Кәсiпорындарды қаржы-экономикалық сауықтыру, дәрменсiз кәсiпорындардың банкроттығын, оларды таратудың алдын алу жөнiндегi қызметтi жандандыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 29 сәуiрдегi N 394. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.24. N 695 қаулысымен.
Төлем қабiлетi жоқ мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiн қаржы-экономикалық сауықтыру, санациялау және оңалту процестерiн жандандыру, сондай-ақ мұндай кәсiпорындар мен шаруашылық серiктестiктерiн қайта ұйымдастыру мен тарату мәселелерiн шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру және тарату жөнiндегi агенттiк" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Агенттiк):
Агенттiкке берiлген мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiн қаржылық сауықтыру не тарату жөнiндегi шараларды жүзеге асыру кезеңiнде директивалық несиелер, бюджеттiк қарыздар және мемлекеттiң алдындағы берешектiң басқа да түрлерi бойынша несие берушi ретiндегi мемлекеттiң атынан бiрден-бiр уәкiлеттi өкiл болып табылады;
Агенттiкке берiлген төлем қабiлетi жоқ мемлекеттiк кәсiпорындар мен жарғылық капиталындағы мемлекеттiң үлесi 50 проценттен астамды құрайтын мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiнiң өз қаржы ресурстарының, сондай-ақ көрсетiлген заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыруды және санациялауды жүзеге асыруға Агенттiк бөлген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына бақылау жасауды жүзеге асырады деп белгiленсiн.
2. Агенттiкке мынадай функциялар:
қызмет көрсетуге агенттiкке берiлген мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiн қайта ұйымдастырудың және санациялаудың кешендi жоспарларын бекiту;
Агенттiкке берiлген мемлекеттiк кәсiпорындарды жекешелендiру жөнiнде ұсыныс енгiзу;
Агенттiкке берiлген мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiн несиелендiру және қаржыландыру;
Агенттiк бөлген қаражатты мақсатты пайдалану саласында тәртiп бұзушылық анықталған жағдайда мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiнiң басшылығын ауыстыру туралы ұсыныс енгiзу құқығымен, Агенттiкке берiлген мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiн қаржылық сауықтыруға бөлiнген қаражаттың мақсатты пайдаланылуына ұдайы қаржылық бақылау жасауды жүзеге асыру жүктелсiн.
3. Мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерiне төлем-есеп айырысу қызметiн көрсетудi Агенттiк пен банктiң арасында жасалған агенттiк келiсiмнiң негiзiнде екiншi деңгейдегi банктер жүзеге асырады;
төлем қабiлетi жоқ мемлекеттiк кәсiпорындар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша Агенттiкке берiледi;
төлем қабiлетi жоқ мемлекеттiң қатысуындағы шаруашылық серiктестiктерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен және акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмiмен Агенттiкке берiледi деп белгiленсiн.

О дополнительных мерах по активизации деятельности по финансово-экономическому оздоровлению предприятий, предупреждению банкротства, ликвидации несостоятельных предприятий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1998 г. N 394. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2004 года N 695 (P040695)
В целях активизации процессов финансово-экономического оздоровления, санации и реабилитации неплатежеспособных государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, а также решения вопросов реорганизации и ликвидации таких предприятий и хозяйственных товариществ Правительство Республики Казахстан, ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что акционерное общество "Агентство по реорганизации и ликвидации предприятий" (далее - Агентство):
является единственным уполномоченным представителем от имени государства как кредитора по директивным кредитам, бюджетным ссудам и другим видам задолженностей перед государством на период осуществления мер по финансовому оздоровлению либо ликвидации государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, переданных Агентству;
осуществляет контроль за целевым использованием собственных финансовых ресурсов переданных Агентству неплатежеспособных государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, в уставном капитале которых доля государства составляет более 50 процентов, а также выделяемых Агентством средств на осуществление реорганизации и санации указанных юридических лиц.
2. Возложить на Агентство следующие функции:
утверждение комплексных планов реорганизации и санации государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, передаваемых на обслуживание в Агентство;
внесение предложений по приватизации передаваемых в Агентство государственных предприятий;
кредитование и финансирование государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, передаваемых Агентству;
осуществление постоянного финансового контроля за целевым использованием средств, выделяемых на финансовое оздоровление государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства, передаваемых в Агентство, с правом внесения предложений о замене руководства государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства при установлении нарушений в области целевого использования выделяемых Агентством средств.
3. Установить, что:
платежно-расчетное обслуживание государственных предприятий и хозяйственных товариществ с участием государства осуществляется банками второго уровня на основе агентских соглашений, заключенных между Агентством и банком;
неплатежеспособные государственные предприятия передаются в Агентство по решению Правительства Республики Казахстан;
неплатежеспособные хозяйственные товарищества, с участием государства передаются в Агентство по решению Правительства Республики Казахстан и общего собрания акционеров.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Агенттiкке банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға лицензия беру ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бiр айлық мерзiм iшiнде Агенттiктi, оған осы қаулымен жүктелген функцияларды орындауы үшiн, қажеттi мүлiкпен қамтамасыз етсiн.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру жөнiндегi департаментi Алматы қаласы, Мәуленов көшесi, 92 мекен-жайы бойынша орналасқан, Агенттiктiң балансындағы үйдi Агенттiктiң жарғылық капиталына кiргiзсiн.
7.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ күшiн жойды - ҚРҮ-нiң 1998.06.18. N 558
қаулысымен
8. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 наурыздағы N  359 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 10,  22-құжат) 2,3 және 4-тармақтарының күшi жойылған деп танылсын.
9. Осы қаулының атқарылуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
мiндетiн атқарушы

4. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан выдать Агентству лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций.
5. Министерству финансов Республики Казахстан в месячный срок обеспечить Агентство имуществом, необходимым для выполнения функций, возложенных на него настоящим постановлением.
6. Департаменту государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан включить в уставный капитал Агентства здание, находящееся по адресу г. Алматы, ул. Мауленова, 92, числящееся на балансе Агентства.
7. (Пункт 7 утратил силу - постановлением Правительства РК от 18 июня 1998 г. N 558   p980558_ ).
8. Признать утратившими силу пункты 2,3 и 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 марта 1995 г. N 359 "О создании государственного Реабилитационного банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 10, ст. 122).
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан