Кейбір аймақтық электр желісі компанияларының мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 30 қыркүйек N 1502
Электр желiсi компаниялары жұмысының тиiмдiлігін арттыру, электр энергиясын тұтынушыларды 1999/2000 жылдың күзгi-қысқы кезеңiнде электр энергиясымен үзіліссiз қамтамасыз ету, электр желiсi компанияларының жабдықтарын жұмысқа қабiлеттi жағдайда ұстап тұру үшiн инвестициялар мен менеджменттi тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Ақтөбеэнерго" ААҚ, "Атырау АЭК" ААҚ, "Қостанай АЭК" ААҚ (бұдан әрi - АЭК) акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы, олардың жоғарыда көрсетiлген акционерлiк қоғамдар қызметiнiң Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік мүлiк және жекешелендiру комитетi айқындаған өлшемдердi орындауын көздей отырып, тиiстi облыстардың жергiліктi атқарушы органдарына берiлсiн.
2. Ақтөбе облысының әкiмi "Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" ашық акционерлiк қоғамымен ("КЕGОС" ААҚ) және Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекенi қорғау жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп:
1) төлеудi 2000 жылдың 1 сәуiрiнде аяқтай отырып "Ақтөбеэнерго" ААҚ-ның "КЕGОС" ААҚ-ның алдындағы берешектерiн өтеудiң кестесiн әзiрлесiн;
2) "КЕGОС" ААҚ-ның "Ақтөбеэнерго" ААҚ-сы төлемдердiң құрылымын айқындасын;
3)
ЕСКЕРТУ. 2-тармағының 3) тармақшасы күшін жойды - ҚР Үкіметінің
2000.03.31. N 485 қаулысымен. P000485_
3. Облыстардың әкiмдерi акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне иелiк ету және пайдалану құқықтарын жүзеге асыру кезiнде:
1) заңдардың талаптарын ескере отырып, акционерлiк қоғамдардың (бұдан әрi - қоғамдар) бiрiншi басшыларын сайлау және олардың өкiлеттiктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату мәселелерiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiмен (бұдан әрi - Комитет) келiсудi қамтамасыз етсiн;
2) Комитетпен күн тәртiбiнiң мазмұны мен мынадай мәселелер:
акционерлiк қоғамдардың үлгiсiн өзгерту;
қоғамдарды ерiктi қайта ұйымдастыру және тарату;
жарияланған жарғылық капиталды өзгерту;
таза кiрiсте бөлудiң тәртiбi;
қоғамға тиесiлі барлық активтердiң жиырма бес және одан астам проценттерiн құрайтын сомада активтердiң бөлiгiн немесе бiрнеше бөліктерiн беру жолымен қоғамның өзге де заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметiне қатысуы туралы шешiм қабылдау;
қоғамның өз капиталының мөлшерiнiң жиырма бес және одан астам проценттерiн құрайтын сомаға қоғамның мiндеттемелерiн арттыру туралы шешiм қабылдау;
қоғамның жарғысына сәйкес iрi мәмiлелердi бекiту;
қоғамның директорлар кеңесiн сайлау, оның сандық құрамы мен оның өкiлеттігін мерзiмiнен бұрын тоқтатуды айқындау бойынша қоғамның жалпы жиналысында қабылдау үшiн ұсынылатын шешiмдердiң жобаларын алдын ала жазбаша келiссiн;

Вопросы некоторых региональных электросетевых компаний
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 1999 года № 1502
В целях повышения эффективности работы электросетевых компаний, бесперебойного обеспечения потребителей электроэнергией в осенне-зимний период 1999/2000 года, привлечения инвестиций и менеджмента для поддержания в работоспособном состоянии оборудования электросетевых компаний Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Передать права владения и пользования государственными пакетами акций ОАО "Актобеэнерго", ОАО "Атырауская РЭК", ОАО "Костанайская РЭК" (далее - РЭК) местным исполнительным органам соответствующих областей, предусмотрев выполнение ими критериев деятельности вышеуказанных акционерных обществ, определенных Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Акиму Актюбинской области совместно с открытым акционерным обществом "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (ОАО "КЕGОС") и Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции:
1) разработать график погашения задолженностей ОАО "Актобеэнерго" перед ОАО "КЕGОС") с завершением выплат 1 апреля 2000 года;
2) определить структуру платежей ОАО "Актобеэнерго", ОАО "КЕGОС";
3) (Подпункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 31 марта 2000 г. N 485 P000485_ )
3. Акимам областей при осуществлении прав владения и пользования государственными пакетами акций:
1) с учетом требований законодательства обеспечивать согласование с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) вопросов избрания и досрочного прекращения полномочий первых руководителей (председателей правлений) акционерных обществ (далее - общества);
2) предварительно письменно согласовывать с Комитетом содержание повесток дня и проектов решений, предлагаемых для принятия на общих собраниях обществ по следующим вопросам:
изменение типа акционерных обществ;
добровольная реорганизация и ликвидация обществ;
изменение объявленного уставного капитала;
порядок распределения чистого дохода;
принятие решения об участии общества в создании или деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих двадцать пять и более процентов от всех принадлежащих обществу активов;
принятие решения об увеличении обязательств общества на сумму, составляющую двадцать пять и более процентов от размера собственного капитала общества;
утверждение крупных сделок в соответствии с уставом общества;
избрание совета директоров общества, определение его количественного состава и досрочное прекращение его полномочий;

3) Комитеттiң өкiлдерiн директорлар кеңесi мен тексеру комиссиясының құрамына енгiзудi қамтамасыз етсiн.
4. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттерi мен мемлекеттік үлестерiне иелiк ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 P990659_ қаулысына мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
көрсетілген қаулыға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне" деген бөлiмдегi реттiк нөмiрi 118-2, 118-3, 118-6-жолдар алынып тасталсын.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi Ақтөбе, Атырау және Қостанай облыстарының әкiмдерiмен бiрлесiп осы қаулының 1-тармағында көрсетiлген АЭК-ларды 2000 жылы сату (жекешелендiру) мақсатында стратегиялық инвесторларды тарту
жөнiндегi жұмысты жалғастырсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрi О.Ә.Жандосовқа жүктелсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Қасымбеков Б.А.

3) обеспечивать включение представителей Комитета в состав советов директоров и ревизионных комиссий.
4. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 P990659_ "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности" следующие изменения:
в приложении к указанному постановлению:
в разделе "Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" строки, порядковые номера 118-2, 118-3, 118-6, исключить.
5. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Агентству Республики Казахстан по инвестициям и Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с акимами Актюбинской, Атырауской и Костанайской областей продолжить работу по привлечению стратегических инвесторов с целью продажи (приватизации) в 2000 году РЭКов, указанных в пункте 1 настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Джандосова У.А.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Кушенова Д.С.)