Қазақстан Республикасында мемлекеттік статистиканы жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1998 жылғы 19 қараша N 1180. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қаңтардағы № 37 Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.01.29 № 37 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 қаулысына сәйкес және халықаралық ережелер мен стандарттардың талаптарын ескере отырып Қазақстанның мемлекеттік статистикасын одан әрі жүйелі реформалау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мемлекеттік статистиканы жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жыл сайын республикалық бюджетте Бағдарламаны іске асыруға қажетті қаражат көздейтін болсын.
3. Министрліктер мен ведомстволар Бағдарламада көзделген шаралардың орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1998 жылғы 19 қарашадағы
N 1180 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мемлекеттік статистиканы
жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған
Бағдарламасы
Ескерту. Мәтiннiң iшiндегi "Қазақстан Республикасының Ұлттық
статистикалық агенттiгi", "Қазақстан Республикасының Ұлттық
статистикалық агенттiгiмен", "Ұлттық статагенттiк", "Ұлттық
статагенттiгiмен, "Ұлттық статагенттiгi" деген сөздер тиiсiнше "Қазақстан Республикасының статистика жөнiндегi агенттiгі", "Қазақстан Республикасының статистика жөнiндегi агенттiгiмен", "Статагенттiк", "Статагенттiгiмен", "Статагенттiгi" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің  2000.06.29. N 974 қаулысымен.
Ескерту. " Мазмұны" алып тасталды - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты <*>
Атауы            Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистика.
сын жетiлдiрудiң 1999-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама)
Әзiрлеу үшiн     "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998-2000
негiздеме        жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске
асыру жөнiндегi шаралар жоспары туралы" Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 19 ақпандағы N
119 қаулысы
Бағдарламаның    Елiмiздiң басқару органдарының, iскер топтар мен
мақсаты          жұртшылықтың басқа елдердiң тиiстi ақпаратымен
халықаралық деңгейде салыстыратындай елiмiздiң,
аймақтардың, экономика салалары мен секторларының
әлеуметтiк-экономикалық дамуы туралы объективтi
статистикалық ақпаратқа деген қажеттерiн неғұрлым
толық қанағаттандыру үшiн Қазақстанның мемлекеттiк
статистикасын жүйелi реформалау
Бағдарламаның    Ұлттық статистикалық жiктемелер жүйесiн енгiзу;
мiндеттерi       статистикалық тiркелiмдердi дамыту;
статистикалық байқау әдiстерiн жетiлдiру және
кәсiпорындардың статистикасына көшу;
макроэкономикалық және салалық статистиканың
көрсеткiштерi жүйесi мен әдiснамасын жетiлдiру;
Қазақстан мен оның аймақтарының әлеуметтiк-эконо.
микалық дамуын кешендi талдауды жетiлдiру;
жаңа ақпараттық технологияларды енгiзу және
бiрыңғай ақпараттық статистикалық ресурстарды
қалыптастыру;
статистикалық деректердi жариялау мен тарату
жүйесiн жетiлдiру;
статистика саласындағы кадрларға үздiксiз кәсiптiк
бiлiм беру жүйесiн жетiлдiру;
статистика саласындағы халықаралық ынтымақтастық;
Қаржыландыру     Осы Бағдарламаны iске асыру Республикалық
көздерi          бюджеттiң қаражаты, халықаралық ұйымдардың
гранттары мен заемдары есебiнен жүзеге асырылады

О Программе совершенствования государственной статистики в Республике Казахстан на 1999-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1998 года N 1180. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2010 года N 37
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.01.2010 N 37.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года N 119 "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы" и в целях дальнейшего системного реформирования государственной статистики Казахстана с учетом требований международных правил и стандартов Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу совершенствования государственной статистики в Республике Казахстан на 1999-2005 годы (далее - Программа).
2. Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно предусматривать в республиканском бюджете средства, необходимые для реализации Программы.
3. Министерствам и ведомствам обеспечить выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
4. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 1998 года N 1180
Программа
совершенствования государственной статистики
в Республике Казахстан на 1999-2005 годы
Сноска. По тексту слова "Национальное статистическое агентство Республики Казахстан", "Национальным статистическим агентством Республики Казахстан", "Нацстатагентство", "Нацстатагентством", "Нацстатагентства" заменены соответственно словами "Агентство Республики Казахстан по статистике", "Агентством Республики Казахстан по статистике", "Статагентство", "Статагентства" согласно постановлению Правительства РК от 29 июня 2000 года N 974;
раздел "Содержание" исключен постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
1. Паспорт Программы
Наименование      Программа совершенствования государственной
статистики Республики Казахстан на 1999-2005
годы (далее - Программа)
Основание для     Постановление Правительства Республики Казахстан
разработки        от 19 февраля 1998 года N 119 "О Плане
мероприятий по реализации Программы действий
Правительства Республики Казахстан на 1998-2000
годы"
Цель Программы    Системное реформирование государственной
статистики Казахстана для наиболее полного
удовлетворения потребностей органов управления
страны, деловых кругов и общественности в
объективной статистической информации о
социально-экономическом развитии страны,
регионов, отраслей и секторов экономики,
сопоставимой на международном уровне с
аналогичной информацией других стран
Задачи            Внедрение системы национальных статистических
Программы         классификаций;
развитие статистических регистров;
совершенствование методов статистического
наблюдения и переход на статистику предприятий;
совершенствование системы показателей и
методологии макроэкономической и отраслевой
статистики;
совершенствование комплексного анализа
социально-экономического развития Казахстана
и его регионов;
внедрение новых информационных технологий и
формирование единых информационных статистических
ресурсов;
совершенствование системы публикаций и
распространения статистических данных;
совершенствование системы непрерывного
профессионального образования кадров в
области статистики;
международное сотрудничество в области статистики
Источники         Реализация данной Программы осуществляется
финансирования    за счет средств Республиканского бюджета,
грантов и займов международных организаций
Сроки

Іске асыру       1999-2005 жылдар
мерзімі
Ескерту. "1. Бағдарламаның паспорты" деген бөлiммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.
2. Кіріспе
Ескерту. Кiрiспенің тақырыбы өзгерді - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.
Қазақстан Республикасында мемлекеттік статистиканы жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999-2005 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар жоспары туралы" 1998 жылға 19 ақпандағы N 119 қаулысына (7.2.4 тармақ) сәйкес әзірленді.
Қазақстанда қоғамдық-саяси құрылысты реформалау, экономиканы рыноктық қарым-қатынастарға бейімдеу ресми статистиканы да реформалауды қажет етті. Осы мақсатта республикамызда 1992 және 1996 жылдары статистиканы жетілдірудің екі бағдарламасы қабылданды. Бірінші бағдарламаны жүзеге асыру барысында ұлттық статистикалық жүйе қалыптасты, ол тәуелсіз мемлекеттің мәртебесіне сай келді, онда статистиканың жаңа бөлімдері пайда болды: атап айтқанда, сыртқы экономикалық байланыстар, төлем балансы, бағалар, үй шаруашылығы. Екінші бағдарламаны жүзеге асыру экономикалық қызмет түрлерінің халықаралық жіктемелерін және статистикалық ақпаратты әзірлеген кезде өнімдер мен көрсетілген қызметтердің жіктемелерін пайдалануға, статистикалық регистрді қалыптастырып статистикалық байқаудың іріктеу әдістері мен кәсіпорындардың статистикасына көшуді бастауға мүмкіндік берді.
Қазіргі кезде қоғамда басқару және дұрыс шешімдер қабылдау үшін ақпараттың маңызы тіпті артып отыр. Адамзаттық өркениет индустриялық экономикадан ақпараттық экономикаға көшу дәуірін бастан кешіп отыр. Егер индустриялық экономика аса мол табиғи, машиналар мен адамдар ресурсын пайдалану есебінен туындап, дамыса, жаңадан дами бастаған экономика дәстүрлі ресурстарды емес, ақпараттың зор шығынын талап етіп отыр.
Үкімет өзінің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасының шегінде 1998 жылдан бастап "Стратегия - 2030: бүкіл қазақстандықтардың гүлденуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатын жақсарту" - Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді Стратегиясын іске асыруға кіріседі.
Үш жылдық стратегиялық жоспарларды республика мен оның аймақтарының деңгейінде жүзеге асыру мақсатында орталық және жергілікті атқарушы органдарды тиісінше кешенді ақпараттандыруды, мемлекеттік басқарудың бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыруды жүзеге асыру көзделіп отыр. Мемлекеттік статистика бірыңғай ақпараттық ресурстардың ұйытқысы болуға тиісті.

реализации        1999-2005 годы <*>
Сноска. Постановление дополнено новым разделом 1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
2. Введение <*>
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
Программа совершенствования государственной статистики в Республике Казахстан на 1999-2005 годы разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 г. N№119 "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы" (пункт 7.2.4).
Реформирование общественно-политического строя в Казахстане, ориентация экономики к рыночным отношения обусловили необходимость реформирования и официальной статистики. В этих целях в республике были приняты две программы совершенствования статистики: в 1992 и 1996 годах. В ходе реализации первой программы была сформирована национальная статистическая система, соответствующая статусу независимого государства, включая создание новых разделов статистики, а именно: внешнеэкономических связей, платежного баланса, цен, домашнего хозяйства. Реализация второй программы привела к использованию международных классификаций видов экономической деятельности и классификаций продукции и услуг при разработке статистической информации, формированию статистического регистра и началу перехода к выборочным методам статистического наблюдения и статистике предприятий.
В настоящее время важность информации для управления обществом и принятия правильных решений многократно возрастает. Человеческая цивилизация переживает переход от индустриальной экономики к экономике информационной. Если индустриальная экономика существовала и развивалась за счет потребления большого количества природных, машинных и людских ресурсов, то новая развивающаяся экономика уже требует колоссальных затрат не традиционных ресурсов, а информации.
Правительство в рамках своей Программы действий на 1998-2000 годы, начиная с 1998 года, приступает к претворению в жизнь долгосрочной Стратегии Республики Казахстан - "Стратегия - 2030: процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев".
В целях реализации трехлетних стратегических планов на уровне республики и регионов предусматривается осуществить соответствующую комплексную информатизацию центральных и местных исполнительных органов, формирование единого информационного пространства государственного управления. Ядром единых информационных ресурсов должна стать государственная статистика.

3. Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау <*>
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.
Қазақстанның қоғамдық-саяси құрылысының өзгеруі мен оның экономикасының рыноктық қарым-қатынастарға бейімделуі, сондай-ақ ел экономикасының дүниежүзілік қауымдастыққа етене ұштасуы мемлекеттік статистиканы реформалауды қажет етті. Ол Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1992 жылғы 29 желтоқсандағы N 1098 қаулысымен бекітілген Статистиканы, бастапқы және бухгалтерлік есеп алуды қайта құру жөніндегі мемлекеттік бағдарламасын қабылдаған кезден басталды.
Осы Бағдарламаның негізінде 1993-1996 жылдары экономиканың нақты секторында қаржы және банк салаларында халықаралық деңгейде салыстыратындай ұлттық статистиканы қалыптастыру жөніндегі алғашқы қадамдар жасалды. Сондай-ақ БҰҰ-ның Шоттар Жүйесіне (ҰШЖ) көшу, ҰШЖ-ның схемасы бойынша салааралық баланстарды әзірлеу, қаржы және банк статистикасын реформалау үшін негіз қалаған шаралар кешені жүзеге асты. Республика үшін статистиканың жаңа, атап айтқанда: сыртқы экономикалық байланыстар, төлем балансы, баға, үй шаруашылығы бөлімдері жасалды. Халықаралық талаптарға сәйкес статистиканың басқа салалары да реформалана басталды.
Статистиканы қайта құру:
жалпы ішкі өнім (ЖІӨ) есептерін және басқа макроэкономикалық көрсеткіштер енгізуге;
республиканың төлем балансының методологиясын игеруге және жасауға;
Экономиканың барлық негізгі секторларындағы бағалар мен тарифтер жөнінде жүйе жасап, халықтың күнкөріс деңгейінің өзгеруін терең талдау үшін бағалар статистикасын дамыта бастауға;
сыртқы экономикалық қызметтің, соның ішінде кедендік статистиканы игеріп, кеңейтуге;
қаржы, банк және ақша статистикасының көрсеткіштерін жүйелеу жөніндегі жұмысты бастауға;
жаңа рыноктық құрылымдар: шағын кәсіпорындар, кооперативтер, шаруашылық серіктестіктер, фермер және шаруа қожалықтары қызметін статистикалық бақылауды енгізуге;
Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші және басқа субъектілерінің Мемлекеттік регистрін статистиканы зерттеудің іріктеу әдістеріне көшу үшін пәрменді құрал ретінде жасауға;
ауыл шаруашылығы статистикасы бойынша тәжірибе ретінде алғашқы іріктеп зерттеу жүргізуге;
отбасы бюджетін статистикалық бақылау жүйесін халықтың күнкөріс деңгейін сипаттайтын ақпараттық аса маңызды көзі ретінде жетілдіруге;
үлкен электр есептеу машиналарын (ЭЕМ) жеке компьютерлерге ауысуға мүмкіндік берді.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде тәуелсіз мемлекеттің мәртебесіне сәйкес келетін ұлттық статистика қалыптасты.

3. Анализ современного состояния проблемы <*>
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
Изменение общественно-политического строя Казахстана и ориентация его экономики на рыночные отношения, а также активное интегрирование экономики страны в мировое сообщество вызвали необходимость реформирования государственной статистики. Оно началось с момента принятия Государственной программы по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 декабря 1992 г. N 1098.
В рамках данной Программы в 1993-1996 годах были сделаны первые шаги по формированию национальной статистики в реальном секторе экономики, финансовой и банковской сферах, сопоставимой на международном уровне. Был осуществлен комплекс мероприятий, заложивший основы для перехода на Систему Национальных Счетов (СНС) ООН; разработки межотраслевых балансов по схеме СНС, реформирования финансовой и банковской статистики. Созданы новые для республики разделы статистики, а именно: внешнеэкономических связей, платежного баланса, цен, домашнего хозяйства. В соответствии с международными требованиями начали реформироваться другие отрасли статистики.
Перестройка статистики позволила:
внедрить расчеты валового внутреннего продукта (ВВП) и других макроэкономических показателей;
освоить методологию и составление платежного баланса республики;
создать сеть по регистрации цен и тарифов во всех основных секторах экономики и начать развивать статистику цен для углубленного анализа изменения уровня жизни населения;
освоить и расширить статистику внешнеэкономической деятельности, в том числе таможенную статистику;
начать работы по систематизации показателей финансовой, банковской и денежной статистики;
внедрить статистические наблюдения за деятельностью новых рыночных структур: малых предприятий, кооперативов, хозяйственных товариществ, фермерских и крестьянских хозяйств;
создать Государственный регистр хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан как действенный инструмент для перехода статистики к выборочным методам обследования;
провести в экспериментальном порядке первое выборочное обследование по статистике сельского хозяйства;
усовершенствовать систему статистического наблюдения за семейными бюджетами как важнейшего источника информации, характеризующего уровень жизни населения;
перейти с больших ЭВМ на персональные компьютеры.
В результате реализации Программы была сформирована национальная статистическая система, соответствующая статусу независимого государства.

Экономиканың нақты секторында мемлекеттік статистиканы одан әрі жетілдіру мақсатында халықаралық практика таныған әдістер мен методологияны, сондай-ақ деректерді өңдеу мен жариялаудың осы заманғы ақпараттық-технологиялық құралдарын енгізу негізінде 1996 жылы Қазақстан Республикасында мемлекеттік статистиканы жетілдірудің 1996-1998 жылдарға арналған екінші бағдарламасы қабылданды. Ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылға 8-қазандағы N 1244 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөніндегі іс-қимыл бағдарламасына сәйкес бекітілген.
Статистиканы реформалаудың екінші кезеңінде мынадай негізгі нәтижелерге қол жетті:
1993 жылғы БҰҰ-ның ҰШЖ методологиясы негізінде ұлттық есепшілдік жүйесі жасалды және салалық статистикаларды реформалау басталды;
бухгалтерлік есепке алудың жаңа жүйесінің жүргізілуіне байланысты қаржы және ақша-кредит статистикасының нысандары қайта қаралды;
шаруашылық жүргізуші және өзге де субъектілердің Мемлекеттік регистрі Әкімшілік регистрге қайта құрылған, соның негізінде статистикалық регистр қалыптаса бастады;
статистикалық ақпаратты әзірлеген кезде экономикалық қызмет түрлерінің халықаралық жіктемелерін және өнімдер мен қызметтердің жіктемелерін пайдалану басталды;
ауыл шаруашылығы статистикасының үлгісінде статистикалық бақылаудың іріктеу әдістеріне көшу, сондай-ақ шағын кәсіпорындардың үлгісінде кәсіпорындар статистикасына көшу басталды;
статистика органдарын есептеу техникасымен және телекоммуникациялардың осы заманғы құралдарымен техникалық қайта жарақтандыру жұмысы жүргізілді және республиканың статистикалық органдарында ақпараттық ресурстарды қалыптастыру ісін автоматтандыру жұмысы басталды.
Тұтастай алғанда, осыдан бұрынғы жылдары статистиканы реформалау ресурстардың басымдылығы, оларды аса маңызды іргелі бағыттарға барынша шоғырландыру принципі бойынша жүзеге асып келді, мұның өзі дүниежүзілік статистикалық қауымдастыққа етене ұштасуымызға зор мүмкіндік берді. Халықаралық ұйымдармен (Еврастатпен, БҰҰ-мен ЕЭК-нің, ХВҚ-тың статистикалық бөлімдерімен, Дүниежүзілік банкпен, ОЭСР, ЮНЕСКО-мен) Германияның, Нидерландтардың, Францияның және басқа елдердің статистикалық қызметтермен ұдайы өзара байланысты жасау және жан-жақты ынтымақтасып жұмыс істеу зор маңызға ие болды, мұндағы басты мақсат - Қазақстанның статистика мамандарына халықаралық стандарттарға көшуге, мамандар даярлауға жәрдемдесу. Сонымен бірге ұлттық статагенттік барлық халықаралық ұйымдарға жыл сайын еліміздің әлеуметтік-экономикалық және демографиялық жағдайы туралы 40-тан астам сұрақтар бойынша ақпарат береді. Осы жұмыстың нәтижесінде Қазақстан Республикасының статистикалық деректері "Демографиялық жылнама", "Халықаралық қаржы статистикасы", "Өнеркәсіп жөніндегі халықаралық сұрақнама", т.с.с. халықаралық жарияланымдарға енді.

В целях дальнейшего совершенствования государственной статистики в реальном секторе экономики на основе внедрения признанных международной практикой методов и методологий, а также современных информационнотехнологических средств обработки и публикации в 1996 году была принята вторая Программа совершенствования государственной статистики в Республике Казахстан на 1996-1998 годы. Она была утверждена в соответствии с Программой действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 октября 1996 г. N 1244.
На втором этапе реформирования статистики были достигнуты следующие основные результаты:
создана система национального счетоводства и начато реформирование отраслевых статистик на методологической основе СНС ООН 1993 года;
в связи с введением новой системы бухгалтерского учета пересмотрены формы финансовой и денежно-кредитной статистики;
Государственный регистр хозяйствующих и иных субъектов был преобразован в Административный регистр, на его основе началось формирование статистического регистра;
начато использование международных классификаций видов экономической деятельности и классификаций, продукции и услуг при разработке статистической информации;
начат переход к выборочным методам статистического наблюдения на примере статистики сельского хозяйства, а также переход к статистике предприятий на примере малых предприятий;
проведена работа по техническому переоснащению органов статистики современными средствами вычислительной техники и телекоммуникаций и начата работа по автоматизации формирования информационных ресурсов статистических органов республики.
В целом, в предшествующие годы реформирование статистики реализовалось на принципах приоритетности, максимальной концентрации ресурсов на наиболее важных фундаментальных направлениях, что позволило в значительной мере интегрироваться в мировое статистическое сообщество. Большое значение приобрела организация постоянного взаимодействия и всестороннего сотрудничества с международными организациями (Евростатом, со статистическими отделами ООН и ЕЭК, МВФ, Всемирным Банком, ОЭСР, ЮНЕСКО), со статистическими службами Германии, Нидерландов, Франции и других, главной целью которого является содействие статистикам Казахстана по переходу на международные стандарты, в обучении специалистов. Одновременно Статагентством ежегодно представляется в адрес всех международных организаций информация о социально-экономическом и демографическом положении страны по более чем 40 вопросникам. Результатом этой работы является включение статистических данных Республики Казахстан в такие международные публикации как "Демографический ежегодник", "Международная финансовая статистика", "Международный вопросник по промышленности" и т.д.

Істің хал-жайы. Статистикалық стандарттардың ішінде деректерді жіктемелеу стандарты маңызды орын алады. Бұрынғы бүкілодақтық жіктемелер нарықтық экономика ерекшелігін көрсете алмады және статистикалық деректерді халықаралық деңгеймен салыстыруды қамтамасыз ете алмады. Үкіметтің 1997 жылғы 15-шілдеде қабылдаған N 1113 "Қазақстан Республикасының техникалық экономикалық және әлеуметтік ақпаратты жіктеудің және кодтаудың халықаралық жүйесіне көшуі туралы" қаулысы жіктемелеу мен кодтаудың бірыңғай жүйесіне көшудің кезеңділігін қамтамасыз етуге тиісті. Олардың қатарына бірінші кезекте салалық жіктеме: БҰҰ-ның (МСОК, ISIС), экономикалық қызметінің барлық түрлерін халықаралық стандарттаудағы салалық жіктемесі, оның Еуропадағы соған ұқсастары - Еуропа қоғамдастығының ЕС (КДЕС, NACE) экономикалық қызметтегі жалпы салалық жіктемелеу негізінде ТМД-да экономикалық қызметтердің (ЭҚЖК) барлық түрлерінің жалпы жіктемесі дайындалған болатын және ол Қазақстан статистикасында 1998 жылдың қаңтарында іске асырыла бастады.
Екінші маңызды жіктемеге өнімдер мен қызмет көрсетуді жіктемелеу жатады: БҰҰ-ның (КОП,СРС) негізгі өнімдерін жіктемелеу, Еуропа қоғамдастығының (КПЕС, СРА) қызмет түрлері бойынша өнімдерді статистикалық жіктемелеу, сондай-ақ оны толықтыратын өңдеу өнеркәсібі салалары өнімдері бойынша (ПРОДКОМ, РRОDКОМ). Европа қоғамдастарының жаңа статистикалық номенклатуралары. Қазақстан 1998 жылдың қаңтарынан бастап осы жіктемелерді пайдалана бастады.
Сыртқы сауда статистикасында 1994 жылы кеден статистикасына көшу сәтінен бастап тауарларды кодтау үшін тауарларды суреттеп жазу және кодтаудың халықаралық үйлесімді жүйесіне (ҰЖ) негізделген сыртқы экономикалық қызметтің барлық түрлерінің тауар номенклатурасы (ЭҚТ ТН) қабылданды.
Мақсаты. Статистиканың кейбір салаларында халықаралық жіктемеге көшу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру, республикалық деңгейде жіктемелердің ұлттық болжамдарын әзірлеу және бекіту.
Негізгі шаралар. Бірінші кезеңде (1998-1999 жылдары) - Еуропалық қоғамдастықтың халықаралық статистикалық жіктемелерін (NАСЕ, СРН, РRОDКОМ), екінші кезеңде (2000-2005 жылдары) басқа жіктемелерін (білім, денсаулық сақтау, еңбек, экология және басқалар) енгізу жоспарлануда.
Басқа да жалпы жүйелік статистикалық жіктемелерді: меншік түрлері, ұйымдастыру-хұқық нысандары, аумақтар, кәсіпорынның шағындылығы, өндірістің көлемі және басқаларды жетілдіру және енгізу жөніндегі жұмыстар жалғастырылады.
5.1.2. Регистрлерді статистикалық қызметті
ұйымдастырудың негізгі құралы ретінде дамыту
Істің хал-жайы. Халықаралық стандарттар бүгінгі статистиканың міндетті маңызды белгісі ретінде регистрлерді анықтайды. Регистрлерді жасаудың басты мақсаты - экономикалық процеске қатысатын барлық өлшем бірліктерінің толық және актуальды тізбесін жасау және олардың қызметі мен дамуына сапалы байқауды қамтамасыз ету.
Қазақстанның мемлекеттік статистика жүйесінде күні бүгінге дейін статистика мақсатына қолданылатын сапалы регистрлері болған жоқ. Статистика тек жекелеген салалық каталогтерге негізделіп келді. Шаруашылық жүргізетін және басқа да субъектілердің мемлекеттік регистрде қолданып жүрген ақпараттары (ШСМР, бұдан былай әкімшілік регистр) қазіргі күн талабына жеткіліксіз болды, бұл регистрдің басқа ведомстволардағы регистрлермен өзара іс-қимыл механизмі іске қосылмады. Регистрлерде "демографиялық" процесс бірлігі туралы (бөліну, бірігу, қазіргі құрамнан жаңа бірліктердің бөлінуі т.с.с.) толық ақпараттар болмады.
Қазіргі уақытта статистика регистрінің жүйесі заңды тұлғалардың барлық түрлерін, олардың филиалдары мен өкілдерінің есебін алу үшін әкімшілік регистрін, фермерлерден басқа жеке кәсіпкерлердің есебі үшін - жеке кәсіпкерлік регистрін, фермерлерді қосқанда ауыл шаруашылық тауар өндірушілерінің есебі үшін ауыл шаруашылық регистрін біріктіреді.

Состояние дел. Ключевое место среди статистических стандартов занимают стандарты в области классификации данных. Прежние общесоюзные классификаторы не отражали особенностей рыночной экономики и не обеспечивали сопоставимости статистических данных на международном уровне. Принятое постановление Правительства от 15 июля 1997 г., N 1113 "О переходе Республики Казахстан на международную систему классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации" должно обеспечить поэтапный переход на единую систему классификации и кодирования. К их числу относится, в первую очередь, отраслевая классификация: Международная стандартная отраслевая классификация всех видов экономической деятельности ООН (МСОК, ISIС), ее европейский аналог - Общая отраслевая классификации экономической деятельности в ЕС (КДЕС, NАСЕ), на базе которой был разработан в СНГ Общий классификатор всех видов экономической деятельности (ОКЭД) и начал применяться в статистической практике Казахстана с января 1998 года.
Второй важной классификацией является классификация продукции и услуг: классификация основной продукции ООН (КОП, СРС), статистическая классификация продукции по виду деятельности в ЕС (КПЕС, СРА), а также дополняющая ее новая статистическая номенклатура ЕС по продукции в отраслях обрабатывающей промышленности (ПРОДКОМ, РRОDСОМ). Казахстан также с января 1998 года начал использование этих классификаторов.
В статистике внешней торговли с момента перехода на таможенную статистику в 1994 году для кодирования товаров была принята Товарная номенклатура всех видов экономической деятельности (ТН ВЭД), в основе которой положена международная Гармонизированная система описания и кодирования товаров (ГС).
Цель. Продолжение проведения работ по переходу на международные классификации в отдельных отраслях статистики, разработка и утверждение на республиканском уровне национальных версий классификаторов.
Основные мероприятия. На первом этапе (1998-1999 гг.) планируется внедрение международных статистических классификаций Европейского Сообщества (NАСЕ, СРА, РRОDСОМ), на втором (2000-2005 гг.) - других классификаций (в сфере образования, здравоохранения, труда, экологии и др.).
Продолжится работа по совершенствованию и ведению других общесистемных статистических классификаторов: форм собственности, организационно-правовых форм, территорий, размерности предприятий, объема производства и др.
5.1.2. Развитие регистров как основного инструмента
организации статистической деятельности
Состояние дел. Международные стандарты определяют регистры как обязательный атрибут современной статистики. Главная цель создания регистров - создать полный и актуальный перечень всех единиц, вовлеченных в экономический процесс, и обеспечить качественное наблюдение за их деятельностью и развитием.
До настоящего времени государственная система статистики Казахстана не имела качественных регистров, применимых для статистических целей. Статистика базировалась на разрозненных отраслевых каталогах. Информация в действующем Государственном регистре хозяйствующих и иных субъектов (ГРХС, далее - административный регистр) недостаточно актуализирована, не выработан механизм взаимодействия данного регистра с регистрами в других ведомствах. Регистры не содержат полной информации о "демографических" процессах единиц (деление, объединение, выделение новой единицы из состава действующей и т.д.).
К настоящему времени система регистров статистики включает административный регистр - для учета всех юридических лиц, их филиалов и представительств, реестр индивидуальных предпринимателей - для учета индивидуальных предпринимателей, кроме фермеров, сельскохозяйственный регистр - для учета сельскохозяйственных товаропроизводителей, включая фермеров.

Қолданылып жүрген әкімшілік регистрі 1998 жылы елеулі өзгертілді, оның негізінде жасалған статистикалық регистр іске асырыла бастады. Мұның өзі 1999 жылдың басынан бастап барлық статистикалық байқауды осы регистрлердің негізінде жүргізуге мүмкіндік береді, сондай-ақ есеп беретін кәсіпорындардың каталогін қалыптастыру тәртібін ғана емес, сонымен бірге статистикалық байқау нәтижелерін бағалауды қосқанда, басқа да жұмыстарды өзгертуге мүмкіндік береді.
Мақсаты. Статистикалық байқаудың бүгінгі әдістеріне көшуді қамтамасыз ететін статистикалық регистрлер жүйесін жасау.
Негізгі шаралар. 1999-2000 жылдары кәсіпорындар тобының, кәсіпорындардың, жергілікті мекемелердің, әкімшілік регистрдегі және жеке меншік кәсіпкерлерінің реестріндегі заңды тұлғалардың статистикалық регистрінде ұсынылатын статистикалық бірлік негізінде регистрлер базасын өзгерту қажет.
Регистрлерді жүргізу тәртібі жетілдірілетін болады, олардың әдістемелік базасы мен негізгі белгілері жетілдіріледі, ал статистикалық регистр Еуропалық қоғамдастық қабылдаған "Регистрлерді жүргізу жөніндегі басшылыққа" сәйкестендіріледі.
Экономиканың барлық салаларының кәсіпорындары үшін қызметтердің негізгі түрлерін анықтау әдістемесін әзірлеу және енгізу жоспарлануда.
2001 жылы кәсіпорындарға "демографияларды" енгізуді бастау көзделуге, ал одан кейін 2005 жылға дейін регистрлерді ұйымдастыру және пайдалану әдістемесін кезең-кезеңмен одан әрі жетілдіру көзделуде. Қазір регистрлер 15 аумақтың бөлікшелерінде жүргізілуде және бір республикалық базасы бар, бірақ 2005 жылдың аяғында регистрлерді базаларға бөлінген деректер тәртібімен жүргізуге көшу жоспарлануда.
Жыл сайын арнаулы анкетаның жылдық статистикалық есеп беру қорытындыларының, сондай-ақ әкімшілік деректерінің (басқа ведомстволар мен олардың регистрлері) негізінде регистрлер күн талабына сәйкестене түседі. ең соңында, ғылыми негізделген статистикалық көрсеткіштерді есептегенде кеңінен пайдаланылады.
Регистрлерді жария етудің негізгі көзі 5-10 жылда бір рет жүргізілетін салалық санақтар болуға тиіс, олардың нәтижелері, сондай-ақ санақ аралығындағы кезеңде статистикалық көрсеткіштердің негізделген есептеулерін жүргізу үшін база ретінде пайдаланылатын болады. Регистрлер негізінде уақытқа бөлінген іріктеу байқаулары мен зерттеулерін жүргізуге пайдаланылатын көп мақсаттық, көп кезеңдік дайындау көзделуде.
5.1.3. Статистикалық байқаудың әдістерін жетілдіру
және кәсіпорындардың статистикасына көшу
Істің хал-жайы. Өтпелі кезеңдегі міндеттердің күрделі де көп жақтылығы, статистикалық көрсеткіштер жүйесін құрудың методологиялық принциптері мен әдістемелік тәсілдерін жасауда да, сондай-ақ статистикалық байқауларды ұйымдастыру мен алынған ақпараттарды өңдеуде де көп шаралылықты (көп қырлылықты) талап етеді.
Мемлекеттік статистикалық байқаудың жаппай есепке алуға және есеп беруге негізделген қазіргі жүйесі қолданылып жүрген статистикалық дәстүрлі әдістердің көмегімен экономиканың әр түрлі секторлардағы экономикалық қайта құруды объективті сипаттайтын ақпараттарды толық және сапалы жинауды (әсіресе қызметкерлері аз шаруашылық жүргізуші субъектілерден) қамтамасыз ете алмайды.
Мұндай жағдай шаруашылық жүргізуші субъектілердің қызметіне статистикалық байқау әдісін жетілдіруді қажет етеді.
Байқаудың жаңа әдісін енгізуге жүйелі қарауды, соның ішінде іріктеп тексерулерді кеңінен негізінде кәсіпорындар статистикасын қамтамасыз етеді, ол рыноктық экономика дамыған барлық елдерде пайдаланылып жүр. Статагенттік бірінші рет ішінара байқауды - ауыл шаруашылығында, экспериментті іріктеп байқауды өнеркәсіпте жүргізуді және кәсіпорындар статистикасын тұтастай ендіруді 1999 жылға жоспарлап отыр.
Мақсаты. Кәсіпорындар статистикасы шегінде статистикалық регистрлер базасында статистикалық байқау объектілерін жаппай және іріктеп байқау әдістерін оңтайлы ұштастыру жүйесіне көшіру.
Негізгі шаралар. Ірі және орташа кәсіпорындар көрсеткіштердің оңтайлы құрылымы жаппай есеппен және оларды жинау мен қорытудың жиі кезеңділігімен, ал қызметкерлері аз шаруашылық жүргізуші субъектілер - олардың экономикалық қызметі бойынша негізгі көрсеткіштерінің азғантай санының ішінара есебімен қамтылатын болады.

В 1998 году действующий административный регистр существенно преобразован, начал действовать созданный на его основе статистический регистр. Это позволит с начала 1999 года все статистические наблюдения проводить на базе регистров, а также позволит изменить не только процедуру формирования каталога отчитывающихся предприятий, но и все другие работы, включая оценку результатов статистического наблюдения.
Цель. Создание системы статистических регистров, обеспечивающих переход на современные методы статистического наблюдения.
Основные мероприятия. В 1999-2000 гг. необходимо преобразовать базы регистров на основе ведения статистических единиц, которые в статистическом регистре будут представлены группами предприятий, предприятиями, местными единицами, а в административном регистре и реестре индивидуальных предпринимателей - юридическими единицами.
Будут усовершенствованы процедуры ведения регистров, усовершенствована их методическая база и атрибуты, а статистический регистр будет приведен в соответствие с "Руководством по ведению регистров", принятым в рамках ЕС.
Планируется разработать и внедрить методики определения основного вида деятельности для предприятий всех отраслей экономики.
В 2001 году предполагается начать внедрение "демографии" предприятий, а в дальнейшем до 2005 года предполагается дальнейшее поэтапное совершенствование методологии, организации и использования регистров. Сейчас регистры ведутся в 15-ти региональных подразделениях и имеют одну республиканскую базу, но к концу 2005 года планируется переход к ведению регистров в режиме распределенной базы данных.
Ежегодно регистры будут актуализироваться на основе специальной анкеты, годовых статистических отчетов, а также административных данных (данных других ведомств и их регистров). Последние, а также научно-обоснованные дорасчеты будут также широко использоваться при расчете статистических показателей.
Важным источником актуализации регистров должно стать проведение отраслевых переписей, проводимых раз в 5-10 лет, результаты которых также будут использоваться в качестве базы для проведения обоснованных досчетов статистических показателей в период между переписями. На основе регистров предполагается подготовить многоцелевые, многофазные, распределенные во времени выборки, которые будут использоваться для проведения выборочных наблюдений и обследований.
5.1.3. Совершенствование методов статистического наблюдения и
переход на статистику предприятий
Состояние дел. Сложность и многогранность задач в переходный период требуют многомерного (многоаспектного) подхода как к выработке методологических принципов и методических приемов построения системы статистических показателей, так и организации статистических наблюдений и обработки получаемой информации.
Действующая система организации государственного статистического наблюдения, основанная на сплошном учете и отчетности, с помощью традиционно применяемых статистических методов не обеспечивает полного и качественного сбора информации (особенно от малочисленных хозяйствующих субъектов), объективно характеризующей экономические преобразования в различных секторах экономики.
Данное обстоятельство обусловливает необходимость совершенствования методов статистического наблюдения за деятельностью хозяйствующих субъектов.
Системный подход к внедрению новых методов наблюдения, в том числе на основе широкого применения выборочных обследований, обеспечивается статистикой предприятий, которая используется во всех странах с развитой рыночной экономикой. Статагентство уже провело первые выборочные обследования в сельском хозяйстве, экспериментальное выборочное обследование в промышленности и планирует с 1999 года начать внедрение статистики предприятий в целом.
Цель. Переход к системе оптимального сочетания сплошных и выборочных методов наблюдения за объектами статистического наблюдения на базе статистических регистров в рамках статистики предприятий.
Основные мероприятия. Крупные и средние предприятия будут охвачены сплошным учетом с оптимальной структурой показателей и частой периодичностью их сбора и обобщения, малочисленные хозяйствующие субъекты - выборочным учетом с незначительным числом основных показателей по их экономической деятельности.

Алдағы кезеңде халық санағын ауыл шаруашылығындағы шаруашылық жүргізуші субъектілердің бітпеген құрылысты, тауарлар және жұмысшы күші рыногын , т.с.с. қосқанда біржолғы санақ пен есеп жүргізетін статистикалық тәжірибені және халықаралық деңгейде мойындалған методологиялық тәсілді пайдаланумен үнемі жүргізілетін (5-10 жылда бір рет) статистикалық есеп жүргізу мен есеп берудің негізі болады.
Бұл республиканың экономикасы мен әлеуметтік салада болып жатқан әр түрлі жағдайларды неғұрлым толық және объективті зерттеуге мүмкіндік береді. Салалық статистикадан кәсіпорындар статистикасына көшуді қамтамасыз ету үшін әр түрлі әдістемелік материалдарды әзірлеп, енгізу іске асырылады.
Кәсіпорындар статистикасын енгізу:
статистикалық есептерді жинақтаудың жаңа схемасына әзірлеуді;
статистикалық есеп берудің жаңа нысандарын;
барлық есеп берулерді әзірлегенде регистрлерді пайдалануды;
зерттеудің іріктеп байқау әдістерін кеңінен қолдануды;
статистикалық есеп жүргізуді ұйымдастыру үшін бірліктердің жаңа түрлерін енгізуді көздейді.
Кәсіпорындар статистиканың бірінші кезеңінде байқау бірліктерінің статистикасында түрді сақтағанда қолданылатын есеп берулерді жинаудың жеңілдетілген схемасы мен нысандардың шектелген жиынтығы негізінде жүргізілетін болады. Келесі кезеңде бұл бағдарлама күрделенеді, көрсеткіштер мен нысандар жүйесі жыл сайын жетілдірілетін болады.
Экономиканың барлық секторлары бойынша объективті экономикалық- статистикалық ақпарат алу мақсатында экономикалық-математикалық әдістерді кеңінен пайдалану, әсіресе іріктеп зерттеу қорытындылары бойынша статистикалық көрсеткіштерді әртүрлі есептеу мен есептеуге дейінгілерін жүргізу көзделуде.
5.2. Макроэкономикалық және салалық статистиканың
көрсеткіштер жүйесі мен методологиясын
жетілдіру
5.2.1. Нақты сектор статистикасы
5.2.1.1. Ұлттық есепшілік жүйесі
Істің хал-жайы. Қазақстан 1993-1997 жылдары экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымының (ЭЫДҰ) техникалық көмегімен рыноктық экономика елдеріне БҰҰ-ның ұсынысына сәйкес халық шаруашылығы балансынан (ХШБ) Ұлттық Шоттар Жүйесіне (ҰШЖ) көшуді негізінен іске асырады. Халықаралық валюта қоры (ХВҚ) мен Дүние жүзілік банк миссиясының берген бағасы бойынша Қазақстан кәзіргі кезде 1993 жылғы Ұлттық Шоттар Жүйесінің (ҰШЖ) методологиясын енгізудің 4-5 кезеңінде (ұлттық шоттар бойынша секретариатаралық топтың ҰШЖ-ны енгізу жөніндегі БҰҰ-ның статистика комиссиясының тапсыруы бойынша дайындалған ұсыныстарында 6 кезең қаралған) тұр. Қазіргі уақытта барлық ағымдағы шоттар және капиталмен операция жасайтын шоттар тобының біріншісі қордалану шоты құрылды. Қаржы шотын құру жөніндегі жұмыстар басталды. Методология игеруді және "өзге дүниелер" шоты бойынша есептесу іске асырылды. 1993 жылдан бастап өндіріс әдісі бойынша жалпы ішкі өнімнің (ЖІӨ) есебі тоқсан сайын, ал 1995 жылдан бастап соңғы пайдалану әдісі бойынша жүргізіліп келеді. 1994 жылдан бастап Ұлттық Шоттар Жүйесінің қысқа схемасы бойынша салааралық баланс таблицасын (шығару - шығындар таблицасы) құру іске асырылуда. Тауарлар ағыны әдісін ("ресурстар - пайдалану" таблицасын) игеру жөніндегі жұмыстар басталды. Жалпы ішкі өнімнің (маусымдық құбылу есебі) тоқсандық есептерін үйлестіру жөніндегі жұмыстар анықталды. 1990 жыл мен 1996 жыл аралығындағы кезеңде халықаралық сарапшылардың ескертпелерін ескере отырып, бірыңғай методология бойынша Ұлттық Шоттар Жүйесі көрсеткіштерін қайта есептеу нәтижелерінен тұратын "Қазақстан Ұлттық Шоттары" деген арнаулы статистикалық жинақ басылып шықты.
Мақсаты. Ұлттық шоттар жүйесінің ағымдағы шоттары бойынша есептеуді онан әрі жетілдіруді қамтамасыз ету, қордаланудың өзге шоттары мен ұлттық шоттар жүйесінің балансы таблицаларын құру методологиясын игеру, экономика секторлары бойынша шоттардың өз ара байланысты жүйесін қалыптастыру.
Негізгі шаралар. Қордаланудың өзге шоттарының (қаржы шотының, қайта бағалау шотының және активтегі басқа да өзгерістер шотының) және Ұлттық Шоттар Жүйесіндегі баланс таблицасын құру мен методологиясын игеру жөніндегі шаралар қаралуда, мұның өзі еліміздің статистикалық практикасына 1993 жылғы Ұлттық Шоттар Жүйесі методологиясын енгізуді аяқтауға мүмкіндік береді. Игерілген шоттарын есептеуді онан әрі жетілдіру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру, сондай-ақ "ресурстар - пайдалану" (тауарлар ағымының әдісі) таблицасын практикаға енгізу жоспарлануда.
Ескерту. 3-абзацтан сөйлем алынып тасталды - ҚР Үкіметінің
2000.06.29. N 974 қаулысымен.

Основой статистического учета и отчетности в предстоящий период станут регулярно проводимые (раз в 5-10 лет) с использованием признанных на международном уровне методологических подходов и статистической практики единовременные переписи и учеты, включая переписи населения, хозяйствующих субъектов сельского хозяйства, незавершенного строительства, рынка товаров и рабочей силы и т.п.
Это даст возможность более полного и объективного изучения различных аспектов происходящих 1) экономике и социальной сфере республики. Будет осуществляться разработка и внедрение различных методических материалов для обеспечения перехода от отраслевой статистики к статистике предприятий.
Внедрение статистики предприятий предполагает:
разработку новых схем сбора статистической отчетности;
новые формы статистической отчетности;
использование регистров при разработке всех отчетов;
широкое применение выборочных методов обследования;
введение новых типов единиц для организации статистического учета.
На первом этапе статистика предприятий будет вестись на основе упрощенной схемы сбора отчетности и ограниченного набора форм при сохранении типов применяемых в статистике единиц наблюдения. В последующем эта программа будет усложняться, система показателей и форм будет ежегодно совершенствоваться.
С целью получения объективной экономико-статистической информации по всем секторам экономики предусматривается более широкое использование экономико-математических методов, особенно при проведении различных расчетов и досчетов статистических показателей по итогам выборочных обследований.
5.2. Совершенствование системы показателей и
методологии макроэкономической и отраслевой
статистики
5.2.1. Статистика реального сектора
5.2.1.1. Система национального счетоводства. Состояние дел. В 19931997 годах Казахстан при техническом содействии Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) осуществил в основном переход от Баланса народного хозяйства (БНХ) к Системе национальных счетов (СНС), рекомендованной ООН для стран с рыночной экономикой. По оценке миссий МВФ и Всемирного банка Казахстан находится в настоящее время на 4-5-м этапе внедрения методологии СНС 1993 года (из 6 этапов, предусмотренных разработанными по поручению статистической комиссии ООН рекомендациями по внедрению СНС межсекретариатской группой по национальным счетам). К настоящему времени построены все текущие счета и счет операций с капиталом первый из группы счетов накопления. Начаты работы по построению финансового счета. Освоена методология и осуществлены расчеты по счету "Остальной мир". С 1993 года производятся ежеквартальные расчеты ВВП по методу производства, с 1995 года - по методу конечного использования. С 1994 года осуществляется построение таблиц межотраслевого баланса (таблиц "затраты-выпуск") по краткой схеме СНС. Начаты работы по освоению метода товарных потоков (таблицы "ресурсы-использование"). Завершается работа по сглаживанию квартальных расчетов ВВП (учет сезонных колебаний). Опубликован специальный статистический сборник "Национальные счета Казахстана", содержащий результаты пересчета показателей СНС по единой методологии с учетом замечаний международных экспертов за период с 1990 по 1996 год.
Цель. Обеспечить дальнейшее совершенствование расчетов по текущим счетам СНС, освоить методологию построения оставшихся счетов накопления и балансовых таблиц СНС, сформировать взаимосвязанную систему счетов по секторам экономики.
Основные мероприятия. Предусматриваются мероприятия по освоению методологии и построению оставшихся счетов накопления (финансового счета, счета переоценки и счета других изменений в активах) и балансовых таблиц СНС, что позволит полностью завершить внедрение методологии СНС 1993 года в статистическую практику страны. Планируется также продолжить работы по дальнейшему совершенствованию расчетов уже освоенных счетов, а также внедрению в практику таблиц "Ресурсы-использование" (метод товарных потоков).
Сноска. Пункт 2.2.1.1. - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 июня 2000 года N 974; нумерация изменена на 5.2.1.1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.

5.2.1.2. Экономиканың аграрлық секторы статистикасы
Істің хал-жайы. Республикадағы ауыл шаруашылығын реформалау, экономиканың аграрлық секторы статистикасына сәйкесті реформалаумен жалғасты: ауыл шаруашылық тауарын өндірушілердің статистикалық регистрлерін жасаумен, салаларды байқаудың жаңа әдістерін практикалық қызметте бақылап, зерттеуді ендірумен, жаңа ұйымдастырылған ауыл шаруашылық құрылымдар қызметін бағалау үшін жаңа методологияларды және құрал-саймандарды дайындап енгізумен жалғасты.
Қазіргі кезде тауар өндірушілердің көптеген санының жұмыс істеу жағдайында және сапасы төмен (дұрыстығы) есеп беру ақпараттарын уақтылы бермеуінен ауыл шаруашылық құрылымдардың қызметіне ішінара байқау әдісін онан әрі кеңейту қажет. Статистикалық деректер мен методологиялардың халықаралық стандартпен салыстырмалылығын қамтамасыз ету үшін статистикалық көрсеткіштерді, есеп беру нысандарын (байқау анкеттерін), регистрлерді және жіктемені жетілдіруді қажет етеді. Статистикалық ақпаратты жинау, дайындау және жариялау мерзімдерін қысқарту үшін жаңа ақпараттық технологияны енгізу қажет.
Мақсаты. Еліміздің статоргандарының практикалық қызметіне ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығы салалары статистикасында өнімдер мен қызмет көрсетудің халықаралық жіктемелермен үйлесімдік номенклатурасын дайындау және енгізу, ішінара байқау әдісінің негізі есебінде ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің статистикалық регистрлерін жасауды аяқтау, дүниежүзілік ауыл шаруашылық санақ шеңберінде ауыл шаруашылық санағын өткізу.
Негізгі шаралар. Ауыл шаруашылығы статистикасында 1999 жылдан бастап статистикалық жұмыстың көптеген түрі бойынша ішінара байқау әдісін енгізу көзделуде. Ішінара байқау әдісін ұйымдастыру және өткізу үшін аудандық (қалалық) статистика бөлімдерінде есепшілер (интервьюші) жүйесін құру белгіленіп отыр, ал келесі жылдары оны үнемі жетілдіру мен орнықтыру қамтамасыз етіледі.
1999 жылы дүниежүзілік ауыл шаруашылығы санағының бағдарламасына сәйкес елімізде 2005 ауыл шаруашылық санағын ұйымдастыру және өткізу жөнінде нормативтік-құқықтық және басқа да құжаттарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына дайындап, ұсыну көзделіп отыр. Ауыл шаруашылығы санағын өткізу үшін оны ұйымдастыру жоспары мен құрал-саймандық, әдістемелік оқу құралдары және басқа да материалдар дайындалатын болады. 2004-2005 жылдары елімізде ауыл шаруашылығы санағын ұйымдастыру және өткізу жөнінде, жұмыстары жүргізілетін болады.

5.2.1.2. Статистика аграрного сектора экономики
Состояние дел. Активное реформирование сельского хозяйства в республике сопровождалось соответствующим реформированием статистики аграрного сектора экономики: созданием статистических регистров сельскохозяйственных товаропроизводителей, изучением и пилотным внедрением в практическую деятельность новых методов наблюдений в отрасли, разработкой и внедрением новых методологий и инструментария для оценки деятельности вновь организованных сельскохозяйственных формирований.
В условиях функционирования в настоящее время большого числа товаропроизводителей и несистематического предоставления отчетной информации с низким качеством (достоверностью) необходимо дальнейшее расширение методов выборочного наблюдения за деятельностью сельскохозяйственных формирований. Для обеспечения сопоставимости статистических данных и методологий с международными стандартами следует усовершенствовать статистические показатели, формы отчетности (анкеты наблюдений), регистры и классификации. Для сокращения сроков сбора, разработки и публикации статистической информации необходимо внедрить новые информационные технологии.
Цель. Разработать и внедрить в практическую деятельность статорганов страны гармонизированную с международными классификациями номенклатуру продукции и услуг отраслей статистики сельского, лесного и рыбного хозяйства, завершить создание статистических регистров сельскохозяйственных товаропроизводителей, как основы методов выборочного наблюдения, провести сельскохозяйственную перепись в рамках Всемирной сельскохозяйственной переписи.
Основные мероприятия. В статистике сельского хозяйства, начиная с 1999 года, по многим видам статистических работ предполагается внедрить выборочные методы наблюдений. Для организации и проведения выборочных методов наблюдений намечается создать в районных (городских) отделах статистики сеть счетчиков (интервьюеров), а в последующие годы обеспечить ее постоянное совершенствование и оптимизацию.
В 1999 году предусматривается подготовить и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан нормативно-правовые и другие документы по организации и проведению в стране в 2005 году сельскохозяйственной переписи в соответствии с программой Всемирной сельскохозяйственной переписи. Будут разработаны организационный план и инструментарий, методические пособия и другие материалы для проведения сельскохозяйственной переписи. В 2004-2005 годах будут проведены работы по организации и проведению сельскохозяйственной переписи в стране.

2001-2005 жылдары саланың статистикалық қызметін жетілдіру, статистикалық ақпаратты талдау және жариялау, ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығының салалық статистикасында, статистикалық жұмыстарды ұйымдастыруға және өткізуге қатысатын қызметкерлердің кәсіптік деңгейін үнемі көтеруді онан әрі жалғастыру көзделді.
Ескерту. 5-абзац өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.06.29. N 974
қаулысымен.
Ескерту. 5-абзац өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.20. N 1666
қаулысымен.
5.2.1.3. Экономиканың индустрия секторы статистикасы
Істің хал-жайы. Өнеркәсіптің статистикасын реформалау шеңберінде, мұнан әрі ішінара байқау әдісіне көшуге, кәсіпорындар статистикасына көшу үшін негіз қалайтын, сондай-ақ Қазақстан бойынша деректерді халықаралық ұйымдары басып шығарған басқа елдер деректерімен салыстыруды қамтамасыз ететін шаралар кешені іске асырылды.
Соңғы екі жылда әкімшілік регистрінде жазылған өнеркәсіп кәсіпорындары жөніндегі ақпараттарды күн талабына сай келтіру жөнінде жүйелі жұмыстар жүргізілуде. Ай сайынғы негізде өндіріс көлемі жөнінде көрсеткіштерді (құндық және заттай), сонымен бірге, қаржы және еңбек жөнінде негізгі көрсеткіштерді біріктіретін, республикалық деңгейде бірыңғай ақпаратты базаны қалыптастыратын, республикалық ірі өнеркәсіп кәсіпорындарының мониторингі іске асырылады.
1994 жылдан бастап Ұлттық шоттар жүйесі талабына сәйкес үй шаруашылығы секторларының өндіретін, өнеркәсіптің бес саласы бойынша өнімдер құны өнеркәсіп өнімдерінің жалпы көлеміне қосылады және есептеулер жүргізіледі. Жалпы ішкі өнімдер есебі үшін ай сайын өнеркәсіптің негізгі салалары (заводтың ішкі айналымы, аяқталмаған өндіріс, тапсырыс берушінің шикізаты, үй шаруашылығы секторының көлемі) шамасында жалпы өнім шығаруға дейінгі тауар өнімін қайта есептеу жүргізіледі.
Экономикалық қызмет түрлерінің жіктемелері (ЭҚЖК) және өнімдер мен қызмет көрсетумен (ЕҚӨК) үйлесімді халықаралық стандартқа көшу шеңберінде ай сайынғы есеп беру үшін номенклатура әзірлемеуді, өнеркәсіп өндірісінің жылдық қорытындысын қалыптау үшін номенклатура дайындалуда.
Мақсаты. Өнеркәсіп өнімдері көлемін және нақты индекстерді есептеу көлеміндегі өлшеу бөлігінің методологиясын жетілдіруді қамтамасыз ету, өнеркәсіп өнімдерінің салалық номенклатурасын дайындау, халықаралық стандарттар талабына сәйкес энергетиканың, құрылымның және энергетикалық баланстарды жіктемелеудің статистикалық көрсеткіштер жүйесін дайындау.
Негізгі шаралар. Таяу уақытта өнеркәсіп өнімдеріне ұлттық салалық номенклатура дайындалды және тауарлардың алфавиттік тізімі жасалады. Кәсіпорындар статистикасына көшу және статистикалық есеп беру нысандары мен көрсеткіштер жүйелерін жетілдіру, өнеркәсіп өндірісімен шұғылданатын статистикалық байқау бірлігін жүйелеуді іске асыру жоспарлануда. Өнеркәсіп кәсіпорындарының қызметіндегі негізгі экономикалық көрсеткіштердің бірыңғай ақпараттық базасын құру және оны жүргізу жөніндегі жұмыстар онан әрі жалғастырылатын болады.
Ұлттық шоттар жүйесінің талабына сәйкес және өнеркәсіп өндірісі бойынша құндық деректердің толық халықаралық салыстырмалығын қамтамасыз ету мақсатында, жеке және ұйымдастырылмаған қызметі қоса алғанда, есептегенге дейінгіні қамтамасыз еткендегі есептеулер индекстерінің нақты көлемін және өнеркәсіп өнімдерінің жалпы өнім шығару әдістемесін жетілдіру көзделіп отыр.

В 2001-2005 годы намечается продолжить совершенствование статистической деятельности в отрасли, анализ и публикацию статистической информации, непрерывное повышение профессионального уровня персонала, участвующего в организации и проведении статистических работ в отраслях статистики сельского, лесного и рыбного хозяйства.
Сноска. Пункт 2.2.1.2. - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29 июня 2000 года N 974; от 20 декабря 2001 г. N 1666 ; нумерация пункта изменена на 5.2.1.2 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
5.2.1.3. Статистика индустриального сектора экономики
Состояние дел. В рамках реформирования статистики промышленности был осуществлен комплекс мероприятий, закладывающих основу для перехода на статистику предприятий и перехода в дальнейшем на выборочные методы обследования, а также обеспечивающих сопоставимость данных по Казахстану с данными других стран, публикуемыми международными организациями.
В последние два года проводится систематическая работа по актуализации информации по промышленным предприятиям, находящейся в административном регистре. На ежемесячной основе осуществляется мониторинг крупнейших промышленных предприятий республики с формированием на республиканском уровне единой информационной базы, включающей как показатели по объемам производства (стоимостные и натуральные), так и основные показатели по финансам и труду.
В соответствии с требованиями СНС с 1994 года проводятся расчеты и включаются в общий объем промышленного производства стоимость продукции по пяти отраслям промышленности, производимой сектором домашних хозяйств. Для расчетов ВВП ежемесячно производится досчет товарной продукции до валового выпуска в разрезе основных отраслей промышленности (с учетом внутризаводского оборота, незавершенного производства, давальческого сырья, объемов в секторе домашних хозяйств).
В рамках перехода на гармонизированные с международными стандартами классификаторы видов экономической деятельности (ОКЭД) и продукции и услуг (КПЕС) разработана номенклатура для ежемесячной отчетности, готовится номенклатура для формирования годовых итогов промышленного производства.
Цель. Обеспечить совершенствование методологии в части измерения объемов промышленной продукции и расчетов индексов физического объема, разработать отраслевую номенклатуру промышленной продукции, разработать систему показателей статистики энергетики, структуру и классификацию энергетических балансов в соответствии с требованиями международных стандартов.
Основные мероприятия. В ближайшее время будет разработана национальная отраслевая номенклатура промышленной продукции и составлен алфавитный список товаров. Планируется осуществить систематизацию единиц статистического наблюдения, занимающихся промышленным производством, совершенствование системы показателей и форм статистической отчетности и переход на статистику предприятий. Будет продолжена работа по созданию и ведению единой информационной базы основных экономических показателей деятельности промышленным предприятий.
В целях обеспечения более полной международной сопоставимости стоимостных данных по промышленному производству и соответствия требованиям СНС предполагается совершенствование методики расчета валового выпуска продукции промышленности и расчетов индексов физического объема с обеспечением досчетов, включая индивидуальную и неорганизованную деятельность.

Энергияның коммерциялық емес көздерін пайдалануды кеңейтуге байланысты (үй шаруашылығы мен ұйымды өзі қамтамасыз ететін тіркелмеген энергия көздері), есептеу мен есеп беру жүйесін жетілдіру бөлігіндегі статистикалық түйінді мәселелерді, сондай-ақ энергетика статистикасын қамтуды шешу қажет. Осы мақсатта 1999-2002 жылдары халықаралық энергетика саласының практикасын зерттеу көзделіп отыр, соның негізінде энергетикалық баланстың құрылымы мен жіктемесін дайындап, оларды жасауға кірісу.
5.2.1.4. Экономиканың қызмет көрсету салалары
статистикасы
Істің хал-жайы . Республиканың мемлекеттік статистикасын жетілдірудің бұдан бұрынғы бағдарламасы шеңберінде ішкі сауда, қызмет көрсету, көлік және байланыс салаларында халықаралық практика мойындаған әдістер мен методологияларды, сондай-ақ деректерді өңдеу мен таратудың қазіргі ақпараттық технологиялық құралдарын енгізу жолымен экономиканың осы секторлары статистикасын жетілдіруге бағытталған жұмыстар жүргізілді.
Ұсақ кәсіпорындарды ішінара тексеру есебінен толықтырылатын кәсіпорындардың кейбір түрлерін жаппай статистикалық есептеу жолымен ақпарат алуға негізделген, сондай-ақ тауар айналымы көлемін есептегенге дейін сараптау, өз қызметін заңды тұлға құрамай-ақ іске асыратын шаруашылық жүргізушінің қызметін көрсететін статистикалық байқаудың құрастырылған әдістерін дайындау және іске асыру ерекше күрделі міндет болып табылады. Статистикалық байқаудың мұндай нысаны соңғы екі жыл ішінде барлық жердегі бөлшек сауда, қызмет көрсету, көлік кәсіпорындарында іске асырылуда, ол кеңейтілген және сенімді ақпараттар алуға мүмкіндік береді.
Сауда, қызмет көрсету және көлік салаларында шаруашылық жүргізуші субъектілердің статистикасын (кәсіпорындар статистикасы) құру жөнінде қалыптасып келе жатқан рынок жүйесіндегі әртүрлі үлгідегі кәсіпорындардың қызметін статистикалық жан-жақты бейнелеуді қамтамасыз ететін көрсеткіштер мен статистикалық байқаудың біріктірілген түрлеріне көшуді іске асыру жұмыстары басталды.
Сауда және қызмет көрсету статистикасы бойынша N10-сауда нысаны және N 1-қызмет көрсету нысаны жаңа статистикалық нысандар экономикалық қызметтің барлық түрлерінің (ЭҚЖК) жіктемелерін (жіктеменің Еуропалық варианты) енгізуді ескеріп құрылған.
Көрсетілген нысандарды статистикалық есеп беруге енгізу, кәсіпорындардың негізгі және қосымша түрлері қызметін орындалған жұмыс және көрсетілген қызмет көлемдерін байқап отыруға мүмкіндік береді. Бұл есеп берулер саланы сипаттайтын салалық таза көрсеткіштермен бірге басқа сала кәсіпорындарының (жұмыс істейтіндердің құрамы мен саны, еңбекақының көлемі, жалпы кіріс, шығыстар, инвестициялар т.б.) көрсеткіштерімен салыстырғанда кәсіпорын қызметінің экономикалық нәтижесін көрсететін көрсеткіштерді алуға мүмкіндік береді.
Мұндай есеп берулерді енгізуге байланысты республикадағы қазір жұмыс істеп тұрған шаруашылық жүргізуші субъектілер туралы толық және кең салыстырмалы ақпараттар алудан басқа есеп беретін кәсіпорынның ақпараттық жүгі тәртіпке келтіріледі және азаятын болады.

В связи с расширением использования некоммерческих источников энергии (незарегистрированные источники энергии, самообеспечивающиеся домашние хозяйства и организации) необходимо решить статистические проблемы в части совершенствования системы учета и отчетности, а также охвата энергетической статистики. С этой целью в 1999-2002 гг. предполагается изучить международную практику в области энергетической статистики, на основе чего разработать структуру и классификацию энергетических балансов и приступить к их составлению.
5.2.1.4. Статистика отраслей сектора услуг экономики
Состояние дел. В сфере внутренней торговли, услуг, транспорта и связи в рамках предыдущих программ совершенствования государственной статистики республики проводилась работа в направлении совершенствования статистики этих секторов экономики путем внедрения признанных международной практикой методов и методологий, а также современных информативно-технологических средств обработки и передачи данных.
Особо сложной задачей явилась разработка и осуществление комбинированных методов статистического наблюдения, основанных на получении информации путем сплошного статистического учета отдельных типов предприятий, дополнением ее за счет выборочного обследования мелких предприятий, а также экспертных досчетов объемов товарооборота, оказываемых услуг хозяйствующими субъектами, осуществляющими свою деятельность без образования юридического лица. Такая форма статистического наблюдения последние два года повсеместно осуществляется на предприятиях розничной торговли, сфере услуг, транспорта и позволяет получать более обширную и надежную информацию.
Начата работа по созданию статистики хозяйствующих субъектов (статистики предприятий) в сфере торговли, услуг и на транспорте, осуществление перехода к интегрированным формам статистического наблюдения с показателями, обеспечивающими всестороннее статистическое описание деятельности различных типов предприятий в формирующейся рыночной системе.
Новые статистические формы отчетов по статистике торговли и услуг - ф.10-торг и ф.1-услуги построены с учетом внедрения классификатора всех видов экономической деятельности (ОКЭД) - (Европейский вариант классификации).
Внедрение указанных форм статистической отчетности позволит отследить объемы выполненных работ и оказанных услуг, как по основному, так и по вспомогательным видам деятельности предприятий. Наряду с чисто отраслевыми показателями, характеризующими отрасль, эти отчеты позволят получить показатели, отражающие общеэкономические результаты деятельности предприятия, сопоставимые с показателями предприятий других отраслей (численность и состав работающих, размер заработной платы, валовой доход, расходы, инвестиции и т.д.).
С введением этих отчетов, кроме получения наиболее полной и максимально сопоставимой информации в хозяйствующих субъектах, действующих в республике, будет снижена и упорядочена информационная нагрузка на отчитывающиеся предприятия.

1998 жылдан бастап көліктер бойынша есеп беру жолдары жүйеге келтірілді: көліктің әрбір түрі бойынша статистикалық есеп берудің түрлі нысандарының орнына көліктердің барлық түрлері үшін көрсеткіштері анықталған жүйеге келтірілген айлық есеп беретін N 1-көлік нысаны енгізілді. Көліктердің әрбір түріне сәйкесті көрсеткіштер есеп беру үлгісіне қосымша ретінде тоқсанына бір рет жинақталатын болады.
Мақсаты: Дүниежүзілік статистика практикасында қабылданған методологияларға толық сәйкес тәртіптелген кезеңділікпен, әдістермен деректерді жинау, статистикалық есеп беру нысандары көрсеткіштерінің жүйесін онан әрі жетілдіру.
Негізгі шаралар. Қызмет көрсету секторы салаларының статистика шеңберінде (ішкі сауда, көлік, байланыс, басқа да рыноктық қызмет көрсетулер) кәсіпорынды және қызмет түрі бойынша мамандандыру талаптарын ескерген оның саласын, жалпы экономикалық нәтижелерді, осы кезең ішіндегі конъюнктура талаптарын және аумақтық талаптарды сипаттайтын ақпараттарды алу проблемасын шешуге бағытталған шаралар кешенін жүргізу жоспарлануда.
Көрсетілген талаптар бір уақытта бірден орындалмайды (есеп беру мен анкеттеудің бірыңғай нысандары бойынша) есеп беру және анкет нысандары бірін-бірі толықтыратын балансталған және жақсы хабардар өзгермелі жүйені құру қажеттілігі болғандықтан оның негізгі сипаттарын төмендегі түрде ұсынуға болады.
Сауда нүктелерініҢ, қонақүйлерінің, қоғамдық тамақтану орындары мен қызмет көрсету кәсіпорындарының санағы жаппай есеп орындары бола тұра, айналым, жұмыспен қамту және кәсіпорынның қуаты бойынша деректер сияқты аздаған маңызды көрсеткіштердің есебіне көңіл бөлуге тура келеді. Олардың нәтижесін аймақтық белгісі мен мамандандырылған белгісі бойынша бөлімшелердің толық табыс етуі мүмкін және сайып келгенде, аймақтық статистика деректеріне деген қажеттілікті қанағаттандырады. Санақтар айлық (тоқсандық) статистика, жылдық және қосымша тексерулер үшін сұрыптауды және есептеуді негізгі мерзіміне сәйкес ұсына отырып, кәсіпорындардың статистикалық регистрінің қажеттілігі сияқты маңызды міндетті орындайды.
Экономиканың кейбір секторларының экономикалық даму процесінде болып жатқан өзгерістердің жылма-жыл жан-жақты қамтылған бейнесін беретін жылдық репрезентивтік зерттеулер сауданың, қонақүй шаруашылықтарының, қоғамдық тамақтану және қызмет көрсету саласының есеп беруінде жаңа жүйенің негізін құрайды.
Жылына бір рет өткізілетін қосымша зерттеу тауарлар ассортиментінің әртүрлі жүйелердегі қолда барын және тауарлар құрылымы мен тауарлардың түсу және сатылу жолдарын зерттеуге қызмет етуге тиісті. Қосымша тексерудің қорытындылары республика экономикасындағы рыноктық өзгерістерге талдау жасайтын шын мәніндегі негіз болып саналады. Тауарлар ассортименті мен қызмет көрсетуді талдау ең алдымен ассортименттің кеңдігі мен тереңдігі, сондай-ақ сатып алу рыногы мен сату рыногындағы болып жатқан эволюциялық нәтижелерден, қызмет көрсетудің кейбір түрлеріне сұраныстың өзгерістері туралы мағлұмат береді.
Көтерме және бөлшек сауданы, қонақ үй шаруашылығын, қоғамдық тамақтану мен қызмет көрсету саласындағы ай сайынғы тексеру ең алдымен конъюнктуралық талдау мақсатына қызмет етеді. Сондықтан олар тек жалпы айналым мен жұмыспен қамту жөніндегі деректер күн тәртібіне сай ақпараттар беріп тұруға тиіс.
Есеп берудің жаңа жүйесімен елдің хабардарлығы айтарлықтай өрістейді, өйткені басқа тексерулерден алынған көрсеткіштер мен деректерді байланыстыру саладағы болып жатқан жағдайлардан дифференциалды кестелер жасауға мүмкіндік береді. Бұл жүйе ақпарат жинаудың салалық түрінен кәсіпорын статистикасына біртіндеп көшуге жағдай жасайды.

С 1998 года унифицированы отчеты по транспорту: взамен разных форм статистической отчетности по каждому виду транспорта введена унифицированная месячная отчетность 1-транспорт с показателями, типичными для всех видов транспорта. Показатели, характерные для каждого вида транспорта, будут собираться один раз в квартал как приложение к этому отчету.
Цель. Дальнейшее совершенствование системы показателей, форм статистической отчетности, упорядочение периодичности и методов сбора данных в полном соответствии с методологическими подходами, принятыми в мировой статистической практике.
Основные мероприятия. В рамках статистики отраслей сектора услуг (внутренняя торговля, транспорт, связь, другие рыночные услуги) планируется провести комплекс мер, направленных на решение проблемы получения информации, характеризующей предприятие и отрасль с учетом требований специализации по видам деятельности, общеэкономических результатов, требований конъюнктуры на данный период времени и территориальных требований.
Поскольку перечисленные требования не могут быть выполнены одновременно (по единым формам отчетов или анкет), постольку есть необходимость построения сбалансированной и хорошо ориентированной на изменяющиеся потребности системы дополняющих друг друга форм отчетов и анкет, основные характеристики которой можно представить следующим образом.
Переписи торговых точек, гостиниц, точек общепита и предприятий сферы услуг, являясь сплошным учетом, будут концентрировать внимание на учете немногих важнейших показателей, таких как оборот, занятость и данные по мощности предприятий. Их результаты могут быть представлены с подробным подразделением по признаку специализации и территориальному признаку и удовлетворят, таким образом, также потребность в данных региональной статистики. Переписи выполнят также важную задачу - актуализацию статистического регистра предприятий, представляя по соответственным срокам основу проведения выборки и исчислений для месячных (квартальных) статистик, годовых и дополнительных обследований.
Репрезентативные годовые обследования, дающие ежегодно всеобъемлющую картину изменений, происходящих в процессе экономического развития отдельных секторов экономики, составят основу новой системы отчетности в торговле, гостиничном хозяйстве, общественном питании и сфере услуг.
Дополнительные обследования, проводимые один раз в год, должны служить изучению структуры ассортимента товаров, реализуемых и имеющихся в остатке в розничной сети, и путей поступления и сбыта товаров. Результаты дополнительных обследований явятся существенной основой, на которой будет проводиться анализ рыночных изменений в экономике республики. Анализ ассортимента товаров и услуг позволит, прежде всего, составить представление о широте и глубине ассортимента, а также об изменениях структуры ассортимента, происходящих в результате эволюции рынков приобретения и рынков сбыта, изменении спроса на отдельные виды услуг.
Ежемесячные обследования в оптовой, розничной торговле, гостиничном хозяйстве, общественном питании и сфере услуг будут в первую очередь служить целям анализа конъюнктуры. Поэтому они признаны поставлять особенно актуальную информацию и, как следствие, содержать данные только по общему обороту и занятости.
Информативность новой системы отчетности значительно повышается, так как сочетание данных с показателями, полученными из других обследований, дает возможность составлять дифференцированные таблицы, отражающие ситуацию в отрасли. Система позволяет постепенно перейти от отраслевого принципа сбора информации к статистике предприятий.

5.2.1.5. Құрылыс және инвестициялар статистикасы
Істің хал-жайы. Құрылыс және инвестициялар статистикасын реформалау шегінде еліміздегі пайдаланушылардың ақпаратқа деген қажетін белгілі бір шамада қанағаттандыратын шаралар кешені жүзеге асырылды. Мұның өзінде статистиканың осы тауарларын құрудың жалпы методологиялық әдістері, статистикалық көрсеткіштер жүйелері, ағындар схемалары, ақпаратты жинау мен өңдеу технологиясын рыноктық экономика елдерінің зерттеген тәжірибесі есепке алынып, қайта қаралды.
Қазақстанның табиғи ресурстарын игеру шаралары бойынша жер астының байлықтарын пайдаланушыларға берілетін лицензиялар мен байланыстардың есебін жүргізуде, үлкен маңызы бар сенімді де анық деректер алатын лицензиялық міндеттерінің орындалуына тиімді бақылауды іске асырудың мүмкіндігі бар. Осы мақсатта Республикада N 1-4 ЛКУ жаңартылған нысан бойынша жерді пайдаланушылардың лицензиялық және келісім шарт талаптарын орындауларына мониторинг жүргізілуде. Жер астын пайдаланудағы нақты инвестициялардың толық есебін жүргізу үшін қаржылық міндеттемелердің құрылымын талдайтын статистикалық есеп беру нысандарының деректерін одан әрі жетілдіру қажет.
Қазақстан Республикасының "Тікелей инвестицияларды мемлекеттік қолдау туралы" Заңы қабылданғаннан кейін Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторларына тікелей салынған отандық және шет елдік инвестициялардың есебін жүргізу қажеттігі туды. Осыған байланысты Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі мемлекеттік комитетінде Қазақстан экономикасының басым секторларындағы инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша N 1-ИП нысаны жөнінде инвесторлардың әр тоқсан сайын есебін жинау және қорыту жұмыстары басталды.
Құрылыс кешенін реформалау меншік мөлшері, нысандары әр түрлі құрылыс ұйымдарының көбеюіне әкеп соқты, ал мұның өзі есептік деректерді жинауды қиындатты. Сондықтан байқаудың жаппай әдісінен іріктеу әдісіне іріктеу әдісіне көшу керек болды. Бұл үшін соңғы екі жылда құрылыс ұйымдарына қатысты статистикалық регистрді жасап, іске қосу жұмысы жүргізілді.
Құрылысты жаппай салу есептері мен нақты көлем индексінің есебін жүргізудің методологиялық құрал-сайманы, сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъектілердің инвестициялық қызметін сипаттайтын көрсеткіштер жүйесі ҰШЖ-ның талаптарына сәйкес әзірленіп, өндіріске енгізілді.
Мақсаты. Кәсіпорындар статистикасының халықаралық деңгейде салыстырылатын шегінде құрылыс және инвестиция қызметінің статистикалық көрсеткіштерінің жүйесін одан әрі жетілдіруді, негізделген есептер жүйесімен толыққан жаппай және іріктеп байқау негізінде статистикалық байқаудың осы заманғы әдістерін қолдануды; статистикалық ақпаратты талдау мен жариялауды жетілдіруді және инвестициялар бойынша деректер базаларын қалыптастыруды қамтамасыз ету.
Негізгі шаралар. Инвестициялар статистикасының көрсеткіштерін қадағалау жөнінде халықаралық деңгейде салыстыруға болатын методологияны енгізу мақсатында "Инвестициялар статистикасының" техникалық көмегін алу жөніндегі жоба TACIS бағдарламасының шегінде Еуростатпен бірлесіп әзірленді. Бұл жобаның шегінде мынадай проблемаларды шешу ұйғарылды: инвестициялар статистикасы көрсеткіштерінің СНС-тың мүдделеріне сай келетін жүйесін анықтау; байқаудың статистикалық бірліктерін анықтау және оларды есепке алуды ұйымдастыру; байқау бірліктерін қамтудың толықтығын іріктеу шекараларына сәйкес қамтамасыз ету; көрсеткіштерді байқау бірліктерінің толық санына дейін есептеу методологиясын әзірлеу.
Инвестициялар статистикасының басты міндеті - шаруашылық жүргізуші субъектілердің инвестициялық қызметін сипаттайтын статистикалық көрсеткіштер жүйесін ұлттық шоттар жүйесіне сәйкес қайта қарау.
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің инвестициялық қызметін статистикалық бақылау әдістері негізделген есептер жүйесімен толыққан жаппай және іріктеу әдістерін ұштастыру негізінде жетілдірілетін болады, сондай-ақ деректерді жинау мен өңдеудің жаңа технологиялары енгізілмекші.
Құрылыс өндірісінің статистикасында көрсеткіштер жүйесі жетілдіріліп, құрылыс ұйымдарының қызметін статистикалық бақылаудың осы заманғы әдістері енгізілетін болады. Мемлекеттік қаржы есебінен қаржыландыру іске асырылатын құрылыс объектілеріне жүргізілген мердігерлік тендерлерді, сондай-ақ мемлекеттік кепілдікті қамтамасыз ететін кредиттерді сипаттайтын статистикалық көрсеткіштер жүйесі ендірілетін болады. Халықаралық сарапшылардың ұсыныстары мен басқа елдердің тәжірибесін зерттеуді есепке алып, жалпы құрылыс өнімін есептеу әдістерін жетілдіруді жүзеге асыру қолға алынбақшы.

5.2.1.5. Статистика строительства и инвестиций
Состояние дел. В рамках реформирования статистики строительства и инвестиций был осуществлен комплекс мероприятий, удовлетворяющих в определенной мере информационные потребности пользователей страны. При этом пересмотрены общеметодологические подходы к построению этих разделов статистики, системы статистических показателей, схемы потоков, технология сбора и обработки информации с учетом изученного опыта стран рыночной экономики.
По мере освоения природных ресурсов Казахстана важное значение приобретает учет лицензий и контрактов с недропользователями, надежные и точные данные по которым позволяют осуществлять эффективный контроль за выполнением лицензионных обязательств. В этих целях в республике ведется мониторинг выполнения лицензионных и контрактных условий недропользователями по обновленным формам № 1-4-ЛКУ. Для более полного учета реальных инвестиций в недропользование необходимо дальнейшее усовершенствование данных форм статистической отчетности с детализацией структуры финансовых обязательств.
После принятия Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций" возникла необходимость в учете прямых отечественных и иностранных инвестиций, вкладываемых в приоритетные секторы экономики Республики Казахстан. В этой связи Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям начата работа по сбору и обобщению ежеквартальной отчетности инвесторов и о реализации инвестиционных проектов в приоритетных секторах экономики Казахстана по форме № 1-ИП.
Реформирование строительного комплекса привело к появлению большого числа строительных организаций, различных по размерам, формам собственности, что усложнило сбор отчетных данных. Необходим переход от сплошного метода наблюдения к выборочным. Для этого в последние два года проведена работа по созданию и актуализации статистического регистра в части строительных организаций.
В соответствии с требованиями СНС разработан и внедрен методологический инструментарий для проведения расчетов валового выпуска строительства и расчета индекса физического объема, а также система показателей, характеризующих инвестиционную деятельность хозяйствующих субъектов.
Цель. Обеспечить дальнейшее совершенствование системы статистических показателей строительной и инвестиционной деятельности в рамках статистики предприятий, сопоставимых на международном уровне, применение современных методов статистического наблюдения на основе сплошных и выборочных, дополненных системой обоснованных расчетов; совершенствование анализа и публикаций статистической информации и формирование баз данных по инвестициям.
Основные мероприятия. В целях внедрения сопоставимой на международном уровне методологии по отслеживанию показателей статистики инвестиций совместно с Евростатом в рамках программы ТАСIS разработан проект по получению технической помощи "Статистика инвестиций". В рамках проекта предполагается решение таких проблем как: определение системы показателей статистики инвестиций, отвечающей интересам СНС; определение статистических единиц наблюдения и организация их учета; обеспечение полноты охвата единиц наблюдения в соответствии с границами выборки; разработка методологии досчета показателей до полного круга единиц наблюдения.
Главная задача статистики инвестиций - пересмотр в соответствии с системой национальных счетов системы статистических показателей, характеризующих инвестиционную деятельность хозяйствующих субъектов.
Будут усовершенствованы методы статистического наблюдения за инвестиционной деятельностью хозяйствующих субъектов на основе сочетания сплошных и выборочных методов, дополненных системой обоснованных расчетов, а также внедрены новые технологии сбора и обработки данных.
В статистике строительного производства будет усовершенствована система показателей и внедрены современные методы статистического наблюдения за деятельностью строительных предприятий. Будет внедрена система статистических показателей, характеризующих проведенные подрядные тендеры на строительство объектов, финансирование которых осуществляется за счет государственных средств, а также кредитов, обеспечиваемых государственными гарантиями. Предполагается осуществить совершенствование методов расчета валовой строительной продукции с учетом рекомендаций международных экспертов и изучения опыта других стран.

5.2.1.6. Бағалар статистикасы
Істің хал-жайы. Республикамызда 1991 жылдан бастап статистиканың жаңа саласы - бағалар статистикасы пайда болды. Экономиканың барлық негізгі секторларындағы бағалар индекстерінің есептерін реттейтін методологиялық және нұсқамалық материалдар пакеті қысқа мерзім ішінде әзірленді. Өнеркәсіп өнімін өндірушілердің және тұтыну бағаларының индекстерін құру тәртібі МВФ-ның сараптауынан өтіп, халықаралық ұсыныстарға сай деп танылды.
1996-1998 жылдары бағалар статистикасында есеп айырысуларды ұлғайту жұмысы жүргізілді. Өнеркәсіп кәсіпорындары технологиялық процесс үшін сатып алатын өндірістік ресурстарға арналған бағаның өзгеруін сипаттайтын көрсеткіштер, сондай-ақ халықтың жекелеген топтарына арналған тұтыну бағаларының индекстері әзірленді. Облыстар бойынша ауыл шаруашылығы өнімі бағаларының айлық индекстер сериясы, кезеңдік статистикалық деректері негізінде экспорт және импорт өнімдерінің бағалар индекстері алынды.
Мақсаты. Бағалар статистикасының көрсеткіштерін дүние жүзілік практикада қабылданған методологиялық әдістерге толық сәйкес құруды одан әрі жетілдіру.
Негізгі шаралар. Экономиканың секторларында бағалар өзгерісін бағалаудың дәлдігін арттыру жөніндегі шаралар кешенін, оларды байқау әдістерін жетілдіру және жүзеге асатын есептер арқылы жүзеге асыру жоспарланады.
Бағалар индекстерін халықаралық аналогтер мен классификаторға бейімдеу мақсатында олардың кейбіреулері қайта қаралып, ұлғайтылады. Маусымдық тұтыну бағалары индексінің ықпалына түспейтін олардың есебі қарастырылмақшы.
Өндірістік сипаттағы қызметтер өндірушілердің бағалар индексін толықтырады. Құрылыс өндірісінде "компоненттерді құрау" әдісімен бағалар индексінің есебіне көшу ұйғарылды. Орман шаруашылығы мен ағаш дайындау өнімдерінің бағалар индекстері, экспорт және импорт өнімінің барлық өту жолдарын есепке алып, оның бағалар индекстері жасалатын болады. Бұдан басқа, экономиканың базалық салаларындағы шығындардың құрылымын және оның экономиканың өндірістік және тұтыну секторларындағы бағалардың деңгейі мен динамикасына ықпалын зерттеу мақсатында бір мезгілде зерттеу жүргізу жоспарланып отыр.
5.2.1.7. Еңбек және еңбекпен қамту статистикасы
Істің хал-жайы. 1993-1995 жылдары еңбек және еңбекпен қамту статистикасында реформалаудың бастапқы кезеңі жүзеге асты, ол көрсеткіштер жүйесінде елеулі өзгерістер мен тиісті халықаралық ұсыныстар мен стандарттарға сүйенетін методологиялық әдістерге қол жеткізді. Сондай-ақ экономикалық қайта құруды объективті түрде сипаттайтын ақпаратты жинау қамтамасыз етілді.

5.2.1.6. Статистика цен
Состояние дел. В республике, начиная с 1991 года, появилась новая отрасль статистики - статистика цен. В краткие сроки был подготовлен пакет методологических и инструктивных материалов, регламентирующий организацию наблюдения за ценами и тарифами во всех основных секторах экономики и расчеты индексов цен. Порядок построения индексов производителей промышленной продукции и потребительских цен прошел экспертизу МВФ и признан соответствующим международным рекомендациям.
В 1996-1998 годах проведена работа по расширению расчетов в статистике цен. Разработаны показатели, характеризующие ценовое движение на производственные ресурсы, приобретаемые промышленными предприятиями для технологического процесса, а также индексы потребительских цен для отдельных социальных групп населения. Получена серия месячных индексов цен на продукцию сельского хозяйства в областном разрезе, индексы цен на экспортную и импортную продукцию на основе данных таможенной статистики.
Цель. Дальнейшее совершенствование построения показателей статистики цен в полном соответствии с методологическими подходами, принятыми в мировой практике.
Основные мероприятия. Планируется осуществить комплекс мероприятий по повышению точности оценки ценового изменения в секторах экономики посредством совершенствования методов наблюдения за ними и осуществляемых расчетов.
Будут пересмотрены и расширены составляющие отдельных индексов цен с целью их адаптации к международным аналогам и классификаторам. Предусматривается расчет индекса потребительских цен, исключающего влияние сезонных составляющих.
Индекс цен производителей дополнят услуги производственного характера. Предполагается перейти к расчету индекса цен в строительном производстве по методу "составляющих компонентов". Будут построены индексы цен на продукцию лесоводства и лесозаготовок, индексы цен на экспортную и импортную продукцию с учетом всех каналов ее прохождения.
Кроме того, в целях изучения структуры затрат в базовых отраслях экономики и влияния ее на уровень и динамику цен в производственном и потребительском секторах экономики, планируется проводить единовременные обследования.
5.2.1.7. Статистика труда и занятости
Состояние дел. В 1993-1995 годах в статистике труда и занятости был осуществлен начальный этап реформирования, который привел к существенным изменениям в системе показателей и переходу на методологические подходы, базирующиеся на соответствующих международных рекомендациях и стандартах. Также был обеспечен сбор информации, объективно характеризующей экономические преобразования.

1996-1998 жылдары басты назар ақпарат жинаудың қолданылып жүрген салалық принципінен кәсіпорындар статистикасына бірте-бірте көшуге аударылды. Статистикалық деректердің халықаралық салыстырмалылығын қамтамасыз ету мақсатында экономикалық қызмет түрлерінің жаңа салалық классификациясына (ОКЭД) көшу жүзеге асты.
Мақсаты. Еңбек рыногы мен жалақы мәселелері жөнінде кезеңдік іріктеп зерттеуге көшуді жүзеге асыру.
Негізгі шаралар. Еңбек және еңбекпен қамту статистикасында көрсеткіштер жүйесін статистикалық есеп беру нысандарын, статистикалық бақылау әдістерін жетілдіру ісі одан әрі жүргізіле береді.
Бағдарламаның шегінде статистикалық байқау практикасына жұмыспен қамту және жұмыссыздық проблемалары жөнінде халықты (үй шаруашылықтарын) іріктеп зерттеу енгізілмекші.
Сондай-ақ мынадай зерттеулер жүргізу жоспарланды:
экономикалық қызметтің жекелеген түрлеріндегі негізгі мамандықтар мен лауазымдар бойынша қызметкерлердің саны және жалақысы туралы;
экономикалық қызметтің кейбір негізгі түрлері бойынша жұмысшы күшіне кететін шығындардың құны туралы.
Еңбек ресурстарының баланс есебінің әдістемесін одан әрі жетілдіру жұмысы бұдан былай да жалғасады.
5.2.1.8. Кәсіпорындардың қаржы статистикасы
Істің хал-жайы. Мемлекеттік статистиканы жетілдірудің осыдан бұрынғы бағдарламасын жүзеге асыру барысында бухгалтерлік есепке алудың жаңа жүйесін енгізу нәтижесінде статистикалық есеп берудің бұрынғы нысандары қайта қаралды (мемлекеттік статистикалық есеп берудің 4 нысаны негізінде - жүйеленген N 1- ПФ нысаны, өнім өндіру мен өткізу шығындары жөніндегі есеп берудің 2-нысаны негізінде - бір N 5 нысаны әзірленді, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің саны мен қозғалысы туралы есеп беру нысаны жетілдірілді), сондай-ақ құнды қағаздар рыногының өскелең роліне және мемлекеттік басқару органдары мен кәсіпорындардың құнды қағаздармен жасаған операциялардың кірістерін есепке алу қажеттігіне байланысты 1997 жылғы 1-тоқсанның есебінен бастап құнды қағаздар операциялары жөнінде жаңа статистикалық есеп беру енгізілді.
Мақсаты. Кәсіпорындар мен ұйымдар қаржысының жайы, олардың өнім өндіру мен өткізуге жұмсаған шығындары туралы нақты мәлімет алу. Негізгі қорлар бойынша баланстық таблицаларды талдау мен жариялау оларды құру әдістерін жетілдіру.
Негізгі шаралар. Жаңа Бағдарлама шегінде кәсіпорындардың қаржы статистикасының, сондай-ақ негізгі қорлар статистикасының қаржылық көрсеткіштерін халықаралық қаржы стандарттарына сәйкес одан әрі жетілдіру көзделуде. Республика облыстарының кәсіпорындары мен ұйымдары арасындағы өзара есеп айырысу жайы туралы ақпарат алу үшін "Республика кәсіпорындарының өз ара есеп айырысу жайы туралы" бөлім жүргізілетін болады.
Кәсіпорындар мен ұйымдардың қаржы қызметін жаппай және іріктеу әдістерін ұштастыру негізінде статистикалық бақылаудың әдістерін одан әрі жетілдіре беру көзделген. Мәселен, сеніп басқаруға берілген кәсіпорындар жөніндегі деректерді жинап, өңдеу белгіленді. Меншік нысандарының, қызметтің шағындылығы мен түрлерінің халықаралық жіктемелеріне бұдан былай көшпекші. Жеткілікті мөлшерде толық ақпарат алу үшін кәсіпорындардың қаржы статистикасы жөнінде деректер базаларын қалыптастыру қажеттігі туындайды. Негізгі қорлардың ақпараттық базасын, саны мен қозғалысы туралы ақпаратты жинау мен өңдеу әдістерін одан әрі жетілдіру көзделуде.

В 1996-1998 годах главный акцент был сделан на последовательный переход от практикующегося отраслевого принципа сбора информации к статистике предприятий. В целях обеспечения международной сопоставимости статистических данных был осуществлен переход на новую отраслевую классификацию видов экономической деятельности (ОКЭД).
Цель. Осуществить переход к периодическим выборочным обследованиям по вопросам рынка труда и заработной платы.
Основные мероприятия. В статистике труда и занятости продолжится совершенствование системы показателей, форм статистической отчетности, методов статистического наблюдения.
В рамках программы предполагается внедрить в практику статистического наблюдения проведение выборочного обследования населения (домашних хозяйств) по проблемам занятости и безработицы.
Планируется также провести обследования:
о численности работников и заработной плате по основным профессиям и должностям в отдельных видах экономической деятельности;
по стоимости затрат на рабочую силу по отдельным основным видам экономической деятельности.
Будут продолжены работы по дальнейшему совершенствованию методики расчета Баланса трудовых ресурсов.
5.2.1.8. Статистика финансов предприятий
Состояние дел. В ходе реализации предыдущей Программы совершенствования государственной статистики в результате внедрения новой системы бухгалтерского учета были пересмотрены существующие формы статистической отчетности (на базе 4-х форм государственной статистической отчетности разработана унифицированная форма № 1-ПФ, на базе 2-х форм отчетности по затратам на производство и реализацию продукции разработана одна форма № 5-з, усовершенствована форма отчетности о наличии и движении основных средств и нематериальных активов), а также в связи с возрастающей ролью рынка ценных бумаг и необходимостью учета в доходах органов государственного управления и предприятий доходов от операций с ценными бумагами, начиная с отчета за 1 квартал 1997 г., введена новая статистическая отчетность по операциям с ценными бумагами.
Цель. Получение реального представления о состоянии финансов предприятий и организаций, их затратах на производство и реализацию продукции. Совершенствование анализа и публикаций, методов построение балансовых таблиц по основным фондам.
Основные мероприятия. В рамках новой Программы предусматривается дальнейшее совершенствование в соответствии с международными стандартами финансовых показателей статистики финансов предприятий, а также статистики основных фондов. Для получения информации о состоянии взаимных расчетов между предприятиями и организациями областей республики предполагается ввести раздел "О состоянии взаимных расчетов предприятий республики".
Предусмотрено дальнейшее совершенствование методов статистического наблюдения за финансовой деятельностью предприятий и организаций на основе сочетания сплошных и выборочных методов. Так, намечен сбор и обработка данных по предприятиям, переданным в доверительное управление. Предполагается дальнейший переход на международные классификаторы форм собственности, размерности и видов деятельности. Для получения достаточно полной информации возникает необходимость в формировании баз данных по статистике финансов предприятий. Предусмотрено дальнейшее совершенствование информационной базы, методов сбора и обработки информации о наличии и движении основных фондов.

5.2.2. Сыртқы сектор статистикасы
5.2.2.1. Сыртқы сауда статистикасы
Істің хал-жайы. 1994 жылға дейін республикамыздағы сыртқы сауда жөніндегі деректер шашыранды сипатта болды. Алайда 1994 жылдан бастап сыртқы сауда жөніндегі ақпаратты жинаумен қатар статистикалық мақсат үшін жүк кеден декларацияларын (ЖКД) статистикалық есеп беру негізінде өңдеу басталды, сөйтіп сыртқы сауда статистикасы бойынша бірыңғай ақпараттық база қалыптаса бастады.
1995 жылдан бастап кәсіпорындардың есеп беруі тоқтатылып, барлық ақпарат кедендік статистиканың деректеріне сүйенетін болды. "ТМД-ге қатысушы мемлекеттердің сыртқы саудасы кедендік статистиканың бірыңғай методологиясы" қабылданып, іске қосылды, ТМД елдері үшін халықаралық деңгейде қабылданған тауарлар мен қызметтердің үйлесімді жүйесімен (ҮЖ) 6 белгі деңгейінде салыстырылатын Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы (СЭҚТН) және АҚШ доллармен бірыңғай құндық баға пайдаланыла басталды. 1998 жылдың қаңтарынан бері Қазақстанда ТДМ-інің СЭҚТН-і қолданылып жүр.
Қазіргі кезеңде сыртқы сауда статистикасы бойынша басты проблема - ақпараттың анықтығы мен оны қамтудың толықтығын қамтамасыз ету. Біріншіден, кедендік статистика жөніндегі деректер шоғырланбалы негізде қалыптасады және оларда бір айда рәсімделген, ал басқа кезеңнің жинағына енгізілген декларациялардың ауыспалы қалдықтары болады. Екіншіден, кедендік статистиканың көлеміне ұйымдаспаған сауда шегінде ауысып жүрген тауарлар кірмейді.
Бұдан басқа, ауысып жүрген тауарлар құндық бағалары бойынша да зор қиындықтар бар, экспорт пен импорттық орта бағаларының деңгейін бақылауды ұйымдастыру қажеттігі пайда болды.
Мақсаты. Сыртқы сауда статистикасын одан әрі жетілдіру, сыртқы сауда жөніндегі деректердің анықтылығы мен толықтығын жақсарту. Кедендік одақтың шегінде сыртқы сауда жөніндегі ақпаратпен қамтамасыз ету, статистикалық деректердің динамикалық қатарларын құру.
Негізгі шаралар. Сыртқы сауда статистикасында статистикалық деректерді жинау, өңдеу мен сақтау процесін одан әрі жетілдіру, келіп түсетін ақпараттың дұрыстығы мен толықтығын бақылауды күшейту жоспарланған.
Кеден органдары кеден қызметінің бірыңғай автоматтандырылған жүйесін енгізгеннен кейін ЖКД-ні жинау мен өңдеудің жаңа технологиясына көшу жоспарланып отыр, ол сыртқы сауда жөніндегі шығатын ақпаратты "таза" айлар негізінде табыс етуге мүмкіндік береді.
Барлық сыртқы сауда операцияларын толық қамтуды қамтамасыз ету үшін Кеден комитетінің мамандары жеке тұлғалар таситын тауарлар мен көлік құралдары жөніндегі ақпаратты қажетті статистикалық деректерді дайындап алып, есептеу мен өңдеудің автоматтандырылған жүйесін енгізуді белгіледі.
Сыртқы сауда статистикасы жөнінде алынатын деректердің сапасын арттыру мақсатында "айналық" статистика негізінде екі жақты салыстырулар жүргізу жұмыстарын жалғастыру жоспарланған. Алғашқы кезеңде бұл жұмысқа Орта Азия мемлекеттерінің статистикалық қызметі қатыстырылады, одан кейін қатысушы елдердің ауқымы ұлғаяды.
Сонымен қатар кеден комитетінің құрылымында арнаулы бөлімше құру жоспарланды, оның міндеті - кеден шекарасы арқылы өту үшін ресімделуге берілетін бақылау бағалық база қалыптастыру.
1995 жылдан бастап барлық тауарлар мен елдердің сыртқы саудасы жөніндегі ақпарат бар. Осыған байланысты тауарлардың экспорты (импорты) жөніндегі қолда бар деректерді тәртіптеп, пайдалануға қолайлы динамикалық хабарлар түрінде табыс ету жоспарланды. Олар кейіннен үнемі өзгеріп, жаңаратын болды.

5.2.2. Статистика внешнего сектора
5.2.2.1. Статистика внешней торговли
Состояние дел. До 1994 года данные по внешней торговле в республике носили разрозненный характер. Однако, начиная с 1994 года, в республике параллельно со сбором информации по внешней торговле на основе статистической отчетности началась обработка грузовых таможенных деклараций (ГТД) для статистических целей и, таким образом, началось формирование единой информационной базы по статистике внешней торговли.
С 1995 года отчетность предприятий была отменена и вся информация стала базироваться на данных таможенной статистики. Была принята к работе "Единая методология таможенной статистики внешней торговли государств-участников СНГ", стала использоваться единая для стран СНГ Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД), сопоставимая на уровне 6 знаков с принятой на международном уровне Гармонизированной системой товаров и услуг (ГС), и единая стоимостная оценка в долларах США. С января 1998 г. в Казахстане применяется новая ТН ВЭД СНГ.
На современном этапе по статистике внешней торговли главной проблемой является обеспечение достоверности информации и полноты ее охвата. Во-первых, данные по таможенной статистике формируются на кумулятивной основе и содержат переходящие остатки деклараций, оформленных в одном месяце, а включенных в своды другого периода. Во-вторых, в объемы таможенной статистики не включаются товары, перемещаемые в рамках неорганизованной торговли.
Кроме того, большие проблемы имеются со стоимостной оценкой перемещаемых товаров, возникает необходимость организовать наблюдение за уровнем средних цен на экспорт и импорт.
Цель. Дальнейшее совершенствование статистики внешней торговли, повышение достоверности и полноты охвата данных по внешней торговле, обеспечение информацией по внешней торговле в рамках Таможенного союза, построение динамических рядов статистических данных.
Основные мероприятия. В статистике внешней торговли планируется осуществить дальнейшее совершенствование процесса сбора, обработки и хранения статистических данных, усиление контроля правильности и полнотой входной информации.
После внедрения таможенными органами единой автоматизированной системы таможенной службы планируется перейти на новую технологию сбора и обработки ГТД, что позволит представлять выходную информацию по внешней торговле на основе "чистых" месяцев.
Для обеспечения полноты охвата всех внешнеторговых операций специалистами Таможенного комитета намечается ввести автоматизированные системы учета и обработки информации по товарам и транспортным средствам, перемещаемым физическими лицами, с подготовкой необходимых статистических данных.
В целях повышения качества получаемых данных по статистике внешней торговли планируется продолжение работ по проведению двусторонних сопоставлений на основе "зеркальной" статистики. На первом этапе в данной работе будут задействованы статистические службы Среднеазиатских государств, в дальнейшем планируется расширить круг стран-участниц.
Наряду с этим, в структуре Таможенного комитета планируется создать специальное подразделение, функциональной задачей которого будет являться формирование ценовой базы для контроля заявленных к таможенному оформлению цен на перемещаемые через таможенную границу товары.
Начиная с 1995 года, имеется информация по внешней торговле по полному кругу товаров и стран. В связи с этим планируется упорядочить уже имеющиеся данные по экспорту (импорту) товаров, представив их в виде удобных для пользователей динамических рядов, которые будут постоянно актуализироваться и обновляться.

5.2.2.2. Төлем балансы статистикасы
Істің хал-жайы. 1992 жылғы шілде айынан бастап республикамызда ХВҚ-ның Статистика басқармасы мамандарының техникалық жәрдемімен төлем балансын жасау жүйесін енгізу жұмысы басталды. 1993 жылы ХВҚ миссиясы ұсынған деректерді жинауға арналған сауалнамалардың макеттері негізінде республикамыздың Статмемкомы төлем балансы жөнінде статистикалық есеп беру нысандарын енгізді. Осы уақыттан бастап Статмемком төлем балансын тоқсан сайын жасауды қолға алды. 1994 жылдан бері төлем балансын жасау ХВҚ-ның "Төлем балансы жөнінде басшылық" жинағының 5-басылымына сәйкес іске асуда.
1997 жылғы екінші тоқсаннан бері Үкіметтің 1997 жылғы 25-сәуірдегі N 659 қаулысымен жиынтық төлем балансын қалыптастыру Қазақстанның Ұлттық банкіне берілді. Статагенттік сол кезден бастап үкіметтің осы қаулысына сәйкес жинау, өңдеу және жинақтау статистикалық органдарға жүктелген статьялар бойынша Ұлттық банкке деректер беріп келеді.
Мақсаты. Сыртқы экономикалық операцияларды іске асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілерді барынша мол қамту, ақпараттың сапасын арттыру үшін арнаулы бір мезгілдік зерттеулер жасау.
Негізгі шаралар. Төлем балансы статистикасының саласындағы басым міндеті - төлем балансы жөніндегі деректерді жинау, өңдеу және тарату методологиясы мен процедурасын жетілдіру.
Өз қызметінің құрамында сыртқы экономикалық операциялары бар шаруашылық жүргізуші субъектілердің барынша толық қамтылуын бірінші кезекте қамтамасыз ету. Осындай шаруашылық жүргізуші субъектілердің реестрін жүйелі түрде жариялау жоспарда бар.
Төлем балансындағы ақпараттың сапасын арттыру үшін мыналарды бір мезгілде зерттеу жоспарланған:
- мигранттарды - әкелетін немесе әкететін капиталдың мөлшерін анықтау үшін;
- тынымсыз тасымалдаушыларды - кедендік статистикаға ілінбеген экспорттың (импорттың), олардың тауарлық және елдік құрылымын анықтау үшін;
- халықаралық туризм қызметінің саласын.
Зерттеу бағдарламасы елдер бойынша қосымша мәліметтер есебінен жыл сайын ұлғаятын болады.
Сыртқы сауда статистикасында қызметтер мен елдерді жіктемелеуде неғұрлым тәптіштеп бөлуді қамтамасыз ету, сондай-ақ негізгі әріптес елдер бойынша төлем балансының баптарын қалыптастыруға кірісу жоспарланады.
1998 жылғы бiрiншi тоқсаннан бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi банк секторы бойынша, 2001 жылғы бiрiншi тоқсаннан бастап - экономиканың барлық секторлары бойынша халықаралық инвестициялық позицияны қалыптастырады. <*>
Ескерту. 4-абзац өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.06.29. N 974
қаулысымен.
Ескерту. 2.2.2.2.-бөлімшелер 5.2.2.2.- болып саналды, 12 абзац жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.

5.2.2.2. Статистика платежного баланса
Состояние дел. С июля 1992 года в республике, при техническом содействии специалистов Статистического управления МВФ, начались работы по внедрению системы составления платежного баланса. В 1993 году на основе макетов анкет для сбора данных, предложенных миссией МВФ, Госкомстатом республики были введены формы статистической отчетности по платежному балансу. Начиная с этого времени, Госкомстат приступил к ежеквартальному составлению платежного баланса. С 1994 года составление платежного баланса осуществляется в соответствии с 5-м изданием "Руководства по платежному балансу" МВФ (1993 года).
Со второго квартала 1997 года постановлением Правительства от 25 апреля 1997 года № 659 формирование сводного платежного баланса было передано Национальному Банку Казахстана. Статагентство с этого момента представляет в Нацбанк данные по тем статьям, сбор, обработка и свод по которым в соответствии с данным постановлением Правительства, остались за статистическими органами.
Цель. Максимальная полнота охвата хозяйствующих субъектов, осуществляющих внешнеэкономические операции, проведение специальных единовременных обследований для повышения качества информации.
Основные мероприятия. Приоритетными задачами в области статистики платежного баланса является совершенствование соответствующей методологии и процедур сбора, обработки и распространения данных по платежному балансу.
В первую очередь, необходимо обеспечить максимальную полноту охвата хозяйствующих субъектов, имеющих в составе своей деятельности внешнеэкономических операции. Планируется систематическая актуализация реестра таких хозяйствующих субъектов.
Для повышения качества информации, содержащейся в платежном балансе, планируется проведение единовременных обследований:
- мигрантов - для определения объемов ввозимого или вывозимого капитала,
- челночников - для определения объемов экспорта (импорта), неохваченных таможенной статистикой, и их товарной и страновой структуры,
- в сфере услуг международного туризма.
Ежегодно программа обследовании будет расширяться за счет дополнительных разрезов по странам.
В статистике внешней торговли услугами планируется обеспечить более детальную разбивку в классификации услуг и стран, а также приступить к формированию статей платежного баланса в разрезе основных стран-партнеров.
С первого квартала 1998 года Национальным Банком Республики Казахстан формируется международная инвестиционная позиция по банковскому сектору, с первого квартала - 2001 года по всем секторам экономики.
Сноска. Пункт 2.2.2.2. - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 июня 2000 года N 974;  постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.

5.2.2.3. Сыртқы борыш статистикасы
Iстiң жай-күйi. 1994 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстанның Ұлттық Банкiмен және Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп, мемлекет кепiлдiк берген сыртқы борыштың (шетелдiк кредиттердi пайдалану және өтеу туралы тоқсандық есептiлiк (11-ОБ нысаны)), сондай-ақ мемлекеттiк сыртқы борыштың және оған қызмет  көрсетудiң (14-ПБ нысаны бойынша ресми шетелдiк қарыздар жөнiндегi тоқсандық есептiлiк) мемлекеттiк статистикалық есебiн ұйымдастырып, қамтамасыз етiп келедi. <*>
1999 жылдың ортасында сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыратын кәсiпорындар, соның iшiнде бiрлескен және шетелдiк кәсiпорындар мен шетелдiк кәсiпорындардың филиалдары үшiн N 1-ПБ "Резидент еместерге қойылатын қаржылық талаптар және олардың алдындағы мiндеттемелер туралы есеп" мемлекеттiк статистикалық есептiлiгiнiң нысаны бекiтiлген, оны жинауды және өңдеудi Ұлттық Банк жүргiзедi. Бұдан басқа, Ұлттық Банк валюталық заңнама шеңберiнде капиталдың қозғалысына байланысты, Қазақстан Республикасына 100 мың АҚШ долларының баламасынан асатын сомадағы мүлiктiң (қаражаттың) түсуiн көздейтiн валюталық операцияларды тipкеудi жүргізеді. <*>
Алынған ақпарат негiзiнде мемлекет кепiлдiк берген және мемлекет кепiлдiк бермеген мемлекеттiк сыртқы борыштың жай-күйi мен қызмет көрсетiлуiне талдау, сондай-ақ елiмiздiң жалпы сыртқы борышын бағалау қамтамасыз етiледi. <*>
Мемлекеттің кепілдігі жоқ сыртқы борышты бағалау үшін кәсіпорындардың (ұйымдардың) өз ара есеп айырысуларының жайы туралы статистикалық есеп беру (Қазақстан кәсіпорындарының резидент еместерге кредиттік берешегі) пайдаланылады.
Мақсаты. Сыртқы қарызды қамтудың толықтығын, бағалаудың дәлдігін және талдаудың тереңдігін қамтамасыз ету мақсатында қарыз алушылардың барлық категориялары үшін, кәсіпорындардың кредиттік берешегі жөніндегі есебін қоса, статистикалық есебінің нысандарын одан әрі жетілдіру; сыртқы қарыздар жөніндегі деректер базасын жүргізу және сыртқы борыштар жөніндегі статистикалық ақпаратты ұдайы жариялап отыру.
Негізгі шаралар. Мемлекеттік мониторинг пен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекет кепілдік берген сыртқы борыш мемлекеттік емес сыртқы борыш, мониторинг жүйелерін Қазақстан Республикасының статистикалық органдар жүйесі мен өз ара іс-әрекетте интеграциялау іске асатын болады.
Коммуникация құралдарын, есептеу және ұйымдық техниканы пайдаланып, есептік деректерді жинау және өңдеу технологиясы жетілдіре береді.
Сыртқы борыш статистикасында мыналарды жүзеге асыру жоспарланған:
- сыртқы қарыздардың есебін алу мен мониторингін жетілдіру үшін нормативтік базаны бұдан былай да әзірлеп беру;
- статистикалық есеп берулердің көрсеткіштері мен нысандарын жетілдіру;
- түсетін ақпараттың дұрыстығы мен толықтығын бақылауды күшейту;

5.2.2.3. Статистика внешнего долга
Состояние дел . С 1994 года Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Казахстана и Агентством Республики Казахстан по статистике организован и обеспечивается государственный статистический учет гарантированного государством внешнего долга (квартальная отчетность об использовании и погашении иностранных кредитов (форма 11-ОБ), а также государственного внешнего долга и его обслуживания (квартальная отчетность по официальным зарубежным займам по форме 14-ПБ).
В середине 1999 года была утверждена форма государственной статистической отчетности N 1-ПБ "Отчет о финансовых требованиях к нерезидентам и обязательствах перед ними" для предприятий, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, в том числе совместных и иностранных предприятий и филиалов иностранных предприятий, сбор и обработку которой проводит Национальный Банк. Кроме того, в рамках валютного законодательства Национальный Банк проводит регистрацию валютных операций, связанных с движением капитала, предусматривающих поступление имущества (средств) в Республику Казахстан в сумме, превышающей эквивалент 100 тысяч долларов США.
На основании полученной информации обеспечивается анализ состояния и обслуживания государственного гарантированного государством и негарантированного государством внешнего долга, а также оценка валового внешнего долга страны.
Для оценки негарантированного государством внешнего долга используется статистическая отчетность о состоянии взаимных расчетов предприятий (организаций) (кредиторская задолженность предприятий Казахстана нерезидентам).
Цель. Дальнейшее совершенствование форм статистической отчетности для всех категорий заемщиков, включая отчетность по кредиторской задолженности предприятий, в целях обеспечения полноты охвата, уточнения оценки и углубления анализа внешнего долга; ведение баз данных по внешним займам и регулярная публикация статистической информации по внешнему долгу.
Основные мероприятия. Предполагается осуществить интеграцию систем мониторинга государственного и гарантированного государством внешнего долга Министерства финансов Республики Казахстан, мониторинга негосударственного внешнего долга во взаимодействии с системой статистических органов Республики Казахстан.
Будут усовершенствованы технологии сбора и обработки учетных данных с использованием средств коммуникации, вычислительной и оргтехники.
В статистике внешнего долга планируется осуществить:
- дальнейшую разработку нормативной базы для совершенствования учета и мониторинга внешних займов;
- совершенствование системы показателей и форм статистической отчетности;
- усилить контроль правильности и полноты входной информации;

- сыртқы борышты мониторинг және талдау DMFAS - 5.0 компьютерлік жүйесін енгізу (Қаржымині, Ұлттық банк, Эксимбанк - Қазақстан).
Ескерту. 2.2.2.3.-бөлімшелер 5.2.2.3.- болып саналды, 1 абзац жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.
5.2.3. Мемлекеттік сектор статистикасы
5.2.3.1. Мемлекеттік бюджет статистикасы
Істің хал-жайы. Республикамызда экономикалық реформаларды жүргізу бюджеттік жүйеде де реформа жасау қажеттігін туғызды.
Республикамызда бюджеттік жүйенің реформасы негізгі құжат болып табылатын және бюджеттік жіктеме әзірлеуден басталды, қазір оның негізінде республикалық және жергілікті бюджеттер жасалып, атқарылуда.
1997 жылы ішінде Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының кірістері мен шығыстарының жаңа бюджеттік жіктемесіне көшуді іске асырды. Шығыстар жіктемесінің функциялық ведомстволық және экономикалық құрылымдар бойынша жүргізілді. Бюджет шығыстары жіктемесінің үш түрі де өз ара тығыз байланыста және жіктеменің бір түрінен екіншісіне оп-оңай көшуге болады.
Жаңа бюджеттік жіктеменің артықшылығы - ол бюджетті республикадағы макроэкономикалық жағдаймен, республикада жүріп жатқан ақша-кредит саясатымен және төлем балансымен, яғни макроэкономикалық талдаудың барлық құралдарымен байланыстыруға мүмкіндік береді.
Ақпарат беруді тәртіптеу мақсатында мемлекеттік республикалық және облыстық бюджеттердің орындалуы туралы есептердің жаңа нысандары әзірленді.
1997 жылы бюджеттің орындалуы туралы есеп беруді табыс ету жөнінде әдістемелік нұсқаулар әзірленіп, тұрақты жетiлдiрiледi. <*>
Ақпаратты жинау, өңдеу және беру мерзімдерін қысқарту үшін жаңа ақпараттық технологиялар енгізілді.
Мақсаты. Бюджеттік процестің методологиясын, мемлекеттік қаржы статистикасы бойынша көрсеткіштер жүйесі мен нысандарын халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес жетілдіру, бағдарламалық кешендерді дамыту.
Негізгі шаралар. Қаржы көрсеткіштерінің бірыңғай ақпараттық базасын жасап, жүргізу, жекелеген қаржы көрсеткіштерін есептеу тәртібін жүйелеу, монетарлық шоттармен байланысты жетілдіру жұмыстары жалғасын табады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттерінің, ішкі және сыртқы борыштардың орындалуы туралы магниттік және қағазға түсірілген ақпаратты беру тәртібін анықтау мен реттеу жоспарланған.
Ескерту. 2.2.3., 2.2.3.1.-бөлімшелер 5.2.3., 5.2.3.1.- болып саналды, 6 абзац өзгерді - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.

- внедрить компьютерную систему мониторинга и анализа внешнего долга DМFАS-5.0 (Минфин, Нацбанк и Эксимбанк-Казахстан). <*>
Сноска. Подраздел 5.2.2.3 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
5.2.3. Статистика государственного сектора <*>
Сноска. Нумерация подраздела изменена на 5.2.3 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
5.2.3.1. Статистика государственного бюджета <*>
Сноска. Нумерация подраздела изменена на 5.2.3.1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
Состояние дел. Проведение экономических реформ в республике вызвало необходимость проведения реформы и в бюджетной системе.
Реформа бюджетной системы в республике начата с разработки новой бюджетной классификации, являющейся основным документом, на основе которой осуществляется составление и исполнение республиканских и местных бюджетов.
В течение 1997 года Министерство финансов осуществило переход на новую Бюджетную классификацию доходов и расходов Республики Казахстан. Классификация расходов произведена по функциональной, ведомственной и экономической структуре. Все три вида классификации расходов бюджета взаимоувязаны и позволяют легко перейти от одного вида классификации к другому.
Отличительным преимуществом новой бюджетной классификации является то, она позволяет увязывать бюджет с макроэкономической ситуацией в республике, с проводимой в республике денежно-кредитной политикой и с платежным балансом республики, т.е. всеми инструментами макроэкономического анализа.
В целях упорядочения представления информации разработаны новые формы отчетов об исполнении государственного, республиканского бюджета и бюджетов областей.
В 1997 году разработаны и постоянно совершенствуются Методические указания по представлению отчета об исполнении бюджета.
Для сокращения сроков сбора, обработки и выдачи информации внедрены новые информационные технологии.
Цель. Совершенствование методологии бюджетного процесса, системы показателей и форм отчетности по статистике государственных финансов в соответствии с требованиями международных стандартов, развитие программных комплексов.
Основные мероприятия. Будут продолжены работы по созданию и ведению единой информационной базы финансовых показателей, систематизации порядка расчетов отдельных финансовых показателей, совершенствованию взаимосвязи с монетарными счетами.
Планируется определить и отрегулировать порядок передачи информации об исполнении государственного, республиканского и местного бюджетов, внутреннего и внешнего долга на бумажных носителях из Министерства финансов в Агентство Республики Казахстан по статистике. <*>
Сноска. Подраздел 5.2.3.1 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.

5.2.4. Қаржы секторы статистикасы
5.2.4.1. Қаржы секторы статистикасы
Істің хал-жайы. Ақша-кредит және қаржы статистикасы қаржы операциялары мен қалдықтары (қордалары) жөніндегі деректерді жүйелік ұйымдастыруға негізделген. Оның методологиясына өз ара байланысты көрсеткіштер, секторлар мен құралдар жіктемесінің анықтаулары жүйелерінің жиынтығы енеді. Мұның өзі қаржыны есепке алу мен есеп беру деректерін дәйекті ұйымдастыруға қол жеткізеді.
Бухгалтерлік баланс ақша-кредит статистикасын жасауға негіз болып табылады. Қазақстанның Ұлттық банкі мен екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есепке алу жоспары шоттарының ақша-кредит және қаржы статистикасы жөніндегі басшылығына сәйкес аналитикалық шоттар мен ақша агрегаттарына шоғырланып, жіктеледі.
Ақша-кредит статистикасын жасауды жақсарту мақсатында екiншi деңгейдегi банктерде бухгалтерлiк есепке алу шоттарының Тәптiштелген Жоспары әзiрленiп, бекiтiлген, ол экономиканың секторлары мен резиденттiктiң белгiсi бойынша шоттарды тәптiштеудi жүргiзуге мүмкiндiк бередi. 2001 жылғы желтоқсаннан бастап ақша-кредит статистикасының талдамалы негiзi тұжырымдамалар мен анықтамаларды көрсетедi, олар тұтастай алғанда ақша-кредит және қаржылық статистикасы жөнiндегi Басшылықтың ұсыныстарына сәйкес келедi. <*>
Мақсаты. Есепке алу мен статистиканың халықаралық стандарттарына толық көшу.
Статистикалық методология стандартталған статистикалық жүйені экономикалық саясаттың міндеттерімен, экономикалық саясатқа жауап беретін органдар пайдаланатын индикаторлармен және аралық көрсеткіштермен байланыстыруға, сондай-ақ мемлекеттік реттеу органдарының экономика саясаты құралдарының жиынтығын есепке алуға тиіс.
Негізгі шаралар. Жоғарыда аталған мақсатқа жету үшін мына шараларды іске асыру жоспарланып отыр;
- есепке алу мен статистиканың халықаралық стандарттарына көшуді қамтамасыз ететін қосалқы есептің конвертациясын аяқтау;
- классификациялаудың халықаралық жүйесіне кезең-кезеңмен көшуді және ХВҚ-ға мүше елдердің ақпараттық-статистикалық жүйелерінде қолданылатын экономикалық және әлеуметтік ақпаратты кодтауды жүзеге асыру;
- -қаржылық шолу жасау мақсатында кредиттiк серiктестiктер мен қалған банктік емес қаржылық ұйымдардың шоттарын енгiзу есебiнен институционалдық қамтуды ұлғайту; <*>
- Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі мен Статагенттік арасында ақпарат алмасуды қамтамасыз ету.
Ескерту. 2.2.4., 2.2.4.1.-бөлімшелер 5.2.4.,.5.2.4.1.- болып саналды, 3 абзац жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2002.12.29. N 1434 қаулысымен.

5.2.4. Статистика финансового сектора <*>
Сноска. Нумерация подраздела изменена на 5.2.4 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
5.2.4.1. Статистика финансового сектора <*>
Сноска. Нумерация подраздела изменена на 5.2.4.1 - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.
Состояние дел. Денежно-кредитная и финансовая статистика основана на систематической организации данных по финансовым операциям и остаткам (запасам). Методология включает в себя набор взаимосвязанных показателей, определении и систем классификации секторов и инструментов, что позволяют добиться последовательной организации данных финансового учета и отчетности.
Бухгалтерский баланс является основой для составления денежно-кредитной статистики. Счета плана счетов бухгалтерского учета в Национальном Банке Казахстана и банков второго уровня консолидируются и классифицируются в аналитические счета и денежные агрегаты в соответствии с Руководством по денежно-кредитной и финансовой статистике.
В целях улучшения составления денежно-кредитной статистики был разработан и утвержден Детализированный План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, позволяющий проводить детализацию счетов по секторам экономики и признаку резидентства. С декабря 2001 года аналитическая основа денежно-кредитной статистики отражает концепции и определения, которые в целом соответствуют рекомендациям Руководства по денежно-кредитной и финансовой статистики.
Цель. Полный переход на международные стандарты, учета и статистики.
Статистическая методология должна связывать стандартизированную статистическую систему с задачами экономической политики, индикаторами и промежуточными показателями, которые используются органами, отвечающими за экономическую политику, а также учитывать набор инструментов экономической политики, имеющихся в распоряжении органов государственного регулирования.
Основные мероприятия. Для достижения вышеназванной цели планируется проведение следующих мероприятий:
- завершение конвертации вспомогательного учета, обеспечивающего переход на международные стандарты учета и статистики;
- осуществление поэтапного перехода на международную систему классификации и кодирования экономической и социальной информации, применяемой в информационно-статистических системах стран - членов МВФ;
- расширение институционального охвата за счет включения счетов кредитных товариществ и остальных небанковских финансовых организаций с целью составления финансового обзора;
- обеспечение информационного обмена между Нацбанком и Статагентством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Подраздел с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1434.

5.2.5. Әлеуметтік сектор экономикасы
5.2.5.1. Демография статистикасы
Істің хал-жайы. Қазіргі кезде Қазақстанда әзірленіп жатқан халық статистикасы жөніндегі көрсеткіштер жүйесі Мекемеаралық жұмысшы тобы (ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН, БҰҰ секретариатының статистика бөлімі) белгілеген басым көрсеткіштердің тізбесіне негізінен сәйкес келеді.
Қазіргі кезде Статагенттік енгізіп жатқан "Демографиялық есептер" бағдарламалық кешені уақыт аясында халықтың жынысы мен жасы бойынша саны мен құрылымындағы және аймақтар бойынша демографиялық процестерді сипаттайтын ақпарат алуды қамтамасыз етуге тиіс.
Сонымен бірге таяу жылдарда бірқатар проблемалар өз шешімін табуға тиіс. Мәселен, 1989 жылы Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ) 1993 жылдың 1-қаңтарынан іске қосу ұсынған Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Х қайта қараудың (МКБ - 10) халықаралық статистикалық жіктемесі Қазақстанда күні бүгінге дейін пайдаланылмай отыр. Қазіргі кезде республикамызда демографиялық статистикада өлімнің себептері жөніндегі деректерді топтастырғанда IX қайта қараудың (МКБ - 9) Ауруларды, жарақаттар мен өлімнің себептерін халықаралық жіктемелеу пайдаланылады. Тірі туғандар мен өлі туғандар жөніндегі негізгі белгілер де осы ұғымдардың халықаралық анықтамаларымен сәйкес келмейді.
Мақсаты. Демографиялық статистиканың көрсеткіштер жүйесін одан әрі жетілдіру, ақпараттық базаны жасап, жетілдіру, мемлекеттік демографиялық саясатты әзірлеу жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін демографиялық ахуалды зерттеу жөнінде іріктеп зерттеу жүргізу, Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың, X қайта қарауға (МКБ - 10) халықаралық статистикалық жіктемесін енгізу.
Негізгі шаралар. ВОЗ-дың, ЮНИСЕФ, ЮНФА, ПРООН мекемеаралық жұмыс тобының, БҰҰ секретариатының статистикалық бөлімінің ұсыныстарына және Қазақстан Республикасының нормативтік актілеріне сәйкес халықтың туу, өлу және көші-қоны көрсеткіштерін толықтыру мен қадағалау одан әрі жүргізіледі. Өлім себептерінің статистикалық көрсеткіштері, Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың, (МКБ-10) халықаралық статистикалық жіктемесіне, X қайта қарауға сәйкес қайта қаралатын болады.
ТАСИС бағдарламасы шегінде халықтың көші-қонын, оның табиғи қозғалысын бақылауды, сондай-ақ іріктеп зерттеуді ұйымдастыруды жетілдіру жөнінде ынтымақтастықта жұмыс істеледі. Халықтың ұрпақ өсіруге енжарлығы мен көші-қоны себептері жөнінде арнаулы демографиялық іріктеп зерттеу жүргізіледі.
Халықтың Регистрін - тұрғындардың есімдері жазылған және ұдайы толығып отыратын тізбесін әзірлеп, енгізу жүзеге асырылады, бұл тізбе халықты әкімшілік есепке алу мақсатына пайдаланылады және ПЭЕМ-ді қолданып, байқау, кодтау бағдарламасының тіркеу принциптері мен әдістерінің біркелкілігін қамтамасыз ететін халықаралық автоматтандырылған картотекасы түрінде жалғыз құжатнама болып табылады.

5.2.5. Статистика социального сектора
5.2.5.1. Демографическая статистика
Состояние дел. Разрабатываемая в настоящее время в Казахстане система показателей по статистике населения в основном соответствует перечню приоритетных показателей, определенных Межучрежденческой рабочей группой (ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН, Статистический отдел секретариата ООН).
Внедряемый в настоящее время Статагентством программный комплекс "Демографические расчеты" должен обеспечить получение информации, характеризующей изменение во времени численности и структуры населения по полу и возрасту и демографических процессов в территориальном разрезе.
В то же время имеется ряд проблем, которые необходимо разрешить в ближайшем будущем. Так, в Казахстане до сих пор не используется Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, Х пересмотра (МКБ-10), рекомендованная в 1989 году ВОЗ-ом для ввода в действие с 1 января 1993 года. В настоящее время в республике при группировке данных по причинам смерти в демографической статистике используется Международная классификация болезней, травм и причин смерти IX пересмотра (МБК-9). Используемые критерии живорождения и мертворождения также не совпадают с международными определениями понятий "живорождение" и "мертворождение".
Цель. Дальнейшее совершенствование системы показателей демографической статистики, создание и совершенствование информационной базы, проведение выборочных обследований по изучению демографической ситуации для выработки рекомендаций по разработке государственной демографической политики, внедрение Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, Х пересмотра (МКБ-10).
Основные мероприятия. В соответствии с рекомендациями ВОЗ, Межучрежденческой рабочей группы ЮНИСЕФ, ЮНФА, ПРООН, Статистического отдела секретариата ООН и нормативными актами Республики Казахстан будет продолжена актуализация и отслеживание показателей рождаемости, смертности и миграции населения. В соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем, Х пересмотра (МКБ-10) будет произведен пересмотр статистических показателей причин смерти.
В рамках программы ТАСИС предполагается сотрудничество в части совершенствования наблюдения за миграцией населения, его естественного движения, а также организации выборочных обследований. Будут проведены специальные выборочные демографические обследования по изучению репродуктивного поведения населения и о причинах миграции населения.
Предполагается осуществить разработку и внедрение Регистра населения - поименного и регулярно актуализируемого перечня жителей, служащего целям административного учета населения и представляющего собой единую документацию в виде автоматизированных картотек населения с применением ПЭВМ, обеспечивающих единообразие программ наблюдения, кодирования, принципов и методов регистрации.

5.2.5.2. Әлеуметтік және экология статистикасы
Істің хал-жайы. Әлеуметтік сала мен қоршаған ортаны статистикалық бақылау көп салалы әрі көп қырлы сипатты және ол білімді, ғылымды денсаулық сақтауды, мәдениетті, халықты әлеуметтік қорғауды, хұқық бұзушылық пен экологияны қамтиды. Мұның өзінде деректерді статистика органдары да, салалық министрліктер мен мемлекеттік комитеттер де жинайды.
Статистиканы реформалаудың бұдан бұрынғы бағдарламалардың шегінде әлеуметтік және экологиялық статистикадағы статистикалық көрсеткіштер жүйесін халықаралық талаптарға сәйкес келтіру жұмыстары орындалған еді. Алайда олар бұл салалардағы халықаралық стандарттар мен жіктемелерді енгізудің кешеуілдеуіне байланысты аяқталмай қалды.
Мақсаты. Әлеуметтік және экологиялық статистиканың көрсеткіштер жүйесін, статистикалық бақылау әдістерін, ақпаратты жинау мен өңдеу технологиясын жетілдіру.
Негізгі шаралар. Әлеуметтік және экологиялық статистикада халықаралық салыстыруды қамтамасыз ететін көрсеткіштер жүйесіне көшу ұйғарылды. Атап айтқанда, әлеуметтік статистиканың мына бөлімдері бойынша көрсеткіштер жүйесін, оларды есеп методологиясын әзірлеп, зерттеудің іріктеу әдісіне көшу қажет:
өндірісте жарақат алу, кәсіптік аурулар және соларға байланысты материалдық шығындар;
еңбек ету жағдайы, зиянды және қауіпті жағдайдағы еңбекке төленетін жеңілдіктер мен өтемдер материалдық шығындар мен оған байланыстылар;
өнеркәсіп кәсіпорындарындағы технологиялық инновациялар;
қоршаған ортаны қорғауға арналған шығындар.
Денсаулық сақтау статистикасында статистикалық ақпаратты жинаудың, өңдеу мен берудің жаңа технологиясына (N 1 - денсаулық нысаны бойынша) көшу, медициналық мекемелердің материалдық-техникалық базасын, олардың медициналық препараттармен және тағаммен қамтамасыз етілуін бір мезгілде зерттеу жоспарланып отыр.
Бас прокуратураны, оның аудандық буындарының құқықтық статистика мен ақпараттар орталығының бөлімшелерін толық автоматтандыру мен компьютерлендіруді қамтамасыз ету.
5.2.5.3. Үй шаруашылығы статистикасы
Істің хал-жайы. Үй шаруашылығының статистикасында пайдаланып жүрген зерттеу бағдарламасы негізінен оның ақшалай кірісі мен шығысын ғана есепке алуға жарамды еді. Ақпараттың толықтығын қамтамасыз ету үшін соңғы жылдары жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірісті, тағамдарды ішіп-жеуді, тұрғын үй мен оны көркейтуді, т.с.с. кейбір қосымша зерттеулер енгізілді. Осы көрсеткіштердің жиынтығынан халықтың күн көріс жағдайы мен деңгейі бірте-бірте қалыптасады. Сондай-ақ үй шаруашылығын іріктеп зерттеуді ұйымдастыру әдістерін пайдалануда да проблемалар бар.
Мақсаты. Үй шаруашылығын зерттеудің бір-өкілі шараларынан кешенді бағдарламаларына көшу, таңдаудың репрезентативтігін жақсарту, халықтың күн көріс деңгейін жан-жақты сипаттайтын көрсеткіштер жүйесін іске қосуға мүмкіндік беретін қолданбалы бағдарламалар пакетін енгізу шараларын іске асыру.
Негізгі шаралар. Күн көріс деңгейін сипаттайтын көрсеткіштердің модельдік құрамы негізінде көрсеткіштердің тиісті жүйелік блогы жасалады. Жұмыспен қамту, білім, қызметтер, т.с.с. салаларға қосымша көрсеткіштерді енгізуге арналған сұрақнама қағаздары қайта қаралады. 1999 жылдан бастап кедейлік жағдайларының мониторингі мен қаншалықты екенін енгізу ұсынылады.
Үй шаруашылықтарының қазіргі жүйесіне жыл сайын ротация жүргізу мақсатында тиісті ұсыныстар әзірленеді. Бұдан былай үй шаруашылықтарының жүйесін қайта қарап, жаңадан жасау көзделуде.

5.2.5.2. Социальная и экологическая статистика
Состояние дел. Статистическое наблюдение социальной сферы и окружающей среды имеет многоотраслевой и многоаспектный характер и охватывает образование, науку, здравоохранение, культуру, социальную защиту населения, правонарушения и экологию. При этом сбор данных осуществляется как органами статистики, так и отраслевыми министерствами и государственными комитетами.
В рамках предыдущих программ реформирования статистики были выполнены работы по приведению в соответствие с международными требованиями системы статистических показателей в социальной и экологической статистике. Однако работы не завершены, что связано с отставанием во внедрении международных стандартов и классификации в этой сфере.
Цель. Совершенствование системы показателей социальной и экологической статистики, методов статистического наблюдения, технологии сбора и обработки информации.
Основные мероприятия. В социальной и экологической статистике предполагается перейти на систему показателей, обеспечивающую международную сопоставимость. В частности, необходимо разработать систему показателей, методологию их исчисления и перейти на выборочные методы обследования по следующим разделам социальной статистики:
травматизму на производстве, профессиональным заболеваниям и материальным затратам, связанным с ними;
состоянии условий труда, льготах и компенсациях за работу во вредных и опасных условиях труда, материальным затратам, связанным с ними;
технологическим инновациям на промышленных предприятиях;
затратам на охрану окружающей среды.
В статистике здравоохранения планируется перейти на новую технологию сбора, обработки и передачи статистической информации (по форме № 1-здрав), проведение единовременного обследования материально-технической базы медицинских учреждений, обеспеченности медицинскими препаратами и питанием.
Необходимо обеспечить полную автоматизацию и компьютеризацию подразделений Центра правовой статистики и информации Генеральной прокуратуры вплоть до районного звена.
5.2.5.3. Статистика домашнего хозяйства
Состояние дел. Используемая в статистике домашних хозяйств программа обследования была пригодна в основном лишь для учета денежных доходов и расходов домашних хозяйств. Для обеспечения полноты информации в последние годы внедрялись отдельные дополнительные обследования: доходов от личных подсобных хозяйств, потребления продуктов питания, наличия жилья и его благоустройства и др. Из всей совокупности имеющихся показателей постепенно формируется информация об условиях и уровне жизни населения. Существует также проблема в использовании методов организации выборочных обследований домашних хозяйств.
Цель. Переход от разовых мероприятий к комплексным программам обследования домашних хозяйств, реализация мер по улучшению репрезентативности выборки, внедрению пакета прикладных программ, позволяющих получить систему показателей, разносторонне характеризующих уровень жизни населения.
Основные мероприятия. На основе модельного состава показателей, характеризующих уровень жизни, будет разработан соответствующий системный блок показателей. Будут пересмотрены опросные листы для включения дополнительных показателей из области занятости, образования, доступности услуг и т.п. Начиная с 1999 года, предлагается ввести мониторинг условий и глубины бедности.
В целях проведения ежегодной ротации действующей сети домашних хозяйств будут разработаны соответствующие рекомендации. В дальнейшем предполагается произвести пересмотр и создание новой сети домашних хозяйств.

5.2.6. Қазақстан мен оның аймақтарының
әлеуметтік-экономикалық дамуын кешенді талдауды
жетілдіру
Қазақстан мен оның аймақтарының әлеуметтік-экономикалық дамуын кешенді талдауды жетілдіру мақсатында жалпы мемлекеттік және аймақтық деңгейлерде күн көріс деңгейінің экономикалық артуы мен өзгеруі проблемаларын зерттеуге мүмкіндік беретін макроэкономикалық көрсеткіштердің жүйесін анықтау жұмысы жүргізілуге тиіс.
Көрсеткіштердің осы жүйесін пайдаланып, талдаудың сапасын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік басқару органдарына мүшкіл халдарды шешу жөнінде шаралар қолдануға жәрдемдесу үшін жекелеген салалар мен аймақтардың дамуындағы көлеңкелі үрдістер мен диспропорцияларды тауып, талдау жасауға мүмкіндік беретін экономикалық-статистикалық әдістер мен моделдер кейінірек пайдаланылуға тиіс.
Әлеуметтік-экономикалық проблемалар мен оларды шешу жолдарын (мысалы, қаржы және төлем күйзелістерін, инвестициялық-құрылымдық қайта құруларды, т.с.с.) талдау әдістерін жасап, жетілдіру көзделуде.
5.3. Жаңа ақпараттық технологияларды енгізу және
бірыңғай ақпараттық статистикалық ресурстарды
қалыптастыру
5.3.1. Статистика органдарын одан әрі техникалық және
бағдарламалық-технологиялық қайта жарақтандыру
Істің хал-жайы. Соңғы кезде Қазақстан статистикасының жүйесіне есептеу техникасы халықаралық ұйымдар есебінен түсіп жүр, бірақ оның саны жүйенің қажетін қанағаттандырмайды. 1994-96 жылдары ТАСИС-тің жобасы бойынша 29 жеке компьютер келіп түсті, 1995-97 жылдары нақты міндеттерді шешуге МБРР-дың қаржысы есебінен 90-ға жуық компьютер алынды. Қазіргі кезде статистикалық парктің жартысынан астамы-ХТ класындағы РС-інің моральдық ескіріп әбден тозған компьютерлері мен 486 РС IBM типті компьютерлері. Парктің қалған бөлігі - Pentium 60 Мhz-ден Pentium PRO 200 Мhz-ге дейінгі компьютерлер, аз ғана бөлігі - Pentium II компьютерлері.
1998 жылы техникалық және технологиялық база жасаудың бірінші кезеңін жүзеге асыру басталды. Оның көмегімен Статагенттік статистиканы жетілдіру жұмысын нақты жүргізе алады. Оған мына жайттар енеді:
- барлық облыстық статистика басқармаларын аз ғана сервермен және жұмыс станциясымен, 15 жеке компьютермен; жүйелік, офистік және коммуникациялық жабдықтармен (жүйелік принтерлер, сканерлер, факс-модемдер, көшірмелік ақпараттар) жарақтандыру; бағдарламалық қамтамасыз ету (операциялық жүйелер, желілік бағдарламалық өнімдер, СУБД жеке статистикалық әзірлемелер); статистика басқармаларының мамандарын оқыту;
- орталық ақпарат мен оның Ақпарат-есептеу орталығын Intel платформадағы жұмыс стансаларымен және түрлі класты жеке компьютерлермен: желілік, офистік және коммуникациялық жабдықпен (желілік принтер, сканерлер, факс-модемдер), көшірмелік аппараттар, т.с.с) жарақтандыру; бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарын (Windows NТ, Windows 95 операциялық жүйелері, желілік бағдарламалық өнімдер, орта класты СУБДЮ, қолданбалы бағдарламаларды әзірлеудің бағдарламалық құралдары, коммуникациялық бағдарламалық өнімдер, жергілікті есептеу жүйелері мен деректердің бөлінген базаларын басқару құралдары, статистикалық бағдарламалық өнімдер) орнату; мамандарды оқыту;
- жергілікті есептеу жүйелерін монтаждау және орнату.
Мақсаты. Қазақстанның мемлекеттік статистика органдарын толық техникалық және бағдарламалық-технологиялық қайта жарақтандыруды іске асыру.
Негізгі шаралар. 1999 жылдың техникалық қайта жарақтандырудың бірінші кезеңін аяқтау көзделуде, оның негізгі қорытындысы - барлық облыстық статистика басқармаларында ЛВС-ның пайдаланыла басталуы және агенттіктің орталық аппаратындағы әрбір жұмыс орнын жеке компьютермен жабдықтау болмақ.
Жаңа ақпараттық технологияларға көшуді қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар жүзеге асырылады:
деректерді "клиент-сервер" технологиясы бойынша өңдеуге көшу;
Интернет пен Интранет технологияларын енгізу;
деректерді интеллектуалдық талдау технологияларын игеру.

5.2.6. Совершенствование комплексного анализа
социально-экономического развития Казахстана и его регионов
В целях совершенствования комплексного анализа социально-экономического развития Казахстана и его регионов должны быть проведены работы по определению системы макроэкономических показателей, позволяющие исследовать проблемы экономического роста и изменения уровня жизни, как на общегосударственном, так и на региональном уровне.
С использованием данной системы показателей для обеспечения качества анализа должны быть более широко использованы экономико-статистические методы и модели, позволяющие выявлять и анализировать негативные тенденции и диспропорции в развитии отдельных отраслей и регионов для того, чтобы помочь органам государственного управления принимать меры по разрешению критических ситуаций.
Предполагается разработать и совершенствовать методы анализа отдельных социально-экономических проблем и путей их решения (например, финансового и платежного кризисов, инвестиционно-структурной перестройки и др.).
5.3. Внедрение новых информационных технологий и
формирование единых информационных
статистических ресурсов
5.3.1. Дальнейшее техническое и программно-технологическое
перевооружение органов статистики
Состояние дел. В последнее время в систему статистики Казахстана вычислительная техника поступает за счет международных организаций, техника, но ее количество не удовлетворяет потребности системы. В 1994-96 годы по проекту ТАСИС поступило 29 персональных компьютеров, а за счет средств МБРР на решение конкретных задач в 1995-97 годы получено около 90 компьютеров. В настоящее время более половины всего вычислительного парка статистики составляют морально устаревшие и физически изношенные компьютеры от РС класса ХТ до компьютеров типа IВМ РС 486. Остальная часть парка составляет компьютеры от Pentium 60Мhz до Pentium PRO 200Mhz и незначительная часть компьютеров Pentium II.
В 1998 году начнется осуществление первого этапа создания технической и технологической базы, с помощью которой Статагентство может реально осуществлять работы по совершенствованию статистики. Он включает в себя:
- оснащение всех областных статистических управлений небольшим сервером и 17 рабочими станциями, 15 персональными компьютерами; сетевым, офисным и коммуникационным оборудованием (сетевые принтеры, сканеры, факсмодемы, копировальные аппараты и т.п.); программное обеспечение (операционные системы, сетевые программные продукты, СУБД и статистические разработки); обучение специалистов статистических управлений;
- оснащение центрального аппарата и его ИВЦ многопроцессорным кластерным сервером на Intel платформе, рабочими станциями и персональными компьютерами различного класса; сетевым, офисным и коммуникационным оборудованием (сетевые принтеры, сканеры, факс-модемы, копировальные аппараты и т.п.); установка программного обеспечения (операционные системы Windows NТ, Windows 95, сетевые программные продукты, СУБД среднего класса, программные средства разработки прикладных программ, коммуникационные программные продукты, средства администрирования локальных вычислительных сетей и распределенных баз данных, статистические программные продукты); обучение специалистов;
- монтаж и установку локальных вычислительных сетей.
Цель. Осуществить полное техническое и программно-технологическое перевооружение органов государственной статистики Казахстана.
Основные мероприятия. В 1999 году предполагается закончить осуществление первого этапа технического перевооружения, главными итогами которого должны быть начало эксплуатации ЛВС во всех областных управлениях статистики и оснащение каждого рабочего места в центральном аппарате агентства персональным компьютером.
В целях обеспечения перехода на новые информационные технологии будут осуществлены мероприятия:
переход на обработку данных по технологии "клиент-сервер";
внедрение технологии Интернет и Интранет;
освоение технологии интеллектуального анализа данных;
внедрение передовых технологий доступа к базам данных.

Мемлекеттік статистиканың техникалық базасын одан әрі дамыту үшін статистиканы техникалық және бағдарламалық-технологиялық қайта жарақтандырудың екінші кезең жөніндегі жоба 2002-2005 жылдары іске асуға тиіс.
Статистиканы бағдарламалық-технологиялық қайта жарақтандырудың осындай шараларын 1999-2005 жылдарда статистика қызметін жүргізетін басқа да орталық атқарушы органдар мен ведомстволар жүргізуге тиісті.
5.3.2. Ақпаратты жинаудың, берудің, өңдеу мен табыс
етудің тындырымды технологиясын енгізу
Статагенттіктің деректерін берудің қазіргі жүйесі тиянақталмаған. Ол ескірген бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен ұйымдастырылған, байланыстың коммутаторлық желілерін пайдалану салдарынан онда іркілістер болып тұрады. Сондықтан облыс - орталық буынында деректерді берудің жаңа жүйесі жасалмақшы. Осының нәтижесінде 2000-2001 жылдары статистикалық ақпаратты жинаудың, берудің, өңдеудің, қордалау мен табыс етудің тындырымды технологиясына көшу мүмкін болады.
Ақпаратты өңдеудің қағазсыз технологиясына көшу үшін мына шаралар жүзеге асырылады:
"аудан-облыс" буынында деректерді берудің жүйесін ұйымдастыру;
статистикалық есеп берудің ақпаратты сканерлік оқуға мүмкіндік беретін нысандарын енгізу;
есеп берулерді телекоммуникация желілері бойынша жинау нысанына көшу.
5.3.3. Бірыңғай ақпараттық статистикалық ресурстарды
қалыптастыру
Мемлекеттік статистика жүйесіне статистикалық ақпаратты тындырымды электрондық өңдеуді қамтамасыз ететін жаңа ақпараттық технологияны енгізу статистика қызметінің саласында бірыңғай ақпараттық ресурстар жасауға мүмкіндік береді.
Нормативтік-анықтамалық ақпараттың бірыңғай қоры құрылады, оған жіктемелердің автоматтандырылған банкі, әкімшілік және статистикалық регистрлер, жеке кәсіпкерлер реестрі, сондай-ақ статистикалық көрсеткіштердің каталогы (жіктемесі) енеді.
Нормативтік-анықтамалық ақпараттың бірыңғай қоры негізінде деректердің интеграцияланып, республиканың статистика салалары мен облыстары бойынша бөлінген базалары республикалық және аймақтық деңгейлерде жасалмақшы. Деректерді сенімді сақтау мен басқаруды, оның барлық функциялық кешендерінің толассыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін бөлінген деректер базаларының әкімдер қызметі жұмыс істей бастайды.
Жаңа ақпараттық технологияларды енгізу және бірыңғай ақпараттық статистикалық ресурстарды жасау статистикалық ақпаратты пайдаланатын еліміздің басқару органдарын, іскер топтары мен жұртшылыққа телекоммуникациялық қызмет көрсетуді дамытуға мүмкіндік береді.

В целях дальнейшего развития технической базы государственной статистики будет подготовлен проект по второму этапу технического и программнотехнологического перевооружения статистики, который должен быть реализован в 2002-2005 годах.
Аналогичные мероприятия по программно-технологическому перевооружению статистики должны быть проведены в 1999-2005 годах другими центральными исполнительными органами и ведомствами, ведущими статистическую деятельность.
5.3.2. Внедрение сквозной технологии сбора, передачи, обработки и представления информации
Существующая сеть передачи данных Статагентства не является завершенной системой. Она организована с помощью устаревшего программного обеспечения, допускает перебои из-за использования коммутируемых каналов связи. Поэтому будет создана новая сеть передачи данных в звене областьцентр. В результате этого в 2000-2001 гг. будет возможным произвести переход на сквозную технологию сбора, передачи, обработки, накопления и представления статистической информации.
Для перехода на безбумажные технологии обработки информации будут осуществлены следующие мероприятия:
организация сети передачи данных в звене "район-область";
внедрение форм статистической отчетности, позволяющих сканерное считывание информации;
переход на форму сбора отчетов по каналам телекоммуникации.
5.3.3. Формирование единых информационных статистических ресурсов
Внедрение новой информационной технологии в системе государственной статистики, обеспечивающей сквозную электронную обработку статистической информации, позволит создать единые информационные ресурсы в области статистической деятельности.
Будет создан единый фонд нормативно-справочной информации, который включит автоматизированный банк классификаторов, административный и статистический регистры, реестр индивидуальных предпринимателей, а также каталог (классификатор) статистических показателей.
На основе единого фонда нормативно-справочной информации будут созданы на республиканском и региональном уровнях интегрированные распределенные по отраслям статистики и областям республики базы данных. Для обеспечения надежного хранения и управления данными, обеспечения бесперебойной работы всех его функциональных комплексов будет создана служба администраторов распределенных баз данных.
Внедрение новых информационных технологий и создание единых информационных статистических ресурсов позволит развить телекоммуникационное обслуживание пользователей статистической информации - органов управления страны, деловых кругов и общественности.

5.4. Статистикалық деректерді жариялау мен тарату
жүйесін жетілдіру
Барлық деңгейдегі пайдаланушыларды сапалы әрі қажетті статистикалық ақпаратпен толық қанағаттандыруды қамтамасыз ету мақсатында Статагенттік таяу уақытта полиграфиялық базаны осы заманғы жабдықтармен, байланыс құралдарымен және осы мақсатқа қажетті басқа да құрал-саймандармен одан әрі қайта жарақтандыруды және баспа қызметін жетілдіруді жоспарлап отыр.
Бұл статистикалық деректерді табыс етудің нысандарын түрлендіруге (графиктер, чистограммалар, таблицалар), жарияланымдардың дизайны мен безендірілуін жақсартуға мүмкіндік береді.
1999 жылы Статагенттіктің жарияланымдардың ұлғайтылған жүйесін (сериясын) ұлттық деңгейде бекіту, ал одан кейін статистикалық көрсеткіштер каталогы мен нормативтік-анықтамалық ақпараттың бірыңғай жүйесі негізінде деректердің интеграцияланған статистикалық базасын енгізуді есепке алып, оларды жыл сайын қайта қарап отыру жоспарлануда.
1999 жылдан бастап, ал одан кейін жыл сайын Статагенттіктің жарияланымдар жүйесін (сериясын) жетілдіру және барлық деңгейдегі пайдаланушыларды сапалы әрі рыноктық жағдайға бейімделген статистикалық ақпаратпен жабдықтау мақсатында маркетингтік зерттеулер жүргізу және статистикалық деректерді пайдаланушылармен конференциялар өткізу ұйғарылды, пайдаланушылардың каталогын жасау белгіленді.
Жаңа статистикалық ақпаратты пайдаланушылардың көпшілігі оны түсінуін қамтамасыз ету үшін статистикалық анықтамалықтарда статистикалық терминдердің түсіндірмелерін, сондай-ақ көрсеткіштердің есебін алу методологиясын жариялау көзделуде.
Статагенттіктің жарияланымдар тарату жүйесін ұлғайту және республика экономикасының даму үрдісін басқа елдермен салыстырып, талдау үшін 1999 жылдан бастап пайдаланушыларға статистикалық ақпаратты электронды және басқа байланыс құралдары, атап айтқанда, Интернет арқылы беруді енгізу белгіленді, мұның өзінде халықаралық ұйымдармен және басқа елдердің статоргандарымен өзара ақпарат алмасу қамтамасыз етіледі.
Республикалық жарияланымдардың сапасын жақсарту мақсатында ТМД, Еуропалық Одақ елдерінің Жапонияның және басқаларының статистикалық анықтамалар жасау жөніндегі тәжірибесін жете зерттеп, пайдалану көзделуде.
5.5. Статистика және ақпараттық технологиялар
саласындағы кадрларға үздіксіз кәсіптік білім беру
жүйесін жетілдіру
Рыноктық экономикаға көшу және статистикалық деректердің көрсеткіштер жүйесі, олардың есебін алу методологиясы, оларды жинау, өңдеу, тарату мен талдау жөніндегі статистиканы тиісінше реформалау статистика мен ақпараттық технологиялар саласындағы кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың осы заманғы жүйесін жасауды қажет етеді.
"Статистика" мамандығы бойынша арнаулы жоғары, орта және бастауыш кәсіптік білім берудің мемлекеттік білім стандартын әзірлеу осы міндетті шешудің аса маңызды шарасы болып табылады. Осының негізінде бірыңғай оқу жоспарлары мен бағдарламалары әзірленіп, енгізілуге, оқу-әдістеме әдебиеті басылып шығарылуға тиіс.
Статистика саласындағы кадрлар, сондай-ақ барлық деңгейдегі оқу орындарының оқытушылары даярлануы мен қайта даярлануы қамтамасыз етілуге тиіс. Статистикалық деректерді пайдаланушылар үшін оқу курстарын ұйымдастырудың маңызы аз емес.

5.4. Совершенствование системы публикаций и
распространения статистических данных
В целях обеспечения полного удовлетворения пользователей всех уровней качественной и необходимой статистической информацией Статагентство в ближайшее время планирует продолжить дальнейшее техническое переоснащение полиграфической базы и совершенствование издательской деятельности современным оборудованием, средствами связи и другим, необходимым для этих целей, инструментарием.
Это позволит разнообразить формы представления статистических данных (графики, гистограммы, таблицы), улучшить дизайн и оформление публикаций.
В 1999 году планируется утвердить на национальном уровне расширенную систему (серию) публикации Статагентства, а в последующем ежегодно пересматривать их с учетом внедрения интегрированных статистических баз данных на основе каталога статистических показателей и единой системы нормативно-справочной информации.
Начиная с 1999 года, а в последующем ежегодно предполагается провести маркетинговые исследования и конференции с пользователями статистических данных в целях совершенствования системы (серии) публикаций Статагентства и удовлетворения пользователей всех уровней качественной и ориентированной на рыночные условия статистической информацией. Намечается создать каталог пользователей.
В целях обеспечения понимания новой статистической информации широкой аудиторией ее пользователей предполагается в статистических справочниках давать объяснение и толкование статистических терминов, а также методологию расчета показателей.
Для расширения сети распространения публикаций Статагентства и осуществления сопоставлений и анализа тенденций развития экономики республики с другими странами начиная с 1999 года намечено внедрить предоставление пользователям статистической информации на электронных и других видах носителей и средствах связи, в частности, через Интернет, обеспечивая при этом взаимный обмен информацией с международными организациями и статорганами других стран.
Предполагается максимально изучать и использовать опыт стран СНГ, Европейского Союза, Японии и других по созданию статистических справочников с целью улучшения качества республиканских публикаций.
5.5. Совершенствование системы непрерывного
профессионального образования кадров в области
статистики и информационных технологий
Переход к рыночной экономике и соответствующее реформирование статистики в части системы показателей, методологии их расчета, методов сбора, обработки, распространения и анализа статистических данных вызывают необходимость в разработке современной системы подготовки и переподготовки кадров в области статистики и информационных технологий.
Важнейшим мероприятием в решении этой задачи является разработка Государственного образовательного стандарта высшего, среднего специального и начального профессионального образования по специальности "Статистика", на основе которого должны быть разработаны и внедрены типовые учебные планы и программы, подготовлена и издана учебно-методическая литература.
Должна быть обеспечена подготовка и переподготовка кадров в области статистики, а также преподавателей учебных заведений всех уровней. Не менее важным представляется организация учебных курсов для пользователей статистических данных.

5.6. Статистика саласында халықаралық ынтымақтастық
Істің хал-жайы. Еуростат, БҰҰ-ның статбөлімдері және УЭК-і, ХВҚ сияқты ұлттық статистикалық қызметтермен, Дүниежүзілік банкпен, ОЭСР-мен, ЮНЕСКОмен, Германияның, Нидерландтардың, Түркияның, Францияның статқызметтерімен, АҚШ-тың Ауыл шаруашылығы мемлекеттік департаментімен және басқа халықаралық ұйымдармен, ұлттық статистикалық қызметтермен тұрақты әрі жан-жақты ынтымақтастық орнату республиканың статистикасын реформалауда статистикалық көрсеткіштердің жүйесін халықаралық стандарттарға сәйкестендіру зор маңызға ие болады. Ынтымақтастықтың басты мақсаты - Қазақстанның статистика қызметкерлерінің халықаралық стандарттарға көшуіне жәрдемдесу.
Халықаралық ынтымақтасу шеңберінде Еуростат статистика саласында іске асырып жатқан ТАСИС бағдарламасының рөлі ерекше. ТАСИС бағдарламасы бойынша көмек көрсету 1992 жылы басталды, бұл жұмыстың барысында жүйенің мамандарын оқытуда елеулі көмек көрсетілді, компьютер жабдықтары орнатылды, семинарлар өткізіліп, тәжірибе алмасылды, басқа да консультациялық көмек көрсетілді, сондай-ақ едәуір көлемде методологиялық материалдар берілді. 1994 жылдан бастап кәсіпорындар статистикасы проблемалары, кәсіпорындар регистрі және сыртқы сауда статистикасы бойынша жобалар жүргізу ынтымақтастықтың негізгі бағытына айналды, бұлармен алдағы уақытта да жұмыс жүргізіле береді.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдарға мүше болуы олардың сұрақнамалары мен сұраныстарына жауаптар түрінде олардың атына статистикалық ақпараттар беру міндетін жүктейді. Бірнеше жылдар бойы біз халықаралық ұйымдардың атына республиканың әлеуметтік-экономикалық және демографиялық жағдайының түрлі көрсеткіштері бойынша сұрақтарына жауап беріп келеміз. БҰҰ-ның және БҰҰ ЕЭК-тің статбөлімдерінің ХВҚ, Дүниежүзілік банк, ОЭСР, ЮНЕСКО, ФАО, Дамудың Азия банкі мен басқаларының атына жыл сайын 40-тан астам сұрақнама табыс етіледі. Қазақстан Республикасының статистикалық деректерінің халықаралық жарияланымдарға енуі - осы жұмыстың нәтижесі.
Мақсаты. Халықаралық ұйымдар мен басқа да елдердің ұлттық статистикалық қызметтерінің бізге техникалық көмек беруін қамтамасыз ету.
Негізгі шаралар. Мемлекеттік статистика жүйесін серпінді реформалау қажеттілігін ескере отырып, басқа елдердің ұлттық статистикалық қызметтерімен статистиканың методологиясы және практикасы саласында пәрменді тәжірибе алмасу жүзеге асырылмақ.
Алдағы кезеңде халықаралық ұйымдардың тарапынан статистиканы жетілдірудің жекелеген жобаларын жүзеге асыру, атап айтқанда, халықаралық статистикалық нормалар мен стандарттарды енгізу жөнінде техникалық көмек алудың маңызы зор.

5.6. Международное сотрудничество в области статистики
Состояние дел. В реформировании статистики республики, в осуществлении шагов по приведению системы статистических показателей к международным стандартам важное значение приобретает организация постоянного взаимодействия и всестороннего сотрудничества с международными организациями и с национальными статистическими службами: Евростатом, со Статотделами ООН и ЕЭК ООН, МВФ, Всемирным банком, ОЭСР, ЮНЕСКО, со статслужбами Германии, Нидерландов, Турции, Франции, Государственным департаментом сельского хозяйства США и другими. Главной целью сотрудничества является содействие статистикам Казахстана по переходу на международные стандарты.
В рамках международного сотрудничества особая роль принадлежит программе ТАСИС в области статистики, осуществляемой Евростатом. Оказание помощи по программе ТАСИС началось с 1992 года, в ходе этой работы была оказана существенная помощь в обучении специалистов системы, осуществлена поставка компьютерного оборудования, проведены семинары, стажировки, консультации и другая консультативная помощь, а также представлен значительный объем методологических материалов. Начиная с 1994 года, основным направлением сотрудничества явилось проведение проектов по проблемам статистики предприятий, регистру предприятий и статистики внешней торговли, работа с которым будет продолжена и в будущем.
Членство Республики Казахстан в международных организациях накладывает обязательства по представлению в их адрес статистической информации в форме ответов на вопросники и запросы. На протяжении ряда лет нами представляется в адрес международных организаций большое количество вопросников по различным показателям социально-экономического и демографического положения республики. Ежегодно представляется более 40 вопросников в адреса Статотделов ООН и ЕЭК ООН, МВФ, Всемирный банк, ОЭСР, ЮНЕСКО, ФАО, Азиатский Банк Развития и ряд других. Результатом этой работы является публикация статистических данных Республики Казахстан в международных публикациях.
Цель. Обеспечение содействия в технической помощи международных организаций и национальных статистических служб других стран.
Основные мероприятия. Учитывая необходимость динамичного реформирования системы государственной статистики, предполагается осуществлять интенсивный обмен опытом с национальными статистическими службами других стран в области методологии и практики статистики.
Большое значение для Казахстана в предстоящий период имеет получение технической помощи со стороны международных организаций в части реализации отдельных проектов по совершенствованию статистики, в частности по внедрению международных статистических норм и стандартов.

1.      1. Статистиканың
халықаралық
стандарттарын
енгізу
1.1.     1.1. Халықаралық
деңгейде қабыл.
данған жіктеме.
лермен үйлескен
ұлттық статисти.
ка жіктемелері.
нің жүйесін
енгізу
1.1.1.   1. Мемлекеттік    Әдістемелік  Стат.    1999
статистика сала.  ұсыныстар,   агенттік
сына (NACE,       статесепті.
СРА, PRODCOM)     ліктің
негізгі халық.    нысандары
аралық статис.
тикалық жiктеу.
лердi енгiзу
1.1.2.   2. Экономикалық   Жіктегіштер  Стат.    1999-
қызметтiң және                 агенттік 2003
өнiмдер мен қыз.
мет көрсету
түрлері жiктеу.
лердiң ұлттық
болжамдарын
әзірлеу және
енгiзу
1.1.3.   3. Mеншiк, ұйым.  Жіктегіштер  Стат.    үнемі
дастыру-құқық.                 агенттік
тық нысандарын,
аумақтық, кәсiп.
орынның шағын.
дылығы, өндiрiс
көлемi және
басқа нысанда.
рының жiктегiш.
терiн жетiлдiру
1.1.4    4. Халықаралық    Әдістемелік  Стат.    1999-
басқа да жiк.     ұсыныстар    агенттік 2005
теулердi (ден.                 пен басқа
саулық сақтау,                 ведом.
бiлiм, еңбек,                  стволар
экология және
басқа) енгізу
1.2.    1.2. Тiркелiм.
дердi статисти.
калық қызметті
ұйымдастырудағы
негiзгi құрал
ретiнде дамыту
1.2.1.   1. Әкiмшiлiк      Тіркелімдер. Стат.    1999
тiркелiмдi, ста.  ді жүргізу   агенттік
тистикалық тiрке. процедурасы
лiмдi, жеке       жөніндегі
меншiк кәсiпкер.  нұсқамалар
лер тiзiлiмдерiн
және ауыл шаруа.
шылығы тiркелiмiн
жүргiзу процеду.
расын жетiлдiру
1.2.2.   2. Кәсiпорынның   Әдістеме     Стат.    1999
экономикалық                   агенттік
қызметiнiң негiз.
гi түрiн анықтау.
дың әдiстемесiн
әзiрлеу
1.2.3.   3. Статистикада   Тіркелімдер. Стат.    1999-
тiркелiмдердiң өз ді жүргізу   агенттік 2000
ара әрекеттестi.  жөніндегі
гiн қамтамасыз    құжаттама
ету үшiн ереже.
лер мен бағдар.
лама құралдарын
әзiрлеу
1.2.4.   4. Ішiнара байқау Әдістемелік  Стат.    1999-
жүргiзгенде тiр.  ұсыныстар    агенттік 2000
келiмдердi пайда.
ланудың тәртiбiн
әзiрлеу және
енгiзу
1.2.5.   5. Статистикалық  Жергілікті   Стат.    1999-  2002-  РБ
тiркелiмдi        бірліктерді  агенттік 2002   5,0
Еуропастаттың     статистика.
"Тiркелiмдердi    лық тірке.
жүргiзу жөнiндегi лімге қосу
басшылыққа" сәй.
кес келтiру
1.2.6.   6. Құрылымдық     Тіркелімдер. Стат.    1999-  2002-  РБ
iлгерi басушылық. ді жүргізу   агенттік 2002   5,0
ты көрсету үшiн   жөніндегі
кәсiпорындар      нұсқамалар
"демографиясын"
жүргiзу
1.2.7.   7. Статистикадағы Басқа ведом. Стат.    1999-
тiркелiмдердi     стволармен   агенттік 2005
жүргiзу және      ақпараттық   пен
жаңғырту үшiн     әрекеттестік басқа
ведомтсволық      туралы келі. ведом.
әкiмшiлiк тiрке.  сім шарттар  стволар
мелерiн пайдалану

1.    1. Внедрение
международных
стандартов
статистики
1.1.   1.1. Внедрение
системы нацио-
нальных ста-
тистических
классификаций,
гармонизиро-
ванных с клас-
сификациями,
принятыми на
международном
уровне
1.1.1. 1. Внедрить
основные междуна-  Методичес-  Стат-     1999
родные статисти-   кие реко-   агент-
ческие классифи-   мендации,   ство
кации в сфере      формы
государственной    статотчет-
статистики (NACE,  ности
CPA, PRODCOM)
1.1.2. 2. Разработка      Классифи-   Стат-     1999-
и внедрение        каторы      агент-    2003
национальных                   ство
версий классифи-
каторов видов
экономической
деятельности и
продукции и услуг
1.1.3. 3. Совершенство-
вание классифи-    Классифи-   Стат-     Посто-
каторов форм       каторы      агент-    янно
собственности,                 ство
организационно-
правовых форм,
территорий,
размерностей
предприятий,
объема произ-
водства и др.
1.1.4. 4. Внедрение       Методи-     Стат-     1999-
других между-      ческие      агент-    2005
народных клас-     рекомен-    ство и
сификаций (в ста-  дации       другие
тистике здраво-                ведомства
охранения, обра-
зования, труда,
экологии и др.)
1.2.    1.2. Развитие
регистров как
основного
инструмента
организации
статистической
деятельности
1.2.1. 1. Усовершенст-    Инструкции  Стат-     1999
вовать процедуры   по проце-   агент-
ведения админист-  дурам веде- ство
ративного регис-   ния регис-
тра, статистичес-  тров
кого регистра,
реестра индиви-
дуальных предпри-
нимателей и сель-
скохозяйственного
регистра
1.2.2. 2. Разработать     Методика    Стат-     1999
методику опреде-               агент-
ления основного                ство
вида экономической
деятельности пред-
приятия
1.2.3. 3. Разработка      Докумен-    Стат-     1999-
правил и програм-  тация по    агент-    2000
мных средств для   ведению     ство
обеспечения взаи-  регистров
модействия регис-
тров в статистике
1.2.4. 4. Разработка и    Методичес-  Стат-     1999-
внедрение порядка  кие реко-   агент-    2000
использования      мендации    ство
регистров при
проведении выбо-
рочных наблюдений
1.2.5. 5. Приведение      Включение   Стат-     1999-  2002-    РБ
статистического    местных     агент-    2002   5,0
регистра в соот-   единиц      ство
ветствие с "Руко-  в статис-
водством по веде-  тический
нию регистров"     регистр
Евростата
1.2.6. 6. Ведение         Инструкции  Стат-     1999-  2002-    РБ
"демографии"       по ведению  агент-    2002   5,0
предприятий для    регистров   ство
отражения струк-
турных сдвигов
1.2.7. 7. Использовать    Соглашение  Стат-     1999-
ведомственные      об информа- агент-    2002
административные   ционном     ство,
регистры для       взаимодей-  другие
ведения и актуа-   ствии с     ведомства
лизации регист-    другими
ров в статистике   ведомствами

1.2.8.   8. Тiркелiмдердi  Тіркелімдер. Стат.    1999-
деректердiң       ді жүргізу   агенттік 2005
бөлiнген базалары жөніндегі
режимiнде жүргi.  құжаттар
зуге көшу
сондай-ақ тiрке.
лiмдер негiзiнде
ақылы қызмет
көрсетудi жаңа
деңгейге шығару
1.3.     1.3. Статистика.
лық байқаудың
әдiстемесiн
жетiлдiру және
кәсiпорында ста.
тистикасына көшу
1.3.1.   1. Тiркелiмдер    Ішінара      Стат.    1999
негiзiнде статис. зерттеу      агенттік
тиканың барлық
салаларында
iшiнара тексеру
жүргiзудiң әдiс.
темесiн енгiзу
1.3.2.   2. Iшінара тексе. Статтық есеп Стат.    1999-
ру мен жаппай     беру нысан.  агенттік 2005
есептеудi байла.  дары, схема.
ныстыру негiзiнде лары
статистикалық
есептiлiктi табыс
етудiң статисти.
калық нысандар
мен схемаларын
жетiлдiру
1.3.3.   3. Республикалық  Республика.  Стат.    1999
деңгейде бастапқы лық деңгей.  агенттік
есеп беру дерек.  дегі бастап.
терiнiң базасын   қы есеп беру
қалыптастыруға    базалары
және өңдеуге
көшу
1.3.4.   4. Статистиканың  Әдістемелік  Стат.    1999-
барлық салалары   аспаптары    агенттік 2000
бойынша әдiстеме.
лiгi мен аспап.
тарының халықара.
лық стандарттар
мен практикаға
сәйкес жетiлдiру
2.      2. Макроэкономи.                    2003  1013,816  РБ
калық және сала.                     жыл
лық статистика                      ішінде
көрсеткiштерiнiң
жүйесi мен әдiс.
намасын жетiлдiру
2.1.     2.1. Нақты сек.
тордың статисти.
касы
2.1.1.   2.1.1. Ұлттық
есепшiлiк жүйесi
2.1.1.1. 1. Әдiснаманы     Жарияланым   Стат.
меңгеру, экспери.              агенттік
менттiк есептеудi
жүргiзу және
қордалану шотын
практикаға
енгiзу:
Қаржы шоты                              1999-2000
Қайта бағалау шоты                      2000-2002
Активтердегi басқа
өзгерiстер шоты                         2001-2003
2.1.1.2. 2. Ұлттық Шоттар  Жарияланым   Стат.    2002-
Жүйесiнiң әдiсна.              агенттік 2004
масы мен баланс.
тық кестесiн
құруды игеру
2.1.1.3. 3. "Ресурстар -   Жарияланым   Стат.    1999-
пайдалану" кесте.              агенттік  2001
сiн практикаға
енгiзу
2.1.2.   2.1.2. Экономика.
ның аграрлық
секторының ста.
тистикасы
2.1.2.1. 1. Ауыл, орман    Номенклатура Стат.    1999
және балық шаруа.              агенттік
шылығы салалары
бойынша халықара.
лық стандартпен
үйлесiмдi өнiмдер
мен қызметтердiң
салалық номенкла.
турасын әзiрлеу
және енгiзу
2.1.2.2. 2. Ауыл шаруашы.  Статистика.  Стат.    1999
лығы тауарларын   лық тірке.   агенттік,
өндiрушiлердiң    лімдер       Жер ре.
статистикалық                  сурста.
тiркелiмдерiн                  рын бас.
құру жөнiндегi                 қару
жұмыстарды аяқтау,             жөнінде.
ал бұдан былай                 гі агент.
оларды үнемi жаң.              тік,
ғыртып отыру                   Салық
комитет.
тері
2.1.2.3. 3. Ауыл шаруашы.  Әдістеме     Стат.    1999-
лығы статистика.  және нәтиже. агенттік 2005
сына байқаудың    лер
iрiктеу әдiстерiн
енгiзу
2.1.2.4. 4. Экономиканың   Штаттық      Стат.    1999-
аграрлық секторы. кесте        агенттік 2005
ның статистика.
сында iрiктеп
зерттеу үшiн есеп
жүргiзушiлер
(сұхбат) жүйесiн
жасау және үнемi
жетiлдiру
2.1.2.5. 5. 2001 жылы ауыл Үкімет пен   Стат.    1999-
шаруашылығы сана. Статагент.   агенттік, 2000
ғын (Дүние жүзi.  тіктің       Ауыл
лiк ауыл шаруашы. қаулысы      шаруашы.
лық санағы                     лығы
бағдарламасы                   министр.
бойынша) жүргi.                лігі
зудi ұйымдастыру
үшiн норматив.
тiк-құқықтық
актiлердi және
аспаптарды
дайындау
2.1.2.6. 6. Ауыл шаруашы.  Санақ өткі.  Стат.    2004-
лығы санағын      зудің ұйым.  агенттік 2005
ұйымдастыру және  дастыру
өткiзу            жоспары

1.2.8. 8. Перейти к       Документа-  Стат-     1999-
ведению регистров  ция по      агент-    2005
в режиме распре-   ведению     ство
деленной базы      регистров
данных, а также на
новый уровень ока-
зания платных
услуг на основе
регистров
1.3.   1.3. Совершенство-
вание методов ста-
тистического наб-
людения и переход
на статистику
предприятий
1.3.1. 1. Внедрить мето-  Выборочные  Стат-     1999
дику проведения    обследова-  агент-
выборочных обсле-  ния         ство
дований во всех
отраслях статис-
тики на основе
регистров
1.3.2. 2. Усовершенст-    Формы       Стат-     1999-
вовать статисти-   статотчет-  агент-    2005
ческие формы и     ности,      ство
схемы представ-    схемы
ления статисти-
ческой отчетности
на основе сочета-
ния сплошного
учета и выбороч-
ных обследований
1.3.3. 3. Перейти к       Базы пер-   Стат-     1999
формированию и     вичных      агент-
обработке баз      отчетов     ство
данных первичных   на респуб-
отчетов на рес-    ликанском
публиканском       уровне
уровне
1.3.4. 4. Усовершенство-  Методологи- Стат-     1999-
вать в соответ-    ческий      агентство 2000
ствии с между-     инструмен-
народными стандар- тарий
тами и практикой
методологию и
инструментарий
по всем отраслям
статистики
2.    2. Совершенство-                      2003  1013,816  РБ
вание системы                         в те-
показателей и                         чение
методологии макро-                    года
экономической и
отраслевой
статистики
2.1.   2.1. Статистика
реального сектора
2.1.1. 2.1.1. Система
национального
счетоводства
2.1.1.1. 1. Освоить       Публикация  Стат-
методологию,                   агентство
провеси
экспериментальные
расчеты и внедрить
в практику счета
накопления:
Финансовый                                1999-
счет                                      2000
Счет переоценки                           2000-
2002
Счет других изме-                         2001-
нений в активах                           2003
2.1.-  2. Освоить мето-   Публикация   Стат-     2002-
1.2.   дологию и построе-              агентство 2004
ние балансовых
таблиц СНС
2.1.-  3. Внедрить в      Публикация   Стат-     1999-
1.3.   практику таблиц                 агентство 2001
"Ресурсы - Исполь-
зование"
2.1.2  2.1.2. Статистика
аграрного сектора
экономики
2.1.-  1. Разработать и   Номенклатура Стат-     1999
2.1.   внедрить отрасле-               агентство
вую номенклатуру
продукции и услуг
по отраслям сель-
ского, лесного и
рыбного хозяйства,
гармонизированную
с международными
стандартами
2.1.-  2. Завершить       Статисти-    Стат-     1999
2.2.   работы по созданию ческие       агентство,
статистических     регистры     Агентство
регистров сельско-              по управ-
хозяйственных                   лению
товаропроизводите-              земельными
лей, а в последую-              ресурсами,
щем регулярно их                Налоговые
актуализировать                 комитеты
2.1.-  3. Внедрить выбо-  Методология  Стат-      1999-
2.3.   рочные методы      и результа-  агентство  2005
наблюдения в ста-  ты
тистике сельского
хозяйства
2.1.-  4. Создать и       Штатное      Стат-      1999-
2.4.   постоянно совер-   расписание   агентство  2005
шенствовать сеть
счетчиков (интер-
вьюеров) для прове-
дения выборочных
обследований в
статистике аграр-
ного сектора
экономики
2.1.-  5. Подготовить     Постанов-    Стат-      1999-
2.5.   нормативно-право-  ления        агентство, 2000
вые акты и инст-   Правитель-   Минсельхоз
рументарий для     ства и
организации прове- Статагент-
дения сельско-     ства
хозяйственной
переписи в 2001
году (по программе
Всемирной сельско-
хозяйственной
переписи)
2.1.-  6. Организовать    Организа-    Стат-      2004-
2.6.   и провести сель-   ционный      агентство  2005
скохозяйственную   план
перепись           проведения
переписи

2.1.3.   2.1.3. Экономика.
ның индустрия
секторының ста.
тистикасы
2.1.3.1. 1. Өнеркәсiп      Ұлттық сала. Стат.    1999-
өнiмдерiнiң ұлт.  лық номен.   агенттік,2000
тық салалық       клатуралар   Энерге.
номенклатурасын                тика
әзiрлеу және                   министр.
өнеркәсiп тауар.               лігі
ларының алфавит.
тiк жiктегiшiн
жасау
2.1.3.2. 2. Өнеркәсiп      Статтірке.   Стат.    1999-
өндiрiсiмен       лімді, есеп. агенттік 2000
шұғылданатын      тілік нысан.
статистикалық     дарын, нұс.
байқау бiрлiкте.  қамалар мен
рiн жүйелеудi,    әдістемені
статистикалық     жаңғырту
есептiлiк көрсет.
кiштерi және
нысандар жүйесiн
жетiлдiру, кәсiп.
орындар статисти.
касына көшудi
iске асыру
(Индустрия және
сауда министрлi.
гiнiң келiсуi
бойынша)
2.1.3.3. 3. Өнеркәсiп      Деректердің  Стат.    1998-
кәсiпорындарының  ақпараттық   агенттік 2000
қызметтерiндегi   базасы
негiзгi экономи.
калық көрсеткiш.
терiнiң бiрыңғай
ақпараттық база.
сын құру және
жүргiзудi бастау
(Индустрия және
сауда министрлі.
гiнің келiсуi
бойынша
2.1.3.4. 4. Жеке және       Әдіс       Стат.     1999-
ұйымдастырылмаған             агенттік  2000
қызметтi қосқан.
да, өнеркәсiп
өнiмiн жалпы
шығару есебiнiң
және есептегенге
дейiнгi нақты
көлем индекстерiн
есептеудiң әдiс.
терiн жетiлдiру
2.1.3.5. 5. Энергетика     Әдістемелер, Стат.    1999-
cтaтистикасы      энергетика   агенттік,2002
саласындағы       баланстары   Энерге.
халықаралық прак.              тика
тиканы зерттеу,                министр.
энергетика                     лігі
баланстарының
құрылымы мен
жiктемесiн әзiр.
леу және оларды
жасауға кiрiсу
2.1.4.   2.1.4. Экономика.
ның қызмет көрсе.
ту секторы сала.
ларының статисти.
касы
2.1.4.1. 1. Сауда, қызмет  Есептіліктің Стат.    1999
көрсету, көлiк    көрсеткіште. агенттік
және байланыс     рі мен
салаларындағы     нысандары
ақпараттарды
жинаудың салалық
принципiнен
кәсiпорындар ста.
тистикасына көшу
2.1.4.2. 2. Саудада, мей.  Әдістемелер  Стат.    1999
манхана шаруашы.  мен аспап.   агенттік
лығында және      тар
қоғамдық тамақта.
нуда статистика.
лық есептiлiктiң
жаңа жүйесiн
енгiзу:
а) сауда мен қо.                        2000
ғамдық тамақтану
нүктелерiнiң,
мейманханалардың
санақтары;
б) ай сайын                             2001
iрiктеп тексеру;
в) жылдық iрiктеп                       2001
тексеру;
г) қосымша тексе.                       2003
рулер
2.1.4.3. 3. Қызмет көрсету Әдістемелер  Стат.    2000
саласы кәсiпорын. мен аспап.   агенттік
дарына статисти.  тар
калық есептiлiк.
тiң жаңа жүйесiн
енгiзу:
а) қызмет көрсету                       2001
саласы кәсiпорын.
дарының санағы;
б) ай сайын                             2002
iрiктеп тексеру;
в) жылдық iрiктеп                       2002
тексеру;
г) қосымша                              2004
тексеру

2.1.3. 2.1.3.Статистика
индустриального
сектора
экономики
2.1.-  1. Разработать     Национальные Стат-      1999-
3.1.   национальную       отраслевые   агентство, 2000
отраслевую номен-  номенклатуры Минэнерго
клатуру промыш-
ленной продукции
и составить
алфавитный класси-
фикатор промышлен-
ных товаров
2.1.-  2. Осуществить     Актуализа-   Стат-      1999-
3.2.   систематизацию     ция стат-    агентство  2000
единиц статисти-   регистра,
ческого наблюде-   формы
ния, занимающихся  отчетности,
промышленным       инструкции
производством,     и методики
совершенствование
системы показате-
лей и форм статис-
тической отчетнос-
ти и переход на
статистику пред-
приятий (по согла-
сованию с Минис-
терством энерге-
тики, индустрии
и торговли)
2.1.-  3. Создать и       Информацион- Стат-      1998-
3.3.   начать ведение     ная база     агентство  2000
единой информа-    данных
ционной базы
основных экономи-
ческих показате-
лей деятельности
промышленных
предприятий (по
согласованию с
Министерством
индустрии и
торговли)
2.1.-  4. Усовершенство-  Методика     Стат-      1999-
3.4.   вать методику                   агентство  2000
расчета валового
выпуска продукции
промышленности и
расчетов индексов
физического объема
с обеспечением
досчетов, включая
индивидуальную и
неорганизованную
деятельность
2.1.-  5. Изучить между-  Методики,    Стат-      1999-
3.5.   народную практику  энергетичес- агентство, 2002
в области энерге-  кие балансы  Минэнерго
тической статисти-
ки, разработать
структуру и клас-
сификацию энерге-
тических балансов
и приступить к
их составлению
2.1.4. 2.1.4. Статистика
отраслей сектора
услуг экономики
2.1.-  1. Переход от      Показатели   Стат-      1999
4.1.   отраслевого прин-  и формы      агентство
ципа сбора инфор-  отчетности
мации в отраслях
торговли, услуги,
транспорт и связь
к статистике
предприятий
2.1.-  2. Ввести новую    Методики     Стат-      1999
4.2.   систему статис-    и инстру-    агентство
тической отчет-    ментарий
ности в торговле,
гостиничном
хозяйстве и
общественном
питании:
а) переписи тор-                           2000
говых точек,
гостиниц и точек
общепита;
б) выборочные                              2001
ежемесячные
обследования;
в) выборочные                              2001
годовые обследо-
вания;
г) дополнитель-                            2003
ные обследования
2.1.-  3. Ввести новую    Методики     Стат-      2000
4.3.   систему статис-    и инстру-    агентство
тической отчет-    ментарий
ности на предприя-
тиях сферы услуг:
а) переписи пред-                          2001
приятий сферы
услуг;
б) выборочные еже-                         2002
месячные обследо-
вания;
в) выборочные                              2002
годовые обследова-
ния;
г) дополнительные                          2004
обследования

2.1.5.   2.1.5. Құрылыс
және инвестиция.
лар статистикасы
2.1.5.1. 1. Кәсiпорындар   Есептілік    Стат.    1999-
статистикасы      нысаны       агенттік 2000
шеңберiнде шаруа.
шылық жүргiзушi
субъектiлердiң
инвестициялық
қызметiн сипат.
тайтын статисти.
калық көрсеткiш.
тер жүйесiн
енгiзу
2.1.5.2. 2. Жаппай және    Әдістемелік  Стат.    1999-
iрiктеу әдiстерiн аспаптар     агенттік 2000
ұштастыру негi.
зiнде шаруашылық
жүргiзушi субъек.
тiлердiң инвести.
циялық қызметiн
статистикалық
бақылау әдiстерiн
жетiлдiру, оларды
негiзделген есеп.
теу жүйесiмен
толықтыру
2.1.5.3. 3. Шаруашылық     Бағдарлама.  Стат.    1999-
жүргiзушi бiрлiк. лық қамтама. агенттік 2000
тердiң инвести.   сыз ету және
циялық қызметi    нұсқаулықтар
туралы деректердi
жинау мен өңдеу.
дiң жаңа техноло.
гиясы енгiзу
2.1.5.4. 4. Кәсiпорын      Есептілік    Стат.    1999-
статистикасы шең. нысаны       агенттік 2000
берiнде құрылыс
қызметiн көрсете.
тiн статистикалық
көрсеткiштер
жүйесiн жетiлдiру
2.1.5.5. 5. Қазақстан      Есептілік    Инвести. 1999-
Республикасы      нысаны       ция жө.  2000
экономикасының                 ніндегі
басым секторла.                комитет,
рында инвестиция.              Стат.
лық жобаларды                  агенттік
iске асыру жөнiн.
дегi статистика.
лық көрсеткiштер
жүйесiн жетiл.
дiру
2.1.5.6. 6. Жер қойнауын   Есептілік    Табиғат  1999-
пайдаланушылардың нысаны       министр. 2000
лицензиялық және               лігі
келiсiм шарттарын              Инвести.
орындау жөнiндегi              ция коми.
статистикалық                  теті,
көрсеткiштер                   Стат.
жүйесiн жетiлдiру              агенттік
2.1.5.7. 7. Құрылыс ұйым.  Әдістемелік  Стат.    1999-
дары қызметiн     аспаптар     агенттік 2000
статистикалық
байқаудың осы
заманғы әдiстерiн
енгiзу
2.1.5.8. 8. Дүниежүзiлiк    Әдіс        Стат.    1999-
сарапшылардың                  агенттік 2000
ұсыныстарын және
басқа елдердiң
тәжiрибесiн зерт.
теудi ескере
отырып, құрылыс.
тың жалпы өнiмде.
рiн есептеу
әдiстерiн
жетiлдiру
2.1.5.9. 9. Iрi құрылыс    Деректер     Стат.    1999
кәсiпорындарының  базы         агенттік
мониторингiн
енгiзу
2.1.5.10. 10. Мемлекеттiң  Есептілік    Стат.    1999
қаржылары есебi.  нысаны       агенттік,
нен қаржыландыру               Құрылыс
iске асырылған                 комитеті,
құрылыс объектi.               Энергетика
лерiне жүргiзiл.               министрлігі
ген мердiгерлiк
тендерлердi,
сондай-ақ мемле.
кеттiк кепiлдiк.
пен қамтамасыз
етiлетiн кредит.
тердi сипаттайтын
статистикалық
көрсеткiштер
жүйесiн енгiзу

2.1.5. 2.1.5. Статистика
строительства и
инвестиций
2.1.-  1. Внедрить сис-   Форма        Стат-      1999-
5.1.   тему статистичес-  отчетности   агентство  2000
ких показателей,
характеризирующих
инвестиционную
деятельность хозяй-
ствующих субъектов
в рамках статистики
предприятия
2.1.-  2. Усовершенство-  Методоло-    Стат-      1999-
5.2.   вать методы ста-   гический     агентство  2000
тистического наб-  инструмен-
людения за инвес-  тарий
тиционной деятель-
ностью хозяйствую-
щих субъектов на
основе сочетания
сплошных и выбороч-
ных методов,
дополнить их сис-
темой обоснован-
ных расчетов
2.1.-  3. Внедрить новые  Программное  Стат-      1999-
5.3.   технологии сбора   обеспечение  агентство  2000
и обработки данных и инструкции
об инвестиционной
деятельности
хозяйствующих
единиц
2.1.-  4. Усовершенство-  Форма        Стат-      1999-
5.4.   вать систему ста-  отчетности   агентство  2000
тистических пока-
зателей, отражающих
строительную дея-
тельность в рамках
статистики пред-
приятия
2.1.-  5. Усовершенство-  Форма        Комитет    1999-
5.5.   вать систему ста-  отчетности   по инвес-  2000
тистических пока-               тициям,
зателей по реализа-             Стат-
ции инвестиционных              агентство
проектов в прио-
ритетных секторах
экономики
Республики
Казахстан
2.1.-  6. Усовершенство-  Форма        Минприроды,1999-
5.6.   вать систему ста-  отчетности   Комитет по 2000
тистических пока-               инвести-
зателей по выпол-               циям,
нению лицензион-                Стат-
ных и контрактных               агентство
условий недрополь-
зователями
2.1.-  7. Внедрить сов-   Методоло-    Стат-      1999-
5.7.   ременные методы    гический     агентство  2000
статистического    инструмен-
наблюдения за      тарий
деятельностью
строительных
организаций
2.1.-  8. Усовершенство-  Методика     Стат-      1999-
5.8.   вать методы рас-                агентство  2000
чета валовой
строительной про-
дукции с учетом
рекомендаций
международных экс-
пертов и изучения
опыта других стран
2.1.-  9. Внедрить мони-  База данных  Стат-      1999
5.9.   торинг крупнейших               агентство
строительных
предприятий
2.1.-  10. Внедрить       Форма        Стат-      1999
5.10   систему статисти-  отчетности   агентство,
ческих показате-                Комитет
лей, характеризи-               по делам
рующих проведенные              строитель-
подрядные тендеры               ства,
на строительство                Минэнерго
объектов, финанси-
рование которых
осуществляется за
счет государствен-
ных средств,
а также кредитов,
обеспечиваемых
государственными
гарантиями

2.1.6.  2.1.6. Бағалар
статистикасы
2.1.6.1. 1. Маусымдық      Әдістеме,    Стат.    2001
құбылулар ықпал   жарияланым   агенттік
етпейтiн тұтыну
бағасының индек.
сiн есептеу және
ақпараттық базаны
дайындау
2.1.6.2. 2. Өндiрiстiк     Әдістеме,    Стат.    2003
сипатты қызметтер жарияланым   агенттік
енгiзiлген өндi.
рушілердiң баға
индексiн жасау
2.1.6.3. 3. "Шартты таза"  Әдістеме,    Стат.    2005
өнiмдер бойынша   жарияланым   агенттік
өндiрушiлердiң
бағалар индексiн
әзiрлеу
2.1.6.4. 4. Экспорт және   Әдістеме,    Стат.    1999-
импорт өнiмдерiне жарияланым   агенттік 2005
бағалар индексте.
рiнiң құрамын
олардың бақылау.
дан өтетiн барлық
арналарын ескере
отырып, қайта
қарау
2.1.6.5. 5. Еуропастатының Әдістеме,    Стат.    1999-
ұсыныстарына      жарияланым   агенттік 2005
сәйкес құрылыс
және ауыл шаруа.
шылығы өнiмде.
рiне, сондай-ақ
халықаралық жiк.
тегiштердi пайда.
ланып, өнеркәсiп
үшiн алынатын
ресурстарына баға
индекстерiн
реформалау
2 1.6.6. 6. Экономикадағы  Әдістемелік  Стат.    1999-
баға өзгерiстерiн аспаптар     агенттік 2005
бағалаудың дәлдi.
гiн жоғарылату
жөнiндегi шаралар
кешенiн жүргiзу
2.1.6.7. 7. Нақты мәміле.  Жарияланым   Стат.    1999-
лер бағалары,                  агенттік 2005
соның iшiнде
аймақтар
бойынша да баға
индекстерiмен
қатар ақпараттар
берудi қамтамасыз
ету
2.1.7.   2.1.7. Еңбек және
жұмыспен қамту
статистикасы
2.1.7.1. 1. Жыл сайын      Әдістемелік  Стат.
iрiктеп тексеру   аспаптар,    агенттік,
жүргiзудi статис. жарияланым   әлеумет.
тикалық байқау                 тік қор.
практикасына                   ғау
енгiзу:                        министр.
лігі
а) халықты (үй                          1998-
шаруашылығын)                           1999
жұмыспен қамту
және жұмыссыздық
проблемасы
бойынша;
б) экономикалық                         1999-
қызметтiң кейбiр                        2000
түрлерiнде лауа.
зымы мен негiзгi
кәсiбi бойынша
еңбекақы мен
қызметкерлер
саны;
в) экономикалық                         2000-
қызметтiң кейбiр                        2001
негiзгi түрлерi
бойынша жұмысшы
күшiне жұмсалған
шығын құны
2.1.7.2. 2. Еңбек рыногы   Стат есеп.   Стат.     Жыл
мен еңбекақы      тілігінің    агенттік, сайын
төлеу реформасына нысандары    Еңбек,
байланысты ста.                әлеумет.
тистикалық есеп.               тік қор.
тiлiк нысанын                  ғау
жетiлдiру                      министр.
лігі
2.1.7.3. 3. Қазақстан      Әдістеме,    Стат.     Жыл
Республикасының   жарияланым   агенттік, сайын
еңбекке жарамды                Еңбек,
жастағы халқының               әлеумет.
экономикалық                   тік
сипаттамасы                    қорғау
министр.
лігі

2.1.6. 2.1.6. Статистика
цен
2.1.-  1. Подготовить     Методика,    Стат-      2001
6.1.   информационную     публикации   агентство
базу и расчеты
индекса потребитель-
ских цен, исклю-
чающих влияние
сезонных колеба-
ний
2.1.-  2. Построить       Методика,    Стат-      2003
6.2.   индекс цен произ-  публикации   агентство
водителей, вклю-
чающий услуги
производственного
характера
2.1.-  3. Разработать     Методика,    Стат-      2005
6.3.   индекс цен произ-  публикации   агентство
водителей по
"условно чистой"
продукции
2.1.-  4. Пересмотреть    Методика,    Стат-      1999-
6.4.   состав индексов    публикации   агентство  2005
цен на экспортную
и импортную про-
дукцию с учетом
всех каналов ее
прохождения
2.1.-  5. Реформировать   Методика,    Стат-      1999-
6.5.   индексы цен на     публикации   агентство  2005
строительную и
сельскохозяйствен-
ную продукцию
согласно рекомен-
дациям Евростата,
а также на приоб-
ретаемые ресурсы
для промышленности
с использованием
международных
классификаторов
2.1.-  6. Провести        Методологи-  Стат-      1999-
6.6.   комплекс мер по    ческий       агентство  2005
повышению точности инструмен-
оценки ценового    тарий
изменения в эконо-
мике
2.1.-  7. Обеспечить      Публикации   Стат-      1999-
6.7.   наряду с индекса-               агентство  2005
ми цен представле-
ние информации по
ценам фактических
сделок, в том
числе в региональ-
ном разрезе
2.1.7. 2.1.7. Статистика
труда и занятости
2.1.-  1. Внедрить в      Методологи-  Стат-
7.1.   практику статис-   ческий       агентство,
тического наблюде- инструмен-   Минтруд-
ния проведение     тарий,       соцзащиты
ежегодного выбо-   публикации
рочного обследо-
вания:
а) населения                               1998-
(домашних хозяйств)                        1999
по проблемам заня-
тости и безработи-
цы;
б) численности                             1999-
работников и зара-                         2000
ботной плате по
основным профессиям
и должностям в от-
дельных видах
экономической
деятельности;
в) стоимости зат-                          2000-
рат на рабочую                             2001
силу по отдельным
основным видам
экономической
деятельности
2.1.-  2. Усовершенство-  Формы        Стат-      Ежегодно
7.2.   вать формы статис- статотчет-   агентство,
тической отчетнос- ности        Минтруд-
ти в связи с ре-                соцзащиты
формой оплаты рынка
труда
2.1.-  3. Экономическая   Методика,    Стат-      Ежегодно
7.3.   характеристика     публикации   агентство,
населения в трудо-              Минтруд-
способном возрасте              соцзащиты
в Республике
Казахстан

2.1.8.   2.1.8. Кәсiпорын.
дар қаржысы
статистикасы
2.1.8.1. 1. Халықаралық    Нысан        Стат.    Жыл
стандарттарды                  агент.   сайын
ескере отырып,                 тік
қазiргi есептiлiк
нысандарын
жетiлдіру
2.1.8.2. 2. Сенiм артылып  Статбюлле.   Стат.    1999
басқаруға берiл.  тень         агенттік,
ген кәсiпорындар.              Қаржы
ға мониторингi                 министр.
енгiзу                         лігі,
Энерге.
тика
министр.
лігі
2.1.8.3. 3. Кәсiпорындар   Деректер     Стат.    1999
қаржыларының      базасы       агенттік
статистикасында
есептеудi жетiл.
дiру негiзiнде
ақпараттық
базаны қайта
қарау
2.1.8.4. 4. Негiзгi қор.   Әдістеме     Стат.    1999-
лар бойынша                    агент.   2000
баланс кестесi.                тік,
нiң әдiстерiн                  Қаржы
жетiлдiру:                     министр.
2. нақты бары                  лігі,
мен негiзгi                    Энерге.
қорлардың                      тика
қозғалысын                     министр.
және ақпаратты                 лігі
жинау мен өңдеу
бойынша ақпарат.
тық базаны
кеңейтудi;
- негiзгi қордың
балансы бойынша
көрсеткiштердi
есептеу әдістеме.
сiн
2.2.     2.2. Сыртқы
сектор статисти.
касы
2.2.1.  2.2.1. Сыртқы
сауда статисти.
касы
2.2.1.1. 1. Ауыспалы       Халықаралық  Кедендік 2000
қалдықсыз         стандарттар. бақылау
(шоғырланбалы     ға сәйкес    агентті.
негiзде емес)     жарияланым   гі, Стат.
сыртқы сауда                   агенттік
көрсеткiштерiн
кедендiк шекара.
дан өткен күнiн
негiзге алып,
қалыптастыруға
көшудi iске
асыру
2.2.1.2. 2. Әрiптес елдер  Деректер     Стат.    1999-
көлемiнде белгiлi базасы       агент.   2002
бiр тауарлар -                 тік,
өкiлдер шеңберi                Кедендік
бойынша сыртқы                 бақылау
сауда статистика.              агент.
сы жөнiнде пайда.              тігі
лануға ыңғайлы
динамикалық
қатарлар жасау
2.2.1.3. 3. Тым толық және Жарияланым   Стат.    1999-
тереңдетiлген                  агент.   2005
негiзде "Айнадай"              тік,
статистика негi.               Кедендік
зiнде сыртқы                   бақылау
сауда статисти.                агент.
касы деректерi.                тігі
нiң сапасын
жақсартуды
қамтамасыз eту
2.2.1.4. 4. Жеке тұлға     Халықаралық  Кедендік 1999
алып өтетiн       стандарттар. бақылау
тауарларды        ға сәйкес
кедендiк рәсiм.   жариялау
деудiң техноло.
гиялық процеду.
раларын жетiлдi.
рудi және алына.
тын ақпаратты
өңдеудiң автомат.
тық жүйесiн
енгiзудi қамта.
масыз eту
2.2.1.5. 5. Кедендiк       Сыртқы сауда Кедендік 1999-
бақылау агенттiгi бағаларының  бақылау  2005
құрылымында валю. базасы       агент.
таны бақылау мен               тігі
кедендiк құн бө.
лiмiн ұйымдастыру
2.2.1.6. 6. Сыртқы сауда.  Деректер     Кедендік 2002
ның кедендiк      базасы,      бақылау  жылғы
статистикасын    халықаралық   агент.   1 тоқ.
кедендiк мағлұм. стандарттар.  тігі,    сан
дамаларының      ға сәйкес     Стат.
көшiрмелерiн     жарияланым    агенттік
автоматты түрде
өңдеу негiзiнде
қалыптастыруды
қамтамасыз eту
2.2.1.7. 7. Орташа келi.   Бағалар      Қаржы    2000
сiм-шарт бағалары жөніндегі    министр.
мен дүниежүзiлiк  деректер     лігі
тауар рыноктарын. базасы
дағы бағалардың
дeректер базасын
жасау
2.2.1.8. 8. "Қазақстан     Нұсқама.     Кедендік 2001-
Республикасында   Валюталық    бақылау  2002
экспорттық-им.    бақылаудың   агентті.
порттық валюталық деректер     гі, Қаржы
бақылауды ұйым.   базасы       министр.
дастыру туралы"                лігі,
нұсқаманы қайта                Әділет
қарау және соған               министр.
сәйкес валюталық               лігі,
бақылау процеду.               Ұлттық
раларын автомат.               банк
тандыру негiзiнде              (келісім
бақылау нәтижеле.              бойынша)
рiнiң қалыптасуын
қамтамасыз ету
2.2.1.9. 9. Кедендiк       Деректер     Кедендік 2001-
статистиканың     базасы,      бақылау  2002
ақпараттық        жарияланым   агентті.
базасының МКД,                 тігі,
валюталық бақылау              Қаржы
және орташа келi.              министр.
сiм-шарттық баға.              лігі
лар негiзiнде
сыйысушылығын
қамтамасыз ету
2.2.1.10. 10. Тауарлар     Жарияланым   Кедендік 2000
мен елдер бойынша              бақылау
кедендiк статис.               агентті.
тика қамтымаған                гі, Көлік
экспорт/импорт                 министр.
көлемiн анықтау                лігі,
мақсатында бiр                 Қаржы
мезгiлдiк зерт.                министр.
теулер жүргiзу                 лігі,
Стат.
агенттік,
Ұлттық
банк
(келісім
бойынша)

2.1.8. 2.1.8. Статистика
финансов предприя-
тий
2.1.-  1. Усовершенство-  Форма        Стат-      Ежегодно
8.1.   вать действующие                агентство
формы отчетности
с учетом между-
народных
стандартов
2.1.-  2. Внедрить мони-  Статбюл-     Стат-      1999
8.2.   торинг за пред-    летень       агентство,
приятиями, пере-                Минфин,
данными в довери-               Минэнерго
тельное управление
2.1.-  3. Пересмотреть    База данных  Стат-      1999
8.3.   информационные                  агентство
базы на основе
совершенствования
учета в статистике
финансов предприя-
тий
2.1.-  4. Усовершенство-  Методика     Стат-      1999-
8.4.   вать методы балан-              агентство, 2000
совых таблиц по                 Минфин,
основным фондам:                Минэнерго
- расширение ин-
формационной базы
по наличию и дви-
жению основных
фондов и методов
сбора и обработки
информации;
- методика расчета
показателей по
балансу основных
фондов
2.2.   2.2. Статистика
внешнего сектора
2.1.1. 2.2.1. Статистика
внешней торговли
2.2.-  1. Осуществить     Публикации   Агентство  2000
1.1.   переход на форми-  в соответ-   таможен-
рование внешнетор- ствии с      ного
говых показателей  международ-  контроля,
без переходящих    ными         Статагент-
остатков (а не на  стандартами  ство
кумулятивной
основе), основы-
ваясь на дате пе-
ресечения таможен-
ной границы
2.2.-  2. Создать         База данных  Стат-      1999-
1.2.   удобные для испо-               агентство, 2002
льзования динами-               Агентство
ческие ряды по                  таможенного
статистике внешней              контроля
торговле по опреде-
ленному кругу
товаров-представи-
телей в разрезе
стран-партнеров
2.2.-  3. Обеспечить      Публикации   Стат-      1999-
1.3.   улучшение качес-                агентство, 2005
тва данных статис-              Агентство
тики внешней тор-               таможенного
говли на основе                 контроля
"зеркальной" ста-
тистики на более
детальной и углуб-
ленной основе
2.2.-  4. Обеспечить      Публикации   Агентство  1999
1.4.   совершенствование  в соответ-   таможенного
технологической    ствии с      контроля
процедуры тамо-    международ-
женного оформле-   ными стан-
ния товаров, пере- дартами
мещаемых физичес-
кими лицами, и
введение автомати-
зированной системы
обработки получае-
мой информации
2.2.-  5. Организовать    База внешне- Агентство   1999-
1.5.   в структуре        торговых     таможенного 2005
Таможенного коми-  цен          контроля
тета отдел валют-
ного контроля и
таможенной стоимо-
сти
2.2.-  6. Обеспечить      База данных, Агентство   1 квартал
1.6.   формирование       публикации   таможен-    2002
таможенной статис- в соответст- ного конт-
тики внешней тор-  вии с между- роля,
говли на основе    народными    Стат-
автоматизирован-   стандартами  агентство
ной обработки
электронных копий
таможенных декла-
раций
2.2.-  7. Создать базу    База данных  Минфин      2000
1.7.   данных средних     по ценам
контрактных цен и
цен на мировых
товарных рынках
2.2.-  8. Пересмотреть    Инструкция,  Агентство   2001-
1.8.   Инструкцию "Об    База данных  таможенного 2002
организации экс-   валютного    контроля,
портно-импортного  контроля     Минфин,
валютного контроля              Минюст,
в Республике Казах-             Нацбанк (по
стан" и обеспечить              согласованию)
формирование в
соответствии с ней
результатов конт-
роля на основе
автоматизации
процедур валютного
контроля
2.2.-  9. Обеспечить      База данных, Агентство   2001-
1.9.   совместимость      публикации   таможен-    2002
информационных баз              ного
таможенной статис-              контроля,
тики на основе ГТД,             Минфин
валютного контроля
и средних контрак-
тных цен
2.2.-  10. Провести       Публикации   Агентство   2000
1.10.  единовременное                  таможенного
обследование с                  контроля,
целью определения               Минтранском,
объема экспорта/                Минфин,
импорта, неохвачен-             Статагент-
ного таможенной                 ство,
статистикой в раз-              Нацбанк (по
резе товаров и                  согласова-
стран                           нию)

2.2.2.   2.2.2. Төлем
балансының
статистикасы
2.2.2.1. 1. Сыртқы эконо.  Қызметте     Ұлттық   Жыл
микалық операция. пайдаланатын банк,    сайын
ларды, соның      тізілім      Стат.
iшiнде тiркелiмдi (магниттік   агенттік,
оперативтi жүргi. таратушы)    министр.
зудi iске асыра.               ліктер
тын институциялық
бiрлiктер тiзiлi.
мiн жаңғыртуды
үнемi қамтамасыз
ету:
- шетелдiк тiке.
лей инвестрлердi
бөлетiн тiкелей
инвестициялы
кәсiпорындар;
- Қазақстан
аумағында құрылыс
жұмыстарын орын.
дауға лицензия.
лары бар шетел
кәсiпорындары;
- шет ел жұмыс
күштерiн қатысты.
ратын кәсiпорын.
дар
2.2.2.2. 2. Байланысты     Есептіліктің Ұлттық
тараптардың өзара арнайы       банк,
байланысындағы    нысаны       Стат.
керi инвести.                  агенттік
циялау
(disinvestment)
операциялары мен
ағымдағы опера.
цияларының есебi
жөнiндегi тiке.
лей шет ел
инвестицияларының
статистикасын
жетiлдiру
2.2.2.3. 3. Қазақстанның   Кәсіпорын.   Ұлттық
халықаралық       дарға        банк,
инвестицияларға   арналған     Стат.
позициясы туралы  есептілік    агенттік
есептi сапалы     нысандары
ақпараттық база.
мен қамтамасыз
ету үшiн
республика
кәсiпорындарының
сыртқы қаржы
актiлерiнiң және
мiндеттемелерiнiң
жайы туралы
деректер есебiн
жетiлдiру
2.2.2.4. 4. Бiр мезгiлдiк  Жарияланым   Ұлттық   1999-
тексерулер                     банк,    2005
жүргiзу:                       Стат.
а) тауар түрлерi               агенттік,
мен елдер бойынша              ҚР Туризм
оның Құрылымын                 және
анықтау үшiн                   спорт
кеден статисти.                жөнінде.
касы қамтымаған                гі
экспорт/импорт                 агентті.
көлемiнде;                     гі
б) елдер бойынша
халықаралық
туризмнiң қызмет
көрсетуi
саласында
2.2.2.6. 6. Елдер бойынша  Жарияланым   Ұлттық   1999-
Қазақстанның                   банк,    2005
сыртқы қызмет                  Стат.
көрсетуін жiк.                 агенттік
теудi неғұрлым
жете талдауды
қамтамасыз ету
2.2.2.7. 7. Қазақстанның   Жарияланым   Ұлттық
сыртқы экономика.              банк,
лық операцияла.                Стат.
рында негiзгi                  агенттік
әрiптес елдер
бойынша төлем
балансының бапта.
рын ұсынуды
қамтамасыз eту
2.2.2.8. 8. Халықаралық    Статистика.  Ұлттық   2001
қызметтер көрсету лық нысандар банк     ақпан
жөнiнде мемлекет.              (келісу
тiк есептiлiктiң               бойынша)
жаңа нысандарын
енгiзу
2.2.3.   2.2.3. Сыртқы
борыш статистикасы
2.2.3.1. 1. Статистикалық  Аспаптар мен Ұлттық   Жыл
есептiлiктiң      нысан        банк,    сайын
көрсеткiштер                   Қаржы
жүйесiн, нысанда.              министр.
рын жетiлдiру                  лігі
2.2.3.2. 2. Мемлекет       Кәсіпорын.   Стат.    Жыл
кепiлдiк бермеген дарға арнал. агент.   сайын
сыртқы борыш      ған есепті.  тік,
статистикасын     ліктің       Ұлттық
жақсарту          нысандарын   банк,
жетілдіру    Қаржы
министр.
лігі

2.2.2. 2.2.2. Статистика
платежного баланса
2.2.-  1. Обеспечить      Реестр для   Нацбанк,   ежегодно
2.1.   систематическую    служебного   Статагент-
актуализацию ре-   пользования  ство,
естра институцио-  (на магнит-  министерс-
нальных единиц,    ных носите-  тва
осуществляющих     лях)
внешнеэкономичес-
кие операции,
в том числе опера-
тивное ведение
регистра:
- предприятий с
прямыми инвестици-
ями с выделением
иностранных прямых
инвесторов;
- иностранных
предприятий, имею-
щих лицензии на
выполнение строи-
тельных работ на
территории Казах-
стана;
- предприятий,
привлекающих
иностранную рабо-
чую силу
2.2.-  2. Совершенство-   Специальная  Нацбанк,
2.2.   вание статистики   форма        Стат-
прямых иностранных отчетности   агентство
инвестиций в отно-
шении учета опера-
ций обратного ин-
вестирования
(disinvestment) и
текущих операций
между связанными
сторонами
2.2.-  3. Совершенство-   Формы отчет- Нацбанк,
2.3.   вание учета дан-   ности для    Стат-
ных о состоянии    предприятий  агентство
внешних финансо-
вых активов и
обязательств
предприятий рес-
публики для обес-
печения качествен-
ной информацион-
ной базы отчета
о международной
инвестиционной
позиции Казахстана
2.2.-  4. Проводить       Публикации   Нацбанк,   1999-
2.4.   единовременные                  Статагент- 2005
обследования:                   ство,
а) объема экспорта/             Агентство
импорта, неохвачен-             РК по
ного таможенной                 туризму и
статистикой, для                спорту
определения его
структуры по видам
товаров и странам;
б) в сфере услуг
международного
туризма в разрезе
стран
2.2.-  5. Обеспечить      Публикации   Нацбанк,    1999-
2.5.   более детальную                 Статагент-  2005
разбивку в класси-              ство
фикации внешних
услуг Казахстана
в разрезе стран
2.2.-  6. Обеспечить      Публикации   Нацбанк,    1999-
2.6.   представление                   Статагент-  2005
статей платежного               ство
баланса в разрезе
основных стран-
партнеров во
внешнеэкономичес-
ких операциях
Казахстана
2.2.-  7. Внедрить новые  Статисти-    Нацбанк     2000
2.7.   формы государст-   ческие       (по согла-  февраль
венной статисти-   формы        сованию)
ческой отчетности
по международным
услугам
2.2.3. 2.2.3. Статистика
внешнего долга
2.2.-  1. Совершенство-   Инструмен-    Нацбанк,   Ежегодно
3.1.   вать систему пока- тарий, форма  Минфин
зателей, формы
статистической
отчетности
2.2.-  2. Улучшить        Совершенст-   Статагент- Ежегодно
3.2.   статистику нега-   вование форм  ство,
рантированного     отчетности    Нацбанк,
государством       для предприя- Минфин
внешнего долга     тий

2.3.     2.3. Мемлекеттiк
сектор статисти.
касы
2.3.1.   2.3.1. Мемлекет.
тiк бюджет
статистикасы
2.3.1.1. 1. ҚР Cтaтистика  Қағазбен     Қаржы    Жыл
жөнiндегi агент.  тасымалдау.  министр. сайын
тiгiне мемлекет.  шылар        лігі,
тiк, республика.               Стат.
лық және жергi.                агент.
лiктi бюджеттер.               тік
дiң, iшкi және
сыртқы борыштар.
дың орындалуы
туралы ақпарат.
тың уақтылы
берiлуiн
қамтамасыз eту
2.3.1.2. 2. Қаржы көрсет.  Ақпараттық   Қаржы    Жыл
кiштерiнiң бiрың. база         министр. сайын
ғай ақпараттық                 лігі
базасын құру және
жүргiзу кейбiр
қаржы көрсеткiш.
терiнiң есептеу
тәртiбiн жүйелеу,
монеторлық шоттар.
мен өзара байла.
нысты жетiлдiру
жөнiндегi жұмыс.
тарды жалғастыру
2.4.     2.4. Қаржылық сектор
статистикасы
2.4.1.  2.4.1. Қаржылық сектор
статистикасы
2.4.1.1. 1. Екiншi деңгей. ХВҚ шоттары. Ұлттық   2000
дегi банктердегi  ның жоспары  банк
бухгалтерлiк                   (келісім
есепке алу шот.                бойынша)
тарының жоспарына
өзгерiстер мен
толықтыруларды
ХВҚ басшылығының
ақшалай-кредит.
тiк және қаржы
статистикасын
жасау жөнiндегi
әдiстемелiгiне
сәйкес әзiрлеу
және бекiту
2.4.1.2. 2. Халықаралық    Бухгалтерлік ҚР       Жікте.
Валюта Қорына     және статис. Ұлттық   гіштер
мүше елдердiң     тикалық      банкі    мен
ақпараттық-ста.   есептілік    (келісім кодтар.
тистикалық жүйе.  нысандарында бойынша) дың
лерiнде қолданы.  жіктегіштер           өзге.
латын экономика.  мен кодтарды          руіне
лық және әлеумет. қолдану               орай
тiк ақпаратты
жiктеу мен код.
таудың халықара.
лық жүйесiне
кезең-кезеңмен
көшуді iске
асыру
2.4.1.3. 3. Ақшалай-кре.   Кредиттік    Ұлттық   2003-
диттiк шолуға     серіктестік. банк     2004
кредиттiк серiк.  тердің       (келісім
тестiктердiң      балансына    бойынша)
шоттарын енгiзу   қосымша
2.4.1.4. 4. ҚР Ұлттық      Ақпараттық   Ұлттық   Жыл
банкiсi мен ҚР    алмасу       банк     сайын
Статагенттiгi                  (келісім
арасында ақпарат               бойынша),
алмасуды қамтама.              Стат.
сыз ету                        агенттік
2.4.1.5. 5. Қаржылық шолу  Банктік емес Ұлттық   2004-
жасау мақсатында  қаржылық     Банк     2005
банктiк емес қар. ұйымдарға    (келісім
жылық ұйымдардың  арналған     бойынша)
шоттарын қосу     есептілік
есебiнен институ. нысаны
ционалдық қамтуды
ұлғайту
2.5.     2.5. Әлеуметтiк
сектор статисти.
касы
2.5.1.   2.5.1. Демография
статистикасы
2.5.1.1. 1. Мекемеаралық   Есептілік    Стат.    Жыл
жұмысшы топ       нысандары    агент.   сайын
(ЮНИСЕФ, ЮНФП,                 тік,
ПРООН, БҰҰ                     Әділет
секретариатының                министр.
статистика                     лігі,
бөлiмi), Бүкiл                 Денсау.
дүниежүзiлiк                   лық сақ.
денсаулық сақтау               тау
ұйымы (ВОЗ)                    мин-гі,
ұсыныстарына және              ІІМ,
Қазақстан                      Көші-қон
Республикасының                мен де.
нормативтiк                    мография
актiлерiне сәйкес              жөніндегі
демографиялық                  агенттік
статистика көрсет.
кiштерi жүйесiн
жетiлдiру
2.5.1.2. 2. Бағдарламалық  Бағдарлама.  Стат.    Жыл
кешендердi одан   лық кешен.   агенттік сайын
әрi дамыту:       дер, нұсқау.
а) "халықтың      лықтар,
табиғи қозғалы.   жарияланым
сы";
б) "халықтың
көшi-қоны";
в) "Демографиялық
есептеулер"
2.5.1.3. 3. Денсаулыққа    МБК-10       Денсау.  2000
байланысты,       жөніндегі    лық
X-қайта қарау     көрсеткіштер сақтау
(МКБ-10), аурулар жүйесі       мин-гі,
мен проблемаларды              Стат.
халықаралық                    агенттік
статистикалық
жiктеуді енгiзу
2.5.1.4. 4. Арнаулы iшiн.  Әдіснамалық  Статагент.
ара демографиялық аспаптар,    тік,
тексерудi ұйым.   жарияланым   Денсау.
дастыру мен                    лық
жүргізу:                       сақтау
а) халықтың                    мин-гі,  1999
өсiмпаздық тәртi.              ІІМ-нің
бiн зерттеу                    аналар
жөнiнде;                       мен
б) халықтың көшi-              балалар. 2000,
қоны себептерi                 ды қор.  2005
туралы                         ғау
орталығы,
Көші-қон
және
демогра.
фия
агент.
тігі
2.5.1.5. 5. ТАСИС бағдар.  Жобалар,     Стат.
ламасы шеңберiнде әдіснамалық  агенттік
техникалық көмек  аспаптар,
алуды төмендегiше жарияланым
ұйымдастыру:
а) халықтың көшi-                       2000
қонын байқауды
жетiлдiру;
б) халықтың                             2003
табиғи қозғалы.
сын байқауды
жетiлдiру;
в) iрiктеп                              2004
тексерудi
ұйымдастыру
2.5.1.6. 6. Халық тiрке.   Халық тірке. Стат.    2000-
лiмiн жасау       лімі         агент.   2005
және жүргiзу                   тік,
Әділет
министр.
лігі, ІІМ

2.3.   2.3. Статистика
государственного
сектора
2.3.1. 2.3.1. Статистика
государственного
бюджета
2.3.-  1. Обеспечить       Бумажные     Минфин,    Ежегодно
1.1.   своевременную       носители     Статагент-
передачу информа-   и на элек-   ство
ции об исполнении   тронных
государственного,   носителях
республиканского
и местных бюджетов,
внутреннего и
внешнего долга в
Агентство РК по
статистике
2.3.-  2. Продолжить       Информацион- Минфин,    Ежегодно
1.2.   работы по созда-    ная база     Нацбанк,
нию и ведению                    Статагент-
единой информаци-                ство
онной базы финан-
совых показателей,
систематизации
порядка расчетов
отдельных финансо-
вых показателей,
совершенствованию
взаимосвязи с
монетарными
счетами
2.4.   2.4. Статистика
финансового
сектора
2.4.1. 2.4.1. Статистика
финансового
сектора
2.4.-  1. Разработать     Планы       Нацбанк     2000
1.1.   и утвердить изме-  счетов      (по
нения и дополнения БВУ         согласо-
в План счетов бух-             ванию)
галтерского учета
в банках второго
уровня в соответ-
ствии с методоло-
гией Руководства
МВФ по составлению
денежно-кредитной
и финансовой
статистики
2.4.-  2. Осуществить     Применение  Нацбанк    По мере
1.2.   поэтапный переход  в формах    РК (по     измене-
на международную   бухгалтер-  согласо-   ния клас-
систему классифи-  ской и      ванию)     сифика-
кации и кодирова-  статисти-              торов
ния экономической  ческой
и социальной ин-   отчетности
формации, приме-   классифи-
няемой в инфор-    каторов и
мационно-статисти- кодов
ческих системах
стран-членов МВФ
2.4.-  3. Включить счета  Приложение  Нацбанк    2003-
1.3.   кредитных товари-  к балансу   (по сог-   2004
ществ в денежно-   кредитных   ласованию)
кредитный обзор    товариществ
2.4.-   4. Обеспечить     Информаци-  Нацбанк    Ежегодно
1.4.   информационный     онный       (по сог-
обмен между Нац-   обмен       ласованию),
банком РК и Стат-              Статагент-
агентством РК                  ство
2.4.-  5. Расширить       Форма       Нацбанк    2004-
1.5.   институциональный  отчетности  (по сог-   2005
охват за счет      для небан-  ласованию)
включения счетов   ковских
небанковских       финансовых
финансовых органи- организаций
заций с целью сос-
тавления финансо-
вого обзора
2.5.   2.5. Статистика
социального
сектора
2.5.1. 2.5.1. Демогра-
фическая
статистика
2.5.-  1. Совершенство-   Формы        Статагент- Ежегодно
1.1.   вание системы      отчетности   ство,
показателей                     Минюст,
демографической                 Минздрав,
статистики в                    МВД,
соответствии с                  Агентство
рекомендациями ВОЗ,             по миграции
Межучрежденческой               и демографии
рабочей группы
(ЮНИСЕФ, ЮНФПА,
ПРООН, Статисти-
ческий отдел сек-
ретариата ООН) и
нормативными
актами Республики
Казахстан
2.5.-  2. Дальнейшее      Программные  Статагент- Ежегодно
1.2.   развитие програм-  комплексы,   ство
ных комплексов:    инструкции,
а) "Естественное   публикации
движение населе-
ния";
б) "Миграция
населения";
в) "Демографи-
ческие расчеты"
2.5.-  3. Внедрить Между- Система      Минздрав,   2000
1.3.   народную статисти- показателей  Статагент-
ческую классифика- по МКБ-10    ство
цию болезней и
проблем, связан-
ных со здоровьем,
Х пересмотра
(МКБ-10)
2.5.-  4. Организовать    Методологи-  Статагент-
1.4    и провести специ-  ческий       ство,
альные выборочные  инструмен-   Минздрав,
демографические    тарий,       Центр по
обследования:      публикации   охране
а) по изучению                  материнства 1999
репродуктивного                 и детства
поведения населения;            МВД, Агент-
б) о причинах                   ство по     2000,
миграции населения              миграции и  2005
демографии
2.5.-  5. Организовать    Проекты,     Статагент-
1.5.   получение техни-   методологи-  ство
ческой помощи в    ческий
рамках программы   инструмен-
ТАСИС в части:     тарий,
а) совершенствова- публикации                2000
ния наблюдения
миграцией населе-
ния;
б) совершенство-                             2003
вания наблюдения
естественным
движением
населения;
в) организации                               2004
выборочных
обследований
2.5.-  6. Создание и       Регистр      Статагент-  2000-
1.6.   ведение регистра    населения    ство,       2005
населения                        Минюст, МВД

2.5.2.  2.5.2. Әлеумет.
тiк және эколо.
гиялық статис.
тика
2.5.2.1. 1. Халықаралық    Есептілік    Стат.    Жыл
деңгейде салысты. нысандары    агенттік сайын
ратын әлеуметтiк
үрдiстi сипаттай.
тын көрсеткiштер
жүйесiн енгiзу
2.5.2.2. 2. Көрсеткiштер   Әдіснамалық  Статагент.
жүйесiн, әлеумет. аспаптар,    тік,
тiк статистиканың жарияланым   Еңбек
келесi бөлiмдерi               және
жөнiнде iрiктеп                халықты
зерттеу жүйесiне               әлеумет.
көшу және оларды               тік
есептеудiң әдiс.               қорғау
намасын әзiрлеу:               министр.
а) өндiрiсте                   лігі,    2000-
зақымдану, кәсiп.              Денсау.  2001
тiк ауруға және                лық
оларға байланысты              сақтау,
материалдық                    Білім
шығындар;                      және
б) еңбек жағдайы,              ғылым    2000-
зиянды және                    министр. 2001
қауiптi еңбек                  лігі,
жағдайларындағы                Қоршаған
жұмыстарға,                    ортаны
осыларға байла.                қорғау
нысты материалдық              министр.
шығындарға берi.               лігі,
летiн жеңiлдiктер              Энерге.
мен өтемдерi;                  тика
в) өнеркәсiп                   министр. 2001-
кәсiпорындарын.                лігі     2002
дағы технология.
лық инновациялар;
г) қоршаған                             2002-
ортаны қорғау                           2003
шығындары.
2.5.2.3. 3. Денсаулық      Бағдарлама.  Стат.    2000-
сақтау статисти.  лық кешен,   агент.   2001
касы жөнiнде      нұсқаулық.   тік,
(1-денсаулық      тар,         Денсаулық
нысаны бойынша)   жарияланым   сақтау
статистикалық                  министр.
ақпаратты жинау.               лігі
дың, өңдеудiң
және таратудың
жаңа технология.
сына көшу
2.5.2.4. 4. Медицина меке. Деректер     Стат.    1999
мелерiнiң мате.   базасы,      агент.
риалдық-техника.  статбюлле.   тік,
лық базасын,      тень         Денсау.
медициналық пре.               лық
параттармен және               сақтау
тамақпен қамтама.              министр.
сыз етiлгендiгiн               лігі
бiржолғы зерттеу
2.5.2.5. 5. Тұрақты даму   Статистика.  Стат.    2003-
саласындағы       лық жинақ    агент.   2005
көрсеткiштердiң                тік,
халықаралық                    Қоршаған
деңгейде салысты.              ортаны
рылатын жүйесiн                қорғау
енгiзу                         министр.
лігі
2.5.3.   2.5.3. Yй шаруа.            Стат.
шылығы статисти.            агенттік
касы
2.5.3.1. 1. Күн-көрiс      Көрсеткіш.   Стат.    1999
деңгейiн сипат.   тер тізбесі, агенттік
тайтын көрсеткiш. жарияланым
тердiң модельдiк
құрамы негiзiнде
көрсеткiштердiң
блоктық жүйесiн
құру
2.5.3.2. 2. Тексеру құры.  Сұрау салу   Стат.    1999-
лымын, оның       парақтары,   агент.   2005
бөлiктерi мен     нұсқамалар   тік
сұрау салу аспап.
тарын қайта
қарау
2.5.3.3. 3. Кедейлiктiң    Әдіснамалық  Стат.    1999-
түрiн және        аспаптар,    агент.   2005
проблемасын       жарияланым   тік
зерттеуге мүмкiн.
дiк беретiн
арнаулы зерттеудi
енгiзу
2.5.3.4. 4. Yй шаруашылы.  Ұсыныстар    Стат.    1999
ғының қазiргi                  агенттік
жүйелерiн жыл
сайын толықтырып
отыру
2.5.3.5. 5. Зерттелетiн    Үй шаруашы.  Стат.    2000-
үй шаруашылық.    лықтарының   агент.   2005
тарының қазiргi   жаңа жүйесі  тік
жүйесiн қайта
қарап, жаңасын
жасау

2.5.2. 2.5.2. Социальная
и экологическая
статистика
2.5.-  1. Внедрить сис-    Формы        Статагент-  Ежегодно
2.1.   тему показателей,   отчетности   ство
характеризирующих
социальные тенден-
ции, сопоставимую
на международном
уровне
2.5.-  2. Разработать     Методологи-  Статагент-
2.2.   систему показате-  ческий       ство,
лей, методологию   инструмен-   Минтрудсоц-
их исчисления и    тарий, пуб-  защиты,
перейти на выбо-   ликации      Минздрав,
рочные методы                   Минобрнауки,
обследования по                 Министерство
следующим разделам              охраны окр.
социальной                      среды,
статистики:                     Минэнерго
а) травматизму на                          2000-
производстве,                              2001
профессиональным
заболеваниям и
материальным затра-
там, связанным с
ними;
б) состоянию                               2000-
условий труда,                             2001
льготах и компенса-
циях за работу во
вредных и опасных
условиях труда,
материальным зат-
ратам, связанным
с ними
в) технологическим                         2001-
инновациям на                              2002
промышленных пред-
приятиях;
г) затратам на                             2002-
охрану oкружающей                          2003
среды
2.5.-  3. Перейти на      Программный  Статагент- 2000-
2.3.   новую технологию   комплекс,    ство,      2001
сбора, обработки   инструкции,  Минздрав
и передач статис-  публикации
тической информа-
ции по статистике
здравоохранения
(по форме 1-здрав)
2.5.-  4. Провести едино- База данных, Статагент- 1999
2.4.   временное обследо- статбюлле-   ство,
вание материально- тень         Минздрав
технической базы
медицинских учреж-
дений, обеспечен-
ности медицински-
ми препаратами и
питанием
2.5.-  5. Внедрение       Статисти-    Статагент- 2003-
2.5.   системы показате-  ческий       ство, Мин. 2005
лей в области      сборник      охраны окр.
устойчивого разви-              среды
тия, сопоставимую
на международном
уровне
2.5.3. 2.5.3. Статистика
домашнего хозяйства
2.5.-  1. Создать систем- Перечень     Статагент- 1999
3.1.   ный блок показате- показателей, ство
лей на основе      публикации
модельного состава
показателей, харак-
теризирующего уро-
вень жизни
2.5.-  2. Пересмотреть    Опросные     Статагент- 1999-
3.2.   структуру обследо- листы,       ство       2005
вания, его компо-  инструкции
нентов и инстру-
ментария опроса
2.5.-  3. Ввести специа-  Методологи-  Статагент- 1999-
3.3.   льные обследова-   ческий       ство       2005
ния, позволяющее   инструмен-
изучать профиль и  тарий,
проблемы бедности  публикации
2.5.-  4. Проведение      Рекомен-     Статагент- 1999
3.4.   ежегодной ротации  дации        ство
действующей сети
домашних хозяйств
2.5.-  5. Пересмотреть    Новая сеть   Статагент- 2000-
3.5.   действующую и      домохозяйств ство       2005
создать новую
сеть обследуемых
домашних хозяйств

2.6.     2.6. Қазақстан.
ның және оның
аймақтарының
әлеуметтiк-
экономикалық
дамуына кешенді
талдаудың әдiс.
намасын жетiлдiру
2.6.1.   1. Қазақстанның   Жарияланым,  Стат.    Жыл
әлеуметтiк-эконо. Үкіметке     агент.   сайын
микалық дамуын    баяндамалар  тік
республикалық,
аймақтық, сала.
лық, - үш деңгей.
де кешендi тал.
дауды iске асыру
2.6.2.   2. Көкейтестi     Жарияланым,  Стат.    Жыл
экономикалық      Үкіметке     агент.   сайын
проблемалардың:   баяндамалар  тік
қаржылық, төлем.
дiк дағдарыстар,
инвестициялық-
құрылымды қайта
құру, күн-көрiс
деңгейiн өлшеу,
ж.б. себептер
мен шешу жолда.
рын зерттеу
2.6.3.   3. Елiмiзде       Жарияланым,  Стат.    2000-
адамдардың даму   ғылыми       агент.   2001
деңгейiн бағалау, баяндамалар  тік
экономикалық өсу
проблемасын
талдаудың
экономикалық-ма.
тематикалық
аспаптарын
әзiрлеу
2.6.4.   4. Экономикалық-  Аспаптар     Стат.    1999-
математикалық                  агент.   2000
әдiстер мен қол.               тік
данбалы бағдар.
ламалар пакетте.
рiн пайдалануды
талдау мен
болжауларды
жүргiзу практика.
сына енгізу
2.7.     2.7. Жалпымемле.   Статистика.  Стат.    1999-
кеттiк статисти.   лық жылнама  агент.   2005
калық байқаулар                тік
жүргiзу
2.7.1.   1. Статистикалық  Статистика.  Стат.    2003 1013,816  РБ
жұмыстар жоспа.   лық жылнама  агент.   жыл
рында көзделген                тік      ішінде
жалпымемлекеттiк
статистикалық
байқаулар жүргiзу
3.       3. Жаңа ақпарат.                       2003   116,0   РБ
тық технологиялар.                      жыл
ды енгізу және                        ішінде
бiрыңғай статис.
тикалық ақпарат.
тық ресурстарды
қалыптастыру
3.1.     3.1. Статистика
органдарын одан
әрi техникалық
және бағдарлама.
лық-технологиялық
қайта жарақтан.
дыру
3.1.1.   1. Статистика     Орындалған   Стат.    1999
органдарын техни. жұмыстардың  агенттік
калық және бағ.   актілері
дарламалық-техно.
логиялық қайта
жарақтандырудың
бiрiншi кезеңiн
аяқтау
3.1.2.   2. "Клиент-       Бағдарлама.  Стат.    2000-
cepвep" техноло.  лық құралдар агент.   2002
гиясы жөнiндегi                тік
деректердi өңдеу.
ге көшу
3.1.3    3. Статистика     Компьютерлік Стат.    2003   35,0   РБ
органдарын тех.   жүйелер      агент.   жыл
никалық және                   тік
бағдарламалық-
технологиялық
қайта жарақтанды.
рудың екiншi
кезеңiн iске
асыру
3.2.     3.2. Ақпараттарды
жинаудың, тарату.
дың, өңдеу мен
табыс етудiң
толассыз техноло.
гиясын енгiзу
3.2.1.   1. "Облыс-орта.   Қолданыстағы Стат.    1999
лық" буынына      жүйе         агенттік
деректер беретiн
жаңа жүйе құру
3.2.2.   2. "Аудан-облыс"  Қолданыстағы Стат.    2000-
буынына деректер  жүйелер      агент.   2001
беретiн жүйе құру              тік

2.6.   2.6. Совершенст-
вование методоло-
гии комплексного
анализа социально-
экономического
развития Казахстана
и его регионов
2.6.1. 1. Осуществлять    Публикации,  Статагент- Ежегодно
комплексный анализ доклады      ство
социально-экономи- Правительству
ческого развития
Казахстана на трех
уровнях - республи-
канском, региональ-
ном, отраслевом
2.6.2. 2. Исследовать     Публикации,  Статагент- Ежегодно
причины и пути     доклады      ство
решения актуальных Правительству
и экономических
проблем: финансо-
вого и платежного
кризисов, инвести-
ционно-структурной
перестройки, изме-
рения уровня жизни
и др.
2.6.3. 3. Разработать     Публикации,  Статагент- 2000-
экономико-матема-  научные      ство       2001
тический инстру-   доклады
ментарий анализа
проблем экономи-
ческого роста и
оценки уровня
человеческого
развития в стране
2.6.4. 4. Внедрить в      Инструмен-   Статагент- 1999-
практику проведе-  тарий        ство       2000
ния анализа и
прогнозирования
использование
экономико-мате-
матических мето-
дов и пакетов
прикладных
программ
2.7.   2.7. Проведение    Статежегод-  Статагент- 1999-
общегосударствен-  ники         ство       2005
ных статистических
наблюдений
2.7.1. 1. Проводить обще- Стат-        Статагент- 2003  1013,816 РБ
государственные    сборники     ство       в те-
статистические                             чение
наблюдения, пре-                           года
дусмотренные
планом статисти-
ческих работ
3.     3. Внедрение новых                     2003  116,0  РБ
информационных                        в те-
технологий и фор-                     чение
мирование единых                      года
информационных
статистических
ресурсов
3.1.   3.1. Дальнейшее
техническое и
программно-техно-
логическое пере-
вооружение орга-
нов статистики
3.1.1. 1. Завершить       Акты         Статагент- 1999
первый этап тех-   выполнен-    ство
нического и прог-  ных работ
раммно-технологи-
ческого перевоору-
жения органов
статистики
3.1.2. 2. Перейти на      Программные  Статагент- 2000-
обработку данных   средства     ство       2002
по технологии
"клиент-сервер"
3.1.3. 3. Осуществить     Компьютерные Статагент- 2003    35,0  РБ
второй этап        системы      ство       в те-
технического и                             чение
программно-техно-                          года
логического пере-
вооружения органов
статистики
3.2.   3.2. Внедрение
сквозной техноло-
гии сбора, пере-
дачи, обработки и
представления
информации
3.2.1. 1. Создать новую   Действующая  Статагент- 1999
сеть передачи      сеть         ство
данных в звене
"область-центр"
3.2.2. 2. Создать сеть    Действующие  Статагент- 2000-
передачи данных    сети         ство       2001
в звене "район-
область"

3.2.3.   3. Ақпаратты      Жаңа нысан.  Стат.    2002-
сканермен есептеу дар          агент.   2004
мүмкiндiгiмен                  тік
статистикалық
есептiлiктiң жаңа
нысандарын енгізу
3.2.4.   4. Қолданыстағы   Жаңа про.    Стат.    2003   56,0   РБ
бағдарламалық-    граммалық    агент.   жыл
технологиялық     кешен        тік      ішінде
құралдарды жетiл.
дiру
3.2.5.   5. Статистикалық  Қолданыстағы Стат.    2003   20,0   РБ
деректердi теле.  жүйелер      агент.   жыл
коммуникациялық                тік      ішінде
жолдармен қабыл.
дап-берудi қам.
тамасыз ету
3.3.     3.3. Бiрыңғай
ақпараттық
статистикалық
ресурстарды
қалыптастыpу
3.3.1.   1. Жiктегiштердiң Нормативтік  Стат.    1999
автоматтандырыл.  статистика.  агент.
ған банкiн, әкiм. лық ақпарат. тік
шiлiк және        тар қоры
статистикалық
тiркелiмдердi,
жеке кәсiпкерлер.
дiң тiзiлiмiн,
сондай-ақ статис.
тикалық көрсет.
кiштер каталогiн
(жiктегiшiн)
бiрiктiретiн
нормативтiк-
анықтамалық
ақпараттардың
бiрыңғай қорын
құру
3.3.2.   2. Республикалық  Деректер     Стат.    1999-
және аймақтық     базалары     агент.   2001
деңгейде дерек.                тік
тердiң интегра.
циялық базаларын
құру
3.3.3.   3. Әкiмшiлер      Әкімшілер    Стат.    1999
қызметiнiң дерек. қызметі      агент.
тер базасын құру               тік
3.3.4.   4. Рұқсат етiл.   Деректердің  Стат.    2000
мегендерден       қорғалған    агент.
деректердi        базалары     тік
қорғаудың жаңа
құралдарын енгiзу
3.3.5.   5. Статистика     Жұмыс істей. Стат.    2003   5,0    РБ
ақпаратын пайда.  тін жүйе     агент.
ланушыларды                    тік
тәжiрибесiн
зерттеу және
пайдалану
4.7.     7. Деректердi     Интернетте   Стат.    2000
таратудаң жалпы   таныстыру    агент.
жүйесi (GDDS)     рәсімі       тік,
шегiнде деректер               Қаржы
мен көрсеткiштер.              министр.
дiң таратылуын                 лігі,
ұйымдастыру                    Ұлттық банк
(келісім
бойынша)
4.8.     8. Статистикалық  Статистика.  Стат.    2003   32,3   РБ
есептiлiктiң      лық есепті.  агент.   жыл
бланкiлерi мен    ліктің       тік      ішінде
нысандарының      нысандары
нұсқамаларын
әзiрлеу мен
дайындауды ұйым.
дастыру
5.       5. Статистика
және ақпараттық
технологиялар
саласында кадр.
лардың үздiксiз
кәсiптік бiлiм
алу жүйесiн
жетiлдiру
5.1.     1. "Статистика"   Мемлекет.    Білім,   1999-
мамандығы бойынша тік стандарт ғылым    2000
жоғары, арнаулы                министр.
орта және бас.                 лігі,
тауыш кәсiптiк                 Стат.
бiлiмнiң мемле.                агенттік
кеттiк бiлiм
стандартын
әзiрлеу
5.2.     2. Типтiк оқу     Типтік жос.  Білім,   1999-
жоспарлары мен    парлар мен   ғылым    2005
бағдарламаларын   бағдарлама.  министр.
әзiрлеу және      лар, оқу-    лігі,
енгiзу, оқу-әдiс. әдістемелік  Стат.
темелiк әдебиет.  әдебиет      агенттік
тердi дайындау
және бастыру
5.3.     3. Статистика     Кадрларды    Білім,   2003   4,019  РБ
саласындағы       даярлау және ғылым    жыл
кадрларды,        қайта даяр.  министр. ішінде
сондай-ақ барлық  лау жоспар.  лігі,
деңгейдегi оқу    лары         Стат.
орындарының                    агенттік
оқытушыларын
даярлауды және
қайта даярлауды
ұйымдастыру
5.4.     4. Статистикалық  Кадрларды    Білім,   1999-
деректердi пайда. даярлау және ғылым    2005
ланушыларға       қайта даяр.  министр.
арналған оқу      лау жоспар.  лігі,
курстарын         лары         Стат.
ұйымдастыру                    агенттік

3.2.3. 3. Внедрить новые  Новые формы  Статагент- 2002-
формы статистичес-              ство       2004
кой отчетности с
возможностью
сканерного считы-
вания информации
3.2.4. 4. Совершенство-   Новые        Статагент- 2003   56,0   РБ
вать действующие   программные  ство       в те-
программно-техно-  комплексы               чение
логические                                 года
средства
3.2.5. 5. Обеспечить      Действующие  Статагент- 2003   20,0   РБ
прием-передачу     сети         ство       в те-
статистических                             чение
данных по телеком-                         года
муникационным
каналам
3.3.   3.3. Формирование
единых информаци-
онных статисти-
ческих ресурсов
3.3.1. 1. Создать единый  Фонд НСИ     Статагент- 1999
фонд нормативно-                ство
справочной инфор-
мации, включающий
автоматизирован-
ный банк классифи-
каторов, админи-
стративный и ста-
тистический реги-
стры, реестр инди-
видуальных пред-
принимателей,
а также каталог
(классификатор)
статистических
показателей
3.3.2. 2. Создать на      Базы данных  Статагент- 1999-
республиканском                 ство       2001
и региональном
уровнях интегри-
рованные базы
данных
3.3.3. 3. Создать службу  Служба адми- Статагент- 1999
администраторов    нистраторов  ство
баз данных
3.3.4. 4. Внедрить новые  Защищенные   Статагент- 2000
средства защиты    базы данных  ство
данных от несанк-
ционированного
доступа
3.3.5. 5. Обеспечить      Работающая   Статагент- 2003   5,0   РБ
телекоммуникацин-  система      ство       в те-
ное информацион-                           чение
ное обслуживание                           года
пользователей
статистической
информации
4.    4. Совершенствова-                      2003   98,667 РБ
ние системы публи-                      в те-
каций и распрост-                       чение
ранения статисти-                       года
ческих данных
4.1.  1. Установить       Постанов-    Статагент- 1999
единую технологию   ление        ство
подготовки и рас-   Статагент-
пространения        ства
статистических
данных Стат-
агентства
4.2.  2. Разработать и    Постанов-    Статагент- 1999
утвердить расширен- ление        ство
ную серию публика-  Статагент-
ций Статагентства   ства
и обеспечить
ежегодный ее пере-
смотр
4.3.  3. Создать          Каталог,     Статагент- 1999-
каталог пользова-   анкеты       ство       2005
телей и наладить
обратную связь с
ними с помощью
постоянного анке-
тирования других
форм изучения
запросов
пользователей
4.4.  4. Пересмотреть     Публикации   Статагент- 2003   66,367 РБ
структуру и содер-               ство       в те-
жание статисти-                             чение
ческих публикаций                           года
и справочников
с учетом сов-
ременных требова-
ний к информации,
снабдив каждый
раздел словарем
используемых эконо-
мических, финансо-
вых и других тер-
минов; обеспечить
распространение
статистических
публикаций
4.5.  5. Создать и        Сеть         Статагент- 1999-
расширять сеть      распростра-  ство       2005
распространения     нения
статистической      статинфор-
информации на       мации
электронных и
других видах носи-
телей в средствах
связи, в том числе
в Интернете
4.6.  6. Изучать и ис-    Методичес-   Статагент- Ежегодно
пользовать опыт     кие          ство
других стран по     рекомен-
созданию статисти-  дации
ческих справочни-
ков
4.7.  7. Организовать     Презентация  Статагент- 1999-
распространение     в Интернете  ство,      2005
метаданных и пока-               Минфин,
зателей в рамках                 Нацбанк (по
Общей системы рас-               согласова-
пространения дан-                нию)
ных (GDDS)
4.8.  8. Организовать     Формы        Статагент- 2003  32,3  РБ
подготовку и        статисти-    ство       в те-
изготовление блан-  ческой                  чение
ков и инструкции    отчетности              года
форм статистичес-
кой отчетности
5.    5. Совершенствование                    2003   4,019 РБ
системы непрерывного                    в те-
профессионального                        чение
образования кадров                       года
в области статистики
и информационных
технологий
5.1. 1. Разработать       Государст-  Минобрнауки,1999-
Государственный      венный      Статагент-  2000
образовательный      стандарт    ство
стандарт высшего,
среднего специаль-
ного и начального
профессионального
образования по
специальности
"Статистика"
5.2. 2. Разработать и     Типовые     Минобрнауки,1999-
внедрить типовые     планы и     Статагент-  2005
учебные планы и      программы,  ство
программы, подгото-  учебно-
вить и издать        методичес-
учебно-методическую  кая литера-
литературу           тура
5.3. 3. Организовать      Планы        Минобрнауки,2003   4,019  РБ
подготовку и пере-   подготовки   Статагент-  в тече-
подготовку кадров    и перепод-   ство        ние
в области статис-    готовки                  года
тики, а также        кадров
преподавателей
учебных заведений
всех уровней
5.4. 4. Организовать      Планы         Минобр-    1999-
учебные курсы для    подготовки    науки,     2005
пользователей        и перепод-    Статагент-
статистических       готовки       ство
данных               кадров

6.      6. Бағдарламаны
iске асыру сала.
сындағы халықара.
лық ынтымақтастық
6.1.     1. Статистиканың  Тәжірибе     Стат.    1999-
әдiснамасы мен    алмасу       агенттік 2005
практикасы сала.
сында басқа
елдердiң ұлттық
статистика қыз.
меттерiмен
тұрақты тәжiрибе
алмасуды iске
асыру
6.2.     2. Статистиканы   Статистика.  Стат.    1999-
жетiлдiру жөнiнде ның жекеле.  агент.   2005
кейбiр жобаларды  ген салалары тік
iске асыру, атап  жөніндегі
айтқанда халық.   жобалар
аралық статисти.
калық нормалар
мен стандарттар.
ды енгiзу бөлi.
гiнде халықара.
лық ұйымдар
тарапынан техни.
калық көмек алуды
қамтамасыз ету
6.3.     3. ҚP халықаралық Деректерді   Стат.    1999-
мiндеттемелерiне  белгіленген  агент.   2005
сәйкес халықара.  тәртіппен    тік
лық ұйымдарға     табыс ету
стат. ақпаратты
табыс етудi
қамтамасыз ету
--------------------------------------------------------------------

6.   6. Международное
сотрудничество в
области реализации
Программы
6.1. 1. Осуществлять      Обмен         Статагент-  1999-
постоянный обмен     опытом        ство        2005
опытом с националь-
ными статистическими
службами других
стран в области
методологии и
практики статистики
6.2. 2. Обеспечить        Проекты       Статагент-  1999-
получение техничес-  по отдельным  ство        2005
кой помощи со сто-   отраслям
роны международных   статистики
организаций в части
реализации отдельных
проектов по совер-
шенствованию статис-
тики, в частности
по внедрению между-
народных статисти-
ческих норм и стан-
дартов
6.3. 3. Обеспечить        Предоставле-  Статагент-  1999-
предоставление       ние данных    ство        2005
статистической       в установлен-
информации в между-  ном порядке
народные организа-
ции в соответствии
с международными
обязательствами
Республики
Казахстан
--------------------------------------------------------------------