Сот приставтарының нысандық киімі мен ерекшелік белгілері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 қараша N 1726 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 маусымдағы № 710 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.06.27 № 710 Қаулысымен.
"Сот приставтары туралы" 1997 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
Қазақстан Республикасы сот приставтарының нысандық киімінің, ерекшелік белгілерінің сипаттамасы мен үлгілері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшiлiгi жөнiндегі комитеті белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының сот приставтары үшін нысандық киім мен ерекшелік белгілерін дайындауға тапсырыстар беруді ұйымдастырсын. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1283 қаулысымен .
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 16 қарашадағы
N 1726 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының сот приставтары нысандық
киімінің, ерекшелік белгілерінің
сипаттамасы мен үлгілері
Сот приставының нысандық киімі
1. Күнделікті киетін костюм
Сот приставының күнделікті нысаны күртеден, шалбардан, ұзын жеңді жейдеден, галстуктен және бас киімнен тұрады (1-қосымша).
Ерлердің астарлы бас киімі бекітілген үлгідегі фасондық қалып бойынша қара-көк түсті матамен тысталған кепкі үлгісіндегі фетрлік қалпақтан жасалады. Төбелігінің алдында эмблема тігілген, төбеліктің томпақ бөлігінің жиектері алтынмен оқаланған. Күнқағары лакталған, қатқыл.
Нысандық түймелері мен сырып тігілген белдікті, сыңар әдіпті ілгешегі бар, астарлы, қара-көк түсті күрте. Төсінде бедерлер мен жапсырма қалталар. Манжеттермен әдіптелген жеңдері қондырмалы, иықтарында нысандық түймеге ілінетін негізгі матадан тігілген жапсырма погондар. Сол жақ төсіне арнайы қатырмаға нөмірлік жетон ілінеді. Сол жақ жеңіне шеврон тігілген.
Қалталары мен кең белдігі бар, балағы сыртқа жіберілетін қара-көк түсті астарлы шалбар. Жарақтық заттарды ұстап тұру үшін негізгі матадан тігілген бөлшектер үшін баулықтар мен белбеу бар. Шалбардың белбеу жарақтары үшін негізгі матадан тігілген тартпа түріндегі алынбалы қосымша асынғышы бар.
Жейде қара-көк түсті белгіленген үлгідегі жүн аралас матадан тігіледі. Ұзын қондырма жеңді, классикалық пішімдегі ышқырланатын жейде. Төсінде бедерлі әрі жапсырма қалталар. Жағасы тік қиылған және жатық қайырмалы. Ілгешегі қапсырмалы. Сол жақ төсіндегі арнайы қатырмаға нөмірлік жетон тағылады. Сол жақ жеңіне шеврон тігілген. Жейденің иықтарында негізгі матадан тігілген, нысандық түймелерге ілінетін жапсырма погондар.
Сот приставының нысандық киімі галстукты қысқа жеңді классикалық ақ жейде, сыртынан көйлектің бір түрін киіп жүруді көздейді.
Белгіленген үлгідегі, жібек твидтен жасалған, резеңке баулы қара-көк түсті галстук.
Сот приставының ерлерге арналған жаздық киім нысаны тығыз мақта матадан денеге қонымды етіп сырма манетжеттен көмкерілген қысқа жеңдері бар, жаздық күртемен толықтырылған. Тік қиылған жаға мен жатық қайырма. Кеудесінде жапсырма қалталар, Сол жақ кеудесіндегі арнайы қатырмаға нөмірлік жетон тағылады. Сол жақ жеңіне шеврон тігілген. Күртенің иықтарында нысандық түймеге ілінетін негізгі матадан жасалатын погондар. (2-қосымша).

О форменной одежде и знаках различия судебных приставов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года № 1726. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 710
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.06.2011 № 710.
В соответствии с пунктом 2 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 7 июля 1997 года  Z970150_   "О судебных приставах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Описание и образцы форменной одежды, знаков различия судебных приставов Республики Казахстан.
2. Комитету по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан в установленном порядке организовать размещение заказов на изготовление форменной одежды и знаков различия для судебных приставов Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1283 .
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 ноября 1999 года N 1726
Описание и образцы
форменной одежды, знаков различия
судебных приставов Республики Казахстан <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1283 .
Форменная одежда судебного пристава
1. Костюм для повседневной носки
Повседневная форма судебного пристава состоит из куртки, брюк, рубашки с длинными рукавами, галстука и головного убора (приложение 1).
Мужской головной убор на подкладке выполняется из фетрового колпака типа кепи, обтянутого тканью черно-синего цвета, по фасонной колодке утвержденного образца. На тулье спереди пришита эмблема, по краям выпуклой части тульи проходит золотой кант. Козырек лакированный, твердый.
Куртка черно-синего цвета на подкладке, укороченная, с однобортной застежкой на форменные пуговицы и притачным поясом. На полочках рельефы и накладные карманы. Рукава втачные, заканчивающиеся манжетами. По плечам втачные погоны из основной ткани, застегивающиеся на форменную пуговицу. На левой полочке к специальному уплотнителю пристегивается номерной жетон. На левом рукаве пришит шеврон.
Брюки на подкладке навыпуск черно-синего цвета с карманами и широким поясом. Имеются детали из основной ткани для удержания предметов снаряжения и шлевки для ремня. Брюки имеют дополнительный съемный держатель типа подтяжек из основной ткани для поясного снаряжения.
Сорочка изготавливается из полушерстяной ткани установленного образца черно-синего цвета. Сорочка классического покроя взаправку с длинными втачными рукавами. По полочке рельефы и накладные карманы. Воротник с отрезной стойкой и лацкан отложные. Застежка всупатку. На левой полочке к специальному уплотнителю пристегивается номерной жетон. На левом рукаве пришит шеврон. По плечам сорочки втачные погоны из основной ткани, застегивающиеся на форменные пуговицы.
Форменная одежда судебного пристава предусматривает одним из вариантов ношение рубашки поверх белой классической сорочки с галстуком.
Галстук на резинке из шелкового твида установленного образца черно-синего цвета.
Летняя форма одежды судебного пристава для мужчин дополнена летней курткой из плотной хлопчатобумажной ткани полуприлегающего силуэта, с короткими втачными рукавами, заканчивающимися притачными манжетами. Воротник с отрезной стойкой и лацкан отложные. На полочке накладные карманы. На левой полочке к специальному уплотнителю пристегивается номерной жетон. На левом рукаве пришит шеврон. По плечам куртки втачные погоны из основной ткани, застегивающиеся на форменные пуговицы (приложение 2).

2. Қыстық жиынтық
Сот приставының ерлерге арналған қыстық киім нысаны жылы күртеден, мойын орағыштан және қыстық бас киімнен тұратын жиынтықты құрайды (3-қосымша).
Белгіленген үлгідегі қара-көк түсті су жұқтырмайтын сіңдірмелі полиэстерлі мақта-матадан тігілген күрте. Күрте тік сұлбалы, ұзын. Жеңдері жейденің пішімінде. Ілгешегі көрінбейтін, сыңар әдіпті түймелік. Инішті жауырынында тігінен жүргізілген екі жолағы бар. Төсінде бедерлер, төс қалталар және негізгі матадан жасалған баулықты қақпақтары бар арнайы қалталар. Сол жақ кеудесіндегі арнайы қатырмаға нөмірлік жетон тағылады. Сол жақ жеңіне шеврон тігілген. Күртенің кеңдігі төменгі бүрмеде бүгілген бауды байлаумен реттеледі. Иықтарында нысандық түймелерге ілінетін негізгі матадан тігілген жапсырма погондар.
Жылы болуы үшін қырықпа елтіріден тігілген жағалы, мақта матадан белгіленген үлгідегі қара-көк түсті сырылған астарлық дайындалады. Астарлықтың жеңінің төменгі жағы белгіленген үлгідегі қара түсті тоқыма манжетпен көмкерілген.
Мойын орағыш белгіленген үлгідегі көгілдір немесе қара-көк түсті жүн аралас жіптен тоқылады.
Қара түсті қырықпа елтіріден жасалатын құлақшын-берік түріндегі бас киім белгіленген үлгі пішініндегі қалып бойынша тігіледі. Төбелігінің маңдайшысына эмблема бекітіледі, төбелігінің томпақ жиегінің алды алтынмен оқаланған. Шеттегі алтын жіпті бау түрінде. Күнқағары лакталған, қатқыл. Құлақшын жібек астармен сырылған мақталықпен жылытылған.
Сот приставтарының ерекшелік белгілері
Жетондар мен жеңдегі белгілер (шеврондар) сот приставтарының Қазақстан Республикасының сот төрелігі органдарына жататын және олардың қызметтік өзгешеліктерін анықтауға арналған (4-қосымша).
Қазақстан Республикасы сот приставтарының эмблемалы жетоны: төске тағылатын жетон, жеке бастың куәлігімен арнайы қобдиша-портмонеге бекітілген жетон: арнайы астарға баумен бекітілген, мойынға асынатын шынжырбаулы арнайы астарға бекітілген жетон сияқты тиісті нысанды киіп жүруге арналған.
Қазақстан Республикасы сот приставтарының эмблемалы төс жетоны күртенің (пенжактың, жейденің) алғы сол жағында, жапсырмалы немесе ойық қалталардың үстіне орналастырылады.
Сот приставтарының көлемі 94Х67 мм, пішіні сопақша нысанды төс жетоны алтындалған металл құймадан жасалады. Белгінің ортасында, диаметрі 30 мм, көгілдір шеңберде Қазақстан Республикасы сот төрелігі органдарының эмблемасы - шаңырақ және сәнделген жапырақтар өрімімен көмкерілген көк түсті шеңбердегі таразы, оның астында алтын түстес қалықтаған бүркіт. Эмблеманы көмкерген, диаметрі 41 мм, көк түсті сыртқы шеңбердің жоғары жағында - Қазақстан Республикасы деген алтын түстес жазу. Эмблеманың үстінде және астында "Сот приставы" деген жазулы жапсырмалы металл таспаша. Төменгі кішкене таспашада төрттаңбалы жеке нөмір. Жетонның аясы Мемлекеттік геральдикада қолданылатын ұлттық оюмен өрнектелген. Төс бөлігінің ілгешегі түрлі нұсқаларда жасалады.

2. Зимний комплект
Зимняя форма одежды судебного пристава для мужчин представляет собой комплект, состоящий из утепленной куртки, шарфа и зимнего головного убора (приложение 3).
Куртка из хлопчатобумажной ткани с полиэстером, с водоотталкивающей пропиткой установленного образца черно-синего цвета. Куртка прямого силуэта, удлиненная. Рукава рубашечного покроя. Застежка однобортная, потайная на пуговицах. Спинка на кокетке, с двумя вертикальными отстроченными складками. На полочках рельефы, нагрудные карманы и спецкарманы с клапанами-шлевками из основной ткани. На левой полочке к специальному уплотнителю пристегивается номерной жетон, на левом рукаве пришит шеврон. Ширина куртки внизу регулируется продернутым в припуск подгибки шнуром. По плечам втачные погоны из основной ткани, застегивающиеся на форменные пуговицы.
Для дополнительного утепления изготавливается съемная подстежка из ватина, простеганная с хлопчатобумажной тканью установленного образца черно-синих оттенков, с притачным воротником из меха цигейки. Низ рукава подстежки оформлен трикотажной манжетой установленного образца черного цвета.
Шарф из полушерстяной пряжи установленного образца голубого или темно-синего цвета.
Головной убор типа шапки-ушанки из меха цигейки черного цвета изготавливается по фасонной колодке установленного образца. Спереди на тулье прикрепляется эмблема, по краям выпуклой части тульи спереди проходит золотой кант. Тренчик в виде шнура с золотыми нитями. Козырек лакированный, твердый. Шапка утеплена ватином, простеганным, с шелковой подкладкой.
Знаки различия судебных приставов
Жетоны и нарукавные знаки (шевроны) предназначаются для определения принадлежности судебных приставов к органам правосудия Республики Казахстан и их должностных различий (приложение 4).
Жетон с эмблемой судебных приставов Республики Казахстан предназначен для ношения с соответствующей формой одежды: как нагрудный жетон; жетон, закрепленный в специальной футляре-портмоне вместе с удостоверением личности; жетон, закрепленный на специальной подкладке на цепочке, надетой на шею.
Нагрудный жетон с эмблемой судебных приставов Республики Казахстан располагается на передней левой стороне куртки (пиджака, сорочки), над накладными или врезными карманами либо на кармане.
Нагрудный жетон судебных приставов фигурально-овальной формы, размером 94х67 мм, изготавливается из позолоченного металлического сплава. В центре знака, в круге голубого цвета диаметром 30 мм, изображена эмблема органов правосудия Республики Казахстан - шаңырақ и весы, обрамленная в круге синего цвета декоративным венком из листьев, под которым парящий орел золотистого цвета. На внешнем круге синего цвета диаметром 41 мм, обрамляющем эмблему, сверху - надпись золотистого цвета Қазақстан Республикасы.  Над эмблемой и под ней - накладные металлические ленточки с надписью "Сот приставы". На нижней малой ленточке - четырехзначный личный номер. Поле жетона орнаментировано национальным узором, применяемым в Государственной геральдике. Застежка нагрудного знака изготавливается в различных вариантах.

Сот приставының жеңдегі белгісі (шеврон) дөңгелек нысанды болады, шеңберінің диаметрі 80 мм, тоқу әдісімен жасалады (5-қосымша). Шеңбердің ортасында, көгілдір фонда Қазақстан Республикасы сот төрелігі органдарының эмблемасы - шаңырақ және сәнделген жапырақтардың өрімімен көмкерілген көк түсті шеңбердегі таразы, оның астында - алтын түстес қалықтаған бүркіт. Шие түсті шеңбердің сыртқы бойының жоғары жағында - Қазақстан Республикасы, төмен жағында - Сот приставы деген жазулар жазылған.
Жеңдегі белгі күртенің, қысқа және ұзын жеңді жейденің сол жеңінің сыртынан, жеңінің жоғарғы нүктесінен 12 см қашықтықта тігіледі.
Қазақстан Республикасы сот төрелігі органдары эмблемасы бейнеленген сырт киімдерінің түймелері киімнің нысанына байланысты күміс түсті металдан жасалады. Түймелердің диаметрі пенжактардың, күртелердің пальтолардың жеңдері, погондар, нысанды құлақшындар үшін 18 мм (6-қосымша).
Нысанды құлақшынға (кепкіге) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі кестеленеді, диаметрі 50 х 52 мм. Елтаңба тоқу немесе кестелеу әдісімен жасалады.
Ескерту. 4-абзацқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1283 қаулысымен .
1 Қосымша
Сот приставының күнделікті нысандық киімі
(қағаздағы суреттерге қараңыз)
Сот приставының күнделікті нысандық киімі
Күртке, шалбар, жейде, галстук, бас киім
2 Қосымша
Сот приставының жаздық күнделікті нысандық киімі
Жаздық күртке, шалбар, галстук, бас киім
3 Қосымша
Сот приставының қыстық күнделікті нысандық киімі
Алынбалы астарлы және жағалы күртке, мойын орағыш, құлақшын-бөрік
4 Қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1283 қаулысымен . (жетон сызбасын қағаздағы нұсқадан қараңыз)
Сот приставының атаулы жетоны
5 Қосымша
Сот приставының жеңдік белгісі
6 Қосымша
Сот приставының нысандық киіміне арналған түйме

Нарукавный знак (шеврон) судебного пристава имеет круглую форму, диаметр круга 80 мм, изготавливается ткацким способом (приложение 5). В центре круга на голубом фоне изображена эмблема органов правосудия Республики Казахстан - шаңырақ и весы, обрамленная в круге вишневого цвета декоративным венком из листьев, под которым - парящий орел золотистого цвета. По внешнему кругу вишневого цвета, сверху - надпись Қазақстан Республикасы, снизу - Сот приставы.
Нарукавный знак нашивается на внешней стороне левого рукава куртки, сорочки с длинными и короткими рукавами, на расстоянии 12 см от верхней точки рукава.
Пуговицы к верхней одежде с изображением эмблемы органов правосудия Республики Казахстан изготавливаются из металла серебристого цвета. Диаметр пуговиц 18 мм - для рукавов пиджака, куртки, пальто, погон, форменной шапки (приложение 6).
На форменной шапке (кепке) нашивается изображение Государственного герба Республики Казахстан, диаметр 50х52 мм. Герб изготавливается ткацким или вышивальным способом.
Приложение 1
Повседневная форма одежды судебного пристава
Куртка, брюки, рубашка, галстук, головной убор
(см. бумажный вариант)
Приложение 2
Летняя повседневная форма одежды судебного пристава
Летняя куртка, брюки, галстук, головной убор
(см. бумажный вариант)
Приложение 3
Зимняя повседневная форма одежды судебного пристава
Куртка со съемной подстежкой и воротником, шарф, шапка-ушанка
(см. бумажный вариант)
Приложение 4 <*>
Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1283 .
Именной жетон судебного пристава
(см. бумажный вариант)
Приложение 5
Нарукавный знак судебного пристава
(см. бумажный вариант)
Приложение 6
Пуговица к форменной одежде судебного пристава
(см. бумажный вариант)