Астық сатып алу шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдау жөнiндегi кейбiр шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 5 қазандағы N 998 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.04. N 297 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына Жолдауынан туындайтын тапсырмаларды iске асыру, сондай-ақ iшкi астық рыногын қорғау және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн 1999 жылдың астығына дәндi дақылдардың тұқымымен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" жабық акционерлiк қоғамына ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен (оның iшiнде жеке тұлғалардан да) 1 (бiр) миллион тонна азық-түлiктiк астық және дәндi дақылдардың тұқымын ішкі рынокта сатып алу үшiн "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамына сыйақының (мүдденiң) нөлдiк ставкасы бойынша тоғыз ай мерзiмге 98 248 000 (тоқсан сегiз миллион екi жүз қырық сегiз мың) АҚШ доллары көлемiнде несие қаражатын бөлу және осы жұмысты 1999 жылдың 28 ақпанына дейін аяқтау ұсынылсын.<*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен , 1998.12.25. N 1337  қаулысымен
1999.02.10. N 106  қаулысымен .
2. Мыналар бекiтiлсiн:
1997/98 жылдың астығын "Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" жабық акционерлiк қоғамының несиелiк қаражатының есебiнен сатып алуды ұйымдастыру тәртiбi (1-қосымша);<*>
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" жабық акционерлiк қоғамының несиелiк қаражатының есебiнен Астық сатып алуды ұйымдастыру жөнiндегi ведомствоаралық комиссияның құрамы (2-қосымша).<*>
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" жабық акционерлік қоғамы несиелерінің есебінен 1997/98 жылдың егінінен астық сатып алуды ұйымдастыру жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже" (3-қосымша); <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен , 1998.12.25. N 1337  қаулысымен .
3. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамына:
1) ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың алдындағы берешектерiн өтеудi қамтамасыз ету мақсатында олардың салық органдары тiзiмдеген астығын сатып алу;
2) тұқым өсiру шаруашылықтарынан Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi бекiткен Тiзбеге сәйкес, 1 тоннасы үшiн 136 АҚШ долларына баламды бағамен 73 000 (жетпiс үш мың) тонна сорттық тұқымды және 1 тоннасы үшiн 104 АҚШ долларына баламды бағамен 80 000 (сексен мың тонна) тұқымға жарамды тауарлық бидайды сатып алу;

О некоторых мерах по закупке зерна и поддержке сельскохозяйственных товаропроизводителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 1998 г. N 998. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 4 апреля 2005 г. N 297 (P050297)
В целях реализации поручений, вытекающих из Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, а также защиты внутреннего рынка зерна и обеспечения сельскохозяйственных товаропроизводителей семенами зерновых культур под урожай 1999 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Рекомендовать закрытому акционерному обществу "Фонд развития малого предпринимательства" выделить кредитные средства в объеме 98 248 000 ( девяносто восемь миллионов двести сорок восемь тысяч) долларов США по нулевой ставке вознаграждения (интереса) сроком на девять месяцев закрытому акционерному обществу "Продовольственная контрактная корпорация" и зерновым компаниям для закупки 1 (одного) миллиона тонн продовольственного зерна и семян зерновых культур на внутреннем рынке у сельскохозяйственных товаропроизводителей (в том числе и у физических лиц) и завершить эту работу до 28 февраля 1999 года.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ ; от 25 декабря 1998 г. N 1337 Р981337; от 10 февраля 1999 г. N 106 P990106_ .
2. Утвердить:
Правила организации закупки зерна урожая 1997/98 года за счет кредитных средств закрытого акционерного общества "Фонд развития малого предпринимательства" (приложение 1);
состав Межведомственной комиссии по организации закупки зерна из урожая 1997/98 года за счет кредитных средств закрытого акционерного общества "Фонд развития малого предпинимательства" (приложение 2).
Положение о Межведомственной комиссии по организации закупки зерна из урожая 1997/98 года за счет кредитов закрытого акционерного общества "Фонд развития малого предпринимательства" (приложение 3).
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ ; от 25 декабря 1998 г. N 1337 Р981337_ .
3. Рекомендовать закрытому акционерному обществу "Продовольственная контрактная корпорация":
1) выкупить зерно сельскохозяйственных товаропроизводителей, описанное налоговыми органами, в целях обеспечения погашения их задолженностей перед республиканским и местными бюджетами, а также внебюджетными фондами;
2) закупить у семеноводческих хозяйств 73 000 (семьдесят три тысячи) тонн сортовых семян по цене, эквивалентной 136 долларам США за 1 тонну, согласно Перечню, утвержденному Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, и 80 000 (восемьдесят тысяч) тонн товарного зерна, пригодного на семена, по цене, эквивалентной 104 долларам США за 1 тонну;

3) 1999 жылдың көктемгi егiс жұмыстарын жүргiзу үшiн 120 000 (жүз жиырма мың) тонна тұқымға жарамды бидайды резервке алу ұсынылсын.
4. Қор Ведомствоаралық комиссиясының ұсынымы бойынша "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамымен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған, Ведомствоаралық комиссия рұқсат еткен екінші деңгейдегі банктермен астық сатып алу үшін өзі берген несиелердің қайтарымдылығын қамтамасыз ету үшін несиелік және өзге де келісімдер жасасады.<*>
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен , 4 тармақ жаңа редакцияда - 1998.12.25. N 1337  қаулысымен .
5. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамына және астық компанияларына сатып алынған астықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң жанындағы Республикалық астық инспекциясы белгiлеген элеваторларда сақтау ұсынылсын.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi:
1) "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының қатысуымен ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн 1999 жылғы егiс жұмыстарын жүргiзу үшiн тұқыммен қамтамасыз етудiң тетiгiн әзiрлесiн;
2) облыс әкiмдерi бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң арасында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1 (бiр) миллион тонна астық сатып алу туралы тапсырмасын iске асыру жөнiнде қажеттi түсiндiру жұмысын жүргiзсiн.
7. Екiншi деңгейдегi банктер берiлген несиелердi өтеу үшiн түпкiлiктi заемшылардан түсетiн қаражаттың бiр апта мерзiм iшiнде "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" жабық акционерлiк қоғамының аударылуын қамтамасыз етедi деп белгiленсiн. <*>
Ескерту. 7-тармақпен толықтырылды, 7-8-тармақтар тиiсiнше
8-9-тармақтар болып саналды - ҚР Үкіметінiң 1998.11.20. N 1184  қаулысымен .
8. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Ж.С.Кәрiбжановқа жүктелсiн.
9. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 5 қазандағы
N 998 қаулысына
1-қосымша
1997/1998 жылдың егiнiнiң астығын сатып алуды
ұйымдастырудың
ТӘРТIБI <*>
Ескерту. Қосымшаның атауынан сөздер алып тасталды - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077   қаулысымен .
I. Жалпы шарттары
1. "Астықты сатып алуды қаржыландырудың көзi "Шағын кәсіпкерлікті қолдау қоры (бұдан әрi - Қор)" Қазақстан Республикасының Үкiметi беретiн 98 248 000 (тоқсан сегiз миллион екi жүз қырық сегiз мың) АҚШ доллары мөлшерiндегi қаражат болады деп белгiленсiн.<*>
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Ведомствоаралық комиссияның шешімі бойынша ақша орналастыру үшін Қормен агенттік және өзге де келісімдерді жасасады.<*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді- ҚРҮ-нің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен .

3) зарезервировать для проведения весенних полевых работ 1999 года 120 000 (сто двадцать тысяч) тонн зерна, пригодного на семена.
4. Фонд по рекомендации Межведомственной комиссии заключает с закрытым акционерным обществом "Продовольственная контрактная корпорация" и уполномоченными банками второго уровня, рекомендованными Национальным Банком Республики Казахстан и допущенными Межведомственной комиссией, кредитные и иные соглашения для обеспечения возвратности предоставленных им кредитов для закупа зерна.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ ; от 25 декабря 1998 г. N 1337 Р981337_ .
5. Рекомендовать закрытому акционерному обществу "Продовольственная контрактная корпорация" и зерновым компаниям хранить выкупленное зерно на элеваторах, определенных Республиканской хлебной инспекцией при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан с участием:
1) закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" разработать механизм обеспечения сельскохозяйственных товаропроизводителей семенами для проведения посевных работ 1999 года;
2) акимам областей провести через средства массовой информации необходимую разъяснительную работу среди сельскохозяйственных товаропроизводителей по реализации задания Президента Республики Казахстан о закупе 1 (одного) миллиона тонн зерна.
7. Установить, что банки второго уровня в недельный срок обеспечивают перечисление средств, поступающих от конечных заемщиков в погашение выданных кредитов, закрытому акционерному обществу "Фонд развития малого предпринимательства.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 7, пункты 7 и 8 считать соответственно пунктами 8 и 9 - постановлением Правительства РК от 20 ноября 1998 г. N 1184 P981184_ .
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Карибжанова Ж.С.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 октября 1998 года N 998
ПРАВИЛА
организации закупки зерна урожая 1997/98 года
Сноска. В названии исключены слова - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .
I. Общие условия
1. Источником финансирования закупки зерна определить средства, предоставляемые Правительством Республики Казахстан через закрытое акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства (далее - Фонд) в размере 98 248 000 (девяносто восемь миллионов двести сорок восемь тысяч) долларов США.
Министерство финансов Республики Казахстан заключает агентское и иные соглашения с Фондом для рамещения денег по решению Межведомственной комиссии.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .

2. "Қордың" қаражаты мынадай тәртiпте сыйақының (мүдденiң) нөлдiк ставкасы бойынша тоғыз ай мерзiмге бөлiнедi:<*>
"Азық-түлiк корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамына салық органдары тiзiмдеген ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң астығын сатып алу үшiн, олардың республикалық және жергiлiктi бюджеттерге, бюджеттен тыс қорларға берешектерiн өтеу есебiне, сондай-ақ тұқым және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң астығын сатып алу үшiн;<*>
астық компанияларына екінші деңгейдегі банктердің кепілдігімен ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен (оның iшiнде жеке тұлғалардан да) астық сатып алу үшiн.<*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077 қаулысымен, 1998.11.04. N 1127  қаулысымен
3. Сатып алу бағдарламасына қатысу үшiн фирмаларды таңдауды Қордың несиелiк қаражатының есебiнен Астық сатып алуды ұйымдастыру жөнiндегi ведомствоаралық комиссия (бұдан әрi - Ведомствоаралық комиссия) айқындайды. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077 қаулысымен.
4. Қор Ведомствоаралық комиссияның ұсынымы бойынша "Азық-түлік" келісім шарт-корпорациясы" жабық акционерлік қоғамымен несие келісімін жасасады, ал астық компанияларына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған екінші деңгейдегі банктердің кепілдігіне немесе несие қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз етудің өзге де қолайлы шарттарымен астық сатып алуға несие қаражатын береді.<*>
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен .
II. Астықты сатып алу бағдарламасына қатысушыларға
қойылатын талаптар
5. Сатып алу бағдарламасына қатысуға Ведомствоаралық комиссияға өтiнiм (қажеттi құжаттарды) берген және мынадай негiзгi шарттарға жауап беретiн астық компаниялары жiберiледi:
несиелiк қаражаттың қайтарымдылығын қамтамасыз ететiн қабылданымды кепiлдiктерiнiң болуы;
өзінің ауыл шаруашылығы өндірісінің, сондай-ақ Ауыл шаруашылығы министрлігінің жанындағы Республикалық астық инспекциясы ұсынған меншікті (немесе басқа заңдық негіздер бойынша пайдаланатын) желілік элеваторлық сыйымдылықтарының болуы;<*>
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерінен (оның iшiнде жеке тұлғалардан да) астықты сатып алу жөнiндегi мiндеттемелердi қабылдау;
өзiне 1999 жылдың 1 сәуiрiне дейiн астықты өтеу және оның сақталуын қамтамасыз етуге шоттар ұсынусыз несиелiк қаражаттың есебiнен сатып алынған астықты сақтау бойынша шығындарға ақы төлеу жөнiнде мiндеттемелер қабылдауы.
Ескерту. тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
1998.10.23. N 1077  қаулысымен

2. Средства выделяются Фондом в виде кредитных ресурсов сроком на девять месяцев по нулевой ставке вознаграждения (интереса) в следующем порядке:
закрытому акционерному обществу "Продкорпорация" для закупки зерна сельскохозяйственных товаропроизводителей, описанного налоговыми органами, в счет погашения их задолженностей перед республиканским и местными бюджетами, внебюджетными фондами, а также закупки семян и зерна сельскохозяйственных товаропроизводителей.
зерновым компаниям под гарантии банков второго уровня для закупки зерна у сельскохозяйственных товаропроизводителей (в том числе и у физических лиц).
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ ; от 4 ноября 1998 г. N 1127 Р981127_ .
3. Выбор фирм для участия в программе закупки зерна определяет Межведомственная комиссия по организации закупки зерна за счет кредитных средств Фонда (далее Межведомственная комиссия).
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .
4. Фонд заключает кредитное соглашение по рекомендации Межведомственной комиссии с закрытым акционерным обществом "Продовольственная контрактная корпорация", а зерновым компаниям предоставляет кредитные средства для закупа зерна под гарантии банков второго уровня, рекомендованных Национальным банком Республики Казахстан, или иные приемлемые условия обеспечения возвратности кредитных средств.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .
II. Требования к участникам программы закупки зерна
5. К участию в программе закупки допускаются зерновые компании, подавшие заявку в Межведомственную комиссию (необходимые документы) и отвечающие следующим основным условиям:
наличие приемлемых гарантий обеспечения возвратности кредитных средств;
наличие собственного сельскохозяйственного производства, а также собственных (или используемых по другим законным основаниям) линейных элеваторных емкостей, рекомендованных Республиканской хлебной инспекцией при Министерстве сельского хозяйства;
принятие обязательств по закупке зерна у сельскохозяйственных товаропроизводителей (в том числе и у физических лиц);
принятие на себя обязательств по оплате затрат по хранению зерна, закупленного за счет кредитных средств, без предъявления счетов к их возмещению и обеспечение сохранности зерна до 1 апреля 1999 года.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .

6. Астық сатып алу бағдарламасына қатысуға тiлек бiлдiрген компаниялар Ведомствоаралық комиссияның атына мынадай құжаттарды ұсынады: <*>
а) қатысуға арналған өтiнiм (еркiн нысанда);
б) нотариалды куәландырған жарғылық және құрылтайшылық құжаттар;
в) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк пен статистикалық есеп кәртiшкесi;
г) жергiлiктi салық инспекциясының барлық деңгейдегi бюджетке мерзiмi өткен берешектiң жоқтығы туралы анықтамасы;
д) <*>
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077 қаулысымен, 1998.12.25. N 1337   қаулысымен .
7. Ведомствоаралық комиссия ұсынылған құжаттарды қараған соң Қорға несиелiк қаражатты беру үшiн компаниялардың мақұлданған тiзбесiн жолдайды.<*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен .
III.  Астықты сатып алудың және оны сақтаудың тәртiбi
8. Астық компаниялары астықты ауыл шаруашылығының тауар өндiрушiлерiнен (оның iшiнде жеке тұлғалардан да) сатып алуды жүзеге асырады.
9. Сатып алу бағасы франко-элеватор шарттарында үшiншi сыныпты бидайдың 1 тоннасы үшiн 80 АҚШ долларын құрайды.
10. Қордың несиелiк қаражатының есебiнен астық компанияларының сатып алған астығы 1999 жылдың 1 сәуiрiне дейiн сақтауды қамтамасыз ету мақсатында кепiл ретiндегi ресiмделедi.<*>
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077 қаулысымен,   1998.12.25. N 1337 қаулысымен.
11. Сақтаудың белгiленген мерзiмi өтуi бойынша кепiлдi несие қаражатының есебiнен сатып алынған астық, оны астық компаниялары несиенiң қайтарымдылығын қамтамасыз ету үшiн нарықтық бағалар бойынша iшкi де, сондай-ақ сыртқы да рыноктарда сатады. <*>
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077  қаулысымен
12. Астықты сақтаудың бүкiл кезеңi iшiнде оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң келiсiмiмен iшкi рынокта мерзiмiнен бұрын сатуға жол берiледi.
12-1. Осы Ережемен реттелмеген астық сатып алудың өзге шарттарын Ведомствоаралық комиссия айқындайды. <*>
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1998.12.25. N 1337   қаулысымен .
IV. Несиелердiң қайтарымдылығын қамтамасыз ету
13. Қор белгіленген тәртіппен уәкілетті банктерден кепілдіктер қабылдайды және олардың өздеріне алған міндеттемелерді орындауы бойынша есеп жүргізеді. <*>
14. Уәкілетті банк заемшымен несие келісімін және кепіл шартын жасасады қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуына және олардың уақытында қайтарылуына бақылауды қамтамасыз етеді.<*>
Ескерту. 13 және 14-тармақтар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 5 қазандағы
N 998 қаулысына
2-қосымша
1997/98 жылдың астығын сатып алуды ұйымдастыру жөнiндегi
ведомствоаралық комиссияның
ҚҰРАМЫ <*>
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 1998.10.23. N 1077   қаулысымен , 1998.12.25. N 1337  қаулысымен ,
2003.05.06. N 430  қаулысымен .
Есiмов Ахметжан Смағұлұлы -   Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi, комиссия төрағасы;
Иванов Леонид Александрович - Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрi, комиссия төрағасының орынбасары;
Адасбаев Еркiн Әбенұлы - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi Сауда комитетiнің төрағасы;
Төлеубаев Темiржан Төлеубайұлы - Қостанай облысы әкiмдiгінің Қостанай облыстық Ауыл шаруашылығы және азық-түлiк департаментінің директоры;
Үйсiмбаев Асқарбек Съезбекұлы - Ақмола облысы әкiмдiгiнің Ақмола облыстық ауыл шаруашылығы басқармасының бастығы;
Сюникаев Рашид Абдуллович - Солтүстiк Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң Солтүстiк Қазақстан облысы Ауыл шаруашылығы, ауыл шаруашылығы өнiмдерін сатып алу және қайта өңдеу департаментінің бастығы;
Евниев Арман Қайратұлы - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Егiншілiк департаментiнің директоры;
Мұрзалбаев Нағмар Айтмаханұлы - Қазақстан Республикасының Қаржы полициясы агенттiгi Қаржы қылмыстарын анықтау жөнiндегi департаментi бастығының мiндетін атқарушы;
Сәпиев Еркебұлан Оңалбекұлы - "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" жабық акционерлiк қоғамы басқармасы төрағасының бiрiншi орынбасары (келiсiм бойынша);
Солюлев Александр Анатольевич - "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының вице-президентi (келiсiм бойынша);
Дүйсебаев Мұхаметжан Жұмабекұлы - "Қазақстанның астық одағы" заңды тұлғалар бiрлестiгiнiң атқарушы директоры (келiсiм бойынша);
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 5 қазандағы
N 998 қаулысына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚРҮ-нің 1998.12.25.
N 1337  қаулысымен .
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" жабық акционерлік
қоғамы несиелерінің есебінен 1997/98 жылдың егінінен
астық сатып алуды ұйымдастыру жөніндегі
ведомствоаралық комиссия туралы
Ереже
Жалпы ережелер

6. Компании, изъявившие желание участвовать в программе закупок зерна, представляют в адрес Межведомственной комиссии следующие документы:
а) заявку на участие (в произвольной форме);
б) уставные и учредительные документы, заверенные нотариально;
в) свидетельство о государственной регистрации юридического лица и карточки статистического учета;
г) справка местной налоговой инспекции об отсутствии просроченной задолженности перед бюджетом всех уровней.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ ; от 25 декабря 1998 г. N 1337 Р981337_ .
7. Межведомственная комиссия после рассмотрения представленных документов направляет перечень одобренных компаний в Фонд для выдачи кредитных средств.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .
III. Порядок закупки и хранения зерна
8. Зерновые компании осуществляют закупку зерна у сельскохозяйственных товаропроизводителей (в том числе и у физических лиц).
9. Закупочная цена составляет 80 долларов США за 1 тонну мягкой пшеницы третьего класса на условиях франко-элеватор.
10. Зерно, закупленное зерновыми компаниями за счет кредитных средств Фонда, оформляется в качестве залога с целью обеспечения его сохранности до 1 апреля 1999 года.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ ; от 25 декабря 1998 г. N 1337 р981337_ .
11. По истечении установленного срока хранения закупленное за счет кредитных средств зерно, находящееся в залоге свободно реализуется зерновыми компаниями как на внутреннем, так и на внешнем рынках по рыночным ценам для обеспечения возвратности кредита.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077   P981077_ .
12. В течение всего периода хранения зерна, допускается его досрочная реализация на внутреннем рынке по согласованию с Правительством Республики Казахстан.
12-1. Иные условия закупа зерна, неурегулированные данными Правилами определяются Межведомственной комиссией.
Сноска. Дополнено пунктом 12-1 - постановлением Правительства РК от 25 декабря 1998 г. N 1337   P981337_ .
IV. Обеспечение возвратности кредитов
13. ( Пункт 13 исключен - постановлением Правительства РК от 25 декабря 1998 г. N 1337   P981337_ )
14. Уполномоченный банк заключает кредитное соглашение и договор залога с заемщиком, обеспечивает контроль за целевым использованием средств и своевременным их возвратом.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077 P981077_ .
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 октября 1998 года N 998
Состав
Межведомственной комиссии по организации закупки зерна
из урожая 1997/98 года
Сноска. В названии исключены слова - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077   P981077_ ; внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 октября 1998 г. N 1077   P981077_ ; от 25 декабря 1998 г. N 1337   P981337_ ; от 6 мая 2003 г. N 430 .
Есимов                - Заместитель Премьер-Министра Республики
Ахметжан Смагулович     Казахстан - Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан, председатель комиссии
Иванов                - вице-министр финансов Республики Казахстан,
Леонид Александрович    заместитель председателя комиссии
Члены комиссии:
Таджияков             - и.о. Министра государственных доходов -
Бисенгали Шамгалиевич   Председатель Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
Отто                  - вице-Министр внутренних дел Республики
Иван Иванович           Казахстан
Адасбаев              - председатель Комитета торговли
Еркин Абенович          Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
Тулеубаев             - директор Костанайского областного
Темиржан Тулеубаевич    Департамента сельского хозяйства и
продовольствия акимата Костанайской
области
Уисимбаев             - начальник Акмолинского областного
Аскарбек Съезбекович    управления сельского хозяйства
акимата Акмолинской области
Сюникаев              - начальник Департамента сельского
Рашид Абдуллович        хозяйства, закупа и переработки
сельскохозяйственной продукции Северо-
Казахстанской области акимата Северо-
Казахстанской области
Евниев                - директор Департамента земледелия
Арман Кайратович        Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Мурзалбаев            - и.о. начальника Департамента по
Нагмар Айтмаханович     выявлению финансовых преступлений
Агентства финансовой полиции
Республики Казахстан
Сапиев                - первый заместитель председателя
Еркебулан Оналбекович   Правления закрытого акционерного
общества "Фонд развития малого
предпринимательства" (по согласованию)
Солюлев               - вице-президент закрытого акционерного
Александр Анатольевич   общества "Продовольственная контрактная
корпорация" (по согласованию)
Дуйсебаев             - исполнительный директор объединения
Мухамеджан Джумабекович юридических лиц "Зерновой Союз
Казахстана" (по согласованию)
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от "5" октября 1998 года № 998
Сноска. Приложение 3 введено постановлением Правительства РК от 25 декабря 1998 г. N 1337 P981337_ .
Положение
о Межведомственной комиссии по организации закупки зерна из
урожая 1997/98 года за счет кредитов закрытого акционерного
общества "Фонд развития малого предпринимательства"
Общие положения

1. Астық сатып алуды ұйымдастыру жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Үкіметтің осы қаулысымен белгіленген астық сатып алу бағдарламасын іске асыру мақсатында құрылып отыр.
2. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
Комиссияның функциялары мен міндеттері
4. Қажет болған жағдайда облыстар бойынша астық және дәнді дақылдардың тұқымын сатып алу жөніндегі квоталарды белгіленген тәртіппен айқындау.
5. Республикалық астық инспекциясының ұсынуымен астық сатып алу бағдарламасына қатысатын желілік элеваторларды белгіленген тәртіппен айқындау.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұсынуымен екінші деңгейдегі уәкілетті банктердің аталған бағдарламаға қатысуы туралы белгіленген тәртіппен шешім қабылдау.
7. Сатып алынатын астық пен дәнді дақылдардың тұқымдары сапасының негізгі өлшемдерін айқындау.
7-1. 1997-1998 жылдардағы егiннiң астығын сатып алуға берiлген кредиттердiң қайтарымдылығымен байланысты мәселелер бойынша ұсыныстарды әзiрлеу. <*>
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.05.06. N 430  қаулысымен
8. "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамы мен астық компанияларының астық сатып алуының көлемі мен шарттарын айқындау жөніндегі жұмыстарды үйлестіру.
9. Астық сатып алуды жүзеге асыруды ұйымдастыру жөніндегі шаралардың орындалуын бақылау, атап айтқанда:
- ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінен, бюджеттік және бюджеттен тыс қорлардан бірінші кезекте астық сатып алуды ұйымдастыру шарттарын астық, компанияларының және "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамының орындауы;
- 1998 жылғы 5 қазандағы N 998 қаулыға сәйкес берілген ақша қаражатының мақсатқа сай пайдаланылуын бақылау;
- сатып алынатын астықтың сапалылығын, оның сатып алу шарттарына сай болуын бақылау;
астық сатып алу кезінде бағалардың дұрыс қолданылуын бақылау.
10. Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдардың, астық сатып алуға қатысатын ұйымдардың қызметін үйлестіру.
Комиссияның құқықтары
11. Алдында қойылған міндеттерді орындау үшін Комиссияның:
орталық және жергілікті атқарушы органдардан, мемлекеттік кәсіпорындар мен өзге де ұйымдардан Комиссияға жүктелген міндеттерді орындауға қажетті ақпаратты белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
астық сатып алу бағдарламасын орындау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді қабылдау, өзгерту немесе күшін жою жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгізуге;
бағдарламаны іске асыру үшін министрліктерден, ведомстволардан, кәсіпорындар мен ұйымдардан тиісті бейіндегі мамандарды белгіленген тәртіппен тартуға құқығы бар.
Комиссияның қызметін ұйымдастыру

1. Межведомственная комиссия по организации закупки зерна (далее - Комиссия) создается в целях реализации программы закупки зерна, определенной настоящим постановлением Правительства.
2. Состав Комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан.
3. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Функции и задачи Комиссии
4. Определение при необходимости в установленном порядке квот по закупке зерна и семян зерновых культур в разрезе областей.
5. Определение в установленном порядке по представлению Республиканской хлебной инспекции линейных элеваторов для участия в программе закупа зерна.
6. Принятие в установленном порядке решения по рекомендации Национального Банка Республики Казахстан об участии в указанной программе уполномоченных банков второго уровня.
7. Определение основных параметров качества закупаемого зерна и семян зерновых культур.
7-1. Выработка предложений по вопросам, связанным с возвратностью представленных кредитов для закупа зерна урожая 1997-1998 годов. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 7-1 - постановлением Правительства РК от 6 мая 2003 г. N 430 .
8. Координация работ по определению объемов и условий закупок зерна ЗАО "Продкорпорация" и зерновыми компаниями.
9. Контроль за выполнением мероприятий по организации осуществления закупок зерна, а именно:
выполнение условий организации первоочередных закупок зерна у сельскохозяйственных товаропроизводителей, бюджетных и внебюджетных фондов зерновыми компаниями и ЗАО "Продкорпорация";
контроль за целевым использованием денежных средств, выданных в соответствии с постановлением от 5 октября 1998 года № 998 P980998_ ;
контроль за обеспечением качества покупаемого зерна, его соответствием условиям закупок;
контроль за правильностью применения цен при закупе зерна.
10. Координация деятельности центральных и местных исполнительных органов, организаций-участников программы закупок зерна по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии.
Права Комиссии:
11. Для решения поставленных перед ней задач Комиссия имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке от центральных и местных исполнительных органов, государственных предприятий и иных организаций информацию, необходимую для выполнения возложенных на Комиссию задач;
вносить в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения по принятию, изменению или отмене нормативных правовых актов по вопросам выполнения программы закупа зерна;
привлекать для реализации программы в установленном порядке специалистов соответствующего профиля из министерств, ведомств, предприятий и организаций.
Организация деятельности Комиссии

12. Комиссияны төраға басқарады, ол оның жұмысын ұйымдастырады және Комиссияға осы Ережемен жүктелген міндеттер мен функциялардың уақтылы және сапалы орындалуы үшін дербес жауап береді.
13. Комиссия төрағасының орынбасары Комиссия төрағасы болмаған кезде төрағаның функцияларын атқарады.
14. Комиссия өз кеңестерін апта сайын өткізеді.
15. Комиссияның шешімдері Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады. Дауыс саны тең болған жағдайда төрағаның даусы шешуші мәнге ие болады.
16. Ведомствоаралық комиссияның барлық шешімдері тиісті хаттамамен ресімделеді, оларды астық сатып алу бағдарламасына қатысушылар орындауға тиісті.

12. Комиссию возглавляет Председатель, который организует ее работу и несет персональную ответственность за своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Комиссию настоящим Положением.
13. Заместитель Председателя Комиссии исполняет функции Председателя в случае отсутствия Председателя Комиссии.
14. Комиссия проводит свои заседания еженедельно.
15. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов членов Комиссии. В случае равенства голосов - голос Председателя имеет решающее значение.
16. Все решения Межведомственной комиссии оформляется соответствующим Протоколом, подлежащим для исполнения участниками программы закупок зерна.