Монополияшы кәсіпорындардың қызмет көрсетулеріне бағалар мен тарифтерді мемлекеттік реттеу жөніндегі қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 9 сәуірдегі N 400 қаулысы
Республиканың ішкі рыноктарындағы жағдайды тұрақтандыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы N 2688  конституциялық заң күші бар Жарлығының  негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Рыноктарда үстем жағдайға ие және оны бағалар мен тарифтерді негізсіз көтеру үшін пайдаланатын шаруашылық жүргізуші субъектілердің жылу қуатын өндіру және онымен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, кірме темір жолдарды пайдалану бойынша көрсететін қызметтеріне бағаны мемлекеттік реттеу енгізілсін.
2. Былай деп белгіленсін:
1) Қазақстан Республикасының аумағында сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) бағалары туралы ақпарат тұтынушыларға тек теңгемен берілуі тиіс;
2) Қазақстан Республикасының резиденттері арасында шарттар жасалғанда бағалар тек теңгемен белгіленеді;
3) коммуналдық қызметтердi есептеу аспаптары болмаған кезде газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау үшiн төлемнiң мөлшерi 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша нормалардан аспайтын қолданыстағы тұтыну нормалары ескерiле отырып айқындалады; <*>
4) электр қуаты мен газды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден сатып алатын және өнімді қазақстандық өндірушілерден алудың балама мүмкіншілігі жоқ аймақтарды электр қуатымен және газбен үзбей жабдықтау мақсатында, тұтынушылар үшін газ бен электр қуаты тарифтерін өзгерту ай сайын, АҚШ долларының ай ішіндегі орташа биржалық бағамының серпінінен қарай, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылына алады.
Ескерту. 3)-тармақша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.04.25. N 548 қаулысымен.
Ескерту. 3)-тармақша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.03.26. N 297 қаулысымен.
3. Осы қаулының 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген шектеулер табиғи монополияларды реттеу жөніндегі заңдарда және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда ұйымдардың қызмет көрсетулеріне белгіленген бағаларға қолданылмайды.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекені қорғау жөніндегі агенттігі рыноктарда үстем жағдайға ие шаруашылық жүргізуші субъектілердің жылуды өндіру және онымен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, кірме темір жолдарды пайдалану бойынша көрсететін қызметтеріне бағаны мемлекеттік реттеудің енгізілуін қамтамасыз етсін.

О дополнительных мерах по государственному регулированию цен и тарифов на услуги предприятий-монополистов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года № 400
В целях стабилизации ситуации на внутренних рынках республики и на основании Указа Президента Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года № 2688 Z952688_  , имеющего силу конституционного закона, "О Правительстве Республики Казахстан", Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Ввести государственное регулирование цен на производство и снабжение тепловой энергией, услуги по газоснабжению, электроснабжению, водоснабжению, эксплуатации подъездных железнодорожных путей, оказываемые хозяйствующими субъектами, занимающими доминирующее положение на рынках и использующими его для необоснованного повышения цен и тарифов.
2. Установить, что:
1) информация о ценах на товары (работы, услуги), реализуемые на территории Республики Казахстан, должна представляться потребителям в тенге;
2) при заключении договоров между резидентами Республики Казахстан цены устанавливаются только в тенге;
3) при отсутствии приборов учета коммунальных услуг размер платы за газоснабжение, электроснабжение, водоснабжение, теплоснабжение определяется исходя из действующих норм потребления, не превышающих нормы по состоянию на 1 января 2003 года;
4) в целях недопущения прерывания в обеспечении электроэнергией и газом регионов, закупающих электроэнергию и газ за пределами Республики Казахстан и не имеющих возможности альтернативных поставок от казахстанских производителей, изменение тарифов на газ и электроэнергию для потребителей может осуществляться ежемесячно, исходя из динамики среднего биржевого курса доллара США за месяц, в порядке, устанавливаемом Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 апреля 2001 г. N 548 P010548_ ; от 26 марта 2003 г. N 297 .
3. Ограничения, установленные в подпунктах 1) и 2) пункта 2 настоящего постановления не распространяются на цены, установленные на услуги организаций в случаях, предусмотренных законодательством по регулированию естественных монополий и международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
4. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции обеспечить введение государственного регулирования цен на производство и снабжение тепловой энергией, услуги по газоснабжению, электроснабжению, водоснабжению, эксплуатации подъездных железнодорожных путей, оказываемые хозяйствующими субъектами, занимающими доминирующее положение на рынках.

5. Министрліктер, агенттіктер және өзге де орталық атқарушы органдар бұрын қабылдаған нормативтік актілерін осы қаулыға сәйкес келтірсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

5. Министерствам, агентствам и иным центральным и местным исполнительным органам привести ранее принятые нормативные акты в соответствие с настоящим постановлением.
6. Настоящее постановление вступает в силу с даты подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан