахстан;
организация конкурсов для заказчиков, перечень которых ежегодно утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства финансов Республики Казахстан;
участие в конкурсах, проводимых министерствами, государственными комитетами, иными государственными органами Республики Казахстан, организациями, правлениями внебюджетных фондов, на приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также внебюджетных фондов;
участие в проведении конкурсов (тендеров) по закупкам товаров, работ и услуг на средства внешних государственных займов и грантов;
координация и контроль за осуществлением государственных закупок;
разработка проектов нормативных правовых актов и разработка и утверждение методических материалов, регулирующих процессы государственных закупок;
оказание методической и организационной помощи заказчикам по вопросам проведения государственных закупок.
V. ПРАВА
9. Для решения поставленных задач и осуществления функций Департамент имеет следующие права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке информацию от государственных органов и организаций, осуществляющих государственные закупки, в том числе за счет средств внешних государственных займов и грантов;
принимать решения в пределах своей компетенции обязательные для исполнения государственными органами и организациями по вопросам организации и проведения государственных закупок в соответствии с действующим законодательством;
участвовать в работе конкурсных комиссий заказчиков по
организации и проведению государственных закупок;
контролировать организацию и проведение государственных закупок;
привлекать для проведения экспертиз и консультаций, участия в
конкурсных комиссиях специалистов центральных и местных органов
государственного управления на безвозмездной основе, а специалистов,
не являющихся государственными служащими, на платной основе в
установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
сотрудничать в пределах своей компетенции с организациями
зарубежных стран и международными организациями.
VI. ОБЯЗАННОСТИ

10. Өзiнiң қызметiнде Департамент мынадай мiндеттердi орындайды:
мемлекеттiк сатып алу саласында Қазақстан Республикасы
заңдарының орындалуын қамтамасыз етедi;
мемлекеттiк сатып алудың жүзеге асырылуына талдау жасайды;
мемлекеттiк сатып алуды жоспарлауды, ұйымдастыруды және
жүргiзудi жетiлдiру жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және iске асырады.
VII. ЖАУАПКЕРШIЛIГI
11. Өз қызметiн жүзеге асыру кезiнде Департаментке мыналарға:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мемлекеттiк сатып
алу саласындағы стратегиялық жоспарының iске асырылуы үшiн;
мемлекеттiк сатып алу жүйесiнiң жай-күйi туралы ақпараттардың
сенiмдiлiгi үшiн;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу саласындағы
заңдарының сақталуы үшiн жауап бередi.
VIII. ДЕПАРТАМЕНТ ҚЫЗМЕТIН ҰЙЫМДАСТЫРУ
12. Департаменттi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Директор басқарады.
Директордың оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
Департамент директорының орынбасары Департамент директоры болмаған жағдайда оның мiндетiн атқарады.
13. Департамент директоры Департамент жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның функцияларын жүзеге асыру үшiн жеке жауап бередi.
Осы мақсатта Департамент директоры:
Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрi бекiткен қызметтер номенклатурасына сәйкес Департаменттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, сондай-ақ оларға тәртiптiк жаза қолданады;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң басшылығына
Департамент қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына бекiтiлген
еңбекке ақы төлеу қорының шегiнде қосымшаақылар мен үстемақылар
белгiлеу туралы, сондай-ақ оларға сыйақы беру туралы ұсыныстар
енгiзедi;
өзiнiң құзыретi шегiнде бұйрықтар шығарады;
өз құзыретiнiң шегiнде және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес
мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Департаменттi бiлдiредi;
өз құзыретiне жататын басқа мәселелер бойынша шешiмдер
қабылдайды.
14. Департаменттiң штат санын Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi белгiлейдi.
15. Департаменттiң қызметiн бөлiмшелерi және Қазақстан
Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жалпы мақсаттағы қызметтерi
қамтамасыз етедi.
IХ. ДЕПАРТАМЕНТТI ТАРАТУ ЖӘНЕ ҚАЙТА
ҰЙЫМДАСТЫРУ
16. Департаменттi тарату және қайта ұйымдастыру заңдарда
белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1783 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi департаментiнiң
құрылымы
Мемлекеттiк сатып алудың әдiстемесi мен мониторингi басқармасы
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру басқармасы

10. В своей деятельности Департамент выполняет следующие
обязанности:
обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в
области государственных закупок;
проводит анализ осуществления государственных закупок;
разрабатывает и реализовывает мероприятия по совершенствованию
планирования, организации и проведения государственных закупок.
VII. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
11. При осуществлении своей деятельности Департамент несет
ответственность:
за реализацию стратегического плана Министерства финансов
Республики Казахстан в области государственных закупок;
за достоверность информации о состоянии системы государственных
закупок;
за соблюдение законодательства Республики Казахстан в области
государственных закупок.
VIII. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЕПАРТАМЕНТА
12. Департамент возглавляет Директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра финансов Республики Казахстан.
Директор имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Министром финансов Республики Казахстан по представлению Директора.
Заместитель Директора Департамента замещает Директора Департамента в случае его отсутствия.
13. Директор Департамента организует и осуществляет руководство работой Департамента и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
В этих целях Директор Департамента:
определяет обязанности и степень ответственности руководителей структурных подразделений Департамента;
назначает на должность и освобождает от должности работников Департамента в соответствии с номенклатурой должностей, утвержденной Министром финансов Республики Казахстан, а также налагает дисциплинарные взыскания на них;
вносит предложения руководству Министерства финансов Республики
Казахстан об установлении работникам Департамента доплат и надбавок к
должностным окладам, а также их премировании в пределах утвержденного
фонда оплаты труда;
в пределах своей компетенции издает приказы;
представляет Департамент в государственных органах и организациях
в пределах своей компетенции и в соответствии с действующим
законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.
14. Штатная численность Департамента определяется Министерством
финансов Республики Казахстан.
15. Деятельность Департамента обеспечивается подразделениями и
службами общего назначения Министерства финансов Республики Казахстан.
IХ. ЛИКВИДАЦИЯ И РЕОРГАНИЗАЦИЯ ДЕПАРТАМЕНТА
16. Ликвидация и реорганизация Департамента производится в
установленном законодательством порядке.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1783
Структура
Департамента по государственным закупкам
Министерства финансов Республики Казахстан
Управление методологии и мониторинга государственных закупок
Управление организации государственных закупок