Жұмыстардың және қызмет көрсетулердің жекелеген түрлерінің рыногын дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы. 1999 жылғы 31 наурыз N 343
Жұмыстардың және қызмет көрсетулердің жекелеген түрлерінің рыногын дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес жекелеген мемлекеттік ұйымдар орындайтын салада жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өз қызметтерін жандандыру жолымен жұмыстар мен қызметтер рыногын дамытудың қажеттілігі туралы Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігімен келісілсін.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.09.22. N 1440  қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі жұмыстар мен қызмет көрсетулер, оның ішінде мемлекеттік ұйымдар орындайтын жұмыстар мен қызмет көрсетулер рыногын дамыту жөнінде қажетті іс-шаралар жүргізсін.
3. Қазақстан Республикасының Шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі заңдардың талаптарын ескере отырып, жоғарыда аталған тізбеде көзделген жұмыстар мен қызмет көрсетулер саласына шағын бизнесті тарту жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі бір ай мерзім ішінде мал дәрігерлігі туралы заңдардың талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне белгіленген тәртіппен жекешелендірілуі мүмкін болатын мемлекеттік ветеринарлық ұйымдар мен объектілердің тізбесін ұсынсын.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі, Ауыл шаруашылығы министрлігі, Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігімен келісе отырып, бір ай мерзім ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің бұрын қабылданған шешімдерін осы қаулыға сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1999 жылғы 31 наурыздағы
N 343 қаулысына
қосымша
ЕСКЕРТУ. Қосымша толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.09.22. N 1440  қаулысымен .
Нарықтық қатынастар субъектілері заңдарда белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің
Тізбесі
Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет
1. Профилактикалық тексерулер жүргізу.
2. Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқыту (мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық органдармен келісе отырып).

О развитии рынка отдельных видов работ и услуг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 1999 года N 343
В целях развития рынка отдельных видов работ и услуг Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции о необходимости развития рынка работ и услуг путем активизации своей деятельности субъектами частного предпринимательства в сферах согласно прилагаемому перечню, выполняемыми отдельными государственными организациями.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 22 сентября 1999 г. N 1440  P991440_
2. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции проводить необходимые мероприятия по развитию рынка работ и услуг, в том числе выполняемых государственными организациями.
3. Агентству Республики Казахстан по поддержке малого бизнеса с учетом требований законодательства принять меры по привлечению малого бизнеса в сферу оказания работ и услуг, предусмотренных вышеуказанным перечнем.
4. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в месячный срок с учетом требований законодательства о ветеринарии представить в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан перечень государственных ветеринарных организаций и объектов, которые могут быть приватизированы в установленном порядке.
5. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Министерству сельского хозяйства, Министерству здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям по согласованию с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции в месячный срок внести предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствии с настоящим постановлением.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 1999 года № 343
Перечень
работ и услуг, выполняемых субъектами рыночных
отношений в установленном законодательством порядке
Сноска. В перечень внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 22 сентября 1999 г.  N 1440 ; от 14 февраля 2000 г.  N 231 ; 18 сентября 2007 года  N 816  .
Санитарно-эпидемиологическая деятельность
1. Проведение профилактических осмотров.
2. Гигиеническое обучение декретированных групп населения (по согласованию с органами государственной санитарно-эпидемиологической службы).

3. Профилактикалық дезинфекция, дератизация, дезинсекция жұмыстарын жүргізу.
4. Жұмыс орындарын аттестациялауды әдістемелік және тәжірибелік жағынан қамтамасыз ету.
Мал дәрігерлігі саласындағы қызмет
5. "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңына сәйкес мемлекеттiк монополияға жатқызылған функциялардан басқа, ветеринария саласындағы жұмыстар және қызмет көрсетулер.
6-10 <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда, 6-10- тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.12.23. N 1347  қаулысымен.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызмет
11. Техникалық аудит жүргізу
12. Өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі консультациялық қызмет көрсетулер.
13. Жабдықтарды сертификаттау барысында және техникалық шарттарға сәйкес әдістемелік көмек көрсету.
14. Техникалық қауіпсіздік, жарақаттану және авариялық ережелерді бұзушылықтарды талдау негізінде аварияға қарсы ақпараттық материалдарды дайындау және басып шығару.
15. Болуы ықтимал авариялық жағдайларды жою жоспарларын құруда, авариялық-құтқару құрамаларының оқу-жаттығу шараларын өткізуі кезінде әдістемелік көмек көрсету (мемлекеттік қадағалау органдарымен және осы құрамаларды жасақтаған органдармен келісе отырып).
Стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы қызмет
16. Стандарттау саласында:
1) өнімге деген техникалық шарттарды әзірлеу;
2) өнім өндіру мен қызмет көрсетулерді қажетті құжаттармен қамтамасыз ету;
3) тұтынушыларды ақпаратпен қамтамасыз ету үшін өнімді штрихтық кодтау;
4) техникалық-экономикалық ақпаратты жіктеу мен кодтау жүйесін әзірлеу.
17. Метрология саласында:
1) өлшеу құралдарын жасау, салыстыру, жөндеу, сату және жалға беру, сондай-ақ заттардың және материалдардың құрамы мен қасиеттерінің стандарттық үлгілерін жасау және метрологиялық аттестациялау;
2) метрология саласындағы қажетті құжаттарды (өлшеулерді жүргізу әдістемелерін, өлшеу құралдарын аттестациялау әдістемелерін) әзірлеу.
18. Өнімді сертификаттау және сертификаттық сынақ саласында:
1) өнім мен қызмет көрсетулерді сертификаттауды жүргізу;
2) өнімнің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігіне сертификаттық сынақтар жүргізу;
3) біртекті өнім мен қызмет көрсетулер топтарын сертификаттау жөнінде нормативтік құжаттарды әзірлеу;
4) өндіріс пен қызмет көрсетулер саласында сапаны басқару жүйелерін жасау және енгізу.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы қызмет
19. Өрт-техника өнімдерін жасап шығару, сынақтан өткізу, сатып алу және беру.
20. Жобалау, іздестіру жұмыстарын орындау.

3. Проведение профилактических дезинфекционных, дератизационных, дезинсекционных работ.
4. Методическое и практическое обеспечение проведения аттестации рабочих мест.
Деятельность в области ветеринарии
5. Работы и услуги в области ветеринарии, кроме функций, отнесенных к государственной монополии, в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии". <*>
Сноска. Пункт 5 - в редакции   постановления Правительства РК от 23 декабря 2002 г.  N 1347
6-10  (Пункты 6-10 исключены - постановлением Правительства РК от 23 декабря 2002 г.  N 1347 )
Деятельность в области промышленной безопасности
11. Проведение технического аудита.
12. Консультационные услуги по промышленной безопасности.
13. Оказание методической помощи при проведении сертификации оборудования и в соответствии с техническими условиями.
14. Издание и реализация противоаварийных информационных материалов на основе анализа нарушений правил технической безопасности,травматизма и аварийности.
15. Оказание методической помощи в составлении планов ликвидации возможных аварийных ситуаций, в проведении учебно-тренировочных мероприятий аварийно-спасательными формированиями (по согласованию с органами госнадзора и органом, создавшим эти формирования).
Деятельность в области стандартизации,
метрологии и сертификации
16. В области стандартизации:
1) разработка технических условий на продукцию;
2) обеспечение необходимой документацией производства продукции и услуг;
3) штриховое кодирование продукции для обеспечения потребителей информацией;
4) разработка системы классификации и кодирования технико-экономической информации.
17. В области метрологии:
1) изготовление, проверка, ремонт, продажа и прокат средств измерений, а также производство и метрологическая аттестация стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов;
2) разработка необходимой документации в области метрологии (методик проведения измерений, методик аттестации средств измерений).
18. В области сертификации и сертификационных испытаний продукции:
1) проведение сертификации продукции и услуг;
2) проведение сертификационных испытаний продукции на соответствие требованиям нормативных документов;
3) разработка необходимой документации по сертификации групп однородной продукции и услуг;
4) разработка и внедрение систем управления качеством в сфере производства и услуг.
Деятельность в области пожарной безопасности
19. Производство, проведение испытаний, закупка и поставка пожарно-технической продукции.
20. Выполнение проектных, изыскательских работ.

21. Ғылыми-техникалық консультация беру.
22. Халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқытып-үйрету.
23. Өртке қарсы насихат жүргізу, халықты және өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарды оқыту.
24. Оттан қорғау және мұржа-пеш жұмыстары.
25. Өрттен қорғау жарақтарын, өрт сөндірудің бастапқы құралдарын жасап шығару, жөндеу және оларға қызмет көрсету, өрт сөндіру құралдарының сапасын қалпына келтіру.
26. Өртке қарсы қызмет ғимараттарын және құрылғыларын салу, қайта жаңарту және жөндеу.
27. Өрттен қорғау жүйелерін және құралдарын жасап шығару, құрастыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
28. Ұйымдарды өрттен қорғау.
29. Ғылыми-зерттеу жұмыстары.
30. 4-топтағы объектілерге өрт қауіпсіздігі жөнінде қорытындылар әзірлеу.
Сәулет және қала құрылысы саласындағы қызмет
31. Мыналардан басқа объектілер мен кешендер құрылыстар құжаттамасының сараптамасы:*
1) мемлекеттік инвестициялардан қаржыландырылатын объектілер мен кешендер құрылыстарының құжаттамасы;
2) өрт-жарылысы қауіпсіздігі, конструкциялардың сенімділігі және жұмыс істеу тұрақтылығы, еңбек шарттары мәселелеріне қатысты бөлімдер.
______________________
* 31-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттама (бөлімдер) заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік сараптамадан өткізуге жатады.
Экологиялық сараптама саласындағы қызмет
32. Экологиялық сараптама саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер:
жоспарлау алдындағы, жобалау алдындағы және жобалау құжаттарына ұсыныстарды, ескертпелер мен қорытындыларды, табиғатты пайдалану мәселелеріне қатысы бар келісімдерді, шарттарды, халықаралықтарын қоса, дайындау.
33. Шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезінде экологиялық аудит өткізу.
34. Қоршаған орта мониторингі жөніндегі жұмыстар.
Жылжымайтын мүлікті қайта түгендеу саласындағы қызмет
35. Құрылыс салынған жер учаскелерін горизонтальды суретке түсіру:
1) учаскедегі дала жұмыстары;
2) сол учаске бойынша камералық жұмыстар.
36. Құрылыс салынған жер учаскесінде ағымдағы өзгерістерді қағазға түсіру:
1) өзгерістерді анықтау мақсатында жер учаскелерін зерттеу;
2) жер учаскесінің өзгерген сыртқы шекарасын өлшеу;
3) жер учаскесінің өзгерген сыртқы шекарасын камералық өңдеу;
4) жер учаскесіндегі барлық құрылыстар мен ғимараттардың толық бұзылуын анықтау және оны есеп-техникалық құжаттамасында көрсету.
37. Сызу-көшіру жұмыстары.
38.  алынып тасталды
Ескерту. 38-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.09.18.  N 816 Қаулысымен.
Жол қозғалысының қауіпсіздігі саласындағы қызмет
39. Мемлекеттік техникалық байқаудың алдында көлік құралдарының техникалық жағдайын диагностикалау.

21. Научно-техническое консультирование.
22. Обучение населения мерам пожарной безопасности.
23. Осуществление противопожарной пропаганды, обучение населения и специалистов в области пожарной безопасности.
24. Огнезащитные и трубопечные работы.
25. Производство, ремонт и обслуживание пожарного снаряжения, первичных средств тушения пожаров, восстановление качества огнетушащих средств.
26. Строительство, реконструкция и ремонт зданий и сооружений противопожарной службы.
27. Производство, монтаж, техническое обслуживание и ремонт систем и средств противопожарной защиты.
28. Охрана от пожаров организаций.
29. Научно-исследовательские работы.
30. Подготовка заключений на объекты 4 группы по пожарной безопасности.
Деятельность в области архитектуры и градостроительства
31. Экспертиза документации на строительство объектов и комплексов, за исключением*:
1) документации на строительство объектов и комплексов, финансируемых с участием государственных инвестиций;
2) разделов, касающихся вопросов пожаро-взрыво-безопасности, надежности конструкций и устойчивости функционирования, условий труда.
* Документация (разделы), указанная в подпунктах 1) и 2) пункта 31 подлежит государственной экспертизе в соответствии с законодательством.
Деятельность в области экологической экспертизы
32. Работы и услуги в области экологической экспертизы:
подготовка предложений, замечаний и заключений на предплановую, предпроектную и проектную документацию, договоры, контракты, включая международные, касающихся вопросов природопользования.
33. Проведение экологического аудита при осуществлении хозяйственной деятельности.
34. Работы по мониторингу окружающей среды.
Деятельность в области инвентаризации
недвижимого имущества
35. Горизонтальная съемка застроенных земельных участков:
1) полевые работы на участке;
2) камеральные работы по данному участку.
36. Съемка текущих изменений на застроенном земельном участке:
1) обследование земельного участка с целью выявления изменений;
2) обмер изменившихся внешних границ земельного участка;
3) камеральная обработка изменившихся внешних границ земельного участка;
4) выявление полного сноса строений и сооружений на земельном участке и отражение в учетно-технической документации.
37. Чертежно-копировальные работы.
38.  (Исключен -   постановлением Правительства РК от   18 сентября 2007 года  N 816 ).
Деятельность в области безопасности дорожного движения
39. Диагностирование технического состояния транспортных средств перед государственным техническим осмотром.