Нарықтық тетіктерді қолдана отырып, азық-түлік нарығын реттеу жөніндегі шаралар кешенін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 92-ө Өкімі
Халықтың әл-ауқатын жақсарту, елдің азық-түлік қауіпсіздігін нығайту мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған нарықтық механизмдерді қолдана отырып, азық-түлік нарығын реттеу жөніндегі шаралар кешені (бұдан әрі – шаралар кешені) бекітілсін.
2. Мүдделі орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері және «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы (келісім бойынша):
1) шаралар кешенінің тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жартыжылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша 15 шiлдеге және 15 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне шаралар кешенінің iске асырылу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жыл сайын 1 тамызға және 1 ақпанға Қазақстан Республикасының Үкiметiне шаралар кешенінің орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берудi қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жүктелсін.
Премьер-Министр                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 92-ө өкімімен
бекітілген
Нарықтық тетіктерді қолдана отырып, азық-түлік нарығын реттеу
жөніндегі шаралар кешені
Р/с
Іс-шараның атауы
Жауапты орындаушылар
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Шаралар кешенінің 1-қосымшасында көрсетілген, елдің өңірлеріндегі тамақ өнімдерінің өндірілуі мен тұтыну теңгерімі негізінде есептелген ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқаптарын кеңейту жөнінде шаралар қабылдау
Облыстардың әкімдіктері, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
АШМ-ға ақпарат
2012-2014 жылдардың жартыжылдық қорытындысы бойынша
2.
Шаралар кешенінің 2-қосымшасына сәйкес жабық топырақтағы көкөніс дақылдары алқабын кеңейту жөніндегі шаралар қабылдау
Облыстардың әкімдіктері, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
АШМ-ға ақпарат
2012-2014 жылдардың жартыжылдық қорытындысы бойынша
3.
Шаралар кешенінің 3-қосымшасына сәйкес жаңа көкөніс сақтау қоймаларын салу және/немесе олардың жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуға бизнес құрылымдарды тарту бойынша шаралар қабылдау
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
АШМ-ға ақпарат
2012-2014 жылдардың жартыжылдық қорытындысы бойынша
4.
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісін субсидиялау нормативтерін келісу кезінде шаралар кешенінің 1 және 2-қосымшаларында көрсетілген өңірлердің мамандандырылуы мен ашық және жабық топырақ алқабын кеңейту жоспарларын ескеру
АШМ, ЭДСМ, Қаржымині, облыстардың әкімдіктері
Облыс әкімінің шешімі
2012-2014 жылдардағы наурыз
5.
Қажет болған жағдайда көкөніс сақтау қоймаларын, жылыжайлар салу жобаларын бірлесіп қаржыландыру және/немесе бизнес субъектілерінің тәуекелдерін ішінара кепілдендіру үшін ӘКК жарғылық капиталын ұлғайту бойынша шараларды қабылдау
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
АШМ-ға ақпарат
2011 жылғы 15 қазан
6.
Жеміс-көкөніс өнімдерін өндірушілерді салықтық қолдау, оның ішінде жанама салықтар есебінен қолдау шараларын әзірлеу бөлігінде мәселені пысықтау
АШМ, Қаржымині, ЭДСМ
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізу
2011 жылғы тамыз
7.
«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына жергілікті атқарушы органдарға азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын құру, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларды беру, тұтыну бағасының индексін анықтау үшін азық-түлік тауарларына бағаларды болжау бөлігінде түзетулер енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының Заңын жобасының тұжырымдамасын әзірлеп, Заң жобалау қызметi мәселелерi жөнiндегi ВАК қарауына енгізу
АШМ, Қаржымині, ЭДСМ
Заң жобалау қызметi мәселелерi жөнiндегi ВАК қарауына заң жобасының тұжырымдамасын шығару
2011 жылғы шілде
8.
Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, сондай-ақ мемлекет кепілдiк берген қарыздар шеңберінде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөніндегі ВАК қарауына 2010 жылы «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ бөлінген бюджеттік кредитті 2012 жылғы 1 қарашаға дейін 17,1 млрд. теңге сомасындағы негізгі борышты өтеу мерзімін ұзарту арқылы қайта құрылымдау мәселесін шығару
АШМ, Қаржымині, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ (келісім бойынша)
ВАК қарауына бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы ұсынысты шығару
2011 жылғы 15 желтоқсан
9.
2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде жергілікті атқарушы органдардың азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын қалыптастыруына республикалық бюджеттен 17,1 млрд. теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер бөлуді көздейтін жаңа бюджеттік бағдарламаны іске асыру мәселесін пысықтау
АШМ, ЭДСМ, Қаржымині
РБК шешімі
2011 жылғы 20 қыркүйек
10.
Азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын қалыптастыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға қажетті құрылыстар салу (сатып алу) үшін ӘКК жанында мамандандырылған ұйымдарды капиталдандыру мақсатында жергілікті бюджет есебінен қаражат бөлу мүмкіндігін қарастыру
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ЭДСМ
АШМ-ға ақпарат
2011-2012 жылдардағы 1 желтоқсан
11.

Об утверждении комплекса мер по регулированию продовольственного рынка с применением рыночных механизмов
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 92-р
В целях улучшения благосостояния народа, укрепления продовольственной безопасности страны:
1. Утвердить прилагаемый комплекс мер по регулированию продовольственного рынка с применением рыночных механизмов (далее – комплекс мер).
2. Заинтересованным центральным государственным органам, акимам областей, городов Астаны и Алматы и акционерному обществу «Национальный управляющий холдинг «КазАгро» (по согласованию):
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение комплекса мер;
2) по итогам полугодия и года, к 15 июля и 15 января, представлять информацию о ходе реализации комплекса мер в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить представление сводной информации о ходе выполнения комплекса мер в Правительство Республики Казахстан ежегодно к 1 августа и 1 февраля.
4. Контроль за реализацией настоящего распоряжения возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Премьер-Министр                            К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от «__» _______ 2011 года №__
Комплекс мер
по регулированию продовольственного рынка
с применением рыночных механизмов
п/п
Наименование мероприятия
Ответственные
исполнители
Форма
завершения
Срок
Исполнения
1
2
3
4
5
1.
Принять меры по расширению посевных площадей
сельскохозяйственных культур, указанных в
приложении 1 к комплексу мер, рассчитанных на
основании балансов производства и потребления
продуктов питания в регионах страны
Акиматы
областей,
АО «НУХ
«КазАгро» (по
согласованию)
Информация
в МСХ
По итогам
полугодий
2012-2014
г.г.
2.
Принять меры по расширению площадей овощных
культур закрытого грунта согласно приложению 2
к комплексу мер
Акиматы
областей,
АО «НУХ
«КазАгро» (по
согласованию)
Информация
в МСХ
По итогам
полугодий
2012-2014
г.г.
3.
Принять меры по привлечению бизнес структур
для строительства новых и/или модернизации
действующих овощехранилищ согласно приложению
3 к комплексу мер
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы,
АО «НУХ
«КазАгро» (по
согласованию)
Информация
в МСХ
По итогам
полугодий
2012-2014
г.г.
4.
При согласовании нормативов субсидирования
производства сельскохозяйственной продукции
учитывать специализацию регионов и планы
расширения площадей открытого и закрытого
грунта, указанные в приложениях 1, 2 к
комплексу мер
МСХ, МЭРТ,
МФ, акиматы
областей
Решение
акима
области
Март
2012-2014
г.г.
5.
При необходимости принять меры по увеличению
уставного капитала СПК для софинансирования
проектов по строительству овощехранилищ,
теплиц и/или частичного гарантирования рисков
субъектов бизнеса
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Информация
в МСХ
15
октября
2011 года
6.
Проработать вопрос в части выработки мер
налоговой поддержки производителей
плодоовощной продукции, в том числе за счет
косвенных налогов.
МСХ, МФ, МЭРТ
Внесение
предло-
жений в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
август
2011 года
7.
Разработать и внести на рассмотрение МВК по
законопроектной деятельности концепцию проекта
Закона Республики Казахстан,
предусматривающего внесение поправок в Закон
Республики Казахстан «О государственном
регулировании развития агропромышленного
комплекса и сельских территорий» в части
наделения местных исполнительных органов
функцией по формированию, хранению и
использованию региональных стабилизационных
фондов продовольственных товаров,
прогнозирования цен на продовольственные
товары, для определения индекса
потребительских цен
МСХ, МФ, МЭРТ
Вынесение
концепции
законо-
проекта
на рас-
смотрение
МВК по
законо-
проектной
деятель-
ности
Июль
2011 года
8.
Вынести на рассмотрение МВК по возврату и
реструктуризации кредитов, выданных из
республиканского бюджета, а также средств,
отвлеченных из республиканского бюджета в
рамках гарантированных государством займов,
вопрос о реструктуризации бюджетного кредита,
выданного в 2010 году АО «НУХ «КазАгро»
посредством продления срока погашения части
основного долга в сумме 17,1 млрд. тенге до
1 ноября 2012 года
МСХ, МФ, АО
«НУХ
«КазАгро» (по
согласованию)
Вынесение
на рас-
смотрение
МВК
предло-
жения о
реструк-
туризации
бюджетного
кредита
15
декабря
2011 года
9.
При формировании республиканского бюджета на
2012-2014 годы проработать вопрос реализации
новой бюджетной программы, предусматривающей
выделение из республиканского бюджета целевых
текущих трансфертов в сумме 17,1 млрд. тенге
на формирование местными исполнительными
органами стабилизационных фондов
продовольственных товаров
МСХ, МЭРТ, МФ
Решение
РБК
20
сентября
2011 года
10.
Рассмотреть возможность выделения средств из
местного бюджета на капитализацию
специализированных организаций при СПК на
строительство (приобретение) необходимых
сооружений для организации работы по
формированию стабилизационных фондов
продовольственных товаров
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы, МЭРТ
Информация
в МСХ
1 декабря
2011-2012
года
11.
При уточнении республиканского бюджета на

2011-2013 жылдарға арналған республикалық бюджетті нақтылау кезінде негізгі тамақ өнімдері бағаларының қымбаттауына байланысты атаулы әлеуметтік көмек төлеуге қосымша қаражат бөлу мәселесін пысықтау
Еңбекмині, Қаржымині, ЭДСМ, АШМ
РБК шешімі
2011 жылғы 20 қыркүйек
12.
Сауда қызметін ұйымдастыру ережесіне коммуналдық базарлардың қызметі мен оларға қойылатын талаптарды регламенттеу (азық-түлік тауарларының саудасы үшін тіркелген алаңды бекіту, рентабельділік нормасын белгілеу) бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ЭДСМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2011 жылғы қыркүйек
13.
Фьючерстік негізде маңызды азық-түлік ресурстары бойынша (қант құрағы, майлы дақылдар тұқымы, ұн, ұзақ мерзімге сақталатын көкөністер және құрғақ сүт) биржалық сауда-саттық жүргізу үшін тауар биржалар бірінің базасында мамандандырылған сауда алаңын құру мәселесін пысықтау
ЭДСМ, АШМ
Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат
2011 жылғы қыркүйек
14.
Өңірлерде жәрмеңкелер, «жасыл» керуендер, «егіс алаңынан үстелге дейін» тікелей тауар жеткізуді ұйымдастыру арқылы азық-түлік тауарларының бағасын тежеу жөніндегі жұмысты жалғастыру
Облыстардың Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
АШМ-ға ақпарат
2011-2014 жылдардың жартыжылдық қорытындысы бойынша
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭДСМ – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
«ҚазАгро» ҰБХ» АҚ – «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
РБК – Республикалық бюджет комиссиясы
ӘКК – Әлеуметтік кәсіпкерлік корпорация
Нарықтық тетіктерді қолдана отырып,
азық-түлік нарығын реттеу жөніндегі
шаралар кешеніне 1-қосымша
Қазақстан Республикасында азық-түлік тауарлары өндірісінің
көлемін ұлғайту мақсатында егістік алқаптарды кеңейту
жоспары

2011-2013 годы проработать вопрос выделения
дополнительных средств на выплату адресной
социальной помощи в связи с удорожанием
основных продуктов питания
МТСЗН, МФ,
МЭРТ, МСХ
Решение
РБК
20
сентября
2011 года
12.
Внести изменения и дополнения в Правила
организации деятельности торговых рынков в
части регламентации деятельности коммунальных
рынков и требований к ним (закрепления
фиксированной площади для торговли
продовольственных товаров, установление норм
рентабельности)
МЭРТ, МСХ,
акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Постанов-
ление
Прави-
тельства
Республики
Казахстан
Сентябрь
2011 года
13.
Проработать вопрос создания на базе одной из
товарных бирж специализированной торговой
площадки по проведению биржевых торгов по
важнейшим продовольственным ресурсам на
фьючерсной основе: сахар-сырец, семена
растительных культур, мука, овощи длительного
срока хранения и сухое молоко
МЭРТ, МСХ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Сентябрь
2011 года
14.
Продолжить работу по сдерживанию цен на
продовольственные товары в регионах путем
организации ярмарок, «зеленых» караванов,
прямых поставок товаров «от поля до стола»
Акиматы
областей,
городов
Астана и
Алматы
Информация
в МСХ
По итогам
полугодий
2011-2014
г.г.
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МЭРТ – Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АО «НУХ «КазАгро» – акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «КазАгро»
МВК по законопроектной деятельности – Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
РБК – Республиканская бюджетная комиссия
СПК – социально-предпринимательская корпорация
Приложение 1
к комплексу мер по регулированию
продовольственного рынка с
применением рыночных механизмов
План
расширения посевных площадей в целях увеличения объемов
производства продовольственных товаров в Республике Казахстан