Мемлекеттік мүлікті жекешелендірудің және басқарудың тиімділігін арттырудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 1 маусым N 683
Үкіметтің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасын орындау үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 11 шілдедегі N 656 P980656_ қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасы Үкіметінің Экономикалық тұрақтандыруды нығайту жөніндегі меморандумына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Мемлекеттік мүлікті жекешелендірудің және басқарудың
тиімділігін арттырудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасы;
2) Мемлекеттік мүлікті жекешелендірудің және басқарудың
тиімділігін арттырудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасын іске
асыру жөніндегі 1999 жылға айналған іс-шаралардың жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
О.Ә.Жандосовқа жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 1 маусымдағы
N 683 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік мүлікті жекешелендірудің және
басқарудың тиімділігін арттырудың 1999-2000
жылдарға арналған
Бағдарламасы
1. Кіріспе
Республикада 1991 жылдан бастап 1998 жылды қоса алғандағы кезеңде шағын, жаппай жекешелендiруден, жеке жобалар бойынша жекешелендiруден тұратын жекешелендiру бағдарламасы, секторлық бағдарламалар iс жүзінде жүзеге асырылды, заң базасы қалыптасты, мемлекеттiк мүлiктi республикалық және коммуналдық етiп бастапқы бөлу жүргiзiлдi. Жекешелендiру бағдарламалары шеңберiнде 1998 жылдың аяғына дейiн құрылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерiнiң жалпы мөлшерiнiң 65%-iн құрайтын 3276 акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерi, әлеуметтiк саланың 2606 объектілерi (тек 1997-1998 жылдардың өзiнде ғана), мүлiктiң жекелеген бiрлiктерi және кәсiпорындардың мүлiктiк кешендерi жекешелендiрiлдi. Жекешелендiру процесiнiң барысында нарықтық экономиканың негiзi ретiнде жеке меншiк қалыптасты.
Жекешелендiру процесiнiң дамуы, республикадағы жалпы экономикалық жағдайлардың өзгеруi, бюджет реформасын жүргiзу, отандық жеке меншiк секторын қалыптастыру, орталық пен аймақтардың арасындағы өкiлеттiктердi бөлу процесiнің тереңдеуi және жекешелендiрiлген объектiлердiң құрамын өзгерту, сондай-ақ шикiзат тауарларына әлемдiк бағалардың құлдырауы және 1998 жылы дамушы нарықтардағы қаржылық дағдарыс мемлекеттiк мүлiкке билiк ету жөнiндегі өзiнiң саясатын дүркiн-дүркiн түзетуiн және жинақталған тәжiрибелердi ескере отырып, қолданылып жүрген заңдарды жетiлдiруiн талап етедi.
Қолданылып жүрген заңдар (Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" заң күшi бар Жарлығы және басқа да нормативтiк құқықтық актiлер) өзiнiң оңды рөлiн атқарды, бiрақ реформалар процесiнiң жаңа даму кезеңiнде ол өте-мөте жетілдiруге мұқтаж. Мемлекеттiк мүлiктi басқару мен жекешелендiрудiң көптеген мәселелерi заң жүзiнде реттеле қойған жоқ. Экономикадағы болып жатқан процестердiң неғұрлым даму дәрежесiне байланысты сол сияқты жекешелендiру нысандары мен тәсiлдерiн жаңартуды қажет етедi. Сол сияқты жекешелендiруге байланысты жүргiзiлген (ең алдымен инвестициялық мiндеттемелер) және сенімгерлік басқаруға беруге арналған келiсiм-шарттарды (концессия) жасасу нәтижесiнде туындайтын қатынастардың орасан мол алқабын заңды түрде реттеу қажет.

Об утверждении Программы приватизации и повышения эффективности управления государственным имуществом на 1999-2000 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 1999 года № 683
Во исполнение программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы, а также в соответствии с Меморандумом Правительства Республики Казахстан по укреплению экономической стабильности, одобренным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июля 1998 года № 656 P980656_ , Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Программу приватизации и повышения эффективности управления государственным имуществом на 1999-2000 годы;
2) (Подпункт 2) исключен - постановлением Правительства РК от 31 марта 2000 г. N 482 P000482_ )
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан Джандосова У. А.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 1999 г. № 683
Программа
приватизации и повышения эффективности
управления государственным имуществом
на 1999-2000 годы
1. Введение
В период с 1991 по 1998 год в республике была реализована программа приватизации, состоявшая из малой, массовой приватизации, приватизации по индивидуальным проектам, секторных программ, сформирована законодательная база, произведено первичное разделение государственного имущества на республиканское и коммунальное. В рамках программ приватизации до конца 1998 года приватизировано 3276 акционерных обществ и хозяйственных товариществ, что составляет 65% от общего количества созданных акционерных обществ и хозяйственных товариществ, 2606 объектов социальной сферы (только за 1997-1998 годы), отдельные единицы имущества и имущественные комплексы предприятий. В ходе процесса приватизации произошло формирование частной собственности как основы рыночной экономики.
Развитие процесса приватизации, изменение общих экономических условий в республике, проведение бюджетной реформы, формирование отечественного частного сектора, углубление процесса разделения полномочий между центром и регионами и изменение состава приватизируемых объектов, а также внешние факторы, такие как падение мировых цен на сырьевые товары и финансовый кризис развивающихся рынков 1998 года, требуют периодической корректировки государством его политики по распоряжению государственным имуществом и совершенствования действующего законодательства с учетом накопленного опыта.
Действующее законодательство (Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона "О приватизации" U952721_ и другие нормативные правовые акты) сыграло свою положительную роль, но на новом этапе развития процесса реформ оно настоятельно нуждается в совершенствовании. Многие вопросы управления и приватизации государственного имущества законодательно не урегулированы. Нуждаются в обновлении также формы и методы приватизации в связи с более высоким уровнем развития происходящих в экономике процессов. Необходимо также законодательное урегулирование огромного массива отношений, возникших в результате проведенной обусловленной (прежде всего, инвестиционными обязательствами) приватизации и заключенных контрактов на передачу в доверительное управление (концессию).

Осы Бағдарлама Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясын мемлекеттік меншiктi 1999-2000 жылдар кезеңiнде тиiмдi басқару мен билiк ету бөлiгiнде одан әрi iске асыру мақсатында әзiрлендi.
2. Мемлекеттік меншікті жекешелендірудің және
басқарудың құқықтық негіздерін жетілдіру
Негiзгi проблемалар:
- неғұрлым ертерек кезеңдерде қабылданған жекешелендiру процесiн реттейтiн заң актiлерi әр түрлi ерекшелiктерi бар мемлекеттiк мүлiктiң сан алуан барлық нысандарын көрсетпейдi, сондай-ақ оларды iске асыру рәсiмдерiнiң жеткіліктi айқындылығын қамтамасыз етпейдi.
- бұрын қабылданған заң актiлерi жекешелендiрудi өзiнiң негiзгi мақсаты еттi және мемлекеттiк мүлiктi басқаруға байланысты мәселелердi толық көлемде көрсете алмады
- қолданылып жүрген заңдар мемлекеттiк меншiктi республикалық және коммуналдық етiп бөлу, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiктiң әр түрлi субъектілерiнiң жұмыс iстеу механизмiн толық көлемде көрсете алмады
- қолданылып жүрген заңдарда кәсiпорындарды оңалтудың, банкроттықтың және санациялардың рәсiмдердi iске асыру барысында туындайтын мемлекеттiк меншiктiң мәселелерiн реттеуге байланысты бос орын бар.
Мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендiру саласындағы заңдарды жетiлдiру мақсатында мемлекеттiк активтердi иелену, пайдалану және билiк ету жөнiндегi заңдарды реттейтiн "Мемлекеттiк мүлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзiрленетiн болады. Мұнда мемлекеттiң активтерiн тиiмді басқару жүйесi туралы қазiргi ұғымдар, мемлекеттiк басқару процесiнде шешiмдер қабылдау рәсiмi және оның мемлекеттiк меншiктi сенімгерлiк басқарумен ара қатынасы, республикалық және коммуналдық меншiктi басқарудың және билiк етудiң рәсiмдерi принциптерi, жекешелендiрудiң нақты механизмдерi көрiнiс табады. Сол сияқты мемлекеттiк коммерциялық ұйымдарды басқару жүйесiн неғұрлым егжей-тегжейлi реттеу мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" заң күшi бар Жарлығына; мемлекеттiң борышкерлерi болып табылатын немесе капиталына мемлекет қатысатын кәсiпорындарды оңалту және банкроттық рәсiмдерiн iске асыруға байланысты мәселелер бөлігінде "Банкроттық туралы" заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілетiн болады. "Мекемелер туралы" заңның жобасы әзiрленiп жатыр. Бұл заңдардың барлығы мемлекеттiк мүлiктi басқару мен билiк ету жөнiндегi бiрыңғай жүйеге кiретiн болады.
Қазақстан Республикасының Yкiметi мемлекеттiк кәсiпорындардың бiрiншi басшыларын және мемлекеттiң қатысуы бар акционерлік қоғамдардың лауазымды адамдарын тағайындауды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер; акционер ретiнде мемлекет атынан шешiмдер қабылдаудың тәртiбi; ұлттық компаниялардың қызметi ерекшелiктерi, коммуналдық меншiктiң объектiлерiн иелену, пайдалану және билiк ету; мемлекеттiң кәсiпорындар мен мекемелердің мүлiктерiн есепке алуды және оны пайдалануға бақылауды жүргiзу; мемлекеттiк меншiктi республикалық және коммуналдық етiп ажыратуға байланысты мәселелердiң жиынтығы әзiрленетiн және бекiтiлетiн болады.

Настоящая Программа разработана в целях дальнейшей реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года в части эффективного управления и распоряжения государственной собственностью на период 1999-2000 годы.
2. Совершенствование правовой основы приватизации и управления
государственным имуществом
Основные проблемы:
- законодательные акты, регламентирующие процесс приватизации принятые на более ранних этапах, не отражают всего многообразия форм государственного имущества, имеющих различные особенности, а также не обеспечивают достаточной транспарентности процедуры их реализации;
- ранее принятые законодательные акты преследовали основной своей целью приватизацию и не в полной мере отражали вопросы, связанные с управлением государственным имуществом;
- действующее законодательство не в полной мере отражает механизм разделения государственной собственности на республиканскую и коммунальную, а также функционирование различных субъектов государственного имущества;
- в действующем законодательстве существует пробел, связанный с регулированием вопросов государственного имущества, возникающих в ходе реализации процедур реабилитации, банкротства и санации предприятий.
В целях совершенствования законодательства в области управления государственным имуществом и приватизации будет разработан проект Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", регулирующий отношения по владению, пользованию и распоряжению активами государства. В нем найдут свое отражение современные представления о системе эффективного управления активами государства, процедуры принятия решений в процессе государственного управления и его соотношение с доверительным управлением государственным имуществом, принципы, процедуры управления и распоряжения республиканской и коммунальной собственностью, конкретные механизмы приватизации. Также будут внесены изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О государственном предприятии" Z952335_ , с целью более детального урегулирования системы управления государственными коммерческими организациями; в Закон "О банкротстве" U952173_ в части вопросов, связанных с реализацией процедур реабилитации и банкротства организаций, являющихся должниками государства, или в капитале которых участвует государство. Разрабатывается проект Закона "Об учреждении". Все эти законы войдут в единую систему по управлению и распоряжению государственным имуществом.
Правительством Республики Казахстан будут разработаны нормативные правовые акты, регулирующие назначение первых руководителей госпредприятий и должностных лиц акционерных обществ с участия государства; порядок принятия решений от имени государства как акционера; особенности деятельности национальных компаний; владение, пользование и распоряжение объектами коммунальной собственности; ведение учета и контроля за использованием имущества госпредприятий и учреждений; блок вопросов, связанных с разделением государственного имущества на республиканское и коммунальное.

3. Мемлекеттік мүлікті есепке алуды жақсарту
Қазiргi бар проблемалар:
- мемлекеттiк мүлiктiң әр түрлерiн есепке алуды әр түрлi министрлiктер мен ведомстволар жүзеге асырады (Қаржы министрлiгі, Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi, Әділет министрлiгі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және т.б.), мемлекеттiк мүлiктi есепке алудың сәйкестендiрiлген жүйесi жоқ,
- мемлекеттiк органдардың және өзге де ұйымдардың мемлекеттiк мүлiктi есепке алудың анықтығы мен дәлдiгiне жауапкершiлiк айқындалмаған,
- мемлекеттiк мүлiктiң жай-күйi туралы толық құнды мемлекеттiк статистикалық есептiлiк жоқ,
- мемлекеттiк меншiкте тұрған мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жүйесiнiң әдiснамасы анық емес,
- мемлекеттiң пайдасына заңды тұлғалардан өндiрiп алынған, сондай-ақ өндiрiп алу сатысында тұрған мүлiктердi есепке алу жоқтың қасы
3.1. Республикалық және коммуналдық меншiкте тұрған мүлiктер
Қазақстан Республикасы активтерiнiң жиынтық тiзiлiмiн жасауға бiрыңғай тұжырымдамалық негiз әзiрленетiн болады. Мемлекеттiк кәсiпорындардың, мекемелердiң және акционерлiк қоғамдардың, мемлекеттің үлестi қатысуы бар шаруашылық серiктестiктердiң Тiзiлiмi (бұдан әрi - Тiзiлiм) негiзiнде 2000 жылдың аяғына дейінгi кезеңде тиiстi тiзiлiмдердiң және кадастрлардың негiзгi деректерiн көрсету арқылы Қазақстан Республикасы активтерiнiң толық есебiн ұйымдастыруға мүмкiндiк беретiн Активтердің жиынтық тiзiлiмi жасалуы тиiс.
Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгiмен, мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жөнiндегi мемлекеттiк статистикалық есептiлiктiң жаңа нысандарын әзiрлейдi.
Мемлекеттiк органдардың және лауазымды тұлғалардың мемлекеттiк мүлiктi есепке алудың толықтығына және дәлдiгiне жауапкершiлiк жүйесi әзiрленетiн және күшiне енгiзілетiн болады.
"Мемлекеттiк мүлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасында және тиiстi Нормативтiк құқықтық актiлерде республикалық және коммуналдық меншiкте тұрған мемлекеттік мүлiктi есепке алудың ережесiн белгiлеу ұйғарылып отыр. Республикалық меншiкте тұрған мүлiкті есепке алуды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінің Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитеті (бұдан әрi - Комитет) жүзеге асыратын болады.
Коммуналдық меншiкте тұрған мүлiктi есепке алуды коммуналдық меншiктiң тiзiлiмiнде мемлекеттiк заңды тұлғалар активтерiнiң баланстық құнын, бағалы қағаздардың мөлшерiн, атаулы құнын, акционерлiк қоғамдардағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және шаруашылық серiктестіктердегі үлестердің көлемін және құндық түрiн, сондай-ақ мемлекеттiк ұйымдардың, акционерлiк қоғамдардың және шаруашылық серiктестiктерiнің негiзгi қаржылық көрсеткiштерiн, оның iшiнде активтер мен пассивтердiң, дебиторлық және кредиторлық берешектiң мөлшерiн көрсету арқылы облыстың (қаланың) Әкiмдерi жүзеге асыруы тиiс.
Тiзілiмде мемлекеттiк меншiкті есепке алудың толықтығын қамтамасыз ету үшiн коммуналдық меншiктiң тiзiлiмдерiнiң деректерi ай сайын Комитетке берiлiп отырады.

3. Улучшение учета государственного имущества
Существующие проблемы:
- учет различных видов государственного имущества осуществляют различные министерства и ведомства (Министерство финансов, Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды, Министерство юстиции, Национальный Банк Казахстана и др.), отсутствует унифицированная система учета государственного имущества,
- не определена ответственность государственных органов и иных организаций за достоверность и точность учета государственного имущества,
- отсутствует полноценная государственная статистическая отчетность о состоянии государственного имущества,
- не ясна методология системы учета государственного имущества, находящегося в коммунальной собственности,
- отсутствует учет имущества взысканного, а также находящегося в стадии взыскания, с юридических лиц в пользу государства.
3.1. Имущество, находящееся в республиканской и коммунальной
собственности
Будет разработана единая концептуальная основа для создания Сводного реестра активов Республики Казахстан. В период до конца 2000 года на базе Реестра государственных предприятий, учреждений и акционерных обществ, хозяйственных товариществ с долевым участием государства (далее - Реестр) должен быть создан Сводный реестр активов, который позволит организовать полный учет активов Республики Казахстан посредством отражения основных данных соответствующих реестров и кадастров.
Министерство финансов, совместно с Агентством Республики Казахстан по статистике, заинтересованными министерствами, агентствами и ведомствами разработает новые формы государственной статистической отчетности по учету государственного имущества.
Будет разработана и введена в действие система ответственности государственных органов и должностных лиц за полноту и точность учета государственного имущества.
Проектом Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и соответствующими нормативными правовыми актами предполагается установить правила учета государственного имущества, находящегося в республиканской и коммунальной собственности. Учет имущества, находящегося в республиканской собственности, будет осуществляться Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
Учет имущества, находящегося в коммунальной собственности, должен осуществляться Акимом области (города) посредством отражения в реестре коммунальной собственности балансовой стоимости активов государственных юридических лиц, количества и номинальной стоимости ценных бумаг, размеров и стоимостного выражения государственных пакетов акций в акционерных обществах и долей в хозяйственных товариществах, а также основных финансовых показателей государственных организаций, акционерных обществ и хозяйственных товариществ, в том числе размер активов и пассивов, дебиторской и кредиторской задолженности.
Для обеспечения полноты учета государственной собственности в Реестре, данные реестров коммунальной собственности ежемесячно передаются в Комитет.

3.2. Мемлекеттiк заңды тұлғаларға бекiтілмеген мүлiк
Мемлекеттiк мүлiктi тиiмдi басқаруды арттыру, түгендеудiң қорытындылары бойынша есепке алудың үздiксiздiгiн және толықтығын қамтамасыз ету және мемлекеттiк заңды тұлғаларға бекiтiлмеген мүлiктiң тиiстi тiзiлiмдерiн (кадастрларын) жасау мақсатында тиiстi мемлекеттiк заңды тұлғаларға бекiтiлетiн болады.
4. Мемлекеттік мүлікті тиімді басқаруды арттыру
Мемлекеттiк мүлiктi тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету саласындағы негiзгi проблемаларға мыналар жатады.
- мемлекеттiк меншiктiң объектiлерiн үлгiлер бойынша оларды басқарудың мақсаттарына, мiндеттерiне және механизмдерiне байланысты жiктелiмнiң болмауы;
- мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң әр түрлi үлгiлерi жөнiнде, оның iшiнде жекелеген экономиканың стратегиялық жағынан маңызды салаларында жұмыс iстейтiн Республика үшiн аса маңызды ұйымдар ("ұлттық компаниялар") бойынша басқарушылық шешiмдердi қабылдаудың дәл рәсiмдерiнiң болмауы.
4.1. Мемлекеттiк мүлiктi республикалық және коммуналдық етіп бөлу
Орындалатын функцияларына және қаржыландырылатын көздерiне сүйене отырып, бұрын мемлекеттiк кәсiпорындар мен мекемелер бойынша мемлекеттiк меншiктi республикалық және коммуналдық етiп бөлу жүргiзiлген болатын.
Қазақстан Республикасының Yкiметi 1999 жылғы сәуiрде акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және бұрын республикалық меншiкте тұрған, коммуналдық меншiкке берiлген шаруашылық серiктестiктерiндегi үлестердiң тiзбесi бекiтiлдi. Комитет осы тiзбенiң негiзiнде 1999 жылдың екiншi тоқсаны iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және шаруашылық серiктестiктерiндегi үлестердi коммуналдық меншiкке берудi жүргiзедi. Осы шаралар мемлекеттiк меншiктi тиiмдi басқаруды және басқарушылық шешiмдердi жақсартуға мүмкiндiк бередi.
Республикалық меншiкке "ұлттық компаниялардың", "көгiлдiр фишкалардың", жекешелендiрудiң аса iрi объектілерiнiң және Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы үшiн аса маңызы бар бiрсыпыра басқа да объектiлердiң акцияларының мемлекеттiк пакеттерi жатады. Сол сияқты осы объектілердiң тiзбесiн де 1999 жылғы сәуiрде Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен.
4.2. Республикалық меншiкте тұрған мүлiктi (республикалық меншiктi)
басқару
4.2.1. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн, шаруашылық серiктестiктерiндегi және мемлекеттiк кәсiпорындардағы үлестердi басқару және билiк ету жөнiндегi функциялар қоса берiлiп отырған кестедегi бөлуге сәйкес жүзеге асырылатын болады.

3.2. Имущество, не закрепленное за государственными юридическими лицами
В целях повышения эффективности управления государственным имуществом, обеспечения непрерывного и полного учета по итогам инвентаризации и создания соответствующих реестров (кадастров) имущество, не закрепленное за государственными юридическими лицами, будет закреплено за соответствующими государственными юридическими лицами.
4. Повышение эффективности управления государственным имуществом
К основным проблемам, в области обеспечения эффективного управления государственным имуществом, относятся следующие:
- отсутствие классификации объектов государственной собственности по типам в зависимости от целей, задач и механизмов управления ими;
- отсутствие четких процедур принятия управленческих решений в отношении различных типов объектов государственной собственности, в том числе по важнейшим для Республики организациям, функционирующим в отдельных, стратегически важных отраслях экономики ("национальным компаниям");
4.1. Разделение государственного имущества на республиканское и коммунальное
Исходя из выполняемых функций и источников финансирования, ранее было проведено разделение государственного имущества на республиканское и коммунальное по государственным предприятиям и учреждениям.
В апреле 1999 года Правительством Республики Казахстан утвержден перечень государственных пакетов акций и долей в хозяйственных товариществах, ранее находившихся в республиканской собственности, переданных в коммунальную собственность. На основании данного перечня, с учетом требований законодательства Комитет проведет в течение второго квартала 1999 года передачу государственных пакетов акций и долей в хозяйственных товариществах в коммунальную собственность. Данная мера позволит улучшить эффективность управления государственным имуществом и контроля за реализацией управленческих решений.
К республиканской собственности отнесены государственные пакеты акций "национальных компаний", "голубых фишек", крупных объектов приватизации и некоторые другие объекты, имеющие важное значение для развития экономики Республики Казахстан. Перечень данных объектов также утвержден Правительством Республики Казахстан в апреле 1999 года.
4.2. Управление имуществом, находящимся в республиканской собственности (республиканским имуществом)
4.2.1. Функции по управлению и распоряжению государственными пакетами акций, долями в хозяйственных товариществах и государственными предприятиями будут осуществляться согласно распределению в прилагаемой таблице.

4.2.2. "Ұлттық компанияларды" басқаруға көзқарастар
Мемлекет қарастырылып отырған кезеңде экономиканың стратегиялық жағынан аса маңызды жекелеген салаларында қатысуын сақтайтын болады. Осындайларға ұлттық экономиканың негiзiн құрайтын салалар, сондай-ақ өмiрлiк аса маңызды тауарларды, өнiмдердi және қызмет көрсетулердi өндiрудi қамтамасыз ететiн салалар жатады. Бұларға, оның iшiнде мұнайды өндiру, әзiрлеу, тасымалдау және өңдеу темiр жол және әуе көлiгi, электр энергиясын бөлу және уран шикiзаттары мен материалдарын өндiру жатады.
Ұлттық компаниялардың қызметi Yкiмет бекiткен белгiлi бiр рыноктарды монополиясыздандыруды көздейтiн экономиканың салаларын (секторларын) дамыту реттеушi заңдарды және институттарды дамыту тұжырымдамаларына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Үкiмет осы тұжырымдамаларға сүйене отырып, әрбiр "ұлттық компания" бойынша инвестициялық жоспарлардан және қарыз алу жоспарларынан, тариф саясатына табиғи монополистер үшiн көзқарастардан, өндiрiстiк қуаттарды жаңартудың, өнiмділіктiң өсуiнiң, шығарылатын өнiмдердi (көрсетілетiн қызметтердi) арттырудың, өнiмдердiң (көрсетiлетiн қызметтердiң) өзiндiк құнын кемiтудiң көрсеткiштерiнен, ұйғарылып отырған кiрiстердiң болжамдары мен негiздемелерiнен, оларды пайдаланудың негiзгi бағыттарынан, меншiктi капиталды арттырудың көздерiнен тұратын дамудың орта мерзiмдi (3-5 жыл) индикативтiк жоспарлары бекітiлетiн болады.
Аталған индикативтi жоспарлар шеңберiнде директорлар кеңесі жыл сайынғы бизнес-жоспарды қарайды және бекiтедi (жылдық өндiрiстiк бағдарламалар).
"Ұлттық компанияларды" басқару тиiмдiлiгiнiң өлшемдерi:
- ұлттық компаниялардың орта мерзімді жоспарын, жылдық бизнес-жоспарын iске асыруы;
есептi кезең үшiн ұлттық компаниялар қызметтерiнiң қаржылық нәтижелерi;
Қазақстандық қор биржасында (КАSЕ) листинг алу, тұтастай алғанда тиiстi секторды және экономиканы дамыту үшiн "ұлттық компаниялардың" әсер етуiн ынталандыру.
Жоғарыда аталғандармен қатар, "ұлттық компанияларды" басқарудың тиiмдiлiгiн қамтамасыз етудiң шешушi факторы бiрiншi басшылардың (топ-менеджерлердiң) талаптарына сәйкес келетiн ұқсас талаптарды таңдау және тағайындау болып табылады.
Осы мақсатта Yкiмет екi негiзгi әдiстi қолданады.
а) бизнесте және мемлекеттiк қызметте тиiстi білімi, iскер беделi, оң жұмыс тәжiрибесi бар жеке тұлғалар арасында топ-менеджерлердi конкурстық iрiктеу;
б) қаржылық және өндiрiстiк көрсеткiштермен (реrfомаnсе-bоnd) айқындалған "ұлттық компаниялардың" қол жеткiзу мақсаты үшiн осы заңды тұлғаның берген кепiлiмен бiрнеше топ-менеджерлердi тағайындау құқығына заңды тұлғалар арасында конкурс өткiзу, бұл орайда конкурсқа экономиканың осы секторында тиiстi тәжiрибесi және iскер беделi бар шетел және отандық компаниялар жiберiледi.

4.2.2. Подходы к управлению "национальными компаниями"
В рассматриваемый период государство сохранит присутствие в отдельных стратегически важных отраслях экономики. К таковым относятся отрасли, составляющие основу национальной экономики, а также отрасли, обеспечивающие производство жизненно важных товаров, продукции и услуг. К ним, в том числе относятся добыча, подготовка, транспортировка и переработка нефти, железнодорожный и воздушный транспорт, распределение электроэнергии и производство уранового сырья и материалов.
Деятельность национальных компаний будет осуществляться в соответствии с утвержденными Правительством концепциями развития отраслей (секторов) экономики, предусматривающими демонополизацию определенных рынков, развитие регулирующего законодательства и институтов.
Исходя из этих концепций Правительством, по каждой "национальной компании" будут утверждаться среднесрочные (3-5 лет) индикативные планы развития, содержащие инвестиционные планы и планы заимствования, подходы к тарифной политике (для естественных монополистов), показатели обновления производственных мощностей, роста производительности, увеличения выпускаемой продукции (услуг), снижения себестоимости продукции (услуг), прогнозы и обоснование предполагаемого дохода, основные направления его использования, источники увеличения собственного капитала.
В рамках указанных индикативных планов советы директоров будут рассматривать и утверждать ежегодные бизнес-планы (годовые производственные программы).
Критериями эффективности управления "национальными компаниями" являются:
- реализация среднесрочного индикативного плана, годового бизнес-плана национальной компании;
- финансовые результаты деятельности национальной компании за отчетный период;
- получение листинга на Казахстанской фондовой бирже (КАSЕ);
- стимулирующее воздействие "национальной компании" на развитие соответствующего сектора и экономики в целом.
Наряду с вышеуказанным, ключевым фактором обеспечения эффективности управления "национальными компаниями" являются выбор и назначение адекватных соответствующим требованиям первых руководителей (топ-менеджеров).
Для достижения этой цели Правительство будет применять два основных метода:
а) конкурсный отбор топ-менеджеров среди физических лиц, обладающих соответствующими знаниями, деловой репутацией, позитивным опытом работы в бизнесе и/или на государственной службе;
б) конкурс среди юридических лиц на право назначения нескольких топ- менеджеров под гарантии данного юридического лица на предмет достижения "национальной компании" определенных финансовых и производственных показателей (реrfомаnсе-bоnd), при этом к участию в конкурсе будут допускаться иностранные и отечественные компании имеющие соответствующий опыт и деловую репутацию в данном секторе экономики.

Үкiмет осы тектес конкурсты 1999 жылдың 3-тоқсанынан бастап өткiзуге кiрiседi.
Үкiмет сондай-ақ, "ұлттық компаниялардың"№қызметтерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң пакеттерiн, олардың қабылдаған басқару шешiмдерi мен оларды iске асыру процестерiн бекiтедi.
Ұлттық компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн пайдалану және иелiк ету жөнiндегi құқығы салалық министрлiктерге берiледi. Билiк ету жөнiндегi шешiмдердi қабылдау құқығы тек Қазақстан Республикасының Үкiметiне ғана бекiтiледi, "ұлттық компаниялар" акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне билiк ету жөнiндегi шешiмдердi iске асыруды Комитет жүзеге асырады.
4.2.3. Тек мемлекет меншiгiне ғана тиесiлi объектiлердi мүлiктiк
жалға немесе сенiмгерлiк басқаруға (жалдауға) беру.
Тиiмдi басқару мақсатында мүлiктiк жалға немесе сенiмгерлiк басқаруға берiлуi мүмкiн, тек мемлекет меншiгiне ғана тиесілі объектілердiң (мүлiктердiң) (жекешелендiруге жатпайтын) тiзбесiн Yкiмет нақтылайды. Бұл орайда, сол ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн кейiннен атаулы сату және бiр мезгiлде жалға (сенімгерлiк басқаруға) беру шартынсыз аталған объектiлердi жалға беру конкурстық және айқындылық шарттармен жүргiзiледi.
4.3. Коммуналдық мүліктердi басқару
Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және билiк етудiң принциптерiн айқындайтын қолданылып жүрген заңдарға сәйкес коммуналдық мүлiктi басқаруды жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асырады.
5. Жекешелендірудің конкурстығын және
айқындылығын қамтамасыз ету
1999-2000 жылдары мемлекеттiк меншiктi жекелендiру саласында шешуге қажеттi негiзгi мiндеттер:
- жекешелендiрудiң конкурстығын және айқындылығын қамтамасыз ететiн нормативтiк базаларды жасау және қабылдау,
- республикалық бюджетке қаражаттардың барынша көп түсуiн және тиiмдi меншiк иелерiнiң келуiн қамтамасыз ететiн "көгілдір фишкалар" және iрi жекешелендiру объектiлерi акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн сату,
- "екiншi эшелон" кәсiпорындарын жекешелендiрудi аяқтау,
- сенiмгерлiк басқаруға бұрын берілген объектiлердi жекешелендiру,
- жекешелендiруден кейiн сатып алушылардың инвестициялар және функцияларын нақтылау жөнiндегi мәселелердi шешу,
- олармен банкроттық және сауықтыру ресiмдерін жүргiзу кезiнде мемлекеттiк заңды тұлғалардың мүлiктiк меншiк иесi және акционерлiк қоғамдардағы және шаруашылық серiктестiктердегi қатысушы ретiнде мемлекеттiк мүдделердi қорғауды қамтамасыз ету бөлiгiнде заңдарға толықтыру енгiзу болып табылады.

Правительство приступит к проведению подобного рода конкурсов с 3-го квартала 1999 года.
Правительство также утвердит пакет нормативных правовых актов, регулирующих деятельность "национальных компаний", процесс принятия ими управленческих решений и их реализации.
Права по пользованию и владению государственными пакетами акций национальных компаний будут переданы отраслевым министерствам. Право принятия решений по распоряжению закрепляется исключительно за Правительством Республики Казахстан, реализацию принятых решений по распоряжению государственными пакетами акций "национальных компаний" осуществляет Комитет.
4.2.3. Передача в имущественный найм или доверительное управление (аренду) объектов, находящихся в исключительной собственности государства, Правительством будет уточнен перечень объектов (имущества), находящихся в исключительной собственности государства (не подлежащих приватизации), которые с целью их эффективного использования могут передаваться в имущественный найм или доверительное управление. При этом, передача в аренду указанных объектов будет происходить на условиях конкурсности и транспарентности, без условия последующей адресной продажи и одновременной передачи в аренду (доверительное управление) государственных пакетов акций тех же организаций.
4.3. Управление коммунальным имуществом
Управление коммунальным имуществом осуществляется местными исполнительными органами в соответствии с действующим законодательством, определяющим принципы процедуры управления и распоряжения государственным имуществом.
5. Обеспечение конкурсной и транспарентной приватизации
Основными задачами, которые необходимо решить в области приватизации государственной собственности в 1999-2000 годах, являются:
- разработка и принятие нормативной базы, обеспечивающей конкурсность и транспарентность приватизации,
- продажа государственных пакетов акций "голубых фишек" и крупных объектов приватизации, обеспечивающая максимальные поступления средств в республиканский бюджет и приход эффективных собственников,
- завершение приватизации предприятий "второго эшелона",
- приватизация объектов, ранее переданных в доверительное управление,
- решение вопросов по инвестиционным обязательствам покупателей и уточнения функций постприватизационного контроля,
- дополнение законодательства в части обеспечения защиты интересов государства как собственника имущества государственных юридических лиц и участника в акционерных обществах и хозяйственных товариществах при проведении процедур их банкротства и реабилитации.

5.1. "Көгiлдiр фишкалар" акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн
жекешелендiру
"Көгілдiр фишкалар" деген ұғым бағалы қағаздары Қазақстан қор биржасының А листингiне енетiн (немесе енуi мүмкiн) және қазақстандық және/немесе халықаралық бағалы қағаздар рыногында айналысқа түсетiн, ашық нысанда және халықтық акционерлiк қоғамдарында орын алып отырған iрi кәсiпорындарды бiлдiредi.
Үкiмет 2000 жылдың аяғына дейiн, мыналардың:
"Маңғыстаумұнайгаздың", "Ақтөбемұнайгаздың", "Қазақмыс Корпорациясының", "Қазхромның", "Қазмырыштың", "Қазақстан алюминийiнiң", "Соколов-Сарыбай кен-байыту өндiрiстiк бiрлестiгінің", "Өскемен титан-магний комбинатының" қалған акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн толық сатуды көздеп отыр. Бұл орайда, Үкiмет таяу уақыттары осы кәсiпорындардың тиiстi шараларды жүзеге асыруы, өтiнiм беруi және КАSЕ А листингiне енуi үшiн қажеттi күш жұмсайтын болады.
Yкiмет "Қазақтелекомның" және "Халық банкiнiң" елiмiздiң экономикалық және әлеуметтiк өмiрiндегi олардың ерекше ролiн ескере отырып, жарғылық капиталдарына акциялардың белгiлi бiр пакеттерiн сақтауды көздеуi мүмкiн, бiрақ акциялардың бақылаушы пакеттерi жеке секторға сатылатын болады.
"Көгiлдiр фишкалар" акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн жекешелендiру конкурстық негiзде жүргiзiледi. Менеджер және кеңесшi (консультант) ретiнде инвесторларды iздеу мен iрiктеу үшiн тиiстi тәжiрибесi және халықаралық беделi бар ұйымдар (институттар) тартылатын болады. Қазақстан "көгілдiр фишкалар" акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн орналастырудың мерзiмдері, нысандары, тәсiлдерi туралы шешiмдi жекелеген әр компания бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдайды.
"Көгiлдiр фишкаларды" жекешелендiрудің осы (екiншi) кезеңiн жүзеге асыру кезiнде негiзгi тәсiл экономиканың осы секторында танылған оператор және айқынды және корпоративтiк басқарудың халықаралық стандартымен мойындалуы болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 5.1.-бөлімнің алтыншы абзацы алынып тасталды - ҚР Үкіметінің
2000.10.18. N 1556 қаулысымен. P001556_
5.2. Жекешелендiрудің iрi объектiлерiн сату
Осы бағдарламаның 4.2.1-тармағында аталған барлық iрi жекешелендiру объектiлерi 1999-2000 жылдар iшiнде толық жекешелендiрiлетiн болады. Конкурстық жекешелендiрудiң нысандары мен әдiстерiн Yкiмет жанындағы комиссияның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды. Iрi объектiлердi сату алдындағы даярлық және жекешелендiру жөнiндегi шараларды iске асыруды мүдделi мемлекеттiк органдардың қатысуымен Комитет жүргiзедi.

5.1. Приватизация государственных пакетов акций "голубых фишек"
Под "голубыми фишками" понимаются крупные организации, существующие в форме открытых и народных акционерных обществ, ценные бумаги которых входят (или могут войти) в листинг А Казахстанской фондовой биржи и обращаются в достаточных объемах на казахстанском и/или международном рынках ценных бумаг.
До конца 2000 года Правительство планирует полностью продать оставшиеся государственные пакеты акций следующих из них: "Мангистаумунайгаз", "Актобемунайгаз", "Корпорация "Казахмыс", "Казхром", "Казцинк", "Алюминий Казахстана", "Соколовско-Сарбайское горно- обогатительное производственное объединение", "Усть-Каменогорский титано- магниевый комбинат". При этом в ближайшее время Правительство приложит необходимые усилия для того, чтобы данные предприятия осуществили соответствующие мероприятия, подали заявки и вошли в листинг А КАSЕ.
В уставных капиталах "Казахтелекома" и "Народного банка" Правительство, с учетом их особой роли в экономической и социальной жизни страны, по всей видимости, сохранит определенный пакет акций, при этом контрольный пакет акций будет продан в частный сектор.
Приватизация государственных пакетов акций "голубых фишек" будет осуществляться на конкурсной основе. Для организации поиска и выбора инвестора в качестве менеджеров и советников (консультантов) будут привлекаться организации (институты), имеющие соответствующий опыт и международную репутацию. Решения о сроках, формах и методах размещения государственных пакетов акций казахстанских "голубых фишек" будут приниматься Правительством Республики Казахстан по каждой компании отдельно.
Основным подходом при осуществлении данного (второго) этапа приватизации "голубых фишек" будет привлечение в эти компании дополнительного стратегического инвестора, являющегося признанным оператором в данном секторе экономики и приверженного международным стандартам транспарентности и корпоративного управления. <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 18 октября 2000 г. N 1556 P001556_ .
5.2. Продажа крупных объектов приватизации
Все крупные объекты приватизации, перечисленные в п.4.2.1 настоящей программы, будут приватизированы в течение 1999-2000 годов. Формы и методы конкурсной приватизации этих объектов будут определяться Правительством Республики Казахстан по представлению комиссии при Правительстве. Реализация мероприятий по предпродажной подготовке и приватизации крупных объектов производится Комитетом с участием заинтересованных государственных органов.

5.3. "Екiнші эшелон" кәсiпорындары акцияларының мемлекеттік
пакеттерiн жекешелендiру
"Екiншi эшелон" ұйымдары деген ұғым акцияларының мемлекеттiк пакеттерi 1999-2000 жылдар iшiнде жекешелендiруге жататын және "көгiлдiр фишкаларға" және жекешелендiрудiң iрi объектiлерiне жатпайтын акционерлiк қоғамдарды бiлдiредi.
Сату алдындағы даярлықты және республикалық меншiкке жататын осы топтың объектiлерiн жекешелендiрудiң нысандары мен әдiстерi туралы шешiмдi, заң талаптарын ескере отырып, салалық министрлiктер жасайды, қабылдайды және iске асырады.
Коммуналдық меншiкке берiлген объектiлерге қатысы бойынша қолданылып жүрген заңдарға сәйкес облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының Әкімдері қабылдайды және iске асырады. Yкiмет жекешелендiрудiң облыстық (қалалық) бағдарламаларының бар болуын және қатаң орындалуын, оны өткізу кезінде белгіленген транспаренттік және конкурстық өлшемдердiң сақталуын қадағалайды.
5.4. Сенiмгерлiк басқаруға бұрын берiлген шаруашылық
серiктестiктерiндегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және
мемлекеттiк үлестердi жекешелендiру.
Акционерлiк қоғамдардың акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және сенiмгерлiк басқаруға бұрын берілген шаруашылық серiктестiктерiндегi мемлекет үлестерiн жекешелендiру мынадай үш бағыттарда жүзеге асырылатын болады:
- компанияның басқарушысы өзiне қабылдаған міндеттемелерді орындамаған не жеткiлiкті орындамаған жағдайда, осы Бағдарламаның көзқарастарына сәйкес акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн және шаруашылық серiктестіктерiндегi мемлекет үлестерiн кейіннен сата отырып, заңдармен белгiленген тәртiпте сенiмгерлiкке басқаруға арналған келiсiм-шарттарды бұзуды жүзеге асыра алады.
- компанияның басқарушысы кейiннен сатып алу құқығынсыз сенімгерлік басқаруға арналған келiсiм шарт бойынша инвестициялық мiндеттемелердi орындаған жағдайда, мұндай келiсiм-шарттар аяқталуы тиiс. Келiсiм-шарт аяқталғаннан кейiн акциялардың мемлекеттiк пакеттерi (қатысу үлестерi) конкурстық сатуға жатады.
- Компания басқарушысының сенiмгерлiк басқаруында тұрған шаруашылық серiктестiктерiндегi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және мемлекеттiк үлестердi кейiннен сатып алу құқығымен атаулы сату. Атаулы сату, егер келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе, келiсiм-шарт бойынша мiндеттемелердi компания басқарушысының толық орындағаны және оның ұсынған бағаға келiсуi кезiнде тендер қорытындылары бойынша жасалынған сенімгерлiк басқаруға арналған келiсiм-шартта көзделген ерекше жағдайларда ғана жүргiзiледi.
5.5. Yкiметке қызмет көрсететiн ұйымдарды қоса алғанда, әлеуметтiк
сала объектiлерiн жекешелендiру
Республикада соңғы жылдары бiлiм, денсаулық сақтау, ғылыми-зерттеу жұмыстары салаларында және әлеуметтiк салалардың басқа секторларында жұмыс iстейтiн жеке меншiк кәсiпорындар пайда бола тұрса да осындай қызмет көрсетудi жүзеге асырушы мемлекеттiк мекемелер әзiрше басымырақ. Жекешелендiруге негiзiнен оңтайландыру нәтижесiнде босатылған профилi бойынша пайдаланылмайтын әлеуметтiк обьектілердiң жүйелерi жатқызылды. Нәтижесiнде қызмет көрсету саласының аясы тартылады немесе осы салаларда жұмыс iстейтiн мемлекеттiк мекемелердiң толығуы және салмағы өседi.

5.3. Приватизация государственных пакетов акций предприятий
"второго эшелона"
Под организациями "второго эшелона" понимаются акционерные общества, государственные пакеты акций которых подлежат приватизации в течение 1999- 2000 годов и которые не относятся к "голубым фишкам" и крупным объектам приватизации.
Решения о формах и методах приватизации, включая предпродажную подготовку и объектов данной группы, относящихся к республиканской собственности, прорабатываются, принимаются и реализуются отраслевыми министерствами с учетом требований законодательства.
По отношению к объектам, переданным в коммунальную собственность, решения принимаются и реализуются Акимами областей, городов Астана и Алматы в соответствии с действующим законодательством. Правительство будет контролировать наличие и строгое выполнение областных (городских) программ приватизации, соблюдение установленных критериев транспарентности и конкурсности при ее проведении.
5.4. Приватизация государственных пакетов акций акционерных обществ и долей государства в хозяйственных товариществах, ранее переданных в доверительное управление
Приватизация государственных пакетов акций акционерных обществ и долей государства в хозяйственных товариществах, ранее переданных в доверительное управление, будет осуществляться по следующим трем направлениям:
- в случае невыполнения либо ненадлежащего выполнения управляющей компанией принятых на себя обязательств будет осуществляться расторжение в установленном законодательством порядке контрактов на доверительное управление с последующей продажей государственного пакета акций акционерных обществ и долей государства в хозяйственных товариществах в соответствии с подходами настоящей Программы;
- в случае выполнения управляющей компанией своих инвестиционных обязательств по контрактам на доверительное управление без права последующего выкупа такие контракты подлежат завершению. После завершения контракта государственный пакет акций (доля участия) подлежит конкурсной продаже.
- адресная продажа государственного пакета акций акционерных обществ и долей государства в хозяйственных товариществах, находящихся в доверительном управлении с правом последующего выкупа. Адресная продажа будет производиться исключительно в случаях, когда она предусмотрена контрактом на доверительное управление, заключенном по итогам тендера, при полном выполнении управляющей компанией обязательств по контракту и ее согласии на предложенную государством цену, если иное не предусмотрено контрактом.
5.5. Приватизация объектов социальной сферы, включая организации
оказывающие услуги Правительству
Несмотря на то, что за последние годы появились частные организации, функционирующие в сфере образования, здравоохранения, научно- исследовательских разработок и других секторах социальной сферы, в республике пока преобладают государственные предприятия (учреждения), осуществляющие эти услуги. На приватизацию в основном выводились высвобождаемые в результате оптимизации сети социальные объекты, которые в дальнейшем используются не по профилю. В результате сужается сфера обслуживания или растет наполняемость и нагрузка на существующие государственные учреждения в этих сферах.

Осы салада экономикалық реформалардың негiзгi бағыттары мемлекеттiк тапсырыс жүйесiне және бәсекелестiк ортаны мақсатты құруға өту жолымен көрсететiн қызметтердiң көлемiн сақтау және олардың сапасын жақсарта отырып мемлекеттiк меншiк обьектiлерiн ұстауға арналған бюджеттiк шығындарды азайтуға бағытталған 1999 жылдың 1 қаңтарынан басталған бюджеттiк реформадан пайда болды. Осы реформаны жүргiзу кезiнде республикалық мемлекеттiк кэсiпорындарда мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде олар көрсететiн қызметтердi төлейтiн республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мекемелерді қайта құру, олардың ұйымдастыру-құқықтық нысандарын өзгерту жолымен жүзеге асырылады.
1999 жылдың ішінде осы жүйе негiзiнен иституционалдырылған болуға тиiс, бұл алдағы жылы әлеуметтiк салалардағы мемлекеттiк кәсiпорындарды белсендi жекешелендiруге өтуге мүмкiндiк бередi. Республикалық меншiктегi объектiлердің маңыздылығын ескере отырып, оларды жекешелендiру осы кәсiпорындарда жұмыс iстейтiн еңбек ұжымдарын мүдделерiн ескерумен Yкiметтiң жеке шешiмдерi бойынша жеке тәртiпте жүзеге асырылатын болады.
Әлеуметтiк салалардың жекешелендiрiлген объектілер техникалық қызмет көрсетуге мемлекеттiк тапсырыс алуға арналған конкурстарға қатыса алады, бағамен Үкiмет белгiленген тәртiппен бекiтiлген қаржыландыру нормативтерi негiзiнде есептесетiн болады.
Осылайша, халыққа әлеуметтiк қызмет көрсету және Үкiметке өзге қызмет көрсету деңгейiн мемлекеттiк кепiлдiкпен сақтау кезiнде бiлiм беру (жоғары бiлiм берудi қоса алғанда), медицина, ғылым, әлеуметтiк қызмет, мәдени-демалыс, дене тәрбие-сауықтыру қызметтерi салаларында мемлекеттiк емес ұйымдар жұмыс iстейтiн болады.
5.6. Жекешелендiруден кейiн бақылау және инвестициялық мiндеттемелер
1995-1998 жылдары жекешелендiрудiң көптеген объектiлерi инвестициялық тендерлерде жекешелендiрмеген болатын: Осындай жекешелендiру барысында мемлекеттiк бюджет елеулi қаржыны ала алмады, жаңа меншiк иелерi кеп жылғы мiндеттемелермен ауыртпалықта қалды. Дамушы рыноктардың қаржылық дағдарысына және қазақстандық экспорт өнiмдерiне сұранымның және бағаның құлдырауына байланысты көптеген инвесторларда инвестициялық бағдарламаларды орындауда объективтi қиындықтар пайда болды. Көптеген инвестициялық мiндеттемелер нақты қалыптаспаған болды (кәсiпорынның негiзгi және айналым капиталына жiктелiм жасамай қаржы жұмсау), қазақстандық рыноктағы кәсiпорындардың өнiмдерiне (қызметiне) сұранымның қысқару салдарынан бiрқатар инвестициялық мiндеттемелердiң мәнi жойылды.
Жоғарыда айтылғандарға байланысты Yкiмет күтпеген келiсiм шарттардың ережелерiн түзету жөнiндегi қосымша келiсімдердi дайындау және қол қоюға қажеттілiгi туындаған келiсiм-шарттар бойынша бiрқатар инвесторлармен өзара қарым-қатынастың тәсiлiн айқындайтын болады.
1999 жылдың екiншi-үшiншi тоқсанында кәсiпорындардың (объектiлердiң) тиiмдi жұмыс iстеуiн экономикалық талдауды қоса алғанда, инвестициялық тендерлер барысында жекешелендiрiлген объектiлердi сатып алған инвесторлардың инвестициялық және өзге мiндеттемелердi орындауын (аудиторлық және консалтингтік компаниялардың мамандарын тексерушiлерiн қатыстыра отырып) тексеретiн болады.
Тексеру қорытындылары бойынша 1999 жылдың аяғына дейiн қосымша келiсiмдер мен келiсiм-шарттарды дайындау жөнiнде инвесторлармен келiссөздер жүргiзілетiн болады. Бұл үшiн мүдделi министрлiктердiң қатысуымен арнайы ведомствоаралық комиссия құрылатын болады. Дәл осындай жұмыстарды акциялардың мемлекеттiк пакеттерi (қатысу үлестерi) коммуналдық меншiкке берiлген кәсiпорындар мен ұйымдар жөнiнде облыстардың (қалалардың) әкiмдерi жүргiзуi тиiс.

Ключевым направлением экономических реформ в этой сфере стала начавшаяся с 1 января 1999 года бюджетная реформа, направленная на уменьшение бюджетных затрат на содержание государственных учреждений, при сохранении объема предоставляемых услуг и улучшении их качества, путем перехода к системе государственного заказа и целенаправленного создания конкурентной среды.
При проведении этой реформы осуществляется преобразование учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, путем изменения их организационно-правовой формы в республиканские государственные предприятия, которым государство оплачивает предоставляемые ими услуги через механизм государственного заказа.
В течение 1999 года данная система должна быть в основном институционализирована, что даст возможность со следующего года перейти к более активной приватизации государственных предприятий социальной сферы. Учитывая значимость объектов республиканской собственности, их приватизация будет осуществляться в индивидуальном порядке по отдельным решениям Правительства с учетом интересов трудовых коллективов, работающих на этих предприятиях.
Приватизированные объекты социальной сферы смогут участвовать в конкурсах на получение государственного заказа на предоставление различных видов услуг, цена которых будет рассчитываться на основе нормативов финансирования, утверждаемых в установленном Правительством порядке.
Таким образом, при сохранении гарантированного государством уровня потребления (населением, организациями и Правительством) социальных услуг, будут функционировать негосударственные организации в области образовательных (включая высшее образование), медицинско-оздоровительных, научных, культурно-досуговых и других видов услуг.
5.6. Постприватизационный контроль и инвестиционные обязательства
В 1995-1998 годах многие объекты приватизации были приватизированы на инвестиционных тендерах. В ходе такой приватизации государственный бюджет недополучил значительные средства, а новые собственники оказывались обременены многолетними обязательствами. В связи с финансовым кризисом развивающихся рынков и падением спроса и цен на продукцию казахстанского экспорта, у многих инвесторов возникли объективные трудности с выполнением инвестиционных программ. Многие инвестиционные обязательства были юридически нечетко сформулированы (без дифференциации вложений в основной и оборотный капитал организации), ряд инвестиционных обязательств утратили смысл вследствие сокращения спроса на продукцию (услуги) организаций на казахстанском рынке.
В связи с вышеизложенным, Правительство определит подходы к взаимоотношениям с рядом инвесторов, по контрактам с которыми назрела необходимость подготовки и подписания дополнительных соглашений по корректировке условий многих контрактов.
Во втором-третьем квартале 1999 года будут проведены (с привлечением специалистов-ревизоров, аудиторских и консалтинговых компаний) проверки выполнения инвестиционных и прочих обязательств инвесторами, выкупившими объекты приватизации в ходе инвестиционных тендеров, включающие экономический анализ эффективности функционирования организаций (объектов).
По итогам проверок до конца 1999 года будут проведены переговоры с инвесторами по подготовке дополнительных соглашений к контрактам. Для этого будет создана специальная межведомственная комиссия с участием заинтересованных министерств и агентств. Аналогичная работа должна быть проведена акимами областей (городов) в отношении предприятий и организаций, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы в коммунальную собственность.

6. Бұрынғы жылдары жүзеге асырылған жекешелендірудің
барысында туындаған проблемаларды реттеу
1999-2000 жылдар аралығындағы Yкiметтiң маңызды мiндеттердiң бiрi өткен жылдары жүзеге асырылған жекешелендiру нәтижесiнде туындаған проблемалар мен дауларды түпкіліктi реттеу болып табылады. Ұйымдар мен объектiлердiң тұтастай бiртобы жекешелендiру заңдардың талаптарына толық сәйкес келе бермейтiндей болып, оның iшiнде кредиторлар алдындағы мiндеттемелер бойынша сатып алушының (не сатушымен) құқықтық мирасқорлығы принциптерi сақталмай жүргiзiлген болатын.
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасының Yкiметiне - заңды және жеке тұлғалардың, оның iшiнде мүлiктiк кешен ретiнде жекешелендiрiлген кәсiпорындар мен мекемелер кредиторларының талаптарының және қойылатын талаптардың көлемi ұлғая түседi. Бағдарламаның әрекет ету кезеңiнде Yкiмет кредиторлардың барлық нақты талаптарын түгендеу, жекешелендiру нәтижесiнде туындаған өтеу нысандары мен тәсiлдерi бойынша құқықтық мирасқорларды, талаптарды айқындау жөнiндегi жұмыстарды аяқтайды.
Купондық жекешелендiру процесiнiң аяқталуына байланысты проблема басқаша. Көптеген инвестициялық жекешелендiру қорлары акционерлердiң жалпы жиналыстарын өткiзе алмады. Бiрқатар қорлар бойынша жоғалған құжаттарды қайтадан қалпына келтiру, олардың активтерiнiң қорларын басшылық ету және басқару мәселелерiн шешу қажет. 1999 жылы Үкiмет ашық акционерлiк қоғамдардағы инвестициялық жекешелендiру қорларын қайта құруды аяқтауды, олардың бiрiктiретiн және бiлiктілiкпен басқаруды ретке келтiретiн тиiстi заң жобаларын дайындап және Парламентке енгiзетiн болады.
7. Қорытынды
Үкіметтің мемлекеттік меншік объектілерін жекешелендіру жөніндегі іс-әрекеті екі маңызды нысанаға жетуге бағытталатын болады:
- мемлекеттің нарықтық экономикадағы оған тән емес функциялардан кету және жекеменшік тауар өндірушілермен бәсекелестіктен барынша ықтималды қашу;
- бюджет алдындағы өзінің міндеттемелерін орындайтын бәсеке қабілетті тауарлар мен қызмет көрсетулерді өндіретін тиімді жеке меншік иесі институтын қалыптастыру.
Осы бағдарламаны іске асыруда негізінен салалық министрліктер, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері қатысатын болады. Бұл ретте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің функциялары мемлекеттік мүлікті
дәл және толық есепке алуды оны пайдалануға қамтамасыз етуге,
нормативтік актілерді әзірлеуге және мемлекеттік мүлік және
жекешелендіруді басқару процестеріне әдіснамалық жағынан қолдау
көрсетуге шоғырландырылатын болады.
кесте
республикалық меншіктегі шаруашылық серіктестіктер акцияларының
мемлекеттік пакетін (қатысу үлесін) республикалық мемлекеттік
кәсіпорындар мен басқару және оларға билік ету жөніндегі
Функцияларды бөлу
ЕСКЕРТУ. Кесте өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.08.11. N 1127 қаулысымен.
P991127_
_________________________________________________________________________
| Санаты|АҚ (жетекшілік ететін салалық |Мемлекет.|Басқару бойынша шешуші  |
|       |министрліктің) атауы          |тің үлесі|құқылы өкілеттіктер:    |
|       |                              |         |1. Директорлар кеңесін  |
|       |                              |         |қалыптастыру, мемлекет. |
|       |                              |         |тің өкілдерін тағайындау|
|       |                              |         |2. Стратегиялық (орта   |
|       |                              |         |мерзімді) жоспарларды,  |
|       |                              |         |өндірістік және инвести.|
|       |                              |         |циялық бағдарламаларды  |
|       |                              |         |және оларды орындау ту. |
|       |                              |         |ралы есептерді бекіту   |
|_______|______________________________|_________|________________________|
|1."ұлт.|1."Қазақойл" ҰМК ЖАҚ (ЭИжСМ)  |100      |(Үкімет (Үкімет жанында.|
|тық    |                              |         |ғы комиссия).           |
|компа. |                              |         |                        |
|ниялар"|                              |         |                        |
|_______|______________________________|_________|________________________|

6. Урегулирование проблем, возникших в результате приватизации,
осуществленной в предшествующие годы
Одной из важнейших задач Правительства в период 1999-2000 годов является окончательное урегулирование проблем и споров, возникших в результате приватизации, осуществленной в предыдущие годы. Приватизация целого ряда организаций и объектов была произведена не в полном соответствии с требованиями законодательства, в том числе без соблюдения принципа правопреемства покупателя (либо продавца) по обязательствам перед кредиторами.
В связи с этим, возрастает и объем требований и исков юридических и физических лиц к Правительству Республики Казахстан, в том числе кредиторов предприятий и учреждений, приватизированных как имущественный комплекс. В период действия Программы Правительство завершит работу по инвентаризации всех реальных требований кредиторов, определению правопреемников, по формам и методам погашения, возникших в результате приватизации, требований.
Другая проблема связана с завершением процесса купонной приватизации. Многие инвестиционно-приватизационные фонды не смогли провести общие собрания акционеров, по ряду фондов необходимо восстановление утерянной документации, решение вопросов руководства фондов и управления их активами. В 1999 году Правительство разработает и внесет в Парламент соответствующие законопроекты, которые позволят завершить реорганизацию инвестиционно-приватизационных фондов в открытые акционерные общества, консолидировать их активы и наладить квалифицированное управление.
7. Заключение
Действия Правительства по приватизации объектов государственной собственности будут направлены на достижение двух главных целей:
- уход государства от несвойственных ему в рыночной экономике функций и максимально возможное избежание конкуренции с частными товаропроизводителями;
- формирование института эффективного частного собственника, выполняющего свои обязательства перед бюджетом, производящего конкурентоспособные товары и услуги.
В реализации данной программы примут основное участие отраслевые министерства, акимы областей, городов Астана и Алматы. При этом, функции Комитета государственного имущества и приватизации  Министерства финансов Республики Казахстан будут сосредоточены на обеспечении точного и полного учета государственного имущества, обеспечении контроля за его использованием, разработке нормативных актов и методологическом сопровождении процессов управления государственным имуществом и приватизации.
Распределение функций
по управлению и распоряжению государственными пакетами
акций (долей участия) хозяйственных товариществ, находящихся в
республиканской собственности, и республиканскими
государственными предприятиями <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 августа 1999 г. N 1127   P991127_ .
_________________________________________________________________________
№ :  Категория    :Название АО(курирующее:   Доля    : Ключевые правомочия
п/п:               :отраслевое            :государства: по управлению:
:               :министерство)         :           : 1. Формирование
:               :                      :           : совета директоров
:               :                      :           : (назначение
:               :                      :           : представителей
:               :                      :           : государства)
:               :                      :           : 2. Утверждение
:               :                      :           : стратегических
:               :                      :           : (среднесрочных)
:               :                      :           : планов,
:               :                      :           : производственных
:               :                      :           : и инвестиционных
:               :                      :           : программ и отчетов
:               :                      :           : об их выполнении
_________________________________________________________________________
__________1___________________2________________3_________________4_______
1. I."Национальные 1. ЗАО "ННК Казахойл"         100     Правительство
компании"          (МЭИиТ),                           (комиссия при
Правительстве)

2. "Қазтрансойл" МТҰК ЖАҚ      100
(ЭИжСМ)
3. "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК      100
(ЖАҚ )ЭИжСМ
4. "КЕГОК" ЖАҚ (ЭИжСМ)         100
5. "қазақстан темір жолы"      100
РМК (ККэТМ)
6. "ҚазтеңізкөлікфлотҰТКК"     100
(ККэТМ) ЖАҚ
7. "Эйр Қазақстан" ЖАҚ         100
(ККэТМ)
8. "Жібек Жолы - Қазақстан"    100
ЖАҚ (ККэТМ)
9. "Казаэронавигация" РМК      100
(ККжТМ)
10. "Алматы Халықаралық        100
Әуежайы" ААҚ (ККэТМ)
11. "Астана Халықаралық        100
Әуежайы" ААҚ (ККэТМ)
12. "Атырау Әуежайы" ААҚ       100
(КкэТМ)
13. "Ақтау теңіз сауда порты"  100
РМК (ККэТМ)
14. "Азық-түлік келісім-шарт"  100
корпорациясы" ЖАҚ (АШМ)
15. "Эксимбанк" ЖАҚ (ҚМ)       100
16. "Трактебель" (ЭИжСМ)       100
компаниясының концессиясында
тұрған Ішкі және халықаралық
магистральды газкөліктік
жүйесі (ЭИжСМ)
17. Почта байланысының         100
республикалық мемлекеттік
кәсіпорны "ККжТМ"
17-1. "Мемлекеттiк жинақтаушы
зейнетақы қоры" ЖАҚ (ҚМ)       100
17-2 "Мемлекеттiк қаржы
жүйелерiне ақпараттық-телекоммуникациялық
қызмет көрсету орталығы"
ЖАҚ (ҚМ, МКМ)                  100
ІІ.     1. "Қазақтелеком" ААҚ          50        Үкімет (Үкімет жанындағы
"көгіл  (ККэТМ)                                  комиссия)
дір     2. "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ     30
фишка.  (ЭИжСМ)
3. "Ақтөбемұнайгаз" ААҚ        25,2
(ЭИжСМ)
4. "Корпорация Қазақмыс"       35
ААҚ ("Самсунг Дойчланд
ГмбХ" корпорациясының
сенімгерлік басқаруында 35%
(ЭИжСМ))
5. "Қазмырыш" ААҚ (ЭИжСМ)      27,7
6. "Қазхром КҰК" ААҚ           29
(ЭИжСМ)
7. "Қазақстан аллюминийі"      31,68
ААҚ (ЭИжСМ)
8. "ССТӨБ" АҚ (ЭИжСМ)          39.5
9. "ҚХЖБ" ААҚ (ҚМ)             80.04
("ҚХЖБ-тобы" ҰИҚАК
басқаруына берілді)
10. "ӨТМК" ААҚ (ЭИжСМ)         15,5      Қаржыминімен
ІІІ.Ірі 1. "Екібастұз" СЭС-2 АҚ        100       келісім бойынша
жекелен. (ЭИжСМ)                                 салаақы
діру    2. CCL-OIL (ЭИжСМ)             87.9      министрліктер
объек.  компаниясының концессиясын.
тілері  дағы "Павлодар МӨЗ" ААҚ (ЭИжСМ)
3. "Ақмола бөлуші желілі       100
компаниясы" ААҚ (ЭИжСМ)
4. "Талдықорған бөлуші электр  100
желісі компаниясы" ААҚ (ЭИжСМ)
5. "Талдықорған акционерлік    100
көліктік-электр желісі
компаниясы" ААҚ (ЭИжСМ)
6. "Талдықорған АЭС" ААҚ       100
7. "Сарқанд АЭС" ААҚ           100
8. "Сарыөзек АЭС" ААҚ          100
9. "Үштөбе АЭС" ААҚ            100
10."Жаркент АЭС" ААҚ           100
11."Көксу АЭС" ААҚ             100
12."Қарабұлақ АЭС" ААҚ         100
13."Текелі АЭС" ААҚ            100
14."Ақсу АЭС" ААҚ              100
15."Алакөл АЭС" ААҚ            100
16."Атырау ЭТК" ААҚ

2. ЗАО "НКТН
Казтрансойл"               100
(МЭИиТ),
3. ЗАО "НАК                   100
Казатомпром"
(МЭИиТ)
4. ЗАО "КЕГОК" (МЭИиТ)        100
5. РГП "Казахстан темир
жолы" (МТКиТ)              100
6. ЗАО "НМСК                  100
Казмортрансфлот"
(МТКиТ)
7. ЗАО "Эйр Казахстан"        100
(МТКиТ)
8. ЗАО "НК Шелковый путь-
Казахстан" (МТКиТ)         100
9. РГП "Казаэронавигация"
(МТКиТ)                    100
10. ОАО "Международный         100
Аэропорт Алматы" (МТКиТ)
11. РГП "Международный         100
Аэропорт Астана" (МТКиТ)
12. ОАО "Атырау Аэропорты"     100
(МТКиТ)
13. РГП "Актауский морской     100
торговый порт" (МТКиТ)
14. ЗАО "Продовольственная     100
контрактная корпорация"
(МСХ)
15. ЗАО "Эксимбанк" (МФ)       100
16. Внутренняя и               100
международная
магистральные
газотранспортные системы,
находящиеся в концессии у
компании Трактебель (МЭИиТ)
17. Республиканское             100
государственное
предприятие почтовой
связи (МТКиТ)
17-1 ЗАО "Государственный
накопительный пенсионный
фонд" (МФ)                  100
17-2 ЗАО "Центр информационно-
телекоммуникационного
обслуживания государственных
финансовых систем (МФ, МГД) 100
___________________________________________________________________________
2. II."Голубые    1.  ОАО "Казахтелеком"        50     Правительство
фишки"          (МТКиТ)                          (комиссия при
Правительстве)
2.  ОАО "Мангистаумунайгаз"   30
(МЭИиТ)
3.  ОАО "Актобемунайгаз"      25,2
(МЭИиТ)
4.  ОАО "Корпорация           35
Казахмыс" (35% в
доверительном управлении
корпорации "Самсунг
Дойчланд ГмбХ" (МЭИиТ)
5.  ОАО "Казцинк" (МЭИиТ)     27,7
6.  ОАО "ТНК Казхром"         29
(МЭИиТ)
7.  ОАО "Алюминий Казахстана" 31,68
(МЭИиТ)
8.  АО "ССГПО" (МЭИиТ)        39.5
9.  ОАО "НСБК" (МФ)           80.04
(передан на управление
НИФАК "НСБК-групп")
10. ОАО "УКТМК" (МЭИиТ)       15.5
___________________________________________________________________________
3. III. Крупные   1.  АО "Экибастузская ГРЭС-2" 100   Отраслевые
объекты            (МЭИиТ)                    министерства по
приватизации 2.  ОАО "Павлодарский НПЗ",   87.9  согласованию с
находящийся в концессии         Минфином
у компании ССL-ОIL (МЭИиТ)
3.  ОАО "Акмолинская          100
распределительная
сетевая компания" (МЭИиТ)
4.  ОАО "Талдыкорганская      100
распределительная
электросетевая компания"
(МЭИиТ)
5.  ОАО "Талдыкорганская        100
акционерная транспортно-
электросетевая компания"
(МЭИиТ)
6.  ОАО "Талдыкорганский РЭС"  100
7.  ОАО "Саркандский РЭС"      100
8.  ОАО "Сарыозекский РЭС"     100
9.  ОАО "Уштобинский РЭС"      100
10. ОАО "Жаркентский РЭС"      100
11. ОАО "Коксуский РЭС"        100
12. ОАО "Карабулакский РЭС"    100
13. ОАО "Текелийский РЭС"      100
14. ОАО "Аксуский РЭС"         100
15. ОАО "Алакольский РЭС"      100
16. ОАО "Атырауская РЭК"       100