Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 5 желтоқсандағы N 1367 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 20 шілде N 1004. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2000.05.06. N 677 қаулысымен. ~P000677
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасының Есірткі заттарға бақылау жасау жөніндегі мемлекеттік комиссиясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 5 желтоқсандағы N 1367 P941367_ қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-қосымшасы қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
20 шілдедегі N 1004
қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының
Есiрткiлерге бақылау жасау жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясы туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Есiрткiлерге бақылау жасау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы (әрi қарай - Комиссия) есiрткi заттарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымына және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдалануына қарсы күрес жүргiзу саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастырушы және жүзеге асырушы ведомствоаралық орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметiнiң актiлерiн, есiрткi заттарына бақылау жасау жөнiндегi халықаралық келiсiмдердi және осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комиссия Қазақстан Республикасының Үкiметiне есеп берiп отырады және өз қызметiн жүзеге асыру, туындаған проблемаларды шешу кезiнде өз мiндеттерiн орындау үшiн әртүрлi ведомстволардың, оның iшiнде шетелдердiң бiлiктi мамандарын тартуға құқы бар. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, мемлекеттiк ұйымдар Комиссияның жұмысына көмек көрсетуге мiндеттi.
2. Комиссияның негiзгi функциялары
4. Комиссия мынадай негiзгi функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн, есiрткi заттарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналысы және олардың заңсыз айналысы мен терiс пайдалануына қарсы күрес жүргiзудi ұйымдастыру қызметiн реттеу жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеудi және жүзеге асыруды қамтамасыз етедi.
2) есiрткi заттарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналысына және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы күрес жүргiзу саласына қатысушы заңды тұлғалардың қызмет тәртiбiн реттейтiн заңдарды және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсе отырып әзiрлейдi;

О внесении изменения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 декабря 1994 года N 1367
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 1999 года N 1004. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 мая 2000 г. N 677 ~P000677
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 декабря 1994 года № 1367 P941367_ "О создании Государственной комиссии Республики Казахстан по контролю за наркотиками" следующее изменение:
приложение 1 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 1999 года № 1004
Положение
о Государственной комиссии Республики Казахстан
по контролю за наркотиками
1. Общие положения
1. Государственная комиссия Республики Казахстан по контролю за наркотиками (в дальнейшем - Комиссия) является межведомственным органом, формирующим и осуществляющим государственную политику в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными договорами по контролю за наркотиками, настоящим Положением.
3. Комиссия подотчетна Правительству Республики Казахстан и при осуществлении своих функций, решении возникающих проблем имеет право привлекать к выполнению своих задач квалифицированных специалистов различных ведомств, в том числе и из-за рубежа. Центральные и местные исполнительные органы, государственные организации обязаны оказывать содействие работе Комиссии.
2. Основные функции Комиссии
4. Комиссия выполняет следующие основные функции:
1) обеспечивает разработку и реализацию государственных программ, утверждаемых Президентом Республики Казахстан, по регулированию деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и организацию противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
2) разрабатывает по согласованию с соответствующими государственными органами законодательные и иные нормативные правовые акты, регламентирующие порядок деятельности юридических лиц, участвующих в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;

3) есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасауды және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы күрес жүргiзу шараларын ұйымдастырады;
4) есiрткi заттарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымы және олардың терiс пайдаланылуы саласындағы қызметтi реттеу жөнiндегi және нашақорлыққа және уытқорлыққа шалдыққан адамдарға медициналық-әлеуметтiк жәрдем ұйымдастырудағы және оны көрсету кезiндегi азаматтардың құқықтары мен бостандықтары кепiлдiктерiн қамтамасыз етудегi қызметтi реттеу жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламалар шеңберiнде денсаулық сақтау органдарына жәрдем көрсетедi;
5) уәкiлеттi органдардың ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тiзiмiн, сондай ақ заңсыз сақталуы немесе айналымы анықталған есiрткi заттарын және психотроптық заттарды шамалы, көп, аса көп мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестенi әзiрлейдi және оларды белгiленген тәртiпте жариялайды;
6) Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органдарымен бiрлесе отырып, есiрткi заттары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымының барлық түрлерiнiң ауқымын болжап отырады;
7) уәкiлеттi органдармен бiрлесе отырып, есiрткi заттарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға мемлекеттiң тұтыну нормаларын анықтайды;
8) есiрткiлiк әсерi аз, әлдеқайда дәйектi, қолданылып жүргендерiмен салыстырғанда қауiптi емес есiрткi заттары мен психотроптық заттарды әзiрлеу және енгiзу процесiн бақылайды;
9) Есiрткiлердi бақылау жөнiндегi БҰY халықаралық комитетiнiң Қазақстан Республикасы үшiн халықаралық квотаны бекiту үшiн республиканың есiрткi заттары мен психотроптық заттарды тұтыну нормаларын Үкiметке ұсынады;
10) уәкiлеттi органдармен бiрлесе отырып, есiрткi заттарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы күрес жүргiзу саласындағы ғылыми зерттеулердi үйлестiредi;
11) уәкiлеттi және өзге де органдармен бiрлесе отырып, қызметтерi
есiрткi заттары мен психотроптық заттардың және прекурсорлардың
айналымы саласымен байланысты мамандардың оқуын, даярлануын, қайта
даярлануын, тағылымдамасын және бiлiктiлiгiн көтерудi ұйымдастырады;
12) қызметi нашақорлық проблемасымен байланысты қоғамдық
ұйымдардың, ассоциациялардың жұмысын үйлестiредi;
13) есiрткi заттарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың
айналымы және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдалануына қарсы
күрес жүргiзу саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;

3) организует осуществление государственного контроля за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и мер противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
4) содействует органам здравоохранения в рамках государственных программ по регулированию деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и злоупотребления ими, в организации медико-социальной помощи лицам, больным наркоманией и токсикоманией, и обеспечения гарантии прав и свобод граждан при еҰ оказании;
5) разрабатывает, учитывая предложения уполномоченных органов, Список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, а также сводную таблицу об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, обнаруженных в незаконном хранении или обороте, к небольшим, крупным, особо крупным размерам и объявляет их в установленном порядке;
6) прогнозирует совместно с уполномоченными органами Республики Казахстан масштабы всех видов оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
7) определяет совместно с уполномоченными органами нормы потребности государства в наркотических средствах, психотропных веществах и прекурсорах;
8) контролирует процесс разработки и внедрения наркотических средств, психотропных веществ, обладающих меньшим наркотическим воздействием, более эффективных, менее опасных по сравнению с существующими;
9) представляет Правительству нормы потребности республики в наркотических средствах, психотропных веществах для утверждения международных квот для Республики Казахстан Международным комитетом ООН по контролю за наркотиками;
10) координирует совместно с уполномоченными органами научные исследования в сфере оборота наркотических средст, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
11) организует совместно с уполномоченными и иными органами обучение,
подготовку, переподготовку, стажировку и повышение квалификации
специалистов, деятельность которых связана со сферой оборота наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров;
12) координирует работу общественных организаций, ассоциаций,
деятельность которых связана с проблемами наркомании;
13) осуществляет международное сотрудничество в сфере оборота
наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия
их незаконному обороту и злоупотреблению ими;

14) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне және Президент
пен Үкiмет актiлерiне сәйкес өзге де өкiлеттiктердi орындайды.
3. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
5. Комиссияны Қазақстан Республикасының Yкiметi құрады және таратады.
6. Комиссияны Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
орынбасары өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес басқарады.
7. Комиссияның құрамына мыналар кiредi:
Сыртқы iстер министрлiгiнiң;
Әдiлет министрлiгiнiң;
Iшкi iстер министрлiгiнiң;
Бас прокуратураның (келiсiм бойынша);
Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң (келiсiм бойынша);
Қорғаныс министрлiгiнiң;
Қаржы министрлiгiнiң;
Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң;
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң;
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Салық полициясы комитетiнiң;
Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң;
Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң;
Денсаулық сақтау, білiм және спорт министрлiгiнiң;
Ғылым және жоғары оқу министрлiгiнiң;
Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiктiң
(келiсiм бойынша);
Табиғи ресурстар мен қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң
жетекшiлерi.
Комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
8. Комиссияның жұмысы ағымдағы және перспективалық жоспарлар негiзiнде жүзеге асырылады. Комиссия отырыстары қажеттiлiгiне қарай, өз мүшелерiнiң кемiнде жартысы болған жағдайда тоқсанына бiр рет жүргiзiледi.
9. Комиссияның шешiмi ашық дауыс берумен қабылданады және Комиссия құрамынан басым көпшiлiк дауыс берiлсе, қабылданды деп есептеледi.
10. Комиссияның шешiмi хаттамалық шешiм ретiнде ресiмделедi және қажет болған жағдайда бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жалпыға бiрдей жеткiзiледi. Комиссияның өз құзыретi шегiнде қабылдаған шешiмдерi орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, мемлекеттiк ұйымдар үшiн мiндеттi болып саналады.
11. Комиссияның отырыстары аралығындағы кезеңде ағымдық жұмысты Комиссияның төрағасына тiкелей бағынатын Хатшылығы жүзеге асырады. Хатшылықтың құрамы Комиссияның отырысында бекiтiледi.
12. Комиссияның Хатшылығы, басшылары Комиссияның құрамына кiретiн министрлiктер мен ведомстволардың жауапты қызметкерлерi қатарынан құрылады.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Комиссияның хатшылығын үй-жаймен, байланыс құралдарымен және ұйымдық техникамен қамтамасыз етедi, Хатшылық қызметiнiң жүзеге асырылуы кезiнде iссапарлық, өкiлдiк, көлiктiк, сондай-ақ ағымдағы шаруашылық
мақсатындағы бұйымдар мен материалдар сатып алуға байланысты
шығындарды төлейдi.
13. Есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың
заңсыз айналымымен күрестi үйлестiру үшiн облыс, Республика астанасы
мен республикалық дәрежедегi қала әкiмдерiнiң жанынан өз қызметiнде
Комиссияға бағыныста болатын және есеп беретiн есiрткiнi бақылау
жөнiндегi аймақтық комиссиялар құрылады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Орынбекова Д.

14) иные полномочия в соответствии с законодательными актами
Республики Казахстан и актами Президента и Правительства.
3. Организация работы Комиссии
5. Комиссия создается и ликвидируется Правительством Республики
Казахстан.
6. Возглавляет Комиссию заместитель Премьер-Министра Республики
Казахстан в соответствии с возложенными на него обязанностями.
7. В состав комиссии входят руководители:
Министерства иностранных дел;
Министерства юстиции;
Министерства внутренних дел;
Генеральной Прокуратуры (по согласованию);
Комитета национальной безопасности (по согласованию);
Министерства обороны;
Министерства финансов;
Министерства сельского хозяйства;
Таможенного комитета Министерства государственных доходов;
Комитета налоговой полиции Министерства государственных доходов;
Министерства культуры, информации и общественного согласия;
Министерства энергетики, индустрии и торговли;
Министерства здравохранения, образования и спорта;
Министерства науки и высшего образования;
Агентства по стратегическому планированию и реформам (по
согласованию);
Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды.
Персональный состав Комиссии утверждается Правительством Республики
Казахстан.
8. Работа Комиссии осуществляется на основе текущих и перспективных планов. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, при наличии не менее половины еҰ членов.
9. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от состава Комиссии.
10. Решения Комиссии оформляются в виде протокольных решений и при необходимости доводятся до общего сведения через средства массовой информации. Решения Комиссии, принятые в пределах ее компетенции, обязательны для исполнения центральными и местными исполнительными органами, государственными организациями.
11. В период между заседаниями Комиссии текущая работа осуществляется ее секретариатом, подчиняющимся непосредственно Председателю Комиссии. Состав секретариата утверждается на заседании Комиссии.
12. Секретариат Комиссии создается из числа ответственных работников министерств и ведомств, руководители которых входят в состав Комиссии.
Министерство внутренних дел Республики Казахстан обеспечивает секретариат Комиссии помещением, средствами связи и оргтехникой, оплачивает командировочные, представительские, транспортные, а также расходы, связанные с приобретением предметов и материалов для текущих хозяйственных целей, при осуществлении деятельности секретариата.
13. Для координации борьбы с незаконным оборотом наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров при акимах областей, столицы
республики и города республиканского значения создаются региональные
комисии по контролю за наркотиками, подчиненные и подотчетные в своей
деятельности Комиссии.
(Специалисты: Кушенова Д.
Мартина Н.)