Қазақстанның астық рыногын қорғау және отандық ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін қолдау жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚАУЛЫСЫ 1998 жылғы 7 желтоқсан N 1252. Күші жойылды - ҚРҮ-нің 1999.03.19. N 268 қаулысымен. ~P990268
Қазақстанның астық рыногын қорғау мен астық және сабақтас өндірістерді дамытуда келісілген мемлекеттік саясатты жүргізу, отандық ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілерін қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасы Үкіметінің
жанынан, консультативтік кеңесші орган ретінде Республикалық астық
комиссиясы құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Республикалық астық комиссиясы туралы ереже
бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қазақстан
Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігімен бірлесіп бір ай мерзім
ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасы
Үкіметінің бұрын қабылдаған актілерін осы қаулыға сәйкес келтіру туралы
ұсыныс енгізсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1998 жылғы 7 желтоқсандағы
N 1252 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы
Республикалық астық комиссиясының
құрамы
Смағұлов       - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кеңесшісі,
Нұрлан          "Азық-түлік келісім шарт корпорациясы" жабық
Еркебұланұлы     акционерлік қоғамы байқаушы кеңесінің төрағасы,
төраға
Отаров        - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министрі,
Кәдірхан        төрағаның орынбасары
Махмұтұлы
Боос          - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің
Владимир        Қаржы экономикалық сараптау бөлімінің сектор
Оттович         меңгерушісі, хатшы
Комиссия мүшелері:
Халилов       - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Яралы           Стратегиялық жоспарлау және әлеуметтік-экономикалық
Мамадұлы        реформалар департаментінің директоры
Айқымбаев    - Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
Ермек          министрлігінің Стандарттау, метрология және
Кәпкенұлы      сертификаттау комитеті төрағасының орынбасары
Оразаев      - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет
Марат          департаментінің бюджеттік саясат басқармасының бастығы
Әбіләхатұлы
Тілеулесов   - Қазақстан Республикасы Кіріс министрлігінің Салық
Биғали         комитеті салық төлеушілермен жұмыс жөніндегі
Жақсылықұлы    басқармасының бастығы
Бисембаев   - "Азық-түлік келісім шарт корпорациясы" жабық акционерлік
Абай           қоғамының президенті
Айдарханұлы
Ильяшенко     - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Юрий             жанындағы Республикалық астық инспекциясының бастығы
Михайлович
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1998 жылғы 7 желтоқсандағы
N 1252 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы
Республикалық астық комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ

О мерах по защите казахстанского зернового рынка и поддержке отечественных сельскохозяйственных производителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1998 года N 1252 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 марта 1999 г. N 268 ~P990268
В целях защиты казахстанского зернового рынка и проведения согласованной государственной политики по развитию зернового и смежных производств, поддержки отечественных сельскохозяйственных производителей Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Республиканскую комиссию по зерну в качестве консультативно-совещательного органа при Правительстве Республики Казахстан в составе согласно приложению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканской комиссии по зерну.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения по приведению ранее принятых актов Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 1998 года № 1252
Состав
Республиканской комиссии по зерну
при Правительстве Республики Казахстан
Смагулов Нурлан     - советник Премьер-Министра Республики Казахстан,
Еркебуланович         председатель наблюдательного совета закрытого
акционерного общества "Продовольственная
контрактная корпорация", председатель
Отаров Кадырхан     - вице-Министр сельского хозяйства Республики
Махмутович            Казахстан, заместитель председателя
Боос Владимир       - заведующий сектором Отдела финансово-экономической
Оттович               экспертизы Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан, секретарь
Члены комиссии:
Халилов Яралы       - Директор Департамента стратегического планирования
Мамадович             и социально-экономических реформ Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
Айкимбаев Ермек     - заместитель Председателя Комитета по
Капкенович            стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан
Оразаев Марат       - начальник управления бюджетной политики Бюджетного
Аблахатович           департамента Министерства финансов Республики
Казахстан
Тлеулесов Бигали    - начальник управления по работе с
Жаксылыкович          налогоплательщиками Налогового комитета
Министерства государственных доходов Республики
Казахстан
Бисембаев Абай      - президент закрытого акционерного общества
Айдарханович          "Продовольственная контрактная корпорация"
Ильяшенко Юрий      - начальник Республиканской хлебной инспекции при
Михайлович            Министерстве сельского хозяйства Республики
Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 1998 года № 1252
Положение
о Республиканской комиссии по зерну
при Правительстве Республики Казахстан
І. Общие положения

1. Республикалық астық комиссиясы (бұдан әрі-Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан, консультативтік-кеңесші орган ретінде астық рыногын мемлекет тарапынан реттеуді жетілдіру, астық және аралас өндірістерді дамыту, отандық ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілерін қолдау жөнінде келісілген мемлекеттік саясат жүргізу жөнінде ұсыныстар дайындау мақсатында құрылып отыр.
2. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің, Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің, Қаржы министрлігінің, Мемлекеттік кіріс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің жанындағы Республикалық астық инспекциясының және "Азық-түлік келісім шарт корпорациясы" (келісім бойынша) жабық акционерлік қоғамының өкілдері кіреді.
Комиссияның сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Комиссияның:
мемлекет мұқтажы үшін астық пен оны қайта өңдеу өнімдерін (бұдан әрі- астық және астық өнімдері) сатып алу саласында баға белгілеу, оларды, мемлекеттік ресурстарын сату, сондай-ақ экспорттық және импорттық келісім- шарттар бойынша астық пен астық өнімдерін сатып алу мен босату мәселелері бойынша нормативтік актілердің, ережелердің және рәсімдердің жобаларын әзірлеу;
астық пен астық өнімдерін өндірушілер және тұтынушылардың экономикалық мүдделерін келісудің тетігін қалыптастыру;
астық пен астық өнімдерін өндірушілер мен тұтынушылардың мүдделерін қорғау мақсатында ішкі астық рыногында оның жұмыс істеу тиімділігін арттыру үшін бәсекелестік ортаны дамыту және бағаны әлеуметтік құптауға келетін деңгейде қолдау;
дүниежүзілік рыноктарда, Қазақстанның астығы мен астық өнімдерінің бәсекелестік қабілетін арттыру жөнінде ұсыныстар енгізуге құқығы бар.
II. Комиссияның міндеттері
5. Комиссияның негізгі міндеттері:
мемлекеттің мұқтажы үшін астық пен астық өнімдерін өндіру және сатып алу, оларды мемлекеттік ресурстарын сату мәселелері жөніндегі мемлекеттік саясаттың негізгі қағидаларын жасау (бұдан әрі - мемлекеттік астық саясаты);
Қазақстан астығының экспортын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясат пен қаржы жүйесі және ұйымдастырушылық-экономикалық шаралардың негізгі қағидаларын жасау;
астық пен астық өнімдерін өндіру саласына құйылатын инвестицияларды тарту, пайдалану және есепке алу жөнінде тиісті басымдықтарды, ынталандыруды және кепілдіктерді қолдануды көздейтін қаржылық және ұйымдастырушылық-экономикалық шаралардың жүйесін әзірлеу;
заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік астық саясатын іске асыру саласында министрліктердің, ведомстволардың, мемлекеттік кәсіпорындардың және ұйымдардың қызметтерін үйлестіруді қамтамасыз етуге қатысу болып табылады.

1. Республиканская комиссия по зерну (далее - Комиссия) создается при Правительстве Республики Казахстан как консультативно-совещательный орган в целях разработки предложений по совершенствованию государственного регулирования зернового рынка, проведению согласованной государственной политики по развитию зернового и смежных производств, поддержке отечественных сельскохозяйственных производителей.
2. Комиссия включает в свой состав представителей Министерства сельского хозяйства, Министерства энергетики, индустрии и торговли, Министерства финансов, Министерства государственных доходов Республики Казахстан, Республиканской хлебной инспекции при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан и закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" (по согласованию).
Количественный состав Комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан.
3. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Комиссия имеет право вносить предложения по:
разработке проектов нормативных актов, правил и процедур по вопросам ценообразования в области закупок зерна и продуктов его переработки (далее - "зерно и зернопродукты") для государственных нужд, их реализации из государственных ресурсов, а также приобретения и отпуска зерна и зернопродуктов по экспортным и импортным контрактам;
формированию механизма согласования экономических интересов производителей и потребителей зерна и зернопродуктов;
развитию конкурентной среды на внутреннем зерновом рынке для повышения эффективности его функционирования и поддержания цен на социально-приемлемом уровне в интересах защиты интересов потребителей и производителей зерна и зернопродуктов;
повышению конкурентноспособности казахстанского зерна и зернопродуктов на мировых рынках.
ІІ. Задачи Комиссии
5. Основными задачами Комиссии являются:
выработка основных положений государственной политики по вопросам производства и закупки зерна и зернопродуктов для государственных нужд, их реализации из государственных ресурсов (далее - государственная зерновая политика);
выработка основных положений государственной политики и системы финансовых и организационно-экономических мер по развитию экспорта казахстанского зерна;
разработка системы финансовых и организационно-экономических мер по привлечению, использованию и учету инвестиций, вкладываемых в сферу производства зерна и зернопродуктов, предусматривающей использование соответствующих приоритетов, стимулов и гарантий;
участие в обеспечении координации деятельности министерств, ведомств, государственных предприятий и организаций в сфере реализации государственной зерновой политики в установленном законодательством порядке.

6. Негізгі міндеттеріне сүйене отырып Комиссия:
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметі нәтижелерінің негізінде астық рыногы дамуының жай-күйі мен келешегіне талдау жасайды, мүдделі мемлекеттік органдармен келісе отырып оны қалыптастыру мен дамыту саласындағы басымдылықтарды белгілейді;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне экспорттық-саясаттың тиімділігін арттыруда нақты шараларды жүзеге асыру, Қазақстан астығын экспорттау тетігін оңайлату және жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
орталық және жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметін үйлестіруге, сондай-ақ Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша олардың өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге қатысады;
мемлекеттік ресурстарын астық пен астық өнімдерін сатып алу және сату саласында баға белгілеу қағидаларын айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлейді, мемлекет мұқтажы үшін сатып алынатын және мемлекеттік ресурстардан босатылатын астық пен астық өнімдеріне бағаны өзгерту туралы ұсыныстарды қарайды;
астық пен астық өнімдерін өндіру саласындағы жобаларды қаржыландырудың орындылығы мәселелері бойынша ұсыныстарды қарайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы мақсат үшін бөлінетін инвестицияларды өтеудің тетіктері мен схемалары жөнінде ұсыныстар енгізеді;
мемлекеттік ресурстардан астық пен астық өнімдерін сатып алу және сату мәселелерін шешу кезінде мемлекеттің экономикалық мүдделерін білдіру мен қорғау жөнінде уәкілетті органға ұсыныстар енгізеді;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне елдің ішкі астық рыногындағы істің жай-күйі және дүниежүзілік астық және астық өнімдері рыноктарындағы жағдай туралы тоқсан сайын ақпарат беріп отырады, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму тұжырымдамалары мен бағдарламаларына енгізу үшін, Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұсыныстар дайындайды;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне, астық пен астық өнімдерінің мемлекеттік резервін қалыптастыру және ұстау тетіктерін жетілдіру саласында нақты шараларды жүзеге асыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, қажетті нормативтік және нұсқаулық құжаттарды әзірлеп, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсынады;
Комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, халықаралық экономикалық ұйымдардың өкілдерімен өзара іс-қимыл жасайды.
7. Алдына қойылған міндеттерді шешу үшін Комиссияның мыналарға:
Комиссияға жүктелген міндеттерді орындауға қажетті ақпаратты белгіленген тәртіппен орталық және жергілікті атқарушы органдардан, мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдардан сұратуға және алуға;
Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша, нормативтік құқықтық актілерді шығару, өзгерту немесе жою жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізуге;
сараптама және консультациялар жүргізу мақсатында министрліктерден, ведомстволардан, кәсіпорындар мен ұйымдардан, ғылыми және зерттеу мекемелерінен тиісті бейіндегі мамандарды белгіленген тәртіппен тартуға, қажет болған жағдайда жұмыс топтарын құруға;
мемлекет пен қоғамның мүддесінде астық пен астық өнімдерін өндірушілерге қаржылық көмек көрсету үшін бюджеттік қаражаттарды, директивтік несиелерді және басқа да қаржыландыру көздерін жұмсау жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы.
III. Комиссияның қызметін ұйымдастыру

6. Исходя из основных задач Комиссия:
на основе результатов социально-экономического развития Республики Казахстан, производственно-хозяйственной деятельности сельскохозяйственных предприятий проводит анализ состояния и перспектив развития рынка зерна, определяет по согласованию с заинтересованными государственными органами приоритеты в области его формирования и развития;
вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по осуществлению практических мер по повышению эффективности экспортной политики, упрощению и совершенствованию механизма экспорта казахстанского зерна;
принимает участие в координации деятельности центральных и местных исполнительных органов, государственных предприятий и организаций, а также в обеспечении их взаимодействия по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
разрабатывает предложения по определению принципов в ценообразовании в сфере закупок и реализации из государственных ресурсов зерна и зернопродуктов, рассматривает предложения об изменении цен на закупаемое для нужд государства и отпускаемое из государственных ресурсов зерно и зернопродукты;
рассматривает и вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по вопросам целесообразности финансирования проектов в области производства зерна и зернопродуктов, вносит предложения по механизмам и схемам погашения выделяемых для этого инвестиций;
вносит предложения в уполномоченный орган по представлению и защите экономических интересов государства при решении вопросов закупки и реализации из государственных ресурсов зерна и зернопродуктов;
ежеквартально информирует Правительство Республики Казахстан о состоянии дел на внутреннем зерновом рынке страны и ситуации на мировых рынках зерна и зернопродуктов, готовит предложения по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии, для включения в концепции и программы социально-экономического развития Республики Казахстан;
вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по осуществлению практических мер в области совершенствования мехнизмов формирования и содержания государственного резерва зерна и зернопродуктов;
разрабатывает и вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан необходимые нормативные и инструктивные документы по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
взаимодействует с представителями международных экономических организаций по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии.
7. Для решения поставленных перед ней задач Комиссия имеет право:
запрашивать и получать в установленном порядке от центральных и местных исполнительных органов, государственных предприятий и организаций информацию, необходимую для выполнения возложенных на Комиссию задач;
вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по изданию, изменению или отмене нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
привлекать в установленном порядке для проведения экспертиз и консультаций специалистов соответствующего профиля из министерств, ведомств, предприятий и организаций, научных и исследовательских учреждений, образовывать при необходимости рабочие группы;
вносить предложения по использованию бюджетных средств, директивных кредитов и других государственных источников финансирования для оказания финансовой помощи производителям зерна и зернопродуктов в интересах общества и государства.
ІІІ. Организация деятельности Комиссии

8. Комиссияны Төраға басқарады. Комиссияның құрамына сонымен қатар Төрағаның орынбасары, Хатшы және комиссия мүшелері кіреді.
9. Комиссия төрағасы Комиссияның қызметін ұйымдастырады және осы Ережеде Комиссияға жүктелген міндеттер мен функцияларын сапалы және уақтылы орындалуына жеке жауап береді.
10. Комиссия төрағасының орынбасары Комиссия төрағасы болмай қалған жағдайда оның міндеттерін атқарады.
11. Комиссияның жұмыс отырыстарының ағымдағы регламенті мен кестесін Комиссияның төрағасы бекітеді және Комиссияның әрбір мүшесіне алдын ала хабарлайды.
12. Комиссия өз отырыстарын кемінде айына бір рет өткізеді.
13. Комиссияның шешімі Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыс саны тең болған жағдайда, Төрағаның дауысы шешуші дауыс болып табылады.
14. Комиссия шешімдері оның отырыстарының хаттамаларымен ресімделеді.
15. Комиссияның материалдары қаралып жатқан істер бойынша түпкілікті шешім қабылданғанша жария етілмейді.
16. Әрбір отырыстарға дайындалған материалдар Комиссия төрағасымен келісілгеннен кейін Комиссияның әрбір мүшесіне таратылып беріледі.

8. Комиссию возглавляет Председатель. В состав Комиссии также входят
заместитель Председателя, Секретарь и члены комиссии.
9. Председатель Комиссии организует работу Комиссии и несет персональную
ответственность за своевременное и качественное выполнение задач и функций,
возложенных на Комиссию настоящим Положением.
10. Заместитель Председателя Комиссии исполняет функции Председателя в
случае отсутствия Председателя Комиссии.
11. Текущий регламент и график рабочих заседаний Комиссии утверждается
Председателем и заблаговременно доводится до каждого члена Комиссии.
12. Комиссия проводит заседания не реже одного раза в месяц.
13. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов членов
Комиссии. В случае равенства голосов - голос Председателя имеет решающее
значение.
14. Решения Комиссии оформляются протоколами ее заседаний. Протоколы
подписываются Председателем и Секретарем.
15. Материалы Комиссии до принятия окончательного решения по
рассматриваемым делам не подлежат оглашению.
16. Материалы к каждому заседанию после их согласования с Председателем
Комиссии доводятся до каждого члена Комиссии.
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)