Оңалтудың және банкроттықтың, сондай-ақ төлем қабілетсіздігін реттеудің жаңа тетіктерін іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 22 ақпандағы № 12-ө өкімі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің экономикалық және әлеуметтік орнықтылықты қамтамасыз ету жөніндегі 2016 - 2018 жылдарға арналған дағдарысқа қарсы іс-қимыл жоспарын іске асыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Оңалтудың және банкроттықтың, сондай-ақ төлем қабілетсіздігін реттеудің жаңа тетіктерін іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Жоспарда көзделген өзге де ұйымдар Жоспарда көзделген іс-шараларды орындау бойынша шаралар қолдансын және Жоспарда белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне оның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі жылына екі рет, 30 қаңтар мен 30 шілдеде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2016 жылғы 22 ақпандағы
№ 12-ө өкімімен
бекітілген
Оңалтудың және банкроттықтың, сондай-ақ төлем қабілетсіздігін реттеудің жаңа тетіктерін іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с №
Іс-шараның атауы
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушы
Аяқтау нысаны
1
2
3
4
5
1. Ұйымдастырушылық және әдістемелік іс-шаралар
1.
Облыс орталықтары мен Астана және Алматы қалаларында оңалту және банкроттық туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын түсіндіру бойынша мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдері қатарынан ведомствоаралық көшпелі жұмыс тобын құру
2016 жылғы ақпан
Қаржымині, ЖС (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
Қаржыминінің бұйрығы
2.
"Оңалту және банкроттық туралы заңнаманы қолдану практикасы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2015 жылғы 2 қазандағы № 5 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
сот практикасының қорытылуына қарай
ЖС (келісім бойынша)
ЖС нормативтік қаулысы
3.
Оңалту және банкроттық туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын түсіндіру жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында "100 сұрақ - 100 жауап" атты өзекті бөлім құру
2016 жылғы наурыз
Қаржымині
интернет-ресурстағы бөлім
4.
"Оңалтудың және банкроттықтың, сондай-ақ төлем қабілетсіздігін реттеудің жаңа тетіктерін іске асыру кезіндегі проблемалық мәселелер" атты дөңгелек үстел ұйымдастыру
2016 жылғы шілде
Қаржымині, ЖС (келісім бойьшша), ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
деңгелек үстел хаттамасы

Об утверждении Плана действий по реализации новых механизмов реабилитации и банкротства, а также урегулирования неплатежеспособности
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 февраля 2016 года № 12-р.
В целях реализации Антикризисного плана действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению экономической и социальной стабильности на 2016 - 2018 годы:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации новых механизмов реабилитации и банкротства, а также урегулирования неплатежеспособности (далее - План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также иным организациям, предусмотренным Планом, принять меры по выполнению мероприятий, предусмотренных Планом, и в установленные Планом сроки представлять информацию о ходе его исполнения в Министерство финансов Республики Казахстан.
3. Министерству финансов Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан два раза в год, 30 января и 30 июля, сводной информации о ходе выполнения Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 22 февраля 2016 года № 12-р
План действий по реализации новых механизмов реабилитации и банкротства, а также урегулирования неплатежеспособности
п/п
Наименование мероприятия Срок
исполнения
Ответственные за исполнение Форма
завершения
1 2 3 4 5
1. Организационные и методические мероприятия
1.
Создание межведомственной выездной рабочей группы из числа представителей заинтересованных государственных органов и иных организаций по разъяснению законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве в областных центрах и городах Астане и Алматы
февраль 2016 года
МФ, ВС (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию)
приказ МФ
2.
Внесение изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 2 октября 2015 года № 5 "О практике применения законодательства о реабилитации и банкротстве"
по мере обобщения судебной практики
ВС (по согласованию)
нормативное постановление ВС
3.
Создание актуального раздела "100 вопросов - 100 ответов" на интернет-ресурсе уполномоченного органа по разъяснению законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
март 2016 года
МФ
раздел на интернет- ресурсе
4.
Организация круглого стола на тему: "Проблемные вопросы при реализации новых механизмов реабилитации и банкротства, а также урегулирования неплатежеспособности"
июль 2016 года
МФ, ВС (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию)
протокол круглого стола

2. Түсіндіру жұмысы және ақпараттық сүйемелдеу
5.
Оңалту және банкроттық туралы Қазақстан Республикасының заңнамасындағы негізгі өзгерістер туралы ақпаратты тарату үшін ақпараттық ресурстарды кеңінен пайдалану
2016 жылғы мамыр
Қаржымині
талдамалық анықтама
6.
Оңалту және банкроттық рәсімдерінің қатысушылары үшін барлық облыс орталықтары мен Астана және Алматы қалаларында көшпелі семинарлар еткізу
2016 жыл бойы
Қаржымині, ЖС (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талдамалық анықтама
7.
Оңалту және банкроттық туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану жөнінде оңалту және банкроттық рәсімінің қатысушыларына практикалық көмек көрсету
үнемі
Қаржымині
талдамалық анықтама
3. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының іске асырылуын мониторингтеу
8.
Хабардар болу деңгейін анықтау шеңберінде Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы қайтадан қабылданған заңнамасының нормалары бойынша оңалту және банкроттық рәсімдерінің қатысушылары арасында сауал жүргізу
2016 жылғы қыркүйек
Қаржымині
талдамалық анықтама
9.
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасын қолдану практикасына талдау жүргізу
2016 жылғы маусым
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша), ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
талдамалық анықтама
10.
Оңалтудың және банкроттықтың, сондай-ақ төлем қабілетсіздігін реттеудің жаңа тетіктерін ықтимал борышкерлерге қолдану бойынша талдау жүргізу
2016 жылғы қазан
Қаржымині, ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
талдамалық анықтама
11.
Борышкерлер - бизнес субъектілері санаттары бойынша дебиторлық берешек бойынша мәліметтер негізінде талдау жүргізу
жыл сайын, 15 шілдеден және 15 қаңтардан кешіктірмей
Қаржымині, ҰЭМ
талдамалық анықтама
12.
Оңалту және банкроттықтың тетіктері туралы бизнестің хабардар болуын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ кәсіпорындардың берешек деңгейін азайту бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында өңірлік ведомствоаралық комиссиялар құру
2016 жылғы ақпан
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
комиссия құру туралы бұйрық
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
ЖС - Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚҚҚ - Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰКП - "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰЭМ - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі

2. Разъяснительная работа и информационное сопровождение
5.
Масштабное использование информационных ресурсов для распространения информации об основных изменениях в законодательстве Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
май 2016 года
МФ
аналитическая справка
6.
Проведение выездных семинаров во всех областных центрах и городах Астане и Алматы для участников процедур реабилитации и банкротства
в течение 2016 года
МФ, ВС (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию), акимы областей, городов Астаны и Алматы
аналитическая справка
7.
Оказание практической помощи участникам процедур реабилитации и банкротства по применению законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
постоянно
МФ
аналитическая справка
3. Мониторинг реализации законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
8.
Проведение опросов участников процедур реабилитации и банкротства по вновь принятым нормам законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве в рамках определения степени осведомленности
сентябрь 2016 года
МФ
аналитическая справка
9.
Проведение анализа практики применения законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
июнь 2016 года
МФ, НБ (по согласованию), НПП (по согласованию), АФК (по согласованию)
аналитическая справка
10.
Проведение анализа потенциальных должников на предмет применения к ним новых механизмов реабилитации и банкротства, а также урегулирования неплатежеспособности
октябрь 2016 года
МФ, НПП (по согласованию), АФК (по согласованию), акимы областей, городов Астана и Алматы
аналитическая справка
11.
Проведение анализа на основе сведений по дебиторской задолженности по категориям должников - субъектов бизнеса
ежегодно, не позднее 15 июля и 15 января
МФ,МНЭ
аналитическая справка
12.
Создание региональных межведомственных комиссий для обеспечения информированности бизнеса о механизмах реабилитации и банкротства, а также в целях выработки предложений по снижению уровня задолженности
февраль 2016 года
Акимы областей, городов Астана и Алматы
приказ о создании комиссии
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АФК - ассоциация финансистов Казахстана
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
НПП - Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан