"1998-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының шекарасын аса қауiптi жұқпалы аурулардан санитарлық қорғау" мақсаттағы кешендi бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 11 ақпандағы N 93
Қазақстан Республикасының аумағын адамдардың аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелуiнен және таралуынан қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған "1998-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының шекарасын аса қауiптi жұқпалы аурулардан санитарлық қорғау" мақсатты кешендi бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп салааралық үйлестiру және облыстардың, Алматы қаласының және астананың әкiмдерiмен өзара iс-қимылдың негiзiнде, республикалық және жергiлiктi бюджеттерде осы мақсатқа көзделген қаражаттың шегiнде осы Бағдарламаны iске асыруды қамтамасыз етсiн.
3. Облыстардың, Алматы қаласының және астананың әкiмдерi:
тиiстi аумақтарды адамдардың, жануарлардың және өсiмдiктердiң аса жұқпалы ауруларының әкелiнуiнен және таралуынан қорғау жөнiнде аймақтық бағдарламалар әзiрлесiн және бекiтсiн және оларды жергiлiктi бюджеттерде осы мақсатқа көзделген қаражаттың шегiнде қаржыландыруды жүзеге асырсын;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында үйлер немесе үй-жайлар бөлудi, сондай-ақ санитарлық-карантиндiк пункттердiң мамандарын жайластыруды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi мен Ауыл шаруашылығы министрлiгi жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде санитарлық-эпидемиологиялық, малдәрiгерлiк және фитосанитарлық бақылауды жүзеге асырушы мамандарды тазартылған аймақтан тысқары жерлерде тұрмыстық жайластыруды қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.27. N 1132
қаулысымен.
P001132_
5. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасындағы қадағалау
мен бақылаудың жай-күйi республикалық және облыстық төтенше
эпидемияға қарсы комиссиялардың отырыстарында мерзiмдi қаралсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 11 ақпандағы
N 93  Қаулысымен
бекiтiлген
МАҚСАТТЫ КЕШЕНДI БАҒДАРЛАМА
"1998-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының
шекарасын аса қауiптi жұқпалы аурулардан санитарлық қорғау"
1. НЕГIЗДЕМЕСI
Республикадағы санитарлық-эпидемиологиялық, малдәрiгерлiк және фитосанитарлық жағдайға қолайсыз әсер ететiн факторлардың бiрi адамдардың, жануарлардың және өсiмдiктердiң аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелiну және таратылу қаупi болып табылады.

Об утверждении целевой комплексной программы "Санитарная охрана границ Республики Казахстан от завоза особо опасных инфекций на 1998-2000 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 1998 г. N 93
В целях обеспечения охраны территории Республики Казахстан от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую целевую комплексную программу "Санитарная охрана границ Республики Казахстан от завоза особо опасных инфекций на 1998-2000 годы" (далее - Программа).
2. Министерству образования, культуры и здравоохранения, Министерству сельского хозяйства, Министерству финансов, Министерству обороны Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами обеспечить реализацию указанной Программы на основе межотраслевой координации и взаимодействия с акимами областей, города Алматы и столицы в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на эти цели.
3. Акимам областей, города Алматы и столицы:
разработать и утвердить региональные программы по охране соответствующих территорий от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей, животных и растений и осуществить их финансирование в пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах на эти цели;
обеспечить выделение зданий или помещений, а также обустройство специалистов санитарно-карантинных пунктов на государственной границе Республики Казахстан.
4. Министерству образования, культуры и здравоохранения и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с местными исполнительными органами обеспечить бытовое обустройство специалистов, осуществляющих санитарно-эпидемиологический, ветеринарный и фитосанитарный контроль вне стерильной зоны в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 июля 2000 г. N 1132 P001132_ .
5. Состояние надзора и контроля на государственной границе Республики Казахстан периодически рассматривать на заседаниях Республиканской и областных чрезвычайных противоэпидемических комиссий.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 февраля 1998 г. N 93
ЦЕЛЕВАЯ КОМПЛЕКСНАЯ ПРОГРАММА
"Санитарная охрана границ Республики Казахстан от завоза
особо опасных инфекций на 1998-2000 годы"
1. Обоснование
Одним из факторов, оказывающих неблагоприятное влияние на санитарно-эпидемиологическую, ветеринарную и фитосанитарную обстановку в республике, является угроза завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей, животных и растений.

Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымының деректерi бойынша дүние жүзiнде 1990 жылдан бастап аса қауiптi жұқпалы аурулардың эпидемиологиялық ошақтары күрт жанданған. 1996 жылы 58 мемлекетте 130 мыңнан астам тырысқақ ауруымен ауырған адам тiркелген. Жыл сайын обаның 200-ге жуық жағдайлары және 100 мыңнан астам сары безгек тiркеледi, басқа жұқпалы аурулар бойынша да жағдай ұшығуда.
Елге оларды жою үшiн айтарлықтай қаржы және материалдық шығындарды қажет ететiн адамдардың, жануарлардың және өсiмдiктердiң жұқпалы ауруларын әкелу жағдайларының санының артқандығы белгiленуде.
Халықтың денсаулығы үшiн нақты және әлеуеттi қауiп тудыратын және санитарлық-эпидемиологиялық, мал дәрiгерлiк және фитосанитарлық жағдайға керi әсер етуi мүмкiн болатын тағам мен тамақ шикiзаттарының, халық тұтынатын тауарлардың әкелiнуiнiң күрт артқан тасқынына байланысты жағдай айтарлықтай күрделендi.
Республикалық, аймақтық және жергiлiктi деңгейлерде халықаралық байланыстардың дамуы, халықаралық жолаушылар мен жүк тасымалдары деңгейiнiң өсуi әуежайлар мен теңiз порттарында, темiр жолдарда және автомобиль жолдарында лайықты түрде жабдықталмаған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнiң санын көбейтуге мәжбүр еттi.
Мемлекеттiк шекарадағы жұмыс iстеп тұрған және жаңадан ашылған өткiзу пункттерi материалдық-техникалық және аспаптық жарақталуы бойынша қазiргi заманғы өскелең талаптарға жауап бермейдi, бiлiктi қызметкерлермен жеткiлiктi жасақталмаған және әдетте санитарлық-эпидемиологиялық, мал дәрiгерлiк және фитосанитарлық бақылау мәселелерiн лайықты мөлшерде шешпейдi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында өзiнiң күш-жiгерiн Қазақстан Республикасының кеден органдарымен және Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiмен үйлестiретiн және айрықша қауiптi жұқпалы аурулардың әкелiнуi және таралуы мүмкiндiгiн жоққа шығаруға мүмкiндiк беретiн қазiргi заманғы техникалық құралдармен жарақтандырылған санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мекемелерiнiң жүйесiн құру, сондай-ақ қазiргi заманғы лабораториялық жабдықтар мен технологияларды пайдалану арқылы қажеттi зерттеулердi жүзеге асыру жүктелетiн аймақтық лабораториялық бақылау орталықтарын ұйымдастыру ұйғарылуда.
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен, сондай-ақ бюджеттен тыс көздердiң: тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгiн, еңбек, жұмыс, медициналық қызмет көрсету және т.б. жағдайын сараптаудың есебiнен жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыру Қазақстан Республикасының аумағында адамдардың аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелiнуiнiң және таратылуының алдын алудың нәтижесiнде бар және күтiлетiн тiкелей және жанама шығындарды қысқартуды, халықтың денсаулығын сақтауды, санитарлық-эпидемиологиялық қолайлы жағдайды қамтамасыз етедi.

По данным Всемирной организации здравоохранения, начиная с 1990 года в мире резко активизировались эпидемические очаги особо опасных инфекционных заболеваний. В 1996 году в 58 государствах зарегистрировано более 130 тыс. больных холерой. Ежегодно регистрируется около 200 случаев чумы и свыше 100 заболеваний желтой лихорадкой, обостряется обстановка по другим опасным инфекционным заболеваниям.
Отмечается увеличение числа случаев завоза в страну инфекционных заболеваний людей, животных и растений, требующих для их ликвидации значительных финансовых и материальных затрат.
Значительно обострилось положение в связи с резко возросшим потоком поставок питания и пищевого сырья, товаров народного потребления, которые представляют реальную и потенциальную опасность для здоровья населения и могут оказать негативное влияние на санитарно-эпидемиологическую, ветеринарную и фитосанитарную обстановку.
Развитие международных связей на республиканском, региональном и местном уровнях, возросший уровень международных пассажирских и грузовых перевозок обусловили увеличение числа пунктов пропуска через государственную границу Республики Казахстан в аэропортах и морских портах, на железнодорожных путях и автодорогах, которые должным образом не оборудованы.
Действующие и вновь открываемые пункты пропуска на государственной границе не отвечают возросшим современным требованиям по материально-техническому и приборному оснащению, не укомплектованы достаточно квалифицированным персоналом и, как правило, не в должной мере решают вопросы санитарно-эпидемиологического, ветеринарного и фитосанитарного контроля.
Предполагается создание системы учреждений санитарно-эпидемиологического контроля на государственной границе Республики Казахстан, координирующих свои усилия с таможенными органами Республики Казахстан и Пограничными войсками Республики Казахстан и оснащенных современными техническими средствами, позволяющей исключить возможность завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний, а также организация региональных центров лабораторного контроля, на которые будет возложено осуществление необходимых исследований с использованием современного лабораторного оборудования и технологии.
Финансирование Программы осуществляется за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также за счет внебюджетных источников: экспертизы безопасности пищевых продуктов, условий труда, работ, медицинских услуг и т.д.
Реализация Программы обеспечит сокращение имеющихся и ожидаемых прямых и косвенных потерь в результате предотвращения завоза и распространения на территории Республики Казахстан особо опасных инфекционных заболеваний людей, сохранения здоровья населения, обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия.

2. МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Бағдарламаның негiзгi мақсаты Қазақстан Республикасының аумақтарын халықтың денсаулығына айтарлықтай залал келтiруi, санитарлық-эпидемиологиялық, экологиялық жағдайды нашарлатуы мүмкiн адамдардың аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелiнуiнен және таратылуынан қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
Қойылған мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттер:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасындағы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер ұйымдарының жүйелерiн жетiлдiру;
Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердi ғылыми және кадрлық жағынан қамтамасыз ету;
шетелдерден келетiн өнiмдерге бақылау жасаудың ведомствоаралық автоматтандырылған ақпараттық жүйесiн ("Санқорғау" ААЖ) құру;
Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердi аспаптық және материалдық-техникалық дамыту;
халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру көзделедi.
3. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫНДАҒЫ
МЕМЛЕКЕТТIК САНИТАРЛЫҚ-ЭПИДЕМИОЛОГИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕР
ҰЙЫМДАРЫНЫҢ ЖҮЙЕСIН ЖЕТIЛДIРУ
Қазақстан Республикасының шекарасындағы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердiң ұйымдастырушылық құрылысын, басқаруды және олардың өзара iс-қимылын жетiлдiрудiң негiзгi бағыттары:
Қазақстан Республикасының аумақтарын санитарлық қорғау мәселелерi жөнiндегi, сондай-ақ тиiстi мемлекеттiк бақылау қызметтерi мен Қазақстан Республикасының аумақтарын адамдардың аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелiнуiнен және таратылуынан қорғау жөнiндегi басқа да мүдделi ұйымдардың қызметтерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасынан өткiзу орындарында мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау мен бақылауды қамтамасыз ететiн мекемелердiң жүйесiн құру және дамыту;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi мекемелердi орналастырудың және жарақтандырудың қолданылып жүрген нормалары мен ережелерiн қайта қарау және жаңаларын әзiрлеу;
шетелдерден келетiндердiң қауiпсiздiгiн кепiлдендiретiн және санитарлық-эпидемиологиялық қолайлы жағдайды қамтамасыз ететiн нормалар мен ережелердi әзiрлеу болып табылады.
Бағдарламада республикалық деңгейде:
Қазақстан Республикасының аумақтарын санитарлық қорғау жөнiндегi нормативтiк және құқықтық актiлердi әзiрлеу;
импорттық азық-түлiк, жануарлар және өсiмдiк өнiмдерiн әкелудiң тәртiбi және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу орындарындағы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер мекемелерiн аспаптармен және жабдықтармен жарақтандырудың табелi туралы ереже әзiрлеу көзделедi.
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi, Қаржы министрлiгi осы тараудың атқарушылары болып табылады.

2. ЦЕЛЬ И ЗАДАЧИ
Основной целью Программы является обеспечение охраны территории Республики Казахстан от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей, которые могут нанести значительный ущерб здоровью населения, ухудшить санитарно-эпидемиологическую, экологическую обстановку.
Для достижения поставленной цели предусмотрена реализация следующих задач:
совершенствование системы организации Государственной
санитарно-эпидемиологической службы на государственной границе
Республики Казахстан;
научное и кадровое обеспечение Государственной
санитарно-эпидемиологической службы;
создание межведомственной автоматизированной информационной
системы контроля (АИС "Санохрана") за поступлениями из-за рубежа;
приборное и материально-техническое развитие Государственной
санитарно-эпидемиологической службы;
международное сотрудничество.
3. Совершенствование системы организации Государственной
санитарно-эпидемиологической службы на
государственной границе
Республики Казахстан
Основными направлениями совершенствования организационного построения, управления и взаимодействия Государственной санитарно-эпидемиологической службы на государственной границе Республики Казахстан являются:
разработка нормативных и правовых актов по вопросам санитарной охраны территории Республики Казахстан, а также регламентирующих деятельность соответствующей государственной службы контроля и других заинтересованных организаций по охране территории Республики Казахстан от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей;
создание и развитие системы учреждений, обеспечивающих государственный санитарно-эпидемиологический надзор и контроль в местах пропуска на государственной границе Республики Казахстан;
пересмотр действующих и разработка новых норм и правил размещения и оснащения учреждений в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан;
разработка норм и правил, гарантирующих безопасность поступлений из-за рубежа и обеспечивающих санитарно-эпидемиологическое благополучие.
На республиканском уровне Программой предусматривается:
разработка нормативных и правовых актов по санитарной охране территории Республики Казахстан;
разработка Положения о порядке ввоза импортной продовольственной, животноводческой и растениеводческой продукции и табеля оснащения приборами и оборудованием учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы в местах пропуска через государственную границу Республики Казахстан.
Исполнителями данного раздела являются Министерство образования, культуры и здравоохранения, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство обороны, Министерство финансов Республики Казахстан.

4. МЕМЛЕКЕТТIК САНИТАРЛЫҚ-ЭПИДЕМИОЛОГИЯЛЫҚ
ҚЫЗМЕТТЕРДI ҒЫЛЫМИ ЖӘНЕ КАДРЛЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Қазақстан Республикасының аумақтарын санитарлық-эпидемиологиялық қорғауды ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету мақсатында:
шетелден келетiн тамақ өнiмдерiндегi адамдардың аса қауiптi жұқпалы аурулары мен басқа да мүмкiн болатын қауiптi заттардың диагностикасы мен индикациясының әдiстерiн, оның iшiнде жедел әдiстерiн әзiрлеу және жетiлдiру;
эпидемия ошақтарын залалсыздандыру құралдары мен әдiстерiн жетiлдiру және әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының аумақтарын санитарлық-эпидемиологиялық қорғауды тiкелей қамтамасыз ететiн мекемелерiнiң қызметкерлерi еңбегiнiң нормативтiк шығындары мен қажеттi қорлық жарақтануын әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасындағы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер мекемелерiнiң тиiстi мамандары мен қызметкерлерiн даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн арттырудың жоспарлары мен бағдарламаларын әзiрлеу;
жоғары оқу орындарында, ғылыми-зерттеу және басқа да мекемелерде шет елден келетiндерге мемлекеттiк бақылау ұйымдастыру мәселелерi бойынша мамандар даярлау және қайта даярлау көзделедi.
Бағдарламада республикалық деңгейде:
адамдардың аса қауiптi жұқпалы аурулары диагностикасының және
индикациясының әдiстерiн, оның iшiнде жедел әдiстерiн әзiрлеу мен
жетiлдiру;
адамдардың аса қауiптi ауруларының жедел алдын алудың және
емдеудiң әдiстерiн жетiлдiру;
эпидемиялардың ошақтарын залалсыздандырудың құралдары мен
әдiстерiн жетiлдiру және әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық
қызметтерiнiң 25 санитарлық-карантиндiк пункттерiнде кадрларды
даярлау және ұстау көзделедi.
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау
министрлiгi, облыстардың, Алматы қаласының және астананың әкiмдерi
осы тараудың атқарушылары болып табылады.
5. ШЕТ ЕЛДЕН КЕЛЕТIНДЕРГЕ БАҚЫЛАУ ЖАСАУДЫҢ
ВЕДОМСТВОАРАЛЫҚ АВТОМАТТАНДЫРЫЛҒАН
АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕЛЕРIН ("САНҚОРҒАУ" ААЖ) ҚҰРУ
Келген адамдарға, әкелiнген жануарларға, тұқымдарға және тамақ өнiмдерiнiң егiлетiн материалдарына және тағам шикiзатына, басқа да әлеуеттi қауiптi халық тұтынатын тауарларға бақылау жасаудың ведомствоаралық ақпараттық негiзiн қамтамасыз ететiн шаралардың кешенiн iске асыру мынадай:
Қазақстан Республикасының аумақтарын адамдардың, жануарлардың және өсiмдiктердiң аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелiнуiнен және таралуынан қорғау жөнiндегi мемлекеттiк бақылау қызметтерi мекемелерiн ведомствоаралық ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн құрудың тұжырымдамасын әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасындағы мемлекеттiк бақылау қызметтерiн ведомствоаралық ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерiн ("Санқорғау" ААЖ) әзiрлеу, енгiзу және пайдалану;
аурулар бойынша қолайсыз елдерден келген азаматтардың шет елден әкелген тамақ өнiмдерiне, әлеуеттi қауiптi жүктерiне және тауарларына бақылау жасауды бағдарламалық қамтамасыз етудiң пакетiн, сондай-ақ ведомствоаралық ақпараттық жүйелердiң республикалық деректер банкiн әзiрлеу бағыттары бойынша жүзеге асыру белгiленуде.
Бағдарламада республикалық деңгейде:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi мемлекеттiк бақылау қызметтерiнiң мекемелерiн компьютерлiк техникамен жарақтандыру;
модемдiк байланысты әзiрлеу, енгiзу және пайдалану;
бағдарламалық қамтамасыз ету пакетi мен әкелiнетiн тауарларға, жүктерге және келетiн азаматтарға бақылау жасау жөнiндегi деректердiң республикалық банкiн әзiрлеу көзделедi.
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi осы тараудың атқарушылары болып табылады.

4. Научное и кадровое обеспечение Государственной
санитарно-эпидемиологической службы
В целях научного и кадрового обеспечения санитарно-эпидемиологической охраны территории Республики Казахстан предусматривается:
разработка и совершенствование методов, в том числе экспресс-методов, диагностики и индикации особо опасных инфекционных заболеваний людей и других потенциально опасных веществ в продуктах питания, поступающих из-за рубежа;
совершенствование и разработка средств и методов обеззараживания в очагах эпидемий;
разработка нормативных затрат и необходимой фондовооруженности труда работников учреждений, непосредственно обеспечивающих санитарно-эпидемиологическую охрану территории Республики Казахстан;
разработка планов и программ подготовки и повышения квалификации соответствующих специалистов и работников учреждений государственной санитарно-эпидемиологической службы на государственной границе Республики Казахстан;
подготовка и переподготовка специалистов по вопросам организации государственного контроля поступлений из-за рубежа в высших учебных заведениях, научно-исследовательских и других учреждениях.
На республиканском уровне Программой предусматривается:
разработка и совершенствование методов, в том числе
экспресс-методов, диагностики и индикации особо опасных инфекционных
заболеваний людей;
совершенствование методов экстренной профилактики и лечения
особо опасных заболеваний людей;
совершенствование и разработка средств и методов обеззараживания
в очагах эпидемий;
подготовка и содержание кадров в 25 санитарно-карантинных пунктах
Государственной санитарно-эпидемиологической службы Республики
Казахстан.
Исполнителем данного раздела являются Министерство образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан, акимы областей,
города Алматы и столицы.
5. Создание межведомственной автоматизированной
информационной системы контроля (АИС "Санохрана")
за поступлениями из-за рубежа
Реализацию комплекса мероприятий, обеспечивающих межведомственную информационную основу контроля за прибывающими людьми, ввозимыми животными, семенами и посадочным материалом, продуктами питания и пищевым сырьем, другими потенциально опасными товарами народного потребления, намечается осуществить по следующим направлениям:
разработка концепции создания системы межведомственного информационного обеспечения учреждений государственных служб контроля по охране территории Республики Казахстан от завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей, животных и растений;
разработка, внедрение и эксплуатация системы межведомственного информационного обеспечения (АИС "Санохрана") государственных служб контроля на государственной границе Республики Казахстан;
разработка пакета программного обеспечения, а также республиканского банка данных межведомственной информационной системы контроля за ввозимыми из-за рубежа пищевыми продуктами, потенциально опасными грузами и товарами, прибывающими из неблагополучных по заболеваемости стран гражданами.
На республиканском уровне Программой предусматривается:
оснащение компьютерной техникой учреждений государственных служб контроля в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан;
разработка, внедрение и эксплуатация модемной связи;
разработка пакета программного обеспечения и республиканского банка данных по контролю за ввозимыми товарами, грузами и прибывающими гражданами.
Исполнителями данного раздела являются Министерство образования, культуры и здравоохранения, Министерство сельского хозяйства, Министерство финансов, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство обороны Республики Казахстан.

6. МЕМЛЕКЕТТIК САНИТАРЛЫҚ-ЭПИДЕМИОЛОГИЯЛЫҚ
ҚЫЗМЕТТЕРДI АСПАПТЫҚ ЖӘНЕ МАТЕРИАЛДЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ
ДАМЫТУ
Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердi жабдықтармен, аспаптармен жарақтандыруды және оның материалдық-техникалық базасын дамытуды мынадай:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасындағы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер мекемелерiнiң үйлерi мен құрылыстарының жұмыс iстеп тұрғандарын қайта қарау және жаңа бiрегейлендiрiлген және үлгiлiк жобаларын әзiрлеу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасындағы Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердiң мекемелерiн аспаптармен және техникалық құралдармен жарақтандырудың табелiн әзiрлеу;
Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер мекемелерiнiң жедел және лабораториялық бөлiмшелерiн жарақтандыру және техникалық қайта жарақтандыру;
халықтың денсаулығы үшiн қауiп төндiруi және санитарлық-эпидемиологиялық жағдайды нашарлатуы мүмкiн болатын шет елден келетiндерге бақылау жасайтын Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердiң аймақтық лабораториялық орталықтарын құру және қазiргi заманғы жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырудың есебiнен оларды дамыту бағыттары бойынша жүргiзу көзделуде.
Бағдарламада республикалық деңгейде:
автомобиль және темiр жол өткелдерiндегi 11 санитарлық-карантиндiк пункттер үшiн үй-жайлар немесе үйлер бөлу;
25-санитарлық-карантиндiк пункттердi, 1 мамандандырылған эпидемияға қарсы бригаданы материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
халықаралық әуежайлар мен теңiз порттарындағы 14 лабораторияны, автомобиль және темiр жол өткелдерiндегi 11 лабораторияны, 1 мамандандырылған эпидемияға қарсы бригаданы жарақтандыру көзделедi.
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, облыстардың, Алматы қаласының және астананың әкiмдерi осы тараудың атқарушылары болып табылады.
7.ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ
Iргелес және басқа да шетелдiк мемлекеттердiң осындай органдарымен және ұйымдарымен мынадай:
аумақтарды санитарлық-эпидемиологиялық, малдәрiгерлiк және фитосанитарлық қорғау проблемасына қатысты мәселелер бойынша келiсiмдер жасасу және халықаралық шарттарды iске асыруға қатысу;
халықаралық ұйымдардың дүниежүзiлiк қауымдастық елдерiнiң санитарлық-эпидемиологиялық, мал дәрiгерлiк және фитосанитарлық қолайлы жағдайын қамтамасыз етуге бағытталған халықаралық жобалар мен бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi жұмысына қатысу;
мемлекеттiк бақылау қызметтерiнiң қызметiнде аталған проблемалар саласындағы халықаралық заңдардың практикаларын зерделеу, қорыту және пайдалану бағыттары бойынша аумақтарды қорғау және адамдардың, жануарлардың және өсiмдiктердiң аса қауiптi жұқпалы ауруларының әкелуiнiң және таралуының, сондай-ақ шет елден басқа да келулердiң зардаптарын жою мәселелерi бойынша халықаралық байланыстарды дамыту көзделедi.
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi осы тараудың атқарушылары болып табылады.

6. Приборное и материально-техническое развитие
Государственной санитарно-эпидемиологической службы
Оснащение оборудованием, приборами и развитие материально-технической базы Государственной санитарно-эпидемиологической службы предполагается проводить по следующим направлениям:
пересмотр действующих и разработка новых унифицированных и типовых проектов зданий и сооружений учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы на государственной границе Республики Казахстан;
разработка табеля оснащения приборами и техническими средствами учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы на государственной границе Республики Казахстан;
оснащение и техническое перевооружение оперативных и лабораторных подразделений учреждений Государственной санитарно-эпидемиологической службы;
создание и развитие за счет оснащения современным оборудованием и приборами региональных лабораторных центров Государственной санитарно-эпидемиологической службы за поступлениями из-за рубежа, которые могут представлять опасность для здоровья населения и ухудшить санитарно-эпидемиологическую обстановку.
На республиканском уровне Программой предусматривается:
выделение помещений или зданий для 11 санитарно-карантинных пунктов на авто- и железнодорожных переходах;
материально-техническое обеспечение 25 санитарно-карантинных пунктов, 1 специализированной противоэпидемической бригады;
оснащение 14 лабораторий в международных аэропортах и морских портах, 11 лабораторий на авто- и железнодорожных переходах, 1 специализированной противоэпидемической бригады.
Исполнителем данного раздела являются Министерство образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, акимы областей, города Алматы и столицы.
7. Международное сотрудничество
Предполагается развитие международных связей с аналогичными органами и учреждениями сопредельных и других зарубежных государств по вопросам охраны территорий и ликвидации последствий завоза и распространения особо опасных инфекционных заболеваний людей, животных и растений, а также других поступлений из-за рубежа по следующим направлениям:
заключение соглашений и участие в реализации международных договоров по вопросам, относящимся к проблеме санитарно-эпидемиологической, ветеринарной и фитосанитарной охраны территорий;
участие в работе международных организаций по реализации международных проектов и программ, направленных на обеспечение санитарно-эпидемиологического, ветеринарного и фитосанитарного благополучия стран мирового сообщества;
изучение, обобщение и использование в деятельности государственных служб контроля практики международного законодательства в области данной проблемы.
Исполнителями данного раздела являются Министерство иностранных дел, Министерство образования, культуры и здравоохранения, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство сельского хозяйства, Министерство обороны Республики Казахстан.

8. БАСҚАРУ ЖӘНЕ IСКЕ АСЫРУ ТЕТIКТЕРI
Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетi Бағдарламаны негiзгi атқарушылар болып табылады.
Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен ережелерi халықаралық байланыстардың даму болжамдарына, Қазақстан Республикасының аумақтары мен шетелдiк мемлекеттердiң аумақтарындағы санитарлық-эпидемиологиялық, мал дәрiгерлiк және фитосанитарлық жағдайларға сүйенiп жыл сайын дәлденедi және нақтыландырылады.

8. Управление и механизмы реализации
Основными исполнителями Программы являются Министерство образования, культуры и здравоохранения, Министерство обороны, Министерство финансов, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
Основные направления и положения Программы ежегодно уточняются и конкретизируются, исходя из прогнозов развития международных связей, санитарно-эпидемиологической, ветеринарной и фитосанитарной обстановки на территории Республики Казахстан и на территориях зарубежных государств.