Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеудің және бақылаудың жекелеген мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 23 тамыз N 1225
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдары 1999 жылдың 15 тамызына дейiн мерзiмде кәсiпкерлiк қызметтi мемлекеттiк реттеу және бақылау функцияларын жеке және мемлекеттiк кәсiпкерлiктi жүзеге асыратын адамдарға берудi көздейтiн өздерiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшiн жойсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi заңдарда белгiленген тәртiппен жеке және мемлекеттiк кәсiпкерлiктi жүзеге асыратын адамдардың кәсiпкерлiк қызметтi мемлекеттiк реттеу және бақылау функцияларын заңға қайшы жүргiзуiне байланысты, олардан алынатын қаражаты мемлекеттiк бюджетке алу жөнiнде шаралар қолдансын.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекенi қорғау жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп:
1) 1999 жылдың 15 қарашасына дейiн Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының ведомстволық қарауындағы барлық ұйымдардың құрылтайшылық құжаттарының осы қаулының талаптарына сәйкестiгiне құқықтық сараптама жүргiзсiн;
2) тексерудiң нәтижесi бойынша заңдарда белгiленген шараларды қолдансын және атқарылған жұмыстың қорытындысы туралы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне баяндасын;
3) Қазақстан Республикасының басқа мүдделi мемлекеттiк органдарының қатысуымен барлық мемлекеттiк органдарға жеке және мемлекеттiк кәсiпкерлiктi жүзеге асыратын тұлғаларға кәсiпкерлiк қызметтi мемлекеттiк реттеу және бақылау функцияларын беруге тыйым салуды көздейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде Қазақстан Республикасының Yкiметiне заңдарда белгiленген тәртiппен ұсыныс енгiзсiн.
4. Осы қаулының қосымшасында көрсетiлген уәкiлеттi органдар
республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың құрылтайшылық құжаттарын
(қосымшаға сәйкес) осы қаулының талаптарына сәйкестендiрсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Қаржы министрi
Ораз Әлиұлы Жандосовқа жүктелсiн.
6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 23 тамыздағы
N 1225 қаулысына
қосымша
Уәкiлеттi мемлекеттік органдар құрылтайшылық құжаттарын
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiруi тиiс
республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың
Тізбесі
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi:
Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы РМК
"Мемсәулетқұрылысинспекциясы" еншiлес кәсiпорындарымен;
"Метрология" РМК;
"Қазақстан стандарттау, метрология және сертификаттау орталығы" РМК;
"Алкоголь өнiмдерiн өндiрушiлердi мемлекеттiк зерттеу орталығы" РМК;
"Қазсертико" мемлекеттiк ғылыми-практикалық орталығы РМК;
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
"Күзет" РМК;
"Арнайы полиция" РМК;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi:
Орман, балық және аңшылық шаруашылығы комитетiнiң шаруашылық жүргiзу
құқығындағы Мемлекеттiк орман шаруашылықтары кәсiпорындары (Орман
шаруашылықтары) РМК;
Мал дәрiгерлiк қадағалау комитетiнiң шаруашылық жүргiзу құқығындағы
мемлекеттiк кәсiпорындары РМК;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттігі:
"Өрт қауiпсiздiгi мен азаматтық қорғаныстың арнайы ғылыми-зерттеу
орталығы" РМК;
"Өрт сөндiрушi" РМК;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кiрiс министрлiгi:
"Қазалкоорталық" РМК
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

Отдельные вопросы государственного регулирования и контроля предпринимательской деятельности в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 1999 года № 1225
В соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан в срок до 15 августа 1999 года отменить свои нормативные правовые акты, предусматривающие делегирование лицам, осуществляющим частное и государственное предпринимательство, функции государственного регулирования и контроля предпринимательской деятельности.
2. Министерству государственных доходов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять меры по изъятию в государственный бюджет средств, полученных лицами, осуществляющими частное и государственное предпринимательство, в связи с осуществлением ими неправомерных функций государственного регулирования и контроля предпринимательской деятельности.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции:
1) до 15 ноября 1999 года провести правовую экспертизу учредительных документов всех организаций, подведомственных центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан на предмет их соответствия требованиям настоящего постановления;
2) по результатам проверки принять предусмотренные законодательством меры и доложить об итогах проделанной работы в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан;
3) при участии других заинтересованных государственных органов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке внести предложения в Правительство Республики Казахстан по внесению изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан, предусматривающие установление запрета всем государственным органам на делегирование функций государственного регулирования и контроля предпринимательской деятельности, лицам, осуществляющим частное и государственное предпринимательство.
4. Уполномоченным органам, указанным в приложении к настоящему постановлению, привести учредительные документы республиканских государственных предприятий (согласно приложению) в соответствие с требованиями настоящего постановления.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов
Республики Казахстан Джандосова Ураза Алиевича.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 1999 года № 1225
Перечень
республиканских государственных предприятий,
учредительные документы которых необходимо
уполномоченным органам привести в соответствие с
законодательством Республики Казахстан
Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан:
РГП Государственная архитектурно-строительная инспекция с дочерними
предприятиями "Госархстройинспекция";
РГП "Метрология";
РГП "Казахстанский центр стандартизации, метрологии и сертификации";
РГП "Государственный центр обследования производителей алкогольной
продукции";
РГП Государственный научно-практический центр "Казсертико".
Министерство внутренних дел Республики Казахстан:
РГП "Кузет";
РГП "Арнайы полициясы".
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан:
РГП Лесохозяйственные государственные предприятия на праве
хозяйственного ведения (Лесхозы) Комитета лесного, рыбного и охотничьего
хозяйства;
РГП Государственные предприятия на праве хозяйственного ведения
Комитета ветеринарного надзора.
Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям:
РГП "Специальный научно-исследовательский центр пожарной безопасности
и гражданской обороны";
РГП "Орт сондыруши".
Министерство государственных доходов Республики Казахстан:
РГП "Казалкоцентр".
(Специалисты: Склярова И.В.,
Кушенова Д.С.)