Қазақстан Республикасында автомобиль көлігімен қалалық жолаушылар тасымалын дамыту жөніндегі шаралар кешенін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № 146-ө өкімі.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында автомобиль көлігімен қалалық жолаушылар тасымалын дамыту жөніндегі шаралар кешені (бұдан әрі - Шаралар кешені) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Шаралар кешенінің уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын жарты жылдың қорытындысы бойынша 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігіне Шаралар кешенінің орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі жарты жылдың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Шаралар кешенінің орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы екімнің орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы өкім қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2020 жылғы 25 қарашадағы
№ 146-ө өкімімен бекітілген
Қазақстан Республикасында автомобиль көлігімен қалалық жолаушылар тасымалын дамыту жөніндегі шаралар кешені
Р/с
Іс-шараның атауы
Орындауға жауаптылар
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Қаржыландыру
1
2
3
4
5
6
1.
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 614 бұйрығымен бекітілген Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесіне сәйкес жол жүру тарифтерін қайта қарау
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
әкімдіктің қаулысы
2020-2021 жылдар
талап етілмейді
2.
Әлеуметтік маңызы бар қатынастардың тізбесін айқындау
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
мәслихат шешімі
2020 - 2023 жылдар
талап етілмейді
3.
Барлық әлеуметтік маңызы бар қатынастарды субсидиялаудың қажетті көлемін айқындау
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
әкімдіктің каулысы
2020 - 2023 жылдар
талап етілмейді
4.
Әлеуметтік маңызы бар қатынастарды толық субсидиялау үшін қаражат бөлуді қамтамасыз ету
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
мәслихат шешімі
2020 - 2023 жылдар
жергілікті бюджет
5.
Автобустардың қозғалыс схемалары мен кестелерін өзектендіруді қоса алғанда, қалалық маршрут желілерін оңтайландыруды жүргізу
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ИИДМ-ге ақпарат
2020 - 2023 жылдар
жергілікті бюджет
6.
Қалалық маршруттарға қызмет көрсететін және газ-моторлық отынмен жұмыс істейтін немесе электр қозғалтқышы бар автобустар үшін кәдеге жарату алымының коэффициентін төмендету
ЭГТРМ, ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)

Об утверждении комплекса мер по развитию городских пассажирских перевозок на автомобильном транспорте в Республике Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № 146-р
1. Утвердить прилагаемый комплекс мер по развитию городских пассажирских перевозок на автомобильном транспорте в Республике Казахстан (далее - комплекс мер).
2. Центральным исполнительным органам, акиматам областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, а также заинтересованным организациям (по согласованию):
1) обеспечить своевременное исполнение комплекса мер;
2) ежегодно, по итогам полугодия, не позднее 15 января и 15 июля, представлять информацию о ходе исполнения комплекса мер в Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Министерству индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 1 февраля и 1 августа, обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения комплекса мер.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на курирующего Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Настоящее распоряжение вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр А. Мамин
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 25 ноября 2020 года № 146-р
Комплекс мер по развитию городских пассажирских перевозок на автомобильном транспорте в Республике Казахстан
№ п/п
Наименование
мероприятия
Ответственные за исполненияе
Форма завершения
Срок исполнения
Финансирование
1
2
3
4
5
6
1.
Пересмотр тарифов на проезд в соответствии с методикой расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 614
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
постановление
акимата
2020 - 2021 годы
не требуется
2.
Определение перечня социально значимых сообщений
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
решение маслихата
2020 - 2023 годы
не требуется
3.
Определение необходимого объема субсидирования всех социально значимых сообщений
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
постановление
акимата
2020 - 2023 годы
не требуется
4.
Обеспечение выделения средств для полного субсидирования социально значимых сообщений
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
решение маслихата
2020 - 2023 годы
местный бюджет
5.
Проведение оптимизации городских маршрутных сетей, включая актуализацию схем и расписаний движения автобусов
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
информация в МИИР
2020 - 2023 годы
местный бюджет
6.
Снижение коэффициента утилизационного сбора для автобусов, обслуживающих городские маршруты и работающих на газомоторном топливе или с электродвигателями
МЭГПР, МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы №762 бұйрығына өзгерістер енгізу
2020-2021 жылдар
талап етілмейді
7.
Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда қалалық маршруттарда жолаушылардың жол ақысын электрондық төлеу жүйесін енгізу
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Пайдалануға қабылдау актісі
2020-2021 жылдар
жергілікті бюджет
8.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына:
- әлеуметтік маңызы бар қалалык (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастардың тізбесін айқындау бөлігінде аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органдарының құзыретін;
жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік маңызы бар маршруттарды субсидиялау бойынша жауаптылығын;
- қалалық маршруттардағы автобустарға, олардың халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қолжетімділігі мәселесі бойынша қойылатын талаптарды;
- жол акысын төлеу бойынша карточкаларды толтыру және беру үшін терминалдың қажетті санын қамтамасыз ету бойынша талаптарды;
электрондық билеттендіру жүйелері операторларының жауаптылығы мен міндеттемесін;
- электрондық билеттендіру жүйелеріне (бағдарламалық қамтылымдарға) қойылатын негізгі талаптарды белгілеу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ИИДМ, ҰЭМ, Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері "Атамекен" ҮКП (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2021 -2022 жылдар
талап етілмейді
9.
Әкімшілік-аумақтык бірлік шегінде қалалық маршруттарға қызмет көрсететін автобустарды диспетчерлік сүйемелдеудің бірыңғай электрондық жүйесін құру
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
пайдалануға қабылдау актісі
2020-2021 жылдар
жергілікті бюджет
10.
Мемлекеттің қатысуымен автобус кәсіпорындарын құруға тыйым салуды белгілеу мәселесін пысықтау
ИИДМ,ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
БҚДА-ға ұсыныс (келісу бойынша)
2020-2021 жылдар
талап етілмейді
11.
Мемлекет қатысатын жаңа автобус кәсіпорындары үшін "автобус тасымалын" қоспағанда, акцияларының 50 % астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін өзектілендіру
БҚДА (келісу бойынша), ИИДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысына өзгерістер енгізу
2020-2021 жылдар
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИИДМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҰЭМ - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
БКДА - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"Атамекен" ҰКП - "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы

внесение изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 762
2020 - 2021 годы
не требуется
7.
Внедрение электронной системы оплаты проезда пассажирами на городских маршрутах в городах республиканского и областного значения
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
акт приемки в эксплуатацию
2020 - 2021 годы
местный бюджет
8.
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" в части установления:
- компетенции местных представительных органов районов, городов областного значения в части определения перечня социально значимых городских (сельских), пригородных и внутрирайонных сообщений;
- ответственности местных исполнительных органов по субсидированию социально значимых сообщений;
- требования для автобусов на городских маршрутах по вопросам их доступности для маломобильных групп населения;
- требования по обеспечению необходимого количества терминалов для пополнения и выдачи карточек по оплате проезда;
- ответственности и обязательства операторов систем электронного билетирования;
- основных требований к системам (программным обеспечениям) электронного билетирования
МИИР, МНЭ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента НПП "Атамекен" (по согласованию)
проект Закона Республики Казахстан
2021 - 2022 годы
не требуется
9.
Создание единой электронной системы диспетчерского сопровождения автобусов, обслуживающих городские маршруты в пределах административно-территориальной единицы
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
акт приемки в эксплуатацию
2020 - 2021 годы
местный бюджет
10.
Проработка вопроса установления запрета на создание автобусных предприятий с участием государства
МИИР, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
предложение в АЗРК
2020 - 2021 годы
не требуется
11.
Актуализация перечня видов деятельности, осуществляемых юридическими лицами, более 50% акций которых принадлежат государству, и аффилиированными с ними лицами, с исключением "автобусных перевозок" для новых автобусных предприятий с участием государства
АЗРК (по согласованию), МИИР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095
2020 - 2021 годы
не требуется
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
МИИР - Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
АЗРК - Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"