"Маңғышлақ атом энергия комбинаты" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының мәселелерi<*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 13 мамыр N 432. Күші жойылды - ҚРҮ-нің 1999.01.05. N 7 қаулысымен. ~P990007
"Маңғышлақ атом энергия комбинаты" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының (бұдан әрi - "МАЭК" кәсiпорны) төлем қабiлетсiздiгiне байланысты дағдарысты шешу және өзiнiң әлеуметтiк-экономикалық маңызына орай тiкелей мемлекеттiк басқаруды талап ететiн "МАЭК" кәсiпорнының мүлкiн мемлекет меншiгiнде сақтап қалу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Маңғыстау тұщыландыру кешенi" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (бұдан әрi - Кәсiпорын) құрылсын.
Кәсiпорынның негiзгi мiндетi ауызсу, тазартылған және техникалық су шығарумен және оны тұтынушыларға берумен байланысты қызметтi жүзеге асыру болып табылады.
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Кәсiпорынға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi орган болып белгiленсiн.
2. Уәкiлеттi орган бiр ай мерзiм iшiнде БН-350 реакторының қауiпсiз пайдаланылуын қамтамасыз ететiн қажеттi шараларды қарастыра отырып, кәсiпорынның жарғылық капиталына беретiн "МАЭК" кәсiпорны мүлкiнiң тiзбесiн заңдарда белгiленген тәртiппен айқындасын;
Кәсiпорынның жарғысын бекiтсiн және кәсiпорынды әдiлет органдарында тiркесiн;
заңдарда белгiленген тәртiппен Кәсiпорынның басшысын тағайындасын және онымен келiсiм шарт жасассын;
Кәсiпорын белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн, оны Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiне енгiзу туралы қаулының жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн;
мына мүлiктi:
Кәсiпорынның жарғылық қорына берiлген;
"МАЭК" кәсiпорнының балансында қалған мүлiктi бiрыңғай жедел-техникалық басқаруды қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгi, Қаржы министрлiгi Маңғыстау облысының әкiмiмен бiрлесе отырып, 1998 жылдың 1 шiлдесiне дейiн халықты сумен жабдықтауды және аймақты газбен жабдықтауды ұйымдастыру схемасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру департаментi "Маңғыстау өнеркәсiп компаниясы" акционерлiк қоғамымен бiрлесе отырып бiр ай мерзiм iшiнде "МАЭК" кәсiпорнының аудитiн аяқтасын және оның нәтижелерiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына ұсынсын.

Вопросы Республиканского государственного предприятия "Мангышлакский атомный энергокомбинат"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 1998 г. N 432. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 января 1999 г. N 7 ~P990007
В целях разрешения кризиса, связанного с неплатежеспособностью Республиканского государственного предприятия "Мангышлакский атомный энергокомбинат" (далее - предприятие "МАЭК"), и сохранения в государственной собственности имущества предприятия "МАЭК", требующего прямого государственного управления в силу своей социально экономической значимости, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Республиканское государственное предприятие "Мангистауский опреснительный комплекс" (далее - Предприятие) на праве хозяйственного ведения.
Установить, что основной задачей Предприятия является осуществление деятельности, связанной с производством и отпуском потребителям питьевой, дистиллированной и технической воды.
Определить Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан уполномоченным органом, осуществляющим по отношению к Предприятию функции субъекта права государственной собственности.
2. Уполномоченному органу:
в месячный срок в установленном законодательством порядке определить перечень имущества предприятия "МАЭК", передаваемого в уставный капитал Предприятия, предусмотрев при этом необходимые меры, обеспечивающие безопасную эксплуатацию реактора БН-350;
утвердить устав Предприятия и зарегистрировать Предприятие в органах юстиции;
назначить в установленном законодательством порядке руководителя Предприятия и заключить с ним контракт;
после государственной регистрации Предприятия в установленном порядке внести проект постановления Правительства Республики Казахстан о его включении в Перечень республиканских государственных предприятий;
обеспечить единое оперативно-техническое управление имуществом:
переданным в уставный капитал Предприятия;
оставшимся на балансе предприятия "МАЭК".
3. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Агентству по стратегическому планированию и реформам, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с акимом Мангистауской области в срок до 1 июля 1998 года разработать и представить в Правительство Республики Казахстан схему организации водоснабжения населения и газоснабжения региона.
4. Департаменту государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в месячный срок совместно с акционерным обществом "Мангистауская промышленная компания" завершить аудит предприятия "МАЭК" и представить на рассмотрение Правительства Республики Казахстан его результаты.

5. "Маңғыстау облысының өнеркәсiптiк кешенiн қайта құрылымдау жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 6 ақпандағы N 83 P980083_ қаулысының 1-тармағының екiншi және үшiншi абзацтарының күшi жойылған деп танылсын.
6. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С.Павловқа жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

5. Признать утратившими силу абзацы второй и третий пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 1998 г. № 83 "О первоочередных мерах по реструктуризации промышленного комплекса Мангистауской области".
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Павлова А.С.
Премьер-Министр
Республики Казахстан