Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы Мемлекеттiк сыйлықтары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 25 мамырдағы N 477. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.09.14. N 807 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.09.14.  N 807  Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы Мемлекеттiк сыйлықтары туралы ереже;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссиясы туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссиясының құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Мыналардың:
"Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлығы туралы ереже мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комитет туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 7 қазандағы N 834 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 38, 577-құжат);
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 77 қазандағы N 834 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 31 қазандағы N 1412 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 33, 429-құжат);
"Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтар жөнiндегi комитетiнiң құрамы мен төралқасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 тамыздағы N 1003  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 33, 315-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 25 мамырдағы
N 477 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының ғылым, техника
және бiлiм беру саласындағы Мемлекеттiк
сыйлықтары туралы ереже
1. Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы Мемлекеттiк сыйлығы (бұдан әрi - Мемлекеттiк сыйлық) Қазақстан Республикасының азаматтарына:
республиканың экономикалық және әлеуметтiк дамуын айтарлықтай жеделдетуге және қазақстандық ғылым мен техниканы әлемдегi озық жетiстiктердiң деңгейiне көтерiлуiне жеткiзетiн iргелi және қолданбалы зерттеулер саласындағы аса үздiк нәтижелер үшiн;
қоғамға кеңiнен танылған ғылыми ашылымдар, монографиялар, сондай-ақ бiр саладағы бiрқатар ғылыми жұмыстар үшiн;
техниканың, материалдардың және технологиялардың жаңа түрлерiн әлемдiк үлгiлер деңгейiнде және одан жоғары өндiрудi әзiрлегенi және ұйымдастырғаны үшiн;
мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар экономиканың әр түрлі салаларында мүлдем жаңа бұйымдар, технологиялық процестер әзірлегені және жасағаны үшін;
республика үшiн жоғары бiлiктi мамандар мен ғылыми кадрлар даярлауға жәрдемдесетiн республиканың бiлiм жүйесiнiң барлық сатыларына арналған оқулықтар үшiн берiледi.
Ескерту. 1-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.07.17. N 966  қаулысымен.

О Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 1998 г. N 477. Утратило силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2007 года N 807.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 1998 г. N 477 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2007 года  N 807  .
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования;
Положение о Комиссии по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан.
2. Утвердить состав Комиссии по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан согласно приложению.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 октября 1992 г. N 834  P920834_  "Об утверждении Положения о Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования и Положения о Комитете по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Кабинете Министров Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 38, ст.577);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 1995 г. N 1412  P951412_  "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 октября 1992 г. N 834" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 33, ст.429);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 1996 г. N 1003  P961003_  "О составе и Президиуме Комитета по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 33, ст.315).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 1998 г. N 477
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной премии Республики Казахстан
в области науки, техники и образования
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки, техники и образования (далее - Государственная премия) присуждается гражданам Республики Казахстан:
за выдающиеся результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, приводящие к значительному ускорению экономического и социального развития республики, выходу казахстанской науки и техники на уровень передовых достижений в мире;
за научные открытия, монографии, а также ряд научных работ в одной области, получивших широкое общественное признание;
за разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий на уровне или выше мировых аналогов;
за разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
за учебники для всех ступеней системы образования республики, способствующие подготовке для республики высококвалифицированных специалистов и научных кадров.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июля 2001 г. N 966   P010966_   .

2. Мемлекеттiк сыйлықтар Республика күнi қарсаңында екi жылда бiр рет 6 сыйлық санында, оның ішінде біреуі мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыс үшін берiледi. Мемлекеттiк сыйлықтың ақшалай бөлiгiнiң мөлшерiн олар берiлетiн жылы және республикалық бюджетте ғылым үшiн көзделген сомалардың шегiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Бланктер, дипломдар, құрметтi белгiлер дайындауға, Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстар сараптама және рецензиялау жүргiзуге байланысты шығыстар, сондай-ақ Комиссия мүшелерi мен ол iске тартылған сарапшыларға iссапарлық шығыстар Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi қаражатының есебiнен қаржыландырылады. <*>
Бұрын Қазақстанның мемлекеттiк сыйлықтары мен Қазақстан Республикасының атаулы сыйлықтарына ие болған жұмыстар Мемлекеттiк сыйлық алу конкурсына қатысуға жiберiлмейдi. Жұмыс Мемлекеттiк сыйлық алуға екi реттен артық ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты жаңа жетiстiктерге қол жеткiзген кезде, бұл сыйлық, оның алдында көрсетiлген сыйлық берiлгеннен кейiн бес жылдан соң оған екiншi рет берiлуi мүмкiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.07.17. N 966   қаулысымен ,   2003.07.30. N 763   қаулысымен .
3. Мемлекеттiк сыйлық алу үшiн ұсынылған ғылыми еңбектер жариялануы, оқулықтар республиканың бiлiм жүйесiнде кемiнде үш жыл бойы байқау-сынақтан өтуi, ал техникалардың, материалдардың жаңа технологиялардың жаңа түрлерi Мемлекеттiк сыйлық алуға ұсынылған сәтке дейiн кемiнде екi жыл бойы өндiрiсте игерiлуi тиiс.
4. Жұмыстарды мемлекеттiк сыйлық алуға ұсынуды Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң алқалары, ғылыми және оқу орындарының және басқа да ұйымдардың, сондай-ақ кәсiпорындардың ғылыми, ғылыми-техникалық, ғалымдар кеңестерi жүргiзедi. Жұмыстарды Мемлекеттiк сыйлыққа ұсыну туралы шешiм бұл органдардың қызметiне арналған регламенттермен және басқа да актiлермен, белгiленген тәртiпте қабылданады.
5. Мемлекеттiк сыйлыққа ұсынылғандардың ұжымы әдетте 8 адамнан аспауы тиiс. Мемлекеттiк сыйлықты алуға iзденушiлердiң көрсетiлген санын арттыруға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссияның ұсынымы бойынша рұқсат етiледi.
Iзденушiлердiң ұжымына кандидаттар iрiктеу ұсынылатын жұмыс орындалған министрлiктерде, ғылыми және басқа да ұйымдарда, сондай-ақ кәсiпорындарда белгiленген тәртiпте, объективтi түрде жүргiзiледi. Бiр iзденушiлердiң кандидатурасы Мемлекеттiк сыйлыққа екi және одан да көп жұмыстар бойынша ұсынылына алмайды. Iзденушiлердiң ұжымына адамдарды тек лауазымдық және басқа белгiсi бойынша кiргiзуге жол берiлмейдi.

2. Государственные премии присуждаются один раз в два года ко Дню Республики в количестве 6 премий, в том числе одна за работу, содержащую сведения, отнесенные к государственным секретам. Размер денежной части Государственной премии устанавливается Правительством Республики Казахстан в год их присуждения и в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на науку.
Расходы, связанные с изготовлением бланков дипломов, почетных знаков, проведением экспертизы и рецензированием выдвинутых на соискание Государственных премий работ, а также командировочные расходы членам Комиссии и привлекаемым экспертам финансируются за счет средств Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Работы, ранее удостоенные государственных премий Казахстана и именных премий Республики Казахстан, к участию в конкурсе на соискание Государственной премии не допускаются. Работа на соискание Государственной премии выдвигается не более двух раз.
При наличии новых достижений лауреата Государственной премии Республики Казахстан эта премия может быть присуждена ему повторно, не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июля 2001 г. N 966   P010966_   ; от 30 июля 2003 г.  N 763   .
3. Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии, должны быть опубликованы, учебники апробированы в системе образования республики в течение не менее трех лет, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание Государственной премии.
4. Выдвижение работ на соискание Государственной премии производится коллегиями министерств, научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных и других организаций, а также предприятий Республики Казахстан. Решение о выдвижении работ на соискание Государственной премии принимается в порядке, установленном регламентами и другими актами для деятельности этих органов.
5. Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию, не должен превышать, как правило, 8 человек. Превышение указанного количества соискателей на выдвижение на Государственную премию допускается по рекомендации Комиссии по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан.
Отбор кандидатов в коллектив соискателей проводится объективно в порядке, установленном в министерствах, научных и других организациях, а также предприятиях, где выполнена выдвигаемая работа. Одна и та же кандидатура соискателя не может представляться на Государственную премию по двум и более работам. Не допускается включение в коллектив соискателей лиц только по должностным и другим субъективным признакам.

6. Мемлекеттiк сыйлықтар алуға сыйлықтар берiлетiн жылғы 1-ақпанға дейiн ұсынылған жұмыстарды Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссия қабылдайды.
Құжаттардың тiзбесi мен оларды ұсынылған жұмыстарға рәсiмдеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссия қабылдайтын Ережемен айқындалады.
Мемлекеттiк сыйлықтарды ұсынуға жұмыстарды қабылдау туралы және алдын ала iрiктеу туралы шешiмдi жариялауды республикалық және басқа да бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының Ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссия жүзеге асырады.
7. Комиссия Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды екi кезеңде қарайды.
Бiрiншi кезеңде (15 тамызға дейiн) жұмыстарды алдын ала iрiктеп алуды және iзденушiнiң нақты шығармашылық үлесi бойынша оның мәлiмделген авторлыққа (тең авторлыққа) сәйкестiгiн анықтауды Комиссияның төралқасы жүзеге асырады. Комиссия мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыстардан басқа алдын ала iрiктеуден өткен жұмыстардың тiзiмiн қараудың екiншi кезеңiне дейiн кемiнде бiр ай бұрын, авторлары мен осы жұмыстарды ұсынған ұйымдарды көрсете отырып, кеңiнен талқылау үшiн республикалық және жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды. <*>
Қараудың екiншi кезеңiнiң қорытындылары бойынша Комиссия жұмыстарды Қазақстан Республикасының Үкiметiне Мемлекеттiк сыйлықтар беруге ұсынады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.07.17. N 966  қаулысымен , 2003.07.30. N 763   қаулысымен .
8. Комиссияның Мемлекеттiк сыйлықтар беру туралы ұсыныстары Қазақстан Республикасының Үкiметiне сыйлықтар берiлетiн жылғы 15 қыркүйекке дейiн ұсынылады.
9. Мемлекеттiк сыйлықтар беру туралы Комиссияның ұсыныстарын Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтедi және Республика күнiнде баспасөзде жарияланады.
10. Мемлекеттiк сыйлыққа ие болған адамдарға "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты" атағы берiледi әрi лауреаттың дипломы, куәлiгi, құрметтi белгiсi және сыйлықтың ақшалай бөлiгi тапсырылады.
11. Авторлар ұжымына Мемлекеттiк сыйлықтар берiлген кезде сыйлықтың ақшалай бөлiгi олардың арасында тең бөлiнедi.
12. Қайтыс болғаннан кейiн марапатталған, қайтыс болған Мемлекеттiк сыйлықтың лауреатының дипломы, құрметтi белгiсi және ақшалай сыйақысы оның мұрагерлерiне берiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 25 мамырдағы
N 477 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы
Қазақстан Республикасының ғылым, техника
және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк
сыйлықтары жөнiндегi комиссиясы туралы ереже

6. Работы, выдвинутые на соискание Государственных премий, принимаются Комиссией по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан до 1 февраля года присуждения премий.
Перечень документов и порядок их оформления на выдвигаемые работы определяются Положением, принимаемым Комиссией по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан.
Объявление о приеме и решение о предварительном отборе работ на соискание Государственных премий осуществляется Комиссией по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан через республиканские и другие средства массовой информации.
7. Работы, выдвинутые на соискание Государственных премий, рассматриваются Комиссией в два этапа.
На первом этапе (до 15 августа) предварительный отбор работ и определение соответствия соискателя заявленному авторству (соавторству) по его реальному творческому вкладу осуществляется президиумом Комиссии. Список работ, прошедших предварительный отбор, обнародуется Комиссией для широкого обсуждения в республиканских и местных средствах массовой информации с указанием авторов и организаций, выдвинувших эти работы, не менее чем за один месяц до второго этапа рассмотрения, кроме работ, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам.
По итогам второго этапа рассмотрения Комиссия рекомендует Правительству Республики Казахстан работы на присуждение Государственных премий.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июля 2001 г. N 966   P010966_   ; от 30 июля 2003 г.  N 763 .
8. Рекомендации Комиссии о присуждении Государственных премий представляются в Правительство Республики Казахстан до 15 сентября года присуждения премий.
9. Рекомендации Комиссии о присуждении Государственных премий утверждаются Правительством Республики Казахстан и публикуются в печати ко Дню Республики.
10. Лицам, удостоенным Государственной премии, присваивается звание "Лауреат Государственной премии Республики Казахстан" и вручаются диплом, удостоверение, почетный знак лауреата и денежная часть премии.
11. При присуждении Государственной премии коллективу авторов денежная часть премии делится поровну между ними.
12. Диплом, почетный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата Государственной премии, награжденного посмертно, передаются наследникам.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 1998 г. N 477
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по Государственным премиям Республики
Казахстан в области науки, техники и образования при
Правительстве Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комиссиясы (бұдан әрi - Комиссия) консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады және республика министрлiктерiнiң, ведомстволарының, ғылыми қоғамдарының, оқу орындарының, кәсiпорындарының және басқа да ұйымдарының көрнектi ғалымдары мен iрi мамандарынан құралады.
Комиссияның құрамы мен оның төралқасын Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.07.30. N 763   қаулысымен .
2. Комиссияға Қазақстан Республикасының ғылым, техника және бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк сыйлықтарын (бұдан әрi - Мемлекеттiк сыйлықтар) алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдау мен қарауды ұйымдастыру және Мемлекеттiк сыйлықтар беруге арналған ұсынымдар жүктеледi.
3. Комиссия өзiне жүктелген функцияларға сәйкес:
Мемлекеттiк сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстарды қабылдауды және қарауды жүргiзедi;
iзденушiнiң нақты шығармашылық үлесi бойынша оның мәлiмделген авторлыққа (тең авторлыққа) сәйкестiгiн анықтай отырып, Мемлекеттiк сыйлықтарды алуға ұсынылған жұмыстарды алдын ала iрiктеудi жүзеге асырады және мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыстардан басқа бұл жұмыстардың тiзiмiн кең қоғамдық талқылау үшiн республикалық және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды; <*>
Мемлекеттiк сыйлықтарға ұсынылған жұмыстарға түскен ұсыныстарға, ескертпелерге және пiкiрлерге талдау жүргiзедi;
Мемлекеттiк сыйлықтар беру туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне енгiзедi;
Мемлекеттiк сыйлықтар лауреаттарының дипломдарын, куәлiктерiн және құрметтi белгiлерiн ресiмдейдi, лауреаттарға Мемлекеттiк сыйлықтардың ақшалай бөлiгiн төлеудi жүргiзедi;
бұқаралық ақпарат құралдарының Мемлекеттiк сыйлықтар лауреаттарының шығармашылық тәжiрибесi мен жетiстiктерiн таратуына жәрдемдеседi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.07.17. N 966  қаулысымен ,   2003.07.30. N 763   қаулысымен .
4. Комиссияға:
Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды алдын ала қарау үшiн секциялар, тұрақты немесе уақытша сараптық комиссиялар құруға. Секциялар мен сараптық комиссияларының жұмыс тәртiбi Комиссияның төралқасы бекiтетiн ережелермен белгiленедi;
Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды ғылыми және тиiстi бейiндегi басқа да ұйымдарға сараптық қарауға жолдауға;
Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды рецензиялауға көрнектi ғалымдар мен халық шаруашылығының iрi мамандарын тартуға;
Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарды ұсыну мен сараптық қараудың белгiленген тәртiбiнiң сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыруға;
қаралатын жұмыстардың нәтижелерiмен жергiлiктi жерде танысу үшiн Комиссия мүшелерiн, сарапшыларды жiберуге құқық берiледi.
Комиссия Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарға сараптау жүргiзу мен рецензиялауға байланысты құжаттарды, сондай-ақ Комиссия мүшелерi мен бұл iске тартылған сарапшыларға iссапарлық шығыстарды Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне жiбередi. <*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.07.30. N 763   қаулысымен .

1. Комиссия по Государственным премиям Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом и формируется из числа видных ученых и крупных специалистов министерств, ведомств, научных обществ, учебных заведений, предприятий и других организаций республики.
Состав Комиссии и ее президиум утверждаются Правительством по представлению Министерства образования и науки Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК   от 30 июля 2003 г.  N 763
2. На Комиссию возлагается организация приема и рассмотрение работ, выдвигаемых на соискание Государственных премий Республики Казахстан в области науки, техники и образования (далее - Государственные премии), и рекомендация на присуждение Государственных премий.
3. Комиссия в соответствии с возложенными на нее функциями:
производит прием и рассмотрение работ, выдвинутых на соискание Государственных премий;
осуществляет предварительный отбор работ, выдвинутых на соискание Государственных премий, с определением соответствия соискателя заявленному авторству (соавторству) по его реальному творческому вкладу, и обнародует в республиканских и в других средствах массовой информации список этих работ для широкого общественного обсуждения, кроме работ, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
проводит анализ поступивших предложений, замечаний и отзывов на работы, выдвинутые на соискание Государственных премий;
вносит рекомендации о присуждении Государственных премий на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
оформляет дипломы, удостоверения и почетные знаки лауреатов Государственных премий, производит выплаты лауреатам денежной части Государственных премий;
содействует распространению творческого опыта и достижений лауреатов Государственных премий средствами массовой информации.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 17 июля 2001 г. N 966   P010966_   ;   от 30 июля 2003 г.  N 763 .
4. Комиссии предоставляется право:
образовывать секции, постоянные или временные экспертные комиссии для предварительного рассмотрения работ, выдвинутых на соискание Государственных премий. Порядок работы секций и экспертных комиссий определяется положениями, утверждаемыми президиумом Комиссии;
направлять на экспертное рассмотрение работы, выдвинутые на соискание Государственных премий, в научные и другие организации соответствующего профиля;
привлекать к рецензированию работ, выдвинутых на соискание Государственных премий, видных ученых и крупных специалистов народного хозяйства;
осуществлять контроль за соблюдением установленного порядка выдвижения и экспертного рассмотрения работ, представляемых на соискание Государственных премий;
направлять членов Комиссии, экспертов для ознакомления на месте с результатами рассматриваемых работ.
Комиссия представляет в Министерство образования и науки Республики Казахстан на оплату документы, связанные с проведением экспертизы и рецензированием выдвинутых на соискание Государственных премий работ, а также командировочные расходы членам Комиссии и привлекаемым экспертам.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК   от 30 июля 2003 г.  N 763

5. Комиссияның жұмысына Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен төраға басқаратын төралқа басшылық етедi.
6. Жұмыстарды алдын ала iрiктеу туралы шешiмдi жұмыстарды қараудың және секциялардың ұсынымдарының негiзiнде қарапайым көпшiлiк дауыспен ашық дауыс беру арқылы Комиссияның төралқасы қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешушi болады.
7. Мемлекеттiк сыйлықтар беру туралы шешiмдi Комиссия жасырын дауыспен қабылдайды. "Құпия" белгiсi бар жұмыстар бойынша жеке бір Мемлекеттік сыйлық беру туралы шешiмдi жасырын дауыспен құпия жұмыстар мен мәлiметтерге тиiстi нысандағы рұқсаты бар төралқа мүшелерi мен Комиссия мүшелерi қабылдайды.
Мемлекеттiк сыйлық мәжiлiске қатысып отырған комиссия мүшелерiнiң дауысы санының кемiнде 3/4 алған жұмысқа берiледi.
Комиссия мүшелерiнiң алты жұмыс бойынша ғана Мемлекеттiк сыйлық беру туралы оң шешiм шығаруға құқығы бар.
Егер, жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша алты жұмыстан артық жұмысқа Мемлекеттiк сыйлықтар беруге шешiм қабылданса, онда Мемлекеттiк сыйлықтар ең көп дауыс санын жинаған алты авторға (авторлар ұжымдарына) берiледi.
Егер, дауыс берудiң қорытындысы бойынша алтыдан аз жұмыс қажеттi дауыс санын алса, мәжiлiске қатысқан Комиссия мүшелерiнiң дауысы санының 50% астамын алған жұмыстар үшiн қайталап дауыс берудi жүргiзуге рұқсат етiледi.
Комиссияның (төралқаның) мәжiлiсi оның құрамының кемiнде 2/3 болған кезде құқық күшi бар болып есептеледi.
Комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001.07.17. N 966  қаулысымен .
8. Комиссия мүшелерiнiң жұмыстары Мемлекеттiк сыйлықтар алуға ұсынылған жағдайда олар комиссияның жұмыстарына қатыспайды.
9. Комиссия мен оның төралқасының қызметiн Комиссияның жауапты хатшысы басқаратын хатшылық қамтамасыз етедi.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1998 жылғы 25 мамырдағы
N 477 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы  мемлекеттік сыйлықтары жөніндегі комиссиясының
Құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005.03.01. N  184 , 2005.07.22 N  768 , 2005.11.30. N  1176 , 2007.05.29. N  438  қаулыларымен.
Комиссия төралқасы:
Әйтімова                - Қазақстан Республикасының Бiлiм және
Бiрғаным Сарықызы         ғылым министрi, төрайым
Кравченко               - Қазақстан Республикасының Индустрия
Иван Михайлович           және сауда бiрiншi вице-министрi,
төрайымның орынбасары
Могильный               - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Валерий Валентинович      ғылым министрлiгi Ғылым департаментінің
директоры, жауапты хатшы
Әбдiмомынов             - Қазақстан Республикасының
Азамат Құрманбекұлы       Бiлiм және ғылым вице-министрi
Ақанов                  - Қазақстан Республикасының Денсаулық
Айқaн Ақанұлы             сақтау бiрiншi вице-министрi
Ерғожин                 - Қазақстан Республикасының Бiлiм
Едiл Ерғожаұлы            және ғылым министрлiгінің
Химия-технологиялық зерттеулер
орталығы А.Б.Бектұров атындағы Химия
ғылымдары институтының директоры
Жұмағұлов               - "Қазақстан Республикасының Ұлттық
Бақытжан Tұрсынұлы        инженерлiк академиясы" республикалық
қоғамдық бiрлестiгiнiң президентi
(келiсiм бойынша)
Жұрынов                 - "Қазақстан Республикасының Ұлттық
Мұрат Жұрынұлы            ғылым академиясы" республикалық
қоғамдық бiрлестiгiнің президентi
(келiсiм бойынша)
Қуанғанов               - Қазақстан Республикасы Премьер-
Фархад Шаймұратұлы        Министрінің Кеңсесi Әлеуметтік-
мәдени даму бөлiмiнiң меңгерушiсi
Сағадиев                - Қазақстан Республикасы Парламентінің
Кенжеғали Әбенұлы         Мәжiлiсi Қаржы және бюджет комитетiнiң
төрағасы (келiсiм бойынша)
Бекжанов                - Қазақстан Республикасының Қоршаған
Жамбыл Лесбекұлы          ортаны қорғау вице-министрi
Байжанов                - Қазақстан Республикасының
Ерлан Сапарұлы            Мәдениет, ақпарат және спорт
бірінші вице-министрі
Евниев                  - Қазақстан Республикасының
Арман Қайратұлы           Ауыл шаруашылығы вице-министрі
Комиссия мүшелерi:
Әбдiманапов             - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Сәрсенғали Әбдiғалиұлы    ғылым министрлігi Л.Н.Гумилев атындағы
Еуразия ұлттық университетiнің ректоры
Әбдiрәсiлов             - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Болатбек Серiкбайұлы      ғылым министрлiгi Бiлiм және ғылым
саласындағы қадағалау және аттестаттау
комитетiнің төрағасы
Арын                    - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Ерлан Мұхтарұлы           ғылым министрлiгi С.Торайғыров
атындағы Павлодар мемлекеттiк
университетiнің ректоры
Арзықұлов               - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Жеткерген Әнесұлы         сақтау министрлiгi Қазақ онкология
және радиология ғылыми-зерттеу
институтының директоры
Батырғажин              - Қазақстан Республикасы Премьер-
Азамат Байқуанышұлы       Министрінің Кеңсесi Әлеуметтік-мәдени
даму бөлiмiнiң сектор меңгерушiсi
Бектұрғанов             - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Hұралы Сұлтанұлы          ғылым министрлiгi Химия-технологиялық
зерттеулер орталығының бас директоры
Березин                 - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Владимир Элеазарович      ғылым министрлiгi Микробиология және
вирусология институтының директоры
Берсiмбаев              - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Рахметқажы Ескендiрұлы    ғылым министрлігінің аппарат басшысы
Бишімбаев               - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Уәлихан Қозыкеұлы         ғылым министрлiгi Оңтүстік Қазақстан
мемлекеттiк университетiнiң ректоры
Жүсіпов                 - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Әлихан Қазақбайұлы        сақтау министрлiгi Қазақ қардиология
және iшкi аурулар ғылыми-зерттеу
институтының директоры
Дүйсенбеков             - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
Зайролла Дүйсенбекұлы     басқару агенттiгi Жер ресурстары және
жерге орналастыру мемлекеттiк
ғылыми-өндiрiстік орталығының бас
директоры
Есполов                 - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Тiлектес Исабайұлы        ғылым министрлігi Қазақ ұлттық
аграрлық университетiнің ректоры
Жантаев Жұмабек         - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш Шәбденамұлы               агенттігі "Астрофизикалық зерттеулер
орталығы" республикалық мемлекеттік
кәсіпорнының директоры
Жәрменов                - Қазақстан Республикасы Индустрия
Әбдiрасыл Алдашұлы        және сауда министрлiгi Минералдық
шикiзатты кешендi өңдеу ұлттық
орталығының бас директоры
Iзбасаров               - Қазақстан Республикасы Ауыл
Дүйсебай Сайлаубайұлы     шаруашылығы министрлiгi Қайта өңдеу
және тамақ өнеркәсiбi ғылыми-өндiрiстік
орталығының бас директоры
Кәлменов                - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Тынысбек Шәріпұлы         ғылым министрлiгi Физика-математикалық
зерттеулер орталығының бас директоры
Қадыржанов              - Қазақстан Республикасы Энергетика
Қайрат Камалұлы           және минералдық ресурстар министрлігінің
Ұлттық ядролық орталығы Ядролық физика
институтының директоры
Қыпшақбаев              - "Инжиниринг және технологиялар
Әбдел Исаұлы              трансфертi орталығы" акционерлік
қоғамының президентi (келiсiм бойынша)
Қожамқұлов              - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Төлеген Әбдiсағиұлы       ғылым министрлiгі Әл-Фараби атындағы
Қазақ ұлттық университетінің ректоры
Құлқыбаев               - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Ғабдолла Әбдiқожаұлы      сақтау министрлiгi Еңбек гигиенасы
және кәсіптiк аурулар ұлттық
орталығының директоры
Құсайынов               - Қазақстан Республикасы Білiм және
Әмiрлан Айдарбекұлы       ғылым министрлiгi Қазақ бас сәулет-
құрылыс академиясының президентi
Мәжiбаев                - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Қуаныш Әбдiкерiмұлы       сақтау министрлiгі Педиатрия және
балалар хирургиясы ғылыми орталығының
директоры
Нәдiров                 - "Мұнай" ғылыми инженерлiк орталығы"
Нәдiр Кәрiмұлы            жауапкершілiгi шектеулі серiктестiгiнің
бас директоры (келiсiм бойынша)
Нысанбаев               - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Әбдiмәлiк Нысанбайұлы     ғылым министрлiгi Философия және
саясаттану институтының директоры
Өтелбаев                - М.В.Ломоносов атындағы Мәскеу
Мұхтарбай Өтелбайұлы      мемлекеттiк университетiнің Қазақстан
филиалы директорының орынбасары
(келiсiм бойынша)
Рақышев                 - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Болат Мамытханұлы         ғылым министрлiгі Геология-географиялық
зерттеулер орталығының бас директоры
Сәбден                  - "Қазақстан-АҚШ" талдау және болжау
Оразалы Сәбденұлы         институты" қоғамдық қорының президентi
(келiсiм бойынша)
Сансызбай               - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Абылай Рысбайұлы          министрлігінің Мал шаруашылығы және
ветеринария ғылыми-өндiрiстiк орталығы
Ветеринарлық ғылыми-зерттеу институтының
директоры
Сүлеев                  - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Досым Қасымұлы            ғылым министрлiгi Қ.И.Сәтбаев атындағы
Қазақ ұлттық техникалық университетiнің
ректоры
Төлебаев                - Қазақстан Республикасы Энергетика
Алмаз Қажыкенұлы          және минералдық ресурстар министрлiгi
Ядролық энергетика және сыртқы
байланыстар департаментінің директоры
Уәлиев                  - Қазақстан Республикасы Бiлiм және
Ғақып Уәлиұлы             ғылым министрлігінiң Физика-математикалық
зерттеулер орталығы Механика және
машинатану институтының директоры
Шуақмайтов              - Қазақстан Республикасы Әдiлет
Дулат Сламбекұлы          министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi
комитетi Қостанай заң институтының
бастығы
Шарманов                - "Қазақ тағамтану академиясы"
Төрегелдi Шарманұлы       жауапкершiлігi шектеулi серiктестiгiнің
бас директоры (келiсiм бойынша)

5. Работой Комиссии руководит президиум во главе с председателем, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
6. Решения о предварительном отборе работ принимаются президиумом Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов на основании рассмотрения работ и рекомендаций секций. При равенстве голосов решающим является голос председательствующего.
7. Решение о присуждении Государственных премий принимается Комиссией тайным голосованием. По работам с грифом "секретно" решение о присуждении отдельной одной Государственной премии принимают тайным голосованием члены Президиума и члены Комиссии, имеющие допуск соответствующей формы к секретным работам и сведениям.
Государственная премия присуждается работе, набравшей не менее 3/4 голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании.
Члены Комиссии имеют право на положительные решения о присуждении Государственной премии только по шести работам.
Если по итогам тайного голосования приняты решения о присуждении Государственных премий по более чем шести работам, Государственные премии присуждаются авторам (коллективам авторов) пяти работ, набравших наибольшее число голосов.
Если по итогам голосования необходимое число голосов имеют менее шести работ, то допускается проведение повторного голосования для работ, набравших более 50% голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании.
Заседания Комиссии (президиума) считаются правомочными при наличии не менее 2/3 ее состава. Решения Комиссии оформляются протоколом.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 июля 2001 г. N 966   P010966_   .
8. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии последние не принимают участие в работе Комиссии.
9. Деятельность Комиссии и ее президиума обеспечивается секретариатом, которым руководит ответственный секретарь Комиссии.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 1998 г. N 477
Состав
Комиссии по Государственным премиям
Республики Казахстан в области науки, техники
и образования при Правительстве Республики Казахстан
Сноска. Состав Комиссии - в редакции постановления Правительства РК от 1 марта 2005 г.  N 184 . Внесены изменения - от 22 июля 2005 г.  N 768 ; от 30 ноября 2005 года N  1176 ; от 29 мая 2007 года N  438 .
Президиум Комиссии:
Айтимова Бырганым Сариевна   - Министр образования и науки
Республики Казахстан, председатель
Кравченко Иван Михайлович    - первый вице-министр индустрии
и торговли Республики Казахстан,
заместитель председателя
Могильный                    - директор Департамента науки
Валерий Валентинович           Министерства образования и науки
Республики Казахстан,
ответственный секретарь
Абдымомунов                  - вице-министр образования и науки
Азамат Курманбекович           Республики Казахстан
Аканов Айкан Аканович        - первый вице-министр здравоохранения
Республики Казахстан
Ергожин Едил Ергожаевич      - директор Института химических наук
имени А.Б. Бектурова Центра химико-
технологических исследований
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Жумагулов                    - президент республиканского общественного
Бакытжан Турсынович            объединения "Национальная инженерная
академия Республики Казахстан"
(по согласованию)
Журинов Мурат Журинович      - президент республиканского общественного
объединения "Национальная академия наук
Республики Казахстан" (по согласованию)
Куанганов                    - заведующий Отделом социально-
Фархад Шаймуратович            культурного развития Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
Сагадиев Кенжегали Абенович  - председатель Комитета по финансам
и бюджету Мажилиса Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Бекжанов                     - вице-министр охраны окружающей
Жамбул Лесбекович              среды Республики Казахстан
Байжанов                     - первый вице-министр культуры,
Ерлан Сапарович                информации и спорта Республики
Казахстан
Евниев                       - вице-министр сельского хозяйства
Арман Кайратович               Республики Казахстан
Члены Комиссии:
Абдыманапов                  - ректор Евразийского национального
Сарсенгали Абдыгалиевич        университета имени Л.Н. Гумилева
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Абдрасилов                   - председатель Комитета по надзору
Болатбек Серикбаевич           и аттестации в сфере образования
и науки Министерства образования
и науки Республики Казахстан
Арын Ерлан Мухтарович        - ректор Павлодарского государственного
университета имени С. Торайгырова
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Арзыкулов Жеткерген Анесович - директор Казахского научно-
исследовательского института
онкологии и радиологии Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
Батыргажин                   - заведующий сектором Отдела социально-
Азамат Байкуанышевич           культурного развития Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
Бектурганов                  - генеральный директор Центра химико-
Нуралы Султанович              технологических исследований
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Березин Владимир Элеазарович - директор Института микробиологии
и вирусологии Министерства образования
и науки Республики Казахстан
Берсимбаев                   - руководитель аппарата Министерства
Рахметкажи Искендирович        образования и науки Республики Казахстан
Бишимбаев Валихан Козыкеевич - ректор Южно-Казахстанского
государственного университета
Министерства образования
и науки Республики Казахстан
Джусипов Алихан Казахпаевич  - директор Казахского научно-
исследовательского института кардиологии
и внутренних болезней Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
Дюсенбеков                   - генеральный директор Государственного
Зайролла Дюсенбекович          научно-производственного центра земельных
ресурсов и землеустройства Агентства
Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
Есполов Тлектес Исабаевич    - ректор Казахского национального аграрного
университета Министерства образования
и науки Республики Казахстан
Жантаев Жумабек Шабденамович - генеральный директор республиканского
государственного предприятия "Центр
астрофизических исследований"
Национального космического агентства
Республики Казахстан
Жарменов Абдурасул Алдашевич - генеральный директор Национального центра
по комплексной переработке минерального
сырья Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
Избасаров                    - генеральный директор Научно-
Дуйсебай Сайлаубаевич          производственного центра перерабатывающей
и пищевой промышленности Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
Кальменов Тынысбек Шарипович - генеральный директор Центра физико-
математических исследований Министерства
образования и науки Республики Казахстан
Кадыржанов Кайрат Камалович  - директор Института ядерной физики
Национального ядерного центра Министерства
энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Кипшакбаев Абдель Исаевич    - президент акционерного общества "Центр
инжиниринга и трансферта технологий"
(по согласованию)
Кожамкулов                   - ректор Казахского национального
Толеген Абдисагиевич           университета имени аль-Фараби Министерства
образования и науки Республики Казахстан
Кулкыбаев                    - директор Национального центра гигиены
Габдулла Абдыкожаевич          труда и профзаболеваний Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
Кусаинов                     - президент Казахской головной архитектурно-
Амирлан Айдарбекович           строительной академии Министерства
образования и науки Республики Казахстан
Мажибаев                     - директор Научного центра педиатрии и
Куаныш Абдикеримович           детской хирургии Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
Надиров Надир Каримович      - генеральный директор товарищества с
ограниченной ответственностью "Научный
инженерный центр "Нефть" (по согласованию)
Нысанбаев                    - директор Института философии и политологии
Абдумалик Нысанбаевич          Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Отелбаев                     - заместитель директора Казахстанского
Мухтарбай Отелбаевич           филиала Московского государственного
университета имени М.В. Ломоносова
(по согласованию)
Ракишев Булат Мамытханович   - генеральный директор Центра геолого-
географических исследований
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Сабден Оразалы Сабденович    - президент общественного фонда
"Институт анализа и прогнозирования
"Казахстан-США" (по согласованию)
Сансызбай Абылай Рысбайулы   - директор Научно-исследовательского
ветеринарного института Научно-
производственного центра животноводства
и ветеринарии Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
Сулеев Досым Касымович       - ректор Казахского национального
технического университета имени
К.И. Сатпаева Министерства образования
и науки Республики Казахстан
Тулебаев Алмаз Кажкенович    - директор Департамента ядерной энергетики
и внешних связей Министерства энергетики
и минеральных ресурсов Республики
Казахстан
Уалиев Гакип Уалиевич        - директор Института механики и
машиноведения Центра физико-
математических исследований
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Чукмаитов Дулат Сламбекович  - начальник Костанайского юридического
института Комитета уголовно-исполнительной
системы Министерства юстиции Республики
Казахстан
Шарманов                     - генеральный директор товарищества
Торегельды Шарманович          с ограниченной ответственностью
"Казахская академия питания"
(по согласованию)