Еуропалық одақтың шекаралық көміртегі салығының Қазақстан Республикасы экономикасының нақты секторына әсерін бағалау, экспорттық көміртегі бажын енгізу, Карбон қорын құру және Шығарындылар саудасы жүйесін қатаңдату мәселелері жөніндегі жұмыс тобын құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 183-ө өкімі.
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Еуропалық одақтың шекаралық көміртегі салығының Қазақстан Республикасы экономикасының нақты секторына әсерін бағалау, экспорттық көміртегі бажын енгізу, Карбон қорын құру және Шығарындылар саудасы жүйесін қатаңдату мәселелері жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – жұмыс тобы) құрылсын.
2. Жұмыс тобы 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін Еуропалық одақтың шекаралық көміртегі салығының Қазақстан Республикасы экономикасының нақты секторына әсерін бағалау жөніндегі талдауды, экспорттық көміртегі бажын енгізу, Карбон қорын құру және Шығарындылар саудасы жүйесін қатаңдату жөніндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізсін.
3. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Р.В. Склярға жүктелсін.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2021 жылғы 16 қарашадағы
№ 183-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, жетекші
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі, жетекшінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министрі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
"Астана" халықаралық қаржы орталығы" акционерлік қоғамы Жасыл қаржы орталығының бас директоры (келісу бойынша)
"KAZENERGY" қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің бас директоры (келісу бойынша)
"Жасыл Даму" акционерлік қоғамы шығарындылар саудасы жүйесі департаментінің директоры (келісу бойынша)
"Жасыл академия" ғылыми-білім беру орталығының директоры (келісу бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы энергетикалық және тау-кен активтері дирекциясының директоры (келісу бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының стратегия, орнықты даму және цифрлық трансформация жөніндегі тең басқарушы директоры (келісу бойынша)
"Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша)
"Қазақстан экологиялық ұйымдарының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі басқарма төрағасы (келісу бойынша)
"Тау-кен өндіру және тау-кен металлургия кәсіпорындарының республикалық қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісу бойынша)
"ECOJER" қазақстандық өңірлік экологиялық бастамалар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің бас директоры (келісу бойынша)
"QAZCEM" цемент және бетон өндірушілердің қазақстандық қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісу бойынша)
Еуразиялық өнеркәсіптік қауымдастығы қоршаған ортаны қорғау департаментінің директоры (келісу бойынша)
"KazWaste" қалдықтарды басқару жөніндегі қазақстандық қауымдастығы" өзін-өзі реттеу ұйымының атқарушы директоры (келісу бойынша)
"Тұрақты дамуға арналған қазақстандық табиғат пайдаланушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің атқарушы директоры (келісу бойынша)
"Қазақстан электр энергетикалық қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстандағы Біріккен Ұлттар Ұйымы Даму бағдарламасы өкілдігінің тұрақты өкілі (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасындағы "ТотальЭнерджис" басшысы, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің өкілі (келісу бойынша)
"Каспий" тауар биржасы" акционерлік қоғамының президенті (келісу бойынша)
EY әріптесі, Орталық Азиядағы, Кавказдағы және Украинадағы тұрақты даму жөніндегі қызметтер практикасының жетекшісі (келісу бойынша)
Еуропа Қайта құру және Даму банкінің жасыл экономика және климаттық іс-қимыл департаменті директорының орынбасары (келісу бойынша)
Еуропа Қайта құру және Даму банкінің "жасыл" жобалар жөніндегі жетекші банкирі (келісу бойынша)
Еуропалық Одақтың Қазақстандағы өкілдігінің саясат, баспасөз және ақпарат бөлімінің басшысы (келісу бойынша)
Еуропалық Одағының Қазақстандағы Өкілдігінің коммуникациялар жөніндегі офицері (келісу бойынша)
Еуропалық Одақтың Қазақстандағы өкілдігі жобасының офицері (келісу бойынша)

О создании рабочей группы по вопросам оценки влияния пограничного углеродного налога Европейского союза на реальный сектор экономики Республики Казахстан, введения экспортной углеродной пошлины, создания Карбонового фонда и ужесточения Системы торговли выбросами
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 183-р
1. Создать рабочую группу по вопросам оценки влияния пограничного углеродного налога Европейского союза на реальный сектор экономики Республики Казахстан, введения экспортной углеродной пошлины, создания Карбонового фонда и ужесточения Системы торговли выбросами (далее – рабочая группа) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Рабочей группе до 31 декабря 2021 года внести в Правительство Республики Казахстан анализ по оценке влияния пограничного углеродного налога Европейского союза на реальный сектор экономики Республики Казахстан, предложения по введению экспортной углеродной пошлины, созданию Карбонового фонда и ужесточению Системы торговли выбросами.
3. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Скляра Р.В.
Премьер-Министр А. Мамин
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 16 ноября 2021 года № 183-р
Состав
рабочей группы по вопросам оценки влияния пограничного углеродного налога Европейского союза на реальный сектор экономики Республики Казахстан, введения экспортной углеродной пошлины, создания Карбонового фонда и ужесточения Системы торговли выбросами
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, руководитель
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, заместитель руководителя
вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан
вице-министр индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
вице-министр торговли и интеграции Республики Казахстан
вице-министр энергетики Республики Казахстан
заместитель Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
генеральный директор Центра зеленых финансов акционерного общества "Международный финансовый центр "Астана" (по согласованию)
генеральный директор объединения юридических лиц "Ассоциация "KAZENERGY" (по согласованию)
директор департамента системы торговли выбросами акционерного общества "Жасыл Даму" (по согласованию)
директор научно-образовательного центра "Зеленая академия" (по согласованию)
заместитель председателя правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
директор дирекции энергетических и горнорудных активов акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына (по согласованию)
со-управляющий директор по стратегии, устойчивому развитию и цифровой трансформации акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына (по согласованию)
председатель правления некоммерческого акционерного общества "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов" (по согласованию)
председатель правления объединения юридических лиц "Ассоциация экологических организаций Казахстана" (по согласованию)
исполнительный директор объединения юридических лиц "Республиканская ассоциация горнодобывающих и горно-металлургических предприятий" (по согласованию)
генеральный директор объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциация региональных экологических инициатив "ECOJER" (по согласованию)
исполнительный директор объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциация производителей цемента и бетона "QAZCEM" (по согласованию)
директор департамента охраны окружающей среды Евразийской промышленной ассоциации (по согласованию)
исполнительный директор саморегулируемой организации "Казахстанская ассоциация по управлению отходами "KazWaste" (по согласованию)
исполнительный директор объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциации природопользователей для устойчивого развития" (по согласованию)
председатель объединения юридических лиц "Казахстанская электроэнергетическая ассоциация" (по согласованию)
постоянный представитель представительства Программы развития Организаций Объединенных Наций в Казахстане (по согласованию)
глава "ТотальЭнерджис" в Республике Казахстан, представитель Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан (по согласованию)
президент акционерного общества "Товарная биржа "Каспий" (по согласованию)
партнер EY, руководитель практики услуг по устойчивому развитию в Центральной Азии, на Кавказе и в Украине (по согласованию)
заместитель директора департамента зеленой экономики и климатических действий Европейского банка реконструкции и развития (по согласованию)
ведущий банкир по "зеленым" проектам Европейского банка реконструкции и развития (по согласованию)
руководитель отдела политики, прессы и информации представительства Европейского Союза в Казахстане (по согласованию)
офицер по коммуникациям представительства Европейского Союза в Казахстане (по согласованию)
офицер проекта представительства Европейского Союза в Казахстане (по согласованию)