Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 14 қарашадағы № 153-ө өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 27 қазандағы № 176-ө өкімімен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің 27.10.2022 № 176-ө өкімімен.
Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында:
1. Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі - Комиссия құрылсын.)
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссияның құрамы;
2) Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 153-ө өкімімен
бекітілген
Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру жөніндегі ұлттық комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің 17.09.2019 № 174-ө өкімімен; өзгерістер енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 26.05.2021 № 93-ө өкімімен; ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 268 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрі;
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі (келісу бойынша)
Қазақстан халқы Ассамблеясы Төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы хатшылығы меңгерушісінің орынбасары (келісу бойынша)
"Amanat" партиясы Төрағасының бірінші орынбасары (келісу бойынша)
"Қазақстан" республикалық телерадиокорпорациясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша)
"Егемен Қазақстан" республикалық газеті" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша)
"Қазинформ" халықаралық ақпараттық агенттігінің бас директоры (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы – ректор
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы – ректор
"Шайсұлтан Шаяхметов атындағы "Тіл-Қазына" ұлттық ғылыми-практикалық орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының бас директоры
"Шайсұлтан Шаяхметов атындағы "Тіл-Қазына" ұлттық ғылыми-практикалық орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының атқарушы директоры
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры
Қалиев
Талғат Бегімұлы
-
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі "Қолданбалы этносаяси зерттеулер институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісу бойынша)
Әбжан
Хангелді Махмұтұлы
-
"Қазақ ұлттық аграрлық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы "Рухани жаңғыру" орталығының жетекшісі, тарих ғылымдарының докторы (келісу бойынша)
Құрманбайұлы
Шерубай
-
"Астана" халықаралық қаржы орталығы Персоналды басқару және жалпы қызметтер департаменті директорының орынбасары, филология ғылымдарының докторы (келісу бойынша)
Әбуов
Жұмағали
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетi" коммерциялық емес акционерлік қоғамының кәсіби бағыттағы тілдер кафедрасының меңгерушісі, филология ғылымдарының докторы (келісу бойынша)
Әміржанова
Назира Серікқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны мәдениет және тіл бөлімінің меңгерушісі, филология ғылымдарының кандидаты (келісу бойынша)
Әлімхан
Жүнісбек
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас ғылыми қызметкері, филология ғылымдарының докторы (келісу бойынша)
Аяпова
Таңат
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетi" коммерциялық емес акционерлік қоғамының шет тілдері кафедрасының меңгерушісі, филология ғылымдарының докторы (келісу бойынша)
Базарбаева
Зейнеп Мүслімқызы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының бас ғылыми қызметкері, филология ғылымдарының докторы" (келісу бойынша);
Ерғалиев
Қуаныш Советұлы
-
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Павлодар педагогикалық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының гуманитарлық ғылымдар жоғары мектебінің деканы, филология ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессоры (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2017 жылғы 14 қарашадағы
№ 153-ө өкімімен
бекітілген
Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына кешіру жөніндегі ұлттық комиссия туралы ереже

О Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 153-р. Утратило силу распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 октября 2022 года № 176-р.
Сноска. Утратило силу распоряжением Премьер-Министра РК от 27.10.2022 № 176-р.
В целях выработки предложений по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику:
1. Образовать Национальную комиссию по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Комиссии;
2) Положение о Комиссии.
Премьер-Министр Б. Сагинтаев
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 153-р
Состав
Национальной комиссии по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику
Сноска. Состав в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 17.09.2019 № 174-р; с изменениями внесенными распоряжением Премьер-Министра РК от 26.05.2021 № 93-р; от 29.04.2022 № 268.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр образования и науки Республики Казахстан, секретарь
Заместитель Премьер-Министра – Министр иностранных дел Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (по согласованию)
Министр информации и общественного развития Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана, заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель заведующего Секретариатом Государственного секретаря Республики Казахстан (по согласованию)
первый заместитель председателя партии "Amanat" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Республиканская телерадиокорпорация "Қазақстан" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Республиканская газета "Егемен Қазақстан" (по согласованию)
генеральный директор Международного информационного агентства "Казинформ" (по согласованию)
председатель правления – ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" Министерства образования и науки Республики Казахстан
председатель правления – ректор некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный педагогический университет имени Абая" Министерства образования и науки Республики Казахстан
генеральный директор некоммерческого акционерного общества "Национальный научно-практический центр "Тіл-Қазына" имени Шайсултана Шаяхметова"
исполнительный директор некоммерческого акционерного общества "Национальный научно-практический центр "Тіл-Қазына" имени Шайсултана Шаяхметова"
директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Ергалиев
Куаныш Советул
-
декан высшей школы гуманитарных наук некоммерческого акционерного общества "Павлодарский педагогический университет" Министерства образования и науки Республики Казахстан, кандидата филологических наук, ассоциированного профессора (по согласованию)
Калиев
Талгат Бегимович
-
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Институт прикладных этнополитических исследований" Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (по согласованию)
Абжан Хангелди Махмутович
-
руководитель центра "Рухани жаңғыру" некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный университет", доктор исторических наук (по согласованию)
Курманбайулы Шерубай
-
заместитель директора Департамента управления персоналом и общих услуг Международного финансового центра "Астана", доктор филологических наук (по согласованию)
Абуов Жумагали
-
заведующий кафедрой профессионально-ориентированных языков некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный педагогический университет имени Абая" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Амиржанова Назира Сериковна
-
заведующая отделом культуры и речи республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, кандидат филологических наук (по согласованию)
Алимхан Жунисбек
-
главный научный сотрудник республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор филологических наук (по согласованию)
Аяпова Танат
-
заведующая кафедрой иностранных языков некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный педагогический университет имени Абая" Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор филологических наук (по согласованию)
Базарбаева Зейнеп Муслимовна
-
главный научный сотрудник республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт языкознания имени А. Байтурсынова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, доктор филологических наук" (по согласованию)
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 14 ноября 2017 года № 153-р
Положение о Национальной комиссии
по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің 29.11.2018 № 152-ө өкімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілі әліпбиін латын графикасына кешіру жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты қазақ әліпбиін латын графикасына кешіру, мемлекеттік тіл саясатын іске асыру және мемлекеттік тілді енгізу тиімділігін арттыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 26.05.2021 № 93-ө өкімімен.
5. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің 17.02.2019 № 17-ө өкімімен.
2. Комиссияның негізгі міндеті
6. Комиссияның негізгі міндеті:
1) латын графикасына кешу кезінде туындайтын проблемалар мен қиындықтарды анықтау мақсатында латын графикасына кешкен елдердің тәжірибесін зерделеу және талдау нәтижесі;
2) қазақ тілі әліпбиін латын графикасына көшіру;
3) қазақ тілі әліпбиін латын графикасына кешірудің тәсілдерін айқындау;
4) мемлекеттік тіл саясатын жетілдіру;
5) мемлекеттік тілді кешенді және жүйелі дамыту мен енгізу, этностардың тілдерін сақтау, ағылшын тілін тереңірек және қарқынды үйрену жүйесін құру;
6) тілдерді дамыту мен қолдануға бағытталған нысаналы мемлекеттік бағдарламалар мен жоспарлардың жобаларын қарау;
7) бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметті ақпараттық, әдістемелік қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Комиссия жұмысының ұйымдастырылуы мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Положение в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 29.11.2018 № 152-р.
1. Общие положения
1. Национальная комиссия по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений по переводу алфавита казахского языка на латинскую графику, реализации государственной языковой политики и повышению эффективности внедрения государственного языка.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 26.05.2021 № 93-р.
5. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
Сноска. Пункт 5 в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 11.02.2019 № 17-р.
2. Основная задача Комиссии
6. Основной задачей Комиссии является выработка предложений по:
1) итогам изучения и анализа опыта стран, перешедших на латинскую графику, в целях выявления проблем и трудностей, возникших при его переводе;
2) переводу алфавита казахского языка на латинскую графику;
3) определению подходов по переводу алфавит казахского языка на латинскую графику;
4) совершенствованию государственной языковой политики;
5) комплексному и системному развитию и внедрению государственного языка, сохранению языков этносов, созданию системы углубленного и интенсивного изучения английского языка;
6) рассмотрению проектов государственных целевых программ и планов, направленных на развитие и функционирование языков;
7) информационному, методическому обеспечению деятельности по реализации единой государственной политики.
3. Организация деятельности Комиссии
7. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.