Жер реформасы жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 62-ө өкімі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 11 тамыздағы № 136-ө өкімімен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің 11.08.2021 № 136-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2021 жылғы 25 ақпанда Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің V отырысында берілген тапсырмасын орындау мақсатында:
1. Жер реформасы жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссия туралы ереже;
2) Комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Комиссия 2021 жылғы 25 наурызда жұмысқа кіріссін және 2021 жылғы 1 шілдеге дейін Қазақстан Республикасының жер заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдасын.
Перемьер-Министр А.Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2021 жылғы 19 наурыздағы
№ 62-ө өкімімен бекітілген
Жер реформасы жөніндегі комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жер реформасы жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
4. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде айына 2 рет өткізіледі.
2-тарау. Комиссияның негізгі міндеті
5. Комиссияның міндеті жер қатынастары саласындағы, оның ішінде Үкімет басшылығы деңгейінде шешім қабылдауды қажет ететін проблемалық мәселелер бойынша ұсыныстар және ұсынымдар тұжырымдау болып табылады.
3-тарау. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
6. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа және Комиссияның хаттамалық шешімімен бекітілетін Комиссияның жұмыс регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2021 жылғы 19 наурыздағы
№ 62-ө өкімімен
бекітілген
Жер реформасы жөніндегі комиссияның құрамы
Тоғжанов Ералы Лұқпанұлы
-
Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары, төраға
Омаров
Сапархан Кесікбайұлы
-
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі, төрағаның орынбасары
Теміржанов Мұрат Баритұлы
-
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің төрағасы, хатшы
Қырықбаев Арман Оразбайұлы
-
"Nur Otan" партиясының хатшысы (келісу бойынша)
Бектаев Әли Әбдікәрімұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты, "Ауыл" халықтық патриоттық партиясының төрағасы, Аграрлық мәселелер, табиғатты пайдалану және ауылдық аумақтарды дамыту комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Құл-Мұхаммед Мұхтар Абрарұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты, Халықаралық қатынастар, қорғаныс және қауіпсіздік комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Бақтиярұлы Мұрат
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты, Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Күрішбаев Ақылбек Қажығұлұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты, Аграрлық мәселелер, табиғатты пайдалану және ауылдық аумақтарды дамыту комитетінің хатшысы (келісу бойынша)
Сұлтанов Ерік Хамзаұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты, Экономикалық саясат, инновациялық даму және кәсіпкерлік комитетінің хатшысы (келісу бойынша)
Барлыбаев Ерлан Хайланұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, "Ақжол" демократиялық партиясының мүшесі, Аграрлық мәселелер комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Қоңыров Айқын Ойратұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан халық партиясының төрағасы (келісу бойынша)
Үйсімбаев Асқарбек Съезбекұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісу бойынша)
Тілеухан Бекболат Қанайұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі (келісу бойынша)
Сарым Айдос Әміроллаұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі (келісу бойынша)
Әбдіғалиұлы Берік
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі (келісу бойынша)
Смағұл Бақытбек
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі (келісу бойынша)
Әшімжанов Жанарбек Садықанұлы
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісу бойынша)
Нұркенов
Нұрлан Жаңбыршыұлы
-
Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің орынбасары
Әзірбаев Мұхит Бақытұлы
-
Алматы қаласы әкімінің орынбасары
Айманбетов Мәулен Зарлықұлы
-
Шымкент қаласы әкімінің орынбасары
Әбдіқалықов Ғаггымжан Кенжешұлы
-
Ақмола облысы әкімінің орынбасары
Кенжеханұлы
Ермек
-
Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары
Тұрдалиев Серік Мелісұлы
-
Алматы облысы әкімінің орынбасары
Нұрлыбаев Қайрат Есқабылұлы
-
Атырау облысы әкімінің орынбасары
Нұрбаев Ержан Ахтанұлы
-
Шығыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары
Манкеев Мұхтар Наурызбайұлы
-
Батыс Қазақстан облысы әкімінің бірінші орынбасары
Нығмашев Берік Болатұлы
-
Жамбыл облысы әкімінің орынбасары
Шайдаров
Серік Жаманқұлұлы
-
Қарағанды облысы әкімінің орынбасары
Нұрмұхамбетов Гэуез Торсанұлы
-
Қостанай облысы әкімінің бірінші орынбасары
Жаханов Бақыт Дүйсенұлы
-
Қызылорда облысы әкімінің орынбасары
Ниязов Ғалымжан Мұқырұлы
-
Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары
Байханов Асаин Қуандықұлы
-
Павлодар облысы әкімінің орынбасары
Тасмағанбетов Марат Иманбайұлы
-
Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің бірінші орынбасары
Тәжібаев Ұлан Қалмұханұлы
-
Түркістан облысы әкімінің орынбасары
Есенеев Ербол Еркенұлы
-
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарушы директоры - Агроөнеркәсіптік кешен және тамақ өнеркәсібі департаментінің директоры (келісу бойынша)
Сауэр Иван Адамович
-
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы төралқасының Агроөнеркәсіптік кешен комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Дайрабаев Жигули Молдақалықұлы
-
"Қазақстан фермерлер одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті (келісу бойынша)
Бисетаев Қайрат Серікбайұлы
-
"Қазақстан картоп пен көкөніс өндірушілерінің одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы (келісу бойынша)
Садырбаев Алмазбек Жұмабекұлы
-
"SHOPAN АТА Қазақстан ұлттық қой өсірушілер қауымдастығы" дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы (келісу бойынша)
Бақтыбаев Мақсұт Бақытжанұлы
-
"Қазақстанның ет одағы" дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы (келісу бойынша)
Тұрысбеков Зауытбек Қауысбекұлы
-
Бұкіләлемдік қазақтар қауымдастығы төрағасының бірінші орынбасары (келісу бойынша)
Көшім Досмүханбет Қалмаханұлы
-
"Ұлт тағдыры" қоғамдық бірлестігінің төрағасы, саясаткер (келісу бойынша)
Құдайбергенов Олжас Әбдімәлікұлы
-
"Стратегиялық бастамалар орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, экономист (келісу бойынша)
Қуатов Дәурен Қасенұлы
-
жазушы, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мұшесі (келісу бойынша)
Тайжан Мұхтар Болатханұлы
-
Болатхан Тайжан қорының президенті, қоғам қайраткері (келісу бойынша)
Қожық Жәнібек
-
қоғам қайраткері, жазушы (келісу бойынша)
Базарбек Бақытжан Жұмабекұлы
-
"Ваzаrbек & Раrtnеrs" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, заңгер (келісу бойынша)
Толықбай
Мақсат
-
журналист (келісу бойынша)
Жұмалы Расул Берекетұлы
-
саясаткер, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің мүшесі (келісу бойынша)
Бәшімов Марат Советұлы
-
Еуропалық құқық және адам құқығы сарапшылық институтының директоры, саясаткер (келісу бойынша)
Ошақбаев Рахым Сәкенұлы
-
"ТАЬАР" қолданбалы зерттеулер орталығы" қогамдық қорының директоры, экономист (келісу бойынша)
Әбенов Мұрат Абдуламитұлы
-
"Серпін" білім және инновация ұлттық палатасы" заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы, қоғам қайраткері (келісу бойынша)
Терещенко Сергей Александрович
-
"БАЛ-АРА" Қазақстан омарташыларының ұлттық одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті, Алматы облысы (келісу бойынша)
Нажметдинұлы
Болатбек
-
"Бағбандар одағы" жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы, Түркістан облысы (келісу бойынша)
Жайынбаева Нұрсәуле Айсағалиқызы
-
"Агророст" шаруа (фермер) және ауыл шаруашылығы кооперативтерінің қауымдастығы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы, Маңғыстау облысы (келісу бойынша)
Досмұхамбетов Темірхан Мыңайдарұлы
-
"Байсерке-Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы, Алматы облысы (келісу бойынша)
Буканов Сайран Балкенұлы
-
"Қарқын" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы, Қазақстанның Еңбек ері, Қостанай облысы (келісу бойынша)
Сағыналин Нұрлан Шымбайұлы
-
"Актеп" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы, Ақтөбе облысы (келісу бойынша)
Қожаназаров Айдарбек Асанұлы
-
"Олжа Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры, Қостанай облысы (келісу бойынша)
Уәлиев Батырбек Тұрсынбекұлы
-
"Агрофирма ТNК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры, Ақмола облысы (келісу бойынша)
Жақсылықов Әсен Дулатұлы
-
"Гормолзавод" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Ақмола облысы (келісу бойынша)
Жәкібаев Мұрат Орынбайұлы
-
"Белес Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Батыс Қазақстан облысы (келісу бойынша)
Касицин Александр Анатольевич
-
"ГАЛИЦКОЕ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Павлодар облысы (келісу бойынша)
Нығметов Сейітжапар Алшынбекұлы
-
"Қайнар" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Қараганды облысы (келісу бойынша)
Әбітаев Фарид Құмашұлы
-
"Майлы дақылдар тәжірибе шаруашылығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Шығыс Қазақстан облысы (келісу бойынша)
Оразбаев Сайлау Шаймарданұлы
-
"ҚараҚұдұқ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Павлодар облысы (келісу бойынша)
Шағыртаев Имамзада Қуанышбайұлы
-
"Тан ЛТД" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Қызылорда облысы (келісу бойынша)
Ысқақов Нартай Жұматайұлы
-
"Агрофирма Қара-өзек" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, Ақмола облысы (келісу бойынша)
Зенченко Геннадий Геннадьевич
-
"Зенченко и К" коммандиттік серіктестігінің директоры, Солтүстік Қазақстан облысы (келісу бойынша)
Мамбетов Еркебұлан Нұрмағамбетұлы
-
"Мамбетов и компания" коммандиттік серіктестігінің бас директоры, Солтүстік Қазақстан облысы (келісу бойынша)
Егізбаев Оразгелді Өтегенұлы
-
"Оразгелді-Датқа" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативінің басшысы, Түркістан облысы (келісу бойынша)
Егізбаев Керімхан
-
"Агротехнология" ғылыми-өндірістік шаруа қожалығының басшысы, Қызылорда облысы (келісу бойынша)
Жабяк Игорь Васильевич
-
"ШАНС" шаруа қожалығының басшысы, Қарағанды облысы (келісу бойынша)
Хильниченко Александр Викторович
-
"Хильниченко и К" коммандиттік серіктестігі басқарма төрағасының орынбасары, Алматы облысы (келісу бойынша)
Манатов Саха Ұзақұлы
-
"Aspan аgrо" шаруа қожалығының басшысы, Жамбыл облысы (келісу бойынша)
Нұрбаев Талап Дәулетбайұлы
-
"Нұрсұлтан" шаруа қожалығының басшысы, Жамбыл облысы (келісу бойынша)
Сарманов Мұрат Сатыбалдыұлы
-
"Нұрлы Дала" шаруа қожалыгының басшысы, Атырау облысы (келісу бойынша)
Балжігітов Сейітжан Қапанұлы
-
"Достан Ата" шаруа қожалығының басшысы, Атырау облысы (келісу бойынша)
Тоқашев Оралбек Нұрмұханбетұлы
-
"Балке" шаруа қожалығының басшысы, Шығыс Қазақстан облысы (келісу бойынша)
Әлішев Қазыбек Құрмангалиұлы
-
"Арман-М" шаруа қожалығының басшысы, Ақтөбе облысы (келісу бойынша)

О создании Комиссии по земельной реформе
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 62-р. Утратил силу распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 11 августа 2021 года № 136-р.
Сноска. Утратил силу распоряжением Премьер-Министра РК от 11.08.2021 № 136-р.
В целях реализации поручения Президента Республики Казахстан Токаева К.К., данного 25 февраля 2021 года на V заседании Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан:
1. Создать Комиссию по земельной реформе (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) состав Комиссии.
3. Комиссии приступить к работе 25 марта 2021 года и выработать до 1 июля 2021 года предложения по совершенствованию земельного законодательства Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Мамин
Утверждено
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 19 марта 2021 года № 62-р
Положение о Комиссии по земельной реформе
Глава 1. Общие положения
1. Комиссия по земельной реформе (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Комиссии является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже 2 раз в месяц.
Глава 2. Основная задача Комиссии
5. Задачей Комиссии является выработка предложений и рекомендаций по проблемным вопросам в сфере земельных отношений, в том числе требующим принятия решений на уровне руководства Правительства.
Глава 3. Организация и порядок работы Комиссии
6. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247, и Регламентом работы Комиссии, утверждаемым протокольным решением Комиссии.
Утвержден
распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 19 марта 2021 года № 62-p
Состав Комиссии по земельной реформе
Тугжанов
Ералы Лукпанович
- Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель
Омаров Сапархан
Кесикбаевич
- Министр сельского хозяйства Республики Казахстан, заместитель председателя
Темиржанов
Мурат Баритович
- председатель Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, секретарь
Кырыкбаев
Арман Оразбаевич
- секретарь партии "Nur Otan" (по согласованию)
Бектаев
Али Абдикаримович
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан, председатель Народной патриотической партии "Ауыл", председатель Комитета по аграрным вопросам, природопользованию и развитию сельских территорий (по согласованию)
Кул-Мухаммед
Мухтар Абрарулы
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан, председатель Комитета по международным отношениям, обороне и безопасности (по согласованию)
Бактиярулы
Мурат
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан, председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке (по согласованию)
Куришбаев Ахылбек Кажигулович
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан, секретарь Комитета по аграрным вопросам, природопользованию и развитию сельских территорий (по согласованию)
Султанов
Ерик Хамзинович
- депутат Сената Парламента Республики Казахстан, секретарь Комитета по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству (по согласованию)
Барлыбаев
Ерлан Хайланович
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, член демократической партии "Акжол", председатель Комитетапо анрарным вопросам (по согласованию)
Конуров
Айкын Ойратович
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, председатель Народной партии Казахстана (по согласованию)
Уисимбаев
Аскарбек Съезбекович
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Тлеухан
Бекболат Канайулы
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Сарым
Айдос Амироллаевич
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Абдигалиулы
Берик
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Смагул
Бакытбек
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимжанов
Жанарбек Садыканович
- депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Нуркенов
Нурлан Жанбыршыулы
- заместитель акима города Нур-Султана
Азирбаев
Мухит Бакытович
- заместитель акима города Алматы
Айманбетов
Маулен Зарлыкович
- заместитель акима города Шымкента
Абдыкаликов
Галимжан Кенжешович
- заместитель акима Акмолинской области
Кенжеханулы Ермек
- заместитель акима Актюбинской области
Турдалиев
Серик Мелисович
- заместитель акима Алматинской области
Нурлыбаев
Кайрат Ескабылулы
- заместитель акима Атырауской области
Нурбаев
Ержан Ахтанович
- заместитель акима Восточно-Казахстанской области
Манкеев
Мухтар Наурызбаевич
- первый заместитель акима Западно-Казахстанской области
Ныгмашев
Берик Болатович
- заместитель акима Жамбылской области
Шайдаров
Серик Жаманкулович
- заместитель акима Карагандинской области
Нурмухамбетов Гауез Торсанович
- первый заместитель акима Костанайской области
Жаханов
Бахыт Дюсенович
- заместитель акима Кызылординской области
Ниязов
Галымжан Мукырович
- заместитель акима Мангистауской области
Байханов
Асаин Куандыкович
- заместитель акима Павлодарской области
Тасмаганбетов
Марат Иманбаевич
- первый заместитель акима Северо-Казахстанской области
Тажибаев
Улан Калмуханович
- заместитель акима Туркестанской области
Есенеев
Ербол Еркенович
- управляющий директор - директор Департамента агропромышленного комплекса и пищевой промышленности Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Сауэр
Иван Адамович
- председатель Комитета агропромышленного комплекса Президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Дайрабаев
Жигули Молдакалыкович
- президент республиканского общественного объединения "Союз фермеров Казахстана" (по согласованию)
Бисетаев
Кайрат Серикбаевич
- председатель объединения юридических лиц "Союз картофелеводов и овощеводов Казахстана" (по согласованию)
Садырбаев Алмазбек Жумабекович
- председатель объединения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц "Национальная ассоциация овцеводов Казахстана SHOP AN АТА" (по согласованию)
Бактибаев
Максут Бахтжанович
- председатель объединения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц "Мясной союз Казахстана" (по согласованию)
Турисбсков
Заутбек Каусбекович
- первый заместитель председателя Всемирной ассоциации казахов (по согласованию)
Кошим
Досмуханбет Калмаханулы
- председатель общественного объединения "¥лт тагдыры", политолог (по согласованию)
Худайбергенов
Олжас Абдумаликович
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Центр стратегических инициатив", экономист (по согласованию)
Куатов
Даурен Касенович
- писатель, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Тайжан
Мухтар Болатханович
- президент фонда Болатхана Тайжана, общественный деятель (по согласованию)
Кожык
Жанибек
- общественный деятель, писатель (по согласованию)
Базарбек
Бакытжан Жумабекулы
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Bazarbek & Partners", юрист (по согласованию)
Толыкбай
Максат
- журналист (по согласованию)
Жумалы
Расул Берекетович
- политолог, член Национального совета общественного доверия при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
Башимов
Марат Советович
- директор экспертного института европейского права и прав человека, политолог (по согласованию)
Ошакбаев
Рахим Сакенович
- директор общественного фонда "Центр прикладных исследований "ТАLАР", экономист (по согласованию)
Абенов
Мурат Абдуламитович
- председатель объединения юридических лиц "Национальная палата образования и инновации "Серпін", общественный деятель (по согласованию)
Терещенко Сергей Александрович
- президент объединения юридических лиц "Национальный союз пчеловодов Казахстана "БАЛ-АРА", Алматинская область (по согласованию)
Нажметдинулы Болатбек
- председатель объединения индивидуальных предпринимателей и юридических лиц "Союз садоводов", Туркестанская область (по согласованию)
Жайнбаева
Нурсауле Айсагалиевна
- председатель общественного объединения "Ассоциация крестьянских (фермерских) и сельскохозяйственных кооперативов "Агророст", Мангистауская область (по согласованию)
Досмухамбетов Темирхан Мынайдарович
- учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "Байсерке-Агро", Алматинская область (по согласованию)
Буканов
Сайран Балкенович
- учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "Каркын", герой труда Казахстана, Костанайская область (по согласованию)
Сагналин
Нурлан Шынбаевич
- учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "Актеп", Актюбинская область (по согласованию)
Ходжаназаров
Айдарбек Асанович
- генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Олжа Агро", Костанайская область (по согласованию)
Уалиев
Батырбек
Турсунбекович
- генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Агрофирма TNK", Акмолинская область (по согласованию)
Жаксылыков
Асен Дулатович
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Гормолзавод", Акмолинская область (по согласованию)
Джакибаев
Мурат Урынбаевич
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Белес Агро", Западно- Казахстанская область (по согласованию)
Касицин Александр Анатольевич
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "ГАЛИЦКОЕ", Павлодарская область (по согласованию)
Ныгметов
Сейтжапар Алшынбекович
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Кайнар", Карагандинская область (по согласованию)
Абитаев
Фарид Кумашевич
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Опытное хозяйство масличных культур", Восточно-Казахстанская область (по согласованию)
Уразбаев Сайлау Шаймарданович
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Каракудук", Павлодарская область (по согласованию)
Шагиртаев Имамзада Куанышбаевич
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Тан ЛТД", Кызылординская область (по согласованию)
Искаков
Нартай Жуматайулы
- директор товарищества с ограниченной ответственностью "Агрофирма Кара-озек", Акмолинская область (по согласованию)
Зенченко
Геннадий Геннадьевич
- директор коммандитного товарищества "Зенченко и К", Северо-Казахстанская область (по согласованию)
Мамбетов
Еркебулан Нурмагамбетович
- генеральный директор коммандитного товарищества "Мамбетов и компания", Северо- Казахстанская область (по согласованию)
Егизбаев Оразгелды Утегенович
- глава сельскохозяйственного производственного кооператива "Оразгелды-Датка", Туркестанская область (по согласованию)
Егизбаев
Керимхан
- глава научно-производительного крестьянского хозяйства "Агротехнология", Кызылординская область (по согласованию)
Жабяк
Игорь Васильевич
- глава крестьянского хозяйства "ШАНС", Карагандинская область (по согласованию)
Хильниченко
Александр Викторович
- заместитель председателя правления коммандитного товарищества "Хильниченко и К", Алматинская область (по согласованию)
Манатов
Саха Узакович
- глава крестьянского хозяйства "Aspan agro", Жамбылская область (по согласованию)
Нурбаев
Талап Даулетбаевич
- глава крестьянского хозяйства "Нурсултан", Жамбылская область (по согласованию)
Сарманов
Мурат Сатыбалдиевич
- глава крестьянского хозяйства "Нурлы Дала", Атырауская область (по согласованию)
Балжигитов
Сейтжан Капанович
- глава крестьянского хозяйства "Достан Ата", Атырауская область (по согласованию)
Токашев
Оралбек Нурмуханбетович
- глава крестьянского хозяйства "Балке", Восточно-Казахстанская область (по согласованию)
Алишев
Казыбек Курмангалиевич
- глава крестьянского хозяйства "Арман-М", Актюбинская область (по согласованию)