1999 жылғы 27 қазандағы Ресей зымыраны бөліктерінің Қарағанды облысына құлауының зардаптарын зерделеу жөніндегі Үкіметтік комиссия жұмысының қорытындылары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 18 қараша N 1747а
1999 жылғы 27 қазанда "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшырылған "Протон" зымыран-тасығышының Қарағанды облысына құлауының зардаптарын зерделеу жөніндегі Үкіметтік комиссия жұмысының аяқталуына байланысты Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Ресей зымыраны бөліктерінің Қарағанды облысына құлауының зардаптарын зерделеу жөніндегі Үкіметтік комиссия есебінің тұжырымдарына келісім берілсін.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Ресей жағының 1999 жылғы 27 қазандағы "Протон" зымыран-тасығышының авариясынан Қазақстан Республикасына келтірілген залалды өтеуі және Қазақстан жағы оның зардаптарын бағалау және жою бойынша шеккен барлық негізделген және құжаттамалық түрде расталған шығыстарды төлеуі жөнінде шаралар қабылдасын және бұл туралы Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігін хабардар етсін.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қарағанды облысының әкімімен келісе отырып республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер жұмсаған шығыстарға сәйкес, авариялардың салдарын бағалаумен және жоюмен байланысты шығындарды жабуға арналған өтемақылық төлем қаражатын бөлуді жүзеге асырсын, сондай-ақ қаражаттың мақсатты жұмсалуын бақылауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының "Протон" зымыран-тасығышын авариялық ұшыру жөніндегі үкіметтік комиссияларының бірлескен мәжілісінің қарауына:
Ресей жағының "Протон" зымыран-тасығышының фрагменттерi құлаған аймақта тұратын Қарағанды облысының Жаңаарқа ауданы халқының денсаулық жағдайы мен бейімделу кезiндегі денсаулығының бұзылуы деңгейiне тексеру жүргізуге 20 млн. теңге және 1999 жылғы 5 шiлдеде "Протон" зымыран- тасығышы авариясының нәтижесiнде зардап шеккен Қарқаралы ауданы тұрғындарының денсаулығын тексерудiң бiрiншi кезеңiн жүргізуге 4,8 млн. теңге бөлуi туралы;
Ресей жағының Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандарды ұшыру кезiнде авариялар болған жағдайдағы өзара iс-қимылдың тәртiбi туралы келiсiмiнде көзделген iс-шараларды орындауды 2000 жылдың 1 қаңтарына дейiн аяқтауы туралы;
Ресей авиациялық-ғарыштық агенттiгі мен Ресей Қорғаныс министрлiгiнiң жанындағы Федералдық авиациялық-ғарыштық iздестiру мен құтқару басқармасының iздестiру-құтқару күштерi мен құралдарының "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшыру кезеңiнде ғарыштық аппараттарды алып шығу трассасының бойындағы кезекшiлiгiн ұйымдастыру туралы;
Ресей жағы зымыран-тасығыштарды ұшырудың әдеттегі және авариялық жағдайлардағы қоршаған ортаға әсерiн бағалау жөнiндегі пайдаланған нормативтiк-әдiстемелiк құжаттарды Қазақстан жағына беру туралы;
Ресейдiң авиациялық-ғарыштық агенттiгiнiң ғарыштық аппараттарды ұшыру әсер ететiн аймақтарда өндiрiстiк мониторинг ұйымдастыру және жүргiзу жөнiндегі, зымырандық отынның компоненттерiн қоршаған ортаға тастауларды регламенттеу жөнiндегі нормативтiк-әдiстемелiк құжаттамаларды әзiрлеуi және Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiмен келiсуi туралы. Бұл құжаттаманың жалпы жүйесiнде ғарыштық отын тастаулары мен оның жанбаған компоненттерінің қоршаған ортаға таралуы процестерiн жаңарту бөлiгiнде зымыран-тасығыштар аварияларының көп нұсқалы моделдерiн әзiрлеу iске асырылсын;
"Байқоңыр" кешенiнде, оның iшiнде "Протон" зымыран-тасығыштарының бастапқы бөлiктерi құлаған аудандарда өндiрiстiк мониторинг жүргізудi ұйымдастыру туралы;
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандарды ұшырғанға дейiнгі және одан кейiнгi 2 тәулiктiң iшiнде Қазақстан Республикасы аумағының атмосферасын зондтауды жүргiзу үшiн "Қазгидромет" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының аэрологиялық станцияларын жұмсалатын материалдармен және радиозондтармен қамтамасыз ету туралы мәселелер енгізiлсiн.

Об итогах работы Правительственной комиссии по изучению последствий падения частей российской ракеты в Карагандинской области 27 октября 1999 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 1999 года N 1747а
В связи с завершением работы Правительственной комиссии по изучению последствий падения в Карагандинской области ракеты-носителя "Протон", запущенной с космодрома "Байконур" 27 октября 1999 года, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с выводами Правительственной комиссии по изучению последствий падения частей российской ракеты в Карагандинской области.
2. Министерству иностранных дел и Министерству финансов Республики Казахстан принять меры по возмещению российской стороной ущерба, нанесенного Республике Казахстан аварией ракеты-носителя "Протон" 27 октября 1999 года, и оплате всех обоснованных и документально подтвержденных расходов, которые понесла казахстанская сторона по оценке и ликвидации ее последствий, и информировать об этом Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Министерству финансов Республики Казахстан по согласованию с акимом Карагандинской области осуществить распределение средств компенсационных выплат на покрытие затрат, связанных с оценкой и ликвидацией последствий аварии, в соответствии с расходами, производимыми государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского и местного бюджетов, а также обеспечить контроль за целевым расходованием средств.
4. Внести на рассмотрение совместного заседания Правительственных комиссий Республики Казахстан и Российской Федерации по аварийному пуску ракеты-носителя "Протон" вопросы:
о выделении российской стороной 20 млн. тенге на проведение обследования состояния здоровья и уровня адаптационных нарушений у населения Жанааркинского района Карагандинской области, проживающего в зоне падения фрагментов ракеты-носителя "Протон", и 4,8 млн. тенге на проведение первого этапа обследования здоровья населения Каркаралинского района, пострадавшего в результате аварии ракеты-носителя "Протон" 5 июля 1999 года;
о завершении до 1 января 2000 года выполнения российской стороной мероприятий, предусмотренных Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке взаимодействия в случае возникновения аварий при пусках ракет с космодрома "Байконур";
об организации дежурства поисково-спасательных сил и средств Российского авиационно-космического агентства и Федерального управления авиационно-космического поиска и спасания при Министерстве обороны Российской Федерации в период запусков с космодрома "Байконур" вдоль трассы выведения космических аппаратов;
о передаче казахстанской стороне нормативно-методических документов используемых российской стороной при оценке воздействия запусков ракет-носителей на окружающую среду в штатных и аварийных ситуациях;
о разработке Российским авиационно-космическим агентством и согласовании с Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан нормативно-методической документации по организации и ведению производственного экологического мониторинга в зонах влияния запусков космических аппаратов, по регламентации выбросов компонентов ракетного топлива в окружающую среду. В общей системе этой документации осуществить разработку многовариантных моделей аварии ракет-носителей в части моделирования процессов рассеивания выбросов ракетного топлива и его несгоревших компонентов в окружающую среду;
об организации ведения производственного экологического мониторинга на комплексе "Байконур", в том числе в районах падения первых ступеней ракет-носителей "Протон";
об обеспечении аэрологических станций Республиканского государственного предприятия "Казгидромет" расходными материалами и радиозондами для проведения зондирования атмосферы территории Республики Казахстан в течение 2-х суток до и после запуска ракет с космодрома "Байконур".

5. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегі агенттiгі бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандарды ұшыру кезiнде авариялар болған жағдайдағы өзара iс-қимылдың тәртiбi туралы келiсiмнiң қағидаларын iске асыру мақсатында "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандарды ұшыру кезiндегі өзара iс-қимыл, авариялардың зардаптарын бағалау және жою жөнiндегі жоспарларды әзiрлесiн, келiссiн және бекiтсiн.
6. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне бiр ай мерзiмде сарапшылардың деңгейiнде Ресей жағымен "Байқоңыр" ғарыш кешенiнiң қызметiнде қоршаған ортаны қорғау және "Протон" зымыран-тасығыштарының бастапқы бөлiктерi құлаған аудандарда қоршаған ортаны зымырандық отынның компоненттерiмен нормативтен тыс ластағаны үшiн ақы енгізу мәселелерiн ретке келтiрсiн.
7. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі Ресей Федерациясының Yкiметi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң арасындағы 1997 жылғы 4 қазандағы "Байқоңыр" кешенi аумағын Ресей Федерациясы жалға алған жағдайларда экологиялық және табиғатты қорғау жөнiндегі келiсiмдi iске асыру жоспарын келiсудi ескере отырып, "Байқоңыр" ғарыш айлағынан "Протон" зымыран-тасығыштарының және басқа сынақтық зымырандарының ұшыруларына тиым салуды тоқтатсын.
8. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан
Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі
7-тармақта көрсетiлген мәселе бойынша шешiм қабылдағаннан кейiн Ресей
Федерациясының Сыртқы iстер министрлiгiне нота жолдасын.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

5. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в месячный срок в целях реализации положений Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке взаимодействия в случае возникновения аварий при пусках ракет с космодрома "Байконур" разработать, согласовать и утвердить планы по взаимодействию, оценке и ликвидации последствий аварий при пусках ракет с космодрома "Байконур" и создать систему оповещения государственных органов.
6. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в месячный срок на уровне экспертов отрегулировать с российской стороной вопросы охраны окружающей среды в деятельности комплекса "Байконур" и внесения платежей за сверхнормативные загрязнения окружающей среды компонентами ракетного топлива в районах падения первых ступеней ракет-носителей "Протон".
7. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан с учетом согласования Плана реализации Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией от 4 октября 1997 года, снять запрет на запуски ракет-носителей, кроме ракет-носителей "Протон", и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур".
8. Министерству иностранных дел Республики Казахстан направить ноту Министерству иностранных дел Российской Федерации о решении, принятом Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан по вопросу, указанному в пункте 7.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)