Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 желтоқсандағы N 1818 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 10 наурыздағы N 194
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
"Ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыруды жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 желтоқсандағы N 1818 P971818_ қаулысына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
2-тармақта:
екiншi абзацтағы "ұзақ мерзiмдi" және "(бес жылға дейiн)" деген
сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бюджет қаражатының қайтарылуының шектi мерзiмi 5 жыл деп
белгiленсiн";
аталған қаулымен бекiтiлген Ауыл шаруашылығы жобаларын қоса
қаржыландыруды жүзеге асырудың шарттары мен тәртiбiнде;
2-тармақтағы "ұзақ мерзiмдi (бес жылға дейiн)" деген сөздер
алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бюджет қаражатының қайтарылуының шектi мерзiмi 5 жыл деп
белгiленсiн";
4-тармақта:
"процентсiз негiзде" деген сөздер "сыйақысыз (мүддесiз)" деген
сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы бойынша және оған қосымша жылдық екi процентпен" деген сөздер "жылына 20 процентке дейiн ставкасы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бұл ретте проценттiк ставка жылдық 20 проценттен аспауы тиiс" деген сөздер алынып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Банктер несие ресурстарын түпкiлiктi заемшыларға Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес кепiлдiкпен қамтамасыз етуге бес жылға дейiн мерзiмге сыйақысы (мүддесi) жылына 10 проценттен аспайтын ставка бойынша, сыйақыны (мүдденi) бiрiншi жылдан бастап, негiзгi борышты - тең үлестермен, несиелендiру мерзiмiнiң екiншi жартысынан бастап төлей отырып, түпкiлiктi заемшының
келiсiмiмен негiзгi борышты мерзiмiнен бұрын өтеуге мүмкiншiлiк бере
отырып бередi.
Төлемдер жылына бiр рет - әр жылдың 1 желтоқсанында жүзеге
асырылады;
9-тармақ алып тасталынсын;
10-тармақта:
"сатып алуға" деген сөздерден кейiн "сақтандыру компаниясына
несие алынған қызмет түрi бойынша сақтандыру төлемiн төлеуге" деген
сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жеке айналым қаражатын толықтыруға несие бүкiл несиелендiру
мерзiмiнiң iшiнде бiр жылдан аспайтын мерзiмге берiлсiн
(револьверлi);
13-тармақтағы "30000 (отыз мың)" деген сөздер "50000 (елу мың)"
деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтағы "30000 (отыз мың)" деген сөздер "50000 (елу мың)"
деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қызметi ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiрумен байланысты ұйымдарға ауыл шаруашылығы жобаларын қоса қаржыландыру бағдарламасына қатысу құқығы берiлсiн";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 г. N 1818
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 1998 г. N 194
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 г. N 1818 P971818_ "О реализации софинансирования сельскохозяйственных проектов" следующие изменения и дополнения:
в пункте 2:
в абзаце втором слова "долгосрочных (до пяти лет)" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Установить предельный срок возврата бюджетных средств в 5 лет";
в Условиях и порядке реализации софинансирования сельскохозяйственных проектов, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2 слова "долгосрочных (до пяти лет)" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Установить предельный срок возврата бюджетных средств в 5 лет";
в пункте 4 слова "на беспроцентной основе" заменить словами "без вознаграждения (интереса)";
в пункте 5:
слова "рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан плюс два процента годовых" заменить словами "до 20 процентов годовых";
слова "При этом процентная ставка не должна превышать 20 процентов годовых" исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Банки предоставляют кредитные ресурсы конечным заемщикам под залоговое обеспечение в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан сроком до пяти лет со ставкой вознаграждения (интереса) не более 10 процентов годовых, с выплатой вознаграждения (интереса) с первого года, основного долга - равными долями, начиная со второй половины срока кредитования, допустив возможность досрочного гашения основного долга с согласия конечного заемщика.
Платежи осуществляются один раз в год - 1 декабря каждого года";
пункт 9 исключить;
в пункте 10:
после слова "семян" дополнить словами "на оплату страхового платежа страховой компании по виду деятельности, на который получен кредит";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Кредиты на пополнение собственных оборотных средств выдавать сроком не более одного года, в течение всего срока кредитования (револьверно)";
в пункте 13 слова "30000 (тридцать тысяч)" заменить словами "50000 (пятьдесят тысяч)";
в пункте 14 слова "30000 (тридцать тысяч)" заменить словами "50000 (пятьдесят тысяч)";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Предоставить право участия в программе софинансирования сельскохозяйственных проектов организациям, деятельность которых связана с производством сельскохозяйственной продукции";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Қаржыминi, Ауылшарминi және Банктер арасында жасалатын несие келiсiмдерiнде (келiсiм шарттарында) "Банктердiң несие ресурстарын мақсатқа сай пайдаланбағаны үшiн Қаржыминi барлық несие сомасының 25 процентi мөлшерiнде айыппұл есептейдi";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қаржыминi, Ауылшарминi және Банктер арасында жасалатын несие келiсiмдерiнде (келiсiм-шарттарында) "Несие ресурстарын:
Банктердiң мақсатқа сай пайдаланбауы фактiсi анықталған жағдайда - олар несие ресурстары ретiнде пайдаланылатын бюджет қаражатының бүкiл сомасын және айыппұл санкциясы сомасын үш банктiк күн iшiнде Қаржыминiнiң есебiне аударуға мiндеттi;
Заемшылардың мақсатқа сай пайдаланбағаны фактiсi анықталған жағдайда - Банктер заемшылардан үш банктiк күн iшiнде несие ресурстарының бүкiл сомасын және айыппұл санкциялары сомасын өндiрiп алуға және несие ресурстары ретiнде пайдаланылатын бюджет қаражатын және айыппұл санкцияларының тиiстi сомасын Қаржыминiнiң шотына аударуға мiндеттi" деген тармақ мiндеттi түрде көзделетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

"16. Предусмотреть в обязательном порядке в заключаемых кредитных соглашениях (контрактах) между Минфином, Минсельхозом и Банками пункт "За нецелевое использование кредитных ресурсов Банками Минфин начисляет штраф в размере 25 процентов от всей суммы кредита";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Предусмотреть в обязательном порядке в заключаемых кредитных соглашениях (контрактах) между Минфином, Минсельхозом и Банками пункт "В случае обнаружения фактов нецелевого использования кредитных ресурсов:
Банками - они обязаны в течение трех банковских дней всю сумму бюджетных средств, используемых как кредитные ресурсы, и сумму штрафных санкций перечислить на счет Минфина;
Заемщиками - Банки обязаны взыскать с Заемщиков в течение трех банковских дней всю сумму кредитных ресурсов и сумму штрафных санкций и перечислить бюджетные средства, используемые как кредитные ресурсы, и соответствующую сумму штрафных санкций на счет Минфина".
Премьер-Министр
Республики Казахстан