Қазақстан Республикасының білім және мәдениет мекемелеріне есімдер беру және оларды қайта атау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 21 сәуір N 441
"Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес және Ақтөбе, Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстары және Алматы қаласы әкімдерінің ұсыныстарын ескере отырып Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. 1-қосымшаға сәйкес білім және мәдениет мекемелеріне есімдер
берілсін.
2. 2-қосымшаға сәйкес білім мекемелері қайта аталсын.
3. Жоғарыда көрсетілген іс-шараларды қаржыландыру 1999 жылға
арналған бюджетте тиісті мемлекеттік мекемелерге - бағдарламалардың
әкімшілеріне көзделген қаражаттың есебінен және шегінде жүзеге асырылады
деп белгіленсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 21 сәуірдегі
N 441 қаулысына
1-қосымша
Атақты тарихи тұлғалардың, белгілі мемлекет және қоғам
қайраткерлердің, көрнекті ғалымдардың, халық жазушыларының,
еңбек сіңірген ұстаздардың есімдері берілген білім және мәдениет
мекемелерінің тізбесі
Ақтөбе облысы бойынша
Ақтөбе қаласындағы арнайы әскери оқуға бейімделген
мектеп-интернатқа - тархан Есет батырдың есімі;
Мұғалжар ауданындағы Знаменск орталау мектебіне - белгілі педагог
Ысқақ Мұхамеджановтың есімі;
Алматы облысы бойынша;
Алматы қаласындағы облыстық N 4 мектеп-интернатқа - Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген мәдениет қызметкері, композитор Ибрагим Нүсіпбаевтың есімі;
Ұйғыр ауданы Кіші Дихан ауылындағы орта мектепке - Қазақстан Республикасының "Халық қаһарманы" Мөрдин Таиповтың есімі;
Қарасай ауданындағы N 87 Қарағайлы орта мектебіне - белгілі педагог Рахым Сәрсенбиннің есімі;
Жамбыл ауданындағы N 3 Қарғалы орта мектебіне - Қазақстан
Республикасының халық әртісі, композитор Әсет Бейсеуовтің есімі;
Кербұлақ ауданындағы Голубиновқа орта мектебіне - белгілі ғалым,
профессор Жамбыл Тобаяқовтың есімі;
Кербұлақ ауданындағы Қызылжар орта мектебіне - белгілі ғалым,
профессор Жомарт Жапаровтың есімі;
Ұйғыр ауданындағы Кетпен орта мектебіне - белгілі ұйғыр ақыны,
педагог Мәшүр Жалиловтың есімі;
Райымбек ауданындағы N 1 Кеген көп салалы "Дәстүр" мектеп-лицейіне -
белгілі педагог Өжек Жаңабаевтың есімі;
Атырау облысы бойынша
Махамбет ауданындағы Махамбет орта мектебіне - Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген халыққа білім беру қызметкері,
профессор Есенбай Ағелеуовтің есімі;
Батыс Қазақстан облысы бойынша
Орал педагогикалық колледжіне - Алаш қозғалысы басшыларының бірі,
30-шы жылдардағы қуғын-сүргіндердің құрбаны Жаһанша Досмұхамбетовтың есімі;
Жамбыл облысы бойынша
Қордай ауданындағы N 4 Қордай орта мектебіне - белгілі қоғам
қайраткері Балжан Бөлтірікованың есімі;
Қызылорда облысы бойынша
Облыстық ғылыми-әмбебап кітапханаға - халық жазушысы, көрнекті
ақын Әбділда Тәжібаевтың есімі;
Сырдария ауданындағы N 36 Тереңөзек орта мектебіне - Әбділда
Тәжібаевтың есімі;
Сырдария ауданындағы N 210 Тереңөзек орталау мектебіне -
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген мұғалімі Оспан Әбілпаттаевтың
есімі;
Жалағаш ауданындағы N 123 дарынды балаларға арналған мектепке -
мемлекет қайраткері Темірбек Жүргеновтің есімі;
Қармақшы ауданындағы N 121 Жосалы орта мектебіне - майдангер-ақын
Әбзәли Егізбаевтың есімі;
Қазалы ауданындағы N 92, Пірімов орта мектебіне - мемлекет және
қоғам қайраткері Қазмұхамед Құлетовтың есімі;
Қазалы ауданындағы N 226 Жаңақазалы мектеп-гимназиясына - белгілі
педагог Бердікен Мергенбаевтың есімі;
Маңғыстау облысы бойынша
Бейнеу ауданындағы Бейнеу өнер мектебіне - күйші-композитор
Құлшар Бақтыбайұлының есімі;
Жаңаөзен мұнай және газ колледжіне - алғашқы қазақ геологтарының бірі, қуғын-сүргіндердің құрбаны Оразмағамбет Тұрмағамбетұлының есімі;
Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша
Созақ ауданындағы Шаға орталау мектебіне - белгілі жазушы Сәуірбек Бақбергеновтың есімі;
Кентау қаласындағы N 22 кәсіптік-техникалық мектепке - Қазақстан
Республикасы кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінің еңбек сіңірген
шебері Файзулла Нұрпейісовтің есімі;
Отырар ауданындағы N 4 Шәуілдір лицей-интернатына - көрнекті
мемлекет және қоғам қайраткері Өзбекәлі Жәнібековтің есімі;
Сарыағаш ауданының Жартытөбе ауылдық округіндегі жаңадан ашылған
орталау мектепке - осы мектептің негізін қалаушылардың бірі Талғат
Оспановтың есімі;
Алматы облысы бойынша
N 165 техникалық лицейге - Қазақстан Республикасының еңбек
сіңірген мұғалімі, білім беру ісінің ірі ұйымдастырушысы Әмір Бимендиннің
есімі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 21 сәуірдегі
N 441 қаулысына
2-қосымша
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.09.21. N 1428
қаулысымен.
P991428_
Қайта аталуға жататын білім мекемелерінің
тізбесі
Алматы облысы бойынша
Ақсу ауданындағы Ыбырай Алтынсарин атындағы орта мектеп - "Мамания"
орта мектебі;
Панфилов ауданындағы Владимир Ильич Ленин атындағы орта мектеп -
Әулиеағаш орта мектебі;
Сарқанд ауданындағы Надежда Крупская атындағы орта мектеп - Ақын
Сара атындағы орта мектеп;
Ілияс Жансүгіров атындағы Талдықорған университеті - Ілияс Жансүгіров атындағы Жетісу мемлекеттік университеті;
Қарасай ауданындағы Максим Горький атындағы орта мектеп - аса көрнекті ғалым және қоғам қайраткері Қаныш Сәтбаев атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданындағы Николай Чернышевский атындағы орта мектеп - Кеңес Одағының Батыры, көрнекті ғалым Мәлік Ғабдуллин атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданындағы Михаил Калинин атындағы орта мектеп - белгілі ақын Нұрсұлтан Әлімқұлов атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданындағы Дмитрий Фурманов атындағы орта мектеп - Қарасай батыр атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданының Каменка ауылдық округіндегі Сергей Королев атындағы орта мектеп - білім беру ісін ұйымдастырушылардың бірі Сейділдә Көпбаев атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданының Елтай ауылдық округіндегі Владимир Ильич Ленин атындағы орта мектеп - қоғам және мемлекет қайраткері Мәсімхан Бейсебаев атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданының Бірінші Май ауылдық округіндегі Николай Островский атындағы орталау мектеп - Қайнар орталау мектебі;
Қарасай ауданындағы Николай Некрасов атындағы орта мектеп - көрнекті жазушы Ғабиден Мұстафин атындағы орта мектеп;
Қарасай ауданының Үлкен Алматы ауылдық округіндегі Аркадий Гайдар атындағы орта мектеп - ақын, ғұлама ойшыл Шәкәрім Құдайбердіұлы атындағы орта мектеп;
Кербұлақ ауданындағы Амангелді Иманов атындағы орта мектеп - белгілі сахна шебері Тоқсын Құлыбеков атындағы орта мектеп;
Маңғыстау облысы бойынша
Форт-Шевченко қаласындағы Сергей Миронович Киров атындағы орта мектеп - Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген мәдениет қызметкері, белгілі педагог Есбол Өмірбаев атындағы орта мектеп;
Маңғыстау ауданындағы Владимир Ильич Ленин атындағы орта мектеп - Ұштаған орта мектебі;
Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша
Ордабасы ауданының Қажымұқан ауылдық округіндегі "Коммунизм" орта мектебі - Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген ғылым қайраткері, профессор Қалдыбай Бектаев атындағы орта мектеп;
Ордабасы ауданының Қажымұқан ауылдық округіндегі N 11 "Социалистік қоғам" бастауыш мектебі - Қызылсеңгір бастауыш мектебі;
Ордабасы ауданының Төрткүл ауылдық округіндегі Владимир Ильич Ленин атындағы орта мектеп - Мағжан Жұмабаев атындағы орта мектеп;
Ордабасы ауданының Төрткүл ауылдық округіндегі Қызылту орталау мектебі - Төрткөл төбе орталау мектебі;
Ордабасы ауданының Бадам ауылдық округіндегі "Луч Октября" орталау мектебі - Ақбұлақ орталау мектебі;
Ордабасы ауданының Шұбар ауылдық округіндегі Октябрь орталау мектебі - Жусансай орталау мектебі;
Ордабасы ауданының Бөржар ауылдық округіндегі Павлов атындағы орталау мектеп - тарихшы-ғалым Мұхамед Хайдар Дулати атындағы орталау мектеп;
Ордабасы ауданының Қараспан ауылдық округіндегі "Комсомол" орталау мектебі - Тәуке хан атындағы орталау мектеп;
Ордабасы ауданының Жеңіс ауылдық округіндегі "Спутник" орта мектебі - белгілі ақын Өтебай Тұрманжанов атындағы орта мектеп;
Сайрам ауданының Қарасу ауылдық округіндегі N 14 Серго Орджоникидзе атындағы орта мектеп - Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген мәдениет қызметкері, профессор Мардан Сапарбаев атындағы орта мектеп;
Төле би ауданындағы "Коммунизм" орта мектебі - Сарқырама орта мектебі;
Түлкібас ауданының Арыс ауылдық округіндегі Сергей Миронович Киров атындағы орта мектеп - 30-шы жылдардағы қуғын-сүргіндердің құрбаны, тілші-ғалым, педагог Ордабай Ағыбаев атындағы орта мектеп;
Шардара қаласындағы Надежда Крупская атындағы орта мектеп - Құрманғазы Сағырбайұлы атындағы орта мектеп;
Арыс ауданының Дермене аулдық округіндегі "Прогресс" орталау мектебі - белгілі әдебиет зерттеушісі, профессор Бейсенбай Кенжебаев атындағы орта мектеп;
Қазығұрт ауданының Жаңабазар ауылдық округіндегі Максим Горький атындағы орта мектеп - Елшібек батыр атындағы орта мектеп;
Сайрам ауданының Сайрам ауылдық округіндегі N 1 Михаил Калинин атындағы орта мектеп - өзбек ақыны Юсуф Сареми атындағы орта мектеп;
Сайрам ауданының Сайрам ауылдық округіндегі N 17 Владимир Ильич Ленин атындағы орта мектеп - өзбек ақыны Атай атындағы орта мектеп;
Сайрам ауданының Қарасу ауылдық округіндегі N 8 Владимир Маяковский атындағы орта мектеп - Мәртебе орта мектебі;
Сайрам ауданының Манкент ауылдық округіндегі N 11 Надежда
Крупская атындағы орта мектеп - Манкент орта мектебі;
Сайрам ауданының Манкент ауылдық округіндегі "Қызыл жұлдыз" орта
мектебі - Аққала орта мектебі;
Сайрам ауданының Жібек жолы ауылдық округіндегі N 80 Карл Маркс
атындағы орталау мектебі - Машат орталау мектебі;
Сарыағаш ауданының Қапланбек ауылдық округіндегі Владимир Ильич
Ленин атындағы орта мектеп - Байқоңыр ғарыш айлағының негізін
қалаушылардың бірі Қален Тоқмұхамедов атындағы орта мектеп;
Шымкент қаласындағы N 10 Федор Клоков атындағы орта мектеп -
Ақпан батыр атындағы орта мектеп;
Шығыс Қазақстан облысы бойынша
Катон-Қарағай ауданы Шыңғыстай ауылындағы Сұлтанмахмұт Торайғыров
атындағы орта мектеп - ағартушы-демократ Әбдікәрім атындағы Шыңғыстай орта
мектебі.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

О присвоении имен и переименовании учреждений образования и культуры Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1999 года № 441
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" Z934200_ и с учетом предложений акимов Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областей и города Алматы Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Присвоить имена учреждениям образования и культуры согласно приложению 1.
2. Переименовать учреждения образования согласно приложению 2.
3. Определить, что финансирование вышеуказанных мероприятий осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете на 1999 год, соответствующим государственным учреждениям - администраторам программ.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 1999 года № 441
Перечень
учреждений образования и культуры, которым присвоены
имена видных исторических личностей, известных государственных
и общественных деятелей, выдающихся ученых, народных писателей,
заслуженных педагогов
по Актюбинской области
специальной школе-интернату с военным уклоном города Актобе - имя
тархана Есет батыра;
Знаменской неполной средней школе Мугалжарского района - имя Искака
Мухамеджанова - известного педагога;
по Алматинской области
областной школе-интернату № 4 города Алматы - имя Ибрагима Нусипбаева - Заслуженного работника культуры Республики Казахстан, композитора;
средней школе села Малый Дихан Уйгурского района - имя Мордина Таипова - "Халык каhарманы" Республики Казахстан;
Карагайлинской средней школе № 87 Карасайского района - имя Рахима Сарсенбина - известного педагога;
Каргалинской средней школе № 3 Жамбылского района - имя Асета Бейсеуова -
Народного артиста Республики Казахстан, композитора;
Голубинской средней школе Кербулакского района - имя Жамбыла Тобаякова -
известного ученого, профессора;
Кызылжарской средней школе Кербулакского района - имя Жомарта Жапарова -
известного ученого, профессора;
Кетпенской средней школе Уйгурского района - имя Машура Жалилова -
известного уйгурского поэта, педагога;
Кегенской многопрофильной школе-лицею № 1 "Дастур" Райымбекского района
- имя Ожека Жанабаева - известного педагога;
по Атырауской области
Махамбетской средней школе Махамбетского района - имя Есенбая Агелеуова
-  Заслуженного работника народного образования Республики Казахстан,
профессора;
по Жамбылской области
Кордайской средней школе № 4 Кордайского района - имя Балжан
Больтриковой - известного общественного деятеля;
по Западно-Казахстанской области
Уральскому педагогическому колледжу - имя Жаханши Досмухамбетова - одного из руководителей движения Алаш, жертвы репрессий 30-х годов;
по Кызылординской области
областной научно-универсальной библиотеке - имя Абдилды Тажибаева - народного писателя, видного поэта;
Теренозекской средней школе № 36 Сырдарьинского района - имя Абдилды Тажибаева;
Теренозекской неполной средней школе № 210 Сырдарьинского района - имя Оспана Абилпаттаева - Заслуженного учителя Республики Казахстан;
школе для одаренных детей № 123 Жалагашского района - имя Темирбека Жургенова - государственного деятеля;
Жосалинской средней школе № 121 Кармакшинского района - имя Абзали Егизбаева - поэта-фронтовика;
Пиримовской средней школе № 92 Казалинского района - имя Казмухамеда Кулетова - государственного и общественного деятеля;
Жанаказалинской школе-гимназии № 226 Казалинского района - имя Бердикена Мергенбаева - известного педагога;
по Мангистауской области
Бейнеуской школе искусств Бейнеуского района - имя Кулшара Бактыбайулы - кюйши-композитора;
Жанаозенскому колледжу нефти и газа - имя Оразмагамбета Турмагамбетулы - одного из первых казахских геологов, жертвы репрессий;
по Южно-Казахстанской области
Шагинской средней школы Сузакского района - имя Сауырбека Бакбергенова - известного писателя;
профессионально-технической школе № 22 города Кентау - имя Файзуллы Нурпеисова - Заслуженного мастера системы профессионально- технического образования Республики Казахстан;
Шаульдерскому лицею-интернату № 4 Отырарского района - имя Узбекали Жанибекова - видного государственного и общественного деятеля;
новой неполной средней школе Жартытобинского сельского округа Сарыагашского района - имя Талгата Оспанова - одного из создателей этой школы;
по городу Алматы
техническому лицею № 165 - имя Амира Бимендина - Заслуженного учителя Республики Казахстан, крупного организатора образования.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 1999 года № 441
Перечень
учреждений образования, подлежащих переименованию
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21
сентября 1999 г. N 1428
P991428_
.
по Алматинской области
среднюю школу имени Ибрая Алтынсарина Аксуского района в среднюю школу
"Мамания";
среднюю школу имени Владимира Ильича Ленина Панфиловского района в
Аулиеагашскую среднюю школу;
среднюю школу имени Надежды Крупской Саркандского района в среднюю
школу имени Акын Сара;
Талдыкорганский университет - имени Ильяса Жансугурова в Жетысуский государственный университет имени Ильяса Жансугурова;
среднюю школу имени Максима Горького Карасайского района в среднюю школу имени Каныша Сатпаева - выдающегося ученого и общественного деятеля;
среднюю школу имени Николая Чернышевского Карасайского района в среднюю школу имени Малика Габдуллина - Героя Советского Союза, видного ученого;
среднюю школу имени Михаила Калинина Карасайского района в среднюю школу имени Нурсултана Алимкулова - известного поэта;
среднюю школу имени Дмитрия Фурманова Карасайского района в среднюю школу имени Карасай батыра;
среднюю школу имени Сергея Королева Каменского сельского округа Карасайского района в среднюю школу имени Сейдилды Копбаева - одного из организаторов образования;
среднюю школу имени Владимира Ильича Ленина Елтайского сельского округа Карасайского района в среднюю школу имени Масимхана Бейсебаева - государственного и общественного деятеля;
неполную среднюю школу имени Николая Островского Первомайского сельского округа Карасайского района в Кайнарскую неполную среднюю школу;
среднюю школу имени Николая Некрасова Карасайского района в среднюю школу имени Габидена Мустафина - видного писателя;
среднюю школу имени Аркадия Гайдара Большеалматинского сельского округа Карасайского района в среднюю школу имени Шакарима Кудайбердыулы - поэта, мыслителя;
среднюю школу имени Амангельды Иманова Кербулакского района в среднюю школу имени Токсына Кулыбекова - известного актера;
по Восточно-Казахстанской области
среднюю школу имени Султанмахмута Торайгырова в селе Шынгыстай Катон- Карагайского района в Шынгыстайскую среднюю школу имени Абдикерима - просветителя-демократа;
по Мангистауской области
среднюю школу имени Сергея Мироновича Кирова города Форт-Шевченко в среднюю школу имени Есбола Омирбаева - Заслуженного работника культуры Республики Казахстан, известного педагога;
среднюю школу имени Владимира Ильича Ленина Мангистауского района в Уштаганскую среднюю школу;
по Южно-Казахстанской области
среднюю школу "Коммунизм" Кажымуханского сельского округа Ордабасинского района в среднюю школу имени Калдыбая Бектаева - Заслуженного деятеля науки Республики Казахстан, профессора;
начальную школу "Социалистик когам" № 11 Кажымуханского сельского округа Ордабасинского района в Кызылсенгирскую начальную школу;
среднюю школу имени Владимира Ильича Ленина Торткульского сельского округа Ордабасинского района в среднюю школу имени Магжана Жумабаева;
неполную среднюю школу "Кызыл ту" Торткульского сельского округа Ордабасинского района в Торткультобинскую неполную среднюю школу;
неполную среднюю школу "Луч Октября" Бадамского сельского округа Ордабасинского района в Акбулакскую неполную среднюю школу;
неполную среднюю школу "Октябрь" Шубарского сельского округа Ордабасинского района в Жусансайскую неполную среднюю школу;
неполную среднюю школу имени Павлова Боржарского сельского округа Ордабасинского района в неполную среднюю школу имени Мухамеда Хайдара Дулати - ученого-историка;
неполную среднюю школу "Комсомол" Караспанского сельского округа Ордабасинского района в неполную среднюю школу имени Таукехана;
среднюю школу "Спутник" Женисского сельского округа Ордабасинского района в среднюю школу имени Отебая Турманжанова - известного поэта;
среднюю школу № 14 имени Серго Орджоникидзе Карасуского сельского округа Сайрамского района в среднюю школу имени Мардана Сапарбаева - Заслуженного работника культуры Республики Казахстан, профессора;
среднюю школу "Коммунизм" Толебийского района в Саркираминскую среднюю школу;
среднюю школу имени Сергея Мироновича Кирова Арысского сельского округа Тюлькубасского района в среднюю школу имени Ордабая Агыбаева - ученого- языковеда, педагога, жертвы репрессий 30-х годов;
среднюю школу имени Надежды Крупской города Шардара в среднюю школу имени Курмангазы Сагырбайулы;
неполную среднюю школу "Прогресс" Дерменинского сельского округа Арысского района в неполную среднюю школу имени Бейсенбая Кенжебаева - известного литературоведа, профессора;
среднюю школу имени Максима Горького Жанабазарского сельского округа Казыгуртского района в среднюю школу имени Елшибек батыра;
среднюю школу № 1 имени Михаила Калинина Сайрамского сельского округа Сайрамского района в среднюю школу имени Юсуф Сареми - узбекского поэта;
среднюю школу № 17 имени Владимира Ильича Ленина Сайрамского сельского округа Сайрамского района в среднюю школу имени Атаи - узбекского поэта;
среднюю школу № 8 имени Владимира Маяковского Карасуского сельского округа Сайрамского района в Мартобинскую среднюю школу;
среднюю школу № 11 имени Надежды Крупской Манкентского сельского округа Сайрамского района в Манкентскую среднюю школу;
среднюю школу "Кызыл жулдыз" Манкентского сельского округа Сайрамского района в Аккалинскую среднюю школу;
неполную среднюю школу № 80 имени Карла Маркса Жибекжолинского сельского округа Сайрамского района в Машатскую неполную среднюю школу;
среднюю школу имени Владимира Ильича Ленина Капланбекского сельского
округа Сарыагашского района в среднюю школу имени Калена Токмухамедова -
одного из основателей космодрома Байконыр;
среднюю школу № 10 имени Федора Клокова города Шымкента в среднюю
школу имени Акпан батыра.
(Специалисты: Э.Жакупова
Л.Цай)